Foorumiarkisto

← Yleinen keskustelu

Gimmick battle royal @ WM XXX

Koska tästä ei listojen tekoa kummempaa taida syntyä on Kyselyt-alue ilmeisesti se oikea paikka.

17. Wrestlemaniassa näimme tasoltaan ehkä heikon mutta kuitenkin hauskan gimmick battle royalin osanottajina mm. sellaisia legendoja kuin Duke "the Dumpster" Droese, Kamala, Hillbilly Jim ja Repo Man. Koska tämä battle royal oli niin menestynyt, ei olisi lainkaan uskomatonta että WWE haluaisi kokeilla josko se toimisi toisella kertaa yhtä hyvin. Ja mikä olisi parempi paikka tällaiselle megalomaaniselle ottelulle kuin Wrestlemanian 30. vuosikerta?

Ensimmäisessä ottelussa oli 19 osallistujaa mutta tällä kertaa valitsen 20 painijaa, koska pidän tasaluvuista. Ja keitä tässä ottelussa olisi mukana?

- The Godfather
- Val Venis
- Simon Dean
- Tiger Ali Singh
- Chainsaw Charlie
- Billy & Chuck
- Rico
- Gangrel
- Mordecai
- Headbanger Thrasher
- Goldust
- Gillberg
- Rikishi
- Hurricane
- A-Train
- Too Cool
- "Man's Man" William Regal
- JBL

Cenan alkuaikojen rap-gimmick olisi myös taattua battle royal -laatua mutta satunnaisista syistä jätän hänet pois laskuista. Kuten myös Undertakerin.

Onko muita ehdotuksia? Lisää kandidaatteja joille voisimme naureskella yhdeksän vuoden kuluttua ja ajatella "miten ihmeessä tuo muka toimi silloin?". Sana on teidän.
Se olisikin asiaa, jos Terry Funk vielä pyörisi WM XXXssä...

The Patriot.
En tiedä, mutta voittaja voisi olla.... Mordecai!
Ihan mielenkiintoinen idea. Tämän matsin pituus saisi sitten olla vähän enemmän kuin kolme minuuttia. Se eka oli todella säälittävä. Monet noista taas saattavat olla siinä kunnossa, että eivät paini enää yhdeksän vuoden päästä, mutta eihän ekassakaan GBR:ssa tehty mitään loistavia top-rope -liikkeitä. Esim. William Regal on jo yli 50, ja kun kerran sydänkään ei ole enää mitenkään mahtavassa kunnossa, olisi ihan hyvä että äijä lopettaisi nyt koska tuossa iässähän on vaara sydäkohtaukseen...

Joten minä voisin kyllä korvata Regalin esim. Takerilla.
Eikö Eugene kuuluisi tähän kategoriaan?
Mordecaista sen verran, että hän saattaa ehkä Mania XXX:n aikaan olla WWE:n ykköstähtiä, joten hänen osallistumisestaan en menisi niin takuuseen. Hänhän on vasta jotain 25 vuotta vanha, joten mitä tahansa saattaa tapahtua. Sama koskee Chris Mastersia, joka tällä hetkellä sopisi hyvinkin gimmick battle royaliin, mutta yhdeksän vuoden kuluttua saattaa olla isokin nimi. JBL:ää en itse kelpuuttaisi mukaan, sillä yhtä toimivalta tuo varmaan 9 vuoden kuluttua vaikuttaa.

Pitää muistaa, ettei Gimmick battle royal suoranaisesti ole mikään wrestlecrap battle royal, vaan siihen pääsemiseen riittää, että gimmick on ollut tarpeeksi värikäs. Esimerkiksi viime GBR:n osallistujista mm. Doink, Iron Sheik ja Sgt. Slaughter eivät suoranaisesti ole mitään 'crapia. Jos ei ajatella ollenkaan painijan fyysistä kuntoa, tai sitä, mikä painijan sen hetkinen status WWE:ssä on, minun listani näyttäisi tältä:

- The Godfather
- Mr. America
- Val Venis
- The Godwinns
- Bob "Spark Plugg" Holly
- Cactus Jack
- Simon Dean
- Mohammed Hassan w/ Daivari
- Viscera/King Mabel (kumpi vain)
- Fake Diesel
- Mankind
- Aldo Montoya (Justin Credible)
- Jean Pierre LaFitte
- Billy & Chuck
- Rico
- Gangrel
- Zach Gowen
- Goldust
- Mordecai
- Eugene
- Hurricane
- Rosey "S.H.I.T."
- Deacon Batista w/ Reverant D-Von
- Dude Love
Matsin pitäisi olla ainakin 15 minuuttia pitkä, silloin siitä voittaisiin saada jotain aikaseksi. Sillä yleensä nämä Battle Royalit ovat lyhyytensä takia huonoja. Yleensäkkin matsin pitää olla omasta mielestäni n.20 minuuttia vääntöä, silloin matsit ovat yleensä hyviä. Luulen, että WWE kokeilee tätä matsia jossain vaiheessa, ehkä jo ennen Wrestlemania 30.

No jos minulta kysyttäisiin niin ainakin nämä voisivat olla hyviä vaihto ehtoja:

-Eugene
-Kane
-Mankind
-Mohammed Hassan
-Hurricane
-Stone Cold Steve Austin
-Sting
-Carlito Caribbean Cool
-Rey Mysterio
-HBK
-HHH
-Cactus Jack
-Dude Love
ja
Crish Masters.

Tosin moni näistä saattaa silloin jo vaihtanut gimmickiään tai lopettanut uransa.
Cactus Jackia ja Dude Lovea tuskin nähdään samassa ottelussa. Viimeksikin useimmat olivat jo aikoja sitten eläköityneitä, vaikka jotkut kyllä vielä painivatkin.