Foorumiarkisto

← Yleinen keskustelu

New Japan heading to Eurosport!!!!

"Stuart @ www.puroresufan.com" kirjoitti:

New Japan heading to Eurosport!

Chono returned to Japan yesterday from an overseas expedition and announced that New Japan is scheduled to start up on European special sports channel, Eurosport, within the year. Chono entered negotiations with the channel while away and reached an agreement with them, so it should be a formality from here. This will be New Japan's return to Eurosport after many years, and in fact my first exposure to New Japan was through it in the early 90s, when they would have English speaking commentators (Sir Oliver Humperdink was one) calling the matches. The U.S. PPV also seems a done deal, at least according to Nikkan Sports, and the pro wrestling of New Japan is set to flow into the world...

"Chono, Tenzan, and others will appear with Beckham, Zidane, and others", Nikkan said, and Chono reported that New Japan's successful excursion to Italy in June really helped negotiations along, as that was proof that Europeans will take interest in New Japan and accept Japanese pro wrestling. Since Eurosport is available to over 50 nations, this could also open the gates to running more shows in Europe, just like the Italy series. Nikkan said that while New Japan is suffering a downtime domestically, they are beginning to globalize, which will give them other markets like WWE. The first step of true globalization in Simon Inoki's eyes is the acquisition of Brock Lesnar types and an intelliglible rivalry with the top Japanese stars.

OMGOMGOMG, jos tämä on totta! Eli lyhyesti, NJPW, New Japan Pro Wrestling, alkaisi vuoden sisällä näkymään Eurosportilla, tällä samaisella kanavalla mitä mekin täällä kotisuomessa katselemme.

Siitä on aikaa, kun Puroresua näkynyt Eurosportilla. Itse en vielä ollut edes sen ikäinen, että muistaisin vastaavaa. Mutta jokatapauksessa, loistouutinen meille suomalaisille japanilaisen painin ystäville, sekä myös NJPW:lle. Tämä varmasti auttaa firmaa heidän globalisoitumisessa.


PS. En viittinyt uutis-osioon laittaa, kun se nähtävästi on TM:än leikkikenttä...
Voi JEESH!! Aivan uskomatonta. Viimeinkin ruokouksiini on vastattu, pääsemme katsomaan puroresua Eurosportilta. Mahtavaa!
"Hatebreeder" kirjoitti:
Voi JEESH!! Aivan uskomatonta. Viimeinkin ruokouksiini on vastattu, pääsemme katsomaan puroresua Eurosportilta. Mahtavaa!
Minä en sitten jaksa tuota "Rukouksiini on vastattu "-juttua. Ensin Orton, ja nyt sinä. Anyway, näenpä vihdoin Koji Kanemotoa! (And That's Cool)
Oh My fucking GOD!!!
WAUWAUWAU!!!!! Tämä hommahan menee aivan täydellisesti! Aluksi TNA ja nyt NJPW! Nyt täytyy alkaa kasetteja hankkimaan ja nauhottelemaan.
"Benoit" kirjoitti:
WAUWAUWAU!!!!! Tämä hommahan menee aivan täydellisesti! Aluksi TNA ja nyt NJPW! Nyt täytyy alkaa kasetteja hankkimaan ja nauhottelemaan.


No pelkkiä TNA matseja, jotka on pätkitty, with huono selostus = ?
No ihan hyvä, että puropesua alkaa tulla...
Harmi että tuokin raiskataan sillä eurosportin omalla selostajalla.
Yay @ puropesu!
Tämähän sattui aika sopivasti, innostuin nääs hiljattain katselemaan puroresua hieman runsaammin.

Toivottavasti Eurosport saisi NJPW:n suhteellisen nopeasti osaksi ohjelmistoa, niin on sitten kanavalla muutakin katsottavaa kuin K-1 ja TNA.
Kunhan vähän täsmällisemmin näyttävät kun tuota TNA:ta
Muuten kyllä loistavaa asiaa, Eurosportin pisteet kanavana kasvavat entisestä rutkasti. Parempaan päin menossa.
"Lux" kirjoitti:
Harmi että tuokin raiskataan sillä eurosportin omalla selostajalla.


Luulisi sen kuitekin sopivan tähän NJPW:n fighting spiritiin paremmin kuin esim euron TNA-selostuksiin, jotka ovat olleet melko huvittavia kun nyrkkeilyselostaja on koittanut keksiä liikkeille nimiä ja pysytellä kayfabessa. NJPW tehdään kuitenkin muistuttamaan enemmän oikeata painia, (tjeu: young lion -matsit) joten kyseesä ei varmasti ole samanlainen "styles clash" kuin viihdepainotteisen jenkkikaman kanssa.