Foorumiarkisto

← Yleinen keskustelu

Heittopussit

Millähän perusteella WWE valkkaa näitä "heittopusseja" tuonne.

eli just Simon Systemit yms. jotka tulee sinne AINA hakattavaksi. Eikä koskaan pärjää missään matsissa.

(mulla oli noita mielessä enemmänkin mut nyt eii tullu sit mieleen kun tuo Simon System)

niin ja Scotty 2 Hotty

Muita heittopusseja on myös suurinosa Heeleistä mut pienemmässä mittakaavassa. Ne saattaa voittaa mut PPVssä aina saa turpaansa.

Onko teillä omaa suosikkia noissa jonka soisitte nousevan seuraavalle tasolle.

Itse diggailen kovasti Finlaysta ja varsinkin Kennedystä.
mutta suuruudenhulluuksissaan niille kirjoitetaan aina jotain

KENNEDY vs. DX tai FINLAY vs. CENA kuvioita jotka ei voi päätyä muuhun kuin "staran" voittoon.

Onko muistikuvia kellään että oisko noista heittosäkeistä kukaan koskaan noussut seuraavalle tasolle...
Triple H oli jossain vaiheessa jonkunlainen heittopussi. Muita sitten en oikeastaan tiedä.
WWE tuskin hankkii tai valikoi painijoita tietoisesti heittopusseiksi. Esimerkit Simon Dean ja Scotty 2 Hotty ovat molemmat aikonaan saaneet pushausta. Todellinen heittopussiksi valikointa tapahtuu WWE:n todetessa pushin epäonnistuneeksi ja puntaroidessa painijan palkkalistoilla pitämistä. Joskus WWE:ltä tosin loppuu usko pushiin liian nopeasti ja väärät painijat ajautuvat heittopusseiksi/irtisanotaan sopimuksesta (Gunner Scott, Paul Burchill). Yleisesti sympatiaa tai nautintoa jossain määrin pataan ottaessaan herättävät saavat jäädä, muut saavat lähteä. Kuvio ei kuitenkaan missään nimessä ole näin yksinkertainen, koska WWE:n ratkaisujen taustat eivät löydy pyörittämällä lehmän häntää oikean solmuun vaan kurkkaamalla sinne hännän alle.

Ei heel-painijoita voi kutsua heittopusseiksi. Niin kauan kuin lajissa on selvä hyvis/pahis jakauma, hyviksen viimeisen erän voittamisesta aiheituva hyvänolontunne on markfanille erityisen tärkeä lajin seuraamisen jatkamista silmällä pitäen. Vaikka PPV-tapahtumien arvostus ei nykypäivisin olekaan enää entisen luokaa, niistä joutuu kuitenkin maksamaan sievoisen summan, ja silloin maksajalle halutaan jättää suosikkien voittojen myötä hyvä fiilis PPV:n ostamisesta. Toisekseen facepainijan on paljon heeliä vaikeampaa pysyä viimeisen ottelun tappion jälkeen overina, koska yleensä siinä vaiheessa ei voi enää tukeutua vastustajaan huijaamiseen. On toki olemassa keino, jolla tappion kärsinyt facekin pysyy todella uskottavana tappiosta huolimatta, sitä vaan käytetään nykypäivänä aivan liian harvoin. Miettikää otteluita Triple H vs. Shawn Michels HIaC tai Kurt Angle vs. Michaels WM XX, molemmat olivat sillä erää feudin päättäviä otteluita, heelit saivat voitot, mutta otteluiden mahtavuus sai häviäjätkin näyttämään todella hyviltä.

Heittopusseista seuraavalle tasolle nousijoita on esimerkiksi Paul London ja Gregory Helms, ja jos lasket esimerkiksi Finlayn tai Kennedyn heittopussiksi, on esimerkiksi John Cena ollut aikoinaan aivan samanlainen "PPV-häviäjä".
"hamalainen" kirjoitti:
Triple H oli jossain vaiheessa jonkunlainen heittopussi. Muita sitten en oikeastaan tiedä.


Syynä oli se että, sai Vincen vihaiseksi järjestämällä jonkun kayfabea rikkovan kohtauksen kehässä Madison Square Gardenissa.
Joo jossain vaiheessa näin tässä vuosi pari sitten ottelun, Jossa Matt Morgan (ainakin muistaakseni) kohtasi jonkun Nunziookin luikumman pohjasakkapainijan, josta en ollut ikinä kuullut.
Olihan se aika kivan näköistä kun Morgan vain katsoi tyyppiä ja nosti nyrkin, niin tyyppi pyörty. Sen jälkeen Matt vain heitteli kaveria pitkin poikin ja ottelu päättyi KnockOuttiin. Kutsuttiin pikkuveljen kanssa tyyppiä nakiksi ja naurettiin aina kun nähtiin se
No joo, Kennedy on kyllä munkin mielestä semmonen, joka vois nousta parempaan osaan
No kyllähän näitä löytyy vaikka kuinka. Scotty 2 Hotty on nykyään juuri tälläinen heittopussi. Muita mitä tulee nyt nopeasti mieleen ovat Funaki, Shannon Moore, Siamon Dean, Nunzio, Rob Conway, Val Venis ja luultavasti muitakin mutta nämä tulivat mieleen. Onkos muuten TNA:ssa näitä heittopusseja paljon.
"Wiper" kirjoitti:
Onkos muuten TNA:ssa näitä heittopusseja paljon.


Ainakin Brother Runt.