Jees, ajattelin laittaa jotain eloa tänne melko hiljaiseen pelit osioon. Ideahan on siis vastata näihin kahteen kysymykseen.
#1 Minkälaisella painijalla pelaat useimmiten vapaapaini pelejä. Ovatko painijat mörssäreitä, highflyereitä vai jotain ihan muuta.
#2 Pelaatko usemmin oma tekemillä hahmoilla, vai jo valmiilla supertähdillä?
Omat vastaukset.
#1 Itse tykkään pelata isokokoislla voimapesillä. Siinä saa jotain sairasta mielihyvää kun paiskoo ihmisiä kehässä yli kaksi metrisellä kaapilla. Toinen mieltymys ovat highflyerit ja nopeat tyypit, eli täysin vastakohtainen painija kankeille korstoille. On varsin mukava rakennella jotain hienoja bumbbeja, esim. TLC- ja HIAC matseissa.
#2 Pelaan huomattavasti useammin valmiilla painijoilla. Cawinikin ovat suurimmaksi osaksi jäljitteitä jostain painijasta jota kyseisessä pelissä ei ole. Itse en vaan ole niin luova CAW:ssa että olisin tyytyväinen hahmoon päivää kauempaa.
Lukottakaa jos on turhaa.
E: Helvetti, äänestys unohtu. :E
Wanhus2007-02-20 15:51
W
Ite otti powerit päähän sun muut, Jeff Hardyllä aloin pelaamaan. Eli high flying... CAWit on alkanut myös ottamaan vähitellen päähän, joten Jeffin lennokkuus on korvannut nämä kaikki. (Ja SYMissä kun yrittää olla poissa Undisputed kuvioissa niin hyvä olisi xD)
Tebacka2007-02-20 16:08
T
Itse tykkään myös pelata voimapesillä, myös tekniset painijat kuten Angle ja Benoit, niin heilläkin on mukava pelata. HCTP:ssa varsinkin näitä voimapesiä riittää ja Lesnar on yksi hyvä esimerkki, miksi pelaan vieläkin sitä peliä, tosin onhan siinä Goldberg yms.
Pelasin ennen paljon CAW(e)illani, mutta nykyään olen taas alkanut pelaamaan valmiilla supertähdillä.
frebix2007-02-20 16:16
F
Eniten nykyään vedän mun omatekemällä Doink the Clownil Mut yleensä joku voimapesä ku jos joku mysterio nii sil pitää iskee vaik kuinka paljo et saa vahingoitettuu toista. Vihu verille ja sitte kaikkii kikkoi pöydil, tikapuilla etc. Kerran oli aika hieno menin sinne yleisöön (se kohta mis on se teline). Laitoin pari pöytää päällekkäi. Vihu siihen ja sitten jollai oikei läskillä (oliskoha ollu viscera) hyppäsin sieltä telineen päältä. Oli nättiä.
TheChosen2007-02-20 16:21
T
Pelaan useimmiten omilla CAWeilla, jotka ovat itseni alter-egoja. Tykkään pelata spottiäijä-teknodude sekoituksella.
Velocity2007-02-20 20:28
V
Caweillahan sitä vedellään. Valmiista painijoista en käytä muutakuin paria harvaa markituksen kohdetta, jotka ovat Ultimo Dragon(vain HCTP), Batista, Masked Kane, Bret Hart, Chris Jericho ja Tajiri. Joskus muillakin, mutta hyvin harvoin.
Hky2007-02-21 08:39
H
Caweilla. Mutta nekin ovat yleensä vain kopioita joistain entisistä WWE/muu painipromootion painijoista. YKsi voimanpesä, Chris Jericho-wnb-dude ja sitten ihan oma tekno-hi-flyer-ukkeli. Nöyryytän itse valmiita painijoita, mutta pelailen joskus Takerilla, Stone Coldilla, Mr.Perfectillä ja Ortonilla. Jericholla pelaisin jos hän olisi valmiina
meredith2007-02-21 11:42
M
Minä pelaan lähinna näillä neljällä hahmolla: Matt Hardy valmiista hahmoista, Jeff Hardy CAW:ina plus kaksi omatekoista light heavyweigtiä The Vampire (muokatut HBK:n liikkeet) ja The Immortal (muokatut Matt Hardyn liikkeet). Vampire ja Immortal muodostavat Supernaturals - tag teamin ja Hardyt tietenkin Hardy Boyzin.
Vastauksena siis, kevyemmillä äijillä on hauskempaa pelata. Jos vastassa on joku helvetin Big Show niin kyllähän se vähän kyrsii, mutta onpahan tuokin tullut kaadettua pari kertaa. Luulen, etten varmaan enää edes osaisi pelata isokoisemmilla nyt kun olen tottunut noihin kevyempiin äijiin.
rotten sound2007-02-21 17:18
R
Pelaan CAW:eilla ja valmiilla hahmoilla. Kaikkein eniten rakastan pelata mörssäreillä, tyyliin Kane vs Nunzio. Royal Rumblessakin on hauska heitellä superheavyweight:eillä cruisereita suorilta käsiltä ulos. Olen tässä asiassa aika samanlainen kuin Vince...
Wanhus2007-02-21 17:21
W
Lesnarin kanssa Royal Rumble... T2 2P
Jaffakeksi2007-02-21 18:19
J
Pelaan yleensä CAWeilla jotka ovat cruiserweightejä tai powehouseja.
Ja tykkään yleensä pistää CAW cruiserweightillä jotain super- tai ultraheavyweightiä pataan.
Ja powerhouseilla tykkään viskellä cruiserweightejä.
Olenko outo? :F
Super-RKO!2007-02-24 17:07
S
En tiiä miks mutta ite tykkään "Dominoida" cruiserit Khalilla. Esim. Super Crazya vastaan useaan otteeseen olen jo matsannut Dominoiden! Jokainen matsi päättyy alle kahessa minuutissa.
Hky2007-02-26 14:54
H
"Super-RKO!" kirjoitti: En tiiä miks mutta ite tykkään "Dominoida" cruiserit Khalilla. Esim. Super Crazya vastaan useaan otteeseen olen jo matsannut Dominoiden! Jokainen matsi päättyy alle kahessa minuutissa.
Ööö... itse en jaksaisi pelata tuollaista yhtää ottelua enempää. Ja sellaisen olen jo pelannut: MITB Khali vs cruiserit + CAW-cruiserit, ja vain siksi, että saisin MITB-trophyn. Pelaa itse cruiserilla KAhlia vastaan, niin saat vähän jännitystä peliin
Wanhus2007-02-26 15:04
W
Melina Perez vs. Great Khali... (Sä Melina)
Hky2007-02-26 15:10
H
"Wanhus" kirjoitti: Melina Perez vs. Great Khali... (Sä Melina)
Ei kauhee vaikee. Opettelee rämpyttää tarpeeks hyvin ja sitten hakkaa koko ajan jotain submissioneja. Heitä vaikka snapmarella maahan, potkase selkään, armbar tms. ja hakkaa nappuloita. Toista sama ja lopulta khali luovuttaa.
The End
Wanhus2007-02-26 15:14
W
Niin, mutta sitä vaan että Super-RKO saisi testata toisin päin. Tuo on ainakin mielestäni tappavan tylsää, siis Khalilla hakkaaminen...
Hky2007-02-26 15:22
H
Totta. Mitä järkeä on hakata 70kg ukkeleita yli 200kg järkäleellä? Häviö on mahdottomuus(paitsi jos on über-n00b )
Stefa2007-02-26 15:36
S
Khali on itseasiassa helvetin helppo voittaa. Voitan hänet ihan minkälaisella tyypillä vaan jos haluan. Olkoot overia vaikka se 32 vai mikä lie olikaan alku overall CAWilla. Feather, cruiser, light heavyweight, heavyweight, super heavy what ever.
Loce2007-02-26 17:58
L
Itse pelailen tällä hetkellä Wrestling Encoren (TWC II - päivitys) Seasonia Hayabusalla (vaikeustaso tapissa). Hyvin olen tähän asti pärjäillyt ja seuraavaksi pitäisi otella joku über Deathmatch Sabua vastaan.
Nithian2007-03-03 21:56
N
Maiden, eiköhän siihen pysty vaikka raiskaamalla Head Attackia?
1) Missä oli brawlerit? Itse rakastan kaikkia tyylejä- brawli, voimanpesä, heittomasiina, hyppijä. Lashleyllä (muokannut kaikki Tazzplexin jne) on hauska pelata, ja muistankin taggeja, jossa dominoinkin yksin, ja aika tiuhaan vaihdetaan paria, mutta toinen rupeaa taunttailemaan (''vaihdossa'' oleva), niin Lashley vain tulee sinne, ja spearaa. Myöskin CAWillani on kiva pelata (Sekoitus kaikkea, paitsi ehkei ihan niin voimapesä).
2) Pelaan kummallakin yhtä paljon. Orginalit antavat paremman tunnelman, mutta CAWeissa saa päättää henkilön ''tyylin'' itse. En pistä millekkään Batistalle Pedigreetä tai Reylle Khalin choppia.
Evolution's Animal2007-03-04 07:53
E
"Nithian" kirjoitti: Maiden, eiköhän siihen pysty vaikka raiskaamalla Head Attackia?
1) Missä oli brawlerit? Itse rakastan kaikkia tyylejä- brawli, voimanpesä, heittomasiina, hyppijä. Lashleyllä (muokannut kaikki Tazzplexin jne) on hauska pelata, ja muistankin taggeja, jossa dominoinkin yksin, ja aika tiuhaan vaihdetaan paria, mutta toinen rupeaa taunttailemaan (''vaihdossa'' oleva), niin Lashley vain tulee sinne, ja spearaa. Myöskin CAWillani on kiva pelata (Sekoitus kaikkea, paitsi ehkei ihan niin voimapesä)..
Yksi sana sinulle; Tazz. Oikeasti, jos pitää nyt välttämättä saada Tazzplexiä, T-Boneja heiteltyä, hommaa Tazz ja jyrää sillä. Tietysti se on jokaisen oma asia kuinka sitä movesettiä kullakin hahmolla editoi..
Nithian2007-03-04 09:58
N
Tiedän sen, mutta olen kyllä nähnyt Lashleynkin heittelevän Tazzplexeillä sun muilla (ei minulla mitään 18 dmg ole ). Lashleyn voima liikkeet ja nuo heitot ovat mukava yhdistelmä.
Show_Stopper2007-03-08 12:06
S
Vaikea sitä on sanoa. No sanotaan että highflyereillä. Onhan se nyt hienompaa tehdä moonsaulteja tikkailta kuin paiskoa pienempiään
Tosin kun ottaa huomioon SvR 2007:n Cruiserwieght aliarviointia (-lyön Johnny Nitroa mahaan, au mun nyrkki-), ei homma hauskaa ole ainakaan isompia tyyppejä vastaan...
Super-RKO!2007-03-08 12:58
S
"Hky" kirjoitti:
"Super-RKO!" kirjoitti: En tiiä miks mutta ite tykkään "Dominoida" cruiserit Khalilla. Esim. Super Crazya vastaan useaan otteeseen olen jo matsannut Dominoiden! Jokainen matsi päättyy alle kahessa minuutissa.
Ööö... itse en jaksaisi pelata tuollaista yhtää ottelua enempää. Ja sellaisen olen jo pelannut: MITB Khali vs cruiserit + CAW-cruiserit, ja vain siksi, että saisin MITB-trophyn. Pelaa itse cruiserilla KAhlia vastaan, niin saat vähän jännitystä peliin
Huoh... Jos oot kuullu sanasta "Oma Mielipide" niin varmaan ymmärrät. SvR07 on muutenkin niin tylsää pelattavaa että se on vain ajankulua se "Dominointi"...
ZeroMalysm2007-07-02 20:20
Z
itse tykkään pelata Highflyereilla kuten Matt - ja Jeff hardylla. Rey mysteriolla on kiva Latoa 619 :jä Kaikille mörssäreille.. tottunut siihen että noi pikku miehet ei jaksa nostaa Heavyweight jätkiä ilmaan.
Caweilla en taas pelaa yhtään, En oo kovin hyvä Tekee saatika käyttämään niitä..
JVDS2007-07-02 20:24
J
Kun pelaan, niin pelaan lähinnä suosikkipainijoillani, joita onkin aika monta. On kyllä ihan mukavaa vaihtelua otella jollakin The Great Khalilla välillä. Cruisereissa ärsyttää ne, kun he eivät jaksa nostaa ketään
Jers12007-07-03 06:30
J
Sellaisilla joilla on "yllätysselätysiskuja" Eddiellä tulee pelattua. Eilen aloin pelata myös Bret Hartilla.
Play maker2007-07-03 17:19
P
#1 Minkälaisella painijalla pelaat useimmiten vapaapaini pelejä. Ovatko painijat mörssäreitä, highflyereitä vai jotain ihan muuta.
- Harvemmin tulee cruiserweighteillä pelattua, koska ne ei jaksa nostaa heavyweightejä paitsi jos momentum mittari vilkkuu. Yleensä tulee pelattua Shawn Michaelsin, Edgen ja Matt Hardyn tapaisilla.
#2 Pelaatko usemmin oma tekemillä hahmoilla, vai jo valmiilla supertähdillä?
- Valmiilla, en tykkää tehdä itse painijoita. :p
Super-RKO!2007-07-03 17:41
S
Itseä ärsyttää Cruiserweighteissä se kävelytyyli. Ja tietenkin se että he eivät jaksa nostaa ketään. Paitsi Viton! Muistaakseni, en sitten tiedä onko tämä bugi vai mitä, Kid Kashilla tein Dead Levelin Batistalle
McAngle2007-07-03 17:49
M
"Super-RKO!" kirjoitti: Ja Kid Kashilla tein Dead Levelin Batistalle
Minä olen saanut sen tehtyä Mark Henrylle. Ehkä bugi ehkä ei.
Jesuli2007-07-03 18:31
J
Cruisereilla tykkään pelata toisia cruisereita vastaan. Esim. EC:ssä CW- vyöstä tai Elimination matseja CW:eillä.
Jers12007-09-03 11:47
J
"McAngle" kirjoitti:
"Super-RKO!" kirjoitti: Ja Kid Kashilla tein Dead Levelin Batistalle
Minä olen saanut sen tehtyä Mark Henrylle. Ehkä bugi ehkä ei.
Jos on finisher muistissa ja momentum täynnä, se onnistuu.
Wanhus2007-09-03 12:00
W
Nykyään vähän vaihtelee. Eilen tien CAWin ja sillä pelasin loppupäivän, mutta suurimmaksi osaksi pelaan valmiina olevilla tyypeillä...
Tebacka2007-09-03 13:52
T
Nykyään pelaan yleensä omilla CAW:llani, tosin kaverin luona (Xbox 360 )
Ja omalla, säälittävällä PS2:lla pelailen Undertakerilla tai Khalilla.
Flexih2007-09-03 14:59
F
Highflyerit on todella mukavia, mutta useimmiten heavyweight painijoilla / Super Heavyweight, esim Undertaker, Umaga. Todella usein myös Matt Hardyllä. Smackdown vs. Raw 2007 on onneksi todella hyvä rosteri.
Steiner782007-09-03 18:38
S
Pelaan melkein kaikilla hahmoilla SvR2007:ssa, mutta eniten tykkään valmiista hahmoista RVD:llä pelaamisesta.
JDub2007-09-05 18:43
J
Tässä guide parhaista hahmoista onlinepelaamista varten:
- Älä käytä cruisereita, voitonmahdollisuutesi Heavyweighteja ja raskaampia vastaan on erittäin pieni, olettaen vastustajan olevan osaava pelaaja. Tosin Rey Mysterio on näistä hahmoista luonnollisesti paras, jos kuitenkin päätät cruiserilla lähteä haastamaan. Mysterion vahvuus on nopeus ja se, että suuri osa hänen liikkeistään ei vaadi vastustajan nostamista. Lisäksi lyönneistä seuraavia vastustajan animoituja liikkeitä voi käyttää hyväkseen, koska näitä ei voi keskeyttää. 619 on kuitenkin aika heikko lopetusliike ja Triple Threat yms. otteluissa sen tekeminen kestää tavallisesti aivan liian kauan, kolmas/neljäs osapuoli kerkeää tavallisesti estämään luvunlaskun.
- Älä käytä Great Khalia, ellet ole täysi pusi. Jos saat vastaasi Great Khalin, ota itsellesi Super Heavyweight. Normaalissa Singles-ottelussa valitsisin joko Big Shown, Hulk Hoganin tai Kanen. Myös JBL on hyvä valinta. Undertakerin juoksusta tehtävät lyöntiliikkeet on helpompi väistää kuin edellä mainittujen, lisäksi Tombstone Piledriver menee liian usein köysiin, ellei sitä tee juuri oikeassa kohtaa kehään - mikä voi olla vaikeaa hyvää vastusta vastaan.
Oma Top5 muita vastustajia vastaan:
1. Chris Benoit: Kaikissa otteluissa, paitsi TLC-matsissa, jossa ei voi voittaa submissionilla.
Benoit on varma valinta, suhteellisen hyvällä endurancella ja staminalla. Lyönnit ovat nopeita, juoksuiskut toimivia ja luonnollisesti Rabidilla on erinomaiset submissionarvot. Hieman miinusta juoksugrapplesta (toinen on pinnaus) ja siitä, ettei päätä ja käsiä saa normaalisti vahingoitettua tarpeeksi ennen ensimmäistä Crossfacea, ellei sitten tunne hahmoa todella hyvin ja keskity näihin vartalonosiin. Crossface ei myöskään ole kovin tehokas liike vastustajan pinnaamiseksi. Sharpshooter alakehosta on tavallisena grapplenakin miltei Finisherin arvoinen liike. Yläköydeltä tehtävää Flying Headbuttia tulee harvemmin käytettyä, mutta se on hyvää varianssia muille vahvoille liikkeille. Benoit pääsee oikeuksiinsa varsinkin erilaisissa Triple Threat ja Fatal 4 Way -ottelutyypeissä, joissa voittoja pääsee anastamaan luovutuksilla erittäin usein. Benoit on Angleen verrattuna ylivertainen hahmo, Anglen Nilkkalukko jää monesti tehottomaksi jalkojen hyvän kunnon takia ja Angle Slamin tekemiseksi pitää päästä vastustajan selkäpuolelle - tekee liikkeestä ennalta-arvattavan ja helpommin counteroitavan.
2. Bobby Lashley
Lashley on todellinen POWER HOUSE, tekee pahaa tuhoa nopeasti ja erikoisliikkeet ovat hyvin varioitu. Seisaalta edestä (Dominator) ja maasta maaten (Spear). Hyvä taktiikka Lashleylla on heitellä vastustajaa suplexeilla aina hänen noustessaan ylös matosta. Vaikeasti counteroitavia ja tehokkaita liikkeitä. Lashley kestää myös iskuja suhteellisen hyvin.
3. Triple H
Luonnollisesti 94 overallin omaava Tripsu on pelin parhaita hahmoja. HHH:n iskut kohdentuvat kovalla prosentilla päätä kohden ja Pedigree on lopetusliikkeenä niin voimakas, että pinnaus voi liikkeen jälkeen onnistua jo oranssille päälle. Lisäksi liikesarjan vasen-grapple, (pari potkua) vasen-grapple tekee Spinebusterin, jonka teho on pelissä aivan ylivertainen.
4. The Rock
The Rockin vahvuutena erikoisliikkeiden monipuolisuus (maassa ja edestä pystyssä), Sharpshooter ja trademarklyönnit. Rockilla pystyy liikkumaan ketterästi, silti menettämättä liikaa voimaominaisuuksissa. Lisäksi tauntit pystyy tekemään nopeasti ja useita peräkkäin, mikä johtaa nopeaan liikemittarin nousuun.
5. Randy Orton/ Edge
Ei välttämättä paras hahmo liikkeidensä puolesta, mutta Ortonilla pystyy pelaamaan ehkä eniten esikuvalleen uskollista heelmäistä peliä.
Edge on erinomainen valinta niille, jotka tykkäävät pitää hahmoaan liikkeessä ja tehdä paljon liikkeitä juoksusta. Lisäksi Edge on Triple H:n lisäksi paras valinta First Blood-otteluun. Useat iskut ja toinen erikoisliikkeistä kohdistuvat päähän ja aiheuttavat verenvuodon punaisella ollessa.
Stork2008-10-15 16:56
S
Kyllä eniten tulee pelattua jollain high flyerillä tai jollain kunnon voimapesällä. Yleensä pelailen valmiina olevilla tyypeillä, koska en jaksa hirveästi tehdä omia tyyppejä.