Foorumiarkisto

← Muu keskustelu

Maahanmuutto

Aamulla chattia katsellessani huomasin, että Suomeen olisi tarkoitus vielä tänä vuonna ottaa 10000 maahanmuuttajaa lisää. En oikein tiedä miten maahanmuuttajiin suhtautuisin sillä tulen kyllä heidän kanssaan hyvin toimeen mutta en minä ihan innoissanikaan tästä ole. Huomasin myös että jonkun uuden säädön vuoksi maahanmuuttajat eivät voi enää elää sossun luukulla ja jättää verojaan maksamatta. Sääli etten enää muista mitään tuosta chatista sillä muuten voisin perustella kantani "selkeämmin".
Jos nuo nyt pitää paikkansa niin kotosuomeen saadaan 10000 kebab-ravintolaa lisää.
"Nero" kirjoitti:
Jos nuo nyt pitää paikkansa niin kotosuomeen saadaan 10000 kebab-ravintolaa lisää.

No siinähän ei sitten mitään huonoa ole sinänsä.

Hahah, ei vaan. Miulla ei itelläni ainakaan ole mitään maahanmuuttajia vastaan, täytyyhän kaikilla ihmisillä olla taattu turvallinen paikka asua ja jonkinmoinen tulevaisuus.
Ja sehän on vain hyvä ettei sossun luukku enää elätä maahanmuuttajia, sillä se on varmasti yksi suurimpia syitä miksi jotkut ovat niin rasistisia maahanmuuttajia kohtaan. Tietysti tämä tietää myös jonniin sortin ongelmia, kun maahanmuuttajat eivät osaa suomea - mistä heille töitä sitten taiotaan? Hinkkaamaan koulujen vessoja hammasharjoilla, siinä ei ainakaan paljoa suomenkielentaitoa tarvittaisi.

Ja onhan se hyvä vaan että meidän pieneen piskuiseen maahamme tulee vähän uutta verta, ei ainakaan sisäsiittoisuus ja katukuvan yksivärisyys vaivaisi Suomea enää. Rasistitkin saataisi ehkä jonkinnäköiseen ojennukseen kun eri värisiä ihmisiä tulisi useammin kadulla vastaan, se ei olisi enää niin ihmeellistä ja ajatukseen tottuisi.
En kyllä vaan vieläkään käsitä sitä miksi jotkut ovat rasisteja. Eihän siinä ole mitään järkeä.
Joo ei kebab -ravintoloita voi olla koskaan liikaa

FirEndien pohdiskeli tuossa, että miksi jotkut ovat rasisteja. Kai se perimmäinen syy on juuri se, ettei olla totuttu katukuvassa näkemään eri värisiä ihmisiä. Sitten ainakin se vielä, että TV ja muut tiedoitusvälineet antavat monesti väärän käsityksen ulkomaalaisista. Eihän kaikki islamilaisetkaan ole ns. "pahoja ihmisiä". Samanlaisia nekin ovat kuin me suomalaiset. Joka kansassa löytyy rikollisuutta ja jonkin sortin terrorismiakin, jos vaan omalla maalla on huonot oltavat, niin hyvin nopeastihan ihmiset alkavat kapinoida yhteiskuntaa vastaan. Löytyy Suomen historiassakin tällaista, tiedoksi vain.

Nyt ollaan päästä siihen pisteeseen, että puhutaan "en ole rasisti, mutta..." Jos me olisimme se sukupolvi, joka saa tuon "mutta" sanan pois ja koko rasismin kitkettyä maan alle. Toiveajattelua.
Ei minua ainakaan tummaihoiset haittaa. Paljon värikkäämpää kun näkyy kaduilla muitakin kuin valkoisia. Minusta ainakin on naurettavaa esim. "neekerit tulee ja valtaa Suomen, saatana". Jotkut selittää siitä miten tummat
ryöstää ja puukottaa. Ei ne skinit yms. mitään pyhimyksiä todellakaan ole. Enkä kyllä ymmärrä miten jotkut voivat vihata n.1/2 maapallon asukkaista.
Enkä kyllä ymmärrä miten jotkut voivat vihata n.1/2 maapallon asukkaista.

Helposti. En näe mitään syytä miksi tuntemattomista ihmisistä täytyisi automaattisesti pitää. Toki "viha" on sanana vähän turhan rankka, neutraalin välinpitämätön olis kenties parempi ilmaisu.
Kaikkia ei välttämättä kiinnosta meneekö edes seinänaapurilla hyvin, saati sitten jollain vielä kauempana elävällä.

EDIT:
Selvennetään kuitenkin sen verran, koska aika palko-altis saattaa olla toi pätkä, että toi oli suunnattu ihmisiä kohtaan yleisesti. Ei niinkään mitään tiettyä ihmisryhmää kohtaan.
Kuten Frendeissä Joey kerran todisti, ihminen on pohjimmiltaan egoistinen ja itsekäs olento. Epäitsekästä hyvää tekoa ei ole siis olemassa. Tämän takia ihmiset murehtivat pääasiassa itsestään. Oman teoriani mukaan homma meneekin niin, että kaikki asiat tässä universumissa (elävät olennot ja aineelliset) muodostavat yhdessä ympyrän. Jokainen ihminen (ja miksei myös muut elävät olennot) on oman itsensä herra, joten jokaisella on tavallaan oma kaikesta muodostuva ympyrä, jonka keskellä he ovat. Kaikki muu juttu lähtee siitä kulkemaan pitkin ympyrää eri asioiden ollessa siinä tietyssä kohtaa ympyrää. Mitä lähempänä jokin asia ympyrässä on itseä, sitä merkittävämpi ja tärkeämpi asia se hänelle on. Sanotaan vaikka, että ystävät ja perhe ovat hyvin lähellä ympyrän keskipistettä, vaikkakaan näin ei aina ole.

Sekavaa, tiedän, mutta pointti oli nyt kuitenkin se, ettei ihminen jaksa/pysty välittämään asioista tietyn rajan jälkeen. Ei yhtä ihmistä ole luotu murehtimaan koko maailmankaikkeuden murheista. Tämän takia yksilöt keskittyvät vain hyvin pieneen osaa tätä ympyrää, tarkemmin siihen tiiviiseen keskustaan. Mutta eniten hän keskittyy siihen totaaliseen keskipisteeseen.

Välinpitämättömyys ei siis ole mikään huolen aihe. Ei minua ainakaan kovin paljoa hetkauta, miten esimerkiksi Afrikassa tällä hetkellä menee Saharassa.

Meni tavallaan off topikiksi, mutta noh.
"Mahti Ankka" kirjoitti:
Kuten Frendeissä Joey kerran todisti, ihminen on pohjimmiltaan egoistinen ja itsekäs olento. Epäitsekästä hyvää tekoa ei ole siis olemassa.


Enpä menisi tuota minään faktana pitämään, mutta onhan se itsestään selvää että ihminen aina ajattelee itseään. Sillä taas ei ole mitään tekemistä itsekkyyden tai epäitsekkyyden kanssa, vaan sen kanssa, että riippumatta maailmankuvasta, ihmisen koko maailman perusta on hän itse.

EDIT:

Meni tavallaan off topikiksi, mutta noh.


Tuossa vastatessani luulin vastaavani viestiin saippualaatikolla. Mutta pikkutarkistuksen jälkeen on pakko vielä kysyä, että miten tämä liittyy millään tavalla tähän ketjuun? Menee jo yli offtopicin
"Hyrkanos" kirjoitti:
Enpä menisi tuota minään faktana pitämään, mutta onhan se itsestään selvää että ihminen aina ajattelee itseään. Sillä taas ei ole mitään tekemistä itsekkyyden tai epäitsekkyyden kanssa, vaan sen kanssa, että riippumatta maailmankuvasta, ihmisen koko maailman perusta on hän itse.

Voin todistaa sen faktaksi, sano vaikka mikä tahansa teko, minä keksin sille syyn miksi se on itsekäs. Mitä tahansa.

Tuossa vastatessani luulin vastaavani viestiin saippualaatikolla. Mutta pikkutarkistuksen jälkeen on pakko vielä kysyä, että miten tämä liittyy millään tavalla tähän ketjuun? Menee jo yli offtopicin

No tavallaan tämä oli siis jatkumoa tuohon GoreKhanin "miksi pitäisi pitää jostain tuntemattomasta" juttuun.
"Mahti Ankka" kirjoitti:
Voin todistaa sen faktaksi, sano vaikka mikä tahansa teko, minä keksin sille syyn miksi se on itsekäs. Mitä tahansa.


Petopunkkari Ramonin puolueen tukeminen.
"Hyrkanos" kirjoitti:
Petopunkkari Ramonin puolueen tukeminen.

Pöh, miksi juuri politiikkaa, se ei ole ollenkaan minun aluettani. Mutta okei, ensin saat selostaa mitkä tämän puoloeen aatteet ja toimintatavat ovat, sen jälkeen osaan vasta vastata.
Ramonin puolueen ainoa aate on kaikkien tukijoidensa pieksäminen. Eli puoluetta tukemalla saa vain turpaansa. Jos tuntee itsensä sen seurauksena marttyyriksi, Ramon tappaa kissanpennun.

EDIT: Ettekö te hyvät ihmiset lue myrkkyä.
Ahhahhah, hetken jo ihmettelin että mitä helvettiä. Olen viimeksi lukenut Myrkkyä ala-asteella. Mutta siis, vaikka kyseessä nyt onkin utopistinen sarjakuvajuttu, niin tuosta voi selkeästi löytää itsekkäitä syitä puolueen liittymiseen.

Puolueen tukijan täytyy olla masokisti, jonka kautta hän hakee nautintoa niin, että hän pystyy samalla keräämään ihmisten huomiota outoudellaan. Kenties puolueen jäsenet ovat jopa kyllästyneitä elämäänsä, minkä seurauksena he haluavat kokea olevansa elossa - -> Turpaanlyönnin kautta adrenaliinipurkaus ja raivon täyttämä olotila - -> vahva tunnetila, eli he ovat elossa. Kisanpennut eivät kiinnosta tämän puolueen jäseniä. Thus, liittymällä puolueeseen jäsenet saavat nautintoa ja tuntevat tuntemuksia, minkä lisäksi he keräävät huomiota, mikä taas aiheuttaa julkisuutta.

There.
Tänne vaan, tänne vaan! Raiskaajia vaan lisää, niin saadan poliisitkin ahkeriksi työntekijöiksi, hooray!
"Nero" kirjoitti:
Aamulla chattia katsellessani huomasin, että Suomeen olisi tarkoitus vielä tänä vuonna ottaa 10000 maahanmuuttajaa lisää. Huomasin myös että jonkun uuden säädön vuoksi maahanmuuttajat eivät voi enää elää sossun luukulla ja jättää verojaan maksamatta. tani "selkeämmin".


10000?! Mikäköhän helvetin syy tähänkin sitten oli? Pysyisivät omalla maaperällään. Vai,että eivät voi elää sossun luukulla ja jättää verojaan maksamatta? Se olisikin hyvä,mutta ei ne niitä verojaan maksa kuitenkaan ja sossun luukulla kuitenkin...
"TheBraindead" kirjoitti:
"Nero" kirjoitti:
Aamulla chattia katsellessani huomasin, että Suomeen olisi tarkoitus vielä tänä vuonna ottaa 10000 maahanmuuttajaa lisää. Huomasin myös että jonkun uuden säädön vuoksi maahanmuuttajat eivät voi enää elää sossun luukulla ja jättää verojaan maksamatta. tani "selkeämmin".


10000?! Mikäköhän h**vetin syy tähänkin sitten oli? Pysyisivät omalla maaperällään. Vai,että eivät voi elää sossun luukulla ja jättää verojaan maksamatta? Se olisikin hyvä,mutta ei ne niitä verojaan maksa kuitenkaan ja sossun luukulla kuitenkin...


Niin, eiköhän se olisi parasta, että vähennettäisiin sitä työttömyyttä ensin ja sitten vasta hankittaisiin lisää maahanmuuttajia.

Turha tosin toivoakkaan, että muuttovirta vähenisi, kun Ruotsalais Fasistinen Kansanpuolue on hallituksessa..
Eiväthän maahanmuuttajat haittaa, ainoa joka joskus laittaa naurattamaan on tietysti heidän kielensä. Kuulostaa joskus hauskalta. Mahtavia Kebabeja ainakin täällä minun lähelläni asuvat maahanmuuttajat tekevät.
Mutta ainahan löytyy näitä "niggagangstoja". Itsekkin tiedän pari, todella rasittavaa porukkaa.

Mutta sitten kysymykseen: Miksi maahanmuuttajat tulevat juuri SUOMEEN, koska suomenkieli ei ole mikään erityisen helppo opittavaksi.
Eikö ihmiset seuraa ajankohtaisohjelmia? Itse olen saanut sen käsityksen, että maahanmuuttajia tarvitaan tänne nimenomaan töihin, nimenomaan niihin hommiin jotka eivät enää suurimmalle osalle suomalaisista kelpaa. Kun vuosia opiskellut mutta työtön ihminen ei tartu luudan varteen vaan odottaa parempaa pestiä (mikä on ihan ymmärrettävää) tarvitaan joku tekemään sekin homma. Myös vuosia keskustelun aiheena ollut "suurien ikäluokkien eläkkeelle jääminen" tulee kaikkien ennustusten mukaan aiheuttamaan työvoimapulan, jonka korjaamiseen tarvitaan jälleen näitä maahanmuuttajia.

Näin siis referoituna kaikesta minun lukemastani/katsomastani. Eiköhän joku pian tule ja esitä asiaatuntevamman lyttäyksen tälle postaukselle
Nimenomaan maahanmuuttajia tarvitaan paikkaamaan tulevaisuuden työvoimapulaa kun suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle.
Ja ihan täysin turhaa russuttaa, että jokainen maahanmuuttaja jättäisi veronsa maksamatta ja jonottaisi ainoastaan sossun luukulle. Paskanmarjat sanon minä. Ihan samanlailla suomalaisetkin tekevät sitä samaa, kuten myös rötöstelevät, raiskaavat ja ties mitä. Eli ihan täysin turhaa alkaa kaikkea kasaamaan ulkomaalaisten niskaan. Takuulla moni tämänkin foorumin kirjoittelijoista on joskus itsekin joutunut turvautumaan sossuun ja taatusti monet ovat jonkun joskus löylyttäneet, joten yhtä hyvin voisi itse katsoa peiliin.
Ihan yhtä turhaa on myös kaiken maailman "Suomi suomalaisille"-märinä. Mitään "Suomea" ei loppupeleissä ole, sillä johan tässä ollaan kuuluttu milloin Venäjälle ja milloin Ruotsille, puhumattakaan vielä kaukaisemmista ajoista, jolloin Suomea kansoittivat muualta Euroopasta tulleet. Eli "puhtaat suomalaiset" ovat vain sekoitus, joten miksi tuntuu niin kamalalta jos tänne muuttaisi ulkomaalaisia ja perustaisi perheitä suomalaisten kanssa?
En ehtinyt kuin vilkaista muiden kommentteja, pitää niihin kommentoida joku toinen kerta. Miun mielestä hyvä, että rajoittaavat sossutuen antamista maahanmuuttajille. Sanon tämän tuohtuneessa mielentilassa. Koppikselle hylkäävä päätös kesäkuun toimeentulotuesta. Miulla ei kuulemma ole oikeutta. Ja kesäkuussa ei tule mistään rahaa. Ne varmaan kuvittelee, että laskut maksavat itse itsensä.

Köyhät eivät saa mitään, ja rikkaat vain rikastuvat. En halua ikinä tulla rikkaaksi, jos ne kaikki ovat paskiaisia.
"TheBraindead" kirjoitti:
Se olisikin hyvä,mutta ei ne niitä verojaan maksa kuitenkaan ja sossun luukulla kuitenkin...

Itse olen periaatteessa maahanmuuttaja ja olen kyllä aina maksanut veroni enkä ole ikinä käynytkään sossulla. Sama pätee äitiini ja siskooni. Jos muutamat maahanmuuttajat jättävät verot maksamatta ja elävät sossun kassalla, ei se tarkoita että kaikki niin tekisivät. Toiseksi heillä ei välttämättä ole varaa maksaa veroja ja on pakko käydä sossun kassalla juuri tuon rasistisen asenteen takia, sillä heille ei meinata oikein tarjota töitä yhtä helpolla kuin suomalaisille.

"McAngle" kirjoitti:
Mutta sitten kysymykseen: Miksi maahanmuuttajat tulevat juuri SUOMEEN, koska suomenkieli ei ole mikään erityisen helppo opittavaksi.

Tuskin siinä paljon kielen oppimisen vaikeus kiinnostaa, kun elintaso on kuitenkin se jonka perässä tänne tullaan.

Ja miettikääpäs tätä maahanmuuttoasiaa toiselta kantilta. Myös suomalaisia muuttaa ulkomaille. Etenkin muutamilta aloilta työväki tuppaa muuttamaan ulkomaille paremman palkan ja sitä myötä PAREMMAN ELINTASON perässä. Mitäs jos sielläkin sanottaisiin että esim. "häivy sinne mistä oot tullukki kalpea rumilus, Saksa saksalaisille" jne?

Usein kuulee myös jonkun sanovan, että maahanmuuttajat vievät suomalaisilta työpaikat. No perskules, jos työnantajalla on vaihtoehtona ottaa töihin laiska ja viinaan menevä suomalainen tai hyvän työmoraalin omaava thaimaalainen, niin kummankohan hän valitsisi? Ja tähän on turha vetää sitä argumenttia, etteivät kaikki suomalaiset ole tuollaisia. Eivät olekaan, mutta ne jotka eivät ole tuollaisia, saavat yleensä töitä. Eli se on kuulkaas naiset ja herrat aika paljon itsestä kiinni.

Aloittaessani kaksi viikkoa sitten Keskisen ATK-osastolla kesätyöt esimieheni sanoi minulle röökillä, että ATK-osastolle uusien työntekijöiden hakemuksia tuli monta sataa. Heistä 38 valittiin haastatteluun ja minut otettiin töihin. Kyllä se on siis itsestä kiinni.

EDIT:
"Koppis" kirjoitti:
Koppikselle hylkäävä päätös kesäkuun toimeentulotuesta. Miulla ei kuulemma ole oikeutta. Ja kesäkuussa ei tule mistään rahaa. Ne varmaan kuvittelee, että laskut maksavat itse itsensä.

Itse olen huomannut samanmoisen epäkohdan. Jos minulla ei olisi töissä käyvää tyttöystävää (jolta voi pummia rahaa ) ja porukkani olisivat vaikka kuolleet, olisin aikamoisessa kusessa. Sain viimeisen opintotukeni 5. toukokuuta ja seuraavan kerran rahaa tulee 16. kesäkuuta, silloinkin vain 100 euroa kun koulu loppui niin myöhään etten kerinnyt olla toukokuun puolella juuri lainkaan töissä. Toisin sanoen tuon toukokuun 5. päivän jälkeen saan seuraavan kerran rahaa ihan aikuisten oikeasti vasta 16. heinäkuuta. Millähän pirulla minä vuokran ynnä muut monen monet laskut maksaisin, ellei kivat vanhempani lainaisi minulle rahaa ja tyttöystäväni suostuisi erikoisjärjestelyihin laskunmaksuasioissa?
"Tzei-em" kirjoitti:

Itse olen periaatteessa maahanmuuttaja ja olen kyllä aina maksanut veroni enkä ole ikinä käynytkään sossulla. Sama pätee äitiini ja siskooni. Jos muutamat maahanmuuttajat jättävät verot maksamatta ja elävät sossun kassalla, ei se tarkoita että kaikki niin tekisivät. Toiseksi heillä ei välttämättä ole varaa maksaa veroja ja on pakko käydä sossun kassalla juuri tuon rasistisen asenteen takia, sillä heille ei meinata oikein tarjota töitä yhtä helpolla kuin suomalaisille.


No en nyt tarkoittanut kaikkea,tuli sanottua typerästi,mutta oikeasti,suurin osa noista somaleista sun muista,jättää veronsa maksamatta,elää sossun luukulla ja raiskaavat ja tekevät lähes mitä lystäävät. Ainakin Kokkolassa tilanne on tuollainen suurinpiirtein. En sitten tiedä tuosta,että onko varaa maksaa... joku viisampi valistakoot...
TheBraindDead, et voi olla noin tyhmä. Oletkos jopa tutustunut kaikkiin maahanmuuttajiin Suomessa? Mistä moinen fakta, että suurin osa tekee näin? Mitäs jos jättäytyisit stereotypioistasi.
TheBraindead


"Mahti Ankka" kirjoitti:
TheBraindDead, et voi olla noin tyhmä. Oletkos jopa tutustunut kaikkiin maahanmuuttajiin Suomessa? Mistä moinen fakta, että suurin osa tekee näin? Mitäs jos jättäytyisit stereotypioistasi.


En puhunutkaan,että Suomen,mutta Kokkolassa se on sellaista. Vai sanoisinko,että tuolla hämärimmissä kaupunginosissa. Ja tyhmä olen kyllä.
Kuinkakohan paljon TheBraindead on niitä veroja maksanut ja kustantanut täten "sossupummisomalien" elämää? Veikkaan, että verosaldosi on aika lähellä sitä nollaa tai ainakin huomattavasti pienempi kuin vakituisen työssäkävijän.

Älä puhu jos et itse maksa.

Toisaalta sinänsä, miksen minä saisi valittaa siitä, että verorahojani käytetänä vaikkapa luonnonsuojeluun? En minä halua luonnonsujelua. Naurettavaa tuo maksuajattelu muutenkin on. Meinaatteko te, että jos maahanmuuttajat ovat töissä, heidän palkkansa ilmestyvät tyhjästä? Ei rahaa synny tyhjästä. Me yhteiskuntana maksamme myös omat palkkamme ja samalla muiden palkat.

Yksi suurimmista ongelmista juuri somalien kanssa oli muinainen sijoituspolitiikka joss heidät sijoitettiin toistensa läheisyyteen. Eteläsuomessa (lue PK-seutu) tämä näyttää lopultakin toimineen, jos nyt muutamat extreme-statusta nauttivat alueet(kuten vaikkapa Espoon Soukka, skinipyhättö) jätetään pois laskuista. Muualla suomessa ulkomaalaisia kohtaan kytenyt viha ei ole vieläkään laantunut, joten siihen vastataan maahanmuuttajien taholta samalla mitalla.

Ainiin, vielä niistä verorahoista. Mielestäni kaikki maaseudun ja maamme sykkivän "metropoli"-sydämen ulkopuolinen tukeminen pitäisi lakkauttaa. Koulut ja tiet vaan pois sieltä missä se ei kannata, miksi minun pitäisi maksaa teidän koulunne ja tienne ja terveyspalvelunne?
"*S*" kirjoitti:
Paskanmarjat sanon minä. Ihan samanlailla suomalaisetkin tekevät sitä samaa, kuten myös rötöstelevät, raiskaavat ja ties mitä. Eli ihan täysin turhaa alkaa kaikkea kasaamaan ulkomaalaisten niskaan.
Totta, yhtä paljon kummatkin osapuolet niitä rikoksia tekevät. Toisaalta pitää ajatella, että jos esim. Suomalaisia rikollisia on se 10 000 ja maahanmuuttajista 10 000 on rikollisia, niin prosentuaalisesti tilanne on erilainen.

Hyvä vain, että hoitelevat noita paska hommia jotka eivät meille arjalaisille kuulu. (Siivoamiset yms. ) Saadaan sitä kautta parempi yhteiskunta ja paremmat työpaikat lukemattomillekkin ihimisille.

Okei, tuo viimeinen kommenttipätkä oli täyttä paskaa ja paskaa vitsiä, eli en ole oikeasti tuota mieltä.
^Hahah, Papalla vauhti päällä.

Tohon rikollisuus-juttuun vois joku kommentoida, että kun kerran suomalaisiltakin lainrikkomiset onnistuu, niin miksi ulkomailta niitä rikkojia pitää lisää rahdata tänne.
Mut toihan olis hirveän yksipuolinen, mustavalkoinen näkökulma. Eikö oliskin, eikö...?

=|
"Genghis Khan" kirjoitti:
^Hahah, Papalla vauhti päällä.

Tohon rikollisuus-juttuun vois joku kommentoida, että kun kerran suomalaisiltakin lainrikkomiset onnistuu, niin miksi ulkomailta niitä rikkojia pitää lisää rahdata tänne.
Mut toihan olis hirveän yksipuolinen, mustavalkoinen näkökulma. Eikö oliskin, eikö...?

Hoho, mustavalkoinen ehkä, mutta yksinkertainen on aina kaunista ja totta.