Asioita jotka ilahduttavat, naurattavat ja muuten vain hauskuuttavat päivääsi. Vastapuoli Ragelle.
Tälle tapaukselle tuli kyllä naurettua:
Meidän torstain A-ruotsin kaksoistunnille järjestettiin 2 ruotsalaisnäyttelijän näyttelemä näytelmä pornosta. Se oli hauska ja siitä sitten keskusteltiin vähän aikaa sen jälkeen. Muun luokan lähdettyä meitä jäi luokkaan 4, joita sitten haastateltiin Turun Sanomiin. No, sehän saapui lehteen jo huomiseksi, eli perjantaiksi.
Turun Sanomat kirjoitti näin:
Sitten, ylläriylläri, Iltalehti tulee peliin:
ILTALEHDEN VERSIO:
Kyllä nauroin melkoisesti noiden otsikoiden eroavaisuudelle. Kun itseäni saa lehdessä kuulla/nähdä tuntuu tuon IltaLehden otsikon alla vähän hassua olla jotain sanomassa. Tai no niin, Turun Sanomissa sanon, Iltalehdessä pamautan.
Kyseessä on vielä kai sama kirjoittaja, joten näkee miten kahden lehden uutisointitapa poikkeaa.
Jakakaa mielipiteet ja jatkakaa asioilla jotka tällä hetkellä tekevät olosi mukavaksi, mikä naurattaa jne.
Tälle tapaukselle tuli kyllä naurettua:
Meidän torstain A-ruotsin kaksoistunnille järjestettiin 2 ruotsalaisnäyttelijän näyttelemä näytelmä pornosta. Se oli hauska ja siitä sitten keskusteltiin vähän aikaa sen jälkeen. Muun luokan lähdettyä meitä jäi luokkaan 4, joita sitten haastateltiin Turun Sanomiin. No, sehän saapui lehteen jo huomiseksi, eli perjantaiksi.
Turun Sanomat kirjoitti näin:
Pornonäytelmä tuli ruotsintunnille
ANNA KUUSELA
- Tykkäätkö pornosta, kysyy näyttelijä Jesper Arin kollegaltaan Turun Klassikon lukion ruotsintunnilla.
- Totta kai, Gloria Tapia vastaa.
- Mennäänkö heti katsomaan pornoelokuvaa vai pannaanko saman tien, Tapia jatkaa ja saa Arinin roolihahmon hämilleen.
Lukiolaisyleisö seuraa tarkkaavaisena tukholmalaiskaksikon dialogia. Gillar du porr? -näytelmä on kiertueella Suomessa, ja nyt vuorossa on Turku.
Suorapuheisen näytelmän vitsit saavat yleisön välillä nauramaan. Pohjimmiltaan sanoma on vakava: pornoelokuvien roolimallien lisäksi puhutaan pettämisestä, ekasta kerrasta ja koulun seksiopetuksesta.
Näytelmän jälkeen lehtori Arto Heiskanen herättelee keskustelua vaikeasta aiheesta toisella kotimaisella. - Onko olemassa hyvää pornoa?
Veera Korvensyrjä vertaa hyvää pornoa makeisiin. Ihminen ei tarvitse ruuan lisäksi karkkia, mutta niitä voi silti tehdä mieli ja niillä voi herkutella. Näyttelijät ja lehtori nyökyttelevät - vertaus on heistä osuva.
Seuraavaksi Heiskanen haluaa tietää, kenen kanssa lukiolaiset yleensä puhuvat seksistä ja pornosta. Selviää, että seksistä puhutaan ystävien kanssa.
Tytöt voivat puhua aiheesta joskus helpommin poikien kuin toisten tyttöjen kanssa.
Nuoremmat hihittelevät
Ruotsissa näytelmää esitetään kahdeksasluokkalaisille. Suomalaisyleisö on yleensä lukiolaisia, lähinnä ruotsin kielen ymmärtämisen varmistamiseksi.
18-vuotiaat Veera Elo, Ville Pasonen ja Oskar Pajunen sekä 17-vuotias Merdiana Beqiri jäävät luokkaan vielä näytelmän jälkeen. He eivät pääse yksimielisyyteen siitä, ovatko kahdeksasluokkalaiset liian nuoria pornoa käsittelevän näytelmän yleisöksi.
Näyttelijät itse uskovat aiheen sopivan 14-15-vuotiaille.
- Vaikka aihe on hermostuttava, kiusallinen ja herättää hihitystä, asia menee kuitenkin perille, Arin vakuuttaa.
Koulun seksivalistuksessa puutteita
Turkulaislukiolaisille näytelmän käsittelemät asiat eivät ole uusia.
- Kaiken olen kuullut tähän mennessä. Ihan kaikkea mahdollista on puhuttu, Oskar Pajunen sanoo.
Tietoa saa paitsi ystäviltä ja vanhemmilta, myös internetistä ja televisiosta. Ville Pasosen mielestä koulun seksivalistuksessa on puutteita.
- Varoitellaan vain sukupuolitaudeista. Jos on itse parisuhteessa, siitä ei ole mitään hyötyä.
Tasa-arvossa ei kyse vain pornosta
Näyttelijä Gloria Tapian mielestä näytelmä on hyvin feministinen. Naisten ja miesten tasa-arvossa ei kuitenkaan ole kyse vain pornosta.
- Mielestäni on sairasta, että on edelleen kahdenlaisia ihmisiä, miehiä ja naisia, ja heitä koskevat erilaiset säännöt, Tapia korostaa roolihahmonsa sanoin.
Näytelmä ei silti saarnaa, vaan sen tarkoitus on ennen kaikkea herättää kysymyksiä. Jesper Arin korostaa, että katsoja voi itse päättää mielipiteensä.
- Asiat eivät ole mustavalkoisia.
Gillar du porr -näytelmän on käsikirjoittanut Klas Abrahamsson ja ohjannut Cleo Boman.
Uudessakaupungissa, Raisiossa ja Turussa vieraillut näytelmä jatkaa seuraavaksi Tampereelle.
Sitten, ylläriylläri, Iltalehti tulee peliin:
ILTALEHDEN VERSIO:
Pornoa ruotsintunnilla
11.4.2008 9:22
Turkulaislukiolaisille suorapuheisen ruotsalaisnäytelmän käsittelemät asiat olivat jo tuttuja, kertoo Turun Sanomat.
Lukiolaiset puhuvat seksistä ja pornosta ystäviensä kanssa.
Lukiolaiset puhuvat seksistä ja pornosta ystäviensä kanssa. (ARI LEPPÄ / KL)
Seksikasvatusta ruotsinopiskelun varjolla - vai toisinpäin?
Klassikon lukion oppilaat saivat vaihtelua ruotsintunnille, kun tukholmalaiskaksikko Jesper Arinin ja Gloria Tapian pyörittämä Gillar du porr? -näytelmä poikkesi Suomen-kiertueellaan Turussa.
Vitsejä viljelevän dialogin sanoma on pohjimmiltaan vakava: näytelmän aikana käydään läpi niin pornoelokuvien roolimalli, eka kerta kuin pettäminenkin.
Esityksen jälkeen ruotsinopiskelu jatkui keskustelun muodossa. Lehtori Arto Heiskanen heitti ilmaan kysymyksen hyvän pornon mahdollisuudesta ja oppilas Veera Korvensyrjä vastasi: hyvä porno on kuin karkkia, jota ihminen ei tarvitse, mutta sitä voi silti tehdä mieli ja sillä herkuttelukin on mahdollista.
Keskustelun aikana kävi selväksi, etteivät esityksen teemat ole lukiolaisille vieraita.
- Kaiken olen kuullut tähän mennessä. Ihan kaikkea mahdollista on puhuttu, Oskar Pajunen pamautti.
Suomessa näytelmää esitetään lukiolaisille, mutta Ruotsissa yleisö koostuu kahdeksasluokkalaisista. Näyttelijöiden mielestä sanoma menee hyvin perille myös 14 - 15-vuotiaille, aiheen kiusallisuudesta huolimatta. Gloria Tapia määrittelee näytelmän hyvin feministiseksi, mutta korostaa samalla, että naisten ja miesten tasa-arvossa on kyse paljon muustakin kuin pornosta.
- Mielestäni on sairasta, että on edelleen kahdenlaisia ihmisiä, miehiä ja naisia, ja heitä koskevat erilaiset säännöt, hän toteaa Turun Sanomissa roolihahmonsa sanoin.
Kyllä nauroin melkoisesti noiden otsikoiden eroavaisuudelle. Kun itseäni saa lehdessä kuulla/nähdä tuntuu tuon IltaLehden otsikon alla vähän hassua olla jotain sanomassa. Tai no niin, Turun Sanomissa sanon, Iltalehdessä pamautan.
Kyseessä on vielä kai sama kirjoittaja, joten näkee miten kahden lehden uutisointitapa poikkeaa.
Jakakaa mielipiteet ja jatkakaa asioilla jotka tällä hetkellä tekevät olosi mukavaksi, mikä naurattaa jne.