Foorumiarkisto

← Yleinen keskustelu

Territoriopaini

1980-luvulla ja sitä ennen vapaapainimaailma oli jaettuna useisiin alueisiin, ikäänkuin reviireihin. Näitä reviirejä johtivat paikalliset promoottorit, ja muodostivat alueilleen territorioita. Koko Amerikka oli jaettu territorioihin, joista maineikkaimpina voisi mainita Verne Gagnen vetämän AWAn, tai Jim Crockettin vetämän Mid-Atlanticin alueen vapaapainilafkan. Taisi sitten vaikkapa Jerry Lawlerin uran lähtöpiste, Memphis wrestling, tai kukapa ei tietäisi Hartien suvun Stampedea? Territorioita oli lueteltava määrä, jokainen tietyllä tavallaan toisestaan erilainen, ja jokaisella oli omat johtotähtensä. Territoriot elivät pitkän ja vahvan historian vapaapainissa, ja sillä oli oma tärkeä merkityksensä. Viimeinen varsinaisesti syntynyt territoriopromootio oli ECW, jolla oli vahvat alueet Philadelphian alueella, vaikka WWE rikkoikin silloin jo harmaalla linjalla olevia sääntöjä, joita territaarioilla joskus oli. Varsinaisesti territorioiden tasauden ja vallan lopetti Vince McMahon jr, ja WWE vahva liitä tai hallitse taktiikalla osti pois lukuisia territarioita, ja pyyhki loput taloudellisesti heikkoon jamaan vetäessä parhaat päältä. Toki nykään on yhä pystyssä muutamia territoriopromootioita, joista mainittavana Memphis ja Stampede Wrestling, mutta meno on hyvin erilaista entiseen verrattuna. WWE on ottanut niin suuren etulyönti aseman, että pelin henki on muuttunut monopolileikiksi, jossa WWE toimii jättiläisenä, kun taas muut katsovat sitä roppakaupalla ylöspäin. Se on ihan perseestä.

Heitetään oletus. Mitä jos olisi mahdollista tuoda territoriot, ja koko territoriopainin käsitys takaisin, poikkeuksia jättämättä? Mitä jos WWE palaisi takaisin koillisrannikolle, hallitsemaan keskikokoista aluetta, kun vaikkapa ECW olisi yhä pystyssä vetämässä showeja Phillyssä, ja kaikki promootiot hakisivat itselleen territoriot. IWA hallitsisi etelän aluetta, ja Stampede Calgarya. Eikös kaikki olisi paljon paremmin? Ei tämä tietenkään ole mitenkään mahdollista, mutta katsotaanko ihan huvin vuoksi, kuinka hyväksi tämä olisi vapaapainin vuoksi.

Aloitetaan sillä, että WWE ei olisi enää hallinnassa, vaan pyörisi omassa alueessaan, eikä enää hallitsisi koko bisnestä. Eikös painin laatu paranisi huomattavasti? WWE joutuisi panostamaan yleisesti enemmän, koska ympärillä olisi kilpailua, vaiikei se hänen alueelleen tunkeutuisikaan. Kaikki promootiot pistäisivät parastaan peliin tehdäkseen rahaa ja pysyäkseen pinnalla. Ja mitä tärkeintä, saadakseen pitää tähtiä omassa rosterissaan. Jokaisella toki tyylinsä, mutta kun jokainen firma ensinnäkin pyrkii parhaimpaan mahdolliseen tulokseen, on tuotos ilmiselvästi todella paljon laadukkaampaa kuin nykyään. Ne jotka eivät tähän pysty, menettävät tai antavat suuria tähtiään, tai jotain heikompiakin muille promootioille. Tämä kuitenkin pakottaa promootioita vahvasti luomaan ja kouluttamaan omia tähtiään, eikä olisi WWE:tä päättämässä kenet palkataan, ketä ei. Parempia showeja olisi parempi pitää, sillä katsojat ovat paremman painin toivossa kuitenkin valmiita menemään territorion ulkopuolelle katsomaan viikottain tai kuukausittain painia.

Lisäksi territoriointi helpottaisi painijoiden hommia huomattavasti. Vaikka ne 300 päivää vuodessa jutut olisivatkin roskaa, helpottuvat matkailuaikataulut huomattavasti. Ekologiseltakin kannalta toimivaa. Painijat olisivat vain tietyllä sadan-parin kilometrin etäisyydellä, menemättä jatkuvasti lentokoneella ympäri jenkkejä ja Kanadaa. Painijat saisivat treenata kiireittä, olla kotona perheen kanssa, motivointi pysyisi korkealla. Lisäksi painijoilla oli huomattavasti parempi mahdollisuus menestyä. Territorioissa oli valinnan varaa, ja oli varmasti ainakin joku promootio, joka tekee tähden painijasta X. Kysytään vaikka Shawn Michaelsilta, joka uransa alkuaikoina hyppeli promootiosta ja territoriosta toiseen. Kuten sanoin, uusia tähtiä oli luotava, sillä jokaisella promootiolla täytyi olla vahva johtotähti, joka kantaisi ja nostaisi lafkan asemaa. Tämän territoriostradegian tuloksena on syntynyt painijoita, kuten Ric Flair, Dusty Rhodes, Steve Austin, Mick Foley, jne. Monia tulevaisuuden huippunimiä, jotka luotiin pienissä territarioissa, ja kun painijat tarvitsivat/halusivat uudistusta, vaihtoivat he territoriota, ja ajasta riippuen pysyivät huipulla tai joutuivat aloittamaan uudestaan suosion kasvatuksen

Territoriot loivat mahdollisuuksia, ja antoivat tasapuolista kilpailua kaikille, ja pitivät pakon edessä tasoa kokoajan mahdollisimman korkealla, josta oli katsojille hyötyä. Muut territoriot eivät periaatteessa kirjoittamattoman sopimuksen myötä saaneet vallata toisen alueita, joten kaikki pysyi mahdollisimman paikallisena, joka antoi huikeat määrät valinnanvaraa.

Hetkinen, unohtuiko jotain? Ainiin, territorioiden huonot puolet. Tässä aiheessa piili juuri tämä taka-ajatus. Pääajatuksena oli se, että keskusteltaisiin territoriopainin kannattavuudesta, ennen ja nykyään. Olen vahvasti sillä kannalla että Territorioista olisi nykyään huikeasti enemmän hyötyä, niin promootioille kuin painijoille kuin katsojillekkin. Jätin pois tahallani huonot puolet, ne jätän teidän huoleksenne. Voisi jopa sanoa että uhmaan teitä väittämään minua vastaan. Antakaa mielipiteitänne, mikseivät territoriopromootiot olisi hyvä ja toimiva idea nykyään?

Omat mielipiteet ja kaikki kommentit ovat toivottuja, mitä itse ajattelette territorioista?
Ööööh...... kirjoitit niin vakuuttavasti, että tällä tietotaidolla on hankala oikein keksiä mitään absoluuttisia vastaväitteitä. Mielestäni showpaini on kuitenkin urheilua, siinä missä muutkin lajit. Ja yleensä joka lajissa on se johtava liiga: koripallossa NBA, jääkiekossa NHL, showpainissa WWE. Oikeastaan tämä lajin kehitys territorioista nykypäivään on ollut normaalia kehitystä.

Tuli tässä myöskin mieleen, että olisiko paini maailmanlaajuisesti niin suosittua kuin nykyään, jos territorioihin siirryttäisiin takaisin? Siis, joka territoriossa olisi muutama kovempi tähti, ja sitten joukko paikallisia tyyppejä. Promootiot olisivat pieniä, ja show't vaatimattomimpia, mitä nykyään. Todellisia supertähtiä ei varmaan yhtä helposti syntyisi, vaikka painin taso nousisikin. Ja onhan se tuhanteen kertaan todettu, että pelkillä jumalaisilla painitaidoilla ei pitkälle pötkittäisi.

Jos nyt huomenna päätettäisi palata takaisin territoriosysteemiin, niin tiedättekös miten siinä kävisi? Viiden vuoden sisällä sieltä nousisi yksi tai kaksi territoriota ylitse muiden, ja lopulta palattaisi takaisin nykyiseen tilaan. Yläasteella historian opettaja sanoi, että "historia on aaltoliikettä", ja se kuvaus sopii tähänkin aiheeseen vallan mainiosti. Nimittäin aina sieltä joku suuruudenhullu a'la Vince McMahon löytyy, joka onnistuu murtamaan rajat ja tekemään hulluista unelmistaan realismia.
"What" kirjoitti:
Ööööh...... kirjoitit niin vakuuttavasti, että tällä tietotaidolla on hankala oikein keksiä mitään absoluuttisia vastaväitteitä.

...Minä ainakin keksin parikin kappaletta. Mutta hyvä jos noin kerta onnistuin.

Tuli tässä myöskin mieleen, että olisiko paini maailmanlaajuisesti niin suosittua kuin nykyään, jos territorioihin siirryttäisiin takaisin? Siis, joka territoriossa olisi muutama kovempi tähti, ja sitten joukko paikallisia tyyppejä. Promootiot olisivat pieniä, ja show't vaatimattomimpia, mitä nykyään.
Valinnanvaraa olisi enemmän. Nykytekniikalla pystymme katselemaan mitä tahansa jumppasalipainia netin välityksellä, joten ei olisi ongelma saada lähtyksiä nettiin. Toisaalta Suomeen nämä eivät tulisi, mutta sitä varten meillä on oma territoriomme, FCF. Maailmanlaajuus on kyseenalainen juttu. Olihan paini jo 80-luvulla kaikkialla. Meksikossa ja Japanissa olivat jo todella vahvat, ja Euroopastakin on tullut muunmuassa sellaisia tähtiä kuin Andre The Giant. Showien vaatimattomuus riippuu vähän. Painijoille ei tarvitsisi tod.näk. maksaa läheskään niin paljoa palkkaa, ja rahaa säästyisi matkailu- ja asutuskuluissa. Lisäksi vakioyleisö takaa muun rahantulon, jolla voidaan kehittää showta kokoajan parempaan suuntaan. Ja hei, eihän tuotoksen laatu ole este, katsotaan vaikka ECW:tä. Ei siellä ikinä tarvittu pyroja tai muuta sellaista.


Todellisia supertähtiä ei varmaan yhtä helposti syntyisi, vaikka painin taso nousisikin. Ja onhan se tuhanteen kertaan todettu, että pelkillä jumalaisilla painitaidoilla ei pitkälle pötkittäisi.
Syntyisipäs, ja varsinkin paljon enemmän kuin nykyään. Kun kaikilla territarioilla on omat supertähtensä, syntyy legendaarisia painijoita pakostikkin. Otetaan esimerkkinä vaikkapa Ric Flair, ja monet muut Mid-Atlanticin ja NWAn hemmot. Lisäksi Calgaryssa Stampede wrestlingissä syntyi lukuisia supertähtiä. AWA ja USWAkin loivat lukuisia nykyäänkin tunnistettuja painijoita.


Jos nyt huomenna päätettäisi palata takaisin territoriosysteemiin, niin tiedättekös miten siinä kävisi? Viiden vuoden sisällä sieltä nousisi yksi tai kaksi territoriota ylitse muiden, ja lopulta palattaisi takaisin nykyiseen tilaan.
Totta, mutta aika-arvio tuntuu huonolta. Jos territariot pysyivät ennen pystyssä melkein 30 vuotta, en usko että sama kehitys tapahtuisi parissa vuodessa. Toki historia toistaisi itseään, ja se oli tiedossa, mutta eikös ole kuitenkin hienoa, että on territorioita? Vai?
Supa kirjoitti:
Valinnanvaraa olisi enemmän. Nykytekniikalla pystymme katselemaan mitä tahansa jumppasalipainia netin välityksellä, joten ei olisi ongelma saada lähtyksiä nettiin. Toisaalta Suomeen nämä eivät tulisi, mutta sitä varten meillä on oma territoriomme, FCF.

Ettet nyt vaan sortuisi aliarvioimaan TV:n vaikutusta. Totta kai, meidän kaltaiset smarkit nauttisivat korkeatasoisemmasta painista ja vaihtoehdoista. Vastaan väität tietenkin, että onhan niillä TV-sopimukset. Niin, paikalliset. Jos WWE nyt häviäisi Suomen televisiosta, niin missä jamassa laji täällä olisi? Ehkä pari sataa uskollista lataisi kaikennäköistä painia koneelleen, ja kiertäisi maata FCF:n showeissa. Siihenpä se sitten jäisikin.

Ja hei, eihän tuotoksen laatu ole este, katsotaan vaikka ECW:tä. Ei siellä ikinä tarvittu pyroja tai muuta sellaista.

Eipä sekään mikään pitkäikäinen ilmiö ollut. Sen syvemmälle en tässä asiassa mene, koska sortuisin taas puhumaan asioista, joista en tiedä paljoa mitään.

Syntyisipäs, ja varsinkin paljon enemmän kuin nykyään. Kun kaikilla territarioilla on omat supertähtensä, syntyy legendaarisia painijoita pakostikkin. Otetaan esimerkkinä vaikkapa Ric Flair,

Ööööh....... olikos Flair maailmanlaajuisesti tunnettu, ennen kuin siirtyi WCW:hen? Kyllähän kaikki valveutuneet fanit tietysti Flairin tiesivät, ja pitivät häntä legendana, mutta miten on tavallisen tallaajan näkökulmasta? Tai oliko Andre iso tähti ennen WWF:ää?

Toki historia toistaisi itseään, ja se oli tiedossa, mutta eikös ole kuitenkin hienoa, että on territorioita? Vai?

Njaa.... olen aika vahvasti viehtynyt tuttuun ja turvalliseen mainstream-painiin, vaikka joskus on ihan kiva kurkistella vähän indyjakin sekä old schoolia.
Vastaan väität tietenkin, että onhan niillä TV-sopimukset. Niin, paikalliset. Jos WWE nyt häviäisi Suomen televisiosta, niin missä jamassa laji täällä olisi?
Niin, pointtisi oli?En sanonutkaan että lajin suosio pysyisi lähes yhtä hyvässä jamassa, mutta puhuttiin siitä etteikö suosiota kaikesta huolimatta olisi. Varsinkin Amerikassa, Kanadassa, Meksikossa ja Japanissa on vaikkapa ilman WWE:täkin suosio huipussaan. Suomi on siitä huono esimerkki, ettei meillä ole vapaapainifaneja tarpeeksi edes täyttämään yhtä suurta jäähallia, kun verrataan vaikka johonkin Britteihin tai muihin euroopan maihin, jossa käynti kannattaa, ja suosio on korkeampi.

Eipä sekään mikään pitkäikäinen ilmiö ollut.
Ja juurikin territoriopainin hiipumisen syytä sekin.ECW olisi pärjännyt territoriomaailmassa, mutta nyt oli WWE ja WCW viemässä painijat, katsojat, ja tv-paikat niin Phillyn alueelta, kuin muualtakin. Territoriomaailmassa näin ei olisi käynyt, ja ECW olisi saanut pyöriä vapaasti enemmänkin kuin kuusi vuotta, joka ei sinänsä ole niin lyhyt aika.

Ööööh....... olikos Flair maailmanlaajuisesti tunnettu, ennen kuin siirtyi WCW:hen?
Riippuu mitä tarkoitat WCWllä. Koska tietyssä vaiheessa 80-, ja 90-luvun vaihteessa WCW oli yhä NWAn tuotoslistalla. Ja kyllä, Flair oli jo maailmankuulu Mid-Atlantic aikoihin. NWAn maailmanmestaruus oli silloin iso juttu, ja kun Flair sen ensimmäisiä kertoja voitti, oli hän koko Amerikan mestari(vertaus), ja kierteli hyvin kiireisellä aikataululla ympäriinsä eri territorioissa puolustaen vyötään, ja oli jopa ulkomaillakin painimassa. Mid-Atlantichan muuttui osaksi WCWtä varmaan joskus 80-luvun lopulla, ja voin rohkeasti väittää että moninkertainen NWA mestari, Flair oli suurimpia nimiä koko Amerikassa.


Tai oliko Andre iso tähti ennen WWF:ää?

Andren tähteys ei ollut läheskään niin mahtava. Ranskassa mies oli kova nimi, ja tähteys alkoi kuitenkin nousemaan WWWFssä, WWFn silloisessa territoriopromootiossa. Toisena esimerkkinä vaikka Hulk Hogan, joka oli iso nimi AWA:ssa ja Japanissa, vaikka varsinainen megasuosio alkoi jo siinä vaiheessa dominoivaksi kasvaneessa WWF:ssä. Hoganilla oli kuitenkin jo mainetta ennen WWFää ja Hulkamaniaa.
Saisimmeko territoriopainilla tehtyä todellista kilpailua ja vaikka tietyn aikavälin territorioiden välisiä "tapahtumia", jossa mitattaisiin territorioiden vahvuus? Saattaa kuulostaa kaukaa haetulta, mutta jos paini olisi jaettu useaan alueeseen ja joka alueella olisi oma tähtensä, jonka territorio heittäisi likoon ja näiden territorioiden "tähdet" ottaisivat mittaa jonkinlaisessa turnauksessa? Kuulostaa minun korvaani ihan jännältä, mutta hankalasti toteutettavaksi. Tietenkin nykyajan WWE:n supervalta tasoittuisi ja muutkin saisivat mahdollisuutensa. Jos tämä territoriopaini voisi toteutua nykyisellä saralla, tarvittaisiin WWE:n tähtien totaalinen hajautus. Jos koko WWEn ME toimisi yhdellä alueella, mitä muut tekisivät? Ja sitten kysymykseen tulisi tietenkin painijoiden suostumukset. Lähtisivätkö he vaihtamaan kotipaikkaansa noin vain?
"Gukumatz" kirjoitti:
Saattaa kuulostaa kaukaa haetulta, mutta jos paini olisi jaettu useaan alueeseen ja joka alueella olisi oma tähtensä, jonka territorio heittäisi likoon ja näiden territorioiden "tähdet" ottaisivat mittaa jonkinlaisessa turnauksessa?
Nojoh, periaatteessa tätä on nähty yllättävän paljonkin. Läheisin ja samalla ehkä pienin esimerkki Chikaran King of Trios turnauksesta, jossa oli joukkueita ainakin jostain Hawailta, Japanista, Meksikosta ja IWS:stä, eli niin sanotut parhaat taistelivat turnausvoitosta. Lisäksi NWA:n sisällä on ainakin ollut paljon tällaista historiassa, muunmuassa Shane Douglas voitti NWAn pitämän turnauksen, ja veti tämän ikimuistettavan ECWn historiassa merkityksekkäimmän promon, ja heitti vyön maahan halveksuen. Mark out.

Lisäksi muinoin 1900-luvun alkupuoliskolla oli tietysti promoottorien välistä kilpailua, jossa promoottorit lähettivät parhaansa haastamaan mestaria. Miehet kuten George Hackenschmidt, Lou Thesz, Ed Lewis, Hans Schmidt, jne. Toki, silloin paini olikin aidompaa, mutta esimerkkejä tästä territorioiden välisestä otteluista. Ric Flairkin puolusteli muuten NWA vyötään aika rankasti territorioissa, kyseisten lafkojen ykkösmiehiä(kuten vaikka Von Erichejen lafkassa Keviniä vastaan).

Jos koko WWEn ME toimisi yhdellä alueella, mitä muut tekisivät? Ja sitten kysymykseen tulisi tietenkin painijoiden suostumukset. Lähtisivätkö he vaihtamaan kotipaikkaansa noin vain?
Lä'hinnä juuri tämän takia tämä pysyikin epärealistisena oletuksena, jonka toteutuksessa ei rationaalisuutta voi käyttää. Ongelmia tuosta syntyy, se tiedetään.
Tämä on mielenkiintoinen aihe jo siksi, että erilaisia näkemyksiä asiasta voi olla paljonkin ja kaikissa niissä voi olla jotain ajatuksia, jotka auttavat kehittämään jokaisen omaakin näkemystä. Siksi olisikin kiinnostava lukea mahdollisimman monen kommentteja asiasta. Ihan vääriä vastauksia kun ei edes ole. Jätän nyt suhteellisen vähälle huomiolle sen, että kuinka hyvin fanit pysyisivät aluksi tämän muutoksen mukana. Tietysti koko muutos tuntuu tässä vaiheessa mahdottomalta, mutta arvailuahan tämä on muutenkin, eikä kaikkea tarvitse ottaa täysin vakavasti. Fanit on kuitenkin ennenkin osattu kouluttaa uusiin asioihin ja vaikka osa katoaisi, uusia tulee aina.

"What" kirjoitti:
Mielestäni showpaini on kuitenkin urheilua, siinä missä muutkin lajit. Ja yleensä joka lajissa on se johtava liiga: koripallossa NBA, jääkiekossa NHL, showpainissa WWE. Oikeastaan tämä lajin kehitys territorioista nykypäivään on ollut normaalia kehitystä.

Itsekin lähden siitä, että kehitys on ollut aika luonnollista kun ottaa huomioon tekniikan kehityksen ja vertaa kaikenlaisen viihteen kehitykseen. En itse ihan vertaisi WWE:tä noihin liigoihin, koska paini on kuitenkin paljon enemmän liiketoimintaa kuin muu urheilu. Toki fanin näkökulmasta se voi olla yhtä lailla urheilua kuin kaikki muukin, ja siinä mielessä on luonnollista, että haluaa nähdä parhaat painimassa toisiaan vastaan. Sitä kenties tarkoitatkin ja oikeassa olet, mutta itse vähän tylsästi tällaisen aiheen kohdalla ajattelen liiketoiminnan näkökulmasta.

"What" kirjoitti:
Tuli tässä myöskin mieleen, että olisiko paini maailmanlaajuisesti niin suosittua kuin nykyään, jos territorioihin siirryttäisiin takaisin? Siis, joka territoriossa olisi muutama kovempi tähti, ja sitten joukko paikallisia tyyppejä.

On melko mahdotonta arvioida miten tuo vaikuttaisi suosioon nykyään, mutta jos tässä on taustalla käsitys, että paini olisi nykyään paljon suositumpaa kuin territorioaikana, haluaisin hiukan korjailla sitä käsitystä. Rahaa kyllä tehdään nykyään enemmän (tai no ainoastaan WWE tekee, mutta tekee sitä muidenkin puolesta), mutta katsojia on vähemmän. Nykyään WWE vierailee monissa kaupungeissa ehkä vain kerran tai kaksi vuodessa ja kerää silti niissä vähemmän katsojia kuin monissa kaupungeissa kerättiin joka kuukausi tai innokkaimmissa kaupungeissa joka viikko. Sama juttu tv-ohjelmien kanssa, mutta toisaalta tuo vertailu on vähän hankalaa kun ohjelmat olivat silloin alueellisia ja kaikenlaisen osittain kilpailevan viihteen tarjonta on noussut huikeasti tuon jälkeen. Maailmanlaajuiseen suosioon vielä sen verran, että ehkä perinteisten painimaiden ulkopuolella voisi pientä taantumista olla havaittavissa. Toisaalta silloin ihmiset voisivat kiinnostua enemmän paikallisesta painitarjonnastaan tai innostua siitä jostain pienemmästä promootiosta mitä tv:ssä näytettäisiin. Eihän WWE suinkaan ole ainut promootio, joka on ollut suosittu maansa ulkopuolella. Tärkeimmistä painimaista Japaniin ja Meksikoon tuo tuskin vaikuttaisi mitenkään, koska WWE ei ole vielä kunnolla niihin päässyt tunkeutumaan, eikä tule pääsemäänkään.

"Supa" kirjoitti:

Todellisia supertähtiä ei varmaan yhtä helposti syntyisi, vaikka painin taso nousisikin. Ja onhan se tuhanteen kertaan todettu, että pelkillä jumalaisilla painitaidoilla ei pitkälle pötkittäisi.
Syntyisipäs, ja varsinkin paljon enemmän kuin nykyään. Kun kaikilla territarioilla on omat supertähtensä, syntyy legendaarisia painijoita pakostikkin.

Riippuu vähän kuinka isoja tähtiä "todellisilla supertähdillä" tarkoitetaan. En kyllä todellisia supertähtiä näe WWE:ssä montaa nytkään, joten ei se mahdotonta ole. Luulisin kuitenkin, että ympäri maailman tunnettuja supertähtiä olisi vähän vähemmän ja heidänkin suosio rajallisempaa. Sen sijaan olisi kuitenkin enemmän pienemmän luokan tähtiä. Eikä tässä ole kyse painitaidoista, vaikka ne olisivat "jumalallisia", vaan koko paketista. Melkein väkisinkin kehittyisi enemmän painijoita, joista olisi tähdiksi, mutta eri asia on se kuinka isoja tähtiä heistä osattaisiin tai voitaisiin tehdä.

"What" kirjoitti:
Jos nyt huomenna päätettäisi palata takaisin territoriosysteemiin, niin tiedättekös miten siinä kävisi? Viiden vuoden sisällä sieltä nousisi yksi tai kaksi territoriota ylitse muiden, ja lopulta palattaisi takaisin nykyiseen tilaan. Yläasteella historian opettaja sanoi, että "historia on aaltoliikettä", ja se kuvaus sopii tähänkin aiheeseen vallan mainiosti. Nimittäin aina sieltä joku suuruudenhullu a'la Vince McMahon löytyy, joka onnistuu murtamaan rajat ja tekemään hulluista unelmistaan realismia.
Noinhan se kyllä on. Ja tuosta viiden vuoden arviosta olisin myös melkeinpä samaa mieltä, vaikka siinä ajassa ei lähellekään WWE:n nykyistä asemaa ehdittäisikään. Maailma kun on nykyään niin erilainen kuin edellisenä territorioaikana. Oman alueen ulkopuolisiin vaihtoehtoihin on niin paljon helpompi tutustua. Ja samalla niin kauan kuin maailman johtavan promootion paikka on vapaana, joku sille paikalle yrittää aika pian. Ennen monet NWA:n promoottorit olivat kavereita keskenään, ja vaikka monet olisivatkin mielellään puukottaneet siitä huolimatta toisiaan selkään, ei se ollut niin helppoa kuin nykyään.


Tai oliko Andre iso tähti ennen WWF:ää?

Andren tähteys ei ollut läheskään niin mahtava. Ranskassa mies oli kova nimi, ja tähteys alkoi kuitenkin nousemaan WWWFssä, WWFn silloisessa territoriopromootiossa.

Andre oli supertähti kauan ennen kuin hänestä vakituisemmin tuli WWF-painija. WWWF ei liittynyt tuohon paljon mitenkään. WWWF:n Vince McMahon Sr. kyllä hoiti Andren bookkauksia ja vaikutti uraan, mutta hän bookkasi Andrea kaikkialle maailmaan. Andre ei noussut tähdeksi missään yhdessä paikassa, koska olemalla yhdessä paikassa hänen viehätyksensä olisi ollut lyhytaikaista. Kulkemalla paikasta toiseen hän pysyi tuoreena ja säilytti asemansa suurena ihmeenä, joka piti nähdä. Ei Andre ollut enää samalla tavalla merkittävä tähti 80-luvun loppupuolella WWF:ssä, vaikka saikin kerralla enemmän näkyvyyttä suurimmassa promootiossa. Siispä vastaavalla tavalla territoriosysteemi olisi toimiva juttu nykypäivänä Great Khaleille ja Big Showeille, jotka joka viikko tv:ssä olemalla paljastuvat pelottavien jättiläisten sijaan huonoiksi tai korkeintaan keskinkertaisiksi painijoiksi, jotka kyllä ovat isoja, mutta iso kokokaan ei kiinnosta katsojia niin hirveästi jatkuvasti nähtynä.

"Gukumatz" kirjoitti:
Saisimmeko territoriopainilla tehtyä todellista kilpailua ja vaikka tietyn aikavälin territorioiden välisiä "tapahtumia", jossa mitattaisiin territorioiden vahvuus? Saattaa kuulostaa kaukaa haetulta, mutta jos paini olisi jaettu useaan alueeseen ja joka alueella olisi oma tähtensä, jonka territorio heittäisi likoon ja näiden territorioiden "tähdet" ottaisivat mittaa jonkinlaisessa turnauksessa? Kuulostaa minun korvaani ihan jännältä, mutta hankalasti toteutettavaksi.

Tämä on se juttu, josta ennenkin fanit haaveilivat. Kiinnostaisi itseänikin tuollaiset. Helppo tapa promoottoreillekin kerätä isot yleisöt katsomaan näitä harvinaisia matseja. Todellisuudessa historia on kuitenkin osoittanut painipromoottoreiden olevan sellainen rotu, että vaikka kaikki promoottorit hyötyisivät jostain yhteistyöstä, joku haluaa hyötyä itse sitäkin enemmän. Tämän ahneuden seurauksena koko juttu menee pieleen ja kukaan ei hyödy melkein mitenkään. Tästä esimerkkinä vaikkapa Pro Wrestling USA.

Uskon jossain määrin territoriosysteemin toimimiseen nykyaikanakin, mutta tosiaan jos ykköspromootion paikka on vapaana, hyvin todennäköisesti joku haluaa sen paikan. Asetelma voisi olla toisenlainen, jos esimerkiksi WWE jatkaisi ykkösenä, mutta ajautuisi vaikkapa liian viihdepainotteiseksi monille ja loisi nykyistäkin suurempaa tarvetta erilaisille vaihtoehdoille. Tätä tarvetta täyttämään luotaisiin alueelliset promootiot ja WWE:n olemassaolo voisi rauhoittaa liiallista innokkuutta nousta sovittua suuremmaksi. Toisaalta tässä tapauksessa oltaisiin varmaan siinä ECW:n tilanteessa, että WWE houkuttelee parhaat painijat itselleen erilaisuudestaan huolimatta.