Pähkinät ovat aina olleet mielenkiintoisia ratkottavia, ja siksi pidän niistä. Selailin muun keskustelun sivuja (olen harjoittelija, jos roskiksessa tämmöinen on niin voi poistaa) enkä löytänyt mitään vastaavia. Toivonkin, että laitatte tänne pähkinöitä joita muut sitten voivat ratkoa. Jos arvoitus on vaikka liian vaikea, niin sen voi sitten kai hypätä yli. Toivoisin, että ylläoleviin vastattaisiin, ettei suurin osa jäisi vain lojumaan jonnekin.
Aloitan tällä:
Kolme köyhää miestä matkusti Thaimaaseen. Ollessaan siellä he halusivat käyttää prostituoidun palveluja. Miehillä oli rahaa naiseen sekä vain kahteen kondomiin. Kysymys kuuluu miten jokainen mies voi paritella naisen kanssa täysin puhtaasti, saamatta pöpöjä edes kondomin kautta?
(Arvoituksessa voi käyttää kondomin molempia puolia.)
(Pöpöjä saa jos parittelee ilman kondomia tai jos laittaa itselleen kondomin siltä puolelta mikä on ollut joko naisen sisällä tai miehen käytössä, toisin sanoen tavallisesti käytetty kondomi on arvoituksessa käytön jälkeen hyödytön.)
Toivottavasti ymmärsitte, en ole oikein loistava näissä selitteilyissä täällä ruudun toisella puolella.
ToNy-MaN2008-08-19 13:42
T
Tota... eka kaks kumia päällekkäin, sit se päällimmäinen kumi ja sit se viimene kumi nurinpäin kolmannelle... Noin kai se menis?
Nimim: Koskaan en oo kondomia käyttänyt, enkä käytä, ja sen kyllä huomaa
PapaShango2008-08-19 14:36
P
I see without seeing. To me, darkness is as clear as daylight. What am I?
Show_Stopper2008-08-19 14:47
S
"PapaShango" kirjoitti: I see without seeing. To me, darkness is as clear as daylight. What am I?
Daredevil?
ToNy-MaN2008-08-19 14:55
T
"Show_Stopper" kirjoitti:
"PapaShango" kirjoitti: I see without seeing. To me, darkness is as clear as daylight. What am I?
Daredevil?
Aika hyvä, vastaisin samaa Tai lepakko...
Sandz2008-08-19 15:15
S
"PapaShango" kirjoitti: I see without seeing. To me, darkness is as clear as daylight. What am I?
Supernatural.
Wanhus2008-08-19 16:42
W
"PapaShango" kirjoitti: I see without seeing. To me, darkness is as clear as daylight. What am I?
Paranoid.
ToNy-MaN2008-08-19 18:14
T
"PapaShango" kirjoitti: I see without seeing. To me, darkness is as clear as daylight. What am I?
Eikuhitto, tää oli jostain Batmanista... Siin oli arvuuttaja joten se oli batman Foreverista. Batman tais ton heittää.
EDIT: Katoin sen kohan dvd:ltä ja sain vastauksenki, mut se taitaa olla xiittaamista joten en laita sitä tänne? No ainaki muistin et se on tosta leffasta, ja vastasinhan mä sen lepakonki tos jo aikasemmin...
Sandz2008-08-20 15:12
S
Pistetään taas pähkinä tähän ratkottavaksi:
Eli, lähtökohta on se, että on kolmion muotoinen vankila, jossa jokaisessa kulmassa on vanki. He pelaavat peliä, missä pitää arvata/tietää minkä värinen pallo on oman selän takana. Pelissä on 5 palloa, kaksi valkoista sekä kolme mustaa, ja vangit näkevät vain kahden muun pallot, ei omaa. Peli alkaa, ja vangit rupevat mietiskelemään oman pallon väriä. Kohta yksi vanki sanoo: takanani on musta pallo! Ja kohta myös toinenkin vanki huudahtaa samoin. Lopulta kolmaskin vanki toteaa oman pallon olevan musta. Miten tämä on mahdollista? Vangit eivät saa puhua toisilleen.
ToNy-MaN2008-08-20 15:27
T
Einiten tuossa arvoituksessa mietityttää mitenkä ne näkee ne pallot mitkä on toisten selän takana?
Sandz2008-08-20 15:33
S
No jos se kolmion muotoinen kerta on niin siksi ne näkee.
ToNy-MaN2008-08-20 16:13
T
"Sandz" kirjoitti: No jos se kolmion muotoinen kerta on niin siksi ne näkee.
Mietippä nyt, onko niillä sitten naama sinne kulmaan päin? jos on niin silloin kukaan ei näe mitään, jos naama on toisiinsa päin niin silloin selkä on kulmaan päin joten selkää ei näe... Tai sit en vaan tajuu...
EDIT: Vankilan seinät on tehty 3 isosta peilistä?
Sandz2008-08-20 16:31
S
Mielestäni kasvojen liikuttaminen ei ole kielletty? Vaikea selittää täällä, kyllä kuitenkin tiedän että he näkevät toisten pallot.
E: Turhaan tästä väitellä. Ratkotaan tuo eikä mietitä turhia.
ToNy-MaN2008-08-20 16:46
T
"Sandz" kirjoitti: Mielestäni kasvojen liikuttaminen ei ole kielletty? Vaikea selittää täällä, kyllä kuitenkin tiedän että he näkevät toisten pallot.
E: Turhaan tästä väitellä. Ratkotaan tuo eikä mietitä turhia.
Jaa, siis ne pyörii siellä ympyrää niiku puolukka p***ssa Ja siis tuossa on tarkotuksena että kahdella vangeista on 2 palloa ja yhdellä vain 1, jotta se 5 palloa tulisi toteen?
EDIT: jokainen vankihan näkee kavereiden selän takana mustan pallon joten pakkohan se kolmas on olla oman selän takana. En tajua miten nuo valkoiset pallot tuohon liittyy laisinkaan...
Sandz2008-08-20 17:19
S
Ehkä olet vain liian hölmö tajutaksesi.
ToNy-MaN2008-08-20 17:25
T
"Sandz" kirjoitti: Ehkä olet vain liian hölmö tajutaksesi.
Hyvinkin voi olla, mutta ei sitä täällä kukaan muukaan tunnu tajuavan...
Vanki A. näkee vanki B ja C pallot jotka ovat mustat, hänellä on siis oltava kolmas musta selän takana, B näkee A ja C pallot jotka on mustat, hänelläkin täytyy olla kolmas musta selän takana, C näkee A ja B pallot jotka on mustat joten hänelläkin on se kolmas musta selän takana. Kaikki tuo riippumatta siitä kellä on valkoinenkin pallo, koska kuitenkin, siellä selän taklana on myös se musta.
Kenitys2008-08-20 17:39
K
Minä kyllä ymmärsin, että tuossa "pelissä" olisi mukana 5 palloa, mutta niistä vain 3 olisi jonkun vangeista selän takana, mutta tiedä nyt sitten.. Ja voihan tuossa Tony-Maninkin esittämässä vaihtoehdossa olla se, että jonkun takana olisi kaksi valkoista..
En osaa ratkaista tuota juttua, ellei sitten tosiaan ratkaisu ole se että jokaisen vangin takana on musta pallo.
Fortunate Son2008-08-20 18:13
F
Monimutkaista.
Mulla on ainakin housuissa pari palloa.
ToNy-MaN2008-08-20 18:15
T
"Fortunate Son" kirjoitti: Monimutkaista.
Mulla on ainakin housuissa pari palloa.
Onks neki black and white? =D
Fortunate Son2008-08-20 18:20
F
Viimeksi kun asian tarkistin, olivat ihan normaalin väriset.
Mitähän keskustelua tämä nyt on...
Kenitys2008-08-20 18:29
K
"Fortunate Son" kirjoitti: Mitähän keskustelua tämä nyt on...
Semmoista jota voi jatkaa omissa päiväkirjoissaan, irkkigalleriaprofiileissaan tai vaikka futispelin puoliajalla.. Ihan sama missä, kunhan sillä ei ole tekemistä foorumin aiheiden kanssa. Meitä ei ihan kauheasti kiinnosta teidän pallojen värit :) Tai minua ei ainakaan, ja se riittää tässä tapauksessa.
Fortunate Son2008-08-20 18:47
F
Jepa. Anteeksi, meinasin jo innostua liikaa.
aLoe2008-08-21 18:04
A
Saanko laittaa arvoituksen tähän väliin? Jos en saa niin poistan sen itse tai admin voi muokata sen pois viesteistäni, no mutta annettaanpa teille se arvoitus.
Pakistanissa on juna-asema, sähköjuna kiihtyy 120km/h ja yhtäkkiä alkaa hirveä myräkkä, tuuli puhaltaa 120km/h. Joten kysymys kuuluukin minnepäin junan savu menee?
Razorman2008-08-21 18:14
R
"aLoe" kirjoitti: Pakistanissa on juna-asema, sähköjuna kiihtyy 120km/h ja yhtäkkiä alkaa hirveä myräkkä, tuuli puhaltaa 120km/h. Joten kysymys kuuluukin minnepäin junan savu menee?
Savu?
Sandz2008-08-21 18:55
S
"aLoe" kirjoitti: Saanko laittaa arvoituksen tähän väliin? Jos en saa niin poistan sen itse tai admin voi muokata sen pois viesteistäni, no mutta annettaanpa teille se arvoitus.
Pakistanissa on juna-asema, sähköjuna kiihtyy 120km/h ja yhtäkkiä alkaa hirveä myräkkä, tuuli puhaltaa 120km/h. Joten kysymys kuuluukin minnepäin junan savu menee?
Toki sinä voit noita arvoituksia laittaa, mutta toivon että kaikkiin kuitenkin vastattaisiin. Eli kyllä saat tähän väliin laittaa.
Ja ''savu'' menee sinne mihin tuuli menee. Riippuu tietysti mihin suuntaan tuulee.
Supa2008-08-21 19:03
S
Sandz fail. Ensinnäkään, sähköjunasta ei tule savua. Toiseksi, koska tuulen suuntaa ei kerrota, jää hämäräksi se, mihin tämä "savu" edes voisi kulkea.
Hyrkanos2008-08-21 19:19
H
Intaanimetsästäjä Tappava Salama laski kanootin veteen. Tuulen nopeus oli 4 m/s, virtausnopeus joessa 6 m/s. Joki oli 12 metriä leveä molempiin neljän kilometrin matkalta molempiin suuntiin. Siis kuinka monta pannukakkua mahtuu koirankoppiin?
P.S. Ette ikinä arvaa, ja kun kuulette vastauksen perusteluineen, tulette ällistymään.
Riveni2008-08-21 19:31
R
"Kolme kulkuria otti majatalosta huoneen. He nukkuivat yhdessä ja aamulla isäntä ilmoitti huoneen hinnaksi 300mk. Miehet maksoivat 100mk kukin ja poistuivat tyytyväisinä.
Hetken kuluttua paikalle tuli majatalon emäntä ja hermoistui kuullessaan isännän laskuttaneen 300mk. Huonenn todellinen hinta on 250mk. Isännän ei auttanut muuta kuin lähteä juoksemaan kulkureita kiinni, palauttaakseen heille 50mk. Juostessaan hän kuitenkin tuli ajatelleeksi, että eihän 50mk mene kolmen kulkurin kanssa mitenkään tasan. Hän päätti laittaa omaan taskuunsa 20mk ja jakaisi kulkureille kullekin 10mk.
Kaikki olivat tyytyväisia. Nythän tilanne on se, että kun kulkureille kullekin oli palautettu kymppi, he olivat maksaneet kukin huoneesta 90mk.
Kun lasketaan yhteen kulkureiden maksamat rahat (90+90+90), saadaan summaksi 270mk. Kun tähän lisätään 20mk, jonka isäntä pimitti, on yhteissumma 290mk.
Mihin katosi siis 10 mk?"
Legendaarinen ja ikivanha, mutta aina yhtä hauska(ja helppo).
The Goldberg2008-08-21 19:34
T
Ajatelkaapa sitä, miltä teidän kasvonne näyttivät ennen kuin vanhempanne syntyivät...
Sandz2008-08-21 19:35
S
"Supa" kirjoitti: Sandz fail. Ensinnäkään, sähköjunasta ei tule savua. Toiseksi, koska tuulen suuntaa ei kerrota, jää hämäräksi se, mihin tämä "savu" edes voisi kulkea.
Olisi pitänyt tarkempi olla, menin vain tuosta aLoen viestin johdosta ilmoittamaan tuosta savusta.
ToNy-MaN2008-08-22 07:23
T
"Riveni" kirjoitti: "Kolme kulkuria otti majatalosta huoneen. He nukkuivat yhdessä ja aamulla isäntä ilmoitti huoneen hinnaksi 300mk. Miehet maksoivat 100mk kukin ja poistuivat tyytyväisinä.
Hetken kuluttua paikalle tuli majatalon emäntä ja hermoistui kuullessaan isännän laskuttaneen 300mk. Huonenn todellinen hinta on 250mk. Isännän ei auttanut muuta kuin lähteä juoksemaan kulkureita kiinni, palauttaakseen heille 50mk. Juostessaan hän kuitenkin tuli ajatelleeksi, että eihän 50mk mene kolmen kulkurin kanssa mitenkään tasan. Hän päätti laittaa omaan taskuunsa 20mk ja jakaisi kulkureille kullekin 10mk.
Kaikki olivat tyytyväisia. Nythän tilanne on se, että kun kulkureille kullekin oli palautettu kymppi, he olivat maksaneet kukin huoneesta 90mk.
Kun lasketaan yhteen kulkureiden maksamat rahat (90+90+90), saadaan summaksi 270mk. Kun tähän lisätään 20mk, jonka isäntä pimitti, on yhteissumma 290mk.
Mihin katosi siis 10 mk?"
Legendaarinen ja ikivanha, mutta aina yhtä hauska(ja helppo).
Eikö se 20mk pitäisi vähentää siitä 270mk jolloin saadaan se 250mk mikä lopulta huoneista maksettiinkin? Eli mitään ei hävinnyt.
Riveni2008-08-22 08:02
R
"ToNy-MaN" kirjoitti: Eikö se 20mk pitäisi vähentää siitä 270mk jolloin saadaan se 250mk mikä lopulta huoneista maksettiinkin? Eli mitään ei hävinnyt.
Jep jep, jippohan on siinä, että tuo on sanallisessa muodossa. Jos sen laittaa ihan laskutoimitukseksi huijauksen näkee heti.
100-10+100-10+100-10+20=290
Jäbä2008-08-22 14:39
J
Tämä voi olla erittäinkin helppo joillekin, mutta tällainen meille kerrottiin viime syksyn leirikoulussa. Editoin tarkentavaa vinkkiä myöhemmin, jos tulee paljon väärinvastauksia, sillä muuten tätä voi olla vaikea arvuutella, mutta sen seikan kuultuaan tuskin enää ei.
Tämä menee suurin-piirtein näin:
Eräs mies oli illalla pitkään juhlimassa. Hän oli niiden päätyttyä hyvin suuressa humalassa ja väsynytkin vielä kaiken lisäksi. Hän palasi kotiinsa, ja olotilansa takia pesi vain nopeasti hampaat, sammutti valot ja meni nukkumaan. Aamulla herättyään hän katsoi ikkunasta ulos, jonka jälkeen hän järkyttyi suuresti ja tappoi itsensä. Mutta miksi, mikä oli hänen ammattinsa?
EDIT: Unohdin juuri sen tärkeimmän kohdan, joten editoin sen.
Volga2008-08-22 16:24
V
"Jäbä" kirjoitti: Tämä voi olla erittäinkin helppo joillekin, mutta tällainen meille kerrottiin viime syksyn leirikoulussa. Editoin tarkentavaa vinkkiä myöhemmin, jos tulee paljon väärinvastauksia, sillä muuten tätä voi olla vaikea arvuutella, mutta sen seikan kuultuaan tuskin enää ei.
Tämä menee suurin-piirtein näin:
Eräs mies oli illalla pitkään juhlimassa. Hän oli niiden päätyttyä hyvin suuressa humalassa ja väsynytkin vielä kaiken lisäksi. Hän palasi kotiinsa, ja olotilansa takia pesi vain nopeasti hampaat, sammutti valot ja meni nukkumaan. Aamulla herättyään hän katsoi ikkunasta ulos, jonka jälkeen hän järkyttyi suuresti ja tappoi itsensä. Mutta miksi, mikä oli hänen ammattinsa?
EDIT: Unohdin juuri sen tärkeimmän kohdan, joten editoin sen.
Hah, wanha Mies oli majakan vartija ja hän tappoi itsensä, koska oli illalla sammuttanut majakan valon ja aamulla huomasi, että laivat olivat ajaneet karille.
Jäbä2008-08-22 17:48
J
Joo, Volgahan sen heti hienosti tiesi. Olin itse ihan pihalla niinkuin muutkin silloin leirikoulusta, mutta jälkeenpäin se tuntuu hieman helpommalta. Mutta jälkiviisaus se paras viisaus.
ToNy-MaN2008-08-22 20:49
T
Miksi hitossa tappaa itsensä siksi että laivat on karilla?
takaovi2008-08-23 07:25
T
"ToNy-MaN" kirjoitti: Miksi hitossa tappaa itsensä siksi että laivat on karilla?
No se kaikki on hänen syytään ja joutuu varmaan ikuiseen velkavankeuteen. Ei välttämättä huono vaihtoehto vaihtaa maisemaa
Merovingi2008-08-25 18:32
M
Seuraava arvoitus on ikivanha, joten uskon edes jonkun tietävän.
Mikä on seuraava olento?
Kun se kapuaa mäen huipulle, sillä on neljä jalkaa.
Kun se on mäen huipulla, sillä on kaksi jalkaa.
Kun laskeutuu mäen huipulta, sillä on kolme jalkaa.
Mikä siis on tämä olento?
Hamatti2008-08-25 18:44
H
"Merovingi" kirjoitti: Seuraava arvoitus on ikivanha, joten uskon edes jonkun tietävän.
Mikä on seuraava olento?
Kun se kapuaa mäen huipulle, sillä on neljä jalkaa.
Kun se on mäen huipulla, sillä on kaksi jalkaa.
Kun laskeutuu mäen huipulta, sillä on kolme jalkaa.
Mikä siis on tämä olento?
Ihminen. Mäki on metafora elämälle. Ensin ihminen konttaa, sitten kävelee ja lopulta käyttää keppiä (House <3).
Volga2008-08-25 18:58
V
Ympyrän muotoista hautausmaata kulkee juna todella nopeaa vauhtia, seisot hautausmaan ulkopuolella, ja sinun pitäisi päästä hautausmaalle junan toiselle puolelle, kuinka pääset? (Juna kulkee siis niin nopeaa, että et kerkeäisi menemään välistä.)
Smark2008-08-25 19:09
S
"Volga" kirjoitti: Ympyrän muotoista hautausmaata kulkee juna todella nopeaa vauhtia, seisot hautausmaan ulkopuolella, ja sinun pitäisi päästä hautausmaalle junan toiselle puolelle, kuinka pääset? (Juna kulkee siis niin nopeaa, että et kerkeäisi menemään välistä.)
Olen hautausmaalla töissä vielä neljä päivää, joten tämä on todella helppo. Hyppään junan alle ja toivon, että joku ehtii kaapia jäänteeni ja vielä haudatakin minut nimenomaan tuolle hautausmaalle.
.. josta pääsemme omaan kysymykseeni:
Mikä juoksee nopeammin ylämäkeen kuin alamäkeen?
Panu52008-08-26 12:42
P
Niin tai sitten kaivaa kuopan toiselle puolelle että pääsee kuopan kautta pois sieltä hautausmaalta.
Sandz2008-08-26 13:16
S
Miten olisi tuliterät jetpackit?
Gukumatz2008-08-26 13:25
G
Nobody laughed at that one.
Kuinka voit tehdä viidellä (5) tulitikulla kyseisestä kuviosta samanlaisen ottamalla ensin kolme tikkua pois ja lisäämällä kaksi? Kuviohan on siis tämä:
/\
-
\/
(viivoilla on hankala tehdä tuo, mutta tehkää itse kyseinen kuvio esim. tulitikuista, kynistä tms. eli kuviossa on siis 5 tikkua, jos ymmärrätte)
Panu52008-08-26 13:37
P
"Sandz" kirjoitti: Miten olisi tuliterät jetpackit?
No jes. Mukahauskuutesi ei purrut tällä(kään) kertaa.
Minun mielestäni tulee liian tiuhaan tahtiin noita pähkinöitä. Smarkin oma on tuossa, joten ratkotaanpa se ensiksi.
Sandz2008-08-26 14:08
S
"Panu5" kirjoitti:
"Sandz" kirjoitti: Miten olisi tuliterät jetpackit?
No jes. Mukahauskuutesi ei purrut tällä(kään) kertaa.
Minun mielestäni tulee liian tiuhaan tahtiin noita pähkinöitä. Smarkin oma on tuossa, joten ratkotaanpa se ensiksi.
Mikä ihmeen mukahauskuus? No, ajattele noin jos haluat. Mielestäni vain oivalsin taktisesti tuon pähkinän.
ToNy-MaN2008-08-26 14:08
T
"Panu5" kirjoitti:
"Sandz" kirjoitti: Miten olisi tuliterät jetpackit?
No jes. Mukahauskuutesi ei purrut tällä(kään) kertaa.
Minun mielestäni tulee liian tiuhaan tahtiin noita pähkinöitä. Smarkin oma on tuossa, joten ratkotaanpa se ensiksi.
No eipä sitä Sandzinkaan olla vielä ratkaistu?
Kameli2008-08-27 17:51
K
"Panu5" kirjoitti:
"Sandz" kirjoitti: Miten olisi tuliterät jetpackit?
No jes. Mukahauskuutesi ei purrut tällä(kään) kertaa.
Mikä vittu sua vaivaa? "Yritän parantaa käytöstäni", pelleily jatkuu entistä tyhmempänä. Ja se käyttäjämoderointikin on varmaan käsitelty jo aikoja sitten.
Panu52008-08-28 13:04
P
"Kameli" kirjoitti:
"Panu5" kirjoitti:
"Sandz" kirjoitti: Miten olisi tuliterät jetpackit?
No jes. Mukahauskuutesi ei purrut tällä(kään) kertaa.
Mikä v***u sua vaivaa? "Yritän parantaa käytöstäni", pelleily jatkuu entistä tyhmempänä. Ja se käyttäjämoderointikin on varmaan käsitelty jo aikoja sitten.
No jaa, se oli vain tuommoinen toteamus. Meni jo typeräksi tuo jetpack-ilmaisu. Ja määrittele käyttäjämoderointi, itse sellaista en ole huomannut.
Mutta tuon Volgan arvoituksen ratkaisun haluaisin kuulla.
Kenitys2008-08-28 13:43
K
Toisinaan tuntuu AIKA turhauttavalta huomautella turhasta sonnanjauhannasta ja käyttäjämoderoinnista, kun tietyt käyttäjät eivät näytä oppivan, vaikka heille siitä kuinka sanotaan. Tämä johtuu vissiin siitä, että he eivät oikeasti tajua kuinka turhia heidän monet viestit ovat. Nyt jokainen lopettaa taas sen sonnanjauhannan ja käyttäjämoderoinnin tässäkin aiheessa. Sitä on moni jo ehtinyt parin viime päivän aikana harrastaa, mutta enää yhtää viestiä lisää turhaa offtopicia ei tarvita.