Foorumiarkisto

← Ei-WWE

TNA Final Resolution 20.12.2009

kuva


Ottelut

TNA World Championship
AJ Styles (c) vs. Daniels

Three Degrees of Pain Cage Match
Kurt Angle vs. Desmond Wolfe
1. Pinfall
2. Submission
3. Escape

Last Man Standing
Bobby Lashley vs. Scott Steiner

TNA World Tag Team Championship
The British Invasion (c) vs. The Motor City Machine Guns

Tag Team Match
Mick Foley and Abyss vs. Raven and Dr. Stevie

8-Man Elimination Tag Match
Team 3-D, Rhino and Jesse Neal vs. Matt Morgan, Hernandez, Pope D'Angelo Dinero and Suicide

TNA Knockout Championship
ODB (c) vs. Tara

Feast or Fired
Samoa Joe, Robert Roode, James Storm, Kevin Nash, Eric Young, Sheik Abdul Bashir, Kiyoshi, Homicide, Jay Lethal, Consequences Creed, & Cody Deaner
Pakko sanoa, että nuo kaksi spoilereissa olevaa matsia kuulostavat hemmetin kovilta.
Mieletöntä settiä tuolla menolla luvassa!
Huomaa että TNA on parantanut Korttien bookauksta. kaksi todella mielenkiintoista matsia luvassa.
Turning Pointin perusteella luvassa huikeaa settiä. Vaikken TNA:n viikottaisia seuraa niin voisi alkaa näitä PPV:eitä seuraamaan aktiivisesti.
Uskomatonta, jälleen huikeita matseja luvassa. Aika ironista että nyt näitä alkaa tulla kun Hulkki on tullut ja vanhoja pappoja huhuiltu kovaan tahtiin lafkaan.
Kovia otteluita tulossa. AJ vs. Daniels on varmasti hyvä ottelu ja ei voi varmasti sanoa, kumpi voittaa. Daniels voi viedä tuon yhtä hyvin kuin Styles. Itse veikkaisin kuitenkin AJ:ta. Näkisin tämän ottelun kuitenkin ehkä kakkos ME:nä ja hieman vähemmän aikaa saavana kuin Angle vs. Wolfelle.

Angle vs. Wolfe ei voi epäonnistua. Toivottavasti ottelu saa 30+ minuuttia aikaa. Pistäisin tämän koko PPV:n ME:ksi, koska jos tämä olisi ennen AJ vs. Danielsia, voisi mestaruusmatsi latistua tunnelmaltaan.

Bobby vs. Steiner on varmasti hyvää täytettä ja Bobbyn rakentelua. Abyss & Mick vs. Stevie & Raven voisi saada vielä jonkin erikois stipulaation. 8-man tag toimii varmasti hyvin täytteenä ja X-Division vyöstäkin varmaan, joku täyte matsi mukaan tulee. Knockout ottelu ei kiinnosta. Feast or Fired ottelussa nähdään varmaan ainakin Joe, jonka uskoisin saavan title shotin. Ainoa huolen aihe on tämän alakortin ottelujen ajan saanti. Tuntuu hiukan yli bookatulta.

EDIT: editoin koko viestin.
Vähän tylsähkön oloinen kortti. Tai siis, varmasti tuo ihan ok PPV on, mutta kortissa on vain kaksi todella kiinnostavaa ottelua. Foley&Abyss vs. Raven&Stevie ei kiinnosta ilman stipulaatiota pätkääkään, saati sitten tuo 8-Man Tag. Kasa tylsiä painijoita, joista tosin Morgan ja Rhino kiinnostavat välillä. Kaz ei kiinnosta yhtään Suicidena, alkanut käydä todella puuduttavaksi. 6-Man Tag Turning Pointissakin meinasi käydä tylsäksi. Lashley-Steineristä ei syystä tai toisesta jaksa kiinnostua, feudikin ollut paljon tylsempi TP:n jälkeen. Toivottavasti MCMG vie joukkuevyöt, British Invasion on kuolettavan tylsä joukkue. Brutus Magnus jonnekin pois silmistäni...

Feast Or Fired varmaan ihan ok, Tara vs. ODB:stä en sitä usko. ODB on lähes kauheinta, mitä mainstream-painissa tällä hetkellä on. Tarallakin ikä painaa, mutta huomattavasti parempi kuin ODB, ja pystyy toisinaan otella mukavia otteluita. Paska matsi silti luultavasti tulossa.

Kyllä WWE TLC vie kiinnostavuudessa tätä PPV:tä ihan 100-0, ei voi mitään. Kyllä tämä varmaan siltikin TNA:n PPV-tapahtumien paremmalla osastolla tältä vuodelta on. Tosin se nyt ei ole kummoinen saavutus.

Daniels mestariksi. 8)
Aika hyvän oloinen kortti. Tai siis varmasti ihan ok PPV luvassa ja kortissa on kolme todella kiinnostavaa ottelua. Foley&Abyss vs. Raven&Stevie ei tosiaan kiinnosta ilman stipulaatiota pätkääkään, mutta eiköhän siihen sellainen vielä lätkäistä. 8-man kiinnostaa, kasa mielenkiintoisia painijoita, joista parhaana lafkan tulevaisuuden toivot Dinero ja Morgan. Lashley vs. Steiner feudin heat on kokonaan poissa Turning Pointin jälkeen, mutta pitäähän Popin olla viimeinen mies pystyssä, ihan hyvää matsia odottelen. Toivottavasti Gunsit vievät joukkuevyöt, vaikka British Invasion onkin loistava joukkue. Gunsit ansaitsisivat viimeinkin mestaruusrunin.

Feast or Fired on vähän hölmö matsi, mutta ainakin se avaa mahdollisuuksia uusille juonikuviolle. Veikkailen joukkuemestaruus titleshottia Nashille, World titleshottia Roodelle ja potkuja Joelle joka palaa sitten läskinä naamioituna kostajana. ODB on kehässä naisten parempaa kastia, vaikka gimmick onkin kulunut ja kaikinpuolin hirveä. Eipä hirveästi kiinnosta naisten matsi, mutta painillisesti varmaan sitä ok -luokkaa.

Kyllä tämä WWE:n TLC:tä vie kiinnostavuudessa ihan 100-0, ei voi mitään.
AJ vs. Daniels 8)
En oikein ymmärrä sinua Jäbä. Kortissa on kaksi ottelu joiden oletusarvo on sellainen 4-5 tähteä. Yksi, jolla on mahdollisuus 3-4 tähteen (joukkuemestaruusottelu). Kolme, joilla on mahdollisuus 3 tähteen ja yksi, joka jää varmaan kahden tähden koitokseksi (Tara vs. ODB).

Minusta kortissa ei millään tarvitse olla 3-4 neljän tähden ottelua, koska melkein koskaan sellaista kortia nähdään. Muutama täyteottelu ei koskaan ole pahaksi. Kortissa on ainoastaan yksi tai kaksi ottelu, jotka ovat tuomittuja. Tai kaksi sanon, siksi ettei Raven&Stevie vs. Mick&Abyss vältämättä kiinnosta. Toisaalta siihen luultavasti stipulaatio tulee ja tyhmää olisi, jos ei tulisi.
Joulukuu on aina ollut minulle sitä parasta painiaikaa. Armageddon on ollut viime vuosien ajan mainio, ihan niin kuin TNA:nkin joulukuiset PPV:t (pl. täysin hirveä Turning Point 2007 ja Scott Hallin pahamaineinen no-showaus). Tämä vuosi erottuu aiemmista vuosista siten, että nyt molempien yhtiöiden PPV:t eivät näytä pelkästään hyviltä, vaan suorastaan mainioilta!

The Return of Feast or Fired Match
Moni pitää tätä konseptia vammaisena, mutta minun mielestäni tämä on kaikesta russomaisuudestaan huolimatta oikein jännittävä matsimuoto ja kaiken lisäksi se on täysin uniikki. Ainoa asia, mikä tästä tosin tekee järjettömän, on se, ettei salkkuja avata PPV:n aikana. Miksi maksaa kauhea summa rahaa siitä, että näkee kuka voittaa ottelun? Eihän se kiinnosta ketään, toisin kuin se, mitä salkkujen sisällä on. Ja se sitten näytetään ilmaisessa tv-show'ssa. Pöh. Ei sillä, ei minun pitäisi valittaa yhtään, kun en näistä lähetyksistä penniäkään maksa, mutta kyllähän se PPV:n aikana vituttaa, kun jätkät lähtevät areenalta salkut mukanaan eivätkä paljasta niiden sisältöä. World title -salkku saisi tosiaankin mennä Roodelle, tag team -salkku vaikkapa Deanerille, x-divisioonan salkku Lethalille ja potkut jommalle kummalle turhakkeelle akselilta Sheik Abdul Bashir – Kiyoshi. Ehkä mieluummin Bashirille.

TNA Knockout Championship
O.D.B. (c) vs. Tara
Eipä ole tosiaan mikään erikoinen saati sitten myyvä (luulisin) ottelu luvassa, mutta kyllähän mikä tahansa matsi pieksee ne kamalat Beautiful People -tagit, joissa Lacey pääsee botchaamaan 99% teoistaan. Ja vaikka juonikuvio onkin ollut täysin hirveä tulevat emakot korvaamaan kaiken kehässä — sen verran taitavia sonneja ODB ja Tara ovat. Kunhan pituutta ei jostain kumman syystä anneta liikaa tulee tämä kaiken järjen mukaan menemään sopivana välipalamatsina. Voittajaksi toivon ODB:ta: heel-turn (?) menisi muuten hieman hukkaan, ja Tara on jo kyllä saanut ansaitsemansa mestaruuskaudet.

8-Man Elimination Tag Match
Team 3-D, Rhino and Jesse Neal vs. Matt Morgan, Hernandez, Pope D'Angelo Dinero and Suicide
Tämä matsi huutaa ikävä kyllä sanaa "Impact" melkoisella voimalla. No, täytyyhän face-tiimin saada voittonsa, joten kai tämä nyt menee. Ainesta miksikään mestariteokseksi tästä kuitenkaan tuskin on, joten kyllä tästä kokoonpanosta olisi voitu karsia monta mielenkiintoista singles-otteluakin. Team 3-D:n heppuja tosin tuskin uskalletaan enää päästää osoittamaan heikkouksiaan kehään singles-otteluissa eikä Rhinokaan tunnu kiinnostavan ketään, joten ehkä näin on parempi. Mielenkiintoisin asia tässä ottelussa on Jesse Nealin bookkaus sekä se, loistaako Dinero yhtä paljon kuin viime PPV:ssä. Karismattomat Morgan ja Hernandez eivät juurikaan kiinnosta, ja Kazarian saisi vähitellen lopettaa itsemurhapelleilynsä. Ihan jees välipalamatsi, mutta tuskin mitään enempää.

Tag Team Match
Mick Foley and Abyss vs. Raven and Dr. Stevie
Impact-matsia Impact-matsin perään. Pituutta tämä matsi saanee suunnilleen yhdeksän minuuttia ja matsi päättyy lähes täysin varmasti face-tiimin voittoon, joten mielenkiinto ottelua kohtaan on kyllä aika matalalla. Aika hälyyttävää, että jos lasketaan tämän ja äsköisen ottelun ECW-kehäraakit yhteen saadaan tulokseksi kuusi. No, ei se mitään. Välipalamatsi se tämäkin, ja lyödään nyt tällekin se "ihan jees" -leima käteen.

TNA World Tag Team Championship
The British Invasion (c) vs. The Motor City Machine Guns
Jeah, ensimmäistä kertaa TNA-PPV:ssä sitten Hard Justicen on tarjolla tag team -vöistä käytävä normaali kaksi vastaan kaksi -ottelu. Asetelmanakin on se ihanteellinen USA vs. muu maailma, joten ainekset hyvään otteluun on kasassa. Voittajaksi toivon British Invasionia vaikkei detroitilaistenkaan voitto huonolta tuntuisi. Toivottavasti matsi säästetään ylibookkaukselta ja sille annetaan paljon aikaa; klassisen tag team -matsin ainekset kun ovat koossa.

Last Man Standing
Bobby Lashley vs. Scott Steiner
Niin. Mitäs tästä nyt sanoisi? Paras tähtiarvosana, johon nämä kaksi painijaa toisiaan vastaan kykenevät pyörii varmastikin siinä kolmen tähden paikkeilla, joten mitään klassikkoa tästä ei voi millään syntyä. Lähinnä odotankin sellaista ihan menevää brawlausta, jossa feudin luonne välittyy hyvin katsojille. Rankkaa tappelua, rautaputkisotaa ja verilammikoita... vanha kunnon brawli. Voittajaksi toivon ehdottomasti Da Bawsea, sillä en näe pienintäkään järkeä Steinerin voitolle tässä vaiheessa.

Three Degrees of Pain Cage Match
Kurt Angle vs. Desmond Wolfe
Tympeähkön Turning Point -kertauksen (MCMG vs. British Invasion, 3-D & Rhino vs. "New Breed", Lashley vs. Steiner...) jälkeen saadaan vielä lisää Turning Point -kertausta Anglen ja Wolfen astuessa jälleen samaan kehään, mutta eihän kukaan täysijärkinen voi asiasta valittaa — sen verran kovan kohtaamisen pistivät herrat pystyyn viime PPV:ssä. Three Stages of He... Degrees of Pain -stipulaation lisääminen voi tehdä ottelusta joko paremman tai huonomman verrattuna Turning Pointin tapaukseen, mutta varmaa on se, että kivenkovaa viihdettä on luvassa. Uskon matsin toistavan samaa kaavaa kuin ensimmäisen Angle vs. Joe -feudin: Angle voittaa ensimmäisen matsin, Joe/Wolfe seuraavan. Ehkä nyt olisi aika paikata reikää käsikirjoituksessa laittamalla Wolfe oikeasti lähettämään Angle "eläkkeelle" rajulla kehätyöskentelyllä? Tosin lieneekö TNA:lla varaa pistää Anglea hetkeksikään ruudulta pois. Oli miten oli, tässä on aineksia vaikka mihin.

TNA World Championship
AJ Styles (c) vs. Daniels
Moni ei tunnu pitävän Danielsista niin paljon, että näkisi miehen maailmanmestarina, mutta minun mielestäni se olisi tässä vaiheessa juuri oikea veto. Eikö olisi syytä edes yrittää, miten mies toimisi mestarina? Minun mielestäni Danielsista olisi (olen tämän joskus sanonutkin) TNA:n Jerichoksi, ja se on paljon sanottu. Jotten kuitenkaan taas saa verenhimoista fanipoikalaumaa perääni puolustamaan golden boy -AJ:tä, jätän asian sikseen ja keskityn itse matsiin. Luvassa on varmastikin PPV:n paras matsi, jossa on aineksia vaikka mihin. Kunhan pituutta annetaan tarpeeksi ja matsin annetaan valmistua hitaasti mutta varmasti on meillä käsissämme TNA:n MOTY-ehdokas. Danielsin mestaruusvoitto taistelisi vuoden mark out -palkinnosta minun "kirjoissani".

Hoh, ei tämä ihan niin hyvältä PPV:ltä tunnukaan, kun kokosin ajatuksiani paperille, mutta ehdottomasti vuoden parhaimpiin TNA-PPV:ihin tämä kuuluu heittämällä. Tupla-ME voi taas tehdä "turningpointit" ja kahmia taas sen kahdeksan tähteä ja vähän päälle, ja jos midcard ei ole yhtä mitäänsanomaton kuin viime PPV:ssä voi tästä tulla erittäin viihdyttävä show. Olen ehkä vähän aikaisessa tämän pitkän PPV-ennakkoni kanssa, mutta spoilerit lukeneena uskon kuitenkin ajattelevan kaikista matseista samalla tavalla myös PPV:tä edeltävänä päivänä.

Daniels mestariksi ja TNA olisi pitkästä aikaa varsin kiinnostava yhtiö.
MR.Off Topic kirjoitti:
En oikein ymmärrä sinua Jäbä. Kortissa on kaksi ottelu joiden oletusarvo on sellainen 4-5 tähteä. Yksi, jolla on mahdollisuus 3-4 tähteen (joukkuemestaruusottelu). Kolme, joilla on mahdollisuus 3 tähteen ja yksi, joka jää varmaan kahden tähden koitokseksi (Tara vs. ODB).

Minusta kortissa ei millään tarvitse olla 3-4 neljän tähden ottelua, koska melkein koskaan sellaista kortia nähdään. Muutama täyteottelu ei koskaan ole pahaksi. Kortissa on ainoastaan yksi tai kaksi ottelu, jotka ovat tuomittuja. Tai kaksi sanon, siksi ettei Raven&Stevie vs. Mick&Abyss vältämättä kiinnosta. Toisaalta siihen luultavasti stipulaatio tulee ja tyhmää olisi, jos ei tulisi.


Älä ymmärrä. Se on ihan sinun oma pikku murheesi sitten. Ja kuka tässä on vaatimassa montaa vähintään neljän tähden ottelua PPV:hen? Kiinnostukseni moniin otteluihin vaan kun lähentelee nollaa. Kyllä Angle-Wolfe on aika varma neljän tähden ylittäjä, onnistuessaan myös Daniels-AJ voi hyvinkin yltää tuolle merkkipaalulle. Jos kumpikin onnistuu täydellisesti, se voi jo auttaa PPV:tä paljon, mutta tarvitsee pienempienkin matsien viihdyttää edes jotenkin. On siellä pari muutakin potentiaalista viihdyttävää ottelua, mutta en ole näin etukäteen kauhean kiinnostunut. Joukkuemestaruusmatsi on noista muista se suurimmalla todennäköisyydellä onnistuva.
MR. Off-Topic

Jäbä haluaa olla erilainen.
What kirjoitti:
MR. Off-Topic

Jäbä haluaa olla erilainen.


Jep, en halua olla firmojen sodan tulevan häviäjän pulkassa. Tai vaihtoehtoisesti en halua muuttaa mielipiteitäni whatien ja kapteenikarismattomien sun muiden TNA-ihkuttajien perseen nuolemisen vuoksi. :wink:

What, mehän olemme molemmat erilaisia kuin monet muut WA:laiset, sen todistaa jo se, että taidamme olla ainoat maailmassa, joista toinen arvosteli Slammiversaryn KOTM:n viideksi tähdeksi, ja toinen Survivor Seriesin Triple Threatin WWE-mestaruudesta viideksi tähdeksi,

[size=9]Tämä tällaisena pikku palaamisena Yleinen TNA Keskustelu-topicin tapahtumiin. ; )[/size]
Kyllä sitä enskojen ja muiden perseitä kehdataan nuolla, mutta kun on kyse vähemmistöstä ja kritiikkiä ollaan saatu jo aiemmin, vaihtuvat näköjään mielipiteet melko radikaalisti.

Jos muunmuassa Cenan ja Sheamusmikälien kohtaaminen nostattaa mielenkiintoa niissäkin määrin, että katsoisin TLC'n mielummin kuin Final Resolutionin, voisin hyvällä omallatunnolla sanoa, että heikoilla mennään. Onneksi kuitenkin tilanne on se, että katson mielummin tätä kehäpsykologiaa kaipaavaa väritöntä kakkosluokkaa, kuin liialtikin nähtyä pissakakkahuumoria DX'n ja kumppanien toimesta. On kenties totta, että osa otteluista WWE'n puolella saattaa viedä eeppisyyden uusiin käsitteisiin, mutta silti olen ylpeä voidessani sanoa, että Final Resolution näyttää päälle päin hyvältä.
Jos alamme spekuloimaan PPV'tä main eventeistä käsin, saamme eteemme kaksi huippuluokan ottelua, joita on odotettu jo tietyn aikaa. Kummassakin tapauksessa painin uskoisin olevan etualalla ja voittajatuloksilla on tällä kertaa oikeasti väliä feudien ylläpitämisen kannalta. Main Eventin tilanne näyttää tällä hetkellä todella herkulliselta ja erikoisen stipulaation näkeminen Desmondin ja Anglen kohtaamisessa saa veden helposti kielelle.

Loppukortti tuntuu näyttävän sitten sille peruskauralle, jonka sekaan saattaa mahtua muutamiakin yllättäjiä. Turnin' Pointissa odottelin Lashleyn ja Steinerin välillä viimeisillä voimillaan suplexien ja muiden heittojen jakelua, mutta tämän kaltainen ottelutyyppi saattaa suosia tuota haavetta paremmin. Lopullisesta jäljestä en niinkään tiedä, mutta tällä ottelulla on todella hyvät potentiaalit illan yllättäjäksi, sillä voimaa tuskin kehästä puuttuu tippaakaan.
Varsinaisia tylsiä hetkiä en lähde sen kummemmin kalastelemaan, sillä muunmuassa naisten kohtaamisen skippaan normaaliin tapaan suosiolla, enkä sitten tiedä näiden hardcorelegendojen kohtaamisestakaan ilman kummempaa asevalikoimaa, mutta jään silti innolla odottelemaan, mitä tulevaisuus tuo tullessaan.
Sepä mukavaa, että Coca tulee säälittäviä arvioitansa tekemään minun toimista. Sori vaan, mutta kenenkään perseen nuoleminen ei kuulu tapoihini. Jos niin luulet, olet pihalla kuin lumiukko. Tosin se ei olisi mikään yllätys. Jos joskus mielipide on sama, ei se automaattisesti tee siitä nuolemista. En vain halua leikkiä TNA:ta palvovaa, kun en oikeasti sitä ole. Noihin ''se haluaa olla erilainen''-väitteisiin vaan sanoin, että en halua olla erilainen, mutten rupea mielistelemään jotain foorumikäyttäjiä. Niin yksinkertaista se on. Enköhän itse tiedä sen paremmin, kuin jotkut Cocat. Ja jos taas kuulemma mielipiteeni vaihtelevat omissa pikku aivoissasi, sitten kannattaa miettiä, onko mahdollisesti pääkopassa vikaa. :wink:

Ainiin, eipä ole DX pahemmin pissakakka-vitsejä tänä syksynä heitellyt.
Erinlaisuushan on hyvästä, mutta itse kun odotan kumpaakin PPV:tä vesikielellä. WWE:ltä löytyy IC-ottelu, Ladder-ottelu ja DXvs.Jerishow. TNA:lta taas Angle vs. Wolfe, Daniels vs. AJ ja joukkuemestaruusottelu. Kummaltakin löytyy lisäksi suhtkoht hyvä muu osasto. Itse pidän TNA:n tarjontaa hieman parempana ja lisäksi seikka, että WWE:n main eventit kuulostaa 3 tähden koitoksilta, latistaa tunnelmaa. Final Resolutionia odotan siis enemmän.
Coca kirjoitti:
kuin liialtikin nähtyä pissakakkahuumoria DX'n ja kumppanien toimesta.

Kuinka monessa DX:n tämän vuoden ppv-ottelussa on nähty pissakakkahuumoria? Niissä laadultaan väh. ***½-arvoisissa DX vs. Legacy -otteluissa? Siinä viihdyttävässä 7 vs. 7 Raw vs. SD! -ottelussa? Vai kenties siinä HHH vs. Cena vs. HBK -ottelussa? Miten minä olen jotenkin missannut. Tässä kun kai nyt kerran vertailtiin sitä TLC:tä ja Final Resolutionia.

Jos alamme spekuloimaan PPV'tä main eventeistä käsin, saamme eteemme kaksi huippuluokan ottelua, joita on odotettu jo tietyn aikaa.

Tietyn aikaa tosiaan, tarkemmin sanottuna marraskuun 15. päivän jälkeisestä ajasta lähtien.


Mutta ei minulla mitään tätä ppv'tä vastaan. Kuten ei ole TLC:täkään. Molemmissa on lupaavia otteluita. TLC:ssä mahd. ****-otteluina Jericho & Show vs. DX sekä Christian vs. Benjamin. FR:ssä mahd. ****-otteluina Daniels vs. Styles ja Wolfe vs. Angle. FR:ssä muita kiinnostavia otteluita ovat Beer Money vs. MMG ja Stevie & Raven vs. Abyss & Foley (kyllä, minua tämä kiinnostaa enemmän kuin TP:ssä vaisuksi jäänyt ECW-hemmot vs. Uudet hemmot). TLC:ssä muita kiinnostavia otteluita ovat Batista vs. UT, Morrison vs. McIntyre ja Kingston vs. Orton. Molempien loppukortissakaan ei mitään hävettävää ole. Etukäteen siis ihan lupaavilta ppv'iltä vaikuttavat, vaikken niin FR:stä kuin TLC:stäkään mitään vuoden ppv'tä odota.

EDIT: Ja oikeasti, lopettakaa se henkilökohtainen vittuilu toisille näissä aiheissa (tyyliin "omissa pikku aivoissasi" tai "kyllä sitä enskan ja muiden perseitä kehdataan nuolla"). Ketään ei oikeasti kiinnosta henkilökohtaiset kaunat, jatkakaa vaikka PM:llä tai nakkikioskin jonossa.
Ketään ei oikeasti kiinnosta henkilökohtaiset kaunat, jatkakaa vaikka PM:llä tai nakkikioskin jonossa.

What vs Jäbä nakkikioskin jonossa :lol:

Mutta kommentoidaas itse tapahtumaa: Card on erittäin vahva, ennakkoon paskoja matseja ei ole näkyvissä vaan kaikki matsit kiinnostaa enemmän tai vähemmän. Wolfe vs Angle ja AJ vs Daniels luultavasti kummatkin ylittää sen 4 tähden rajan, oikealla bookkauksella/ajalla jne.. 5 tähteäkin saavutettavissa kummallakin matsilla.

Feast or Fired matsi on mielenkiintoinen kohtaaminen jossa on taitoa kyllä riittävästi saada aikaan mukava matsi. Kaikki tag team matsit on myös semi-kiinnostavia, Abyss:n tuleen sytyttämis 2:sta odotellessa 8) Ainii ja onhan mukana Lashley vs Steiner jotka yllätti viime PPV:ssä, en usko että tuolla stipulaatiolla kovin huonompaa saadaan aikaan, Muutenkin Lashleyn viimeinen matsi TNA:ssa??, jos mies nyt jatkossa keskittyy MMA uraan, mitä me kaikki haluammekin,
Oliko myös nyt niin että Hogankin nähdään tapahtumassa jotain säätämässä vai olenko erehtynyt?
erkko777 kirjoitti:
Muutenkin Lashleyn viimeinen matsi TNA:ssa??, jos mies nyt jatkossa keskittyy MMA uraan, mitä me kaikki haluammekin,
Oliko myös nyt niin että Hogankin nähdään tapahtumassa jotain säätämässä vai olenko erehtynyt?

Ei varmaankaan vielä ole Lashleyn viimeinen matsi, onhan hänellä kuitenkin TCS-turnauksen voiton myötä title shot plakkarissaan, joten eiköhän hän sen käytä ennen lähtöään. Ja Hogania ei varmaankaan (never say never) nähdä, tammikuun 4:n päivän kolmen tunnin Impact-spesiaaliin häntä on mainostettu, ei tähän PPV:hen.
TNA World Championship
AJ Styles (c) vs. Daniels

Ottelusta odotan vähintään 4-5 tähden otteluksi, eikä parivaljakolta muuta voi odottaakkaan. Miehet ovat overeimmellaan tällä hetkellä ja luultavasti parhaassa kunnossakin urillansa. Sopivasti kokemusta ja taidoiltansa huipullaan. Tarpeeksi aikaa ja meillä on käsissämme klassikko. Toivottavasti ottelun alussa maltetaan rakentaa ottelua ja vasta lopussa päästetään ottelun loppua hiukan spottaus henkiseksi.

Oletus arvosana: ****+
Toivomus: AJ Styles
Veikkaus: AJ Styles

Three Degrees of Pain Cage Match
Kurt Angle vs. Desmond Wolfe
1. Pinfall
2. Submission
3. Escape

PPV:n toinen klassikko ottelun aineksia kantava ottelu. Mies, joka on elävä legenda, vastaan nuori ja nouseva Desmond Wolfe. Tulemme näkemään ehkä yhden kaikkien aikojen parhaan ottelun, mutta varmasti näemme tämän vuoden parhaisiin lukeutuvan ottelun. Tässä ottelussa ei voida sortua liika spottailuunkaan, joten en usko tämän ottelun epäonnistuvan millään lailla. Ainoa asia, mistä en ottelussa tykkää, on tuo escape ottelun lopussa. Siihen olisi ehdottomasti kuulunut Last Man Standing, mutta nyt ainakin päässään häkkiä hyödyntämään.

Oletusarvosana: *****
Toivomus: Desmond Wolfe
Veikkaus: Desmond Wolfe


Last Man Standing
Bobby Lashley vs. Scott Steiner

Viime ottelussa puhuin tuosta Last Man Standingistä, mutta ei se ehkä olisi ollutkaan niin hyvä ratkaisu. Kaksi LMS:ää kortissa ei nyt vältämättä olisi paras ratkaisu. Bobbylle ja Scotille tämä ottelu muoto varmaan osuu kuin nappi silmään. Ihan kiva ottelu varmasti.

Oletusarvosana: ***+
Toivomus: Scott Steiner
Veikkaus: Bobby Lashley

TNA World Tag Team Championship
The British Invasion (c) vs. The Motor City Machine Guns

Kolmas ottelu, jota odotan vesikielellä. Kummatkin joukkueet ovat ehdottomasti tämän hetken maailman parhaimpia. Tyylit uskon myös osuvan kohdalleen hyvin ja jos ottelu ei mene WE:n jäsenten run in:eihin olen tyytyväinen. Kolmanneksi odotetuin ottelu kortista.

Oletusarvosana: ****
Toivomus: MMG
Veikkaus: MMG

Tag Team Match
Mick Foley and Abyss vs. Raven and Dr. Stevie

Otteluun ei ilmeisesti saatu mitään stipulaatiota, joka on kyllä suuri pettymys. Ottelu vain ei toimi ilman stipulaatiota, koska kenestäkään näistä ei nykykunnossa saada kauhean hyvää normaali ottelua aikaiseksi. Kaikki kuitenkin ovat extreme painin erikoisosaajia, missä on stipulaatio. Toiveita kuitenkin elätän vielä.

Oletusarvosana: **+
Toivomus: Foley & Abyss, jotta feudi saataisiin loppumaan, muuten Raven<3
Veikkaus: Foley & Abyss

8-Man Elimination Tag Match
Team 3-D, Rhino and Jesse Neal vs. Matt Morgan, Hernandez, Pope D'Angelo Dinero and Suicide

Täyte ottelu ja feudikaan ei ole mikään maailman kiinnostavin. Face joukkue, etenkin Pope, tekevät ottelusta kiinnostavan. Lisäksi 3D ja Rhino ainakin pystyvät ihan hyviin otteluihin joukkueotteluissa. Ihan kiva ottelu tulossa.

Oletusarvosana: ***
Toivomus: Face joukkue.
Veikkaus: Face joukkue.

TNA Knockout Championship
ODB (c) vs. Tara

Ottelusta en mitään hirveän hyvää odota ja kumpikaan ei hirveästi kiinnosta. ODB lähinä ällöttää, kun häntä nähdään TV:ssä, Tara on vähän enemmän kiinnostava.

Oletusarvosana: ***
Toivomus: Tara
Veikkaus: Tara

Feast or Fired
Samoa Joe, Robert Roode, James Storm, Kevin Nash, Eric Young, Sheik Abdul Bashir, Kiyoshi, Homicide, Jay Lethal, Consequences Creed, & Cody Deaner.

Tästä ottelusta en osaa mitään sanoa, kun en ole koskaan nähnyt. Ihan mielenkiintoinen ottelu kuitenkin varmasti.

----------------------------------------------------------------------------

Tulipa tehtyä kunnollinen PPV analyysi tässä odotellessa PPV:tä. Kokonaisuudessa odotan PPV:stä loistavaa ja ehkäpä tämän vuoden parasta. Ehdottoman hyvä tämä kuitenkin on.
Mitään syväanalyysia en PPV:stä nyt jaksa tehdä, mutta hyvältä tämä näyttää. Kaksi MOTY-kandidaattia löytyy kortista. Tuo 3 Degrees Of Pain-stipulaatio voi toimia joko täydellisesti, tai ainoastaan tehdä matsista sekavan. Siinä on kuitenkin yksi varma vähintään 4 tähden matsi, kuten on myös Daniels VS. Styles.

Alemman kortin mielenkiintoisin ottelu on Gunsien ja Invaasion kohtaaminen. Aijai, on herkkua nähdä moottorikaupungin poikia ihan mestaruusmatsissa asti, toivottavasti voittavat. Feudin rakentelu on kyllä ollut olemattoman surkeaa, mutta eipä se matsilaatuun vaikuta. Steinerin ja Lashleyn kohtaamisesta voidaan saada ihan menevä kläshi, jos bookkaus on tarpeeksi mielenkiintoista. Ja kaitpa tuolla 8:n miehen tagillakin on mahdollisuudet siihen kolmen tähden paikkeille.

Epäkiinnostavimmat matsit ovat sitten tuo Foley & Abyss VS. Raven & Stevie sekä suorastaan karmea naisten mestaruusmatsi. Feast or fired kiinnostaa ainoastaan lopputuloksen kannalta.

Jos vaan nuo kaksi pääottelua toimittavat Turning Pointin tyyliin, ja alakortin matsit eivät pahemmin epäonnistu, voi tästä tulla yksi vuoden kovimmista PPV:istä. Innolla odottelen.
Aika samaa meiltä Whatin kanssa, mutta tuo kahdeksan miehen tag matsi ei kiinnosta itseäni paskaakaan johtuen pahistiimistä. Sen sijaan Raven/Dr. Stevie vs. Abyss/Mick Foley kiinnostaa itseäni kovastikin. Myös Feast of fired toimii luultavasti openerina loistavasti.

Toivotaan vain että Daniels, MCMG ja Tara vievät mestaruudet.
Vois laittaa vielä nopeasti toiveet voittajista ja ennakko-odotukset arvosanoista.

Feast Or Fired ***

World Title Shot: James Storm
X-Title Shot: Lethal
Tag Title Shot: Homicide
Fired: Bashir/Kiyoshi

Tara def. ODB **
Bobby Lashley def. Scott Steiner ***+
Matt Morgan, Hernandez, Pope D'Angelo Dinero and Suicide def. Team 3D Wrecking Crew ***
Mick Foley & Abyss def. Dr. Stevie & Raven ** 1/2
MCMG def. British Invasion *** 1/2
Desmond Wolfe def. Kurt Angle *****-
AJ Styles def. Daniels *****-
Voi perkele! Angle voitti taas Desmondin. ROB-VITUN-TERRY VEI X DIVISION-SALKUN?!

AJ:kin säilytti. :(

Arvostelen kokonaisuudessaan huomenna. Tässä arvosanani. Aika huono kokonaismaku tapahtumasta jäi, vuoden heikompaa PPV-osastoa. Ei nyt mitään tasoa Sacrifice/Bash/Victory Road/NOC, muttei hyvääkään.

Guns vs. British Invasion **1/2
Tara vs. ODB *
Feast Or Fired **1/2
8-Man Tag **+
Lashley vs. Steiner ***-
Foley&Abyss vs. Raven&Stevie **1/2
Angle vs. Wolfe ****
Daniels vs. AJ ****
Kas, yllättävänkin samoilla linjoilla Jäbän kanssa näin nopsasti katsottuna. Harvinaista.

Machinegunsit kovettavat ja British Invasionkin on vetänyt varsin tasokkaita otteluita läpi vuoden, joten openerilta oli lupa odottaa suuria. Ei huono veto ja muutamia ihan komeitakin temppuja nähtiin, mutta vähän jäätiin odotuksista vajaaksi. Se seuraava vaihe jäi tyystin käyttämättä ja lopetus tuntui töksähtävältä selätyksenkin kestäessä turhan kauan. Ihan kiva aloitus kuitenkin, toivottavasti Gunsit saavat vielä toisenkin tilaisuuden ja vyötkin vyötäröilleen jossain välissä. Samalla - kun nyt kerrankin muistan - kunniamaininta brittien kättelytauntille. Niin simppeliä, mutta kuitenkin pirun toimivaa, repien aina taatut heatit.

Naistenottelusta en yllättäen jaksanut hirveästi kiinnostua, mutta eipä vaikuttanut pikavilkauksen perusteella sen arvoiseltakaan. Onneksi pidettiin lyhyenä. Tara lienee näistä vaihtoehdoista parempi mestariksi, mutta kohtapuoliin voisi alkaa nostaa mestaruuskuvioihin niitä nuorempia tasokkaita naisia.

Sitten illan pohjanoteeraukseen Feast or Firedin myötä, yksi hirveimmistä gimmickpelleilyistä Reverse Battle Royalin ja sen neljän miehen mestaruusvyötä raiskaavan hässäkän ohella. Miksi kukaan yleensäkään haluaisi otteluun, jossa saa pärjätessään saa 1/4 todennäköisyydellä potkut, kun varsinkin pienempiin vöihin shotteja jaetaan tarjottimella? Miksi suurin osa painijoista keskittyi nyhjäämiseen kehän ulkopuolella? Miksi ihmeessä niitä salkkuja ei edes yritetty hakea esimerkiksi Beer Moneyn tyhjentäessä kehän? Kuviossa on jo lähtökohdiltaan aivan liikaa aukkoja. Vaikka tolppaottelut yleensä imevätkin olisi tästä kuitenkin voinut saada ihan kivan spottailun, mutta lopputuloksena saatiin vain mitäänsanomaton ja lyhyt tympeästä läpsimisestä koostunut matsi väärillä voittajilla, kolme ensimmäistä salkun saanutta olisivat kaikki ansainneet potkut. Valopilkkuna sentään Joen päämestaruussalkku, kuviot tuon ympärillä vaikuttavat ainakin vielä kovin positiivisilta.

Christy Hemme on porno ja tajusin taas, kuinka komea TNA:n mestaruusvyö oikein onkaan. Mukava välipromo.

Kahdeksan miehen ottelu ei hirveästi parantanut ja tähänkin oltiin saatu ängettyä täysin käsittämätön stipulaatio. Mitäänsanomattomia ottelijoita ja mitäänsanomaton ottelu. Ei tästä jäänyt oikein mitään mieleen, toivottavasti ainakin Pope siirretään mahdollisimman pikaisesti fiksumpiin kuvioihin.

Kristal on jopa pornompi kuin Hemme, olen kateellinen Lasheylle. Itse otteluhan jatkoi samalla hirmuisen tasapaksulla linjalla edellisten kanssa, havahduin siihen, että kyseessä yleensäkään on Last Man Standing vasta viimeisen luvunlaskun aikana. Tylsä brawli botchatulla lopetuksella ilman, että stipulaatiosta saatiin mitään irti, eihän tämä nyt oikein toiminut. Lisämiinukset voittajasta, miksi ihmeessä Lashleytä pitää enää pushata, kun kaverin lähtö on varmistunut. The Boss oli muuten ehkä hirvein lisänimi ikinä.

Kortin viimeisen Tagin muuttamista Hardcore-otteluksi odottelin kovasti ja odotukset ottelua kohtaan nousivat varsin korkealla muutoksen paljastuessa, jokaisella osanottelijallahan on kelpo saldo erittäin viihdyttäviä väkivaltanäytöksiä. Harmikseni jouduin tietysti jälleen pettymään, tämänkin jäädessä hirmu vaisuksi kepeillä ja tuoleilla sohimiseksi. Kaiken rakentelun jälkeen yksi ainoa pöytäspotti oli ainoa, joka nousi lähellekään rakennettuja odotuksia, lopetuksen ollessa jo aika tajuton antikliimaksi. Missä tuli, missä lasi, missä edes nastat ja veri? Toivottavasti Ravenia ei sentään taas vedetä kuvioista ulos yhden Black Hole Slamin myötä, tuo stable on saanut jo hieman vilkuilemaan Impactiakin viime aikoina.

Anglen ja Wolfen toisella erällä oli helppo paikka nostaa tasoa kaiken edeltäneen keskinkertaisuuden jälkeen, tähän asti kortin ainoa odotukset saavuttanut ottelu. Mainiota rakentelua lukkopainilla ja myöhemmin mukaan saatiin loistavasti sitä monesti kaivattua taistelun tuntuakin. Passeli pituuskaan ei jättänyt kylmäksi. Jos jotain miinuksia halutaan kaivaa niin lopputulokseen pitää kyllä olla vähän pettynyt, toki Desmond näytti vahvalta nytkin, mutta kaksi häviötä heti alkuun ei vaikuta kovinkaan näppärältä vedolta. Olisivat vaikka laittaneet Anglen voittamaan kolmannen osaottelun, nyt jätti bookkaus tältä osin vähän kylmäksi. Lisäksi ottelun loppu Wolfen ilmeine ja supermiesparantumisineen meni sen verran koomisen puolelle, että vähän jäädään miesten ensimmäisestä koitoksesta, vaikka tämäkin oli tietysti otteluna erittäin hyvä.

Illan Main Event jatkoi onneksi Anglen ja Wolfen asettamaa erittäin hyvää tasoa ja PPV pelastettiin jälleen viimeisten otteluiden puolesta. Stylesilta ja Danielsilta jälleen loistava lopetus illalle, vauhtia ja jännitystä ei puuttunut. Kelpo määrä aikaa, hyvää rakentelua, kova vauhti, roimasti tyylikkäitä liikkeitä, uskottavia nearfalleja ja vielä päälle todella komea lopetus. Ei sitä varmaan hirveästi muuta uskalla pyytää. Siinä ja siinä uskaltaako nostaa MOTYCiksi, mutta ei tämä kyllä kauaksi ainakaan jää. TNA:n ME-kuviot vaikuttavat noin muutenkin tällä hetkellä ennennäkemättömän kiinnostavilta Stylesin hallitessa ja lähimpien haastajien ollessa Joe, Angle, Wolfe ja Daniels. Toivottavasti Hoganit ja Jarretit eivät hirveästi kuviota sotke, muuten Stylesin mestaruuskaudesta lupaa odottaa varsin eeppistä.

Kokonaisuutena ei kovin kummoinen PPV, hirmuisesti keskinkertaisuutta paalupelleilyn asettaessa riman taas aivan liian alhaalle alhaalle, mutta kaksi viimeistä ottelua olivat sen verran laadukkaita, että kyllä tämä ainakin Genesiksen eteen kiilaa. TNA on noin yleisesti petrannut kovasti vuoden lopussa, vuoden ensimmäisen Impactin joudun ehkä katsomaan jo kokonaan.
Voisi nopsasti kommentoida tarkemmin nyt PPV:tä.

MCMG vs. British Invasion oli pettymys. Missään vaiheessa se ei tarjonnut ihmeitä, ei mitään erikoista joukkuepainia. Ei pohjanoteeraus, muttei kovin hyväkään ottelu. Invasionin mestaruuskauden jatkuminen lievästi sanottuna ei miellytä. **1/2

Tara vs. ODB oli aika hirveä. ODB on niin ällöttävän näköinenkin jo, hänet nähdessään haluaa aina sulkea netti-ikkunan. Kamala myös kehässä. Mitäänsanomaton matsi, onneksi edes hyviin matseihin potentiaalin omaava Tara voitti. *

Feast Or Firediltä en odottanut paljoa mitään, eikä sekään huippumatsia tai edes varsinaisesti keskitasoa ottelua parempaa tarjonnut. Ihan semi-kelpo monen miehen sekasorto viihdearvoltansa tämä oli. Joen WHC-salkun voitto miellyttää, mielummin olisin Kiyoshin saavan potkut kuin Bashirin. Rob Terryn X Division-salkun voitto puolestaan oli täysi aivopieru. Nashin Tag-salkun voitto ei mikään odottamaton pommi ollut. **1/2

8-Man Tag oli niiin perus. Kiinnostus Morganiin ja Hernandeziin on laskenut nolliin, niin värittömiä kumpikin. Suicidekaan ei kiinnosta pätkääkään, we want Kaz. Dinero ei ole ikinä kummoisemmin vakuuttanut, mutta uppoaa jakso jaksolta enemmän, ja hän olikin selvästi hyvisjengin valopilkku. Pahisten tiimi oli oikeastaan vielä tylsempi. Pääosin puuduttava ottelu, tämän tasoista matskua näkee viikoittain. **

Lashley vs. Steiner ei heidän Turning Pointissa käydyn FCA-ottelun kaltaista energianpurkausta tai huippu viihdyttävää ottelua tarjonnut, mutta illan kolmanneksi paras ottelu tämä kuitenkin oli. Ihan hyvää brawlausta, mutta että tuo Kristal osasi ärsyttää ja latistaa makua otteluun. Steinerin elehdintä ja huutelut rokkasivat. Mutta tosiaan, aikasen hyvä koitos tämä LMS. ***-

Foley&Abyss vs. Stevie&Ravenin HC-teemasta ilostuin... mutta eipä se ihmeitä tehnyt. Tasapaksua, parissa kohdassa hieman viihdyttävämpää menoa. Tämä oli ottelu, joka tuskin kauaksi aikaa mieleen jää. **1/2
-Nyt alkoivat onneksi huippuottelut. Angle vs. Wolfe oli hienon hieno taistelu, jossa nähtiin upeaa painia, brutaalihkoa tappelua ja jännittäviä tilanteita. Turning Pointin ottelu iski enemmän, mutta huippu koitis tämäkin oli. Angle tosin voitti taas, höh. Wolfe olisi saanut puolestani voittaa, kun Angle vei viimeksikin. Olisi edes sitten Wolfe voittanut silloin, ja Kurtti nyt. Kova suoritus molemmilta, mutta pakko sanoa, että pidin Wolfea tässä ottelussa jopa vakuuttavampana kuin The Wrestling Machinea. ****

Daniels vs. AJ oli ehkä niukasti MOTN, todella kova ottelu, jota ei tullut mieleenkään haukkua. Spotfesthelvetiksi tämä ei onneksi mennyt, vaan kunnon hienoa peruspainia parilla erityisemmällä kohdalla. Daniels veti uskomattoman hyvin, kerta kaikkiaan erinomaista heel työskentelyä hyv... loistavan painin lisäksi. AJ:kin veti hyvin tarjoten hänkin silmää miellyttäviä liikkeitä. AJ:n voitto kyrsii paljon, pelottaa hieman että tästä alkaa Danielsin palauttaminen X Divisioonaan. Lievästä pettymyksestä lopputulokseen huolimatta, loistavva ottelu. ****

Nelikkoa Wolfe-Angle-Daniels-AJ saa kiittää ihan hirveästi, että tämä PPV ei täyttä kuraa ollut. Niin tasapaksua ja tylsää menoa mahtui paljon mukaan, sitten pari vähän menevämpää ottelua, sitten se viihdyttävä LMS ja kaksi huippuottelua. TNA:lta tältä vuodelta on tullut monia huonompiakin PPV:eitä uunista ulos, mutta kokonaisrankingissa sillä heikommalla puolella tämä papereissani on. Ei todellakaan vuoden huonoin tai kaikista huonoimpia PPV:eitä, mutten tätä hyväksikään sanoisi. Myös ärsyttävät pikkuseikat, kuten ODB:n näkeminen, Rob Terryn X Division-salkun saanti sekä innoton ja hieman tylsä selostus söivät hohtoa tapahtumastani ja katsomisintoa.

Otteluiden arvosanojen keskiarvo: 2,65625
Arvosana PPV'lle: **1/2


*****Daniels
****Wolfe
***Angle
**AJ
*Steiner
ME:n nostan kyllä harkintaan vuoden matsia päättäessä. En tiedä oliko tuo täyden viiden tähden ottelu, mutta ainakin lähelle sitä ja aivan helvetin hyvä. Angle vs. Wolfe tulee lähelle, mutta ei ollut aivan yhtä hyvä. Sanotaanko ****1/2. Undercard olikin sitten vähän heikompi, kun naisten matsi ja feast or fired eivät kiinnostaneet ollenkaan. Gunsien ja Brittien matsi oli kuitenkin hyvä ja toivottavasti lisää on tulossa.

Voisin heittää pidemmän arvostelun myöhemmin.
Pieni pettymys oli kyllä PPV. Alakortti onnistui surkeasti, paitsi MMG vs. British Invasion. Opener oli kuitenkin miehiltä perusvarma *** -tähden suoritus. Samaa ei voi kuitenkaan sanoa loppu alakortista. Feast or Fired epäonnistui todella pahasti, mutta voiko tuo ottelumuoto edes onnistua. 8-man tag oli ihmeellistä sekoilemista ja Abyss/Foley vs Raven/Stevie ei päässyt koskaan vauhtiin. Hardcore jäi liian vähälle. Naistenmatsi oli naistenmatsi.

Angle-Wolfe parivaljokko ei myöskään saanut yhtä hyvää ottelu aikaiseksi kuin Turning Pointissa, mutta oli tämä silti mahtava koitos. Ensimmäinen erä tiukkaa rakentelua ja toinen oli lukkopainin mahtavimpia näytöksiä koskaan. Kolmas erä ei minusta toiminut ja siihen olisi tarvittu joku mukavampi ottelumuoto. Eiköhän vielä nähdä osa kolme, mutta tämän kertainen ottelu oli **** -tähden arvoinen.

Daniels-AJ Styles parivaljakko pisti vuoden ottelu fiilistä ilmoille. Pitää todellakin miettiä tarkkaan kumpi se tulee olemaan. UT vs. HBK vai tämä. Ottelussa ei oikeastaan missään vaiheessa sorruttu liika spottailuun ja spotteja oli juuri sopivassa määrin. Lopetus oli loistava myös, vaikka välillä jo Danielsin voitto kävi moneen kertaan mielessä. AJ:ta kuitenkin aloin kannustamaan mielessäni ihan huomaamatta loppua kohdin ja lopulta se voitto tulikin. ***** -tähteä tulee minulta.
Noniin. Teh PPV recap.

TNA World Tag Team Championship: The Motor City Machine Guns vs. The British Invasion ©
Detroit tarvitsee sankareita, mutta olihan se odotettavissa että Britit säilyttävät mestaruutensa. Voitto tapahtui onneksi tavalla, joka takaa Gunseille revanssin tulevaisuudessa. Mukavan vauhdikasta äksöniä illan alkuun ja uusi double team spotti Gunseilta. Tuohon aikaan oikein passeli ja hyvä alku tapahtumalle, parempaankin olisi toki mahdollisuuksia.
***1/4

ODB vs. Taran kelasin.

Feast or Fired meni myös kelaten, sillä kuten sanoin ennen PPV:tä - se on hölmö matsi. Nashille tag titleshotti, ettei vain olisi Outsidersien paluu. Joelle world titleshotti ihan jees, mutta olisin nähnyt sen ennemmin toisella Beer Moneyn pojista. Big Robille X-Division titleshot.. hmm.

Eight Man Elimination Tag Team Match: Team 3D, Rhino, & Jesse Neal vs. Hernandez, Matt Morgan, Suicide, & "The Pope" D'Angelo Dinero
Ei mennyt ihan niin kuin piti. Vähän sekava ottelu jossa oli kuitenkin omat valopilkkunsa. Hernandezin chairshot Nealille oli hurrjja. Morganin oddsien biittaaminen oli hienoa, mutta Pope jäi kyllä liian statistiin rooliin. Silleen niinku semisti viihdyttävää äksöniä.
**1/2

Last Man Standing Match: "Big Poppa Pump" Scott Steiner vs. "The Boss" Bobby Lashley (w. Kristal Lashley)
Miesten edellinen kohtaaminen yllätti ja kun tälle latasi hieman odotuksia, ei niihin tietenkään ylletty. Frankensteiner oli taas hieno, mutta muutenhan tämä oli pelkkää liike - countin laskeminen, liike - countin laskeminen. Ei oikein täsmää sitä mitä odotan hyvältä ottelulta.
*3/4

Raven & Dr. Stevie vs. Mick Foley & Abyss
Tämä pääsi sitten yllättämään. Oikein pätevä brawli tähän väliin. Jopa solidia äksöniä, sanoisin.
**3/4

Three Degrees of Pain Match: Desmond Wolfe vs. Kurt Angle
Loistavaa kamaa jälleen kahdelta maailman parhaista. Hienoa mattopainia, counttereita, nearfalleja, psykologiaa ja oikeastaan kaikkea mitä hyvältä matsilta odottaa. Klassikko ilman muuta ja on hienoa, että saimme tässäkin PPV:ssä kaksi loistavaa, mutta täysin erilaista ottelua. This is wrestling.
****1/2

TNA World Heavyweight Championship: Daniels vs. AJ Styles ©
Väittäisin jopa, että tämä oli parempi kuin miesten välinen ironman matsi. Alkoi rauhallisesti ja tahti nousi sitten juuri sopivasti. Missään vaiheessa ei edes menty täyteen spottailumodeen vaan kaverit 'picked their spots'. Jännittäviä nearfalleja: BME:n jälkeen olin jo varma Danielsin voitosta ja Styles Clashin jälkeen en voinut uskoa silmiäni kun Daniels potkaisi ylös. Tuli jälleen kerran todistettua että nämä miehet klikkaavat ja että AJ voi sanoa Danielsille kuten Big Poppa Buffille: "As good as you are, you will always be second best, next to me". Heitetään helvetti vieköön viisi lumihiutaletta, kerranhan tässä vain eletään ja niin hyvin kaverukset vetivät.
*****

Vähän kuin Genesis oli tämä PPV. Kaksi ehdotonta klassikko- ottelua, mutta varsin keskinkertainen undercard. Nuo kaksi matsia vievät PPV:n kuitenkin helposti plussan puolella ja jättävät todella hyvän maun suuhun TNA:n vuodesta 2009. Tammikuussa sitten uusi vuosi ja uudet kujeet.
Tuli muuten mieleen, kun katsoin Daniels vs. AJ:n uudestaan, tuliko Daniels BME:n hiukan hassusti alas. Minusta näytti niinkun hän olisi tehnyt jonkinlaisen elbow drobin, eli kääntyi lopussa niin että tuli alas kyljelleen/selälleen. Erittäin hienon näköinen kuitenkin oli. Muutenkin ottelussa nähtiin kekseliäitä liikkeitä.
Myöhässä ollaan, mutta minkäs teet kun aina kerran vuodessa pahamaineiset joulun pyhät asettuvat tuttujen ja turvallisten rutiinien edelle.

TNA World Tag Team Championship Match
The Motor City Machine Guns VS. British Invasion (c)

Vähän yllättävä avausmatsi, mutta en pistänyt pahakseni. Hyvä ottelu tämä toki oli, mutta pikkuisen liian yksipuolista Gunsien liikkeiden esittelyä. Kupletin juoni kävi jossain vaiheessa aivan liian selväksi. Mutta juu, ihan kiva.
Voittajat: British Invasion (Top Rope European Uppercut)
Kesto: 11:49
Arvosana: ***


TNA Knockout's Championship Match
ODB (c) VS. Tara

Voihan hirvityksen kauhistus, tämäkin vielä. Feudi on ollut uskomattoman tylsää katsottavaa, ja Tara facena on.....noh.....aivan hirveä? Silti jostain syystä olin iloinen, kun hän vyön voitti, sen verran kauhistuttava tuo ODB ylipäätään on.
Voittaja: Tara (Roll Up)
Kesto: 5:41
Arvosana: *+


Feast Or Fired Match
Jay Lethal VS. Consequences Creed VS. Cody Deaner VS. James Storm VS. Robert Roode VS. Eric Young VS. Kiyoshi VS. 'Sheik' Abdul Bashir VS. Rob Terry VS. Homicide VS. Kevin Nash VS. Samoa Joe

Eipä ole tainnut yksikään feast or fired-matsi historian saatossa kovin kummoinen olla, mutta tämä taisi olla pohjanoteeraus. Edes mitään jänniä spotteja ei nähty, vaan meno oli koko ajan tasapaksua huttua. Onneksi salkut sentään avattiin paikan päällä, eikä vasta tulevissa Impacteissa kuten ennen on ollut tapana. Salkut menivät kuta kuinkin oikeisiin osoitteisiin, ja turha tuosta Rob Terryn X-Title shotista on lämpöä ottaa, eiköhän se salkku jonkun toisen käsiin lopulta päädy. Salkkujen onnistunut jako ei kuitenkaan pelastanut itse ottelua floppaamiselta.
Kesto: 9:21
Arvosana: **-


8-Man Elimination Tag Team Match
Team 3D, Rhino, & Jesse Neal VS. Hernandez, Matt Morgan, Suicide, & "The Pope" D'Angelo Dinero

En tiedä viitsiikö tätä pettymykseksi sanoa, kun odotuksetkaan eivät kovin korkealla olleet. Hernandezilla oli ensimmäisen viisiminuuttisen aikana paikka loistaa ja hämmästyttää meidät kaikki mahtavilla otteillaan, mutta tähän hän ei - ikävä kyllä - kyennyt. :| Muutenkin tuo koko handicap-stipulaatio oli typerä. Eikä se meno mitenkään erikoisen hyväksi muuttunut sitten kun matsi muuttui tagiksi. Morgan oli kyllä kohtuullisen vakuuttava siinä parin viimeisen minuutin aikana, kun taisteli Team 3D:ta vastaan yksinään. Ottelu ei ollut mikään floppi, mutta kyllä tämän olisi alun perinkin voinut jättää kortista pois.
Voittaja: Matt Morgan over Brother Ray (Carbon Footprint)
Kesto: 16:32
Arvosana: ** 1/2


Last Man Standing Match
Scott Steiner VS. Bobby Lashley w./Kristal

Tämä matsi oli suoraan sanottuna tylsä. Kovasti haluaisin tykätä Lashleysta, mutta jotenkin koko mies on vaan niin vastenmielinen etten siihen kykene. Eipä tässä kauheasti kehumista ole, Frankensteiner oli komea jälleen, mutta eipä tuntunut erikoiselta kun se joka tapahtumassa nähdään. Nyt vaan Bobby nopeasti käyttämään se World Title Shot ja parasta onnea MMA-uran kanssa.
Voittaja: Bobby Lashley
Kesto: 9:15
Arvosana: **


Tag Team Match (Foley's Fun House Rules)
Raven & Dr. Stevie VS. Mick Foley & Abyss

Tähän asti matsit olivat jääneet odotusarvoaan huonommiksi, onneksi tämä sentään ylitti ne. HC-säännöt saatiin kuin saatiinkiin käyttöön ja matsi oli Captain Charismaa lainaten "solidia äksöniä." Mihinkään suurempiin ylistyssanoihin ei ole aihetta, mutta perusviihdyttävää asemättöä tämä oli. Pikku hiljaa kyllä alkaisi toivomaan tuota Stevien ja Abyssin ikuisuusfeudin lopettamista. Foleyn Elbow Drop pöydän läpi oli yllättävänkin ilmava ja komea.
Voittaja: Abyss over Raven (Black Hole Slam)
Kesto: 9:33
Arvosana: ***-


3 Degrees Of Pain Match
Desmond Wolfe VS. Kurt Angle

No niin, nyt oli sitten kulahtanut pilottitakki vaihtunut verkkamalliin. Tämä ottelu oli odotetusti melkoisen loistava, ja sitä tähän väliin tarvittiinkin. Sen verran pettymyksien täytteinen ilta oli tähän mennessä ollut. Tuskinpa maailmasta löytyy kahta pätevämpää lukkopainitaituria kuin Desmond ja Kurt, ja sitä he esittivätkin, oli ilo katsoa. Stipulaatio toimi mielestäni hyvin, ei tehnyt matsista sekavaa mössöä, jota hieman pelkäsin. Mainioin osuus oli mielestäni 2nd fall, eli luovutussessio. Kaiken kaikkiaan hemmetin kova matsi, mutta viimeiselle fallille olisin toivonut enemmän aikaa ja jotenkin erilaista lopetusta. Kurtin voitto oli jopa hieman epämieluista yllätys, mutta toivotaan että TNA:lla on myös Desmondille uusia kuvioita hihassaan. Pakko tuon päätöksen takana on olla joku suurempi viisaus. Ottelu jäi karvan verran alle MOTYC-tittelistä, mutta siltikin hiton vahva matsi, joka ei ihan heti unohdu.
Voittaja: Kurt Angle (Escape)
Kesto: 26:16
Arvosana: ****+


TNA World Heavyweight Championship Match
Daniels VS. AJ Styles (c)

Nyt Jäbä ja kumppanit saavat keksiä jotain uutta valituksen aihetta, sillä tämä ottelu oli totaalisen erilainen kuin odotin, mutta silti lähes täydellinen. Tempo oli odotettua huomattavasti hitaampi, spotteja nähtiin huomattavasti odotettua vähemmän. Sen sijaan nähtiin verrattain paljon mattopainiotteita ja "perinteisiä" painiliikkeitä. Nähtiin aivan hiton upeita teknisiä suorituksia, stiffiä toimintaa ja pirullista jännitystä voittajasta. Iso kasa kutkuttavia ja mahtavasti rakennettuja near falleja. Mitään pahaa sanottavaa en tästä ottelusta keksi, mutta ei tämä jostain kumman syystä jättänyt sellaista Turning Pointin kaltaista "my gosh this is awesome"-fiilistä. Tästä ottelusta saatiin kuin saatiinkiin myöhäinen lisäys vuoden aateliin, vaikka kaikkein paras tämä ei mielestäni ollutkaan. Innolla odottelen, vieläkö porukka keksii uuden tavan mollata AJ:ta tällaisen loisteliaan perinteisen painimatsin jälkeen. Oli huikea tapa päättää PPV-vuosi 2009 tämän ottelun muodossa.
Voittaja: AJ Styles (Styles Clash from 2nd Rope)
Kesto: 21:05
Arvosana: *****- (MOTYC)


*** AJ Styles
** Daniels
* Desmond Wolfe


Yhteenveto: Mennään samoilla linjoilla valtavirran mukana: kaksi pääottelua toimittivat, mutta alakortti oli mitäänsanomatonta. Mutta juu, niin kauan kun TNA jatkaa sitä linjaa, että illan kaksi viimeistä matsia rikkovat neljän tähden rajapyykin mennen tullen, olen valitusvirsieni kanssa ihan hiljaa.