Foorumiarkisto

← Diaryt

From Rags to Fame, Jay Trace's Story

Halusin kokeilla siipiäni diaryn kirjoituksessa. Kirjoittelin "novellin" fictionaalisesta WWE- starasta nimeltä Jay Trace. Ajattelin laittaa tämmöisen "näytöskappaleen" ihan vain kritiikin vuoksi. Lisää "jaksoja" tulee kyllä, mutta antakaas nyt vähän mielipidettä, tästä episoodista.
______________________________
End of Post, Start of Diary.

"Kuka helvetin Jay Trace!?"


Nimi: Jay Trace
Ikä: 23v
Pituus: 179cm
Paino: 92kg
Asuinpaikka: Boston
Aiempi kokemus: Kokemusta löytyy ympäri USA:ta indyliigoista. Indyliigoissa hyvin menestynyt ja kohtuu arvostettu nuorukainen.

Tuossa vähän taustaa ja, nyt ensimmäiseen osaan.

From Rags to Fame, Jay Trace's Story

On pimenevä ilta New Yorkissa noin yhdeksän aikaan. Madison Square Gardenin nurkilla seisoskeleva sätkää poltteleva nuori mies valmistelee henkisesti itseään tulevaan koitokseen, WWE Try-outtiin.
Mustaan huppariin ja farkkushortseihin pukeutunut nuorukainen tumppaa sätkänsä ja kävelee kohti etuovea. Mies vilkuilee kädessään olevaa passia, joka oikeuttaa hänet sisään WWE-tapahtumaan, harjoitteljiana.
Mies saapuu etuovelle ja näyttää ovella seisovalle työntekijälle passiansa, ja pääsee sisään. Mies vilkuilee ympärilleen hermostuneesti ja miettii hetken mihin hänen kuuluisi mennä, hetken harhailun jälkeen tuomariksi pukeutunut henkilö vie hänet pukuhuoneeseen,
Pukuhuoneessa istuskelee ja seisoskelee muita nuorukaisia hermostuneena. Mies laskee kassinsa ja istahtaa alas miettimään.

Miehen nimi on Jay Trace, 23-vuotias amatööripainija Bostonista. Lukuisien indy mestaruuksien jälkeen, hän vihdoin onnistui pääsemään mukaan WWE-Try-outtiin. Ehkä tätä kautta hän vihdoin voi toteuttaa unelmansa, tulla ammattipainijaksi.

"Nimenhuuto!", kuuluu pukuhuoneen ovelta. Ovella seisoo sama tuomariksi pukeutunut mies joka laski Jayn sisään. Tusinan nimen huudon jälkeen kuluu: "Jay Cameron Trace! Halliin B!".
Jay johdatetaan parin muun try-outin kanssa pieneen halliin, jossa on keskellä kehä. Jay innostuu taas pitkästä aikaa kehän näkemisestä ja hyppää tutuin ottein sisään.
Muut katsovat Jayn intoa kummaksuen ja nousevat hitaasti kehään. Järjestyshenkilö, nimeltä Jacob Hudson, esittelee itsensä WWEn Try-Out vastaavaksi, ja pistää "nappulat" riviin.
"Nappuloita" on yhteensä viisi, Jay tarkkailee hetken aikaa ennen ohjeistusta kilpailijoitaan. Pari noin vanhempaa ja kokeneempaa, ja loput hieman kokenemattomamman näköisiä.
Jay itse oli jotain äsköisten välimaastosta, newbie ei ollut kyseessä, mutta ei mikään kehien alpha-uros todellakaan. Vaikka jo muun muassa ROHissa olikin jo piipahtanut.

"Noniin, nyt kaikki kuulolla, kaikki varmaan miettivät että, miten WWE-Try Out systeemi toimii. No, se on näin helppoa, jaamme teidät pareiksi ja pistämme teidät ottamaan yhden matsin tässä kehässä.
Näin arvioimme onko sinusta koko hommaan, vai jätämmekö sinut ulos kokelaista. Hirveästi ei ole varaa löysäillä, koska teitä on kaksikymmentä, ja kaksi pääsee vain mukaan." - Jacob selosti.

Vain kaksi, kelasi Jay kummissaan mielessään, paineet lisääntyivät entisestään.

"Noniin parien aika, Mark Jefferson kohtaa Samuel Rewenin.. Hetkinen teitähän onkin viisi, no, Jay Trace kohtaa Eric Alzenin ja Rick Bourdonin.!" - Jacob ilmoittaa

Mitä! Handicap matsi heti alkuun Jay mietii, paineet lisääntyvät entisestään jos, niitä ei vielä tarpeeksi ollut.

Jay Trace Vs. Eric Alzen & Ric Bourdon

Jay aloittelee matsia kevyellä venyttelyllä tarkkailen vastustajia, Ric asettuu vaihtoon ja antaa nuoremmalle Ericille ohjeita.
Jay hymyilee itsekseen kun huomaa kuinka hermostunut Eric on. Kello soi matsi alkakoon. Jay aloittaa vahvasti potkulla mahaan ja headlock perään.
Jay väsyttää headlockilla hetken Ericiä ja iskee suplexin. Jay nostaa ylös Ericin, joka alkaa taistella vimmatusti vastaan.
PAM! Kuin salama kirkkaalta taivaalta Eric iskee DDTn. Hieman yllättynyt Jay nousee ylös, vain ottaakseen dropkickin niskaansa.
Eric hakee crossfacea, mutta Jay countteeraa sen ja nousee ylös ja heittää Ericin köysiin ja iskee clotheslinen lähettäen Ericin lennokkaasti ulkopuolelle.
Jay lepuuttelee hetken kehässä ja ajautuu vahingossa Bourdonin corneriin, Bourdon nappaa Jayta hiuksista ja iskee rajun iskun Jayn kasvoihin.
Eric livahtaa nopeasti kehään ja iskee Superkickin Jaylle, 1.. 2.. Kickout!. Jay potkaisee ulos viimehetkellä. Eric alkaa dominoimaan Jayta kuin räsynukkea.
Iskua iskun jälkeen tajunnan rajamailla olevalle Jaylle. Lopulta Jay havahtuu tilanteeseen, ja countteeraa viimehetkellä Ericin clotheslinen niskalenkiksi.
Kivun valloittama Jay yrittää päästää jaloilleen, sivusilmällä hän huomaa että, Eric aikoo vaihtaa Bourdonin kehään.
Jay kerää kaikki voimansa kasaan ja ryntää Bourdonin nurkkaan ja iskee hänet alas kehänvierustalle.
Jay potkaisee Ericiä päähän ja selättää, 1.. 2.. 2½, Kickout! Eric potkaisee ulos selätyksestä hämmästyttäen Jayn.
Jay nostaa Ericin ylös, heittää köysiin ja iskee STOn, selätys, 1.. 2.. 3!!! Jay onnistui selätyksessä!

Jay nousee ylös maasta ja kävelee hitaasti ulos kehästä, voittajana.
____________
Seuraava jakso tulee keskittymään hieman enemmän henkilöön itseensä.
Saiskos vähän kritiikkiä? Olisi todella hyvä että, saisi vähän arvostelua että, jatkaako vai ei.
Pidin kovasti muuten, paitsi ottelun kirjoituksesta en oikein perustanut. Odotin että tässä miehet olisivat sopineet, mitä ottelussa tehdään mutta ilmeisesti olet valinnut linjan, jossa ottelut ovat ns. oikeita taisteluita. Lisäksi ottelu kuulosti vain parin minuutin lyhyeltä tappelulta. Alusta kuitenkin pidin.
MR.Off Topic kirjoitti:
Pidin kovasti muuten, paitsi ottelun kirjoituksesta en oikein perustanut. Odotin että tässä miehet olisivat sopineet, mitä ottelussa tehdään mutta ilmeisesti olet valinnut linjan, jossa ottelut ovat ns. oikeita taisteluita. Lisäksi ottelu kuulosti vain parin minuutin lyhyeltä tappelulta. Alusta kuitenkin pidin.

Jjep tuo vaikutti enemmänkin joltain UFC try-out jätkältä kun wwe vastaavalta, varsin mielenkiintoinen lähestymistapa kun kerrontatapa on ns. elämänkertamainen. Mutt ihan hyvää settiä silti, ihan jees että tulee vähän erilaisia diaryjä vaan..
MR.Off Topic kirjoitti:
Pidin kovasti muuten, paitsi ottelun kirjoituksesta en oikein perustanut. Odotin että tässä miehet olisivat sopineet, mitä ottelussa tehdään mutta ilmeisesti olet valinnut linjan, jossa ottelut ovat ns. oikeita taisteluita. Lisäksi ottelu kuulosti vain parin minuutin lyhyeltä tappelulta. Alusta kuitenkin pidin.


No siis että, he olisivat sopineet miten matsi menee, olis se ollu helvetin hankala kirjoittaa. Pysytään fiktiossa. Uutta jaksoa pukkaa vielä tällä viikolla.
No yritä saada ottelun kuvaus näyttämään siltä, että ottelu kestäisi pidempään. Matsin kirjoitusta ei vältämättä tarvitse tehä move-by-move -tyylillä, vaan voit minun mielestä, jopa ylimalkaisesti, kuvata ottelun. Eli siis kerrot, mitä matsissa suunnillee tapahtui, mitkä olivat suurimmat liikkeet, kuka hallitsi ja mihin tyyliin hallitsi. Eli nähtiinkö tietyn henkilön hallinta osuudella minkälaisia liikkeitä, keskittyikö hän murjomiseen nyrkein vai millälailla hän hallitsi ottelua. Miten hallinta osuus päättyi? Lisäksi loppu hetket voi tarkemmin selittää. Tämä nyt on vain minun mielipide, enkä ole kokenut kirjoittaja, (yhden jakson olen diarya kirjoittanut, joka sekin katosi koneen hajottua :cry: ) joten asiasta voi olla muitakin mielipiteitä.
Tämä nyt on tämmöinen väliosa. "Jälkipuinti".

Episode 2.

Jay istuu hikisenä takahuoneessa, kivuista huolimatta, hän oli äsken voittanut WWE Try-outissa.
Kivut käyvät sietämättömiksi ja Jay tarttuu Adidaksen kassiinsa.
Jay kaivaa esille kipulääkkeet.

"Tästä ei voi seurata mitään hyvää"- Jay hymäilee itsekseen ja vetäsee pillerit huiviin.

Jay katselee ympärilleen pukuhuoneessa. Seinät ovat täynnä julisteita tapahtumista ja painijoista.
Jonain päivänä minäkin, Jay mietiskelee. Samalla hetkellä ovi pamahtaa auki ja huoneeseen astuu Eric Alzen ja Ric Bourdon.
Vihaisen näköisinä he tuijottavat Jayta, joka nauttii saamastaan heatista. Pojat eivät ole hyvällä tuulella.

"Tajuatko sä hemmetin nulikka että, mä olen tehnyt 13-vuotta töitä että, pääsisin WWE- try outtiin?! - Ric karjaisee.

Jay katselee hetken vihaa uhkuvaa miestä, ja tokaisee:

"Tajuatko sä vanhankoulun- poika että, mä päihitin sut, ja sä et voi sille yhtään mitään."

Miehen verenpaine tuntuu nousevan entisestään Jayn ivan jälkeen.

"Tiedätkö sä mitä. Pentu. Sä et ehkä tajua tätä, mutta mä en aio tehdä 13-vuotta hommia tätä hetkeä varten, että sä,
voisit sen multa riistää. 23-vuotias penikka. Tilanne olisi toisin jos, meidän pieni, Eric ei olisi kussut hommaa!" Ric sähähtää

Jaylla verenpaine alkaa tehdä nousua, tämän huonon häviäjän takia.

"Ehkä sun kannattais lähteä täältä oikeesti menemää." - Jay tokaisee uhkaavalla äänensävyllä noustessaan ylös.

"Koska sä et oo ainoo kuka täällä töitä on tehnyt. Ja josset sä nyt tällä minuutilla lähde ulos tästä huoneesta. Mä en vastaa seurauksista." - Jay tokaisee ilme värähtämättä

Ric katselee Jaytä suoraan silmiin pistävällä katsellaan, ja lähtee kävelemään ulos.
Jay katsahtaa helpottuneena hetkeksi muaalle, vain tunteakseen kovan kivun ohimossaan.
Ric ei ilmeisesti saanut tarpeekseen vaan kävi Jayn päälle hakaten tätä voimiensa takaa.
Huoneeseen juoksee melusta pelästyneenä monia työntekijöitä repivään Ricin irti.
Jay nousee heti ylös ja iskee voimiensa takaa nyrkillä Riciä. Työntekijät irroittavat Jayn ja Ricin, raahaten Ricin ulos huoneesta.

"Tää ei oo saatanan nulikka ohi!!" - Ric karjuu käytävästä.

Jay katsoo raivostuneena Ricin perään, mutta työntekijät rauhoittelevat häntä ja pitävät paikoillaan.
Huoneeseen saapuu Try-outin pitäjä.

"Jay, Jay! Rauhoitu! Läpäisit Try-outin, pääset WWEhen." - Mies huutaa melun päälle.

Jay jähmettyy ja tuijottaa miestä.
Jotenkin tuo ikä pisti silmään.
Bilyeu kirjoitti:
Jotenkin tuo ikä pisti silmään.


Everybody loves Underdogs. Noh, aloittelihan Jeff Hardykin 16-vuotiaana.
17-vuotiaana jo kokemusta ympäri USA:ta indyliigoista ja vielä kohtuu arvostettu...

Mitä nyt realismiin näissä asioissa tulee, tämä diary floppaa, mutta koska realismi ei ole kaikki kaikessa, annan sen olla. Kirjoituksesi on ihan kohtalaista ja olen ehdottomasti kiinnostunut first-person diaryista, joten minusta olet saanut lukijan.
Jooh, sen verran realismia voisi olla, että fundeeraisi että 17-vuotiaan painijan taustat eivät ehkä ole kokemusta ympäri USA'n indyjä tai jokusia mestaruuksia.
Oukei. Pikkasen updeittia diaryn tiimoilta, sen verran että, uutta jaksoa julkaisen tänään tai huomenna. Fundeerasin hieman kanssa tota ikää ja tajusin itsekin että, se on hyvin epäuskottava ikä. Siis tuon kokemuksen kannalta joten, vaihdoin iän 23-vuotiaaksi.
Doublepost, taas tämmöinen välijakso. Mutta seuraavassa jaksossa päästään jo asiaan.

Episode. 3

Jay oltiin hyväksytty try-outissa, ja hänet oli jokaisen standardin mukaan hyväksytty WWEhen. Tämä oli se sama teksti joka rullasi koko ajan, Jay Tracen pääkopan sisässä.
Jacob Hudson, try-out vastaava. Oli ottanut asiakseen viedä Jayn suoraan Mr.McMahonin luokse hoitamaan paperihommat, koska hän oli huomannut suurta potentialia nuorukaisessa.
Jacob noudatti Jayn pitkin käytäviä WWEn backstagelle, ja sieltä toimistoon jossa istui itse iso kiho. Jacob käski Jaytä odottamaan hetken, ja astui toimistoon.
Jay oli niin innoissaan ja ei malttanut millään odottaa. Matkalla toimistolle hän oli nähnyt monia WWE-tähtiä. Mizin, John Morrisonin, Triple Hn ja monia muita.
Jay alkoi vaipua jo ajatuksiinsa kun Jacob tuli takaisin ja vei hänet toimistoon. Toimistossa, isossa nojatuolissa istui WWEn Toimitusjohtaja Vince McMahon.
Vince selaili hetken paperinippua kädessään ja katsahti Jayhin, nousi seisomaan ja ojensi kätensä.

"Päivää, nimeni on Vince McMahon." - Vince sanoi kädenpuristusta odottaen.

"Moi, mu.. Ööh, Minun nimeni on Jay Cameron Trace." - Jay takelteli jännittyneenä ja tarttui käteen.

"Istukaa toki alas." - Vince totesi ja osoitti kahta muuta nojatuolia

Jay istui hyvin isoon ja pehmeään nojatuoliin, joka oli varmasti maksanut satoja.

"Jacob antoi minun ymmärtää että, hän on karsinut sinut muiden try-outtijen joukosta suvereenina erästä toista herraa lukuunottamatta." - Vince kysyy katsoen Jayta suoraan silmiin.

Jay ei kerkeä sanoa mitään kun Jacob aloittaa puhumisen.

"Vince, tässä miehessä on ainesta. Tämä kaveri vetää yhtähyvin kun tän firman huippunimet. Kehätyöskentely oli uskomatonta näin kokemattomalta kaverilta." - Jacob hehkuttaa.

Jaystä alkoi tuntua todella imarrellulta Jacobin hehkutuksesta.

"Jacob, hengitä välillä, luotan kyllä mielipiteeseesi jos, näin on asian laita, niin eihän siinä muu auta Jay kun lyödä nimi paperiin. Lopusta vastaatkin sitten sinä." - Vince sanoi ja ojensi sopimusnippua

Jay katsoi paperinippua silmät suurina ja kirjoitti nimensä pykälöiden lukemisesta välittämättä. Jayn olo oli sanoinkuvaamattoman onnellinen. Jay ojensi nipun takaisin.

"Kiitos Mr.McMahon, lupaan ettetsä kadu tätä." - Jay tokaisee onnesta soikeana

"Kiitos samoin uusia tähtiä tarvitaan aina. Haluaisitko muuten otella kahden viikon päästä 10-miehen Battle Royalissa, jossa ratkaistaan Intercontinental mestaruuden ykköshaastaja,
tämä tarkoittaisi sitä että, debytoisit jo ylihuomenna." - Vince kysyy

"Todellakin, ja mähän voitan sen battle royalin." - Jay toteaa riemuissaan.

"Asia selvä, hyvää päivän jatkoa molemmille. " - Vince sanoo ja sulkee oven Jacobin ja Jayn astuessa ulos toimistosta.
Menevää juttua. Vähän jäi häiritsemään tuo lopun "ja mähän voitan sen", mutta sitten tajusin, että tämä pitää lukea kayfabena. Keep up the good work :)
Jers1 kirjoitti:
Menevää juttua. Vähän jäi häiritsemään tuo lopun "ja mähän voitan sen", mutta sitten tajusin, että tämä pitää lukea kayfabena. Keep up the good work :)


Let's say perus jenkkinuori suomennettuna.
Kiila55 kirjoitti:
Jers1 kirjoitti:
Menevää juttua. Vähän jäi häiritsemään tuo lopun "ja mähän voitan sen", mutta sitten tajusin, että tämä pitää lukea kayfabena. Keep up the good work :)


Let's say perus jenkkinuori suomennettuna.


Siis tarkoitan, että kayfaben ulkopuolella tuollaisia lupauksia ei tehtäisi.
Episode. 4: The Debut

Jay istuu jännittyneenä taxin takapenkillä, joka on matkaamassa kohti seuraavaa WWEn tapahtumapaikkaa. Sijaintina on Wisconsin, ja päivä on 1. Tammikuuta. Päivä jota WWEn johtaja, Vince McMahon, on hypettänyt muutoksien päivänä. Päivänä jolloin kaikki muuttuu..

..Tai niin ainakin WWEn kotisivuilla luki. Jay oli tutkinut sivun läpikotaisin ja oli vihdoin löytänyt pienen maininnan, News osastolta, uuden painijan debytoivan 1. Tammikuuta. Jay oli odottanut tätä päivää niin kauan kun jaksoi muistaa, ja nyt se oli edessä. WWE debyytti.

Taksi kaartaa WWE:lle buukatun areenan eteen. Jay nappaa bäginsä maksaa taksarille maksun ja katselee areenaa. "Se on menoa nyt" Jay miettii ja lähtee varmoin askelin kävelemään kohti hänelle neuvottua erityisovea, josta kaikki WWEn työntekijät kävivät sisään. Jay huomaa ison väenpaljouden ja vetää hupun syvemmälle päähänsä. Jay oli sinä iltana pukeutunut mustaan merkkihuppariin ja farkkuihin. Painiasuksi hän oli valinnut mustat farkkushortsit ja mustan t-paidan, jonka hän entrancen aikana riisuisi pois. Jay oli hyvin yllättynyt kuinka paljon hän saisi vaikuttaa hahmoonsa. Jopa oman themen oli saanut päättää. Themeksi hän oli valinnut Hollywood Undead - Undead nimisen veisun, joka oli Jayn yksi henkilökohtaisista lempikappaleista.

Jay saapuu vihdoin hienoisen eksymisen jälkeen työntekijöiden ovelle, jossa hän vilauttaa pokelle passiansa ja pääsee sisään. Oven takana odottaa heti WWE-Try Out työntekija, Jacob Hudson, joka ilahtuu Jayn täsmällisestä saapumisesta ja johdattaa hänet pukuhuoneeseen.

"Noh, Jay, tänään on sun WWE-debyytti, miltä tuntuu?" - Jacob kyselee innoissaan

Jay ei kehtaa myöntää että, perhosia on vatsassa metsällisen edestä ja toteaa:

"Tota, tota.. Enny tiiä, öh.. Vähän jännittää ja silleen mut kyl mä pärjään."

Jay pitää hetken hiljaisuuden ja kysyy:

"Tota, mitä mul ois tänään ohjelmassa?"

"Luulin jo että, et kysyisi! Tänään sulla on vuorossa promo tuolla koko kansan edessä, saat esitellä ittes, joka on todella harvinaista, Vince mahtaa luottaa sun karismaan ihan helvetisti! Mutta pistäs ny kamppeet päälle, tos on yks matsi ennen sun vuoroa, mä häippäsen tästä, moro!" - Jacob häippäsee paikalta ennenkun Jay edes morjestaan kerkee.

Jay pukee päällensä painiasunsa, eli mustan t-paidan ja farkkushortsit. Jay päättää vielä lisätä asuunsa punaisen huivin, jonka hän sitoo päänsä ympärille. Jay kuluttaa loppuaikansa ennen esiintymistään katsellen Charlie Haasin ja Brian Kendrickin matsia monitorista vilkuillen, ja ravaten ympäri huonetta hermostuksissaan.

Yhtäkkiä huoneessa kajahtaa kuulutus:

"Jay Cameron Trace, heti rampin takahuoneeseen!"

Jay sitoo nopeasti kengännauhat ja lähtee juoksemaan kohti ramppia. Jay juoksee pari kertaa harhaan mutta vihdoin löytää oikean tien. Matkalla hän törmää Miziin tönäisten hänet pois tieltä ja juosten nopeasti rampille. Tuomariksi pukeutunut mies ohjaa Jayn verhojen taakse.

"Kun sun tunnari alkaa, astu näistä verhoista ulos, ja näytä mistä sut on tehty!" - Mies sanoo ja näyttää peukkua

Hollywood Undead pärähtää soimaan ja Jay astuu verhojen toiselle puolelle, ja häikäistyy salamavaloista ja melu ottaa korviin. Jay huomaa seisovansa areenan rampilla. Jay nostaa kädet ilmaan tuuletuksen merkiksi ja lähtee kävelemään kohti kehää. Yleisö osoittaa Jaylle suosiotaan ja katsoo innoissaan uutta esiintyjää. Yksi työntekijöista antaa Jaylle mikin ennenkuin Jay nousee kehään. Tunnari hiljenee ja samoin tekee yleisö. Jay nostaa mikin huulille ja alkaa puhua:

"Hyvää iltaa, hyvä yleisö. Mun nimi on Jay Trace!"

Yleisö yltyy pieniin hurraa huutoihin

"Tota.. Tää on mun ensimmäinen esiintyminen ja mä haluasin sanoa...."

The Mizin tunnari pärähtää käyntiin ja virnuileva U.S mestari saapuu kehään polleana.

"Mitä sä keltanokka haluaisit sanoa? Mitä sun tapanen kaveri haluaisi sanoa. Veikkaan että, sä haluaisit kiittää sitä kaveria, jolla mulle oli kiireellistä asiaa bäkkärillä. Jonka luokse mä olin matkalla, mutta siinä matkalla mua tönäs joku huonokäytöksinen Thuganomian tohtoriksi opiskeleva nilkki!"

Yleisö buua Mizille joka soittaa suutansa Jaylle.

"Koska mä olen The Miz, paras U.S mestari koskaan, ja mä en sulata tommosta käytöstä, VARSINKAAN joltain kaverilta, joka on ensimmäistä kertaa, WWEssä. Joten eiköhän ole aika pyytää anteeksi, junior."

Jay katselee hetken hänen naamansa edessä keimailevaa supertähteä, ja saa jonkunnäköisen rohkeuden puuskan;

"Millä todennäkösyydellä sä luulet, Miz, että, mä pyydän sulta anteeks. Mä en aio kumartaa tommosta limanuljaskaa joka kuvittelee olevansa joku isokin kiho. Koska mä en kumarra ketää, ja viimesenä sua! Ja jos sulla on vielä tän jälkeen jotain ongelmia, niin ne voidaan selvittää ihan toisella tavalla!"

"Tarkoitatko matsia?" - Miz livauttaa väliin

"Mä tarkotan just matsia!" - Jay sanoo, ja asettuu nenätysten Mizin kanssa

Jay staredownaa hetken Miziä kunnes saa tarpeekseen ja tönäisee Mizin kauemmas. Miz alkaa selvästi menettämään malttiansa newcomeriin ja valmistautuu brawliin tiputtaen hitaasti U.S-mestaruutensa kulmaukseen laskematta hetkeksikään katsetta Jaystä. Jay heittää lisää bensaa liekkeihin, kiskaisemalla mahtipontisesti paidan päältään, osoittaen Mizille että, nyt mennään eikä meinata.

Yhtäkkiä kehäkello soi ja tuomari syöksyy kehään aloittaen ottelun. Jay hämmästyy mutta palautuu nopeasti maan tasalle kun tuntee kaatuvansa maahan, Mizin terävän nyrkiniskun johdosta.

The Miz Vs. Jay Trace, non title match

Ottelu oli ilmeisesti alkanut ja Miz hallitsi ottelua, heti alussa iskemänsä cheapshotin johdosta. Miz paiskoo Jaytä pitkin kehää hetken aikaa ja nappaa sleeperin. Jay ei aio taipua näin helposti, vaan kääntää Mizin sleeperin näyttävällä takedownilla omaksi sleeperikseen yllättäen kaikki. Jay osoittautuu vahvemmaksi kuin Miz, joka taistelee pitkän aikaa kunnes pääsee hengästyneenä pois sleeperistä. Molemmat miehet ottavat hetken aikaa etäisyyttä mittaillen toisiaan, ennenkuin lock-uppaavat taas keskellä kehään. Jay hakee suplexia mutta Miz käyttää nopeuttaan ja vie Jayn taas mattoon, tällä kertaa headlockiin. Jay on ahdingossa ja alkaa riuhtoa irti tuloksettomasti headlockista, kunnes tajuaa että, riuhtominen vain väsyttää hänet nopeammin. Jay yrittää nousta ylös, mutta Miz potkaisee Jayta polvitaipeeseen, tiputtaen hänet taas maahan. Jay alkaa pomppimaan edes takaisin tajunnanrajamailla näkökentän pikku hiljaa hämärtyessä, Jay tuntee nousevansa ylös ja kädet kiertyvät hänen ympärilleen, Jay tuntee leijuvansa ilmassa, kunnes havahtuu kipuun selässään Mizin näyttävän suplexin jälkeen, Miz selättää; 1.. 2.. Yleisö hiljenee.. kolm..EI! Jay potkaisee ulos selätyksestä! Miz nostaa Jayn ylös, mutta Jay alkaa taistella raivoisasti vastaan. Jay väistää Mizin baariheijarin nostaen Mizin harteilleen, Jay katsoo hetken hurraavaa yleisöä, kerää kaikki voimansa, ja iskee modified neckbreakerin, tipauttean Mizin niska edellä polvensa päälle. Jay katsoo hetken, tää ei ole vielä ohi, Jay miettii, nostaen Mizin ylös ja vieden hänet kulmaukseen. Jay aloittaa Mizin takomisen nurkassa. Jay hakkaa raivon vallassa velttoa Miziä nurkassa joka yrittää suojata itseään parhaansa mukaan, kunnes tuomari tulee väliin. Tuomari vie Jayn kaeummas kertoen hänelle 5-sekunnin säännöstä, jonka Jay vakuuttaa kyllä osaavansa. Jay kääntää päänsä, NAKS kuuluu Jayn niskasta kun Miz pamauttaa viimeisillä voimillaan rajun dropkickin Jayn otsaan. Jay kaatuu maahan, ja alkaa taas harhailemaan tajunnan rajamailla huomaten että, Mizkin makaa maassa uupumuksesta. Jay kerää voimansa ja alkaa nousta hitaasti ylös, samoin Miz. Miz ottaa '"tukea" tuomarista, hieman liian kovakouraisesti tönäisten hänet kehäköysien välistä ulos. Miz ja Jay nousevat ylös. Miz vetää jalkaansa taaksepäin keräten voimaa potkuun, Jay suojaa keskivartaloansa.. Mutta tämä potku oli tarkoitettu hieman alemmas. LOW BLOW! Jr hehkuttaa selostamossa Jayn tipahteassa polvilleen. Miz nostaa kivun kangistaman Jayn ylös ja iskee Skull Crushing Finalen. Jayn valot pimenevät..

..Jay alkaa kuulla ääniä ja nousee hieman ylös, Mizin tunnari pauhaa ja kehäluututtaja kuulutti Mizin voittajaksi selätyksellä. Jay oli hävinnyt matsin.
Mjoo, hetkeen en oo jaksoa tiputellu. Tällä viikolla on tulossa, ajankuluksi heittäkää vaikka kommaa.