Foorumiarkisto

← Ohjelmat ja PPV:t

Over The Limit 23.5

Extreme Rulesin tuolimäiskinnän jälkeen käytävä PPV on nyt uusi tulokas kalenteriin. Over The Limit syrjäyttää Judgment Dayn ainakin täksi vuodeksi. Uudesta nimestä huolimatta mitään uutta tämä tapahtuma ei sisällä, ottelut käydään normaaleilla säännöillä, poikkeuksena mahdolliset gimmickmatsit. Eipä turhia jorinoita tarvita, lyhyestä virsi kaunis.

kuva

Päivämäärä: 23.5
Areena: Joe Louis Arena
Paikkakunta: Detroit, Michigan

Ottelut:
"I Quit" match for WWE Championship:
John Cena (c) vs. Batista

World Heavyweight Championship:
Jack Swagger (c) vs. Big Show

WWE Unified Tag Team Championship:
The Hart Dynasty (c) vs. Chris Jericho & The Miz

Intercontinental Championship:
Drew McIntyre (c) vs. Kofi Kingston

Divas Championship:
Eve Torres (c) vs. Maryse

Single match:
Ted DiBiase vs. R-Truth

Single match:
Randy Orton vs. Edge

Mysterio Joins SES vs. CM Punk's Hair:
Rey Mysterio vs. CM Punk
Näin etukäteen PPV vaikuttaa melko hyvältä. Batista siis voitti ykköshaastajuuden draftjaksossa ja kohtaa Cenan (joku stipulaatio todennäköisesti).
Muita otteluita on varmaan Edge vs Randy Orton. WHC-ottelu on vielä melko pimennossa, mutta katsotaan nyt..
Swagger vs Christian [-o< Tuleekohan tässä sitten se Batistan jäähyväismatsi vai jatkaako sittenkin? Mikä on SESin rooli? Kuka on uusi huppumies? Saataisiko WWEhen dominoiva stable pitkästä aikaa Evolutionin jälkeen? Annettaisiinko tag-divariin vihdoinkin sitä näkyvyyttä kun itse Bret Hart manageroimassa mestareita? Mikä on Jerichon uusi paikka RAWssa, nouseeko mestaruuskahinoihin vai pushaamaan upper-midcardilaisia main eventiin? Missä vaiheessa Edge nousee mestariksi? Draft kyllä jätti paljon mielenkiintoisia kysymyksiä auki ja nyt todellakin eletään mielenkiintoisia aikoja.
Swagger vs Christian olisi aikamoinen unelmamatsi, vaikka ovatkin jo ECW aikoina useaan otteesen toisensa kohdanneet. Nyt vain pelissä olisi viimeinkin uutta tuulta alleen saanut World Heavyweight vyö, jonka kiinnostavuus on nyt noussut tappiin saakka Swaggerin ja uuden Smackdown-rosterin myötä, jossa riittää paljon tuoreita haastajia.

WWE. Make it happen!
Big Show ilmoitettiin ykköshaastajaksi Smackdownissa, joten luultavasti yksi ottelu tulee olemaan Jack Swagger (c) vs. Big Show for the World Heavyweight Championship.
Varmistuneita:

WWE Championship (Ottelutyyppi ilmoitetaan myöhemmin)
John Cena (c) vs. Batista

Edge vs. Randy Orton
Taas yksi varmistunut:
Singles match for the Intercontinental championship
Drew McIntyre vs. Kofi Kingston.

Ortonin ja Edgen ottelu on Grudge Match.
Näyttää siltä, että CM Punk menettää hiuksensa koska en usko Rey Mysterion häviävän kun hän tappion seurauksena joutuisi liittymään Punkin ryhmään.

Tietysti voi käydä myös niin, että Mysteriolle tehdään samalla tavalla kuin Shawn Michaelsille aikoinaan kun hän joutui taloudellisien syiden takia vastoin tahtoaan hyväksymään JBL:n tarjouksen eli Rey Mysterio häviää ja vastoin tahtoaan joutuu liittymään Punkin ryhmään.

Tästä voitaisiin edetä niin, että parin kuukauden päästä Rey Mysterio kääntyy Punkia vastaan ja saatuaan Gallowsin kääntymään mukanaan Punkia vastaan jolloin sekä Joey Mercury että Low Ki voivat liittyä SES:iin niin ettei SES kasva liian suureksi.
Tästä saataisiin feudi Gallowsin ja Punkin välille tai vaihtoehtoisesti Joey Mercuryn ja Low Kin liityttyä SES:iin saataisiin feudi uudistuneen SES:in ja Gallowsin ja Rey Mysterion välille jos Mysterio liittoutuu Gallowsin kanssa.
Lisäksi saataisiin tehtyä face turn Luke Gallowsille.
vendicta kirjoitti:
Ortonin ja Edgen ottelu on Grudge Match.

Jaa miten niin?
Panu5 kirjoitti:
vendicta kirjoitti:
Ortonin ja Edgen ottelu on Grudge Match.

Jaa miten niin?

Niin näytti olevan ainakin Wrestling-radio.com:ssa, mutta pikaisen wwe.com tsekkauksen jälkeen siellä oli singe match, joten kait se sitten single match on.
Eihän Grudge Match ole edes ottelutyyppi? Eikös tuo Grudge tuossa kuvaa lähinnä ottelun asetelmia.
Ihmine kirjoitti:
Eihän Grudge Match ole edes ottelutyyppi? Eikös tuo Grudge tuossa kuvaa lähinnä ottelun asetelmia.


Totta viserrät. Grudge 'kauna' on homman nimi silloin, kun feudi on muuttunut erityisen henkilökohtaiseksi tai riitaisaksi; painijat tavoittelevat paitsi voittoa, myös vastustajansa vahingoittamista. Singlesottelu taas on ottelu, jonka painijoilla ei ole mitään erityistä "biiffiä" toistensa kanssa.

Loppujen lopuksi kaikki yksi yhtä vastaan -ottelut ovat tietenkin singlesmatseja, mutta grudgea voikin pitää pelkkänä tyylikeinona. Erityisesti TNA nauttii sanan viljelemisestä hypetysvideoissaan, joissa on nähty muun muassa Ultimate Grudge -ottelun kaltaisia sanahirviöitä.

Pikainen kommentti Over the Limitin kortista: näyttää tosi hyvältä. Takerrun tarkemmin kortin analysointiin noin viikon päästä.
WWE Over The Limit


Jeah. Elikä nyt voisin tässä pitkästä aikaa väsätä pienen arvion, alle vuorokauden päässä olevasta Over The Limitistä. PPV-card näyttäisi omiin silmiini ihan kelpo kortilta, kunhan vain aikaa käytetään kuhunkin otteluun järkevästi. Taidanpa muuten katsoa tämän PPV :n pitkästä aikaa spoilaamatta itseäni. :wink:

Single's Match:

R-Truth vs. Ted DiBiase

Veikkailisin tätä openeriksi, mutta toki Kingstonin ja Drewin ottelu voisi olla aivan yhtä hyvin opener. Tämä näyttäisi kuitenkin omasta mielestäni järkevämmältä näin. Muut arvostelemani ottelut ovat siis aivan sekalaisesa järjestyksessä. Tämä on varsin kiinnostava kohtaaminen, eikä nämä herrat kyllä turhan usein ole kohdanneet, joten en osaa hirveästi sanoa matsin laadusta mitään. Truth näyttää varmaankin muutamia ilmalentoja ottelussa ja DiBiase hoitaa oman osansa varmasti hyvin. Ihan innolla tätä matsia odotan. Eiköhän Ted tämän ottelun vie nimiinsä.

Veikkaus: Ted DiBiase
Toive: Kumpi vaan käy.. Ehkä DiBiase kuitenkin enemmän.
Odotusarvo: ***+

Single's Match for the Diva's championship:

Eve Torres (c)
vs. Maryse

Njääh.. Eipä hirveästi kiinnosta. Ihan perus naistenmättöä tulee olemaan.. Eiköhän Eve säilytä.

Veikkaus: Eve Torres
Toive: Maryse
Odotusarvo: **-

Single's Match for the IC-Championship:


Drew McIntyre (c)
vs. Kofi Kingston

Hmmhm.. Tästä en kauheasti mitään osaa sanoa.. En oikein diggaa Drewistä, joten tämä on omasta mielestäni aika tylsä ottelupari.. Toivoisin Kingstonin voittoa, mikä varmasti on ihan mahdollista, sillä Drewhän sai vyönsä takaisin pelkällä Vincen kirjoittamalla lappusella. Eli toivoisin Kofin vievän ottelun, mikä olisi hyvä juttu, mutta taitaapi ottelu päättyä Intyren voittoon, ehkäpä pienellä huijauksella. Pieni title reign tekisi Kingstonille kuitenkin hyvää. Ja tietenkin tässä odottelen Kofin main event pushia, mikä jääkin nähtäväksi. Kelpo ottelu tiedossa.

Veikkaus: Drew McIntyre
Toive: Kofi Kingston
Odotusarvo: ***

Tag team match for the Unified Tag Team championship's:

The Hart Dynasty (c)
vs. JeriMiz

Vihdoin ja viimein Hartin Dynastia on saanut tag vyöt itselleen ja tämän jälkeen Jericho ja Miz muodostavat oman tiiminsä. Tämä on paras näistä kolmesta tiimistä. Tämän lisäksi siis ShoMiz ja JeriShow. Odotan tätä ottelua tähän mennessä listatuista matseista eniten ja uskoisin tämän olevan hyvä matsi, kunhan tämä saa tarpeeksi aikaa. Vaikka Dynasty on vasta juuri voittanut vyöt itselleen, on Mizin ja Jerichon tiimi sen verran overi, että voisin kuvitella heidän voittavan vyöt.. Toiveita ei hirveästi voittajasta ole, mutta mielelläni näkisin Dynastyn kauden jatkuvan, vaikken laittaisi pahikseni Mizin ja Chrisin voitostakaan. Kiinnostava ottelu.

Veikkaus: Laitetaan nyt Hart Dynasty
Toive: JeriMiz / Dynasty
Odotusarvo: ***½

Single's Match:

CM Punk vs. Rey Mysterio

If Rey loses, he will join Straightedge Society and if Punk loses, he will get his hair shaved.

Jahuu. Mahdollinen MOTN Batu / Cenan ohella. Edellisistä kohtaamisista varsinkin myöhempi oli mainio ottelu ja siitä kyllä pystytään vielä pistämään paremmaksi. Toisaalta Punkin häviö olisi liian yksinkertaista.. Tahtoisin nähdä, mitä WWE kehittelisi, kun Rey häviäisikin ottelun. Masked Man tullaan näkemään varmasti matsissa, mutta voi olla, että Punk nappaakin ihan puhtaan voiton, eikä masked manin hyökkäys vaikuta ottelun lopputulokseen. Toisaalta taas Rey voi odottaa tätä jo ja on varautunut tähän, näin ollen puolustautuu masked manin hyökkäykseltä, mutta Punk saa kuitenkin Mysterion häirinnän vuoksi iskettyä GTS :n tai jotain muuta vastaavaa. Voisin hyvinkin veikata Reyn häviötä. Kiinnostava, hyvin kiinnostava ottelu. Odotukset ovat korkealla.

Veikkaus: CM Punk
Toive: CM Punk
Odotusarvo: ****+

Single's Match:

Edge vs. Randy Orton

Ainiin, tämäkin ottelu on cardissa.. Melkein unohdin. Olen pari aiempaa kohtaamista miesten välillä nähnyt, mutta siitä on jo jonkin aikaa, mutta en usko tämänkään pettävän.. Ainakaan nyt kauhean paljon. Edge toimii takuulla paremmin heelinä, kuin facena ja olen nyt todella iloinen, että Edge on taas heeli. Orton facena taas on mukava muutos, eikä mikään hirveän huonokaan. Voittajaehdokas on vähän niin ja näin.. Toivoisin ehkäpä Edgen mahdollista kusetusvoittoa, mutta uumoilisin Ortonin vievän ottelun. Odotukset eivät ole hirveän matalalla, muttei hirveän korkeallakaan. Katsotaan nyt..

Veikkaus: Randy Orton
Toive: Edge
Odotusarvo: ***

Single's Match for the WHC:

Jack Swagger (c) vs. Big Show

Tästä en todellakaan osaa odottaa hyvää ottelua.. Vaikka Jaakko onkin taitava kaveri, on Big Show kyllä nykypäivinä sen verran huonommassa kunnossa kuin ennen, että vaikka mies on hyvä face ja yrittää kyllä, muttei tästä varmasti tule mitään menestystä. Swagger nappaa odotettavasti voiton jätistä ja saa overia itselleen. Show'n voitto olisi tietyllä tavalla positiivinen yllätys, mutta enemmän toivon Swaggerin voittoa. Ei varmaankaan mikään kummoisempi ottelu, ellei tämä sitten yllätä, mutta en jaksa toivoa liikoja.

Veikkaus: Swagger
Toive: Swagger
Odotusarvo: **½

I Quit Match for the WWE Championship:

John Cena (c) vs. Batista

Noniin. Illan ME ja odotukset ovat kyllä ihan hyvät, niin kuin lähes aina "I Quit" -otteluissa. Mutta nyt en kyllä tiedä, miten brutaalia ottelua saamme odottaa PG-eran takia. Verta nyt ei ainakaan tulla näkemään. Onhan kuitenkin aiemminkin nähty ihan tarpeeksi Hardcorea, vaikka nyky WWE onkin mitä on. Batu ei ole kyllä vienyt nimiinsä yhtäkään voittoa, joten nyt voisi todella pienellä todennäköisyydellä olla hänen vuoronsa voittaa. En kyllä voi yhtään mielessäni kuvitella kummankaan sanovan "I Quit". Cena nyt on semmoinen superman, että kestää lähes mitä tahansa ja Batista taas on monsteri, joka tuskin helpolla luovuttaa kolmatta tilaisuutta WWE mestaruudesta ja Cenan päihittämisestä. Toinen illan MOTN ehdokkaista, mikä näyttäisi kyllä tällä hetkellä paremmalta ehdokkaalta, kun en ole itse nähnyt vielä kumpaakaan herrojen viime kohtaamisia kokonaan. Innoissaan tätä odottelen. Jollain ilveellä toivon Batistan voittoa, mutta sisimmässäni veikkaan Johnin voittoa. Se jää nähtäväksi.

Veikkaus: John Cena
Toive: Batista
Odotusarvo: ****+

Todella kiinnostava PPV luvassa, mutta varmasti joidenkin otteluiden kohdalla tulen pettymään, sillä odotukset ovat ennenkin mennyt toisin, mitä luulin. Vaikka voisihan tämä olla piristävä yllätys ja lähes kaikki illan ottelut ovatkin ihan kelpo settiä. Sen näemme sitten..
WWE Intercontinental Championship
Kofi Kingston vs. Drew McIntyre (c)
Oletan tämän ottelun avaavan show'n. Voittaja tulee olemaan puolustava mestari eli McIntyre, koska Kofin aika nousta mestariksi ei ole vielä tänä iltana. Kingstonhan siis on takuuvarmasti seuraava IC-mestari, mutta tässä vaiheessa olisi aivan liian varhaista lopettaa Drew'n mestaruuskausi. Itse asiassa Kofi voi voittaa tämän ottelun, mutta vyö säilyy silti McIntyrellä – kiitos Mr. McMahonin. Hienointa olisi, jos Drew passittaisi Kofin parin kuukauden sairauslomalle jollakin brutaalilla tavalla, jolloin Kingstonin paluu ja IC-mestaruuden voitto siirtyisi sinne SummerSlamin nurkille ja jolloin Drew voisi kolistella sarviaan kostoaan janoavan Matt Hardyn kanssa. Näin minä sen bookkaisin.

Singles Match
R-Truth vs. Ted DiBiase (w/ Virgil)
Tässä ottelussa on tasan kaksi mahdollista lopputulosta: joko Virgilin touhu on pelkkää kusetusta ja hän avittaa R-Truthin voittoon tai sitten Virgil on ihan oikeasti tullut jäädäkseen, mikä meinaisi sitä, että DiBiase nappaisi voiton tililleen hänen avullaan. Se on nimittäin selvä homma, että Virgil tämän ottelun ratkaisee, mutta se onkin sitten vaikeampi veikattava, kumman puolelle hän kääntyy/jää. Veikataan nyt sitten DiBiasen voittoa, koska hän on ollut viime aikoina melkoisessa nosteessa. Tämä tietäisi sitä, että Virgil jää seuraamme hieman pitemmäksi aikaa, mutta no, mitäs sitten. Puhdasverisistä managereista ei ole koskaan haittaa.

WWE Divas Championship
Maryse vs. Eve (c)
Tämä ottelu ei kiinnosta pätkänkään vertaa, koska Evestä ja Marysesta ei ole hyvään otteluun. Juonikuviokaan ei ole tarjonnut mitään erityisempää viihdettä, joten aika tyhjin käsin tässä nyt ollaan. Voittajaksi toivon Marysea mutta veikkaan pitemmän mestaruuskauden puolesta Eveä. Toivon myös sitä, ettei ottelu veny liian pitkäksi.

WWE Unified Tag Team Championship
Chris Jericho & The Miz vs. The Hart Dynasty (c)
Tässä on illan ensimmäinen vaikeasti veikattava kohtaaminen. Toisaalta Hart Dynastyn voitto tuntuu itsestään selvältä, koska vastahan heidät kruunattiin mestareiksi, mutta toisaalta taas Mizin ja Jerichon mestaruusvoitto voisi olla ideaalinen ratkaisu korvaamaan sitä, kuinka Hartit ovat heitä nöyryyttäneet. No, oli miten oli, varmaa on se, että tästä tulee todella viihdyttävä ja kaiken lisäksi jännittävä ottelu. Miz on hyvä, Smith on hyvä, Kidd on hyvä ja Jericho on loistava, mikä ei lupaa mitään muuta kuin hyvää. Veikattakoon voittajiksi nyt vaikkapa Hart Dynastya, vaikka Mizillä ja Jericholla onkin täysin yhtäläiset mahdollisuudet lähteä areenalta uusina joukkuemestareina.

S.E.S. Pledge vs. Hair Match
Rey Mysterio vs. CM Punk (w/ Straight Edge Society)
Jos Hart Dynasty – Jericho & Miz -ottelun voittajien veikkaaminen aiheutti minulle harmaita hiuksia, Punk–Mysterion veikkaaminen vie minulta hiukset kokonaan päästä pois! Kummallakin painijalla on 50 prosentin mahdollisuudet voittoon, ja kumpikin mahdollisista lopputuloksista on allekirjoittaneen mieleen: olisi hienoa nähdä Punk kaljuna, joskin Mysterion liittyminen Straight Edge Societyyn saattaisi kantaa huomattavasti suurempaa hedelmää – juonikuviostahan voisi kehitellä vaikka mitä! Jätetään nyt tulevien kuvioiden pohtimiset kuitenkin vähemmälle ja pohditaan niitä sitten vasta myöhemmin, mutta sen voin tässä jo todeta, että tästä on tulossa aivan mahtava matsi. Pituutta vähintään yhtä paljon kuin Extreme Rulesissa ja tiukkoja tilanteita yhä enemmän, niin kaikki tarvittavat ainekset illan otteluun ovat kasassa. Tästä on tulossa varsinainen jännitysnäytelmä.

Singles Match
Edge vs. Randy Orton
Turvallisinta olisi tietystikin veikata ottelun pahista eli Edgeä voittajaksi, koska heelithän ne tuppaavat nämä feudin aloitusottelut voittamaan nimiinsä, mutta en usko WWE:n haluavan jobbauttaa Ortonia toista kertaa putkeen PPV:ssä – hän kun on tällä hetkellä niin älyttömän kuumaa tavaraa WWE Universen keskuudessa. Itse ottelusta sen verran, että lienee järkevintä asettaa odotukset sinne kolmen tähden korville, koska en millään jaksa uskoa WWE:n lypsivän tästä otteluparista kaikkea ulos heti sen ensimmäisessä kohtaamisessaan. Voittajaksi siis keskinkertaisen kohtaamisen päätteeksi Randy, mistä Rated-R Superstar vetää luonnollisestikin herneen nenäänsä ja lähtee seuraavissa RAW-jaksoissa hakemaan kostoaan.

World Heavyweight Championship
The Big Show vs. Jack Swagger (c)
Olen sanonut tämän aiemmin ja sanon sen nytkin: pidän tästä otteluparista. Eiväthän Show ja Swagger mihinkään unohtumattomiin klassikkomatseihin kaiken järjen mukaan voi kyetä, mutta mielestäni tärkeämpää on tässä vaiheessa se, että Swagger saa suuren voiton tililleen. Jännitystä matsiin luo se, miten Swagger kykenee välttämään Big Show'n suurta nyrkkiä ja se, millä keinolla Jaakko sen voiton itselleen hankkii. Loogisia vaihtoehtoja ovat nämä perinteiset uloslasku- ja diskausratkaisut, jotka tarkoittaisivat sitä, että Show'n ja Swaggerin feudi saisi jatkoa ainakin yhden PPV:n verran. Se olisi myös melko todennäköistä, koska seuraava PPV on Fatal Four-Way PPV, ja eihän sitä parempaa paikkaa Show'lle olisikaan kuin painiminen kolmen muun sällin joukossa, jolloin hänen pahin heikkoutensa (hitaus) jäisi varjoon. Melkein uskaltaisinkin veikata Show'n voittavan ottelun diskauksella, mutta sanotaan nyt silti Swaggerin vievän ottelun nimiinsä jotain muuta (huijaus-)keinoa käyttämällä. Kenties hän voisi käyttää apunaan jotakin asetta tuomarin selän takana?

WWE Championship – "I Quit" Match
Batista vs. John Cena (c)
En olisi uskonut kirjoittavani tätä virkettä koskaan, mutta mitä kauemmin tämä Batistan ja Cenan feudi kestää, sitä paremmaksi se muuttuu. WrestleManiassa nähtiin kovan luokan singlesmatsi, Extreme Rulesissa mainio Last Man Standing -ottelu ja tänään on luvassa – mikäli aikaisempiin merkkeihin on luottaminen – todella mainio "I Quit" -matsi. Suuruudentunnetta tähän otteluun luo se, että tämä jää huhupuheiden mukaan Elukan viimeiseksi WWE-esiintymiseksi. Kysymys kuuluukin niin, että päättyykö Batun ura mestaruusjuhliin vai ei. Minä uskon Batun häviöön jonkin valtavan spotin myötä, mutta tokihan Elukka saattaa toistaa viime kesän temppunsa eli voittaa vyön ja luovuttaa sen seuraavassa RAW'ssa pois. Senhän voisi perustellakin siten, että Batun ainoa saavuttamaton maali WWE:ssä oli John Cenan mestaruuskauden katkaiseminen ja sen jälkeen hän oli tehnyt tehtävänsä yhtiön riveissä. No, ottelusta on joka tapauksessa tulossa todellinen suurmatsi, joka naulaa viimeisen naulan Batistan ja Cenan hienon feudin arkkuun.

Näyttää kyllä tosi kovalta PPV:ltä. Odotan kuumeisesti Batista–Cenaa, Show–Swaggeriä, McIntyre–Kingstonia, Edge–Ortonia, Mysterio–Punkia ja joukkuemestaruusottelua eikä Truth–DiBiasekaan huonolta kuulosta. Ainoa karsea tapaus tulee olemaan Even ja Marysen vääntö, mutta eiköhän se jää kuitenkin niin lyhyeksi, ettei siitä aiheudu sen suurempaa päänvaivaa. Hieno kortti.
Tulee kyllä olemaan hieno tapahtuma. Paljon tuoreita ottelupareja ja alemman kortin feudeja, kuten kuuluukin. Jännityksellä odotan.
Nojaah. Kelpo otteluita, mutta suurimmassa osassa voittajat olivat minun mieleeni aivan väärät. Kofi, Truth, Mysterio, Big Shown DQ-voitto ja jopa Hart Dynastyn voitto harmitti hieman, olisin niin mielelläni nähnyt Mizin ja Jerichon mestareina. Kofi IC-mestarina kiinnostaa yhtäpaljon kuin taannoinen US-mestaruuskausi jolloin Kofi biittasi kaikki oddsit. Tämä mies vaan tarvisi todella radikaalin gimmickin muutoksen jotta päästäisiin tästä ylipirteästä babyfeissistä eroon. Tokihan hän on taitava kehässä ja karismaakin löytyy, mutta hahmo on vain alkanut tuon jatkuvan pakkopushaamisen vuoksi ärsyttämään.

Truth taasen ei tee voitollaan juurikaan mitään. DiBiase olisi tarvinut tätä voittoa tässä vaiheessa jotta hän olisi saanut itselleen hukassa olevaa uskottavuuttaan takaisin. Vanha Virgil helvettiin, uusi porukka DiBiasen ympärille pyörimään ja DiBiaselle huomattavia voittoja prkl!
Mysterion voitto oli mielestäni sen vuoksi huono asia että hänen häviöstään olisi voinu saada äärimmäisen hieno storyline vielä jatkumaan. Nyt Punk luultaasti vain pyrkii piilottelemaan lyhyttä tukkaansa ja Mysterio nauraa tälle kaikkien pikkufanien kera. Jee?

Big Show olisi voinut hävitä Swaggerille jo tässä vaiheessa, edes siten että Swagger huijaa. Nyt joudumme vielä todistamaan tämän feudin jatkumista sen sijaan että Swagger olisi voittanut ottelun jotenkin ja olisi saanut uransa suurimman voiton tililleen. Ehkä sitten ensi PPV:ssä.
Hart Dynastyn voitto oli kyllä hyvä asia, he saivat overiutta lisää, mestaruuskausi jatkuu ja ottelu oli hyvä. Mutta siltikin olisin mielelläni nähnyt Mizin ja Jerichon mestareina. Voi sitä egojen ylipursuavaisuutta. Ehkä vielä jonain päivänä? Toisena vaihtoehtona on että tästä vielä kehkeytyy Mizin ja Jerichon välinen feud.

Loput ottelut eivät suuremmin kiinnosta. Orton-Edgen kohdalla vähän aikaa torkahdin ja heräsin van sopivasti todetakseni ettei kumpikaan miehistä voittanut. Cena-Batista feudi ei ole missään vaiheessa kiinnostanut pätkääkään, joten jätin tämänkin ottelun täysin huomioimatta ja kiinnitin huomioni vasta loppuhetkiin kun Batista luovutti ottelun. Toivon mukaan Batu pistäisi nyt sen uransa pakettiin ja Cena häviäisi mestaruutensa jollekin tuoreelle ehdokkaalle.

Kohtuullisia otteluita, vääriä voittajia IMO.
Uskomattoman huonoa tuuria! Ensin Punkin pään aukeaminen söi illan parhaasta matsista osan pois, yleisö oli täysin sysipaska ja sitten vielä illan yksi potentiaalisista onnistujista kuivui täysin kokoon kun Orton meni loukkaantumaan. Ja samalle illalle kun sitten vielä bookattiin yksi historian ennalta-arvattavimmista pääotteluista, josta jännitys puuttui täysin vaikka itse kehätoiminta pätevää olikin. KUKAAN ei varmasti pitänyt mahdollisena Batistan voittoa. Ja tietysti illan toinenkin päämestaruusottelu oli harvinaisen selvä keissi. Eihän Showlla mitään saumaa ollut ja sitten piti tämäkin ottelu mennä vielä lopettamaan diskaukseen.

Muttah..nopea läpikäynti..

1. Opener kiinnosti ja jännitti lopputuloksen sekä kehätoiminnan kannalta. Liian lyhyeen matsi kuitenkin loppui ollakseen yhtä mieleenpainuva kuin itse buildaus. Ihan jees kuitenkin. **½

2. Vaikutti melko selviöltä Dibiasen voitto ja se olisikn ollut paljon mieluisampi vaihtoehto. Semipätevää toimintaa, vaikkakin Truth sekoili yhdessä vaiheessa jotain omiaan. Väärä voittaja. **

3. Illan ottelu oli Punkin ja Mysterion vauhdikas vääntö. Feudi on ollut mahtava ja ainoa miinuspuoli siinä on ollut ajanpuute matseissa. Tämäkin olisi kaivannut vielä paria lisäminuuttia ollakseen klassikko, mutta hieno ja tunteikas matsihan tämä oli. Punkin paikkailusessio söi vähän, mutta mies niinsanotusti paikkasi itsekin heti sen jälkeen hyvin ja nosti tunnelman heti takaisin kattoon intensiivisellä hyökkäyksellään ja stiffeydellään paiskoessaan Reytä elehtien samalla nerokkaasti. Lopun tapahtumatkin olivat hienoa katsottavaa ja se lisännee itse matsiinkin puolikkaan tähden. ****

4. Tag-matsi oli helvetin viihdyttävä alusta loppuun. Nearfalleja riitti ihan jäätävästi. Miinuksena yleisö. ***½

5. Ortonilla ja Edgellä kävi paska munkki..

6. Shown ja Swaggerin matsi oli ihan semiviihdyttävää aina siihen hölmöön lopetuukseensa asti. **

7. Naiset. *

8. ME oli Cenalta ja Batistalta jälleen hyvää settiä, mutta lopetus oli selvä. ***
Oho, olipahan pettymys. En edes muista, koska viimeksi mikään WWE:n PPV olisi jättänyt yhtä katkeran maun suuhuni.

– Kingston vs. McIntyre oli hyvä, joskin aivan liian lyhyt ottelu; matsi loppui juuri silloin, kun se oli muuttumassa kuumaksi. Myös Kofin voitosta pienet miinukset, sillä olisin tosiaankin toivonut sen tapahtuvan vasta joskus SummerSlamin tienoilla. Plussat komeista spoteista ja Matt Hardyn vauhdikkaasta run-inistä. **½

– DiBiase vs. R-Truth tuntui sen sijaan turhankin pitkältä matsilta. Liian pitkän keston lisäksi ottelua haavoitti Virgilin olematon rooli ja se, ettei yleisö ollut erityisemmin matsissa mukana. Eipä tässä tosin mitään suurempia epäonnistumisiakaan nähty, mutta jotenkin odotin enemmän tältä otteluparilta. **½

– Punk vs. Mysteriossa oli monta todella hienoa spottia (mm. Reyn lento tuolia päin) ja yleisökin jaksoi meluta ihan kiitettävästi, mutta silti tässä jäätiin Extreme Rulesin matsin varjoon ja pahasti. Ehkä se oli se Punkin haavasta ja Myrsän lennosta johtunut tauko, joka sotki ottelun henkeä pahemman kerran, mutta jokin tässä meni pieleen. En tykännyt myöskään siitä tavasta, jolla Rey voitti ottelun, sillä se tuntui vähän laimealta. Muutamasta epäkohdasta huolimatta ottelu kuitenkin kuului illan parhaimmistoon ja siinä nähtiin tosiaankin muutamia hienoja hetkiä (kuten Punkin raivostuminen sen lyhyen tauon jälkeen) ja viihdyttävät post match -karkelot, joten ei tässä nyt täysin metsään menty. ***

– Punk–Mysterion tapaan myös Hart Dynasty vs. Jericho & Miz onnistui alittamaan odotukseni. Tällä kertaa itse ottelussa ei tosin ollut mitään vikaa, vaan kaiken takana oli kuollut yleisö. Itse asiassa tästä olisi voinut kehkeytyä vaikka kuinka hyvä ottelu, jos yleisö olisi ollut paremmin mukana, sillä kehä-äksöni oli varsin menevää eikä loppuratkaisukaan tuntunut mitenkään surkealta. ***-

– Parin keskinkertaisen ja parin pettymykseksi jääneen matsin jälkeen olin aivan varma siitä, ettei tapahtumalla ollut mitään muuta suuntaa kuin mennä ylöspäin – olihan seuraavaksi luvassa Edgen ja Randy Ortonin kohtaaminen, josta oli helppo odottaa vähintään kolmen tähden matsia. Mutta kas kummaa, kaikki menikin pieleen ja tämä surullinen, loukkaantumiseen päättynyt ottelu aloitti kolmen matsin mittaisen yhden tähden putken. Toivottavasti Randy paranee pian. *

– Jack Swaggerin ja Big Show'n matsi vaikutti todella kiinnostavalta ja hyvältä niin pitkään kuin se kesti. Sitten mielenkiintoinen ottelu sai erittäin tylsän ja ei-toivotun lopun, kun WWE päätti valita helpoimman reitin ja lopettaa ottelun diskaukseen. Plääh. Ei tämä olisi varmastikaan maistunut yhtä pahasti puulta, jos Edge ja Orton olisivat vetäneet sen hyvän, kolmen tähden ottelunsa, mutta kun heidänkin matsi päättyi ennen aikojaan tuntui tämä diskausratkaisu hirveältä vedolta. No, propsit kuitenkin siitä, että pidin ottelun (lyhytikäisestä :( ) tarinasta. *

– Ja kolmas peräkkäinen yhden tähden vääntö oli Eve vs. Maryse, joka oli ihan niin laimea ottelu kuin osasin odottaakin. Kukakohan haastaa Even seuraavaksi? *

– Karmean yhden tähden kierteen keskeytti Cenan ja Batistan "I Quit" -matsi, joka sekin jäi tosin lieväksi pettymykseksi. Ei nähty Extreme Rules -PPV:n Last Man Standing -ottelusta tuttua intensiivisyyttä, WrestleMania-kohtaamisen kaltaista jännitystä eikä liioin erityisen ihmeellisiä spottejakaan, vaan sen sijaan saimme tylsähkön ja puuduttavan matsin, joka kaiken lisäksi loppui melko antiklimaattisesti. Jos tämä tosiaan jää Elukan viimeiseksi otteluksi, on sääli, ettei hän jättänyt painikehiä Extreme Rulesin jälkeen. ***-

No, vanha klisee kuuluu niin, ettei tästä voi muuta kuin parantaa. Toivottavasti WWE myöskin tekee niin, koska tällaiset esitykset ovat aika masentavaa katseltavaa. Vuoden huonoin PPV.
Alkaa pikkuhiljaa ärsyttämään tuo kun WWEn otteluissa voittaja on aina se kenet markit ja muut 10-vuotiaat haluaa nähdä, vaikka siinä ei olisi mitään järkeä. Kingstonin voitto? McIntyre olisi voinut saada mahtavan mestaruuskauden pomon lemmikkinä. Nytkö sitten Drew nousee cardissa ylöspäin? Ei tässä jobbauksessa muuten järkeä ole.

Myös hyvä esimerkki tästä on Bret Hartin voitto Mizistä. Mitä Hart voitolla tekee? Ei yhtään mitään kun lähteekin vielä parin viikon päästä. Mitä Miz olisi saanut voitosta? Legendaarisen voiton yhdestä suurimmista tähdistä kautta aikojen. Mitä sitten vaikka ei hän enää olekaan painikunnossa, olisi Miz sillä leijunut kauan aikaa.

Truthin voitto DiBiasesta? Ottelun ja sen tapahtumien jälkeen tuli vähän mitä vittua-fiilis. Puhdas häviö, ei mitään tapahtumia Virgilin kanssa, ei turnia, ei sekoamista ei mitään. Ainut ketkä tästä ottelusta hyötyivät oli ne 10-vuotiaat naperot jotka tämänkin voiton unohtavat seuraavan ottelun aikana.

Aivan samaa mieltä olen myös Mysterion ja Punkin matsista. Miettikää niitä kultaisia segmenttejä jos Mysterio olisi matsin hävinnyt ja kuinka hän olisi alistettuna toiminaan suuren kulttijohtajan alaisuudessa vastoin tahtoaan, ehkä tuloksena aivopesu ja Mysterion ?ensimmäinen? run heelinä WWEssä. Nyt tuloksena oli vain Punkin häviö, tarpeeksi Punk on hävinnyt näitä suuria otteluita. Hiukset lähti, samalla myös overiutta. Jollei olisi tätä maskimiestä niin SESin tarina olisi voinut olla hyvin tässä. Nyt vielä stablea tullaan näkemään, kauankohan aikaa? Punkin gimmick on tällä hetkellä koko WWEn paras, oikeasti. Kultaa.

John Cenan ja Batistan matsi oli hyvä. Feudi on ollut kultaa. Vaikea uskoa ennen feudia että nämä kaksi vetäisivät huippuotteluita ja segmenttejä, mutta niin on käynyt. Batista on näyttänyt aggressiivisuuttan koko feudin ajan ja varsinkin viime viikkoina. Sitten kaikki vedetään kaivosta alas kun Batista luovuttaa matsin pelon takia. Tästäkin matsista olisi voitu saada lähelle viittä tähteä oikealla bookkauksella. On huhuttu että Batista lähtee WWEstä ja se aika varmaa onkin, mutta uusimpien huhujen mukaan tämä ei ollut Batistan viiminen matsi WWEssä. Niin toivon että lähtemishuhut ovat vain pelkkiä huhuja. Batista on mielenkiintoisempi kuin koskaan.

Myöskin tuon veren pyyhkiminen alkaa vituttamaan. Vaikka nyt onkin PG, lapset ovat nähneet pahempaakin elokuvissa ym. Ja tämä on vapaapainia, vahinkoja sattuu. Lisäksi se haittaa otteluita ja pysäyttää ne joksikin aikaa. Cenan ja Batistankin matsissa näytti tyhmältä kun Batista vain katseli vieressä kun kayfaben mukaan olisi Batista vähät välittänyt Cenan paikkaamisesta vaan hyökännyt kimppuun. Onneksi Batista korvasi tämän sanomalla paikkaajalle että älä lähde mihinkään, Cena tarvitsee vielä sinua. Mahtava veto Batistalta.

Tiivistettynä PPV: Hyviä otteluita, huonoa bookkausta. Vääriä voittajia. WWEn matsit päättyvät siihen tulokseen mihin Mysterio-Cena-markit haluavat ja unohtavat sen viiden minuutin päästä. Vastakohtaisesti voisi tarjota mahtavia storylinejä, uusia kavereita main eventtiin. Kuinka tämä tapahtuisi? Yhdellä Cenan ym häviöllä väli-PPVssä. Ei paljoa heidän overiuttaan haittaa se kun vastakohtaisesti heidän vastustajansa voisi nousta painijasta supertähdeksi.

Tällä hetkellä WWEn ongelma onkin se, että se ei käytä mahtavia tilaisuuksia hyödykseen vaan bookkaavat tutusti ja turvallisesti. Potentaalia riittää, mutta sitä ei käytetä hyväksi. Harmi niin ja toivottavasti suunta kääntyy lähitulevaisuudessa.
Aivan samaa mieltä olen myös Mysterion ja Punkin matsista. Miettikää niitä kultaisia segmenttejä jos Mysterio olisi matsin hävinnyt ja kuinka hän olisi alistettuna toiminaan suuren kulttijohtajan alaisuudessa vastoin tahtoaan, ehkä tuloksena aivopesu ja Mysterion ?ensimmäinen? run heelinä WWEssä.


Mysterio heelinä olisi yhtä hyvä idea kuin Ricky Steamboat heelinä. Punk olisi silti saanut voittaa ja pitää Mysteriota omassa kultissaan vastentahtoisesti saaden feudiin suurempia ulottuvuuksia. Toivottavasti Punkilla on seuraavassa Smackdownissa peruukki vuoden 2002 Anglen tyyliin.

Ihan jees PPV oli, mutta Ortonin ja Edgen välinen matsi kusi aika pahasti.
Jooh. Over The Limit on edes jotenkuten tullut katsastettua. En itseäni tällä kertaa spoilannut, mutta nyt jälkikäteen ei sillä sinänsä olisi ollut väliä..

En nyt tähtiarvostelua viitsi heittää, kun katsoin noista useimmista vain sen lopetuksen, kun innostus lopahti toisen matsin jälkeen. :C

PPV oli totaalinen facejuhla, sillä yksikään heeli ei voittoa napannut, mikä teki illasta sinällään jo vähän tylsän.

Kofi vs. McIntyre oli ihan jees kamaa. Olihan Drewin IC-titlekausi vähän lyhyt ja en vielä tuossa vaiheessa hirveästi pannut pahakseni, vaikka Kofi sen vyön itselleen nappasikin. Ottelu oli ihan O.K -luokkaa.. Matt Hardyn twist of fate Intyrelle oli kyllä hyvä juttu. Toivottavasti herroille saadaan feudi käyntiin. Edes jotain hyötyäkin tästä oli. :wink:

Truthin ja DiBiasen ottelun keskivaiheilla innostukseni PPV :hen kyllä lopahti.. Virgil ei muuta kuin vain seistä tököttänyt ringsidellä ja olisin todella tahtonu nähdä Tedin voittavan matsin. Mitä ihmeen hyötyä tuosta nyt oli? Toivottavasti Teddi saa kostonsa / voiton RAW :ssa. Melko tylsä matsi.

Ehkä yksi syy matsien kelaamiseen oli kyllä myös se, että dailymotion (mistä nämä katsoin), alkoi omalla koneellani yhtäkkiä tilttailemaan ja kuva pysähtyi välillä, äänien pysyessä taustalla.

Punk vs. Rey oli ihan hyvää kamaa, ainakin se osa, minkä siitä itse näin. Eipä tästä odotukset hirveästi väärään menneet, vaan ihan laatumatsi tämä taisi olla. Tosin tässä se suurinpiirtein sitten taisi olla. Arghh. Punkin häviö oli kyllä niin huono homma.. Olisin niiin tahtonut tietää, mitä käsikirjoittajat olisivat keksineet, jos Rey nyt olisi sen ottelun hävinnyt. Itseasiassa olin aluksi melko varma CM Punkin voitosta, kun oli kerran jo kaksi facevoittoa jo tullut. Ainoa pieni mark-outti tuli, kun markituksen kohteeni, Kane tuli pistämään S.E.S :iä pinoon. Noh.. That's it. Ja Punk näyttää muutenkin ihan tyhmältä kaljuna, varsinkin jos hän päättää olla leikkaamatta partaansa. Katsotaan nyt sitten vielä SD! :ssä lopullista lookkia. Ehkäpä masked man riisuu naamionsa ensi perjantaina ? Aika karua oli muuten, kun Punk vuosi verta ja hiukset lähti. :mrgreen:

Sitten JeriMiz vs. Dynastyyn.. En tästä nyt kummoisemmin osaa heittää mitään ihmeellisempää.. Olihan tuo nyt sinällään järkevää, että Hart Dynasty saa nyt edes hieman pidemmän title runin, vaikka olisi kyllä tässä vaiheessa ollut suotavaa, että edes yksi heel voitto olisi PPV :stä kertynyt. Noh, eiköhän Jericho ja Miz vielä ne vyöt kerkeä voittamaan.

Edge vs. Orton.. Mitähän tästä voisi sanoa. Tämän alkuperäinen voittaja olisi kiva tietää, ennen kuin Ortonille sattui tuo pikku vamma.. Vai oliko tämä aiemmin jo määrätty päättyvän double count-outtiin ? Jos feudi nyt jatkuu, niin oli tämä järkevä lopetus siltä kannalta, että nyt kumpikaan ei ole vielä puhtaasti toista voittanut.

Naisten matsi.. Jahas. Eve näköjään voitti.

Big Show vs. Jack Swagger olisi sitten seuraavaksi vuorossa. Ensinnäkin lopetus oli aivan tyhmä. Olisivat nyt Swaggerille tuon puhtaan voiton Bigsusta antanut, että miehelle olisi lisää overiutta kerääntynyt.. Jopa Big Show 'n titlevoitto olisi ollut positiivisempi ja parempi ratkaisu, kuin tämä umpitylsä DQ-ratkaisu, vaikka sitähän minä itsekin uumoilin. Olisihan tästä kelpo kahina voinut syntyä, jos tähän oltaisiin järkevämmin panostettu. Big Show on - pakko myöntää -, kiinnostavempi facena ja olisi mahtavaa nähdä Show'n voittavan vielä edes kerran päämestaruuden, vaikka kehässä nyt välillä onkin aika raihnainen. Varsin huono ottelu jokatapauksessa.

Illan main event, I Quit ottelu Cenan ja Batukan välillä oli runsaasti huonompi, kuin mitä odotin. Tässäpähän taas nähtiin, ettei todellakaan pitäisi toivoa liikoja. Cenan voitto oli melko selviö. En valita, mutta olisi ollut hienoa antaa Batistalle nyt se mahd. viimeinen mestaruusvoitto ja muutenkin voitto Teräsmies Cenasta. Lopetus oli ihan kohtalainen, mutta parempaakin oltaisiin voitu keksiä. Powerslam (vai mikä tuo nyt oli) selostuspöydän läpi oli ihan hieno, mutta verenpyyhkiminen tuotti taas väh. puoli tähteä miinusta. PG-eran tuntien tämä oli kyllä arvattavissa, mutta silti.. Toivon todella, että WWE lopettaa lapsilinjansa, tai edes löysää sitä hieman, lähiaikoina. Eikä tämä ottelu tuonut itselleni semmoista brutaalin, mahdollisesti feudin päätösottelun fiilistä lainkaan. Vähän samanlainen tunne, kuin viime vuonna käydyssä "I Quit" matchissa, Hardyn veljesten välillä. Vaikka useiden stipulaatio-otteluiden fani olenkin, mukaanlukien "I Quit" -ottelut, floppasi tämä kyllä harvinaisen paljon, vaikka parempaan oltaisiin pystytty.

Kuten se taas nähtiin, olivat odotukset paljon korkeammalla verrattuna siihen, mitä PPV :ssä nähtiin. Toivottavasti Fatal 4-Way tarjoaa paremman nautinnon. Over The Limit oli kyllä melko surkea. Parannus olisi todellakin tarpeen..

RAW :ta odotellessa..
The Boss kirjoitti:
Toivottavasti herroille saadaan feudi käyntiin. Edes jotain hyötyäkin tästä oli. :wink:

Herrat ovat feudanneet jo hyvän tovin.
Huhhuh kuinka monta itkuparkua tänne ollaankin saatu PG Erasta ja 10-vuotiaista katsojista. Tämä on nyky-WWE, tähän pitää tai olisi jo pitänyt tottua. Verenvuotojen tapahtuessa asiaan pitää tietenkin puuttua, sillä yleisössä ja TV:n ääressä taatusti istuu lapsia, joiden vanhemmat järkyttyvät moisesta ja vaihtavat kanavaa, yleisön kohdalla lasten silmien eteen käsi. Ei WWE vanhoja, jo lähes aikuisia faneja kuuntele vaan näitä uusia faneja, pikkulapsia, jotka saavat mallivanhemmilta tahtonsa läpi ja ostaa fanikrääsää.

Turha vuoto, mutta tulipahan tehtyä. Tiivistettynä yhteen lauseeseen: WWE tekee kaiken verenpyyhinnän ja hyvisten voitot lapsikatsojien takia. Eihän esimerkiksi paha setä Batista voi voittaa meidän sankari Cenaa?

PPV tuli katsottua ja toisin kuin yllekirjoittaneet, minä löysin tästä PPV:stä jotain hyvääkin. Esimerkiksi Rey Mysterion voitto hienon ottelun jälkeen, mistä päästään aasinsillan kautta jälleen lapsikatsojiin. Yksinkertaisesti WWE:n suosituin underdog ei voi hävitä pahalle CM Punkille, joka johtaa yhteisöä, jossa on kaksi rumaa vähähiuksista ihmistä. En kyllä itsekään olisi halunnut nähdä Reytä SES:ssä.

Kofi vs. Drew:n lopputulos oli odotettavissa, mutta siltikin hyvin mieluisa. Toki Kofi olisi jossain vaiheessa tämän vyön voittanut, joten tulos oli väistämätön. Itse ottelu oli ihan kelpo suoritus ja viihdyin koitoksen äärellä.

R-Truth vs. DiBiasekin oli kelvollista menoa kaikki ne minuutit. Miinusta Truthin helpohkosta voitosta.

No, oikeastaan yhtään sysipaskaa ottelua ei nähty ja siksi olen tyytyväinen show'n antiin. Alkupuolisko oli itse asiassa parempi kuin Extreme Rulesin vastaava, loppupuolisko oli hieman kehnompi.

Tästä on hyvä jatkaa Fatal Four Wayhin. :)
Panu5 kirjoitti:
Miinusta Truthin helpohkosta voitosta.
Truthin voiton mahdollinen syy:
Wrestling Radio kirjoitti:
*There is talk within WWE that the result of the match between R-Truth and Ted DiBiase last night at WWE Over the Limit was changed due to DiBiase possibly getting injured somehow during the match.


EDIT!: Pistetään nyt tänne, kun tuosta DiBiasestakin mainitsin...
Wrestling Radio kirjoitti:
Word coming from sources within WWE, as well as numerous other sources, is that on top of Randy Orton, Ted DiBiase, and CM Punk suffering injuries at the WWE Over the Limit pay-per-view event, Batista has now been added to the list. It is being reported that Batista suffered some sort of tailbone and back injury. The injuries are believed to have taken place in one of the last two bumps that Batista took in his "I Quit!" Match against WWE Champion John Cena involving the car used.
Panu5 kirjoitti:
Huhhuh kuinka monta itkuparkua tänne ollaankin saatu PG Erasta ja 10-vuotiaista katsojista. Tämä on nyky-WWE, tähän pitää tai olisi jo pitänyt tottua.


Ikinä en tätä ole ymmärtänyt. Foorumilla omasta mielestäni saa sanoa oman mielipiteensä. Vai onko asia muuttunut? Sen ymmärrän että tuosta minun mielipiteestä ottaa kiinni, mutta jos vastaus on että "älä valita, tälläistä se nykyään on" niin eikö olisi parempi jättää vastaamatta jos ei sano omaa mielipidettänsä vaan lyttää vaan toisen mielipiteen koska "se on ollut jo vähän aikaa näin, eikä se siitä muutu, turha valittaa". Nyt tähän sitten vastataan että älä kirjoita tuollaista tänne jollet kestä kritiikkiä. Kestän kyllä ja mitä enemmän keskustelua ja sitä parempi. Mutta tuo ei lisää keskustelua jos vaan sanoo että turha valittaa. Valitinko? Kyllä. Asiasta? Kyllä.
Panu5v?

Opener oli näppärää menoa, mutta Kofin voitto ärsytti minua. Samaten R-Truthin voitto.

Rey vs. Punk oli hyvä matsi, ja muiden mainitsema tuolispotti oli näyttävä. Voittaja vitutti tässäkin ottelussa. Kuten myös Tag Team -ottelun voittajat.

Edgen ja Ortonin tasatulos ei myöskään kummemmin miellyttänyt, mutta loukkaantuminen selittää. Swagger vs. Show loppui odotetulla tavalla.

Cena vs. Batista olikin näppärää menoa, erityisesti Batistan kommentit ottelun aikana olivat viihdyttäviä. Voittaja kelpasi.

Ai niin, myös naisten ottelun voittaja häiritsi.
Mjoo aika paljon PPV:stä jo jauhettukin, mutta Siiman pointit puuttuvat:

-R-Truthin Corkscrew finisheri on kyllä todella laimea, eihän se melkein osukkaan ja sillä voitetaan otteluita. Vaihtoon!

- Myssen ja Punkin ottelu oli ehdottomasti MOTN. Muutenki PPV:n alkupuoli jotenkin oli viihdyttävämpi kuin loppupuoli, itsellä ainakin katselunautinto hiipui loppua kohti mentäessä.

- Yksi katselunautintoa hiivuttavista tekijöistä oli kyllä Ortonin loukkaantuminen, siis se menee läpi, että loukkaannutaan jos Cena pamauttaa selkä edellä auton konepellille, mutta miksi Ortonin piti nyt mennä loukkaantumaan valmistautuessaan RKO:hon kun hakkaa käsiä maahan? Aika ragella se nakkeli niitä handuja approniin ja forkku selvästi meni säleiksi.

- Eikö kenenkään muun nauruhermoja kutkuttanut Punkin ja Myssen jälkeisen matsin Strikerin kommentti, jossa hän mollasi Colea, koska Cole sanoi Strikerille että Mysse voisi vähän hänenkin kuontaloa leikellä. Strikeri imitoi Colea jotenkin tähän tapaan: "look at me, I get beat up in TV"
Hyvä PPV. Ei minusta vikaa. Ilta-aikaan vielä kun katsoi, niin maistui entistä paremmin. Mysterion ja Punkin matsille voisin antaa reippaat neljä tähteä. Mahtavaa menoa.
Siima kirjoitti:

- Eikö kenenkään muun nauruhermoja kutkuttanut Punkin ja Myssen jälkeisen matsin Strikerin kommentti, jossa hän mollasi Colea, koska Cole sanoi Strikerille että Mysse voisi vähän hänenkin kuontaloa leikellä. Strikeri imitoi Colea jotenkin tähän tapaan: "look at me, I get beat up in TV"


Kutkutti aivan perkeleesti, BTW. :)
"Shave his chest" chant jäi päähän tästä ppv:stä. Eipä muuta ja se kertoo paljon...
frebix kirjoitti:
Panu5 kirjoitti:
Huhhuh kuinka monta itkuparkua tänne ollaankin saatu PG Erasta ja 10-vuotiaista katsojista. Tämä on nyky-WWE, tähän pitää tai olisi jo pitänyt tottua.


Ikinä en tätä ole ymmärtänyt. Foorumilla omasta mielestäni saa sanoa oman mielipiteensä. Vai onko asia muuttunut? Sen ymmärrän että tuosta minun mielipiteestä ottaa kiinni, mutta jos vastaus on että "älä valita, tälläistä se nykyään on" niin eikö olisi parempi jättää vastaamatta jos ei sano omaa mielipidettänsä vaan lyttää vaan toisen mielipiteen koska "se on ollut jo vähän aikaa näin, eikä se siitä muutu, turha valittaa". Nyt tähän sitten vastataan että älä kirjoita tuollaista tänne jollet kestä kritiikkiä. Kestän kyllä ja mitä enemmän keskustelua ja sitä parempi. Mutta tuo ei lisää keskustelua jos vaan sanoo että turha valittaa. Valitinko? Kyllä. Asiasta? Kyllä.

Ilmaisin vain oman näkökantani. Tuollaista meno on ollut WWE:ssä jo kaksi vuotta, ei ole ainakaan ollut aikaa tottua lapsiystävälliseen menoon.
McIntyren ja Kofin ottelu oli yllättävän hyvä, ja näen kokoajan enemmän potentiaalia McIntyren kehäotteissa.

DiBiase ja Truthin ottelu oli jotenkin sekava, ehkä johtuen DiBiasen loukkaantumisesta.

Punk vs. Mysterio kärsi vähän tuosta paikkailusta, mutta muuten oikein kovaa ryminää ja lentelyä. Illan parhaaksi tämä omassa mielessä jäi. Harmi vain, että Punkin tukka nyt lähti.

Miz & Jericho vs. Hart Dynasty oli vähän niin ja näin. Olihan siellä near falleja, mutta ei Hart Dynasty vain oikein jaksa kiinnostaa. Ihan hyvä toisaalta, että säilyttivät vyöt. Kerrankin joku oikea tiimi mestareina.

Odotin kovasti Edgen ja Ortonin kohtaamista, mutta niin. Orton sitten hakkasi kätensä rikki?

Swaggerin ja Show:n ottelua odotin myös kovasti, ja kyllähän se alussa ihan hyvää menoa olikin. Lopetuksenkin pystyi arvaamaan, mutta se nyt ei haitannut.

Batistan ja Cenan matsi oli jälleen hyvä, mutta ei loppujen lopuksi mitään uutta. Taas saan kyllä valittaa Cenan verbaalisesta puolesta tässä ottelussa. Kuulosti, kun Cena olisi ollut nukkumassa ja joku olisi tullut herättelemään: "....no". Vähän enemmän ääntä peliin, kuten Batista teki!
C2W kirjoitti:

Batistan ja Cenan matsi oli jälleen hyvä, mutta ei loppujen lopuksi mitään uutta. Taas saan kyllä valittaa Cenan verbaalisesta puolesta tässä ottelussa. Kuulosti, kun Cena olisi ollut nukkumassa ja joku olisi tullut herättelemään: "....no". Vähän enemmän ääntä peliin, kuten Batista teki!


Eiköhän tämä johtunut siitä, että Batistan jokainen oletti luovuttavan, mutta Cenan ei. Tämän vuoksi Cenan piti kuulostaa siltä kuin Batistalla muka olisi jokin mahdollisuus.

Minusta matsin lopputulos spoilaantui viimeistään siinä vaiheessa, kun Batista väitti Cenan toistelleen I quit -lausahdusta RAW'n lähetyksen loputtua viime viikolla, eivätkä selostajat kuitenkaan tätä vahvistaneet, sanoivat vain Batistan väittäneen niin. Eiköhän Cena RAW'n puolella varmista, että mitään tällaista ei tapahtunut.
Mitäs tästä PPV:stä sanoisi... aika keskinkertainen. Vuoden huonoin PPV tähän mennessä mielestäni lukuunottamatta muutamia valopilkkuja.

Ilta potkaistiin räjähtävästi käyntiin Kingstonin ja McIntyren ottelulla joka oli aivan mahtava ottelu. Molemmat pistivät parastaan, etenkin McIntyre, joka on nostanut osakkeitaan aivan huimasti viime vuodesta omissa silmissäni.
Kofin voitto tietty hiukan harmitti, mutta saadaanpahan Drewille ja Hardylle feudin jatkoa.

***+

Truthin ja DiBiasen ottelu sitten pudotti laatua ja paljon hyvästä alusta.
Truth on äärimmäisen tylsää katsottavaa surkean gimmickinsä kanssa ja ei DiBiasekaan ottelua paljon pelastanut. Olisi vain tämä ollut viikoittaisessa.

**-

No eihän tuo hetkellinen alamäki paljoa haitannut, koska seuraavana nähtiin aivan loistava ottelu Punkin ja Reyn välillä.
Ainoa miinus oikeastaan oli tuo s**tanan loukkaantumisien paikkailu!
Mitä hemmettiä oikeasti WWE!? Punk oli täysin kunnossa ja ei Reynkään meno paljoa latistunut. Punk sentään potkaisi ottelun räjähtävästi jälleen käyntiin... Reyn "tuolispotti" oli toki näyttävä.
Vielä kyllä soisin kaksikolle yhden viimeisen ottelun, koska feudi jäi vieläkin kesken!

**** (loistavaa!)

Tag Team ottelu yllätti myös minut positiivisesti. Molemmilta joukkueilta aivan loistavat suoritukset ja peukunnostot myös Jerichon näyttävälle Codebreakerille ja Tyson Kidin kehätyöskentelylle. Hyvä ottelu!

***1/2

Tästä se alamäki sitten lähti ja kunnolla! Miten niin mielenkiintoisen otteluparin, kuin Edge vs Ortonin ottelu voitiin kusta noin tyylikkäästi!? Orton loukkaa kätensä hakatessaan mattoa valmistellessaan RKO:ta ja ottelukin loppui johonkin double-count-outtiin. Toivottavasti feusi jatkuu vielä Fatal Four Wayn jälkeen...

**-

Swaggerin ja Shown ottelu myös oli aika tylsähköä menoa. Sentään Swagger säilytti. Saisi se Christian jo viedä sen päävyön viimeinkin.

**

Divojen ottelun pääasiassa skippasin ja en sitä oikein jaksanut seurata...

1/2

Ja sitten saatiinkin peliin I Quit ottelu, jonka ajattelin antavan PPV:lle sentään hyvän lopetuksen, mutta mitä uutta tässä nähtiin. Samat liikkeet, kuin aiemminkin ja sama tuttu kaava: Heel hakkaa Cenaa ja Cena biittaa oddsit... Ei tätä oikeasti jaksa. Vyön vaihdos olisi jo RAW'ssakin paikallaan.

***-
The Jigsaw kirjoitti:

Divojen ottelun pääasiassa skippasin ja en sitä oikein jaksanut seurata...

1/2


Aina niin loistavia nää "en katsonut mutta annan arvosanan"
niin ja minua häiritsee tuo että noita otteluja ei katsota. eli voidaan sanoa että muutama prosentti PPV:stä jää jannuilla katsomatta kun skipataan matseja. Mieluumin ollaan katsomatta koko PPV kuin ruveta Skippailee matseja.

Joka tapauksessa huono PPV oli tämä ja mitään hyvää tästä ei jäänyt kuin Kofi Kingstonin voitto IC mestaruudesta.
nWo-Sting kirjoitti:
niin ja minua häiritsee tuo että noita otteluja ei katsota. eli voidaan sanoa että muutama prosentti PPV:stä jää jannuilla katsomatta kun skipataan matseja. Mieluumin ollaan katsomatta koko PPV kuin ruveta Skippailee matseja.

Joka tapauksessa huono PPV oli tämä ja mitään hyvää tästä ei jäänyt kuin Kofi Kingstonin voitto IC mestaruudesta.


Pitää välttämättä kiduttaa itseään huonolla matsilla, jos tahtoo katsoa samassa PPV:ssä olevan hyvän ottelun?
Jers1 kirjoitti:
nWo-Sting kirjoitti:
niin ja minua häiritsee tuo että noita otteluja ei katsota. eli voidaan sanoa että muutama prosentti PPV:stä jää jannuilla katsomatta kun skipataan matseja. Mieluumin ollaan katsomatta koko PPV kuin ruveta Skippailee matseja.

Joka tapauksessa huono PPV oli tämä ja mitään hyvää tästä ei jäänyt kuin Kofi Kingstonin voitto IC mestaruudesta.


Pitää välttämättä kiduttaa itseään huonolla matsilla, jos tahtoo katsoa samassa PPV:ssä olevan hyvän ottelun?


Juuri niin... 8)
Jers1 kirjoitti:
nWo-Sting kirjoitti:
niin ja minua häiritsee tuo että noita otteluja ei katsota. eli voidaan sanoa että muutama prosentti PPV:stä jää jannuilla katsomatta kun skipataan matseja. Mieluumin ollaan katsomatta koko PPV kuin ruveta Skippailee matseja.

Joka tapauksessa huono PPV oli tämä ja mitään hyvää tästä ei jäänyt kuin Kofi Kingstonin voitto IC mestaruudesta.


Pitää välttämättä kiduttaa itseään huonolla matsilla, jos tahtoo katsoa samassa PPV:ssä olevan hyvän ottelun?


Katsonkin vain ensi PPV:n main eventin ja annan sen perusteella KOKO PPV:lle täydet 2 tähteä. Ja tämänkin jo näin etukäteen, ihan koko paskaa katsomatta.
The Jigsaw kirjoitti:
Jers1 kirjoitti:
nWo-Sting kirjoitti:
niin ja minua häiritsee tuo että noita otteluja ei katsota. eli voidaan sanoa että muutama prosentti PPV:stä jää jannuilla katsomatta kun skipataan matseja. Mieluumin ollaan katsomatta koko PPV kuin ruveta Skippailee matseja.

Joka tapauksessa huono PPV oli tämä ja mitään hyvää tästä ei jäänyt kuin Kofi Kingstonin voitto IC mestaruudesta.


Pitää välttämättä kiduttaa itseään huonolla matsilla, jos tahtoo katsoa samassa PPV:ssä olevan hyvän ottelun?


Juuri niin... 8)


Pitäähän sitä. Turha ainakaan arvostella show'ta, jos ei ole katsonut sen osia. Sama kuin arvostelisi kirjan, vaikka ei olisi lukenut kaikkia lukuja.
Darien Fawks kirjoitti:
The Jigsaw kirjoitti:
Jers1 kirjoitti:


Pitää välttämättä kiduttaa itseään huonolla matsilla, jos tahtoo katsoa samassa PPV:ssä olevan hyvän ottelun?


Juuri niin... 8)


Pitäähän sitä. Turha ainakaan arvostella show'ta, jos ei ole katsonut sen osia. Sama kuin arvostelisi kirjan, vaikka ei olisi lukenut kaikkia lukuja.


No eihän sitä koko PPV:tä silloin tietenkään arvostella :D . Innostuin taas vähän liikaa.
Maxiltakin viime yönä tuli Over The Limit, joten laitetaanpas tähän pikaiset arvostelut:

Kofi Kingston def. Drew McIntyre

Omasta mielestäni hyvä matsi, Kofi piti tempoa yllä eikä matsiin tylsistynyt missään vaiheessa. Todella hyvä matsi openeriksi vaikka hieman toivoin McIntyren voittoa.

***+

R-Truth def. Ted DiBiase

Ei oikein iskenyt tämä matsi. PPV:n huonoin ottelu.

**-

Rey Mysterio def. CM Punk

Hyvä matsi, jäi vain hieman kismittämään että Punk lopulta hiuksensa ja menetti ja tuo Kanen järjetön puuttuminen ottelun jälkeisiin tapahtumiin. Punk muuten näytti aika karulta kun istui vaan ajeltuna kerällä kehän laidalla käsiraudoilla kiinni. Lopputulos huononsi hieman arvosanaa, tuntuu että Mysse ei häviä koskaan.

***

Hart Dynasty def. Miz & Jericho

Tämän ottelun lopputuloksen osasin oikeastaan arvatakkin, tällainen keskitason ottelu. Tämän kaltaisia näkee viikottaisessa melko hanakasti.

**½

Randy Orton vs. Edge - Ratkaisematon

Harmi että juuri ratkaisevalla hetkellä Orton satutti kätensä. Tämä jäi todella harmittamaan. Odotin myös alulta hieman enemmän. Kunhan nämä kaksi pääsisivät ottamaan kunnolla mittaa toisistaan vaikkapa Hardcore matsissa niin voisin sanoa että siitä tulisi MOTY kandinaatti.

**

Big Show def. Jack Swagger (DQ)

Tästä matsista tykkäsin todella paljon! Vaikka tämä ei painillisesti ollutkaan mitenkään hyvää mutta jostain syystä en ollut minkään ottelun aikana yhtä innoissaan kuin tämän! PPV:n paras ottelu ehdottomasti! Lopetus oli kyllä surkea, mutta ai saamari ku tuli itsekkin irvisteltyä tuon Big Show'n tuolilla lyömisen jälkeen. Muuten Swaggerin Goret olivat hienoja. :)

***½

Eve def. Maryse

Ahh, en muista milloin viimeksi Maryse olisi ollut yhtä seksikäs. Huonompiakin naisten otteluita on nähty, ja tässä vielä 2 kuumaa naista ilman VICKIETÄ tai MICHELLEÄ. Hyvä matsi vaikka laimea lopetus. Pidän Marysen selätys tyylistä. 8)

**+

John Cena def. Batista

Tähän matsiin olen pettynyt, mahdollisuuksia olisi ollut vaikka mihin. Lopetus oli vielä varsin surkea. Oikeasti. Tästä piti tulla raaka pahoinpitely, niin taas Cenan myyminen oli täyttä schaissea. Kaveria lyötiin 10 kertaa tuolilla ja puolen minuutin kuluttua Batista oli tämän hartioilla ja Cena vain naureskeli. :roll:

***-

Aika keskiverto PPV, parhaimmat ja ainoat valopilkut Big Show, Swagger sekä Kingston.

PPV:n arvosana: **½ (Keskiverto)

Vuoden 2010 PPV:t

1. Elimination Chamber ***+
2. Wrestlemania 26 ***
3. Royal Rumble ***-
4. Extreme Rules ***-
5. Over The Limit **½

Vuoden 2010 TOP 10 PPV -ottelut:

1. Undertaker vs. Shawn Michaels (Wrestlemania 26) *****
2. Batista vs. John Cena (Wrestlemania 26) ****½
3. Royal Rumble Match (Royal Rumble) ****+
4. Money In The Bank Match (Wrestlemania 26) ****+ (
5. John Cena vs. Batista (Extreme Rules) ****
6. Sheamus vs. Randy Orton (Royal Rumble) ****-
7. The Miz vs. MVP (Elimination Chamber) ****-
8. CM Punk vs. Rey Mysterio (Extreme Rules) ****-
9. RAW Elimination Chamber (Elimination Chamber) ***½
10. Big Show vs. Jack Swagger (Over The Limit) ***½