Foorumiarkisto

← Yleinen keskustelu

WWE:n nuorennusleikkaus

Viime syksynä kun keskustelu kävi tulikuumana ja väititte minua pelkäksi sokeaksi TNA-fanboyksi, joka haukkuu WWE:tä vain haukkumisen ilosta, kerroin teille, että kun WWE antaa aihetta kehumiseen niin kehun kyllä. Nyt niitä kehuja sitten tulee.

Shawn Michaelsin ja Batistan lopetettua ja Triple H:n ja Undertakerin ollessa lomailemassa on PPV:istä pudonnut pois neljä pakollista ottelua, joka on antanut tilaa uusille kavereille. Ja veteraanit jotka ovat jääneet jäljelle, ovat hekin olleet sivuroolissa nuorten ottaessa stagen itselleen. Esimerkiksi Jericho & Edge ovat mielestäni koko ajan olleet hieman siellä taka-alalla, kun The Mizin, Sheamusin ja Drew McIntyren kaltaisia uusia heelhahmoja on toden teolla rakennettu. MVP:n ja Matt Hardyn kaltaiset tyypit ovat jumiutuneet midcardiin nuorempien ajaessa surutta ohi. Onhan se epistä tavallaan, mutta kuitenkin parempi näin. Kummallakin kuitenkin on oma roolinsa sellaisena midcardin "kovana jätkänä" ja gatekeeperinä, eli ei heidänkään tilanteensa mikään huono ole.

Se on kyllä myönnettävä, ettei tämä vuosi WWE:lle mitään kulta-aikaa todellakaan ole, mutta erittäin tarpeellista tämä uusien naamojen sisäänajo on. Jos suunnataan katse 5:n vuoden päähän, niin suuresti epäilen että onko vanhoista parroista ketään jäljellä. Tehdäänpä pieni katsaus.

* Triple H
On varmasti mukana jossain määrin, mutta aktiivipainijana ei taatusti. Mies on kuitenkin niin rikki, että seuraava pahempi tälli päättää koko uran melko suurella varmuudella.

* Undertaker
Mies on pysynyt erikeepperillä kasassa jo monta vuotta, ja paininut koko 2000-luvun jälkimmäisen puoliskon hyvinkin paljon kevennetyllä aikataululla, joten ei häntä varmasti enää viiden vuoden päästä kehissä nähdä.

* Kane
Viiden vuoden päästä lähes viisikymppinen kehäraakki, joka on jo tässä vaiheessa pahasti läskistynyt ja hidastanut ja tämän lisäksi jo väläytellyt lopettamiskorttia. Veikkaanpa että Kanen ura on vuoden sisällä paketissa.

* Edge
Tällä hetkellä ikää 36, joten viiden vuoden päästä sen puolesta saattaisi olla vielä hyvinkin kuvioissa mukana. Mutta tosiasia kuitenkin on, että seuraava loukkaantuminen voi hyvinkin olla se viimeinen niitti. Ja sitten kun tiedetään miten loukkaantumisherkkä kaveri on kyseessä, niin kyllä se sieltä vaan tulee :(

* Chris Jericho
On ilmeisesti jo väläytellyt lopettamiskorttia, ja ikääkin on jo se 38 vuotta. Mahdollisuudet siihen, että Jericho vielä vuonna 2015 kehissä olisi, ovat hyvin hyvin ohuet

* Rey Mysterio
Sinälläänhän Rey ei vielä vanha ole, mutta painivuosia ja loukkaantumisia hänellä on takanaan jo aivan älyttömän monta. Ja Reyn kehätyyli nyt on vielä niin kuluttava, että ei hän sitä enää monta vuotta pysty vetämään vaikka terveenä pysyisikin.

* Christian
Jotenkin tuntuu että Christian voisi olla se tyyppi edellämainituista, joka jatkaisi sinne 2015 asti, mutta onhan se aika long shot.

Ilmeisesti nuo kylmät faktat on nyt lopultakin tajuttu ja alettu tekemään asialle jotain. WrestleManian jälkeen pääosissa ovat esiintyneet seuraavat henkilöt.
- John Cena (33v)
- Randy Orton (30v)
- CM Punk (31v)
- Jack Swagger (28v)
- The Miz (29v)
- Drew McIntyre (25v)
- Sheamus (32v)
- Dolph Ziggler (30v)
- Cody Rhodes (25v)
- Ted DiBiase (27v)
- Kofi Kingston (29v)
- Evan Bourne (27v)
+ kaikki 7 nexus-hemmoa

Uskoisin kaikkien olevan vielä vuonna 2015 kuvioissa mukana. (Cena pienellä varauksella) Tällä hetkellä tehdään tärkeätä pohjatyötä, luodaan näistä nuorista kavereista todellakin sitä uutta sukupolvea supertähtiä, jotta firma pysyy pystyssä ja sitä on jotain syytä seurata tulevaisuudessakin. Osa on jo löytänyt itsensä, osa vielä hakee "sitä juttua", mutta varmaa on se, että ainakin muutama heistä onnistuu ja tulee olemaan valtava tähti jo 5:n vuoden aikavälillä. Tämä on juuri oikea suuntaus. Nyt kun WWE osasi ottaa näistä veteraaneista vielä sen verran irti, että heidän avullaan luotaisiin näistä uusista tyypeistä megatähtiä, niin kyllä Vincen kelpaa sytytellä sikareita seteleillä jatkossakin. 8)

Ja jottei tämä jää pelkäksi meikäläisen kolumniksi niin kertokaa mitä mieltä tästä asiasta olette. Onko nuoria pushattu jopa liiaksi viime aikoina, ja ovatko MVP:n, Matt Hardyn, Christianin, Chavo Guerreron, William Regalin ja vaikkapa Goldustin ja Mark Henryn kaltaisten veteraanien pushit sivuutettu epäoikeudenmukaisesti?
Oivallinen aloitusposti Whatilta, mutta mitäpä muutakaan voi tuolta Hulk Hoganin kaksoisolennolta odottaa.

Kyllä WWE:llä aivan oikea suuntaus on. Siellähän on noussut esiin ihan julmetun paljon taka-alalla olleita tyyppejä. Ei siitä nyt kauan ole, kun McIntyre, Sheamus, Swagger ja CM Punk olivat ihan uusia heeboja koko WWE:ssä. Joitakin painijoita on ehkä pushattu vähän liiankin nopeasti. Sheamukseltakin loppuu kohta saavutettava.

WWE:n tulisi järkätä enemmän näitä vanhoja kunnon King of the Ring -turnauksia sun muita, jotta olisi entistäkin enemmän arvonimiä jaettavaksi. Tuolla Money in the Bankilla on ehkä nostettu jo vähän turhankin monta nimeä tähtiin liian nopeasti. Toivottavasti Miz nyt oikeasti saisi kantaa salkkuaan pidemmän aikaa. Ei se mestaruuden voittaminen tee staraksi pitkällä tähtäimellä, vaan sen salkun kantaminen. Tätä mieltä minä olen. En kuitenkaan valita ollenkaan MitB-bookkauksista. Olisi vain kivaa, jos jengiä nousisi useammin ns. omin avuin kortissa ylöspäin.

Ehkä suurin synti WWE:ssä näiden vanhojen (ja nuorempienkin) pushia saamattomien kaiffareiden kanssa on se, ettei heille sitten anneta tarpeeksi kehäaikaakaan. Christian esimerkiksi painii lähes aina viihdyttäviä otteluita, kunhan aikaa annetaan muillekin kuin niille, hmm, neljälle top-rope-liikkeelle per matsi. Ei kaikille tietenkään voi pushia myöntää koko ajan, mutta annettaisiin nyt edes mahdollisuuksia painia eeppisiä otteluita. Hyvänä esimerkkinä tästä puutteesta on John Morrisonin bookkaus — vanhassa Whatin "Parhaat matsit TV:ssä" -ketjussa Shamaani hallitsi listoja upeilla telkkarikoitoksillaan, mutta RAW-uran aikana ei Morrisonia olla taidettu nähdä tositoimissa eli mahtavissa matseissa lainkaan.
Pitää kyllä olla samaa mieltä tuosta Morrisonin pushauksesta. Smackdownissa hän otteli maailmanmestaruudesta, Raw'n puolella taas temppuilee parisuhdekriisissä R-Truthin kanssa. Nyt miehen lookikin huutaa jo korkeammalle ja vakavammin otettavaa haastajaa parran myötä. Toivottavasti SummerSlamin jälkeen, jos tai kun Randy epäonnistunee nappaamaan mestaruuden Sheamukselta heitetään tuore face-nimi haastamaan miestä. Esimerkiksi jokin pieni turnaus olisi mukava nähdä, ellei Hunter palaile jo lomilta tässä piakkoin ja pilaa mahdollisuuksia tuohon ja kohtaa Sheamusta.

Itse en osaa kyllä vertailla sitten näitä kahta ohjelmaa lainkaan keskenään. Hyvin tasaväkisiä ja joka toinen viikko melkeinpä toinen vetää pidemmän korren.
Luulenpa Jani Panoksen pahimman painajaisen toteutuvan. Shemppe kusettaa Ortsukkaa ja saa korvia huumaavat buuaukset, minkä jälkeen IT'S TIME TO PLAY THE GAME~!!! Pedigree ja pum. Uusi ykköshaastaja on päätetty. Olen tästä asiasta 90 %:n varma. Tältä osin nuorennusleikkaus ei siis ole aivan onnistunut — HHH hallitsee yhä rautaisella nyrkillään. (Olipahan epätoivoinen aasinsilta offtopicista pois!)
Morrison on kyllä kieltämättä pyörinyt tyhjän päällä jo jonkin aikaa, mutta voisin enskamaisesti heittää "kyllä hänen aikansa tulee vielä". :) Tyyppi on kuitenkin jo vakionaama WWE:n ohjelmistossa ja niitä mestaruusvoittojakin tilillä on, joten kovinkaan suurta vaivaa ei enää tarvitse nähdä ennen kuin Morrisonin voi heittää huoletta suurempiin kuvioihin. Ja se kyllä tulee tapahtumaan.
Edgehän on myös väläytellyt että seuraavat pari vuotta voivat olla hänelle viimeiset. Samalla uskon myös että tämä Kanen mestaruuskausi voi hyvinkin olla se jäähyväislahja. Ehkäpä Survivor Seriesissä sitten nähdään joku vanha kunnon Casket / Buried Alive matsi jossa 'Taker sitten hautaa Kanen lopullisesti.
Dolph Ziggler jo 30v? Ei uskoisi :|
Minkäs ikäsiä nämä Nexusilaiset ovat?
Suoraan wikipediasta nämä:
Darren Young - 30v
Heath Slater - 27v
David Otunga - 30v (ainut jota ei Wikissä ole)
Michael Tarver - 33-34v (Wikissä vain syntymävuosi)
Justing Gabriel - 29v
Wade Barrett - 30v
Skip Sheffield- 28v

Ja tässä kun näitä ikiä laittelin, ni nussitaampa vähän pilkkua. Jericho on 39 ja 40 menee rikki jouluna.