Foorumiarkisto

← Ei-WWE

TNA Slammiversary 8.6.2008

Jahas, PPV tänä sunnuntaina, kai pitäisi topic'kin tehdä.

TNA:n syntymäpäiväjuhla, Slammiversary, nähdään tuttuun tapaan kesäkuun PPV:nä. Tänä vuonna paikkana toimii Memphis, ja cardista löytyy mm. jokavuotinen gimmick-ilottelu King of the Mountain sekä Jay Lethalin ja So Cal Valin häät. Tapahtuman virallinen kotisivu löytyy täältä.
______________________________________________________________________

Varmistuneet ottelut:

King of the Mountain Match for the TNA World Heavyweight Championship
Special Enforcer Kevin Nash
Samoa Joe (c) vs. Robert Roode vs. Booker T vs. Rhino vs. Christian Cage

Single Match
Kurt Angle vs. AJ Styles

TNA World Tag Team Championship
LAX (c) vs. Team 3D

TNA X Division Championship
Petey Williams (c) vs. Kaz

Awesome Kong's $25,000 Open Challenge

Six Man Tag Team Match
Gail Kim, ODB & Roxxi vs. The Beautiful People

+ Jay Lethalin ja So Cal Valin häät.
______________________________________________________________________
Onpas pitkästä aikaa oikein mielenkiintoinen card TNA:n PPV:llä. Vain kuusi matsia, joista kaksi ovat naisten matseja jotka eivät kiinnostaa ollenkaan. Loput neljä matsia ovat kuitenkin täyttä rautaa (LAX vs. 3D ei ehkä niin). Little Petey Pump vs. Kaz on mielenkiintoinen ottelu, mutta sitä oltaisiin kyllä voitu rakentaa jotenkin impacteissa. Kazilla siis on taskussaan World titleshot ensi viikon impactissa, joten ainakaan puhdas tappio Peteylle ei tekisi kovin hyvää sitä ajatellen. Luulenpa että tämä ottelu päättyy joko diskaukseen tai Peteyn voittoon Scottyn avustuksella. Toivottavasti tämäkin silti saisi kunnolla aikaa, jotta miehet pääsisivät näyttämään taitonsa oikein kunnolla. Face AJ on kuumaa kamaa ja kun vastassa on Kurt Angle ei tästä voi odottaa muuta kuin loistavaa ottelua. Tosin Kurtin kunnostahan ei ole mitään takeita, mutta olettaen että hän pystyy hyvään suoritukseen, buukkaus ei kuse sekaantumisilla ja aikaa annetaan tarpeeksi voi lopputulos olla todella loistava. Kauhuscenaario on kuitenkin noin kymmenen minuutin matsi joka päättyy Tomkon sekaantumiseen ja AJ teurastetaan jälleen. King of The Mountain on ottelu joka tarvitsee aikaa. Viime vuonna se sai sitä vajaat 20 minuuttia ja toissa vuonna hieman yli 20 minuuttia. Tällä kertaa AJ ei ole mukana spottailemassa, mutta talenttia on silti ottelussa ihan mukavasti ja hyvin rakennettuna tästä voi tulla oikein mainio ottelu.

Innoissani odotan myös Lethalin ja Valin häitä . Paikalla on wrestling legendoja aina KAMALASTA lähtien ja Duttilla on varmasti vielä sanansa sanottavana.Ace Youngin Addicted on myös oikein menevä biisi. Tykkään.
Tämä PPV herätti selvästi paljon kiinnostusta alertissa . Itsellänikin meni katsominen hieman pipariksi, mutta muutamat pointit voisi varmaan ottaa esiin.

+ Openerina toiminut Petey Williams vs. Kaz oli hyvä. Parasta X-Division toimintaa TNA:ssa miesmuistiin. Itseasiassa selvästi parempi kuin taannoin (hieman liikaa) hehkuttamani Petey vs. Lethal.

+ Angle vs. Styles oli loistava. Yleisö kävi kuumana, vauhtia ja vaarallisia tilanteita riitti ja muutenkin todella jännää menoa. Stylesin voitto oli todella suuri plussa, sillä en siihen oikein uskonut. Nyt AJ vaan takaisin huipulle ja BFG:n ME:ssä Joe vs. AJ. Vaikka osaan kyllä arvata sen olevan joko Joe vs. Big Kev tai Joe vs. Angle #428.

+/- King of The Mountain oli ihan ookoo. Christian otti hieman sitä roolia mitä AJ on aikaisemmissa KOTM matseissa tehnyt ja spottaili ihan hienosti. Joen voitto vain tuntui kovin selvältä mielestäni, sillä liikaa hypetettiin kuinka mestari ei ole koskaan säilyttänyt mestaruuttaan King of The Mountain matsissa. Kelvollinen ottelu, mutta ei openerin ja Angle vs. Stylesin tasolla.

- Häät. Nyt hävettää että edes odotin näiltä jotain, mutta nämä olivat varmasti huonoimmat wrestlinghäät ikinä. Aivan turhaa ajanhaaskausta ja Sonjay Dutt menetti kaiken heel turnista saadun heattinsa, ottamalla turpaansa Kamalalta ja Koko B.Warelta. Ace Young ei edes esittänyt sitä biisiään..

Kokonaisuutena kuitenkin oikein positiivinen tapahtuma. Ensiksi lataamassani tiedostossa äänet olivat lähes kymmenen sekuntia kuvaa perässä, joten naisten matsit ja LAX vs. 3D jäivät nyt katsomatta. Luulen kuitenkin etten menettänyt juuri mitään ja kyllä pelkästään nämä kolme ottelua tekivät PPV:stä katsomisen arvoisen.
Angle vs. Styles oli kyllä mielestäni PPV:n paras ottelu ehdottomasti. Ottelun entranceissakin jo näki, että tästä ottelusta tulee mahtava. Feudi oltiin rakenneltu todella henkilökohtaiseksi ja mielenkiintoiseksi. Hetkinen, katsoinko TNA:n tapahtumaa? Ei tässä muuta, oli aivan mahtava ottelu ja tunnelma oli katossa.

Toinen mainitsemisen arvoinen ottelu oli Petey Williams vs. Kaz, kaksi vauhdikasta painijaa vastakkain, ei voi tulla muuta kuin hyvä ottelu. Kaz:issa on kyllä potentiaalia tulla vielä suureksi tähdeksi vapaapainimaailmassa, harmi kun ei WWE ura kestänyt kauempaa. Olisi ollut mielenkiintoista nähdä, mitä hän olisi saanut WWE:n palkkallistoilla aikaan.

KOTM ottelutyypistä en pidä alkuunsakkaan, mutta katsastin kuitenkin. Samoa Joen voitto ei tullut todellakaan yllätyksenä, joka kyllä hyvä asia. Joe on toiminut mestarina loistavasti ja toivottavasti saa pitkän titlerunin.

Hyvä PPV, voisi sanoa legendaarisen lausahduksen Eteenpäin On Menty. =)