NHL - Keskustelua maailman parhaasta kiekkoliigasta

Ai vapaapaini ei juuri nyt nappaa? No puhutaan sitten vaikkapa tv-ohjelmista tai termodynamiikasta.
Vastaa Viestiin
Avatar
kurhela
Viestit: 211
Liittynyt: Ke 03.03.2004 16:57
Paikkakunta: Alavus
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kurhela » La 26.06.2010 10:41

Ääääh, taitohan se on sekin venyttää tuo eka kierros neljätuntiseksi. Mainoksia ja mainoksia ja sitten vielä vähän turhia ja kaavamaisia haastatteluita. Ekaa kertaa katselin, viime vuonna katsoin vain ekat kolme varausta. Mutta tuota ei jaksanut tosiaan nyt aamusella edes katsoa kokonaan. Lopetin Tarasenkoon kun kerta suomalaisia (=Pulkkista) tuskin varattaisiin enää ensimmäisellä kierroksella.

Mutta Glen Sather oli taas asialla. Varaavat kymmenentenä jonkun puukätisen fyysisen pakin/tappelijan kun tarjolla on vielä Cam Fowler ja Brandon Gormley. Olisikohan kannattanut treidailla alempi varausnumero edes, jos ei nuo em. kerta kiinnosta. Tosin oli tuolla McIlrithillä ainakin hyvä lempinimi "Undertaker" :D .

Granlund päätyi Minnesotan haaviin numerolla yhdeksän ja mikäs siinä. Kyllä siinä joukkueessa ainakin tilaa pitäisi löytyä hyökkäävistä ketjuista.

Ei muuten mennyt yhtään ruotsalaista ensimmäisellä kierroksella.

Avatar
TupsuVeitikka
Viestit: 713
Liittynyt: Pe 15.08.2008 15:18
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja TupsuVeitikka » Pe 02.07.2010 10:08

O. Jokinen sitten meni takaisin Calgaryyn. Eivät joukkueen fanit ole kovinkaan innoissaan asiasta, eivät kuulema aio katsoa jääkiekkoa ensi kaudella tuon takia. :lol:
..Stranger.

Avatar
kurhela
Viestit: 211
Liittynyt: Ke 03.03.2004 16:57
Paikkakunta: Alavus
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kurhela » Pe 02.07.2010 15:45

TupsuVeitikka kirjoitti:O. Jokinen sitten meni takaisin Calgaryyn. Eivät joukkueen fanit ole kovinkaan innoissaan asiasta, eivät kuulema aio katsoa jääkiekkoa ensi kaudella tuon takia.
Aika ihmeellisesti menivät kuulemma haukkumaankin Jokista tuossa eilisessä TSN:n ohjelmassa. Pilaa joukkuehenkeä jne. No miksi ex-joukkue Calgary sitten halusi Päällikön takaisin.....

Mutta kyllähän siinä meinasi silmät pudota aamulla päästä kun tuon uutisen huomasin, kuitenkin Sutter muistaakseni kritisoi reippaanpuoleisesti OJ:tä sen jälkeen kun oli tämän kaupannut Rangersiin. Saapa vain nähdä miten Jokisen käy taas tuossa Sutterin muotissa. Toivottavasti onnistuisi pelaamaan ihan hyvän kauden ja Calgarylläkin menisi hyvin. Muuten taitaa langeta se syntipukin asema, taas.

Philadelphialla on aika vaatimaton pakisto. Timonen, Pronger, Carle, Coburn, Meszaros, O'Donnell ja Bartulis. Mutta missäs se lupailtu maalivahti viipyy? Turcoahan siihen on ainakin huhuiltu kun Nabokov pyysi liian isoa palkkaa.

Ja vielä positiivista on se, että Saku Koivu teki kahden vuoden pahvin Anaheimin kanssa, joten Selännekin varmaan jatkanee vielä kaksi vuotta..... Jaromir Jagrhan taitaa olla tasan neljänkymmenen maalin verran Selännettä edellä kaikkien aikojen parhaana eurooppalaisena maalintekijänä.

Avatar
Tzei-em
Moderaattori
Viestit: 435
Liittynyt: Ti 30.11.2004 22:44
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Tzei-em » Ti 06.07.2010 17:47

kurhela kirjoitti:Ja vielä positiivista on se, että Saku Koivu teki kahden vuoden pahvin Anaheimin kanssa, joten Selännekin varmaan jatkanee vielä kaksi vuotta..... Jaromir Jagrhan taitaa olla tasan neljänkymmenen maalin verran Selännettä edellä kaikkien aikojen parhaana eurooppalaisena maalintekijänä.
En kyllä millään usko, että Selänne enää kahta vuotta jatkaisi... Veikkaan, että yhden kauden vielä vetäisee ja sitten lyö hokkarit naulaan. Ei sillä, mies on yksi lempipelaajistani, joten en laittaisi yhtään pahakseni vaikka jatkaisikin enemmän kuin yhden kauden, mutta epäilen...
Rotta.

PapaShango
Viestit: 418
Liittynyt: Ma 22.03.2004 20:53

Viesti Kirjoittaja PapaShango » Ti 06.07.2010 21:55

RIP Bob Probert. Aika nuorena pois maailmasta.

Tässä pätkä miehen kovista otteista: http://www.youtube.com/watch?v=ZCZEMSsGWYU

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Viesti Kirjoittaja The Rocker » Ti 06.07.2010 23:27

PapaShango kirjoitti:RIP Bob Probert. Aika nuorena pois maailmasta.

Tässä pätkä miehen kovista otteista: http://www.youtube.com/watch?v=ZCZEMSsGWYU
Probert oli yksi kovimmista ikinä. RIP :salut:
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Ma 19.07.2010 19:31

Ilya Kovalchukin ympärillä velloneet huhut saivat päätöksen, sillä mies jatkaa (onneksi) NHL:ssä, New Jersey Devilsissä. Hullut huhut kertovat että sopimus olisi peräti 17 vuoden mittainen ja 100 miljoonaa arvoltaan, ja virallinen vahvistus asiaan saadaan huomenna.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
TupsuVeitikka
Viestit: 713
Liittynyt: Pe 15.08.2008 15:18
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja TupsuVeitikka » Ma 19.07.2010 21:00

Katsotaanpa lähteekö Kovalchuck jossain vaiheessa kuitenkin sinne Venäjälle jos NHL -pelaajat eivät Sotshiin pääse. Tuota 17 vuoden sopparia veikkaisin todellakin vain huhuksi. Kaveri olisi sopimuskauden päättyessä 44 -vuotias.
..Stranger.

Avatar
RoadWarrior
Viestit: 370
Liittynyt: Ma 11.01.2010 19:36

Viesti Kirjoittaja RoadWarrior » Ke 21.07.2010 22:54

NHL hylkäsi Kovaltchukin sopimuksen koska NHL ei usko Kovaltchukin pelaavan 44 vuotiaaksi ja siksi katsoi sopimuksen laittomaksi palkkakaton kiertämiseksi.
Eli Kovaltchukin ja Devilsin on nyt neuvoteltava uusi sopimus eli käytännössä sopimuksen pitää olla lyhyempi ja samalla myös halvempi kuin NHL:n hylkäämä sopimus.

http://www.mtv3.fi/urheilu/jaakiekko/uu ... 07/1158129
http://www.mtv3.fi/urheilu/jaakiekko/uu ... 07/1158444

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Viesti Kirjoittaja The Rocker » Ke 06.10.2010 17:48

TSN Top 50 pelaajat

Mielenkiintoinen listaus jossa on aika isonkin luokan kämmi. Kovalchukille merkattu työsulun jälkeen pistekeskiarvoksi 0.86, mikä on kummallista kun ottaa huomioon että herra on koko urallaan tehnyt enemmän pisteitä kuin pelannut otteluita. TSN laittanut hänelle työsulun jälkeen 337 pistettä. Itse kun laskin niin sain kasaan 437 pistettä. Saattaa olla muitakin virheitä.

Sijoitukset sitten ovatkin mielipide asioita mutta minusta sopii kysyä että onko Jonathan Toews oikeasti NHL:n kolmanneksi paras pelaaja? Tai Stamkos top10:ssä? Myös Patrick Sharpin ja Johan Franzenin sijoitukset hieman hämmensivät. Kuten myös Tyler Myersin.
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Ke 06.10.2010 17:55

The Rocker kirjoitti:Sijoitukset sitten ovatkin mielipide asioita mutta minusta sopii kysyä että onko Jonathan Toews oikeasti NHL:n kolmanneksi paras pelaaja?
Tästä nyt voidaan olla montaa mieltä, sillä omasta mielestäni absoluuttisesti parhaiden pelaajien valitseminen on äärimmäisen hankalaa. Toews on kuitenkin henkisiltä ominaisuuksiltaan jo todistanut olevansa kovan luokan pelimies, kaiken lisäksi valinta MVP:ksi sekä Olympialaisissa että NHL:n pudotuspeleissä kertovat jotain. Ja onhan Toews erittäin monipuolinen, ja hoitaa hommansa hienosti kentän molemmissa päädyissä. Monet ovat verranneet häntä Steve Yzermaniin.

Toki täytyy muistaa, että TSN vetää aika paljon myös kotiinpäin noissa listauksissa.

EDIT: Ja miksi Alexander "jäädyn aina tosipaikassa" Semin on tuolla?
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

PapaShango
Viestit: 418
Liittynyt: Ma 22.03.2004 20:53

Viesti Kirjoittaja PapaShango » Ke 06.10.2010 20:10

The Rocker kirjoitti:TSN Top 50 pelaajat
Sijoitukset sitten ovatkin mielipide asioita mutta minusta sopii kysyä että onko Jonathan Toews oikeasti NHL:n kolmanneksi paras pelaaja? Tai Stamkos top10:ssä? Myös Patrick Sharpin ja Johan Franzenin sijoitukset hieman hämmensivät. Kuten myös Tyler Myersin.
Stamkosin 51 kaappia paskassa Tampassa oikeuttaa top 10 tilan. Tyler Myersin ymmärrän kanssa hyvin. Tulokaskaudella melkein 50 pongoa puolustajalta, nice one. Muutenkin hyvä pakki IMO.

Mutta joo, mielipideasioitahan nämä ovat.

Avatar
TupsuVeitikka
Viestit: 713
Liittynyt: Pe 15.08.2008 15:18
Paikkakunta: Kajaani

Viesti Kirjoittaja TupsuVeitikka » Ke 06.10.2010 21:56

Henkka Lundqvist parempi ku Kipperi.. :|
..Stranger.

Avatar
Mostal0
Viestit: 182
Liittynyt: La 13.03.2004 13:46
Paikkakunta: Valkeala

Viesti Kirjoittaja Mostal0 » Ke 06.10.2010 22:29

Mistä lähtien Jussi Jokinen on ollut sentteri? Sanoi eilen tulosruudussa aloittavansa kautensa sentterinä. Hämmennys. Voi myös olla etten vain tiedä.

No laitetaan muutakin: Seuraan NHL:ää tuloksista ja yritän muutenkin pysyä ajan tasalla tapahtumista. Streamina olisi tarkoitus ensi kaudella yrittää katsoa matseja, saa sitten nähdä. Suosikkijoukkueina mainittakoon Anaheim Ducks ja Carolina Hurricanes, suosikkipelaajia suomalaisista henk. koht. idolini Teemu Selänne ja em. Jussi Jokinen. Pidän myös Ryan Getzlafista ja sanotaan vaikka, että Patrick Kanesta.

Ja iänikuiseen väittelyyn puuttuakseni, Sidney Crosby on maailman paras jääkiekkoilija, Ovechkin on vasta toinen.
<3

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Ke 06.10.2010 22:35

Mostal0 kirjoitti:Mistä lähtien Jussi Jokinen on ollut sentteri? Sanoi eilen tulosruudussa aloittavansa kautensa sentterinä. Hämmennys. Voi myös olla etten vain tiedä.
Jussi on pelannut satunnaisia pätkiä sentterinä useastikin urallaan, tosin on silti laiturina paljon parempi. On sellainen muistikuva, että alunperin juniorijoukkueissa Jussi olisi ollut sentteri, mutta siirtyi myöhemmin laitaan. Joku (Shango luultavasti) tietää tästä paremmin, joten voi korjata.
Ja iänikuiseen väittelyyn puuttuakseni, Sidney Crosby on maailman paras jääkiekkoilija, Ovechkin on vasta toinen.
Hyvä että joku ymmärtää totuuden. :cheers:
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

PapaShango
Viestit: 418
Liittynyt: Ma 22.03.2004 20:53

Viesti Kirjoittaja PapaShango » To 07.10.2010 10:17

Yhden B-ikäisten tai A-ikäisten pelin olen Jussi Jokiselta nähnyt, mutta oletettavasti en muista enää siitä mitään muuta kuin, että se viilletti häkkipäänä kentällä :D. Enivei, keskushyökkääjää on kyllä pelannut että uusi tontti sekään ei ole.

Toissapäivänä mietin tosissani, että kumpi onkaan parempi kiekkoilija; Crosby vai Ovechkin. Koska vertaaminen taitojen perusteella on vaikeaa, niin mietin yksinkertaisesti kumman ottaisin omaan joukkueeseeni jos pitäisi valita; Sidney Crosby.

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » To 07.10.2010 10:19

DeadManWalking kirjoitti:
Mostal0 kirjoitti:
Ja iänikuiseen väittelyyn puuttuakseni, Sidney Crosby on maailman paras jääkiekkoilija, Ovechkin on vasta toinen.
Hyvä että joku ymmärtää totuuden. :cheers:
Gretzkyllä luki siinä elämänkerta kirjassaan jotain sinne päin, että "Maaliennätyksen tekeminen on ihan eri juttu kuin tehdä syöttö ennätys." En muista aivan tarkalleen, mutta idea oli sama. Itseni mielestä yleensä ottaen aina maalinsyöttäjä on tärkeämpi kuin maalintekijä, koska maalinteko paikkaa ei olisi koskaan tullut ilmaan syöttäjää. Huikeat yksilö suoritukset ala Ovechkin ovat asia erikseen, mutta kyllähän Ovechkinkin vetää suurimma osa maaleistaan Bäckströmin syötöistä.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
Phenomenon
Viestit: 1971
Liittynyt: Pe 15.02.2008 11:35
Paikkakunta: Itä-Helsinki

Viesti Kirjoittaja Phenomenon » To 07.10.2010 11:00

MR.Off Topic kirjoitti:
DeadManWalking kirjoitti:
Mostal0 kirjoitti:Hyvä että joku ymmärtää totuuden. :cheers:
Gretzkyllä luki siinä elämänkerta kirjassaan jotain sinne päin, että "Maaliennätyksen tekeminen on ihan eri juttu kuin tehdä syöttö ennätys." En muista aivan tarkalleen, mutta idea oli sama. Itseni mielestä yleensä ottaen aina maalinsyöttäjä on tärkeämpi kuin maalintekijä, koska maalinteko paikkaa ei olisi koskaan tullut ilmaan syöttäjää. Huikeat yksilö suoritukset ala Ovechkin ovat asia erikseen, mutta kyllähän Ovechkinkin vetää suurimma osa maaleistaan Bäckströmin syötöistä.
Olenko ollut sokea vai laukooko Ovetchkin nykyään enemmänkin siniviivalta kuin tekee mitään yksilösuorituksia? NHL pelit ovat sitten aivan eri asia.
Phe-no se on, sai hän suosion
fanilauma perässänsä on jo loputon
Mah-do-ton, ownausputki on
nörttejä lakos, voimansa on rajaton

Avatar
Jack DiBiase
Moderaattori
Viestit: 3819
Liittynyt: Su 18.04.2004 14:52

Viesti Kirjoittaja Jack DiBiase » To 07.10.2010 11:04

lol jotkut yksipuoliset maalintekijät. Duncan Keith on maailman paras jääkiekkoilija.
WE BACK YA'LL?!

Avatar
kurhela
Viestit: 211
Liittynyt: Ke 03.03.2004 16:57
Paikkakunta: Alavus
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kurhela » To 07.10.2010 12:44

Jeps, tänään pyörähtää kausi käyntiin ja itse ollaan tiukasti Philadelphian kelkassa, pääsyynä Ville Leino. Jotain tiettyä joukkuetta kun on vaikea kannattaa, niin mennään yksilöiden perusteella. Tosin pelaapahan Flyers vielä pirun viihdyttävää hokiakin kaiken lisäksi, kaikilla mittapuilla.

Saa nähdä josko menisivät päätyyn asti tällä kaudella. Ryhmän pitäisi olla paperilla vahvempi kuin viime vuonna. Puolustus on syventynyt, hyökkäykseen on saatu Zherdev Gagnen korvaajaksi ja lisäksi odotetaan todellista läpimurtokautta Van Riemsdykiltä, sekä Giroux'n odotetaan nousevan myös todelliseksi vastuunkantajaksi. Myös mielenkiinnolla odotetaan, mitä Leino saa runkosarjassa aikaan nyt kun hänen itseluottamuksensa on alusta saakka kohdillaan. Viime vuonna taisin odotella sellaista 30 tehopistettä, mutta vähän meni metsään. Josko sitä odotusta hilattaisiin tälle kaudelle sinne viidenkymmenen pisteen tuntumaan. Toki myös riippuu miten saa ylivoima-aikaa, sinne on tunkua.

Mutta ainoa suurempi kysymysmerkki Phillyn kohdalla on maalivahtiosasto. Leighton on nyt runkosarjan alussa loukkaantuneena ja maalilla aloittanee Brian Boucher. Kakkosena aloittaa lupaavasti harjoituspeleissä esiintynyt keltanokka Sergei Bobrovsky. Saa nähdä miten tuo maalivahtihomma alkaa lutviutumaan kauden edetessä. Ottaisiko Bobrovsky jopa ykkösvahdin paikan, vai löytäisikö Leighton jälleen hyvän vireen. Boucheriin sitten luotankin tästä kolmikosta vähiten.

Philadelphian alivoimahan koki nyt juuri aika ison iskun kun kerrottiin, että Laperrieren tämä kausi jää varmasti väliin ja jopa koko urakin on katkolla aivotärähdyksen jälkioireiden vuoksi.

Avatar
Mostal0
Viestit: 182
Liittynyt: La 13.03.2004 13:46
Paikkakunta: Valkeala

Viesti Kirjoittaja Mostal0 » To 07.10.2010 13:02

Olen kyllä itseasiassa sitä mieltä, että pääosin Crosby sekä Ove ovat aivan yhtä kovia. Kumpikin hallitsee maalinteon ja osaavat kaikki osa-alueet. Toinen tykkää taklaamisesta, missä Ove on huomattavasti Crosbya kovempi, mutta maalipaikkojen luomisessa Crosby on ylivertainen. Puolustamisessa Ove taitaa kyllä olla kovempi, en sitten tiedä. Muutenkin on aika turhaa väitellä siitä, kumpi oikeasti on kovempi, koska kumpikin on ns. paras.
<3

PapaShango
Viestit: 418
Liittynyt: Ma 22.03.2004 20:53

Viesti Kirjoittaja PapaShango » To 07.10.2010 16:02

Mielenkiintoinen kausi jälleen kerran alkamassa. Vahvimpia voittajia minun listallani ovat Pittsburgh, Washington, Chicago, Philadelphia, Devils ja Boston.

Okei, Washington ehkä liian hyökkäävä joukkue voittamaan Stanley Cupia. Bostonilta ykkössentteri pois. Vaikea siis yksittäistä suosikkia kuitenkaan nostaa, kun periaatteessa mikä joukkue tahansa voi viedä cupin (paitsi Islanders, Oilers ja Minnesota) ;D
Mostal0 kirjoitti:Puolustamisessa Ove taitaa kyllä olla kovempi, en sitten tiedä.
En yhdy.

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Viesti Kirjoittaja The Rocker » To 07.10.2010 16:21

PapaShango kirjoitti:Mielenkiintoinen kausi jälleen kerran alkamassa. Vahvimpia voittajia minun listallani ovat Pittsburgh, Washington, Chicago, Philadelphia, Devils ja Boston.

Okei, Washington ehkä liian hyökkäävä joukkue voittamaan Stanley Cupia. Bostonilta ykkössentteri pois. Vaikea siis yksittäistä suosikkia kuitenkaan nostaa, kun periaatteessa mikä joukkue tahansa voi viedä cupin (paitsi Islanders, Oilers ja Minnesota) ;D
Kyllä itse veikkaan Detroitinkin menevän pitkälle. Ei sitä voi unohtaa että joukkue ei ole mitenkään erikoisemmin heikentynyt. Pikemminkin vahvistunut.

Niin ja Crosby vs Ovechkiniin sanon sen verran että itse pidän Ovechkinista enemmän.
Phenomenon kirjoitti:Olenko ollut sokea vai laukooko Ovetchkin nykyään enemmänkin siniviivalta kuin tekee mitään yksilösuorituksia? NHL pelit ovat sitten aivan eri asia.
Viime kaudelta näkemässäni maalikartassa ainakin asia oli pitkälti näin.
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » To 07.10.2010 16:32

Phenomenon kirjoitti:Olenko ollut sokea vai laukooko Ovetchkin nykyään enemmänkin siniviivalta kuin tekee mitään yksilösuorituksia? NHL pelit ovat sitten aivan eri asia.
Tartutaan nyt vielä tuohon. Kyllä, kute Rokkari jo asian ilmaitsi. Pointti ei ollutkaan se, että Ovetchkin noita yksilösuorituksia paljon tekisi, mutta tekee kuitenkin ja silloin ei ole syöttäjällä yleensä paljoa tekemistä maalin kanssa. Tässäkin on sitten toinen juttu se, että esim jos pakki syöttää loistavan syötön täyteen vauhtiin hyökkääjälle, joka tekee yksilösuorituksella maalin, niin olisiko maalipaikkaa tullut ilman syöttäjää. Eli toisinsanoen arvostan syöttäjiä enemmän kuin niitä maalinnakuttelijoita, mutta jos jommatkummat joukkueesta puuttuu nii ei voi joukkueella mennä hyvin. Suomelta puuttuu kylmät maalintekijät.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
Marshallsaaret
Viestit: 928
Liittynyt: Ma 17.11.2003 21:32
Paikkakunta: Helsingfors

Viesti Kirjoittaja Marshallsaaret » To 07.10.2010 17:02

Omassa erityissyynissä ovat tällä kaudella Detroit, Tampa ja LA.

Detroitissa pappajengillä on taas kenties viimeinen mahdollinen kausi napata mestaruus. Viime kauden jälkeen hyökkäys on vahvistunut Modanolla ja Hudlerilla ja puolustukseen on tullut kolmospariin jyräämään Ruslan Salei. Ennestään kokenutta joukkuetta vahvistavat siis jopa Detroitin mittapuulla kokeneet sällit (ja verrattaen nuori Hudler). Zeta, Datsjuk, Lidas, Rafalski ja Muuli ovat edelleen joukkueen kulmakiviä, ja tähän joukkoon löytyykin suuresti luottoa. Pienenä kysymysmerkkinä on vielä kokematon Howard joukkueen maalissa, pystyykö hän suoriutumaan tarpeeksi korkealla tasolla vai iskeekö sophomore jinx, kakkoskauden kirous. Lisäksi hieman penkin alle menneen viime kauden jälkeen joukkue on saanut suorastaan ruhtinaallisesti lepoa, edellisinä kausinahan autokaupungissa on pelattu pitkälle kesäkuuhun asti. Innolla seurataan miten käy ja onko joukkueen peli yhtä nautinnollista seurattavaa tänä vuonna kuin aiempinakin.

Tampa puolestaan kiinnostaa lähinnä, koska se lähtee kauteen about samoista lähtökohdista kuin Chicago viime kauteen. Kovaa nippua on koottu täsmähankinnoilla ja omat kärkivaraukset alkavat tuottaa hedelmää. En kuitenkaan laske Tampaa mestarisuosikkien joukkoon, sillä tiimi on vielä kovin ykkösketjuvetoinen enkä usko, että St. Louis-Lecavalier-Stamkos-kolmikko voi yksinään voittaa Tampalle cuppia. Yzermanin hankinta GM:ksi osoittaunutee h**vetin hyväksi liikkeeksi, mies lienee saman luokan messias Jarmo Kekäläisen kanssa ainakin hypetyksestä päätellen. Ainakin tähän asti Yzermanin tekemät siirrot ovat vaikuttaneet fiksuilta ja määrätietoisilta. Päällimmäisenä tietysti mies hankki Simon Gagnen (ja kakkoskierroksen varauksen) joukkueeseen ja heivasi hurjalla sopimuksella kiinnitetyn keskinkertaisen Andrej Meszaroksen (+ 4-varauksen ja Matt Walkerin) vastalahjaksi Flyersiin. Lightning 100 - Flyers 0.

Kings on puolestaan seurannassa myös potentiaalisena yllättäjänä. Nuoret tähdet ja sopivasti kokemusta rinnalla. Erityisvalokeilassa Kopitar ja Doughty. Puolustuksessa on muuten perkeleen kova kärkinelikko: Doughty-Scuderi-Johnson-Mitchell. Saas nähdä, onko Kingsistäkään vielä tällä kaudella voittajaksi, mutta mielenkiintoinen joukkue ajatellen seuraavaa muutamaa vuotta.
永源 遥~!

Vastaa Viestiin