Yleinen Smackdown keskustelu

Jos seuraat painitapahtumia reaaliajassa, tämä on oikea paikka sinulle. Mutta älä sitten pillastu jos joku möläyttää seuraavan PPV:n mestaruusottelun voittajan nimen varoittamatta. Täällä se on sallittua.
Lukittu
Avatar
SkullCrushingFinale
Viestit: 1527
Liittynyt: Ma 02.08.2010 15:04
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja SkullCrushingFinale » Ma 10.01.2011 15:13

DonEmilio kirjoitti:[*]Kuinkahan pian Christian palaa saikultaan? Luulisi, että hän on ADR:n seuraava vastustaja, mutta jos vielä pitkään kestää, jotain pitäisi Albertolle siksi aikaa keksiä. Ehkä sitten Dolphin jälkeen Edgen kimppuun.
Muistaakseni silloin kun alunperin syksyllä loukkaantui, mietittiin, että siinä helmikuun tuntumilla luultavasti palailisi. Varmaahan tuokaan ei ole, mutta ainakin on syytä uskoa, ettei missaisi WrestleManiaa. Ja pitihän Edgen/Cenan olla WrestleManiakin sivussa, mutta niin vain Rumblessa palasivat. En sano, että Christian identtistä temppua tekee, voittaen Rumblen, mutta itse tapahtumassa voisi hyvinkin palata. Vaikkei painijana, niin kävisi vaikka eliminoimassa Del Rion Rumblesta.

kossi5
Viestit: 637
Liittynyt: La 16.06.2007 21:01
Paikkakunta: Helsingin Herra

Viesti Kirjoittaja kossi5 » Ma 10.01.2011 17:22

Voi h****tti minä sanon jos Barrett nyt pistetään vaan feudaamaan pitkään shown kanssa ja jätetään homehtumaan SmackDowniin ja lopulta irtisanotaan vuoden päästä, koska hänen uransa on ottanut vain taka-askelia Nexusin jälkeen. Mies tarvitsisi olla A showssa mutta kun paikkaa sieltä ei tule niin Smakin on kelvattava. Tilanne on kumminkin haastava, sillä ME kuvioissa on myös toinen loistava heel, Delrrrrrio. :-k

Yksi asia mikä on Wadessä häirinnyt on hänen raamittomuutensa. Brawleriksi ja noin pitkäksi kaveriksi ei kovin uskottava. Tosin onhan näitä muitakin jotka ovat siitä huolimatta pärjänneet.
Seeing Seth Rollins penis isn't how I was expecting to start off my day.
[X] Stingin paluu oli hyvä veto ja minä syön hatullisen lehtiä!

Avatar
The Crash
Viestit: 336
Liittynyt: Ti 10.08.2010 23:07

Viesti Kirjoittaja The Crash » Ma 10.01.2011 18:51

Aika puun takaa tuli Wade Barrettin siirto Smackdowniin, mutta se tuntuu jälkeenpäin ajatellen loogiselta, kun miettii, että Barrett oli tehnyt itselleen nimeä RAW'ssa Nexusin johtohahmona, ja nyt kun tuo feudi sai hänen osaltaan päätöksensä, niin Barrett pääsee parhaimmalla mahdollisella tavalla jatkamaan "lentoaan" sinibrändissä.

Big Show saisikin olla vain jobbaamassa nuoremmille nousukkaille enkä yhtään pitäisi mahdottomana Barrettin nousua huipulle myös SD:ssä ja löytyyhän sieltä muuan Undertaker ;)
"All publicity is good publicity."

Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja Merovingi » Ma 10.01.2011 20:24

kossi5 kirjoitti:Voi h****tti minä sanon jos Barrett nyt pistetään vaan feudaamaan pitkään shown kanssa ja jätetään homehtumaan SmackDowniin ja lopulta irtisanotaan vuoden päästä, koska hänen uransa on ottanut vain taka-askelia Nexusin jälkeen. Mies tarvitsisi olla A showssa mutta kun paikkaa sieltä ei tule niin Smakin on kelvattava. Tilanne on kumminkin haastava, sillä ME kuvioissa on myös toinen loistava heel, Delrrrrrio. :-k
Siirto on kyllä oikea ratkaisu, ettei Barrettin hahmo jää junnaamaan samaan kuvioon Nexuksen kanssa (joiden jäsenistä ainoastaan Barrettilla on tulevaisuutta ME-kuvioissa, Justin Gabriel pääsee hyvällä tuurilla midcardiin). Aikansa kutakin, ja SmackDownissa Barrett pääsee luomaan itsestään omilla jaloillaan seisovan painijan.

Avatar
Stefa
Viestit: 1142
Liittynyt: Su 26.06.2005 00:29
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Stefa » Ke 12.01.2011 18:23

Kuten sanoin Raw keskustelussa, katsoin ensimmäistä kertaa painia muutamaan vuoteen, Rawien lisäksi katsastin myös SmackDownin!

SmackDown! koitti tehdä saman kuin Raw teki, eli mahtavan mestaruusottelun, minkä SmackDown feilasi ehdottomasti. Sivukommenttina vielä että Edge on hieno nähdä mestarina, minullekin tuttu kasvo sentään, ja yllättävää nähdä Kane ME-kuvioissa, koska ei ole muistikuvaa viimekerrasta. Ottelu oli kokonaisuudessaan tylsä ja eiköhän Last Man Standing ole turhan iso ottelumuoto telkkariotteluksi.

Ja lisää random settiä, Dolph Ziggler joka on vihaamani Vickien kanssa jonkin näköistä. Kofi Kingston on tuttu hahmo ja pidin hänestä silloin kuin painia katsoin. Ja huomasin taas kuinka h**vetin paljon vihaan tuttua huutoa: "EXCUSE ME!" Kofi voitti IC-tittelin tuplasti ja ei tästä sen suurempia.

Sitten tuli nro.1 Contender match. Ensimmäinen kysymes, kuka v***u on Drew McIntyre. Ja kuinka nopeasti Cody Rhodes on noussut korkealle tasolle? Big Show nähtävästi pyörii samoissa kuvoissa vieläkin kuin aina. Ja sitten taas ihana "EXCUSE ME" jonka jälkeen Ziggle on hommassa mukana ja vie potin tietysti. Zigglerista on vissii tulossa suurempi tähti jota pushataan kovalla määrällä ylös. Eli rumblessa on Ziggler vs. Edge näköjään. Aivan joo, Barrett nähtävästi siirrettiin SD:hen Nexus-lähdön jälkeen ja hänen ja Big Shown välille tulee selvästi jotain.

Naisten ottelun tavalliseen tapaan aikalailla kelasin.

Sitten lisää henkilöä, joka puskee jokapaikasta mutta ei kyllästytä minua. Alberto! Ja ottelu Mysterion kanssa joka oli kyllä ihan jees. Mysterio on minulle nostalgiaa parhaimmillaan kun ala-asteella se oli ehdoton suosikkipainijani. Alberto on kyllä kultaa!

Ihan jees SD mutta ei pärjää millään Rawille.

kossi5
Viestit: 637
Liittynyt: La 16.06.2007 21:01
Paikkakunta: Helsingin Herra

Viesti Kirjoittaja kossi5 » Pe 14.01.2011 10:58

Mutta löytyykö SmackDownista paikka Barretille? Se tässä huolestuttaa. Kun kumminkin jos ajatellaan mestaruuskuvioita, olisi todella outoa jos Delrio ja Barrett 2 shown suurinta heeliä ottas yhteen..
Seeing Seth Rollins penis isn't how I was expecting to start off my day.
[X] Stingin paluu oli hyvä veto ja minä syön hatullisen lehtiä!

Avatar
Ravenwood
Viestit: 2276
Liittynyt: La 09.01.2010 20:11

Viesti Kirjoittaja Ravenwood » Pe 14.01.2011 14:08

Tän viikon Smäkkäri tsekattu.

All hail Caesar!!!
Barrettin uus ryhmä tuli kyllä vähän puskista. Tai ei niinkään se, että Gabriel ja Slater siinä oli, mutta Big Zeke oli vähän yllätys. Barrett pisti sitten uuden porukan kanssa Big Showta kunnolla turpaan. Tykkäsin 8)

Muuten tän viikon SmackDown oli ihan perusviihdyttävää settiä. Tag-team matsi oli ihan hyvää settiä ja se saikin ihan mukavasti aikaa. Cody on kyllä hullu mies, kun pudottelee knee droppeja ilman polvisuojuksia. Vaikka ne ei Dashing Codyn tyyliin sovikkaan, niin voi ruveta harmittamaan kun polvet on pian paskana.

Barretta pääs yllättämään ja selätti McIntyren. No joo... ei oikein mitään suurempia fiiliksiä herättänyt. Backstagella Drew kävi niputtaa Trentin ja Kelly Kelly ei tykänny. Tuttua huttua.

Swaggerin ja Kingstonin matsi oli ihan perus varmaa suorittamista kummaltakin äijältä. Eiköhän tästä pian mestaruusmatsi saada näiden ukkojen välille.

Cutting Edge olikin sitten aika soijaa. Edge kiusas Vickieä. Hohhoijaa... Vois keksiä jo uusia vitsejä. Onneks Ziggler pisti lopulta Edgen pakettiin. Näytti muuten siltä kuin Edge olisi lyönyt niskansa siihen portaisiin, mutta uudestaan kun katsoin, niin eipä se tainnu niin paha osuma ollakkaan.

Ihan kiva jakso.

Avatar
SkullCrushingFinale
Viestit: 1527
Liittynyt: Ma 02.08.2010 15:04
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja SkullCrushingFinale » Pe 14.01.2011 16:52

Jees, nyt on sitte Nexus molemmissa brandeissa. Jotenkin vaan heikot muistot viime kerrasta kun Show marssi sotaan stablea vastaan...toivotaan parasta tällä kertaa.

Cutting Edge oli aika lyhyt, mutta muuten viihdyin, vaikkei siellä mitään oikeestaan tehtykään, etenkään mitään odottamatonta. Hetken jo luulin, että Edge oikeasti napauttaa Vickieä spearilla, mutta ei nyt sentää. Ihan jees jakso, tuskin muistan parin viikon päästä muusta kuin SD-Nexuksesta.

Avatar
Ihmine
Viestit: 345
Liittynyt: To 03.08.2006 09:55
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Ihmine » Pe 14.01.2011 16:56

Superstarsia katsoneena olen erittäin iloinen Barretan matsista ja voitosta, kunpa pääsisi nyt säännöllisesti perjantai-iltoihin painimaan!

Avatar
Static
Viestit: 520
Liittynyt: La 13.12.2008 23:39
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja Static » Pe 14.01.2011 19:29

Tasaista menoa tällä viikolla, kuten tässä onkin jo sanottu. Samaa mieltä Ihmisen kanssa Barretasta. Mies on vedellyt Curt Hawkinsin kanssa sen verran hyviä otteluita Superstarojen puolella, että jo oli aikakin antaa hänelle näkyvyyttä Smackdownissa. McIntyre on hyvin kiehtova jätkä, vaikka nuo hänen Kelly Kellyn leputtelut ovatkin joka viikko täysin samanlaisia, eikä siinä oikein näytetä etenevän mihinkään. No mutta hiljaa hyvä tulee, jos siitä nyt mitään tulee...

Smackdownin Nexusin kokoonpano on hieman outo, mutta silti ryhmä vaikuttaa mielenkiintoiselta. Saas nähdä, mikä nimi heidän posselleen keksitään.

Leikkaava Reuna oli kaikessa lyhykäisyydessään oiva lopetus show'lle. Edgen paiskaaminen portaisiin ja sen jälkeinen intohimoinen suutelu Dolphin ja Vickien välillä olivat komeita hetkiä. Jotenkin oli huvittavan näköistä, kun Edge vaan makaa maassa vintti pimeänä ja edellä mainittu pariskunta viettää kuumia hetkiään siinä vieressä. Zigu oli muuten aikas hyvän kuuloinen mikissä!

Avatar
RoadWarrior
Viestit: 370
Liittynyt: Ma 11.01.2010 19:36

Viesti Kirjoittaja RoadWarrior » Pe 14.01.2011 23:09

Static kirjoitti: Smackdownin Nexusin kokoonpano on hieman outo, mutta silti ryhmä vaikuttaa mielenkiintoiselta. Saas nähdä, mikä nimi heidän posselleen keksitään.
Ainakin jossakin vaiheessa Smackdownin Nexus kohtaa Raw:n Nexuksen ja tämä tapahtunee viimeistään Wrestlemaniassa ja panoksena kohtaamisessa voisi olla oikeus käyttää ryhmän nimenä Nexusta jonka saisi ottelun voittaja.

Ennen sitä Smackdownin Nexus keskittyy Big Shown tuhoamiseen tarkoituksenaan näyttää CM Punkille pystyvänsä siihen missä CM Punk ei onnistunut ja näin Barrett todistaisi CM Punkille olevansa parempi kuin Punk.

Ja jos Barrettin johtama poppoo onnistuu tuhoamaan Big Shown ei CM Punk sitä purematta niele vaan ottaa tehtäväkseen Barrettin ja hänen apureidensa tuhoamisen omien apureidensa avulla mikä johtaa aiemmin mainitsemaani otteluun.

Avatar
SkullCrushingFinale
Viestit: 1527
Liittynyt: Ma 02.08.2010 15:04
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja SkullCrushingFinale » Pe 14.01.2011 23:19

RoadWarrior kirjoitti:
Static kirjoitti: Smackdownin Nexusin kokoonpano on hieman outo, mutta silti ryhmä vaikuttaa mielenkiintoiselta. Saas nähdä, mikä nimi heidän posselleen keksitään.
Ainakin jossakin vaiheessa Smackdownin Nexus kohtaa Raw:n Nexuksen ja tämä tapahtunee viimeistään Wrestlemaniassa ja panoksena kohtaamisessa voisi olla oikeus käyttää ryhmän nimenä Nexusta jonka saisi ottelun voittaja.

Ennen sitä Smackdownin Nexus keskittyy Big Shown tuhoamiseen tarkoituksenaan näyttää CM Punkille pystyvänsä siihen missä CM Punk ei onnistunut ja näin Barrett todistaisi CM Punkille olevansa parempi kuin Punk.

Ja jos Barrettin johtama poppoo onnistuu tuhoamaan Big Shown ei CM Punk sitä purematta niele vaan ottaa tehtäväkseen Barrettin ja hänen apureidensa tuhoamisen omien apureidensa avulla mikä johtaa aiemmin mainitsemaani otteluun.
Voisin tykätäkin ideasta, mutta sinänsä ajatuksena tollanen 6 vs. 6-stablematsi, jossa kaikki 12 kuitenkin ovat lieroja heelejä, ei oikeen innosta. Jotain muuta tuohon kuvioon vielä kaivataan.

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja takaovi » Pe 14.01.2011 23:33

SkullCrushingFinale kirjoitti:
RoadWarrior kirjoitti:
Static kirjoitti: Smackdownin Nexusin kokoonpano on hieman outo, mutta silti ryhmä vaikuttaa mielenkiintoiselta. Saas nähdä, mikä nimi heidän posselleen keksitään.
Ainakin jossakin vaiheessa Smackdownin Nexus kohtaa Raw:n Nexuksen ja tämä tapahtunee viimeistään Wrestlemaniassa ja panoksena kohtaamisessa voisi olla oikeus käyttää ryhmän nimenä Nexusta jonka saisi ottelun voittaja.

Ennen sitä Smackdownin Nexus keskittyy Big Shown tuhoamiseen tarkoituksenaan näyttää CM Punkille pystyvänsä siihen missä CM Punk ei onnistunut ja näin Barrett todistaisi CM Punkille olevansa parempi kuin Punk.

Ja jos Barrettin johtama poppoo onnistuu tuhoamaan Big Shown ei CM Punk sitä purematta niele vaan ottaa tehtäväkseen Barrettin ja hänen apureidensa tuhoamisen omien apureidensa avulla mikä johtaa aiemmin mainitsemaani otteluun.
Voisin tykätäkin ideasta, mutta sinänsä ajatuksena tollanen 6 vs. 6-stablematsi, jossa kaikki 12 kuitenkin ovat lieroja heelejä, ei oikeen innosta. Jotain muuta tuohon kuvioon vielä kaivataan.
Totta. Ja kumpaakaan on vähän vaikea tässä vaiheessa kääntää faceiksi. Ainakaan Punkin ryhmää ei noiden "rituaalien" jälkeen kauhean uskottavasti käännetä. Ideana kyllä ihan mielenkiintoinen.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
RoadWarrior
Viestit: 370
Liittynyt: Ma 11.01.2010 19:36

Viesti Kirjoittaja RoadWarrior » Pe 14.01.2011 23:52

SkullCrushingFinale kirjoitti:
RoadWarrior kirjoitti:
Static kirjoitti: Smackdownin Nexusin kokoonpano on hieman outo, mutta silti ryhmä vaikuttaa mielenkiintoiselta. Saas nähdä, mikä nimi heidän posselleen keksitään.
Ainakin jossakin vaiheessa Smackdownin Nexus kohtaa Raw:n Nexuksen ja tämä tapahtunee viimeistään Wrestlemaniassa ja panoksena kohtaamisessa voisi olla oikeus käyttää ryhmän nimenä Nexusta jonka saisi ottelun voittaja.

Ennen sitä Smackdownin Nexus keskittyy Big Shown tuhoamiseen tarkoituksenaan näyttää CM Punkille pystyvänsä siihen missä CM Punk ei onnistunut ja näin Barrett todistaisi CM Punkille olevansa parempi kuin Punk.

Ja jos Barrettin johtama poppoo onnistuu tuhoamaan Big Shown ei CM Punk sitä purematta niele vaan ottaa tehtäväkseen Barrettin ja hänen apureidensa tuhoamisen omien apureidensa avulla mikä johtaa aiemmin mainitsemaani otteluun.
Voisin tykätäkin ideasta, mutta sinänsä ajatuksena tollanen 6 vs. 6-stablematsi, jossa kaikki 12 kuitenkin ovat lieroja heelejä, ei oikeen innosta. Jotain muuta tuohon kuvioon vielä kaivataan.
Toisen tiimin jäsenet voisivat tehdä face turnin feudin ajaksi ainakin tai sitten WWE:n käsikirjoittajat saavat jonkun idean joka ideana vaikuttaa hyvältä mutta toteutus ryssitään lahjakkaasti.

Otteluun voisi laittaa vierailevan erotuomarin joka olisi WWE:n tuntien John Cena joten näin saataisiin hänetkin sotkettua tähän feudiin mukaan Wade Barrettin ja CM Punkin kiusaksi.

Avatar
SkullCrushingFinale
Viestit: 1527
Liittynyt: Ma 02.08.2010 15:04
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja SkullCrushingFinale » La 15.01.2011 00:19

RoadWarrior kirjoitti:
SkullCrushingFinale kirjoitti:
RoadWarrior kirjoitti:Ainakin jossakin vaiheessa Smackdownin Nexus kohtaa Raw:n Nexuksen ja tämä tapahtunee viimeistään Wrestlemaniassa ja panoksena kohtaamisessa voisi olla oikeus käyttää ryhmän nimenä Nexusta jonka saisi ottelun voittaja.

Ennen sitä Smackdownin Nexus keskittyy Big Shown tuhoamiseen tarkoituksenaan näyttää CM Punkille pystyvänsä siihen missä CM Punk ei onnistunut ja näin Barrett todistaisi CM Punkille olevansa parempi kuin Punk.

Ja jos Barrettin johtama poppoo onnistuu tuhoamaan Big Shown ei CM Punk sitä purematta niele vaan ottaa tehtäväkseen Barrettin ja hänen apureidensa tuhoamisen omien apureidensa avulla mikä johtaa aiemmin mainitsemaani otteluun.
Voisin tykätäkin ideasta, mutta sinänsä ajatuksena tollanen 6 vs. 6-stablematsi, jossa kaikki 12 kuitenkin ovat lieroja heelejä, ei oikeen innosta. Jotain muuta tuohon kuvioon vielä kaivataan.
Toisen tiimin jäsenet voisivat tehdä face turnin feudin ajaksi ainakin tai sitten WWE:n käsikirjoittajat saavat jonkun idean joka ideana vaikuttaa hyvältä mutta toteutus ryssitään lahjakkaasti.

Otteluun voisi laittaa vierailevan erotuomarin joka olisi WWE:n tuntien John Cena joten näin saataisiin hänetkin sotkettua tähän feudiin mukaan Wade Barrettin ja CM Punkin kiusaksi.
Kuulostaa aika utopiselta. Ensinnäkin tuo mainittu vaikea ajankohta face-käännökselle, mutta että painikykyisen John Cenan 'Mania-urakka olisi ensimmäistä kertaa seitsemään vuoteen World Championship-matsin ulkopuolella, vielä vierailevana tuomarina? Can't see that happening.

Jonkun tässä kyllä täytyy antaa periksi. En niin vain millään jaksa uskoa WWE:n bookkaavan kahta lähes identtistä kuviota Maniaan (Show/SD-Nexus & Cena/RAW-Nexus), enkä oikein usko tuohon viriteltyyn 6-man stablesotaan myöskään. Jos jotain niin tälläisen kuvion näkisin mahdollisena - Rumble-voittaja haastaa SmackDown-mestarin, kun taas Cena (tai miksei Punk, Cena vain tuntuu todennäköisemmältä) voittaa WWE Championshipin Chamberissa. Show jatkaa yhden miehen myllerrystään Barrettin nelikon kanssa aina WrestleManiaan asti.

- John Cena (c) vs. CM Punk (w/ Husky Harris & Michael McGillicutty) for the WWE Championship

- Big Show (ja ehkä joku kaveri?) vs. Barrettin porukka

E. Ehkä kuitenkin 6-man stablesota, eikä 12-man stablesota. Aivojen vaikea tottua ajatukseen, että käsity 'Nexus' sisältää enää 3-4 painijaa :D
Viimeksi muokannut SkullCrushingFinale, La 15.01.2011 00:29. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Avatar
Ravenwood
Viestit: 2276
Liittynyt: La 09.01.2010 20:11

Viesti Kirjoittaja Ravenwood » La 15.01.2011 00:28

Punkin ja Barrettin joukkueiden kohtaaminen ei toimisi. Molemmat on heel-joukkueita, eikä kummallekaan oikein sopisi face-turn. Ja jos näille nyt jotain kähinää tulee, niin toivottavasti se ratkaistaan ennen Maniaa. Maniassa näiden kohtaamista en toivoisi näkeväni. Ainakin tällä hetkellä tuntuisi typerältä.

Ja Cena todellakin ottelee Maniassa ja luultavasti main eventissä, joten ei se mikään tuomari ole missään nimessä.

Avatar
Ihmine
Viestit: 345
Liittynyt: To 03.08.2006 09:55
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja Ihmine » La 15.01.2011 00:36

Itse uskon vahvasti, että Barret ja Punk toimivat kimpassa valloittaen koko WWE:n; Punk haluaa tittelin ja Barrett Undertakerin.

Avatar
Nickeldeon
Viestit: 589
Liittynyt: To 25.10.2007 11:17
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Nickeldeon » La 15.01.2011 00:52

Itse taas uskon ettei SD! Nexus ja NexSES tule vetämään keskenäistä feudiaan. John Cena kiusaa CM Punkia ja Undertaker tulee kostamaan Barrettille. Mikään ei tietenkään ole mahdotontakaan, joten aika näyttää.

Jotenkin pidän ajatuksesta että Gabriel ja Slater siirtyivät SD!'hen ja liittoutuivat Barrettin puolelle. Kaksikko on kuitenkin aina ollut Barrettin puolella, kun taas Otungalla on aina ollut hampaankolossaan jotain Wadea vastaan. Big Zeken lisäys on mielenkiintoinen tilanne, ei hänen face kautensa sitten kauaa kestänytkään. Enkä usko että tämä kuvio tulee muistuttamaan yhtään SES vs Big Show kuviota. WWE vain halusi hajoittaa SES'si, kun ensin Serena ei halunnutkaan elää SES elämää ja sitten Mercury loukkaantui.
The greatest gimmick of all times, "Half Naked" Brian Kendrick in TNA

Avatar
SkullCrushingFinale
Viestit: 1527
Liittynyt: Ma 02.08.2010 15:04
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja SkullCrushingFinale » La 15.01.2011 01:05

Nickeldeon kirjoitti:Itse taas uskon ettei SD! Nexus ja NexSES tule vetämään keskenäistä feudiaan. John Cena kiusaa CM Punkia ja Undertaker tulee kostamaan Barrettille. Mikään ei tietenkään ole mahdotontakaan, joten aika näyttää.

Jotenkin pidän ajatuksesta että Gabriel ja Slater siirtyivät SD!'hen ja liittoutuivat Barrettin puolelle. Kaksikko on kuitenkin aina ollut Barrettin puolella, kun taas Otungalla on aina ollut hampaankolossaan jotain Wadea vastaan. Big Zeken lisäys on mielenkiintoinen tilanne, ei hänen face kautensa sitten kauaa kestänytkään. Enkä usko että tämä kuvio tulee muistuttamaan yhtään SES vs Big Show kuviota. WWE vain halusi hajoittaa SES'si, kun ensin Serena ei halunnutkaan elää SES elämää ja sitten Mercury loukkaantui.
Nyt kun tuota Barrettin nelikkoa alkoi pohtimaan, niin sieltähän ovat Nexus Originalista vielä Sheffield ja Tarver saikulla. Onko noiden paluuajankohdista muuten mitään hajua, etenkin Sheffieldin clotheslineja on jo ikävä :( Kuitenkin, käytännössä mikään ei ole Bragging Rights-Nexuksesta muuttunut, mitä nyt Otunga on Punkilla hommissa, eivätkös Harris ja McGillicutty liittyneet porukkaan vasta tuon jälkeen?

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » La 15.01.2011 03:13

Miksi CM Punkilla ja Barrettilla pitäisi muka olla jotain feudia? En ymmärrä. WWE pelasi aika helkkarin nerokkaasti kyllä tämän kuvion – en todellakaan olisi arvannut Slaterin ja Gabrielin liittyvän Waden joukkoihin, vaikka tässähän on vahvasti logiikka takana. Ainoa CM Punkin kaartiin jäänyt on Otunga, joka jo valmiiksi niskoitteli Wadelle. Nerokasta suorastaan!

Royal Rumblessa saisi kyllä palata paljonkin porukkaa. Christian, Triple H, Undertaker, Sheffield ja Tarver lienevät kaikki jokseenkin mahdollisia palaajia. Jännittää jo valmiiksi.

Cutting Edge oli hölmö, kun Vickielle ikään kuin tuli uutena tieto Dolphin ja Kaitlynin pussailusta – Guerreron säntääminen paikalle oli leikattu nippanappa videosta pois. Onneksi homma kuitenkin sai onnellisen lopun, eikä Edge saanut tätä pahiskaksikkoa rikottua. Edgen ja Vickien pussailu Edgen raadon vierellähän oli toki aivan tarkoituksenmukaista komiikkaa.

Hyvä SmackDown, ja Trentin voitto totta vie ilostutti, vaikka suurin syy Superstars-tähden pärjäämiseen saattoikin olla juuri tuo syy Drew'n suututtamiseksi. Heh, Kelly Kellykään ei tällä kertaa niellyt kaikkea (no pun intended), vaan pisti skotille kunnolla kampoihin. GROW UP!

Lopetan postaukseni seuraavalla huomiolla: SmackDownin aktiivirosterissa painivat nyt miehet nimeltä Barrett sekä Barreta.
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
Ravenwood
Viestit: 2276
Liittynyt: La 09.01.2010 20:11

Viesti Kirjoittaja Ravenwood » La 15.01.2011 11:10

Darien Fawks kirjoitti:Lopetan postaukseni seuraavalla huomiolla: SmackDownin aktiivirosterissa painivat nyt miehet nimeltä Barrett sekä Barreta.
On huomattu ja meinaa mennä aina nimet sekasin :(

Avatar
Saimou
Moderaattori
Viestit: 1459
Liittynyt: Ke 10.11.2004 22:51
Paikkakunta: Vasa

Viesti Kirjoittaja Saimou » La 15.01.2011 13:22

Ei kenenkään muun mielestä SD:n Nexus ole suorastaan ylivertainen Rawn versioon nähden? SD:ssa on johtajana alunperinkin jengin kiinnostavin kaveri Barrett, kakkosmiehinä lopuista painitaitoisimmat Slater & Gabriel ja päälle vielä monster-osastoa hoitamassa todella overina bookattu rakas makkaraniska Big Zeke. Rawn puolella on toki kiinnostava johtaja, mutta hän ei varsinaisesti ole "Nexus"; ja loppustable muodostuukin pakkosyöttö-Otungasta, täysin värittömästä McGillicuttysta, sekä Harrisista, jonka lookista kyllä tykkään, mutta mitään muuta hän ei olekaan päässyt esittämään. Jotenkin on sellainen fiilis, ettei kumpikaan stable tule pitkään kestämään, ja Rawn Nexukselle povaan nopeampaa loppua.

En minäkään Nexus vs. Nexus Wolfpac -feudiin usko, mutta Rumble-match suorastaan huutaa mehukkaita kohtaamisia. Alunperin ajattelin, että Nexus eliminoi valtavan määrän jengiä, kunnes Cena pistää kaikki Punkia lukuun ottamatta pihalle, ja siihen perään Punk sitten eliminoi Cenan. Nyt en ole tuosta käsikirjoituksesta enää ollenkaan niin varma.

Itse jakso oli Rawn tapaan ihan ok, muttei mitenkään ikimuistoinen. Yllättävän vähän itse Rumble-ottelua pohjustetaan, kun ei ole karsintaotteluita, ja voiton suhteen itsestään pitää meteliä oikeastaan vain Del Rio.

EDIT: Jotenkin unohtui tuosta yltä yksi lisäpointti. SD:n Nexus on siis painijoiltaan paljon kiinnostavampi, mutta siitä huolimatta Rawn Nexus tuntuu selkeästi enemmän "siltä oikealta Nexukselta". :-k

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » La 15.01.2011 20:56

Juu, kattelin jakson tässä tänä aamuna ja nyt kommentit luettua ei ole oikeastaan hirveästi sanottavaa. Barretan näkeminen oli ihan kiva, mutta kyllähän hänet aika pahasti syötiin McIntyren puolesta, vaikka voitto hänelle tuli. Hieman offencea olis Trent voinu saada enemmän aikaan.

Muu kommentoitava liittyy aikalailla tähän Smäkkäri Nexukseen oli nimittäin tosi hyvä ratkaisu tehdä WWE:ltä näin. Gabriel ja Slaterin lähteminen Barrettin messiin on aika loogista, mutta vielä positiivisempaa oli, että Ezekil liittyi heihin monsteriksi. Toisaalta oli aika huvittavaa, että Barrett, Gabriel ja Slater eivät saaneet hoideltua Big Showta sitten yhtään mitenkään ja tarvitsivat tuon Ezekilin tasoittamaan tilanteen, vaikka esim Barrett on myös aika kookas. Mielenkiintoista on nähdä, kun nämä kaksi porukkaa kohtaavat. Mieluusti kohtaaminen venytettäisiin Rumble otteluun asti.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
Stefa
Viestit: 1142
Liittynyt: Su 26.06.2005 00:29
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Stefa » Ma 17.01.2011 01:23

Tuli itsekin katsottua uusin SmackDown! hetki takaisin ja ihan positiivinen jakso kokonaisuudessaan tämä oli, toki löytyy plussia sekä miinuksia.

Jotenkin tuo Barretin uusi Nexus oli ihan odotettavissa heti Rawin nähtyä. Slater ja Gabriel oli aika selvä juttu, sillä eihän niistä saisi face joukkuuna juuri mitään irti kun ovat muutenkin aika väritön pari ilman jonkinlaista keulahahmoa. Eikä oikeastaan ole mitään syytä laittaa heitä Punkin Nexus-joukkuetta vastaan. Joten ihan looginen veto kokonaisuudessaan. Kun taas Ezekiel Jackson tuli puun takaa, toisin sanoen myös siksi, että olen ollut painipiireistä niin paljon ulkona. (Muistan toki jotain ECW-aikoja häneltä.) Toki Ezekielillä on sellaista sopivaa monster-lookia ja jollain pätevällä tavalla hänet saadaan sopimaan stableen. Ainakin tuo Big Show'lle tehty bodyslam on ehdotonta nostetta uskottavana heel monsterina. Tuo samanlaista nostetta kuten Batista sai Evolution-aikojen alkupuolella.

Ja aikalailla tuo Barretin uusi Nexus on jakson ainoa muistettavampi osa kokonaisuudessaan. Cutting Edge oli osittain aika mitäänsanomaton ja huumori mukahauskaa. Swagger - Kofi oli perussettiä kuten myös alun tag team ottelu (Alberto del Rio oli taas loistava). Drew MacIntyre on yhä melko nobody minun silmissäni (tämä oli kylläkin toinen jakso missä olen hänet nähnyt) ja tuo hänen kuvio ei tuo minuun kovinkaanlaista mielenkiintoa.

Avatar
Ravenwood
Viestit: 2276
Liittynyt: La 09.01.2010 20:11

Viesti Kirjoittaja Ravenwood » Pe 21.01.2011 19:57

No joopasta joo... Uusin Smäkkäri katsottu ja eipä se nyt mitenkään erityisen hyvä taikka huono ollut.

Ohjelman alkuun Barrett kumppaneineen tuli joukkionsa kanssa kehään. Aika odotettava ratkasu. Jotakin ne siinä uhosivat tuttuun tapaan. Gabrielin kannattais muuten pitää turpansa kiinni. Ei oo oikein uskottava kovis. Teddy Long tuli kuitenkin pilaamaan The Corren uhoilut. The Corre!?!? Mitä helvettiä? Mitä tuo ees tarkottaa? Mä luulin et se ois The Core. Itseasiassa tuo nimi selvis mulle vasta jakson loppupuolella. Hölmö nimi mun mielestä. The Corre... hoh. Teddy siinä sitten kertoili, että sama peli ei vetele Smäkin puolella, mitä RAWissa oltiin totuttu. Ei siinä sitten ollut paljoa muuta.

Del Rio päätti pärähtää paikalle vielä kun The Corre oli kehässä. Del Rio esitteli tuttuun tapaan itsensä ja kertoi voittavansa Royal Rumblen. Kelpais mulle. Del Riolla oli sit matsi taas R-Truthia vastaan. Olen varmaan ainut tällä foorumilla joka pitää R-Truthista. Hyvän matsin nää jälleen vetikin ja Del Rio pisti Truthin tamppaamaan mattoa. En tiedä mikä siinä on, mutta mä en vaan oikein innostu tosta Cross Armbreakeristä. Se ei tarpeeks vakuuttava finisher tai jotain.

Truthin ja Del Rion matsin aikana ja jälkeen näytettiin klippejä backstagelta, jossa Teddy Long oli saanut selkäänsä ja kärrättiin ambulanssiin. Hmmm... Vaatii melkoista salapoliisintyötä selvittää syylliset. The Corre (nimi häiritsee vieläkin) kuitenkin vakuutti syyttömyttään Vickielle. Kait ne jonkinlaiseen yhteisymmärykseen pääsivät. Vickie määräsi illan main eventiksi Edge vastaan joku The Corren jäsen.

Tän jälkeen oli naisten ottelu, josta ei nyt paljon sanottavaa jäänyt. Beth selätti Laylan. Plussat Laylasta. Ehkä ihQuin diiva tällä hetkellä.

Naisten jälkeen oli vuorossa Mysterio ja Rhodes. Tämä oli varsin mainio ottelu. Cody sai aika paljon iskuja naamaan, joka kauhistutti varsinkin Colea. Lopussa Rey iski 619:n ja polvisuoja osui Codya nenään. Backstagella selvisi, että Codyn nenä oli murtunut. Aika jännä sinänsä, kun mä luulin että siitä olis saattanut tulla hieman vertakin. Ens viikolla Cody tulee varmaan nenäsuojus naamallaan kostamaan Reylle.

Backstagella Todd Grisham oli kertomassa tilannekatsausta Longin tilanteesta, kun A-Ri ja THE MIZ tuli heittämään läppää. "Todd, you're such a nerd" :lol: Hauska segmentti kokonaisuudessaan.

Sitten olikin illan hohhoijaa-hetki. Swaggerin ja Kingstonin välinen amatööripaini-ottelu. Ei viihdyttänyt. Swagger kuitenkin voitti pistein 10-9. Whuppiduu!

McIntyre ja Barretta kohtasivat jälleen. Tällä kertaa Drew voitti ja vielä puhtaasti. Ihan kiva matsi. Ei mikään maata mullistava, mutta jaksoi pitää mielenkiinnon yllä. Matsin jälkeen Drew oli menossa kättelemään Barrettaa, mutta saikin raukkamaisen lyönnin kasvoihinsa. Tästähän Drew suivaantui ja alkoi tuttuun tapaan riehumaan oikein urakalla. Kelly Kelly riensi kehään ja Drew oli löysät housussa. Kelly valitsikin sitten Trentin ja käski Drew painua pois. Ahhh... Kauniit ja Rohkeat.

The Miz ja Riley tuli kehään ja uhosivat tuttuun tapaan kunnes Edgekin saapui mukaan karkeloihin. Eipä tässä mitään ihmeellisempiä ollut. Alustettiin vain The Mizin ja Edgen ensiviikkoista kohtaamista. A-Ri sai syödä spearin.

Main eventtiin saatiin Ziggler kommentaattoriks. Hyvä juttu, koska Ziggleriä ei tässä jaksossa muuten paljoa näkyny. Edge kohtasi sitten Justin Gabrielin, mikä oli itselleni vähän meh... Ottelu itsessään oli ihan jees-kamaa, mut lopetus oli vähän hölömö. Big Zeke tälläs kehänreunalta Edgelle pyykkinarun ja Gabriel selätti K-18 supertähden. Edge sai The Correlta vielä Nexusmaisen beat-downin mikä olikin odotettavissa. Kirsikkana kakun päällä jakson lopuksi Ziggler kävi posettamassa toinen jalka Edgen rinnan päällä. Perfection.

Tulis jo se RUMBLE!!!

Lukittu