Videopelit

Ai vapaapaini ei juuri nyt nappaa? No puhutaan sitten vaikkapa tv-ohjelmista tai termodynamiikasta.
Vastaa Viestiin
Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Su 30.12.2012 11:41

Velocity kirjoitti:LOST Via Domuksesta
On muuten huikea peli. Joskus viime talvena pelasin pelin läpi, ja yllätyin ihan miten p**ka peli on kyseessä. Negatiivisia arvioita olin pelistä lukenut, muta kyllähän se onnistui alittamaan vielä nekin arviot ihan totaalisesti. Varmaan huonoin peli mitä olen pelannut ehkä kymmeneen vuoteen.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
-Invincible-
Viestit: 276
Liittynyt: La 02.01.2010 21:45

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja -Invincible- » Su 30.12.2012 13:11

eCiuj kirjoitti:^

Kiitos. Itselläni oli harkinnassa ostaa tämä peli, kun yllättäen rahaa tuli vaikka uuden pelin verran. Far Cry 2 oli järjetön pettymys, mutta vaikuttaa siltä ettei virheistä olla opittu vaan päinvastoin. Mission zonet, ei herranen aika sentään. Vaikka se välillä ketutti, että FC2:ssa piti matkustaa toisesta päädystä toiseen tehtävän takia, niin on tämä typerämpää. Jää kaupan hyllylle, tiedä vaikka mukaan tarttuu FIFA 13.
Älä anna tuon vaikuttaa, jää hyvä peli kokematta. Virheistä nimenomaan on opittu ja tämä on juuri sitä mitä FC2:n olisi pitänyt olla. Ajoneuvojen katoamista ei ainakaan omalla kohdalla ole tapahtunut ikinä. Jätän jopa mönkijät ja autot aina jonkin matkan päähän, kun menen valtaamaan outpostia ja ihan kaikessa rauhassa napsin yksi kerrallaan porukkaa poies ja kun homma on tehty, odottaa ajoneuvoni vähän matkan päässä pusikossa. Sitten mission zonet. Laaja alue, jonka sisälle tehtäväsi sijoittuu. Siis jos kerran olet menossa tehtävää tekemään, niin mikä h**vetin takia lähtisit sieltä sitten pois kesken kaiken? Siis se alue ei todellakaan rajoita tehtävän tekemistäsi millään tavalla.

E: Mainittakoon nyt vielä Metascoret, jotka ovat 89 PC:lle, 90 Xboxille ja 91 PS3:lle.
"I call that a medium segment. It's not rare and it's certainly not well done."
- Cesaro

WrestlingAlertin Formulatietäjä vuosimallia 2013!

Avatar
Jomppa
Viestit: 254
Liittynyt: Ma 10.09.2007 12:27
Paikkakunta: Tampere

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Jomppa » Su 30.12.2012 14:31

-

Avatar
Grabbag
Viestit: 185
Liittynyt: Ti 16.06.2009 22:02

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Grabbag » Su 30.12.2012 14:35

DeadManWalking kirjoitti:
Grabbag kirjoitti:En kyllä ole vielä peliä ostanut, enkä välttämättä ole ostamassakaan. Silti sanon ihan täysin turhaksi valituksesi. Millään noista vioista ei ole paljoakaan merkitystä.
Loistava analyysi. Kummanko sanaan luottaa enemmän; Velocityn jolta löytyy pelikokemusta pelistä, vai Grabbagin joka ei ole koskaan pelannut koko peliä? :-k
Millään Velocityn mainitsemalla asialla ei ole paljoakaan merkitystä. Joko olet samaa mieltä, tai sitten olet eri mieltä. Mikä on siis ongelmasi?

Avatar
Velocity
Viestit: 2154
Liittynyt: Ti 07.09.2004 18:44
Paikkakunta: <Turku> Elite Member
Viesti:

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Velocity » Su 30.12.2012 15:01

Lisää scheissea:
-Taas katosi auto selän takaa kun nousin autosta, otin kartan esiin ja tarkistelin karttaa
-Lisätään vielä peliä haittaaviin mokiin aivan rikkinäinen loottisysteemi
-Ja pieniin, merkityksettömiin ärsytyksiin hirveä pause-menu musiikki. "UTUUTUTTTUTUTUTUTUTUTUT", ja humina käy. Hienoa selata läpi muutenkin rikkinäisiä menuja.
-Juuri katselin taivaalle ja horisonttiin arvioiden että mihinköhän tuolla riippuliitimellä sitten lentäisi - ehdottomasti yksi odotetuimmista jutuista koko pelissä. No, ei sillä liitimelläkään lentely ollut kovin intuitiivista, ei mitään painon tunnetta. Ja jälleen kerran eikö se v***n 3rd person olisi mitään?! Ja kas kummaa, heti kun aloitan liitoni vierestä kuuluu korppien rääkäisyjä. Eli tämäkin on taas tällainen minipeli, eihän tällaiseen tropiikin ihailuun ja rauhalliseen lentelyyn voida tietenkään antaa hetkeäkään aikaa.

Jälleen kerran, v***u. Ei tämä nyt huono peli ole, mutta ärsyttäviä hetkiä on kyllä aivan liikaa verrattuna hienoihin hetkiin. Jos joku tälle enemmän kuin kasin antaa arvosteluissa, älkää uskoko hetkeäkään.
XBKuvaX 360 - Jump In.
PLAYSTATION 3 - PLAY B3YOND
Kuva -The Future Is Blue-

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Su 30.12.2012 15:12

Grabbag kirjoitti:Millään Velocityn mainitsemalla asialla ei ole paljoakaan merkitystä. Joko olet samaa mieltä, tai sitten olet eri mieltä. Mikä on siis ongelmasi?
Niin, ehkä jotkut sitten vaativat pelikokemukselta enemmän kuin mitä vaikka LOST Via Domukselta saa.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Velocity
Viestit: 2154
Liittynyt: Ti 07.09.2004 18:44
Paikkakunta: <Turku> Elite Member
Viesti:

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Velocity » Su 30.12.2012 16:22

Tiikeri hyökkäsi edessä olevan miehen kimppuun - tyhjensin mitä lippaasta oli jäljellä siihen tiikeriin. No, tässä kävi Smackdown vs. Rawit, eli 10s raateluanimaation aikana et tietenkään voi vahingoittaa kyseistä elukkaa. Lisäksi pitää sanoa että sade on toteutettu oikein hienosti, on kaunista katseltavaa - mutta mitäs veikkaat, kostuuko ihosi tai aseesi? No ei. Silti, olen alkanut pitämään pelistä enemmän, ja juuri mennyt
Spoiler: näytä
sienitrippi
oli mainiosti toteutettu. Tosin taas voi kyseenalaistaa sen, että miksi otat sormen pään kokoiseen purkkiin yhden, pienen heltan yhdestä sienestä mukaan, kun piti lähteä hakemaan "mushrooms from the cave". Peli tuntuu vähän siltä, kuin kirjoittaisi kahden sivun mittaisen postin ja julkaisisi ilman esikatselua - asiat menee sekaisin, pointti saattaa katketa ja taattuja virheitä.
XBKuvaX 360 - Jump In.
PLAYSTATION 3 - PLAY B3YOND
Kuva -The Future Is Blue-

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Ti 01.01.2013 19:02

Haha, tuli ladattua Game Boy Colorin emulaattori ja siihen Pokemon Crystal. Juu, onhan tämä vähän lapsellinen peli, mutta yllättävän koukuttavaa ja hauskaa ajanvietettä.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Merovingi » Ti 01.01.2013 19:19

DeadManWalking kirjoitti:Haha, tuli ladattua Game Boy Colorin emulaattori ja siihen Pokemon Crystal. Juu, onhan tämä vähän lapsellinen peli, mutta yllättävän koukuttavaa ja hauskaa ajanvietettä.
Aivan sama jollekin lapsellisuudelle, sillä Pokemon-pelit ovat yksinkertaisuudessaan viihdyttäviä ja addiktoivia pelejä. Myös täältä löytyy Pokemon-pelejä emulaattorille, muun muassa Emerald, FireRed ja HeartGold. Kaksi jälkimmäistä ovat siis uusia versioita Redistä ja Goldista.

Harmittavasti DS:n emulaattorit ja niille tarkoitetut Pokemon-pelit ovat aika epävakaita tapauksia. En ole löytänyt vieläkään toimivaa emulaattoria Diamondille kovasta yrityksestä huolimatta, vaikka kaverini siinä kerran onnistui. Ei kylläkään laittanut minulle linkkiä tuohon toimivaan emulaattoriin, koska oli unohtanut mistä sen löysi.
hevosen k**pä

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Ti 01.01.2013 19:51

Merovingi kirjoitti:Aivan sama jollekin lapsellisuudelle, sillä Pokemon-pelit ovat yksinkertaisuudessaan viihdyttäviä ja addiktoivia pelejä.
Kyllä vain. Tämä Crystal on minulle vieläpä uusi tuttavuus, sillä en ole tätä koskaan liiemmin pelannut. Juonihan tässä taitaa olla pääpiirteittäin sama kuin Silverissä tai Goldissa, mutta pienin muutoksin ja Suicunella taitaa olla tässä aika iso rooli? Silver ja Gold taisivat olla muutoin ihan samanlaisia keskenään, mutta Silverissä oli keskipisteenä Lugia ja Goldissa Ho-oh.
Myös täältä löytyy Pokemon-pelejä emulaattorille, muun muassa Emerald, FireRed ja HeartGold. Kaksi jälkimmäistä ovat siis uusia versioita Redistä ja Goldista.
En olekaan näitä Silverin/Goldin/Crystalin jälkeisiä pelejä tahkonnut, mutta voisi kyllä joskus ehkä kokeilla. Tosin itselläni meni junnuna vähän maku Pokemon-touhuun silloin, kun tämän "toisen sukupolven" jälkeen alkoi tulla taas lisää Pokemoneja. :mrgreen: Ne 250 olivat vielä jotenkin helppoa sisäistää, mutta sen jälkeen kun mennään jo lähemmäs 400 kappaleen määrää, niin alkaa jo olla aika jännää. Nykyäänhän niitä taitaa olla jo melkein 700, ja se on minulle ainakin jo vähän liikaa.

Silveriä tuli tosiaan pelattua Game Boy Colorilla ihan helkkaristi silloin lapsena. Useampaan otteeseen tuli mentyä tarina läpi, ja Pokemoneja oli kerätty ihan järjettömät määrät. Joskus käynnistin pelin vielä uudelleen, mutta jostain syystä pelin tallennus oli kadonnut. Anyway, tuli serkun avustuksella saatua omalle tallennukselle sellaisia kivoja Pokemoneja kuin Mew ja Mewtwo.

Noh, menihän se vähän cheattaamiseksi, mutta sen jälkeen kun itse juoni oltiin menty läpi niin oli aikaa vähän leikkiä. Pokemonejahan pystyi jopa kloonaamaan itselleen, piti muistaakseni jotenkin kikkailla siinä vaiheessa kun siirtää Bill's PC:llä Pokemoneja kansiosta toiseen. Taisi olla, että samalla kun Pokemon vaihtoi kansiota, peli tallentui siinä vaiheessa automaattisesti ja kesken tallennuksen piti laittaa Game Boy kiinni. Pelin käynnistettyä uudelleen Pokemon löytyi sitten kahdesta kansiosta.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Merovingi » Ti 01.01.2013 20:07

DeadManWalking kirjoitti: Kyllä vain. Tämä Crystal on minulle vieläpä uusi tuttavuus, sillä en ole tätä koskaan liiemmin pelannut. Juonihan tässä taitaa olla pääpiirteittäin sama kuin Silverissä tai Goldissa, mutta pienin muutoksin ja Suicunella taitaa olla tässä aika iso rooli? Silver ja Gold taisivat olla muutoin ihan samanlaisia keskenään, mutta Silverissä oli keskipisteenä Lugia ja Goldissa Ho-oh.
Crystal on paranneltu versio Gold/Silver -parivaljakosta, jonka juonessa on käsittääkseni tiettyjä muutoksia kahteen muuhun saman sukupolven peliin verrattuna. Suicunella on suurempi rooli noissa, sen itsekin tiedän. Ja vähän graafisia muutoksia.

Kyllä Silverissä pystyi Ho-ohin saamaan, mutta vasta melko myöhäisessä vaiheessa peliä. Samoin Goldissa Lugian. Suurin ero tuli mitä Pokemoneja peleissä oli.
En olekaan näitä Silverin/Goldin/Crystalin jälkeisiä pelejä tahkonnut, mutta voisi kyllä joskus ehkä kokeilla. Tosin itselläni meni junnuna vähän maku Pokemon-touhuun silloin, kun tämän "toisen sukupolven" jälkeen alkoi tulla taas lisää Pokemoneja. :mrgreen: Ne 250 olivat vielä jotenkin helppoa sisäistää, mutta sen jälkeen kun mennään jo lähemmäs 400 kappaleen määrää, niin alkaa jo olla aika jännää. Nykyäänhän niitä taitaa olla jo melkein 700, ja se on minulle ainakin jo vähän liikaa.
Suosittelen kokeilemaan. Rubya olen itse pelannut, Emeraldia en juuri yhtään, joten suosittelen aluksi Rubya. Hieno peli, yksi parhaimmista tässä pelisarjassa. Emeraldin kokeilemisestakin meni maku, kun paljastui ettei muutamaa suosikkiani Rubysta löydy Emeraldista.
Noh, menihän se vähän cheattaamiseksi, mutta sen jälkeen kun itse juoni oltiin menty läpi niin oli aikaa vähän leikkiä. Pokemonejahan pystyi jopa kloonaamaan itselleen, piti muistaakseni jotenkin kikkailla siinä vaiheessa kun siirtää Bill's PC:llä Pokemoneja kansiosta toiseen. Taisi olla, että samalla kun Pokemon vaihtoi kansiota, peli tallentui siinä vaiheessa automaattisesti ja kesken tallennuksen piti laittaa Game Boy kiinni. Pelin käynnistettyä uudelleen Pokemon löytyi sitten kahdesta kansiosta.
Glitchejä ja bugeja Pokemoneissa kyllä riittää, etenkin ensinmäisen sukupolven Red/Blue/Yellow -peleissä. Siellä se kuuluisin on MissingNo. Muutenkin tuo R/B/Y-kolmikko on niin bugeja täynnä, että sitä voi sanoa parhaimmaksi vain nostalgian takia. Muun muassa Focus Energy -liike, jonka pitäisi nostaa critical hitin mahdollisuutta todellisuudessa vähentää sitä. Sitä paitsi FireRed/LeafGreen ovat erittäin onnistuneita päivityksiä tuolle sukupolvelle.
hevosen k**pä

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Ti 01.01.2013 20:16

Merovingi kirjoitti:Kyllä Silverissä pystyi Ho-ohin saamaan, mutta vasta melko myöhäisessä vaiheessa peliä. Samoin Goldissa Lugian. Suurin ero tuli mitä Pokemoneja peleissä oli.
Juu tämän kyllä tiesin. Ah, tulikin kyllä nostalgiset muistot mieleen kun miettii miten paljon sai hajoilla sen kanssa että se pirun Ho-oh jää sinne palloon kiinni. Lugia nyt oli helppoa napata Master Ballin avulla, mutta Ho-ohin kanssa tuli kyllä taistelua aika urakalla aina. Noh, jäihän se toki lopulta kiinni ja sen jälkeen olikin aika voittajafiilis.
Suosittelen kokeilemaan. Rubya olen itse pelannut, Emeraldia en juuri yhtään, joten suosittelen aluksi Rubya. Hieno peli, yksi parhaimmista tässä pelisarjassa. Emeraldin kokeilemisestakin meni maku, kun paljastui ettei muutamaa suosikkiani Rubysta löydy Emeraldista.
Pitää kyllä varmasti joskus kokeilla. Nyt voisi ottaa projektiksi tuon Crystalin pelaamisen läpi. Onhan tässä vielä tekemistä, vasta kolme salia olen tässä nyt mennyt läpi.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Juge
Viestit: 739
Liittynyt: Su 11.05.2008 18:36
Paikkakunta: Suomusjärvi

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Juge » Ti 01.01.2013 20:45

Täältä löytyy yksi pitkän linjan pokemon-harrastaja. Silloin se joskus 7-vuotiaana alkoi, ja yhä edelleen jaksavat niin vanhat kuin uudetkin pokemonpelit viihdyttää. Ja itseltäni löytyy pelikoneista Game Boy Color, Advance SP, Nintendo DSi ja 3DS. Peleistä taas löytyy Yellow, Crystal, Ruby, Emerald, Red Rescue Team, LeafGreen, Platinum, Black, ja Black 2. Tuo uusin on vielä vähän kesken, kaikki muut on pelattu vähintään läpi, Emereldia taitaa olla takana joku 380 tuntia ja löytyy lähes kaikki pokemonit mitä peliin voi saada. Äärettömän koukuttavia pelejä kaikki.

3DS:n sain joululahjaksi, ja sillä on nyt tullut pelailtua Mario Kart 7:a. Hyvä peli, parasta on tietty vanhoista versioista tutut kentät. Oi niitä aikoja..
“There’s a thin line between being a hero and being a memory.”

Avatar
Velocity
Viestit: 2154
Liittynyt: Ti 07.09.2004 18:44
Paikkakunta: <Turku> Elite Member
Viesti:

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Velocity » Ti 01.01.2013 22:31

Intissä hakkasin Pokemon Diamondia. Koukuttava ja ihan h**vetin hyvä soundtrack.
XBKuvaX 360 - Jump In.
PLAYSTATION 3 - PLAY B3YOND
Kuva -The Future Is Blue-

Avatar
Jack DiBiase
Moderaattori
Viestit: 3819
Liittynyt: Su 18.04.2004 14:52

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Jack DiBiase » Ti 01.01.2013 22:53

Silloin kun minä olin intissä niin hakattiin vaan ryssiä. :salut:
WE BACK YA'LL?!

Avatar
Wanhus
Viestit: 506
Liittynyt: To 02.11.2006 19:47

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Wanhus » Ti 01.01.2013 23:57

Juge kirjoitti:Täältä löytyy yksi pitkän linjan pokemon-harrastaja. Silloin se joskus 7-vuotiaana alkoi, ja yhä edelleen jaksavat niin vanhat kuin uudetkin pokemonpelit viihdyttää. Ja itseltäni löytyy pelikoneista Game Boy Color, Advance SP, Nintendo DSi ja 3DS. Peleistä taas löytyy Yellow, Crystal, Ruby, Emerald, Red Rescue Team, LeafGreen, Platinum, Black, ja Black 2. Tuo uusin on vielä vähän kesken, kaikki muut on pelattu vähintään läpi, Emereldia taitaa olla takana joku 380 tuntia ja löytyy lähes kaikki pokemonit mitä peliin voi saada. Äärettömän koukuttavia pelejä kaikki.

3DS:n sain joululahjaksi, ja sillä on nyt tullut pelailtua Mario Kart 7:a. Hyvä peli, parasta on tietty vanhoista versioista tutut kentät. Oi niitä aikoja..
Tässäkin pitkän linjan "harrastaja". Viime aikoina harrastaminen on ollut satunnaista pelailua uusimpien pelien muodossa. Conquestia pelasin tossa kesällä, mutta se jäi sitten unholaan. White 2 on tässä niin kuin työn alla parhaillaan. Eli ei oikeastaan edes aloitettu. BW1 oli kyllä oikeastaan parasta koko sarjassa sitten pitkään aikaan. Musiikit, uudet Pokemon ja sitten jonkunlainen juoni, jota ei aiemmissa geneissä niin vahvasti ollut edes.

LeafGreen oli ensimmäinen oma peli sarjasta, vaikka ne aikaisemmat pelit oli pelattu sitten lainattuna. Sitä tuli hakattua monta sataa tuntia pitkään ja hartaasti. Nelosgeneä ei niin paljoa enkä muista niitä otuksiakaan sieltä kovinkaan monta.

Itse olen omistanut 1½ vuotta tuon 3DS:n. 3D-pelejä mulla ei ole muita kuin Kingdom Hearts 3D ja Tales of the Abyss. TotA on vielä kesken, mutta KH3D tuli vedettyä aikas nopeasti läpi. Onkos täällä muuten muita Kingdom Hearts -sarjan pelaajia?
"If you combined Paul Heyman and Big E, you would have one full haircut"

Avatar
Coca
Viestit: 907
Liittynyt: La 18.08.2007 09:55
Paikkakunta: Kotka

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Coca » Ke 02.01.2013 00:15

Ikinä kokeillukaan muita kun Yellowia, Rediä ja Blueta. Onko nämä uudet yhtä kovia kun ne ainoat oikeat?
WrestlingAlertin seuraava kehäpsykologi

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Ke 02.01.2013 00:19

Coca kirjoitti:Ikinä kokeillukaan muita kun Yellowia, Rediä ja Blueta. Onko nämä uudet yhtä kovia kun ne ainoat oikeat?
Merovingi kirjoitti:Muutenkin tuo R/B/Y-kolmikko on niin bugeja täynnä, että sitä voi sanoa parhaimmaksi vain nostalgian takia.
Eli joo. Ainakin Gold/Silver/Crystal ovat n. X kertaa parempia kuin R/B/Y. Ja niissähän pääsee myös pelaamaan ne alkuperäisten pelien salit läpi, ja...
Spoiler: näytä
Ottelemaan myös ihan lopussa itse REDiä (eikös se ole muuten ihan Ash? Ainakin Pokemoneista päätellen) vastaan! On muuten sinänsä oikeasti aika eeppinen battle, vaikka olisin toivonut että senkin jälkeen olisi tapahtunut jotain muuta kuin Redin/Ashin housuunpaskominen ja paikalta liukeneminen.
Pistin spoilereihin, koska oli niin jännä juttu.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Migu.22
Viestit: 730
Liittynyt: Ti 03.05.2005 15:43
Paikkakunta: Tampere

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Migu.22 » Ke 02.01.2013 01:37

Wanhus kirjoitti: Onkos täällä muuten muita Kingdom Hearts -sarjan pelaajia?

Joo. Ykkönen on yksi rakkaimmista peleistä ikinä, eikä se kakkonenkaan huono ollut. Lisäksi tuli höntsättyä vähän Chain of Memoriesin kanssa, mutta se ei koskaan jaksanut ihan loppuun asti kiinnostaa. Toivon mukaan tulisi se kolmonenkin ihan oikeasti joskus.

Ittellä menee tällä hetkellä se vähäinen peliaika Shadow of the Colossukselle.
\____0___/

Avatar
Velocity
Viestit: 2154
Liittynyt: Ti 07.09.2004 18:44
Paikkakunta: <Turku> Elite Member
Viesti:

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Velocity » Ke 02.01.2013 11:32

Siis täh? En kyllä muistaakseni ikinä törmännyt yhteenkään bugiin kun Pokemon Rediä/Blueta aikanaan pelailin?

Ja tässä vielä Diamondin soundtrackia, tarvitsee vielä hyvät kuulokkeet että kuulee kaikki raidat.

Parhaalta tuokin kipale kuulosti suoraan DS:n portista kunnon kuulokkeilla.

Tässä vielä toinen:


Ja vaikka Jack hakkasitkin intissä ryssiä, kaivoit käsilläsi poteroita ja söit panssarivanikkaa, niin se ei tee minusta, joka vain rötväsi punkassa pelaten Pokemonia ja syöden Sputnikkeja, yhtään huonompaa ihmistä! Mä sentään opin uusien pokemonien nimiä!


Ja ainiin:

Rakkain terveisin,
Alikersantti Leppänen.

Kuva

=DDDDDDDDD
XBKuvaX 360 - Jump In.
PLAYSTATION 3 - PLAY B3YOND
Kuva -The Future Is Blue-

Avatar
Reno Hex
Viestit: 399
Liittynyt: Ma 05.07.2010 23:17

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Reno Hex » Ke 02.01.2013 12:08

Juup, pitkän linjan Pokemon-harrastaja täälläkin. (Hauska juttu: Otettiin koulussa [AMK] joskus kisaa, että kuka muistaa eniten Pokemonien nimiä. Mun ehdotuksia ei hyväksytty, koska mm. Cyndaquil, Treecko ja Piplup ei kuulemma ole oikeita pokemoneja.)
Merovingi kirjoitti: Harmittavasti DS:n emulaattorit ja niille tarkoitetut Pokemon-pelit ovat aika epävakaita tapauksia. En ole löytänyt vieläkään toimivaa emulaattoria Diamondille kovasta yrityksestä huolimatta, vaikka kaverini siinä kerran onnistui. Ei kylläkään laittanut minulle linkkiä tuohon toimivaan emulaattoriin, koska oli unohtanut mistä sen löysi.
Itse kokeilemistani No$GBA on toiminut ihan vakaasti, kunhan muistiasetukset säätää kohdalleen.
Merovingi kirjoitti: Suosittelen kokeilemaan. Rubya olen itse pelannut, Emeraldia en juuri yhtään, joten suosittelen aluksi Rubya. Hieno peli, yksi parhaimmista tässä pelisarjassa. Emeraldin kokeilemisestakin meni maku, kun paljastui ettei muutamaa suosikkiani Rubysta löydy Emeraldista.
Ketä? Emeraldin ainut pettymys itselleni oli uudistettu Elite Four. (Tosin syystä, Ruby/Sapphiren Eliitin pystyi sooloamaan Blazikenillä.) Varsinkin double battlejen isompi määrä oli jotain hienoa. Eli itse suosittelen kyllä pelaamaan ihan suoraan Emeraldia.
Merovingi kirjoitti: Glitchejä ja bugeja Pokemoneissa kyllä riittää, etenkin ensinmäisen sukupolven Red/Blue/Yellow -peleissä. Siellä se kuuluisin on MissingNo. Muutenkin tuo R/B/Y-kolmikko on niin bugeja täynnä, että sitä voi sanoa parhaimmaksi vain nostalgian takia. Muun muassa Focus Energy -liike, jonka pitäisi nostaa critical hitin mahdollisuutta todellisuudessa vähentää sitä. Sitä paitsi FireRed/LeafGreen ovat erittäin onnistuneita päivityksiä tuolle sukupolvelle.
Tämä. Jos en ihan pahasti muista väärin, kaksityyppisten pokemonien toissijainen tyyppi ei vaikuttanut tehdyn tai saadun vahingon määrään (Charizard (Fire/Flying) ei saanut STABia Fly:sta, tai vastaavasti ottanut ylimääräistä vahinkoa Thunderboltista) vaikka peli antoikin siihen viittaavia viestejä. Ja 'monien nopeus ratkaisi kriittisten osumien todennäköisyyden, eli Snorlax oli ihan p**ka.
DeadManWalking kirjoitti:
Spoiler: näytä
Ottelemaan myös ihan lopussa itse REDiä (eikös se ole muuten ihan Ash? Ainakin Pokemoneista päätellen) vastaan! On muuten sinänsä oikeasti aika eeppinen battle, vaikka olisin toivonut että senkin jälkeen olisi tapahtunut jotain muuta kuin Redin/Ashin housuunpaskominen ja paikalta liukeneminen.
Pistän spoilereihin, etten anna vinkkejä DMW:n spoilereista.
Spoiler: näytä
Ash on animen päähenkilö. Pelien ja mangan on Red. Garyn vastine on Blue, ja manga tuntee tytön nimeltä Green. Greenin peliversio on vaihtoehtoinen päähenkilö LeafGreenissä ja FireRedissä, nimeltään Leaf. Gold/Silverin päähenkilö on Gold ja antagonisti on Silver. Crystalissa oleva vaihtoehtoinen naispäähenkilö on Crystal, Krystal, Kristal Krys tai Kris. Tästä on erimielisyyksiä, enkä jaksa tarkistaa. Sen jälkeen tyyli ilmeisesti vaihtuu, koska kolmannen genin pelien päähenkilöiden default-nimet ovat Brendan ja May ja viidennen Hilbert ja Hilda.
Velocity kirjoitti:Siis täh? En kyllä muistaakseni ikinä törmännyt yhteenkään bugiin kun Pokemon Rediä/Blueta aikanaan pelailin?
Suurin osa niistä bugeista ei ole visuaalisia.
Pikachu kirjoitti:Pika Pika.

Avatar
Velocity
Viestit: 2154
Liittynyt: Ti 07.09.2004 18:44
Paikkakunta: <Turku> Elite Member
Viesti:

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Velocity » Ke 02.01.2013 12:16

Reno Hex kirjoitti:Suurin osa niistä bugeista ei ole visuaalisia.
Jos viittaat tällä yleiseen grafiikkahuora-statukseeni, niin haistappa v***u :tongue:

Jos ihan muuten, että niitä ei välttämättä helpolla huomaa, niin en kyllä niihinkään ole törmännyt. Ja pelasin kyllä aika h**vetin monta tuntia kakarana. Pari esimerkkiä?
XBKuvaX 360 - Jump In.
PLAYSTATION 3 - PLAY B3YOND
Kuva -The Future Is Blue-

Avatar
Juge
Viestit: 739
Liittynyt: Su 11.05.2008 18:36
Paikkakunta: Suomusjärvi

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Juge » Ke 02.01.2013 12:57

Ja monien nopeus ratkaisi kriittisten osumien todennäköisyyden, eli Snorlax oli ihan p**ka.
Juu tää on jännä. Nopea pokemon + joku liike, jolla on korkea critical hit ratio, niin critical hittiä pukkaa lähes kokoajan. Ja jos pokemonilla on vielä kova attack, niin huhhuh. Ainakin slash ja karate chop ovat tällaisa liikkeitä. Mutta tämä siis koskee vain R/B/Y.
“There’s a thin line between being a hero and being a memory.”

Japeet
Viestit: 1514
Liittynyt: Pe 29.12.2006 16:00

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Japeet » Ke 02.01.2013 15:32

Velocity kirjoitti:
Reno Hex kirjoitti:Suurin osa niistä bugeista ei ole visuaalisia.
Jos viittaat tällä yleiseen grafiikkahuora-statukseeni, niin haistappa v***u :tongue:

Jos ihan muuten, että niitä ei välttämättä helpolla huomaa, niin en kyllä niihinkään ole törmännyt. Ja pelasin kyllä aika h**vetin monta tuntia kakarana. Pari esimerkkiä?
Tuossa ylempänä joku ainakin puhui siitä että joku liike jonka tarkoitus on lisätä critical hitin mahdollisuuksia laskee sitä todellisuudessa. BTW onko kukaan kokeillut näitä uudempia Black & White/B2 & W2 -pelejä? Itse olen viimeksi hakannut Yellowta junnuna ja uusintakierroksen pari kuukautta sitten, ja olen harkinnut että voisin tyttöystävän sisaruksilta lainata näitä uudempia tässä lähiaikoina. Osa uudemmista örkeistäkin vaikuttaa ihan kivoilta näin pikaisen selailun jälkeen, vaikka osa onkin sitten ihan naurettavia tapauksia.

Ainiin, onko näissä vielä sitä paskaa ominaisuutta että jotkut pokemonit voi kehittyä vain treidaamalla. Pari kertaa meinasi hajottaa ihan huolella kun Golemin tai Gengarin olisi halunnut ja sitten pitää jumittaa Haunterin ja Gravelerin kanssa kun ei oo ketään jonka kanssa näitä voisi vaihdella eestaas.

Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Videopelit

Viesti Kirjoittaja Merovingi » Ke 02.01.2013 15:57

Reno Hex kirjoitti:Juup, pitkän linjan Pokemon-harrastaja täälläkin. (Hauska juttu: Otettiin koulussa [AMK] joskus kisaa, että kuka muistaa eniten Pokemonien nimiä. Mun ehdotuksia ei hyväksytty, koska mm. Cyndaquil, Treecko ja Piplup ei kuulemma ole oikeita pokemoneja.)
Treecko on varmaan paskin starter ikinä.
Itse kokeilemistani No$GBA on toiminut ihan vakaasti, kunhan muistiasetukset säätää kohdalleen.
Tuota olen itse käyttänyt HeartGoldin kanssa, mutta tuo onkin räätälöity käsittääkseni ihan HG:tä varten. Ymmärtääkseni pitäisi olla Diamond-rippi ja sille räätälöity emulaattori, jotta homma toimii.
Ketä? Emeraldin ainut pettymys itselleni oli uudistettu Elite Four. (Tosin syystä, Ruby/Sapphiren Eliitin pystyi sooloamaan Blazikenillä.) Varsinkin double battlejen isompi määrä oli jotain hienoa. Eli itse suosittelen kyllä pelaamaan ihan suoraan Emeraldia.
No siis, oma kesken jättämiseni johtui lähinnä ettei Emeraldissa ollut tiettyjä suosikkejani käytettävissä. Muun muassa Zangoosea ei voinut saada, joka on yksi suosikeistani tuossa sukupolvessa. Täysi peto loistavalla attack/speed -yhdistelmällä.
Tämä. Jos en ihan pahasti muista väärin, kaksityyppisten pokemonien toissijainen tyyppi ei vaikuttanut tehdyn tai saadun vahingon määrään (Charizard (Fire/Flying) ei saanut STABia Fly:sta, tai vastaavasti ottanut ylimääräistä vahinkoa Thunderboltista) vaikka peli antoikin siihen viittaavia viestejä. Ja 'monien nopeus ratkaisi kriittisten osumien todennäköisyyden, eli Snorlax oli ihan p**ka.
Tässä on noita ensinmäisen sukupolven bugeja. Kuten listasta voi jo päätellä, on ensinmäisessä generaatiossa melkoisia epäonnistumisia. Itse olen tietämättäni käyttänyt tuota Toxic/Leach Seed -bugia hyväkseni, mikä teki Exeggutorista ihan jäätävän tuhoajan. Taistelut ohi 3-4 vuorossa tuon kombon takia. Ainiin, olihan sillä kahtena muuna liikkeenä Solarbeam ja Psychic..

Joku Scyther olisi muuten aikamoinen hirviö tuon Speed/Critical Hit Ratio -jutun takia. Scytherillä on jo korkea attack ja Speed, mutta se voi oppia Swords Dancen ja Agilityn (SD buffii attackia ja Agility nopeutta. Ja molemmat erittäin paljon). Lisäksi se voi oppia Slashin, jolla on normaalia suurempi todennäköisyys saada critti. Kuvassa tosin mainitaan, että kolme Swords Dancea tarkoittaa jokaisen hyökkäyksen tekevän critin verran vahinkoa.. Mutta jos sinulla on vielä käytettynä pari kertaa Agility ja käytät vain Slashia.. No, mikään ei pysy hengissä sellaisella vahinkomäärällä.

Eli kannattaa siis mennä suoraan LeafGreen/FireRed -kaksikon pariin. Ja onhan niissä paremmat grafiikat Velocity. :wink:

Japeet, eiköhän niissä ole. Serebii.net varmaan osaa kertoa sinulle paremmin asiasta, mutta emulaattoreilla sen voi kiertää. HeartGoldille on Evolution Editor ja VisualBoyAdvancelle (joka pyörittää kolmea ensinmäistä sukupolvea) on VBALink, jonka avulla voi vaihtaa Pokemoneja itsensä kanssa. Voit siis saada kuusi Mewtwota, jos vain niin haluat. Itse hankin sen avulla Alakazamin, joka on ihan sairas. Varmaan ensinmäisen generaation kovin ei-legendaarinen Pokemon.. Ei jestas sitä hajoamisen määrää, kun Bluella oli FireRedissä se (kuten aina). Pystyin tuhoamaan kaikki muut Pokemonit Bluelta helposti, mutta Alakazam sweeppasi minulta koko partyn kevyesti.
hevosen k**pä

Vastaa Viestiin