The Rocker kirjoitti:On se kummallista miten näitä "smarkkeja" ei voi miellyttää. Nyt huhutut kolme ottelua (Triple H vs Lesnar, Cena vs The Rock ja Punk vs Undertaker) ovat kaikki rematcheja, tätä ei voi kieltää. Mutta samalla kahdella niistä olisi hyvä pohjustus ja yksi ottelupari ei ikinä saavuttanut täyttä potentiaaliaan. Sen lisäksi Undertakerin ja Punkin ottelu käytiin vuoden 2009 syksyllä joten siitä on jo aika paljon aikaa.
Kyllä "smarkkeja" voi myös miellyttää. Aina on jotain josta pidetään ja jotain josta ei pidetä. Se on mielestäni ihan normaalia, jos ei pidä kaikesta.
Ongelma näillä kolmella ottelulla on, että ne ovat aivan liian ennalta-arvattavia. Miten kukaan painia pidempään kuin kaksi kuukautta seurannut uskoisi Cenan ja HHH:n häviävän ottelunsa? Streak-ottelut ovat tosin erilainen asia, sillä niissä oletuksen on Undertakerin voitto ja hyvä ottelu. Painissa on myös tärkeää jännitys ja noissa kahdessa rematchissa sitä ei ole, koska lopputulos on niin selvä. Ottelut ovat parhaimmillaan silloin, kun niissä voi oikeasti jännittää voittajaa ja lopputulosta. Ennalta-arvattavuus on viihteen pahimpia ongelmia.
Lisäksi.. Mitä annettavaa esimerkiksi Cenan ja Rockyn rematchilla olisi? Mitä uutta ja erityistä me näkisimme? Cenan voitto on aivan varma. Mitä odotettavaa promoilta olisi? Rocky heittää ne samat vanhat fruitypebblesladypartsbootstotheassesjabronipie -settinsä?
WrestleMania on SE tapahtuma. Se isoin tapahtuma, jolta odotetaan enemmän kuin siltä syksyn väli-PPV'ltä. Se tapahtuma, jolta odotetaan loistavaa viihdettä joka ikinen kerta ja uusia ottelupareja. Onko se jotenkin väärin, kun emme halua nähdä jo nähtyjä ottelupareja, joiden lopputulokset tietää jo sokea Reetta.
"Hyvä pohjustus". Erinomainen argumentti. Mitä jos buukattaisiin WrestleManian Main Eventiksi vaikkapa Big Show Vs. John Cena ja semi-main eventiin Triple H Vs. Randy Orton ja Undertaker ottelee Kanea vastaan. Voi juku pojat miten loistava pohjustus noilla otteluilla olisikaan! Hei, mitä jos buukataan nuo samat ottelut kolmeen seuraavaan WrestleManiaan! Sittenhän se pohjustus vasta olisikin huisia, voi joku miten upea idea!
Pointti - jossain vaiheessa se pohjustus käy jo rasitteeksi, kun "kaikki on jo nähty". Näin kävi Cenan ja Ortonin ikuisuusfeudille, joka alkoi tulla lopulta korvista ulos ja olla todella puuduttavaa.
Viime Maniassakin oli yksi rematch johon jotkut täällä suhtautuivat vähän karsaasti. Triple H vs Undertaker. Nyt se on voittamassa Alert Idolsissa vuoden ottelun ja vuoden feudin palkinnon. Tai sitten muistelen teidän suhtautuneen siihen negatiivisesti vuotta aiemmin jolloin se oli myöskin rematch. Se toinen "rematch" onkin sitten asia erikseen (Daniel Bryan vs Sheamus).
Muistaakseni siihen suhtauduttiin kriittisesti vähän molempina vuosina. Kakkoskohtaamisessa taisi kyseessä olla sen kankea aloitus ja pettymys, kun Undertaker ei kohdannutkaan Stingiä.
Te varmaan olisitte vuonna Mania 17 aikaan itkeneet verta kun Austin ja Rocky ottivat taas yhteen. Samoin Mania 19 aikaan. Samalla tavalla te itkitte kun Jericho ja Michaels alkoivat taas feudaamaan. Myöntäkää: inhoatte noita kaikkia osanottajia (Japeet ja Mero ainakin). Siksi te vääntelette Manian ME:seen jotain sellaista variaatiota jossa Punk jobbaa joko Rockylle tai Cenalle Manian ME:ssä jotta teillä olisi jotain itkettävää.
Menneisyyden mahdollisilla mielipiteillä spekulointi on aivan turhaa, jos silloin ei ole painia seurannut. Mahdollisista mielipiteistä, jos silloin olisi painia seurannut, on mahdotonta sanoa mitään, kun meillä on mahdollisuus jälkiviisauteen. Mielipiteitä ja kritiikkiä muodostetaan hetkessä sen hetkisistä olettamuksista, mitä tulevaisuudesa tulee tapahtumaan. Jälkiviisastella aina voi, mutta mitä siitä kostuu?
Minulle taas Jerichon ja Michaelsin feudi oli ihan jees, sillä en ollut WM19:n aikaan painia seurannut, joten näin heidän feudinsa ensinmäistä kertaa. Ottelupari ja feudi olivat siis minulle "uusia".
Osaanottajien inhoamisesta.. Noh, Rockya kohtaan suhtautumiseni on neutraali. En inhoa, en rakastakkaan. Osaa promottaa, mutta promojen ongelmana on liikaa pohjautuminen iskulauseisiin. Lesnar on taas viihdyttävä tuhoaja, joka hoitaa roolinsa hyvin. CM Punk on varmasti yksi maailman tämän hetken parhaimmista painijoista kokonaisvaltaisesti ja pidän hänestä. HHH on minulle ehkä hivenen negatiivisuuden puolelle menevä, sillä hän ei ole niin hyvä kuin häntä on buukattu.. Ehkä paras sanonta HHH:n urasta on että "Hän oli kasi, jota buukattiin kuin kymppiä, joka sai hänet näyttämään kutoselta". Kuitenkin HHH on hyvä painija, vaikka ei nyt mikään suosikkini juuri ole, ja saa aikaan hyviä otteluita. Cena on taas keskinkertainen painija, joka on pyörinyt samalla gimmickillä jo kohta kahdeksan vuotta, mikä on saanut minut tympääntymään koko herraan ja hän ei viihdytä minua ollenkaan.
En ymmärrä yhtään viimeisen lauseesi pointtia.. Vääntelemme jotain Triple Threattia Maniaan, jotta meillä olisi jotain itkettävää? Ööh.. Anteeksi, mitä v**tua?
Miksi kukaan tahtoisi nähdä 'Maniassa ottelun, joka saisi meidät vain pettyneeksi ja pahalle tuulelle? Mitä v***n järkeä tuossa olisi? Juo vähemmän sitä viinaa, sun aivot eivät selvästi tykkää siitä.
Miksi minä haluan nähdä Punk Vs. Cena Vs. The Rockin Maniassa? Yksinkertaisesti siitä syystä, että siinä olisi loistava ottelu ja feudi, joka mahdollistaisi järkevällä tavalla Cenan ja Rockyn uudelleenkohtaamisen niin ottelun, kuin feudin kannalta. Näkisimme jotain uutta ja ennennäkemätöntä viimevuotisesta, sillä Punk sekoittaisi oikein mukavasti tuota kuviota. Koko kolmikolla on tunnetusti beeffiä toistensa kanssa ihan riittämiin, joten se pohjustus olisi myös kunnossa. Mitä pahaa tuossa ottelussa olisi? Tuostahan saisi vielä kovemman, kun laittaisi otteluun erikoistuomarin.. Ehkäpä.. Stone Cold Steve Austin?
Koko ajatus siitä, että joku seuraa jotain lajia tai asiaa, jotta voisi valittaa siitä on ihan naurettava. Kaikki haluavat nähdä hyvää ja itseään miellyttävää viihdettä, jolloin on ihan luonnollista antaa kritiikkiä, jos se viihde ei miellytä. Kehuja tulee silloin kun ne on ansaittu, kritiikkiä silloin kun se on ansaittu. Ja minä uskallan kyllä kehua, kun sille on tarve. En ajattele että kaikki on aina paskaa ja mikään ei voi muuttua paremmaksi.