Elintarviketopic

Ai vapaapaini ei juuri nyt nappaa? No puhutaan sitten vaikkapa tv-ohjelmista tai termodynamiikasta.
Vastaa Viestiin
Avatar
Phenomenon
Viestit: 1971
Liittynyt: Pe 15.02.2008 11:35
Paikkakunta: Itä-Helsinki

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Phenomenon » Ke 10.10.2012 18:38

Myykö ne niitä jätesäkeissä? :lol:

Mafia ja rasvakeitin... :|
Phe-no se on, sai hän suosion
fanilauma perässänsä on jo loputon
Mah-do-ton, ownausputki on
nörttejä lakos, voimansa on rajaton

Avatar
Mr.Perfekt
Viestit: 794
Liittynyt: Su 24.08.2008 17:51
Paikkakunta: Lahti

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Mr.Perfekt » Ke 10.10.2012 19:18

Phenomenon kirjoitti:Myykö ne niitä jätesäkeissä? :lol:

Mafia ja rasvakeitin... :|
Sellainen läpinäkyvä pussi, joka näyttää siltä kun hajoaisi minä hetkenä hyvänsä kun on ahdettu niin täyteen. :D

Avatar
Saimou
Moderaattori
Viestit: 1459
Liittynyt: Ke 10.11.2004 22:51
Paikkakunta: Vasa

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Saimou » Ti 22.01.2013 21:52

Maapähkinävoi, tuo ameriikan klassikko. Koska kyseessä on jenkit, olen kuvitellut tuotteen aina joksikin ällömakeaksi tahnaksi, eivätkä jenkkileffojen hillolla terästetyt vehnäleivät (ilman reunoja) ole ainakaan heikentäneet mielikuvaa. Mielikuvissa levite on mennyt myös sekaisin nutella-tyyppisten suklaamössöjen kanssa. Taannoin rakas puolisoni kuitenkin osti maapähkinävoita luomukaupasta ja menin kokeilemaan...

...Jumalaista tavaraa. Kuin tasaiseksi tahnaksi liisteröityä (vähäsuolaista) suolapähkinää. Tuli tuossa taas rouskuteltua hapankorpun päällä, kyseisestä kombosta on tullut todellinen iltapalasuosikki. Kiitos sinulle hullu tiedemies, joka tämän ihmeellisen herkun aikanasi keksit.

Show_Stopper
Viestit: 1353
Liittynyt: Pe 15.09.2006 15:46

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Show_Stopper » Ti 22.01.2013 23:05

Ihan outoa että joku löytää phiinatbatterin vasta aikuisena. Itse tullut tuota mussutettua varmaan ennen kuin opin edes kävelemään. Hillojen kanssa tai ilman ja lasi maitoa, siinä the setit.
JDub kirjoitti:Cock_Sucker sopisi kyllä sinulle paremmin..

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja The Rocker » Ti 22.01.2013 23:36

Show_Stopper kirjoitti:Ihan outoa että joku löytää phiinatbatterin vasta aikuisena. Itse tullut tuota mussutettua varmaan ennen kuin opin edes kävelemään. Hillojen kanssa tai ilman ja lasi maitoa, siinä the setit.
Mä en oo löytäny vieläkään. Oonko mä sitten outo?
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Avatar
Hautsi_
Viestit: 804
Liittynyt: To 11.05.2006 21:19
Paikkakunta: Helsinki

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Hautsi_ » Su 10.02.2013 16:04

http://authoritynutrition.com/why-is-bread-bad-for-you/

Kannattaa kokeilla olla vaikkapa tuo kuukausi ilman leipää. Itselläni on kadonnut närästys, jota olen hoitanut aiemmin Losecilla ja Somacilla. Tuntuu hyvältä. Myös vireystaso on noussut sekä atooppinen ihoni on hyvässä kunnossa. Mielenkiinnolla odottelen koivun siitepöly kautta. Joskos allergia olisi kadonnut tai ainakin lieventynyt.
Ei mikään ihme että,egyptiläinen keihään finaaliin, nehän on heitellyt kiviä yli vuoden Kairon kaduilla #huono #jopamauton

Avatar
Riveni
Moderaattori
Viestit: 2583
Liittynyt: La 03.09.2005 09:29
Paikkakunta: Helsinki

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Riveni » Su 10.02.2013 16:32

Eihän se mikään salaisuus ole, että kuorituista jyvistä tehty valkoinen leipä on äärimmäisen huonolaatuista ravintoa. Pelkkä siirtyminen täysjyvään on jo askel oikeaan suuntaan, ja ohran sekä vehnän dumppaaminen kokonaan ja korvaaminen rukiilla vielä parempaa. Ruistuotteissakin kannattaa vilkaista että mitä jauhoja kyseinen leipä sisältääkään, sillä ruisleiväksi saa mainostaa ties mitä viljakomboja. Täysruistuotteet kyllä mainostavat olevansa 100% ruista.

Itsekään en ole leipää syönyt miesmuistiin, mitä nyt ruisleipää silloin tällöin, eikä ole kauhea ikävä. Omasta mielestäni se on maatalousyhteiskunnan jäänne ja turhake jonka syömiseen ei oikeastaan ole mitään perusteita modernissa yhteiskunnassa, jossa parempaa ravintoa on tarjolla ympärivuotisesti. Paitsi tietenkin tottumus ja maku.
kumiorava kirjoitti:Jossain määrin ihailen sitä intoa, että heppu jaksaa kirjoittaa rivikaupalla markkinaliberaalista utopiastaan jollekin painifoorumille.

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » Su 10.02.2013 16:37

Mutta eikö leivän suosio, ole aika itsestäänselvyys. Nopeasti saatava ruoka, josta saa hyvinkin erinmakuisen vain vaihtamalla päällisiä? Kaipa tuolle olisi erillaisia vaihtoehtoja, mutta ei tule nyt itselle mieleen. Mainitaan nyt, että syön lähinnä täysjyviä, näkkäriä/hapankorppua ja reissumiehen tapaisia ruisleipiä. Ruislimpusta en ole koskaan oppinut nauttimaan vaan joka kerta yhtä hirveä kokemus syödä sitä. Kotona tulee syötyä jonkin verran jotain vaaleaakin, kun sitä tänne jostain syystä ostetaan.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
Riveni
Moderaattori
Viestit: 2583
Liittynyt: La 03.09.2005 09:29
Paikkakunta: Helsinki

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Riveni » Su 10.02.2013 16:42

MR.Off Topic kirjoitti:Mutta eikö leivän suosio, ole aika itsestäänselvyys. Nopeasti saatava ruoka, josta saa hyvinkin erinmakuisen vain vaihtamalla päällisiä? Kaipa tuolle olisi erillaisia vaihtoehtoja, mutta ei tule nyt itselle mieleen.
Salaatti on aika kelpo korvike. Ei siinä oikeasti mene sen kauempaa kuin leivänkään kanssa, ja lisukkeena voit käyttää vaikka ihan niitä samoja päällisiä.
kumiorava kirjoitti:Jossain määrin ihailen sitä intoa, että heppu jaksaa kirjoittaa rivikaupalla markkinaliberaalista utopiastaan jollekin painifoorumille.

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja The Rocker » Ti 12.02.2013 00:31

Riveni kirjoitti: Itsekään en ole leipää syönyt miesmuistiin, mitä nyt ruisleipää silloin tällöin, eikä ole kauhea ikävä. Omasta mielestäni se on maatalousyhteiskunnan jäänne ja turhake jonka syömiseen ei oikeastaan ole mitään perusteita modernissa yhteiskunnassa, jossa parempaa ravintoa on tarjolla ympärivuotisesti. Paitsi tietenkin tottumus ja maku.
Mitenkäs Riveni suhtautuu muihin maatalousyhteiskunnan tuotteisiin? Esim. maitoon, kananmuniin, alkoholituotteisiin yms. yms. Vai liittyykö tähän jokin tunneperäinen syy? Leipä on kuitenkin käsittääkseni suhteellisen terveellinen välipala verrattuna moniin muihin vaihtoehtoihin.
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Avatar
Hautsi_
Viestit: 804
Liittynyt: To 11.05.2006 21:19
Paikkakunta: Helsinki

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Hautsi_ » Ti 12.02.2013 09:36

Esimerkiksi kanamunat ovat melkoisia ravintopommeja. Ne kun sisältävät kaiken mitä kanansikiö tarvitsee kasvaakseen. Myös voita kannattaa mättää. Siinä on hyvässä suhteessa omega kolmosia ja kutosia. Ja se on huomattavasti parempi vaihtoehto kuin margariinit:

http://1.bp.blogspot.com/-AHgQPHm679Q/T ... ojekti.gif

Taulukossa siis vertailu Pohjois-Karjala projektin vaikutuksesta. Kaikkihan kys. tutkimuksen tuntevat. Sen takia nykyiset ravintosuositukset ovat päin p***että. Ja nehän pohjautuvat siihen, että kun P-Karjalassa vaihdettiin voit margariineihin ja rasvaiset tuotteet kevyttuotteisiin, kuolleisuus väheni. Joo niinhän se vähenikin, mutta tutkimuksen vertailuryhmä oli Kuopion alue, jossa samaan aikaan jatkettiin voin ja tyydyttyneen rasvan mättämistä entiseen tapaan.. ja kappas! Kuolleisuus laski vielä enemmän! Sama juttu koko muussa Suomessa! Asiaan lienee vaikuttanut mm. tupakoinnin väheneminen. Ja kenties moni muukin asia, muttei todellakaan voin vaihto margariiniin. Ja nyt on löytynyt muitakin tutkimuksia, joiden tuloksia on peitelty. Pekka Puskan propaganda on purenut 30 vuotta, ja mitä sinä aika on tapahtunut? Krooniset taudit ovat lisääntyneet, kakkostyypin diabeetikkoja on uskomaton määrä, kuten myös ylipainoisia. Oma vointini on parantunut huomattavasti sen jälkeen, kun olen vähentänyt hiilareita ja lisännyt niiden tilalle rasvaa (voita, oliiviöljyä, kermaa, jne).

Tiesittekö, että ennen diabetesta hoidettiin ruokavaliolla? Ennen kuin insuliini oli keksitty. Ja minkälainen ruokavalio oli? Mahdollisimman vähän hiilihydraatteja, paljon rasvaa ja maltillisesti proteiineja. Nykyään suositellaan juuri päinvastaista ruokavaliota.

Loppuun vielä MOT: Rasvainen kupla. Kannattaa katsoa.
Ei mikään ihme että,egyptiläinen keihään finaaliin, nehän on heitellyt kiviä yli vuoden Kairon kaduilla #huono #jopamauton

Avatar
ToNy-MaN
Viestit: 1755
Liittynyt: Pe 06.01.2006 03:03
Paikkakunta: Jämsänkoski

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja ToNy-MaN » Ti 12.02.2013 09:56

Hautsi_ kirjoitti: Tiesittekö, että ennen diabetesta hoidettiin ruokavaliolla? Ennen kuin insuliini oli keksitty. Ja minkälainen ruokavalio oli? Mahdollisimman vähän hiilihydraatteja, paljon rasvaa ja maltillisesti proteiineja. Nykyään suositellaan juuri päinvastaista ruokavaliota.
Jaa mut kun on lääkäri laittanu vähähiilariselle proteiinikuurille.
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.

Avatar
Hautsi_
Viestit: 804
Liittynyt: To 11.05.2006 21:19
Paikkakunta: Helsinki

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Hautsi_ » Ti 12.02.2013 10:25

No sehän on loistava uutinen! =D> Oikeasti. Osa lääkäreistä alkaa varmasti pikku hiljaa muuttamaan käsityksiään ja lopettaa sen virallisterveellisen ruokavalion tuputtamisen potilaille. Valitettavasti Diabetesliitto kuitenkin suosittelee (vielä) runsas hiilihydraattista ruokavaliota, ja useimmat lääkärit suosittelevat kyseista ruokavaliota diabeetikoille. Toivottavasti asia muuttuu pian. Pekka Puska ilmeisesti jää eläkkeelle vuoden lopussa, ja ehkäpä se muutos alkaa siitä. Ensin THL alkaa muuttamaan ravitsemussuosituksia, ja muut seuraavat. Toivottavasti ainakin.

Tosin tuo runsasproteeninen ruokavaliokin pitäisi olla runsasrasvainen. Liika proteiini ei kuitenkaan tee hyvää diabeetikon munuaisille. Mutta vähähiilarisuus on loistava juttu.

http://bp0.blogger.com/_DvUbyOlnKyQ/SGr ... nsulin.BMP

Verensokeritasot pysyy parempina ja insuliiniannoksia voi (tietenkin lääkärin toimesta) pienentää.
Ei mikään ihme että,egyptiläinen keihään finaaliin, nehän on heitellyt kiviä yli vuoden Kairon kaduilla #huono #jopamauton

Avatar
ToNy-MaN
Viestit: 1755
Liittynyt: Pe 06.01.2006 03:03
Paikkakunta: Jämsänkoski

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja ToNy-MaN » Ti 12.02.2013 11:44

Itsellä tietysti voi olla osatekijänä se että painan vain alle 60 kiloa :D Hiilihydraattihan nostaa sokereita jotka on mulla koko ajan korkeella ja heittelee muutenkin. Eilen oli iltapäivällä 22, 12 jälkeen yöllä heräsin hypoihin kun oli enää 2!
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.

Avatar
Riveni
Moderaattori
Viestit: 2583
Liittynyt: La 03.09.2005 09:29
Paikkakunta: Helsinki

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Riveni » Ti 12.02.2013 22:03

The Rocker kirjoitti:
Riveni kirjoitti: Itsekään en ole leipää syönyt miesmuistiin, mitä nyt ruisleipää silloin tällöin, eikä ole kauhea ikävä. Omasta mielestäni se on maatalousyhteiskunnan jäänne ja turhake jonka syömiseen ei oikeastaan ole mitään perusteita modernissa yhteiskunnassa, jossa parempaa ravintoa on tarjolla ympärivuotisesti. Paitsi tietenkin tottumus ja maku.
Mitenkäs Riveni suhtautuu muihin maatalousyhteiskunnan tuotteisiin? Esim. maitoon, kananmuniin, alkoholituotteisiin yms. yms. Vai liittyykö tähän jokin tunneperäinen syy?
Maatalousyhteiskunnalla tarkoitan siis yhteiskuntaa jossa lähes jokainen ruokkii itse itsensä, eli on maanviljelijä (Suomi 1700-luvun loppuun saakka). Tällöin oli tärkeää että ravinto kyettiin varastoimaan, mihin vilja sopii erinomaisesti. Nykypäivänä kun sekä varastointikeinot, että tuotanto ovat täysin eri tasolla, viljan hyödyt (helppo varastoitavuus) eivät enää ole relevantteja ja jäävät haittojen varjoon. Nykypäivänä vilja onkin parhaimmillaan eläinten ruokana.
Leipä on kuitenkin käsittääkseni suhteellisen terveellinen välipala verrattuna moniin muihin vaihtoehtoihin.
No ei se kyllä ole. Onhan se parempaa kuin joku sokeripaska (karamellit yms.), tai käsitellyt perunatuotteet, mutta siihen ne "monet muut vaihtoehdot" jäävätkin. Täysruisleipä nyt on eri asia, sitä voi kutsua jo suhteellisen terveelliseksi.
kumiorava kirjoitti:Jossain määrin ihailen sitä intoa, että heppu jaksaa kirjoittaa rivikaupalla markkinaliberaalista utopiastaan jollekin painifoorumille.

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja The Rocker » Ti 12.02.2013 22:05

Okei tarkistin vain että puhummeko nyt samoista asioista ja ilmeisesti oli eroa siinä mistä puhuit ja mitä minä ymmärsin. Asia selvä.
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Avatar
Hautsi_
Viestit: 804
Liittynyt: To 11.05.2006 21:19
Paikkakunta: Helsinki

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Hautsi_ » Pe 08.03.2013 00:18

http://www.magneettimedia.com/tunnettu- ... isen-syyn/

Netti on pullollaan tuota tukevia tutkimuksia.
Asiaan liittyen; Pekka Puskan haastattelut ovat melko huvittavia. Kysyttäessä miksi tyydyttyneitä rasvoja pitäisi välttää, hän kertoo aina kuinka "tutkimukset osoittavat".. Ainoat tutkimukset, jotka hän osaa mainita ovat Pohjois-Karjala projekti sekä Seitsemän maan tutkimus. Ja ne ovat todella vanhoja tutkimuksiksi, joiden perusteella virallisterveellinen ruokavalio on koostettu.
Ei mikään ihme että,egyptiläinen keihään finaaliin, nehän on heitellyt kiviä yli vuoden Kairon kaduilla #huono #jopamauton

Avatar
Riveni
Moderaattori
Viestit: 2583
Liittynyt: La 03.09.2005 09:29
Paikkakunta: Helsinki

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Riveni » Pe 08.03.2013 19:24

Jos kuitenkin altistamme jatkuvasti elimistömme myrkyille ja lisäaineille, joita kehomme ei ole suunniteltu käsittelemään, aiheutamme kroonisen tulehduksen tilan. Krooninen tulehdus on aivan yhtä haitallinen kuin akuutti tulehdus on hyödyllinen.
Huhhuijaa, sinne vedetään taas uskottavuus WC-pöntöstä alas. Artikkeli alkoi lupaavasti, mutta puolivälissä muuttuikin luonnollisuushömpäksi vailla päätä eikä häntää. Lukeminen loppui tuohon järjettömään väitteeseen.
kumiorava kirjoitti:Jossain määrin ihailen sitä intoa, että heppu jaksaa kirjoittaa rivikaupalla markkinaliberaalista utopiastaan jollekin painifoorumille.

Avatar
Hautsi_
Viestit: 804
Liittynyt: To 11.05.2006 21:19
Paikkakunta: Helsinki

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Hautsi_ » Pe 08.03.2013 21:56

Riveni kirjoitti:Huhhuijaa, sinne vedetään taas uskottavuus WC-pöntöstä alas. Artikkeli alkoi lupaavasti, mutta puolivälissä muuttuikin luonnollisuushömpäksi vailla päätä eikä häntää. Lukeminen loppui tuohon järjettömään väitteeseen.
Myöhemmässä vaiheessa kirjoitusta tuosta "luonnollisuushömpästä" kerrotaan enemmän.
Lyhyesti sanottuna tulehduksen aiheuttaa elimistön ylikuormittaminen teollisesti käsitellyillä sokereilla (keinomakeutusaineet ja tärkkelykset) ja omega-6 kasviöljyillä, kuten soijaöljy, maissiöljy ja auringonkukkaöljy, joita löytyy kaikista teollisista eineksistä.
Vaikka omega-6 rasvahapot ovat välttämättömiä elimistön toiminnalle – ne ovat osa solukalvoja, jotka hoitavat aineenvaihdunnan solujen pinnalla – omega-6 rasvojen täytyy olla tasapainossa omega-3 rasvojen kanssa.
Mikäli rasvojen tasapaino muuttuu liiallisen omega-6 rasvojen saannin vuoksi, alkaa solukalvo tuottaa sytokiinia, joka itsessään aiheuttaa tulehduksia. Nykyamerikkalaisen ruokailutottumuksissa on suuri epäsuhta näiden rasvahappojen välillä. Suhdeluku vaihtelee 15 suhteesta yhteen jopa 30 suhde yhteen omega-6:n hyväksi. Tämä aiheuttaa suunnattoman määrän sytokiineja elimistössä edistämässä tulehduksia. Nykypäivänä suositeltava ja terveellinen suhde pitäisi olla 3:1.
Elimistön saadessa sokeria verensokeri nousee nopeasti ja haima alkaa erittää insuliinia nopeuttaakseen sokerin imeytymistä soluihin energiavarastoksi. Jos solu on jo täysi, eikä tarvitse glukoosia, se torjuu ylimääräisen sokerin, ettei solun toiminta häiriinny ja lisääntynyt insuliinin eritys johtaa glukoosin muuttumiseen rasvavarastoksi.

Tämä liittyy tulehduksiin veren sokeritasapainon kautta, joka pysyy hyvin kapealla alueella. Ylimääräiset sokerimolekyylit tarttuvat erilaisiin proteiineihin, jotka vuorostaan vahingoittavat verisuonten seinämiä. Toistuvat vauriot verisuonien seinämissä aiheuttavat tulehduksen.

jne.
Ei mikään ihme että,egyptiläinen keihään finaaliin, nehän on heitellyt kiviä yli vuoden Kairon kaduilla #huono #jopamauton

Avatar
Riveni
Moderaattori
Viestit: 2583
Liittynyt: La 03.09.2005 09:29
Paikkakunta: Helsinki

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Riveni » Ma 11.03.2013 20:57

http://www.reuters.com/article/2013/03/ ... 0G20130311

Mitäköhän "lisäaineita" nämä muumiot ovat vetäneet tuhansia vuosia sitten kärsiäkseen verisuonisairauksista? Mikäköhän krooninen tulehdus heillä on ollut?
kumiorava kirjoitti:Jossain määrin ihailen sitä intoa, että heppu jaksaa kirjoittaa rivikaupalla markkinaliberaalista utopiastaan jollekin painifoorumille.

Avatar
Hautsi_
Viestit: 804
Liittynyt: To 11.05.2006 21:19
Paikkakunta: Helsinki

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Hautsi_ » Ma 11.03.2013 23:39

Käsittääseni tutkitut muumiot ovat kaikki ajalta, jolloin maanviljely on jo ollut kehittynyt. Ja moni tutkimus osoittaa että nykyaikanakin iso osa ihmisistä on yliherkkiä viljojen proteiineille. Jos suolisto ei "tykkää" gluteiinista, voi se aiheuttaa erilaisia oireita ja ongelmia kehossa. Esimerkiksi tulehduksia.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3292448/
http://www.nature.com/ajg/journal/v107/ ... 2236a.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1954879/
Ei mikään ihme että,egyptiläinen keihään finaaliin, nehän on heitellyt kiviä yli vuoden Kairon kaduilla #huono #jopamauton

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja The Rocker » Ke 15.05.2013 19:42

Tabasco Chipotle. Hyvää kamaa. Harmi etteivät myy isommissa pulloissa. Avaa miellyttävästi nenän pienempinäkin annoksina.
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Japeet
Viestit: 1514
Liittynyt: Pe 29.12.2006 16:00

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Japeet » Ke 10.07.2013 00:46

Nyt sitten sitä faktaa kehiin. Luokallani on yksi apina jonka täytyy joka v***n kerta kun nähdään porukalla aloittaa ryyppäyskeskustelu, joka huipentuu siihen että kaveri muuttuu alkoholispesialistiksi ja ilmoittaa jollekin luokan muijalle että tämän kannattaa vetää pari kananmunaa ja vähän viinaa, ja sitten näkkileipä niin viina humahtaa päähän kerralla. Alkaa pikkuhiljaa vituttamaan kun tuon jutun on jokainen kuullut viimeistään silloin kun ne ensimmäiset kännit on vetänyt, ja sitten kun tämän kaverin täytyy ottaa se esille JOKA kerta kun nähdään, vaikka ei olisi edes tarkoitus juoda. Eli onko urbaani legenda, missä tapauksessa voi sanoa että lopettaa sen pätemisen koska ei pidä paikkaansa, vai onko totta missä tapauksessa voi sanoa että lopettaa sen pätemisen koska se on jo kuultu kyllästymiseen asti.

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja The Rocker » Ke 10.07.2013 00:55

Pari kananmunaa, vähän viinaa ja näkkäriä päälle. Ja sitten viina muka humahtaa kerralla päähän. Lyö sitä. Mielellään sitruunaviipaleella joka on kiedottu ison kultaharkon ympärille. Jos kultaharkko ei löydy niin rautaputki käy hyvin.
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Japeet
Viestit: 1514
Liittynyt: Pe 29.12.2006 16:00

Re: Elintarviketopic

Viesti Kirjoittaja Japeet » Ke 10.07.2013 01:30

Lähinnä ton pointti on se että ne munat vääntävät mahaan jonkun kalvon jota se viina ei läpäise, ja sitten se näkkäri rikkoo sen kalvon ja päästää viinan humahtamaan. Raakoja munia siis. Kelasin vaan maalaisjärjellä että luulisi vatsahappojen hoitavan aika nopeasti tuon kalvon, että ainakaan pitkäaikaista "suojaa" tuosta ei olisi.

Vastaa Viestiin