Joo, eilinen oli niin pirun kiire päivä, etten päässyt koneelle käytännössä ollenkaan. No nyt annetaan kokoamisviestin tulla, kiitos jo Whatille kommenteista :)
--------------------------------
Olen aloittanut nämä koostepostaukset kertomalla, kauan kyseisen vuoden läpikäyntiin on mennyt aikaa. Viime vuoteen vertaaminen ei ole kovin järkevää, koska silloin oli käsiteltävänä 19 ppv:tä, kun nyt niitä oli 42. Sitä edellisiin vuosiin vertailu onkin jo paljon järkevämpää. Mutta siis: Vuoden 1999 läpikäynti vei aikaa 7 ja puoli kuukautta. Vuosi 2000 ohitettiin 7 kuukaudessa, vaikka loppua kohti postailin arvosteluja kaksi kertaa viikossa. Vuoden 2001 tarkastelu kesti vain 4 kuukautta. Nyt aikaa meni uusimman vuoden läpi kahlaamiseen yhteensä noin 6 kuukautta. Nopeus verrattuna vuosiin '99 ja '00 johtuu tietenkin siitä, että niputin TNA-ppv:eitä isoimmiksi paketeiksi.
Vuosi 2002 oli jo kahdeksas tarkastelemani kokonainen vuosi, vaikka tosin vuoden '95 arvosteluja en ole koskaan julkaissutkaan (muuta kuin lyhyen tiivistelmän ihan tämän projektin aluksi). Kymmenen vuoden raja lähestyy siis kovaa vauhtia. Sitä odotellessa on kuitenkin hyvä taas pohtia, mikä on katsomieni vuosien keskinäinen paremmuusjärjestys.
Täältä löytyy perustelut ensimmäisten vuosien hyvyydestä ja huonoudesta, jos joku niitä kaipailee. Vuoden 2000 perustelut ovat
tässä ja vuoden 2001
tässä.
Tässä kaikki vuoden 2002 ppv:t vielä kerran parhausjärjestyksessä:
1. WWE Survivor Series - Loistava
2. WWE SummerSlam - Loistava
---------------
3. WWE Unforgiven - Hieno
---------------
4. WWF WrestleMania X8 - Hyvä
5. WWF Royal Rumble - Hyvä
6. WWE No Mercy - Hyvä
7. WWE Armageddon - Hyvä
8. WWE King of the Ring - Hyvä
9. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #10 - Hyvä
---------------
10. WWE Vengeance - Ok
11. WWE Judgment Day - Ok
12. WWF Backlash - Ok
13. WWF No Way Out - Ok
14. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #14 - Ok
15. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #25 - Ok
---------------
16. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #15 - Kehno
17. WWF Insurrextion - Kehno
18. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #19 - Kehno
19. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #7 - Kehno
20. WWE Rebellion - Kehno
21. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #11 - Kehno
22. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #4 - Kehno
23. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #8 - Kehno
24. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #21 - Kehno
25. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #20 - Kehno
26. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #1 - Kehno
27. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #2 - Kehno
28. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #5 - Kehno
29. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #6 - Kehno
30. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #13 - Kehno
31. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #18 - Kehno
32. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #24 - Kehno
33. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #17 - Kehno
34. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #22 - Kehno
---------------
35. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #12 - Surkea
36. WWA The Revolution - Surkea
37. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #9 - Surkea
38. WWA The Eruption - Surkea
39. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #23 - Surkea
40. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #3 - Surkea
41. NWA Total Nonstop Action: Weekly PPV #16 - Surkea
42. WWA The Inception - Surkea
Vuosi
2002 on mielenkiintoinen tarkasteltava kaikkiin edellisiin verrattuna, koska nyt WCW ja ECW olivat virallisesti historiaa. Vuoden aikana nimensä WWF:stä WWE:ksi muuttanut hallitseva promootio ei kuitenkaan jäänyt yksin kentälle, vaan uusiksi haastajiksi nousivat WWA ja TNA. WWA:n toiminta oli kuitenkin hyvin laimeaa ja ppv:t onnettomia, eikä sen merkitys noussut kovin suureksi. Sen sijaan TNA aloitti toiminnan ihan tosissaan sopiessaan yhteistyösopimuksen heti alussa NWA:n kanssa. TNA:n ongelma oli kuitenkin se, että normaalien kuukausittaisten ppv-lähetysten sijaan se petasi koko toimintansa viikottaisten ppv:eiden varaan. Nämä viikottaiset ppv:t eivät taas millään pystyneet olemaan keskiarvoisesti kuukausittaisten ppv:eiden tasolla.
WWE:n tasosta voi sanoa, että se oli aika lailla täsmälleen yhtä kova kuin viime vuonnakin, eli todella hyvä. Nostaisin kuitenkin vuoden 2002 vielä hitusen paremmaksi, koska tänä vuonna nähtiin kaksi aivan huikean kovaa ppv:tä (SummerSlam ja Survivor Series), jotka ovat yksiä kaikkien aikojen suosikkitapahtumistani. Näiden lisäksi oli paljon hienoja tai hyviä ppv:eitä ja vain pari kehnoa (britti-ppv:t). TNA:ta on taas tosiaan varsin vaikea arvioida, koska suurin osa sen ppv:eistä oli tasoltaan kehnoja tai surkeita. Silti sanoisin, että TNA jätti kokonaisuudessaan oikein hyvän maun suuhun ensimmäisen vuoden suoriutumisellaan, vaikka siinä olikin pahoja lapsentauteja. TNA:n tapahtumia oli paljon mielenkiintoisempaa seurata kuin loppuajan WCW:n meininkiä, ja siellä nähtiin oikeasti huippuotteluita, yksi jopa ihan vuoden parhaimpiin yltävä. X-Divisioona on jotain aivan ainutlaatuista, ja TNA toi monia muitakin mielenkiintoisia avauksia kentälle, vaikka sekaan mahtui paljon käsittämätöntä kuraakin. TNA:n mukaantulossa oli parasta juuri se, että se taas herätti tätä painikenttää, joka oli ehtinyt WCW:n ja ECW:n kaatumisen jälkeen muuttua aika kovasta tasosta huolimatta platkuksi.
Niin ja sitten oli vielä tosiaan se WWA. Se oli suurimmaksi osaksi kamalaa kuraa, mutta uusia yrittäjiä pitää ymmärtää vielä. WWA palaa painikentälle vielä vuonna 2003 parin ppv:n kanssa, palataan sitten asiaa. En anna WWA:n vaikuttaa liikaa vuoden kokonaisfiilikseen, joka oli kokonaisuudessaan todella hieno. Vuosi 2002 oli ehdottomasti yksi parhaista tässä projektissa, oikeastaan jopa toiseksi paras. What povaili tästä koko projektin parasta, mutta kyllä vuosi '97 sittenkin jää vielä ykköseksi. Tässäkin vuodessa oli omat ongelmansa.
1. 1997
2. 2002
3. 2001
4. 1996
5. 2000
6. 1998
7. 1999
8. 1995
Sitten on hyvä siirtyä vuoden 2002 parhaisiin (ja kauheimpiin) paloihin.
Toteanpa taas tähän alkuun kuluneesti, että kaikkien aikaisempien vuosien tapaan tältäkään vuodelta en katsonut mitään muuta kuin kaikki amerikkalaisten promootioiden (WWF:n ja TNA:n sekä Amerikassa paljon huomiota keränneen WWA:n) ppv:t. Yhtään indy- tai japanilais-, meksikolais- tai vaikka suomalaispainishow'ta en siis katso, ennen kuin niistä tulee amerikkalaisten promootioiden ppv:itä. Edelleen tiedän, että ne olisivat varmasti tarjonneet aivan toisenlaisen näkökulman, mutta tämän alla olevan kokoelman ei ole siis tarkoituskaan edustaa koko painivuotta 2002, vaan pelkästään omia fiiliksiäni suppeiden katsomisteni perusteella. En olisi muuten tätä kertausta enää laittanut tähän alkuun, mutta olkoonpa vaikka muistutus MutiMille :)
Aluksi pari tilastotietoa vuoden ppv-tarjonnasta:
- Vuonna 2002 nähtiin yhteensä 42 ppv:tä, mikä on enemmän kuin minään muuna vuonna tähän mennessä ja 23 ppv:tä enemmän kuin viime vuonna. Muutos johtuu ennen kaikkea TNA:n viikottaisten ppv:eiden mukaantulosta. Nähdyistä ppv:eistä 14 oli WWF/WWE:n (saman verran kuin vuonna '01), 3 WWA:n ja 25 TNA:n.
- Vuoden aikana nähtiin 2 Loistavaa ppv:tä, 1 Hieno ppv, 6 Hyvää ppv:tä, 6 Ok:ta ppv:tä, 18 Kehnoa ppv:tä ja 8 Surkeaa ppv:tä.
- Vuonna 2001 nähtiin 1 Loistava ppv, 4 Hienoa ppv:tä, 4 Hyvää ppv:tä, 5 Ok:ta ppv:tä, 4 Kehnoa ppv:tä ja 1 Surkea ppv. Tilastojen valossa viime vuosi oli siis tätä parempi, mutta vertailu ei edellä mainituista syistä ole vertailukelpoinen, joten se siitä.
Sitten vuoden 15 parasta ottelua:
15. SAT's & Amazing Red vs. Low Ki & Elix Skipper & Christopher Daniels - **** (NWA Total Nonstop Action Weekly PPV #25)
14. Eddie Guerrero (c) vs. Chris Benoit - **** (WWE Armageddon 2002)
13. Edge & Rey Mysterio (c) vs. Eddie Guerrero & Chavo Guerrero vs. Chris Benoit & Kurt Angle - WWE Tag Team Championship - **** (WWE Survivor Series 2002)
12. Chris Benoit & Kurt Angle vs. Edge & Rey Mysterio - WWE Tag Team Championship Tournament Final Match - **** (WWE No Mercy 2002)
11. Kurt Angle vs. Chris Benoit - **** (WWE Unforgiven 2002)
10. 30 Man Royal Rumble Match - Undisputed WWF Championship Title Shot - **** (WWF Royal Rumble 2002)
9. Hollywood Hogan vs. The Rock - **** (WWF WrestleMania X8)
8. Lo-Ki (c) vs. Jerry Lynn vs. AJ Styles - Ladder Match for the NWA X Championship - **** (NWA Total Nonstop Action Weekly PPV #11)
7. The Rock (c) vs. Brock Lesnar - WWE Undisputed Championship - **** (WWE SummerSlam 2002)
6. Chris Jericho vs. Triple H - Hell In A Cell Match - ****½ (WWE Judgment Day 2002)
5. AJ Styles vs. Psicosis vs. Low-Ki vs. Jerry Lynn - Double Elimination Match for the NWA X Championship - ****½ (NWA Total Nonstop Action Weekly PPV #2)
4. Shawn Michaels (c) vs. Triple H - 2 out of 3 Falls Match for the World Heavyweight Championship - ****½ (WWE Armageddon 2002)
3. Brock Lesnar (c) vs. Undertaker - Hell In A Cell Match for the WWE Championship - ****½ (WWE No Mercy 2002)
2. Shawn Michaels vs. Triple H - Non Sanctioned Match - ***** (WWE SummerSlam 2002)
...
1. Triple H (c) vs. Chris Jericho (c) vs. Booker T vs. Kane vs. Shawn Michaels vs. Rob Van Dam - Elimination Chamber Match for the World Heavyweight Championship - ***** (WWE Survivor Series 2002)
Joo, tämä mielipiteeni on varmaan yleistä mielipidettä vastaan, koska ensimmäinen Elimination Chamber Match ei ehkä ole noussut ihan sellaiseksi klassikko-otteluksi kaikkien silmissä kuin minun mielestäni. Minulle tuo ottelu vain on edelleen yksi kaikkien aikojen suosikkiotteluistani, ja se ehdottomasti nousee kaikessa tunnelmassaan, ainutlaatuisuudessaan ja muussa mahtavuudessaan vuoden parhaaksi otteluksi. Shawn Michaelsin ja Triple H:n Non Sanctioned Match on kuitenkin todella lähellä sitä. Sen sijaan monissa muissa paikoissa vuoden 2002 parhaaksi otteluksi valittu Kurt Angle & Chris Benoit vs. Edge & Rey Mysterio -ottelu No Mercystä ei minun silmissäni ole edelleenkään muuta kuin huippuluokan ****-ottelu. Ehdottomasti siis upea ottelu muttei lähelläkään vuoden parasta tällaisena vuonna, jolloin oli kaksi *****-ottelua (vain vuonna '97 vastaava) ja neljä ****½-ottelua.
Aikaisempien vuosien kohdalla olen vertaillut sitä, kuinka monta huippuottelua mistäkin promootiosta on tullut. WWE on hallinnut listaa monina vuosina, mutta vuonna '99 ECW tuotti eniten huippuotteluita ja vuonna '98 WCW oli WWF:n kanssa tasoissa. Viime vuonna ei ollut paljon vertailtavaa, ja aika suvereenisti WWE hoiti homman myös tänä vuonna kotiin. 15 huippuottelusta 12 oteltiin WWE:ssä ja 3 TNA:ssa. TNA:ssa nähtiin kuitenkin monia ****-otteluita ja monia sitä lähellä olevia, joten odotan entistä enemmän siltä tulevina vuosina. WWA:ssa ei top-otteluita nähty, vaikka pari ***½-tasoista koitosta siellä käytiinkin.
Tänä vuonna WWE:n huippuotteluiden tyypit jakautuvat pariin eri kategoriaan. Huippuotteluista neljä oteltiin päämestaruudesta (kaikki loppuvuodesta, koska alkuvuonna nähtiin varmaan huonointa päämestaruustarjontaa WWE:ssä sitten vuoden '95), kolme oli ME-feudin huipennusotteluita ja neljä oli loppuvuodesta muodostuneen Smackdown Sixin tarjoamia. Sitten oli vielä Royal Rumble. TNA:ssa jakauma oli huomattavasti yksiselitteisempi: kaikki ottelut olivat osa X-Divisioonan tarjontaa. Saa nähdä, milloin TNA:ssa nähdään ensimmäinen huippuottelu jostain muusta osa-alueesta.
Eniten kärkiotteluita painivat Triple H ja Chris Benoit, jotka molemmat olivat mukana 4:ssä vuoden 15 parhaasta ottelusta. Kolmeen huippuotteluun ylsivät Shawn Michaels (otteli 3 ottelua koko vuonna, aikamoinen paluu), Low-Ki ja Kurt Angle. Kahden kärkiottelun painijoita oli sitten jo huomattavasti runsaampi määrä. Tänä vuonna jakauma oli tässä paljon tasaisempaa kuin aikaisempina vuosina. Royal Rumblesta ei tullut siis pisteitä kenelläkään painijalle.
Ja sitten jälleen awardsit vuoden parhaimmille ja huonoimille. Jokaisen palkitun kohdalla on mainittu myös aikaisemmat voittajat, joiden osalta muistutan jälleen, että vuodelta '95 katsoin vain WWF:n ppv't.
WORST OF THE YEAR
WORST TAG TEAM OF THE YEAR
1995 - The Blu Brothers (Jacob & Eli)
1996 - The Godwinns (Henry O. & Phineas I.)
1997 - The Godwinns (Henry O. & Phineas I.)
1998 - Disciples of Apocalypse (Skull & 8-Ball)
1999 - Da Baldies (Angel & DeVito & Vito & News)
2000 - Harris Brothers/Harris Boys (Don & Ron)
2001 - KroniK (Brian Adams & Bryan Clark)
2002: Harris Boys - Don & Ron (TNA)
Harrisien valinta vuoden huonoimmaksi joukkueeksi alkaa tuntua jo liian itsestäänselvältä. Tämä on nyt neljäs kerta, kun Don ja Ron Harris (myös 8-Ball & Skull sekä Jacob Blu & Eli Blu) vievät tittelin itselleen. Minkäs sille voi, kun nämä kaksi eivät ole muuttuneet yhtään paremmaksi joukkueeksi seitsemässä vuodessa. Sitä paitsi on huomioitava, että vuosi 2002 oli aika jännä tapaus joukkuepainin osalta. Vuoden aikana nähtiin tosi vähän erityisen hyviä joukkueita, mutta toisaallta ne sysipaskatkin loistivat aikalailla poissaolollaan. Hiukan kehnoja olivat esimerkiksi Billy & Chuck, The Dupps, The Johnsons ja Rainbow Express, mutta heidän painiotteensa eivät kuitenkaan olleet järkyttävän huonoja tai muuten erityisen ärsyttäviä. Kun rupesin miettimään oikeasti vuoden huonoimpia joukkueita, ainoastaan Harrisit nousivat kirkkaana mieleen. Harrisit palasivat tänä vuonna yhteen TNA:ssa vasta aivan viimeisten kuukausien aikana, mutta siinäkin ajassa he painivat jo usean hirvittävän ottelun ja nousivat aivan liian merkittävään rooliin pääjuonikuviossa. Niillä meriiteillä he ovat helposti vuoden huonoin joukkue ja edelleen se kaksikko, jonka otteluita en enää ikinä haluaisi joutua katsomaan.
WORST WRESTLER OF THE YEAR
1995 - Bertha Faye
1996 - Loch Ness
1997 - Steve McMichael
1998 - The Warrior
1999 - Fabulous Moolah
2000 - Tank Abbott
2001 - Lana Star
2002: Meatball (TNA)
Rakastamani hirvityslista saa taas hienosti jatkoa. Tällä kertaa ei ollut varsinaista valinnanvaikeutta, kun rupesin miettimään painijan tittelillä kehään päässeitä henkilöitä, joilla ei olisi pitänyt olla mitään asiaa nuoratun neliön sisäpuolella. WWA:ssa nähtiin pyjamabanaanit, mutta jätän heidät tällä kertaa omaan arvoonsa, koska en halua enää ikinä edes puhua kyseisestä kaksikosta samassa yhteydessä painin kanssa. WWE:ssä oli yllättävän vähän aivan paskoja painijoita, mutta TNA:sta näitä herkkupaloja löytyy sitäkin enemmän - kiitos kammottavan "naisten divisioonan", kääpiöpainin ja muun roskan, jota he ensimmäisten kuukausien aikana keksivät buukata. Lopullisen valinnan tein yli 200-kiloisen ihrakasan Cheexin ja maailman lihavimman ja painitaidottomimman kääpiöpainijan Meatballin välillä. Päädyin lopulta Meatballiin, koska hänessä tiivistyi koko tilanteen järjettömyys. TNA buukkaa ppv-tason lähetykseen tajuttoman isokoisen, todella ruman ja
lähes tulkoon liikuntakyvyttömän "kääpiöpainijan", jota toinen oikeasti painitaitoinen kääpiö yritti piestä parhaansa mukaan. Tätä ottelua oli jopa hypetetty useaan otteeseen show'n aikana. Meatballin "painimisen" katsominen oli jotain niin hirveää, etten tahdo kokea sitä enää ikinä toiste.
WORST GIMMICK OF THE YEAR
1995 - Dean Douglas
1996 - The Executioner
1997 - Rockabilly
1998 - Scott Hall
1999 - nWo B-Team
2000 - Naked Mideon
2001 - Perry Saturn
2002: The Johnsons (TNA)
WWE:n älyttömät gimmickit eivät loppuneet kokonaan Attitude Erankaan jälkeen. Vuoden 2002 aikana nähtiin muun muassa 70-kymppiseen Al Wilsoniin rakastunut Dawn Marie, mutta yleisesti roskagimmickejä oli WWE:ssä tarjolla vähemmän kuin aikaisempina vuosina. Onneksi meillä oli vastapainona TNA, joka tarjosi erityisesti yhden gimmickin, jota mikään tänä vuonna nähty ei voisi tässä kategoriassa päihittää. Kyllä vain, puhun The Johnsoneista, eli Jormista, eli (hihihihihihi) Pippeleistä. Kyllä vain, TNA buukkasi Shane Twinsit ottelemaan kondomiasuissa ja antoi heille peniksiin viittaavat nimet, jotta kaikilla katsojilla ja Ed Ferraralla olisi hauskaa. Harmi vain, että kaikkien katsojien huumorintaju ei ollutkaan 5-vuotiaiden tasolla. Tämä oli aivan hirveää paskaa, ja on pienoinen ihme, että tällaisia aivopieruja alkuaikoinaan buukkauksessa harrastanut promootio on yhä pystyssä.
WORST FEUD OF THE YEAR
1995 - Diesel vs. Sycho Sid
1996 - Big Bubba vs. John Tenta
1997 - Steve McMichael vs. Jeff Jarrett
1998 - nWo Hollywood vs. nWo Wolfpack
1999 - Ric Flair vs. Roddy Piper
2000 - Vampiro vs. Sting
2001 - Undertaker vs. Diamond Dallas Page
2002: Triple H vs. Kane (WWE)
WWA on tähän mennessä onnistunut luistamaan kaikista hirveistä palkinnoista, mutta syykin on selvä: WWA:ssa ei varsinaisesti ollut joukkueita, ja gimmickejäkin oli hyvin niukanlaisesti. Feudeja promootiossa oli vielä vähemmän, joten tässäkään kategoriassa WWA ei tule kyseeseen. Sen sijaan WWE:ssä ja TNA:ssa riitti feudeja, ja kaikki niistä eivät olleet kovin kultaisia. TNA:sta esille pitää nostaa alkukuukausina ruutuaikaa hallinnut Jeff Jarrettin ja todella sekavan kokonaisuuden muodostanut NWA:n johtoportaan feud, joka ei oikein edennyt mihinkään ja loppui lopulta ilman mitään kunnon selitystä. WWE:ssä oli sen sijaan kaksi aivan hirveää storylineä, joista ensimmäinen oli jo edellä maininnan ansainnut Torrie Wilsonin ja Dawn Marien feud Torrien isästä. Silti tätäkin pahempi on vielä yksi feud, jolle voisin vaikka tällä rykäyksellä myöntää vuosikymmenen kamalimman feudin tittelin. Se on tietenkin Triple H:n ja Kanen feud, jossa onnistuttiin kuukauden aikana buukkaamaan enemmän paskaa ruutuun kuin useana aikaisempana vuotena yhteensä. HHH:n ja Kanen feud oli niin järkyttävää kuraa, etten tahdo edes kerrata sitä tässä sanallakaan. Jos ette tiedä, mistä puhun, olkaa onnelisia ja pysykää tynnyrissä. Case closed.
WORST MATCH OF THE YEAR
1995 - King Mabel vs. Yokozuna @ In Your House 4 (Great White North)
1996 - The Alliance To End Hulkamania (Ric Flair (c) & Arn Anderson & The Taskmaster & Lex Luger (c) (c) & Meng & The Barbarian & Z-Gangsta & The Ultimate Solution) vs. Randy Savage & Hulk Hogan - Doomsday Cage Match @ Uncensored
1997 - Hollywood Hogan vs. Roddy Piper - Steel Cage Match @ Halloween Havoc
1998 - Team WCW (Diamond Dallas Page & Roddy Piper & The Warrior) vs. Team Hollywood (Bret Hart & Stevie Ray & Hollywood Hogan) vs. Team Wolfpack (Sting & Lex Luger & Kevin Nash) - War Games Match @ Fall Brawl
1999 - Iron Sheik & Nikolai Volkoff vs. Luke & Butch @ Heroes of Wrestling
2000 - Pat Patterson vs. Gerald Brisco - Hardcore Evening Gown Match @ King of the Ring
2001 - Scott Steiner vs. Jeff Jarrett vs. Sid Vicious vs. Animal @ Sin (WCW)
2002: Queen B vs. Violet vs. Adara James vs. Sharon A. Wad - Skin To Win Match @ The Inception (WWA)
Vuoden 2002 aikana nähtiin useita DUDin saaneita otteluita, mutta suurin osa niistä oli aika viattomia squasheja tai muuten helposti unohdettavia otteluita, joita TNA:n viikottaisiin ppv:eihin eksyi jonkun verran. Yleisesti TNA:n ja erityisesti WWE:n taso oli koko vuoden ajan niin korkealla, ettei yhtäkään järkyttävän paskaa ottelua jäänyt näistä kahdesta mieleen. Sen sijaan WWA:ssa asiat olivat hieman toisin. Erityisen kammottava oli promootion ensimmäinen ppv Inception, jossa oli kolme aivan järkyttävän kuraisaa ottelua. Voisin valita niistä minkä tahansa tämän palkinnon voittajaksi. Täydellisesti flopannut mukahauska Battle Royal ja historian vaivaannuttavin Hardcore Match aviopari Vampire Warriorin (Gangrel) ja Luna Vachonin välillä olivat aivan hirveää katsottavaa ja ansaitsevat kunniamaininnan. Silti yksi on vielä pahempi, ja se on Skin To Win Match kolmen mallin ja yhden naista esittäneen miespainijan välillä. Kuten jo arvostelussa aikanaan selitin, yleisölle luvattiin, että ottelu päättyy siihen, kun kolme neljästä painijasta on täysin alastomana. Tietenkään mitään oikeaa alastomuutta ei nähty, ja lisäksi ottelu oli muutenkin kokonaisuudessaan niin hävytön sylkäisy koko showpainin kasvoille, että pahempaa ei ole vuosiin nähty. Tälläisellä toiminnalla ja yleisön todella raskaalla kusettamisella ei pitäisi olla mitään tekemistä edes pellepainitapahtumassa. Aivan järkyttävää kuraa.
WORST PPV OF THE YEAR
1995 - WWF In Your House 2 (The Lumberjacks)
1996 - WCW Uncensored
1997 - WWF Survivor Series
1998 - WCW Fall Brawl
1999 - Heroes of Wrestling
2000 - WCW Slamboree
2001 - WOW Unleashed
2002: WWA The Inception
Noniin, Inceptionin ottelut tulikin jo edellä haukuttua aika tehokkaasti. Harmi vain, että ainoana ongelmana eivät olleet show'n aikana nähdyt kolme vuoden huonointa ottelua. Show'n aikana nähtiin nimittäin kymmenkunta ottelua, ja niistä tasan yksi oli millään tavalla viihdyttävä. Kaikki muut olivat kuraa tai muuten todella heikkoja suorituksia. Mikään tässä show'ssa ei ollut painillisesti tai juonikuviollisesti viihdyttävää, eikä asiaa parantanut se, että tämä oli yksi epäammattimaisista showpainitapahtumista, jonka olen ikinä nähnyt. Kaikki lavastuksista ja valoista päätyen selostukseen ja kameratoimintaan oli hoidettu aivan päin p***että. Tämä oli niin hirveä tapahtuma, että vain WOW Unleashedin ja Heroes of Wrestlingin olemassaolo pelastaa sen kaikkien aikojen huonoimman painitapahtuman titteliltä.
'CLASS B' AWARDS
BEST GIMMICK
1995 - Goldust
1996 - nWo
1997 - D-Generation X
1998 - Al Snow
1999 - Chris Jericho
2000 - Kurt Angle
2001 - The Hurricane
2002: Matt Hardy (WWE)
Vuonna 2002 nähtiin muutamia hyviä gimmickejä, mutta yhtään ihan edellisvuosien tapaista timanttia ei ollut helppo löytää. Tykkäsin paljon esimerkiksi Un-Americansista ja Victoriasta, joka toi sekopäisellä hahmollaan aivan uudenlaista väriä WWE:n naisten divisioonaan. Myös loppuvuodesta syntynyt räppäri-Cena oli ihan kiva lisäys WWE:n hahmokaartiin. TNA:ssa vastaavanlaisia oivalluksia ei ihan samalla tavalla ollut, mutta James Mitchellin johdattama Disciples of the New Church oli kaikesta sekavuudestaankin huolimatta oikein hyvä kehitelmä ja parhaita kokonaisuuksia TNA:ssa. Silti nämä kaikki kalpenevat Matt Hardy Version 1.0:lle, joka oli aivan loistava muutos Mattin hahmoon. Hardy Boyzit alkoivat olla vuonna 2002 jo vähän nähty homma, ja niinpä veljesten erottaminen bränd splitin avulla oli hyvä ratkaisu. Jeff jäi aikalailla paikoilleen, mutta oman Mattitude-kulttinsa kehittänyt ja kaikkien aikojen cooleimman sisääntulon itselleen luonut Matt Hardy lähti aivan uuteen nousuun. Matt Hardy oli aivan kiistatta loppuvuoden paras hahmo, ja hänen nousunsa jatkuisi yhtä toimivana myös vuonna 2003.
BEST TELEVISION ANNOUNCER
1995 - Jerry Lawler
1996 - Bobby Heenan
1997 - Joey Styles
1998 - Bobby Heenan
1999 - Joey Styles
2000 - Jim Ross
2001 - Paul Heyman
2002: Jim Ross (WWE)
JR liittyy Bobby Heenanin ja Joey Stylesin ohella porukkaan, joka on voittanut tämän kategorian kahdesti. Lähellä tosin oli, että olisin antanut palkinnon Mike Tenaylle, joka joutui yksinään vastaamaan koko TNA:n selostuksen tasosta. JR alkoi kuitenkin tässä vaiheessa uraansa saavuttaa jo sen legendaarisuuden tason, että minun on pakko antaa siitä tunnustus Rossille. Suuri kunniamaininta kuitenkin myös Tenaylle, joka jäi yhä ilman palkintoa. Muille tämän vuoden selostajille ei tarvitsekaan antaa paljon kehuja. Jerry Lawler, Michael Cole, Tazz ja WWA:ssa vieraillut Disco Inferno olivat kaikki ihan ok mutta aika mitäänsanomattomia. Ed Ferrara oli tavallaan ärsyttävä mutta silti parempi kuin Don West, joka oli aivan järkyttävän p**ka. Aivan omassa kategoriassaan vielä Don Westin alapuolella painivat WWA:n selostaja Jeremy Borash ja yhdessä show'ssa hänen aisaparinaan toiminut Mark "Tein vielä kerran comebackin teidän kiusaksenne" Madden.
ROOKIE OF THE YEAR
1995 - Ahmed Johnson
1996 - Rocky Maivia
1997 - Bill Goldberg
1998 - Sable
1999 - Kurt Angle
2000 - Sean O'Haire
2001 - Drew Carey
2002: Maven (WWE)
Eipä erityisen suurien valintojen äärellä päästy tässä kategoriassa vielä tänäkään vuonna. Maveninkin valinta on hieman kyseenalainen, koska virallisesti Maven teki debyyttinsä lokakuussa 2001 Tough Enoughin jälkeen, mutta missään kunnollisissa painiotteluissa hän ei ehtinyt olla mukana ennen vuotta 2002, joten menköön tämän kerran. Olisin mielelläni antanut palkinnon jollekin oikeasti vuonna 2002 debytoineelle hienolle painijalle, mutta ei heitä nähty edes TNA:ssa. Esimerkiksi Briscoet ja Maximo-kaksikon nuorempi veli olivat ehtineet aloittaa uransa jo vuonna 2001. TNA, missä olivat kaikki juuri uransa aloittaneet tulokaat? No, suotakoon kunnia Mavenille, joka oli omalla tavallaan vuoden alkupuolella ihan viihdyttävää katsottavaa. Erityisesti Undertakerin eliminointi ja siitä seurannut HC-mestaruuspush oli ihan hauska ratkaisu, ja Maven toimi roolissaan yllättävän hyvin. Ei Mavenista toki koskaan mitään suurta tullut, mutta oli hän ihan sympaattinen tapaus painimaailmassa.
MOST UNDERRATED & MOST OVERRATED
1995 - Hakushi & Sycho Sid
1996 - Owen Hart & Hollywood Hogan
1997 - Vader & nWo
1998 - Chris Benoit & Hollywood Hogan
1999 - Eddie Guerrero & Lex Luger/The Total Package
2000 - Mike Awesome & Undertaker
2001 - Diamond Dallas Page & Undertaker
2002: Chris Jericho (WWE) & Curt Hennig (TNA)
Jos jonkun painijan kohdalla voidaan puhua "pallon pudottamisesta", niin se on vuoden 2002 Chris Jericho. Vuosi 2001 päättyi siihen, että Chris Jericho juhli WWE:n kehässä ensimmäisenä Undisputed-mestarina päihitettyään The Rockin ja Steve Austinin samana iltana. WWE:llä oli kaikki mahdollisuudet tehdä Jerichosta seuraava supertähti. Sen sijaan parissa kuussa Jerichosta tehdään täysi pelkuri ja surkimus, joka ei voita edes Mavenia ilman armotonta kusettamista. Kaikki mestaruuspuolustukset saavat näyttämään hänet huonommalta, ja hän ei ole edes pääroolissa WrestleManiassa... tai edes omassa WM-feudissaan, jossa huomion vie Triple H:n ja Stephanie McMahonin tappelu. Pari kuukautta tämän jälkeen Jericho jobbailee uikkareihin pukeutuneelle John Cenalle ppv:ssä, ja edes siirto Raw'hon ei nosta häntä muualle kuin perusjanariksi joukkuemestaruuskuvioihin. En voi edelleenkään käsittää, ymmärtää tai ennen kaikkea millään tavalla hyväksyä sitä, miten rankasti WWE kusi Chris Jerichon buukkaamisen vuonna 2002.
Curt Hennig on puolestaan todella mielenkiintoinen tapaus, koska olisin nimennyt hänet ehdokkaaksi vuoden aliarvostetuimman palkintoon, jos vuosi olisi päättynyt huhtikuuhun 2002. Hennig teki WWE-paluunsa Royal Rumblessa Mr. Perfectinä ja näytti paremmalta kuin vuosikausiin. Perfect esiintyi Rumble-ottelussa todella vakuuttavasti ja sai jopa yleisön taakseen. Perfect kesti ottelussa aivan loppuun saakka, ja hänen tulevaisuutensa näytti valoisalta... Paitsi, että jotain tapahtui ja Hennig ei päässyt enää ppv:eihin tai mihinkään mainittaviin kuvioihin mukaan. Lopulta Hennig sai tarpeekseen, alkoi tapella Brock Lesnarin kanssa kännissä lentokoneessa ja sai kenkää WWE:stä. Tämä oli ilmeisesti liikaa Curt Hennigille henkilökohtaisessa elämässä, koska tehdessään TNA-debyyttinsä syksyllä 2002 hän oli enää vain varjo siitä loistokkaasta kaverista, joka teki Rumble-paluunsa elämänsä kunnossa vuoden alussa. Harmi vain, että TNA ei missään vaiheessa suostunut tajuamaan tätä tosiasiaa. He buukkasivat Hennigiä viikko toisensa perään ME:hen, vaikka hänellä ei ollut mitään edellytyksiä olla siellä. He antoivat hänen promota Lesnar-tappelustaan, vaikka ketään ei kiinnostanut. Hennig oli ikävä kyllä taitoihinsa nähden kaikkein pahiten ylibuukattu painija alkuajan TNA:ssa. Seuraavan sanominen sattuu minuun paljon, koska olen suuri Hennig-mark, mutta uransa loppuaikoina Hennig oli oikeasti todella huono painija. Jos hän ei olisi menehtynyt traagisesti, Hennig ei olisi taatusti nykypäivänä siinä palvotussa sankariroolissa kuin nyt. Luultavasti hän olisi samanlaisessa vitsin asemassa kuin Scott Hall nykyisin, koska Hennigin toiminta muistutti paljon Hallin vastaavaa vuonna 2002. Toki on mahdollista, että Hennig olisi vielä ottanut uuden suunnan elämälleen, mutta sitä me emme ikinä saa tietää. RIP Curt, mutta vuosi 2002 oli osaltasi aika kammottava.
BEST FLYING WRESTLER
1995 - Hakushi
1996 - Rey Mysterio Jr.
1997 - Ultimate / Ultimo Dragon
1998 - Juventud Guerrera
1999 - Rob Van Dam
2000 - Kid Kash
2001 - Jeff Hardy
2002: AJ Styles (WWA/TNA)
Hehee, WWA:lle yksi huomio myös parhaiden palkintojen joukossa. Todellinen kunnia ei kuitenkaan kuulu WWA:lle vaan TNA:lle ja ennen kaikkea AJ Stylesille, joka oli todellinen vuoden debytantti. Styles oli heti ensimmäisestä TNA:n ppv:stä lähtien koko promootion X-Divisioonan ruumiillistuma. Mies, joka pystyi kehässä lähes mihin tahansa ja myös osoitti sen kerta toisensa jälkeen. Olen kauan odottanut sitä hetkeä, kun AJ Styles debytoisi tässä projektissani, ja nyt se oli vihdoin tullut. Styles on aivan uskomattoman lahjakas painija ja ansaitsee kaiken antamani hehkutuksen. Samalla hän on painija, joka luultavasti murtaa tässä projektissani olleen kirouksen siitä, että vuoden parhaan high flying -painijan palkinnon saanut tyyppi jää seuraavana vuonna pahasti varjoon. Toki Styles-hehkutuksen ohella on muistettava, että promootiossa oli myös Amazing Redin, Kid Kashin ja Low-Ki'n (ei puhdas high flyer) tapaisia huippunimiä, joille monena muuna vuonna tämän palkinnon olisi antanut mielellään. Sama pätee WWE:n Rey Mysterioon. Nyt voiton vie kuitenkin Styles.
BEST BRAWLER
1995 - The Undertaker
1996 - Mankind
1997 - Mankind/Dude Love
1998 - Mankind/Dude Love/Cactus Jack
1999 - Mike Awesome
2000 - Cactus Jack/Mick Foley
2001 - Kane
2002: Brock Lesnar (WWE)
Vuoden tulokkaan palkinto jäi Brock Lesnarilta saamatta, koska painiuransa hän oli aloittanut muun muassa OVW:ssä jo aikaisempina vuosina. Onneksi on kuitenkin yksi palkinto, jossa on helppo antaa tunnustusta ehdottomasti WWE:n parhaalle uudelle isolle nimelle pitkiin aikoihin. On toki totta, että Lesnar kehittyi vuoden 2002 aikana tosi paljon ja että vuoden alussa hän ei ollut vielä aivan parhaimmillaan. Silti vihreänäkin tulokkaana Lesnar oli heti ensimmäisessä ppv-ottelussaan järisyttävän vakuuttava. Tästä meno vain parani vuoden aikana. Lesnarista kuoriutui vuoden 2002 aikana niin huikea tekijä WWE:n ME-kentällä, että vastaavia isoja nimiä ei nähdä montaa edes vuosikymmenessä. Lesnar oli aivan kiistatta vuoden 2002 paras brawlaaja, vaikka hän pystyi kehässä paljon muuhunkin kuin brawlaukseen. Uskomaton kaveri.
BEST TECHNICAL WRESTLER
1995 - Bret Hart
1996 - Dean Malenko
1997 - Eddie Guerrero
1998 - Chris Benoit
1999 - Chris Benoit
2000 - Chris Benoit
2001 - Kurt Angle
2002: Kurt Angle (WWE)
Chris Benoit'n kolmen vuoden voittoputki tuli tässä kategoriassa viime vuonna päätökseensä, kun Benoit loukkaantui vuoden puolivälissä ja joutui luovuttamaan kunnian Kurt Anglelle. Tänäkään vuonna Benoit'sta ei ollut kilpailemaan kategorian voitosta, koska hän oli vielä poissa vuoden alkupuoliskon. Kurt Anglelle myös vuosi 2002 oli ehjä ja kokonainen, ja sen aikana hän ehti esittää taas useaan otteeseen uskomattomat teknisen painin taitonsa. Ei Anglen taitoja voi kuin ihailla. TNA:stakaan ei löytynyt yhtään todellista kilpailijaa Anglen painitaidoille.
MOST CHARISMATIC
1995 - Shawn Michaels
1996 - Shawn Michaels
1997 - Steve Austin
1998 - Steve Austin
1999 - The Rock
2000 - Triple H
2001 - The Rock
2002: Shawn Michaels (WWE)
Valintani saattaa olla monen mielestä hieman yllättävä, mutta hetken pohdinnan jälkeen tulin siihen lopputulokseen, että tässä kategoriassa on vain yksi oikea voittaja. Voittajaksi voi ehdotella toki esimerkiksi Hulk Hogania, The Rockia, Undertakeria, Steve Austinia tai Triple H:ta, mutta yksikään heistä ei nouse nyt kolmatta kertaa palkinnon vievän Heart Break Kidin tasolle. Michaelsin comeback painikehiin ja samalla paluu ME-kuvioihin ja jopa päämestariksi asti oli jotain aivan uskomatonta - ennen kaikkea sen takia, että yleisö suorastaan söi Michaelsin kädestä. Jopa Madison Square Garden oli aivan pähkinöinä, kun Michaels kruunattiin ensimmäisen kerran viiteen vuoteen WWE:n päämestariksi. Esimerkiksi Rockin ja Austinin aika alkoi vuonna 2002 olla ohi, eikä yleisö käynyt heihin enää samalla tavalla villinä kuin aikaisempina vuosina, mutta samaan aikaan Shawn Michaelsin aika oli alkanut uudelleen.
BEST ON INTERVIEWS
1995 - Razor Ramon
1996 - Steve Austin
1997 - Steve Austin
1998 - Chris Jericho
1999 - Triple H
2000 - Chris Jericho
2001 - Steve Austin
2002: Paul Heyman (WWE)
Tänäkin vuonna ehdolla oli tuttuja nimiä, kuten Chris Jericho ja Triple H, jotka myös vuoden 2002 hoitivat promottamisen ensiluokkaisella tavalla. TNA:ssa parhaiten mikkiä pitivät kädessään rutiinilla ja varmuudella promottanut Jeff Jarrett sekä New Churchia hienosti luotsannut James Mitchell. Suurin erityismaininta pitää antaa Kurt Anglelle, jonka olin itse asiassa todella lähellä valita tämän palkinnon voittajaksi. Viimeistään tämän vuoden aikana Angle osoitti promoissaan sen, ettei ole pelkästään huippupainija vaan täysin kokonaisvaltainen viihdyttäjä. Silti Anglekin jää kakkoseksi Paul Heymanille, jota ilman Brock Lesnarin nousu WWE:n huipulle olisi ollut paljon vaivalloisempi ja jäänyt mahdollisesti toteuttamatta kokonaan. Paul Heyman oli jokaisessa vuoden 2002 aikana nähdyssä esiintymisessään timanttisen mahtava promottaja ja kaikilla muillakin tavoilla tilanteen herra. Heyman on ensimmäinen tämän palkinnon vienyt manageri, mutta hän sen myös ansaitsee.
MOST IMPROVED
1995 - Hunter Hearst Helmsley
1996 - Diamond Dallas Page
1997 - Hunter Hearst Helmsley/HHH
1998 - Rocky Maivia/The Rock
1999 - Shane McMahon
2000 - Jeff Jarrett
2001 - Test
2002: Goldust (WWE)
Valintani tässä kategoriassa ovat olleet välillä hieman jännittäviä, ja jatkan samalla linjalla myös nyt. Ennen voittajan perusteluja täytyy myöntää, että harkitsin esimerkiksi Brock Lesnaria ja Amazing Rediä, joiden taidot nousivat vielä usean pykälän ensinäkemästä vuoden aikana. Hyvin lähellä olin antaa palkinnon America's Most Wantedille, mutta he saavat kunniansa myöhemmin. Niinpä palkinto menee Goldustille, joka osoitti hienosti vuoden aikana, ettei kehittyminen ole vain tuoreiden nimien juttu. Kun Goldust teki WWE-paluunsa vuoden 2002 alussa, en ollut kovin kiinnostunut. 'Dust oli ollut edellisen WWE-runinsa loppuaikoina aika väsynyttä katsottavaa, ja WCW:ssä hän ei ollut onnistunut olemaan millään tavalla kiinnostava. Niinpä minun on todellakin annettava kaikki kunnia Goldustille siitä, kuinka hän onnistui vuoden 2002 aikana luomaan vielä kerran samasta hahmostaan oikeasti kiinnostavan. Samalla hän paransi huomattavasti promojensa tasoa ja muuttui myös paljon monipuolisemmaksi painijaksi kehässä. Hienoa kehitystä Goldustilta, jolle vuosi 2002 oli taas paras pitkiin aikoihin. Goldustin kehitystä auttoi myös se, että hänen ja Booker T:n joukkueesta muodostui hitaasti mutta varmasti yksi WWE:n joukkuedivisioonan kulmakivistä.
BEST OF THE YEAR
PPV OF THE YEAR
1995 - WWF Survivor Series
1996 - WWF Survivor Series
1997 - WWF In Your House 16: Canadian Stampede
1998 - ECW Heat Wave
1999 - ECW Anarchy Rulz
2000 - WWF No Way Out
2001 - WWF WrestleMania X-Seven
2002: WWE Survivor Series
Tällä valinnalla on helppo saada paljon kritiikkiä, koska SummerSlam 2002 on yleisen mielipiteen mukaan kaikkien aikojen paras SummerSlam ja yksi parhaista ppv:eistä ikinä. Olen näistä mielipiteistä aivan samaa mieltä, mutta minusta Survivor Series 2002 on vielä aivan hitusen parempi. Se on vain yksi kaikkien aikojen suosikki-ppv:eistäni, jossa yksinkertaisesti toimii ihan kaikki ensimmäisestä minuutista viimeiseen. Siinä nähtiin vuoden paras ottelu, vuoden paras naisten ottelu, ikimuistoinen joukkuemestaruusottelu, mahtava Scott Steinerin WWE-comeback ja hyviä alakortin otteluita. Tapahtuman rakenne oli mietitty täydellisen tarkasti. Upeaa työtä WWE:ltä.
MATCH OF THE YEAR
1995 - Diesel (c) vs. Bret Hart - Anything Goes Match @ Survivor Series
1996 - Bret Hart (c) vs. Shawn Michaels - 60 Minute Iron Man Match @ WrestleMania XII
1997 - Bret Hart vs. Steve Austin - Submission Match (Special Referee: Ken Shamrock) @ WrestleMania 13
1998 - The Rock (c) vs. Triple H - Ladder Match @ SummerSlam
1999 - Taz (c) vs. Masato Tanaka vs. Mike Awesome @ Anarchy Rulz
2000 - Triple H (c) vs. Cactus Jack - Street Fight Match @ Royal Rumble
2001 - Triple H vs. Steve Austin - Three Stages of Hell Match @ No Way Out
2002: Triple H vs. Chris Jericho vs. Booker T vs. Kane vs. Shawn Michaels vs. Rob Van Dam - Elimination Chamber Match @ Survivor Series (WWE)
Kolmas vuosi, jolloin Triple H on mukana vuoden parhassa ottelussa. Triple H oli mukana myös siinä toisessa *****-arvosanan minulta ansainneessa ottelussa, joka oli myös todella lähellä vuoden parhaan ottelun tittelin ansaitsemista. Näistä syistä on todella vaikeaa ymmärtää sitä, miten Wrestling Observerin mukaan Triple H oli vuoden 2002 yliarvostetuin. Itse EC:n hienoutta (verrattuna vaikkapa siihen legendaariseen Angle/Benoit vs. Edge/Mysterioon) en ala enää käsittelemään. Olen sen perustellut jo yllä.
TAG TEAM OF THE YEAR
1995 - Two Dudes With Attitudes (Shawn Michaels & Diesel)
1996 - The Outsiders (Kevin Nash & Scott Hall)
1997 - Dudley Boyz (D-Von & Buh Buh Ray Dudley)
1998 - New Age Outlaws (Road Dogg & Billy Gunn)
1999 - The Jersey Triad (Diamond Dallas Page & Bam Bam Bigelow & Kanyon)
2000 - Edge & Christian
2001 - Hardy Boyz (Matt & Jeff)
2002: America's Most Wanted - Chris Harris & James Storm (TNA)
Sanoin jo vuoden huonoimman joukkueen palkinnon kohdalla, että vuosi 2002 oli joukkuepainin osalta jännittävä. Ei montaa aivan kammottavaa joukkuetta muttei montaa huippujoukkuettakaan. Hardyjen, Dudleyiden ja E & C:n aika oli lopullisesti historiaa, mutta uusia korvaajia ei alkuvuodesta tuntunut WWE:ssä löytyvän. Joukkuepaini oli historiallisen vaisua, kunnes vasta aivan loppuvuodesta se virkistyi. En silti millään voi antaa palkintoa Angle & Benoit'lle, Edge & Mysteriolle tai Los Guerreroseille, jotka kaikki muodostettiin vasta aivan loppuvuodesta. Lisäksi Angle & Benoit hajosi jo, ja Guerrerot eivät mielestäni olleet alussa edes erityisen vakuuttavia. Mietin myös Un-Americansin tai Booker T:n ja Goldustin palkitsemista, mutta eivät he ihan vuoden parhaita olleet. Niinpä on ilo antaa kunnia America's Most Wantedille, josta muodostui todellinen joukkue vuoden 2002 aikana. Ensimmäisen ottelun aikana he olivat randomilla yhteen pistetty kaksikko, ja alussa heidän otteensa eivät olleetkaan erityisen mieleenpainuvia tai huikeita. Niin vain tilanne muuttui, ja kuukausien aikana Harrisista ja Stormista hitsautui yhteen kaksikko, josta tuli koko TNA:n joukkuepainin kulmakivi. Erityisesti New Church -feudin aikana myös miesten painiotteet ottivat suuria harppauksia eteenpäin. Miesten painia oli oikeasti tosi ilo katsoa. Näillä meriiteillä AMW ansaitsee tämän kunnian.
FEUD OF THE YEAR
1995 - 1-2-3 Kid vs. Razor Ramon
1996 - nWo vs. WCW
1997 - Hart Foundation vs. Steve Austin
1998 - Steve Austin vs. Vince McMahon
1999 - Rob Van Dam vs. Jerry Lynn
2000 - Triple H vs. Cactus Jack
2001 - Steve Austin vs. Kurt Angle
2002: Triple H vs. Shawn Michaels (WWE)
Tänä vuonna oli kaksi muiden yläpuolelle noussutta feudia, joiden välillä tein lopullisen valinnan. Toki esimerkiksi Edge vs. Kurt Angle ja Jerry Lynn vs. AJ Styles olivat hyviä mutteivat kuitenkaan ikimuistoisia. Sen sijaan Undertaker vs. Brock Lesnar ja Triple H vs. Shawn Michaels olivat yksinkertaisesti upeita feudeja, vuoden todellisia huippuhetkiä. Lopulta päädyin valinnassani kuitenkin HHH vs. Michaelsiin, jossa oli vielä jotain enemmän kuin parissa kuukaudessa hoidetussa ja siinä mielessä todella intenssiivisessä 'Taker vs. Lesnarissa. Michaels vs. HHH:ssa oli taustalla yli neljä vuotta vanhat asiat D-Generation X:n ajoilta. Kyseisistä syistä feudin aloitusangle on yksi ikimuistoisimmista hetkistä painihistoriassa. Lopullinen syy voitolle on tietenkin se, että kaikki feudin ottelut ppv:ssä olivat omalla tavallaan ikimuistoisia, ja aivan kirkkaasti MOTY(C)-otteluita. Michaelsin paluuottelu SummerSlamissa ja lopullinen paluu sekä mestaruusvoitto SurSerissä ovat sellaisia hetkiä, joihin pääsee käsiksi todella harvoissa juonikuvioissa.
WRESTLER OF THE YEAR
1995 - Bret Hart
1996 - Shawn Michaels
1997 - Bret Hart
1998 - Mankind/Dude Love/Cactus Jack
1999 - Steve Austin
2000 - Triple H
2001 - Steve Austin
2002: Kurt Angle (WWE)
Edelleenkin vuoden painijan täytyy minun mielestäni olla suurimman osan vuodesta mukana ME-kuvioissa tai olla muuten vuoden aikana todella merkittävä nimi promootiossaan. Näin ollen monet hienot midcarderit ja vuoden aikana paljon poissa olleet karsiutuvat heti pois. Itse asiassa tänä vuonna valinta ei ollut edes erityisen vaikea. On toki annettava kunniaa WWE:stä Brock Lesnarille, jolla oli uskomaton tulokasvuosi, ja TNA:sta AJ Stylesille, jonka voidaan katsoa olleen ehdottoman merkittävä nimi promootiossaan, vaikka hän ei kertaakaan päämestaruudesta vuoden aikana otellut. WWE:stä erityiskunniamaininta täytyy antaa paluunsa vuoden alussa tehneelle Triple H:lle, joka nousi saman tien päämestaruuskuvioihin ja pysyi siellä myös koko vuoden otellen siinä ohessa muutamassa vuoden parhaassa ottelussa. Silti HHH:n vuoteen mahtui myös ikävää kuraa (Kane-feud) ja monia muitakin pettymykseksi jääneitä hetkiä (Jericho-feud, ensimmäinen mestaruuskausi, ottelu Hogania vastaan, nouseminen WHW-mestariksi ilman mitään ottelua), joten kokonaisuutena hän ei tunnu vuoden painijalta. Sen sijaan vuosi 2002 oli aivan kiistatta täydellinen suoritus Kurt Anglelta, joka oli vahvasti ehdolla palkinnon voittajaksi jo viime vuonna mutta jäi niukasti kakkoseksi. Nyt mikään ei estä Anglen voittoa. Vuoden aikana Angle on ehtinyt olla useampaan otteeseen päämestaruuskuvioissa (ja nousta vuoden lopussa kuvioiden huipulle), nostaa muun muassa Edgen virallisesti isoksi nimeksi ja ennen kaikkea painia yksinkertaisesti aivan huikeita otteluita. Kaikki, mihin Angle tarttui, muuttui kullaksi. Angle sai irti jopa Hulk Hoganista ikimuistoisen kamppailun. Vuosi 2002 oli Anglen vuosi, joten WWE:n oma kaljupää on tittelinsä ansainnut.
Sitten vielä muutaman nippelitilaston kärkitiivistelmät.
Tähtiarvosanat:
Olen taas jokaisen ppv:n lopussa postannut aina, ketkä ovat mielestäni ansainneet kyseisen ppv:n kohdalla kolme, kaksi tai yhden tähden. Parin seuraavan vuoden ajan nämä tilastot eivät ole kovin vertailukelpoisia, koska tapahtumien määrän vuoksi TNA-painijat hallitsevat listaa. Postaan ne silti tähän vaikka ihan vain omaksi ilokseni. Vuonna '02 eniten tähtipisteitä sai AJ Styles yhteensä 56 pisteellä (Styles esiintyi 27 ppv:ssä, eli tähtiä tuli keskimäärin **/PPV). Toiseksi tuli Low-Ki 29 pisteellä. Kolmanneksi nousi Jerry Lynn (23) ja neljänneksi Amazing Red (20). Myös yksi WWE-painija mahtuu kaikesta huolimatta viiden kärkeen, kun vuoden painija Kurt Angle nousee viidenneksi 13 pisteellä.
Lisäksi edelleen kokoan tilastoa siitä, ketkä painijat ovat koko projektin aikana eniten saaneet niitä tähtipisteitä. Tässä top 5, jossa TNA:n ylivoima ei näy vielä tänä vuonna. Tässäkin pitää muistaa se häikkä, että vuoden '95 WCW ei ole mukana.
1. Steve Austin (WWE) - 76
2. Chris Benoit (WCW/WWE) - 75
3. Shawn Michaels (WWE) - 69
4. Chris Jericho (WCW/WWE) - 66
5. The Rock (WWE) - 59
Steve Austin ja Chris Benoit jatkoivat listan ykkös- ja kakkossijalla. Piste-ero pysyi edelleen tasan yhdessä, kuten myös viime vuoden päätteeksi. Ensi vuonna muutoksia alkaa tähän varmaankin tulla. Viiden kärki on muutenkin täsmälleen sama kuin viime vuonna. Ainut muutos on se, että paluunsa painikehiin tehnyt Shawn Michaels paranteli heti sijoitustaan yhdellä nousemalla Chris Jerichon ohi kolmannelle sijalle. Michaels hallitsi tämän listan kärkipaikkaa vuosikaudet. Saa nähdä, ottaako hän paikkansa vielä takaisin. Rock jatkaa edelleen viitossijalla.
Lisäksi kärkiviisikko eniten näinä vuosina huippuotteluita painineista painijoista:
1. Steve Austin (WWE) - 16
2. Triple H (WWE) - 15
3. Shawn Michaels (WWE) - 14
4. Bret Hart (WWF/WCW) - 13, Undertaker (WWE) - 13
Myös tällä listalla ykkössija pysyi edelleen Steve Austinin hallussa, vaikkei hän yhtään huippuottelua saanutkaan tililleen. Sen sijaan viime vuoden nelonen Triple H nousi nyt kakkossijalle hätyyttelemään Austinia vain yhden ottelun päähän. Myös Shawn Michaels (viime vuonna jaetulla 4. sijalla HHH:n kanssa) aloitti uuden kirin ja nousi kolmanneksi. Näiden kirimisten seurauksena viime vuonna vielä 2. sijalla ollut Bret Hart ja 3:tta sijaa pitänyt Undertaker jäivät nyt jaetulle nelossijalle. Hart hallitsi tämän listan kärkipaikkaa vuosikausien ajan, mutta nyt eläkkeellä olevan Hartin aika alkaa vähitellen olla ohi. Tässäkin listalla kärkiviisikko pysyi siis samojen miesten käsissä.
Mestaruudet:
Lisäksi loppuun se sama tilastoknoppiosio, jonka olen postannut kahdella viime kerralla. Olen siis karmeana tilastofriikkinä koonnut kaikkien muiden tietojen lisäksi joka vuodelta tiedot siitä, ketkä painijat ovat esiintyneet eniten mestareina vuoden ajan. Kyseessä ei ole siis mestaruuskausien tai mestaruusvoittojen mittauksesta vaan siitä, kuinka monta kertaa painija on esiintynyt ppv:issä jonain mestarina. Jos kantaa samassa ppv:ssä kahta vyötä, saa huomiot molemmista. Laitan tähän silti kaikki yli 20 mestarina esiintymistä koko projektin aikana saaneet. Olen edelleen sitä mieltä, että nämä kertovat mielenkiintoisia tietoja painijoiden bookkauksesta. Toisaalta tässäkin alkaa näkyä tulevaisuudessa TNA:n vääristymä mahdollisesti aika rajusti.
40 -
Steve Austin / The Ringmaster - MILLION DOLLAR CHAMPION (3) & WWF TAG TEAM CHAMPION (8) & WWF INTERCONTINENTAL CHAMPION (4) & WWF CHAMPION (25)
35 -
Kevin Nash / Diesel - WWF CHAMPION (9) & WWF TAG TEAM CHAMPION (1) & WCW TAG TEAM CHAMPION (20) & WCW WORLD HEAVYWEIGHT CHAMPION (5)
35 -
Booker T / Booker / G.I. Bro - WCW TAG TEAM CHAMPION (12) & WCW TELEVISION CHAMPION (9) & WCW WORLD HEAVYWEIGHT CHAMPION (9) & WCW US (HEAVYWEIGHT) CHAMPION (2) & WWF HARDCORE CHAMPION (2) & WORLD TAG TEAM CHAMPION (1)
34 -
The Rock / Rocky Maivia - WWF INTERCONTINENTAL CHAMPION (11) & WWF/WWE (UNDISPUTED) CHAMPION (17) & WWF TAG TEAM CHAMPION (1) & WCW/WORLD CHAMPION (5)
32 -
Chris Jericho - WCW CRUISERWEIGHT CHAMPION (10) & WCW TELEVISION CHAMPION (3) & WWF/WWE INTERCONTINENTAL CHAMPION (8) & WWF EUROPEAN CHAMPION (1) & WCW/WORLD CHAMPION (3) & WWF (UNDISPUTED) CHAMPION (4) & WORLD TAG TEAM CHAMPION (3)
32 -
Triple H / Hunter Hearst Helmsley / HHH - WWF/WWE INTERCONTINENTAL CHAMPION (8) & WWF EUROPEAN CHAMPION (5) & WWF (UNDISPUTED) CHAMPION (12) & WWF TAG TEAM CHAMPION (3) & WORLD HEAVYWEIGHT CHAMPION (4)
32 -
Jeff Jarrett / Double J - WWF INTERCONTINENTAL CHAMPION (10) & WCW US HEAVYWEIGHT CHAMPION (5) & NWA NORTH AMERICAN CHAMPION (2) & WWF TAG TEAM CHAMPION (2) & WWF EUROPEAN CHAMPION (1) & WCW WORLD HEAVYWEIGHT CHAMPION (5) & WWA WORLD HEAVYWEIGHT CHAMPION (2) & NWA WORLD HEAVYWEIGHT CHAMPION (5)
32 -
Billy / Billy Gunn / Rockabilly / Mr. Ass - WWF/WWE TAG TEAM CHAMPION (28) & WWF HARDCORE CHAMPION (2) & WWF INTERCONTINENTAL CHAMPION (2)
31 -
Hollywood Hogan / Hulk Hogan - WCW WORLD HEAVYWEIGHT CHAMPION (28) & WWF/WWE UNDISPUTED CHAMPION (2) & WWE TAG TEAM CHAMPION (1)
26 -
Shawn Michaels - WWF INTERCONTINENTAL CHAMPION (4) & WWF TAG TEAM CHAMPION (2) & WWF CHAMPION (14) & WWF EUROPEAN CHAMPION (4) & WORLD HEAVYWEIGHT CHAMPION (2)
25 -
Scott Hall / Razor Ramon - WWF INTERCONTINENTAL CHAMPION (5) & WCW TAG TEAM CHAMPION (17) & WCW US HEAVYWEIGHT CHAMPION (2) & WCW TELEVISION CHAMPION (1)
25 -
Christian / Dos - WWF LIGHT HEAVYWEIGHT CHAMPION (1) & WWF/WWE/WORLD TAG TEAM CHAMPION (17) & WWF INTERCONTINENTAL CHAMPION (2) & WWF EUROPEAN CHAMPION (4) & WWF HARDCORE CHAMPION (1)
24 -
Rob Van Dam - ECW TELEVISION CHAMPION (10) & ECW TAG TEAM CHAMPION (3) & WWF HARDCORE CHAMPION (6) & WWF/WWE INTERCONTINENTAL CHAMPION (5)
23 -
Owen Hart / Blue Blazer - WWF TAG TEAM CHAMPION (16) & WWF INTERCONTINENTAL CHAMPION (6) & WWF EUROPEAN CHAMPION (1)
23 -
Eddie Guerrero / Eddy Guerrero - WCW US HEAVYWEIGHT CHAMPION (4) & WCW CRUISERWEIGHT CHAMPION (4) & WWF EUROPEAN CHAMPION (6) & WWF/WWE INTERCONTINENTAL CHAMPION (6) & WWA INTERNATIONAL CRUISERWEIGHT CHAMPION (1) & WWE TAG TEAM CHAMPION (2)
23 -
Edge / Uno - WWF INTERCONTINENTAL CHAMPION (8) & WWF/WWE TAG TEAM CHAMPION (13) & WCW UNITED STATES CHAMPION (1) & WWE TAG TEAM CHAMPION (1)
22 -
X-Pac / 1-2-3 Kid / Syxx / Syxx-Pac - WWF TAG TEAM CHAMPION (5) & WCW CRUISERWEIGHT CHAMPION (6) & WWF EUROPEAN CHAMPION (6) & WWF LIGHT HEAVYWEIGHT CHAMPION (2) & NWA X DIVISION CHAMPION (3)
21 -
Scott Steiner - WCW TAG TEAM CHAMPION (5) & WCW TELEVISION CHAMPION (3) & WCW US HEAVYWEIGH CHAMPION (7) & WCW WORLD HEAVYWEIGHT CHAMPION (5) & WWA WORLD HEAVYWEIGHT CHAMPION (1)
21 -
Jerry Lynn / Mr. JL - ECW WORLD HEAVYWEIGHT CHAMPION (2) & WWF LIGHT HEAVYWEIGHT CHAMPION (1) & NWA X (DIVISION) CHAMPION (11) & NWA TAG TEAM CHAMPION (7)
21 -
Road Dogg / Road Dog / The Roadie / Jesse James / BG James - WWF TAG TEAM CHAMPION (19) & WWF INTERCONTINENTAL CHAMPION (1) & WWF HARDCORE CHAMPION (1)
20 -
British Bulldog - WWF TAG TEAM CHAMPION (9) & WWF EUROPEAN CHAMPION (10) & WWF HARDCORE CHAMPION (1)
Joo-o, Austin jatkaa myös tällä listalla kärjessä oloa, vaikkei yhtään uutta mestarina esiintymistä tullutkaan vuonna 2002. Jaetulle kakkossijalle nousi Kevin Nashin seuraksi Booker T, ja The Rock jäi näin ollen Bookerin taakse.
-------------------
Noniin. Nyt en enää edes kysele mitään, että haluatteko minun jatkavan. Jatkan, vaikkette haluaisi. Muunlaista palautetta kuuntelen kuitenkin erittäin mielellään (no toki myös sitä "älä jatka"- palautetta kuuntelen, mutta jatkan luultavasti siitä huolimatta niin kauan, kun tällä on yhtään lukijaa) varsinkin näin vuoden lopussa, jolloin on hyvä hetki muuttaa tyyliä. Mitä olette erityisesti tykänneet TNA:n mukaantulosta? Tai kaikesta muusta? Kertokaa!
Ja jatkoa seuraa taas piakkoin. Vuosi 2003 pyöräytetään käyntiin Royal Rumblella.