Foorumiarkisto

← Ohjelmat ja PPV:t

Wrestlemania 25 (XXV)

Wrestlemania saatiin käytyä ja tulokset näkyvät posterin alla. Historiaa tapahtumasta alla.

Eli, kaikkien aikojen ensimmäinen Wrestlemania nähtiin vuonna 1985, pääotteluna toimii Hulk Hogan ja Mr. T vs. Paul Orndorff & Roddy Piper. Mutta kuitenkin ehkä parhaiten tästä muistetaan Andre The Giant vs. Big John Studd 15 000$ Body Slam Challenge. Andre The Giant voitti ja voitettuaan hän jakeli rahaa yleisölle.

Wrestlemania 2:ssä vuonna 1986 nähtiin Hulk Hogan vs. King Kong Bundy Steel Cage-ottelussa. Se ei liene kovin tuttu ottelu. Tästä 'Maniasta tosin erikoisen teki, että PPV oli kolmella eri areenalla: Nassau Coliseumissa Unionsdale, New Yorkissa, Rosemont Horizonilla Rosemont, Illinoisissa ja Los Angeles Memorial Sports Arenalla Los Angeles, Californiassa. Jokaisessa areenassa oli oma muutaman ottelun card joka huipentui pääotteluun, esimerkiksi LA:ssa nähty mainitsemani Steel Cage.

Wrestlemania 3:ssä (III) nähtiin kaikkien aikojen klassikko-ottelu Hulk Hogan vs. Andre The Giant. Kestoa tuolla nyt ei ollut paljon paskaakaan, mutta siinä nähtiin eeppinen Body Slam Hoganilta Andrelle. Muut III:n ottelut eivät tälläistä huomiota saaneetkaan.

Wrestlemania IV:ssä nähtiin peräti 16 ottelua, esimerkkinä avausottelu joka oli Battle Royal. Pääsyy miksi nähtiin 16 ottelua oli turnaus vacantista WWE:n mestaruudesta. En spoilaakaan turnauksen tulosta vaan saatte itse katsoa, jos mahdollisuuden saatte. Joka tapauksessa värikäs turnaus.

Wrestlemania V:ssä nähtiin pääotteluna Hulk Hogan vs. Randy Savage WWE:n mestaruudesta.

Wrestlemania VI:ssä nähtiin Ultimate Warrior vs. Hulk Hogan WWE:n Intercontinental -ja maailmanmestaruudesta. Ainakin vuoden 2000 Triangle Ladderissa kuulin, että Edge on ollut nuorena miehenä tätä katsomassa, sitten 10 vuoden päästä itse mukana. No, se siitä.

Wrestlemania VII:ssä nähtiin Undertakerin ensimmäinen Wrestlemania-ottelu Jimmy Snukaa vastaan, nähtiin esimerkki kuinka legenda syötetään silloiselle nousevalle tähdelle. Joo ja pääotteluna nähtiin Hulk Hogan vs. Sgt. Slaughter WWE:n mestaruudesta.

Wrestlemania VIII:ssä 'Taker oli Jake "The Snake" Robertsia vastaan. Main Eventinä Hulk Hogan vs. Sid Justice.

Wrestlemania IX:ssä painittiin ulkoilma-areenalla. 'Taker jatkoi voittoputkeaan Giant Gonzalesia vastaan, pääotteluna oli Yokozuna vs. Bret Hart WWE:n mestaruudesta. Aikamoista paskaa oli, Yokozuna voitti ja heti sen jälkeen Hulk Hogan tuli, ownasi hänet 20 sekunnissa ja voitti mestaruuden. Surkea tapahtuma, täytyy myöntää.

Wrestlemania X on varmaan mielessä vieläkin, kaikkien aikojen paras opener (Owen Hart vs. Bret Hart), hieno Ladder match (Shawn Michaels vs. Razor Ramon) ja Main Event (Yokozuna vs. Bret Hart) WWE:n mestaruudesta.

Wrestlemania XI jää varmaan vain kahdesta asiasta mieleen. 1. Pamela Anderson. 2. Undertaker voitti King Kong Bundyn ja jatkoi Wrestlemania-putkeaan. Main Eventinä nähtiin Lawrence Taylor vs. Bam Bam Bigelow. Eipä kovin tarjoa muistamista.

Wrestlemania XII. Tämän haukkumisesta sai sitten kuulla. Itse en pitänyt. Niin, mutta asiaan. Tässäkin nähtiin 'Takerin voitto Dieselia vastaan. Pääotteluna huipputason ottelu Bret Hart vs. Shawn Michaels 60 minuutin Iron Man-ottelu.

Wrestlemania 13 (XIII) jäänee mieleen Bret Hartin ja Steve Austin Submission-ottelusta. Pääottelussa Undertaker voitti Sycho Sidin WWE:n mestaruudesta. Pienenä sivuseikkana huomautan, että vaikka 'Taker on kaikki 'Mania-ottelut tähän asti voittanut, oli tämä vasta hänen ensimmäinen pääottelu.

Wrestlemania XIV:ssä nähtiin Steve Austin vs. Shawn Michaels ja tuomarina itse Mike Tyson. Ja tuli nähtyä myös historian ainut Dumpster matchkin WWE:n joukkuemestaruudesta.

Wrestlemania XV:ssä Main Eventinä oli The Rock vs. Steve Austin WWE:n mestaruudesta. Ja nähtiin myös ensimmäistä kertaa Hardcore-mestaruusottelu Wrestlemaniassa.

Wrestlemania 2000:ssa (XVI, 16) nähtiin ensimmäinen Triangle Ladder match, jossa kohtasivat Dudley Boyz, Hardy Boyz ja Edge & Christian. Pääotteluna oli varsin aliarvostettu 4 miehen eliminointiottelu WWE:n mestaruudesta. Siinä kohtasivat The Rock, Big Show, Triple H ja Mick Foley, kullakin managerina McMahonin perheen jäsen. Tämä oli Undertakerin uran toinen Wrestlemania, johon hän ei osallistunut. Viimeksi häneltä jäi väliin X.

Wrestlemania X-7:ssä nähtiin pääotteluna ehkä The Rockin ja Austinin kuuluisin kohtaaminen. Unohtamatta historian toista ja ehkä parasta TLC:tä.

Wrestlemania X8:ssa nähtiin Icon vs. Icon The Rock vs. Hulk Hogan ja pääotteluna Chris Jericho vs. Triple H kiistattomasta mestaruudesta.

Wrestlemania XIX oli melko massiivinen ainakin sen takia, että sisääntuloramppi oli harvinaisen pitkä ja muutenkin painittiin isossa paikassa. Hyviä otteluita oli runsaita, The Rockin ja Austinin mahtava kohtaaminen, Shawn Michaelsin ja Chris Jerichon loistava ottelu, unohtamatta perin hyvää Hulk Hogan vs. Vince McMahonia ja pääotteluna huippuottelu Brock Lesnar vs. Kurt Angle WWE:n mestaruudesta. Tästä tapahtumasta näimme, mihin WWE:llä on rahkeita.

Wrestlemania XX jatkoi XIX:n loistavaa linjaa. Erikoismaininta eeppiselle klassikolle, joka oli Main Eventinä. Chris Benoit voitti Triple H:n ja Shawn Michaelsin Triple Threatissa. Toki oli muitakin hyviä otteluita, mm. Undertakerin paluu Deadman-gimmickinsä kanssa.

Wrestlemania 21:ssä (XXI) nähtiin kun molemmat päämestaruudet vaihtoivat omistajaa. Batista voitti Triple H:n World Heavyweightistä ja John Cena katkaisi JBL:n WWE:n mestaruusputken. Nuo eivät mitään MOTYjä olleet vaan todellinen taisto nähtiin Kurt Anglen ja Shawn Michaelsin välillä. Kesti aika kauan.

Wrestlemania 22:ssa (XXII) nähtiin mahtava Hardcore-ottelu Edgen ja Mick Foleyn välillä. Pääottelussa Triple H kohtasi John Cenan. Vieläkin ihmeellisempää kuitenkin oli se, että Rey Mysterio voitti World Heavyweight Championshipin. Painotan sanaa Heavyweight, sillä Rey on tavallista cruiserweightiäkin pienempi.

Wrestlemania 23:ssa (XXIII) pääotteluna toimi John Cenan ja Shawn Michaelsin ottelu WWE:n mestaruudesta. Ja Undertaker, sen vuoden Royal Rumblen voittaja voitti Batistan World Heavyweight-mestaruudesta.

Wrestlemania 24:ssa (XXIV) näimme kun pääottelussa kohtasivat jälleen Edge ja Undertaker. Pitkästä aikaa 'Maniassa oli enemmän kuin kaksi hyvää ottelua, mm. Triple Threat Randy Ortonin, Triple H:n ja John Cenan välillä WWE:n mestaruudesta, nyrkkeilyottelu Floyd Mayweather jr.n ja Big Shown välillä, hieno Money In The Bank Ladder-match ja dramaattinen Shawn Michaels vs. Ric Flair. Flair hävisi joten joutui uransa päättämään.

Tuli aika kova vaiva nähtyä, mutta jos ei tyydyttänyt, täältä sitten lisää historiasta.

No, se siitä historiasta, nyt tähän vuoteen.

Tunnetusti Wrestlemanialla ei ole posteria, mutta nytpä on.

kuva
Tunnuslause: "Everything is bigger in Texas, especially Wrestlemania."

Päivämäärä: 5. huhtikuuta
Areena: Reliant Stadium
Paikkakunta: Houston, Texas

Ottelut:
WWE Championship:
Triple H (c) def. Randy Orton

World Heavyweight Championship:
John Cena def. Edge (c) & Big Show

Single match:
The Undertaker def. Shawn Michaels

Extreme Rules match:
Matt Hardy def. Jeff Hardy

Money In The Bank Ladder match:
CM Punk def. Kane, Mark Henry, MVP, Shelton Benjamin, Kofi Kingston, Christian & Finlay

Undisputed Tag Team Championship (Lumberjack match):
WWE Tag Team Champions Carlito & Primo (c) def. World Tag Team Champions John Morrison & The Miz (c)

Intercontinental Championship:
Rey Mysterio def. JBL (c)

Handicap 3 on 1 Elimination match:
Chris Jericho def. Ricky "The Dragon" Steamboat, Jimmy "Superfly" Snuka & "Rowdy" Roddy Piper

25-Diva Battle Royal
"Santina" def. 24 other divas
Joo, kyllä tyydytti Panu, WM:n arvoinen aloituspostaus!

Enköhän tarkempaa seputusta laita sitten Rumblen jälkeen, mutta laitan muutama ottelua, mitä epäilisin.

WHC: John Cena(c) vs. Randy Orton
WWE Title: Jeff Hardy(c) vs. Christian (Cage)
HBK's Career On The Line: John Morrison vs. Shawn Michaels
WM-Streak vs. Winning Streak: The Undertaker vs. Vladimir Kozlov
Edge vs. Triple H
Money in the Bank Match: MVP vs. The Brian Kendrick vs. The Miz vs. Finlay vs. Chris Jericho vs. Rey Mysterio
ECW Title: Matt Hardy(c) vs. Jack Swagger
IC Title: William Regal(c) vs. CM Punk
US Title: Shelton Benjamin(c) vs. Hurricane Helms
+Naisten ottelu (Toive: Trish vs. Beth)

Tuollaisia uskaltaisin hieman odottaa, mutta muut tuntuvat aika kaukaa haetuilta, paitsi Matt - Swagger ja Cena - Orton.
Wrestlemania 23:ssa (XXIII) pääotteluna toimi John Cenan ja Shawn Michaelsin ottelu WWE:n mestaruudesta. Ja Undertaker, sen vuoden Royal Rumblen voittaja voitti Edgen World Heavyweight-mestaruudesta.

Wrestlemania 24:ssa (XXIV) näimme kun pääottelussa kohtasivat jälleen Edge ja Undertaker. Tosin viime kerralla he eivät olleet Main Eventissä, muuten melkein kaikki on samoin.

En tiennytkään, että Batistakin on murhannut perheensä.
"enska" kirjoitti:
Wrestlemania 23:ssa (XXIII) pääotteluna toimi John Cenan ja Shawn Michaelsin ottelu WWE:n mestaruudesta. Ja Undertaker, sen vuoden Royal Rumblen voittaja voitti Edgen World Heavyweight-mestaruudesta.

Wrestlemania 24:ssa (XXIV) näimme kun pääottelussa kohtasivat jälleen Edge ja Undertaker. Tosin viime kerralla he eivät olleet Main Eventissä, muuten melkein kaikki on samoin.

En tiennytkään, että Batistakin on murhannut perheensä.

Tuli kömmähdys tuon Wrestlemania 23:n ottelun kanssa. Korjaan virheen heti. 24:n ottelusta ei ollut oikein mainitsemista paitsi Batista vei paremmuuden SD:lle.
Normaalisti paini ei kiinnosta yhtään, mutta päätin katsaista tämän threadin, ja luin koko aloituspostin. Ja siihen tarvitaan jo jotain, hieno posti, Panu5.
Jäbä, mitä hä? John Morrison lopettaisi Shawnin uran? Jos nyt ei kumminkaan. Ei Morrison kyllä ole oikea henkilö lopettamaan Shawnin uraa.

Ei.
"Stefa" kirjoitti:
Jäbä, mitä hä? John Morrison lopettaisi Shawnin uran? Jos nyt ei kumminkaan. Ei Morrison kyllä ole oikea henkilö lopettamaan Shawnin uraa.

Ei.


Sammaa mieltä. Kaveri pyörii tag team kuvioissa ja ottelee midcardereita vastaa. No toisinaan kyllä uppereitakin. Siirtyisi ensin single uralla ja jättäisi tag team kuviot jos tuollaisista haaveilee. Ehkä sitten, koska onhan Morrisonissa potentiaalia, mutta vähän jäänyt noihin tag team kuvioihin kiinni. Joka ei välttämättä ole lainkaan huono asia miehen kannalta.

Shawnin uran lopettajaksi sopisi ainakin HHH. Nojoo, se mies ei kyllä tarvitse yhtään lisäpushia uralleen, mutta miehillä pitkä historia takana. Saisi uralleen arvoisensa päätöksen, koska miehet laittavat **** spektaakkelin helposti pystyyn. Samalla HHH käännettäisiin heelikis. Kuulostaa omaankin korvaan aika realistiselta.

Muita mahdollisia nyt voisi olla Jericho... tähän en kyllä jostain syystä usko. Mutta aika hyvä valinta olisi sekin. Utopistisempi vaihtoehto voisi olla Orton, jota nyt paljon pushataan.

Mutta ei kyllä Morrison
"takaovi" kirjoitti:
"Stefa" kirjoitti:
Jäbä, mitä hä? John Morrison lopettaisi Shawnin uran? Jos nyt ei kumminkaan. Ei Morrison kyllä ole oikea henkilö lopettamaan Shawnin uraa.

Ei.


Sammaa mieltä. Kaveri pyörii tag team kuvioissa ja ottelee midcardereita vastaa. No toisinaan kyllä uppereitakin. Siirtyisi ensin single uralla ja jättäisi tag team kuviot jos tuollaisista haaveilee. Ehkä sitten, koska onhan Morrisonissa potentiaalia, mutta vähän jäänyt noihin tag team kuvioihin kiinni. Joka ei välttämättä ole lainkaan huono asia miehen kannalta.

Shawnin uran lopettajaksi sopisi ainakin HHH. Nojoo, se mies ei kyllä tarvitse yhtään lisäpushia uralleen, mutta miehillä pitkä historia takana. Saisi uralleen arvoisensa päätöksen, koska miehet laittavat **** spektaakkelin helposti pystyyn. Samalla HHH käännettäisiin heelikis. Kuulostaa omaankin korvaan aika realistiselta.

Muita mahdollisia nyt voisi olla Jericho... tähän en kyllä jostain syystä usko. Mutta aika hyvä valinta olisi sekin. Utopistisempi vaihtoehto voisi olla Orton, jota nyt paljon pushataan.

Mutta ei kyllä Morrison

Vaikka Morrison onkin ollut jo kauan kuvioissa, voittanut Tag Team -mestaruuksia sun muita, ei hän silti ole tarpeeksi "mahtava" tällaiseen hommaan. Yhdyn moneen muuhun, ja sanon, että HHH:lle se oikeus HBK:n uran lopettamiseen kuuluisi. Joku verinen, pitkä matsi.
Itse toivoisin Career Treathening ottelua Undertakerin ja Shawn Michaelsin välille ja vielä kun olisi joku esim. Last Man Standing ja vielä tulisi Double KO
Itsekin olen HBK vs. Takerin kannalla, tosin Morrison vs. HBK olisi myös ihan kiva. John Morrisonista pitää tehdä kuitenkin lähes täydellinen heel (tässä tapauksessa täydellinen heel on juuri sellainen, mitä HBK oli joskus 90-luvulla), jotta yleisö ja varsinkin minä kiinnostuisin ottelusta samalla tavalla, mitä HBK:n ja Takerin välisestä ottelusta. Morrison on voittanut pari hassua Intercontinental mestaruutta, ECW mestaruuden ja jokusen TT mestaruudenkin kun taas HBK on saavuttanut lähes kaiken. Lisäksi mies tarvitsee aika kovia päänahkoja ennen Maniaa ja en puhu nyt mistään Kennedysta tai Umagasta (toki Umaga on hyvä monsteri, mutta Raw:ssa hänelle jäi sellainen "Main Eventereiden jobber"-leima). Itse en kyllä sulje sitä vaihtoehtoa pois, että sekä HBK että Taker jatkaisivat uraansa ja en laittaisi ollenkaan pahitteeksi. WWE mestaruusotteluun ajattelin Fatal 4-Way:ta, jossa olisivat HHH, Edge, Jeff ja Christian (niin eihän tämä ole vielä varmaa...) WHC:ksi sopisi aika hyvin myös Fatal 4-Way, Orton vs. Cena vs. JBL vs. HBK. Toki molemmat Fatal 4-Wayt voitaisiin laittaa keskeltä poikki ja näin saataisiin neljä loistavaa ottelua. Plaah.
Miksi kaikki olettavat Michaelsin uran päättyvän Wrestlemaniassa?

Itse ainakin pidän lähes varmana sitä, että 'Maniassa nähdään HBK vs. JBL.

EDIT: Niin siis, nimenomaan tämän vuoden Wrestlemaniassa.
"Supermac" kirjoitti:
Miksi kaikki olettavat Michaelsin uran päättyvän Wrestlemaniassa?

Itse ainakin pidän lähes varmana sitä, että 'Maniassa nähdään HBK vs. JBL.


Samaa mieltä Supermacin kanssa. Michaels lopettaa todennäköisesti vasta ensi vuonna. Rehellisesti sanoen Morrison on vielä tällä hetkellä kaukana siitä, jolle kuuluisi kunnia lopettaa Michaelsin ura.

Undertaker vs. HBK-ottelun ihmiset vaikuttavat haluavan nähdä WM:ssä enemmän kuin mitään muuta ja niin toivoisin kyllä minäkin, mutta tuota tuskin tapahtuu. Harmi.
John Morrison vs. Shawn Michaels @ WrestleMania 26 tai 25

Toiveajattelut sikseen, mutta itseä tämä WrestleMania kiinnostaa perkeleesti. Erityisesti MitB, päämestaruusottelut kiinnostavat.. tosin kyllä muukin kortti. Money in the Bankin voittajasta en tiedä, veikkaisin ehkä Christian Cagea, John Morrisonia taikka MVP'tä. Tosin Christian Cage voi olla Jeff Hardya vastaan taikka kenties mestaruusottelussa olettaen, että kyseessä on joku triple threat taikka Fatal 4-Way (Hamin ehdottama matsi oli ihan kiva). Olen itsekin ajatellut että tuskin Shawn Michaels vielä tässä WrestleManiassa lopettaa vaikka hänellä on nuo polvet ja selkä aika ulosteena, mutta hän on huippuvedossa ja tuskin ura loppuu kuin seinään. Veikkaan että hän on John Bradshaw Layfieldiä vastaan... Texas Bullrope ottelussa! Tai emt.. RAW'n mestaruuskuviot kiinnostavat nyt kun se Batista meni loukkaantumaan, sillä veikkasin Cena vs. Batistaa taikka triple threatia missä olisi mukana vielä Randy Orton. Kenties Undertaker vs. John Cena? Olisi todella loistava ottelu, pakko sanoa. Odotan innolla mitä bookkaustiimi tähän keksii (eiköhän sieltä joku Cena vs. Orton tule).. Tälläisiä otteluita ehkä veikkaisin WrestleManiaan:

Shawn Michaels vs. John Bradshaw Layfield

Undertaker vs. John Cena (c) - World Heavyweight Championship

Edge vs. Jeff Hardy (c) vs. Triple H vs. Christian Cage

Money in the Bank Ladder Match, jonka John Morrison voittaa.
Toki toivon, että Shawn jatkaisi uraansa edes vuoden vielä, mutta hieman pahaa pelkään. Morrison vastaan Shawn kuitenkin voisi olla kova sana, nähtiinhän näiden välillä jopa pientä kuviota tuossa hetki sitten. Onhan myös Morrison jo nyt aika iso nimi, ja siitähän se push vasta starttaisi, jos päättäisi itse Showstopperin uran. Mutta älkää saako kuvaa, että toivoisin HBK:n lopetavan, päinvastoin!
John Morrison ei oo kukaa jol olis oikeus lopettaa HBK:n mahtava ura, jos jollain on oikeus lopettaa HBK:n ura niin se on Triple H
Kuka on sanonut että Shawn Michaels häviäisi tuon ottelun?
John Morrison on muutenki ihan *****
"Roxas" kirjoitti:
John Morrison on muutenki ihan *****


En nyt viiden tähden painijaksi vielä kutsuisi, mutta hyvinkin paljon potentiaalia mieheltä kyllä löytyy.
"Darien Fawks" kirjoitti:
"Roxas" kirjoitti:
John Morrison on muutenki ihan *****


En nyt viiden tähden painijaksi vielä kutsuisi, mutta hyvinkin paljon potentiaalia mieheltä kyllä löytyy.


Minä todellakin toivon, että tuo oli sarkasmia...
Taisi tarkoittaa että John Morrison on ihan surkea. Nyt kyllä vaadin perusteluita. Onhan sentään yksi suosikkipainijani kyseessä.

Voihan tämä olla jotain huomion kerjäystä, mutta ihan sama. Perustele nyt kuitenkin.

Roxasille tämä viesti.
Joo, eiköhän Roxas sen haukkumisena sanonut. Muutenkin Roxas sinulta esiintyy ihme kitinää, ja esim. se Cenasta sanottu: ''Menkää itse Cenan tilalle''. Perustelut Morrisonista tosiaan olisivat sinulta odotetut!
Roxas = heel

Morrison vs Michaels ei varmasti tule tapahtumaan tänä, tai edes ensi vuonna. Tietenkin toivon sitä innolla, mutta jotenkin tuntuu että nämä kaksi eivät tule ottelemaan koskaan Wrestlemaniassa, ehkä jossain pienemmässä tapahtumassa kyllä. Ja muutenkaan en usko että Michaelsin ura tulisi päättymään tänä vuonna, kyllä hän vielä ainakin vuoden kykenee eikä hemmetissä kukaan JBL hänen uraansa päätä, merkityksetön ratkaisu.

Triple H vs. Edge - Yksi vaihtoehto, koska HHH on luultavamminkin pakko päästä Main Eventiin käsiksi

Christian vs. Jeff Hardy - Tämä olisi loistavaa! Jo Christian on yksi syy katsoa Wrestlemania!

JBL vs. Shawn Michaels - Juonikuvion mukaan, näin tulisi tapahtumaan. Miehethän eivät varmaankaan ole vielä ottaneet yhteen tämän juonikuvion aikana 1 on 1.

Undertaker vs Shelton Benjamin - Miten olisi näin!? Eikös Taker käynyt iskemässä Chokeslamin Benjaminille SD!'sä. Vaikkakin täyttä toivetta, mutta onko ihan mahdotonkaan ratkaisu?

WWE mestaruusottelu on itsellä vielä NIIN pahasti pimeänä etten edes jaksa miettiä sopivaa vastustajaa Cenalle. Cena vs. Orton vs. Batista? Entäs mitä Jericholle sitten keksittäisiin?
"Nickeldeon" kirjoitti:
WWE mestaruusottelu on itsellä vielä NIIN pahasti pimeänä etten edes jaksa miettiä sopivaa vastustajaa Cenalle. Cena vs. Orton vs. Batista? Entäs mitä Jericholle sitten keksittäisiin?


Nyt rupean vähän viilaamaan pilkkua. Siis Cenahan on WHC mestari, ei WWE mestari. Jeff Hardy on WWE mestari.

Anteeksi tämä pilkunnussinta pisti vaan räikeästi silmään.

Undertaker va Shelton Benjamin kuulostaa aika utopistiselta. En tiedä oikein edes miksi.
"takaovi" kirjoitti:
Undertaker va Shelton Benjamin kuulostaa aika utopistiselta. En tiedä oikein edes miksi.


Haaveita, itsekkään tiedä miksi. Mutta omassa päässä tuo jopa voisi kuullostaa hyvältä, hullu tai en.
"Nickeldeon" kirjoitti:
"takaovi" kirjoitti:
Undertaker va Shelton Benjamin kuulostaa aika utopistiselta. En tiedä oikein edes miksi.


Haaveita, itsekkään tiedä miksi. Mutta omassa päässä tuo jopa voisi kuullostaa hyvältä, hullu tai en.


Et ole ainoa, kenen päässä tuo kuulostaa hyvältä ja sitä se varmasti olisi. Mutta joo, aika utopistiselta kuulostaa ja tuskinpa edes nähdään Maniassa. Ehkä jonkun viikottaisen Main Eventina tai No Way Outissa.
"Nickeldeon" kirjoitti:
WWE mestaruusottelu on itsellä vielä NIIN pahasti pimeänä etten edes jaksa miettiä sopivaa vastustajaa Cenalle. Cena vs. Orton vs. Batista?

Tuo kun toteutuisi niin ainakin minun osaltani jäisi yksi WM:n ME-otteluista katsomatta. Tuossa on kaksi niin kulutettua ihmistä mukana, että pelkkä nimen näkeminen paperilla käskee jo painamaan kelausnappia. Orton ME:hen niin saatan jopa katsoa, mutta Cena ja Batista samassa ottelussa, no way in hell!
En itsekkään kestäisi nähdä Batistaa Wrestlemanian pääottelussa, ja eikös Batista ole palaamassa vasta kesän alussa?
Juu Batista on palailemassa näillä näkymin vasta myöhään Manian jälkeen, thank god.

Vallitsevien juonikuvioiden perusteella itse bookkailisin jotain seuraavanlaista tämän vuoden Maniaan:

1. First Evah Fourway T.L.C. Match for the WWE.C. in Wrestlemania-history
Edge(c) vs. Jeff Hardy vs. Matt Hardy vs. Christian
-Rumblessa Edge sittenkin veisi jo vyön pois Jeffiltä armottoman kusetuksen saattelemana. Maskipäinen mies aiheuttaa häviön. Rumble-matsissa Christian tekee paluunsa ja näin Jeff luulee heti Christianin olevan sekä Sur.Seriesin kolkkauksen että viimeisimmän tihutyön takana. ECW-vyönsä Swaggerille hävinnyt Matt Hardy paljastuu kuitenkin viimeistään No Way Outissa mysteerimieheksi kaiken takana. Tämä on koko ajan ollut kateellinen veljensä saamalle huomiolle ja päättänyt tehdä lopun Jeffin nousulle. Näistä asetelmista saisi mielestäni helposti äärettömän kuuman ME:n showhun, vaikkei se ihan perinteisiä Manian pää-mestaruusmatsin kriteerejä täytäkään.

2. WHW.C. Match
John Cena(c) vs. Randy Orton
-Randy voittaisi Rumblen ennen-näkemättömän kierolla tavalla. Mies joutuu matsiin mukaan numerolla 1 ja eliminoi ottelusta monia painijoita, mutta joutuu yllätyksekseen huomata ettei olisi selvinnyt loppuun asti ilman jo Legacystä pois potkittua Manua, Snukaa sekä viimeisimpänä yllätyksenä apuun tulevaa Ted Dibiasea, joka tekee comebäckinsä ottelussa. Näin Legacy on vihdoin syntynyt.

3. Street Fight
Shawn Michaels vs. JBL
-HBK kantaisi JBL:n uransa parhaimpaan otteluun.

4. Undertaker vs. Chris Jericho
-Ensimmäinen PPV-kohtaaminen kyseessä ja itse ainakin haluan tämän vielä nähdä. Feudi voisi saada alkunsa Rumble-matsissa.

5. HHH vs. MVP
-Hunter kääntyisi heeliksi tuossa Rumblen aikoihin ja MVP:n faceturn saisi viimeisen silauksensa Rumblessa, jossa MVP olisi matsin MVP(Ortonia lukuunottamatta) selviytymisnäytöillään ja sinnikkyydellään.

6. ECW. C. Match
Jack Swagger vs. Rey Mysterio

7. Women's C. Match
Beth(c) vs. Trish Stratus

8. Triple Threat Match for the IC.C.
William Regal(c) vs. CM Punk vs. Kofi Kingston
Regalin ja Punkin feudia pitkittäisin Maniaan asti kaikenlaisilla regalmaisuuksilla. Ja lopuksi soppaan toisin vielä Kofin, jonka Regal laittaa sairaalakuntoon jossain No Way Outin tienoilla ihan härnätäkseen Punkia.

9. Four Teams WWE. Tag. Team Titles Match.
Kendrick & Zeke(c) vs. Colons vs. Morrison & Miz vs. Show & Kozlov
-M & M häviäisi omat vyönsä Legacyn jäsenille jossain välissä ja muuttuisivat tweenereiksi yleisön ihastuksen johdosta. Big Show ja Kozlov ängettäisiin matsiin mukaan dominoimaan.

10. U.S. C. Match
Shelton(c) vs. Kennedy
-Kennedy tekisi Rumblessa paluunsa(mikäli kykenee) tai ennen Maniaa kuitenkin ja jatkaisi feudiaan Sheltonin kanssa. Paremmalla ja Maniaan sopivammalla bookkauksella kuin aikaisemmin tosin. Tästä tulisi sitten vauhdikas ja painipitoinen opener vuoden isoimmalle showlle.

Melkoista fantasiabookkaustahan tuosta sitten tuli, mutta periaatteessa tuollainen cardi ei olisi ollenkaan mahdoton. 2000-luvun alun bookkaustiimi ainakin voisi järkätä tuollaisen paketin kasaan.
Vaan minne jäi Money in the Bank?
Omassa cardiveikkauksessani on kaksi samaa matsia, kuin tuossa bookert:n veikkauksessa. Cena-Orton ja HBK-JBL, joita pidän ehdottomasti todennäköisimpinä matseina.

MITB tuosta tosiaan puuttuu ja se varmasti tullaan näkemään, ja vielä todennäköisesti kahdeksan miehen versiona. Itse päädyin siihen, että tänä vuonna siinä nähtäisiin Finlay, Kane, Kingston, Matt Hardy, Kennedy, MVP, Mysterio ja Benjamin. Ilman MITB:iä voitaisiin saada monta hyvää matsia, mutta tuskin WWE "perinteestään" luopuu.

Tuo WWE:n mestaruusottelu kuulostaa hemmetin hyvältä ja kaikki se nostalgia tuon matsin ympärillä olisi jotain... käsittämätöntä. Ja nyt se olisi velä mahdollista rakentaa jotenkin järkevästi. En kyllä vain jaksa uskoa siihen. :/ Veikkaisin siis, että WWE päätyy normaaliin 4-wayhin J. Hardyn, Edgen, Triple H:n ja ... Christianin välillä.

Undertaker vs. Jericho voisi olla mielenkiintoinen, mutta todennäköisemmin 'Taker tulee kyllä kohtaamaan Vladimir Kozlovin.

Heitetään nyt sitten kokonaisuudessaan tuo oma cardi, jota olen päässäni pyöritellyt.

WWE Championship
John Cena (c) vs. Randy Orton

World Heavyweight Championship
Jeff Hardy (c) vs. Edge vs. Christian vs. Triple H

Street Fight
JBL vs. Shawn Michaels

The Undetaker vs. Vladimir Kozlov

Money in the bank
Finlay vs. Kane vs. Kofi Kingston vs. Matt Hardy vs. Mr. Kennedy vs. MVP vs. Rey Mysterio vs. Shelton Benjamin

Beth Phoenix & Rosa Mendes vs. Candice Michelle & Melina

Chris Jericho vs. CM Punk

Big Show & The Great Khali vs. Mark Henry & Umaga

EDIT: Toivottavasti herra bookert alkaisi muuten postailemaan täällä enemmänkin, kun se painipostailu siellä toisessa paikassa on nykyään aika turhaa.
"Supermac" kirjoitti:
Omassa cardiveikkauksessani on kaksi samaa matsia, kuin tuossa bookert:n veikkauksessa. Cena-Orton ja HBK-JBL, joita pidän ehdottomasti todennäköisimpinä matseina.

EDIT: Toivottavasti herra bookert alkaisi muuten postailemaan täällä enemmänkin, kun se painipostailu siellä toisessa paikassa on nykyään aika turhaa.


Mm juu siis ei tuo ollut oikeastaan cardiveikkaus, vaan lähinnä cardi, jonka itse bookkaisin meneillään olevista lähtökohdista. Pitäen cardin kuitenkin sellaisena, että se on edes jollain lailla realistinen ja voisi periaatteessa tapahtua oikeastikin.

Tosin siis onhan se kyllä varmaa ettei siellä oikeasti tulla mitään TLC:tä ME:nä näkemään. Sen sijasta siellä tosiaan on melko varmasti taas se MitB, joka on aina hieno matsi, mutta ei sen pitäisi olla tuollainen jokavuotinen varma keissi. Mielummin näkisin tänä vuonna sen tilalla kunnon TLC:n, jossa Hardyt sekä E & C ottelevat kaikki toisiaan vastaan mestaruudesta. Nojooh, haaveilut sikseen.

Ja juu pitää varmaan vähän enemmän tänne postailla kun alkaa olemaan melko kuollutta siellä toisessa paikassa.
Itselleni olisi unelmamatsi, jos Undertaker ottelisi Cenaa vastaan mestaruudesta (ja voittaisi vielä ). Jokin erikoisstipulaatio matsille olisi poikaa, vaikkapa LMS, vaikka varmasti nämä herrat saisivat helposti klassikon aikaan tavallisessa singles-matsissakin. Samalla 'Taker voisi siirtyä RAW:hon. Noh, taitaa olla turhaa toiveajattelua, 'Taker kun on voittanut mestaruuden kahdessa viimeisimmässä 'Maniassa, mutta haluaisin nähdä häneltä vielä ainakin yhden kunnon mestaruuskauden (6kk vähintään), kaksi viimeistä kun jäivät lyhyiksi vammojen ja loukkaantumisien takia.
"Koopatroopa" kirjoitti:
Itselleni olisi unelmamatsi, jos Undertaker ottelisi Cenaa vastaan mestaruudesta (ja voittaisi vielä ). Jokin erikoisstipulaatio matsille olisi poikaa, vaikkapa LMS, vaikka varmasti nämä herrat saisivat helposti klassikon aikaan tavallisessa singles-matsissakin. Samalla 'Taker voisi siirtyä RAW:hon. Noh, taitaa olla turhaa toiveajattelua, 'Taker kun on voittanut mestaruuden kahdessa viimeisimmässä 'Maniassa, mutta haluaisin nähdä häneltä vielä ainakin yhden kunnon mestaruuskauden (6kk vähintään), kaksi viimeistä kun jäivät lyhyiksi vammojen ja loukkaantumisien takia.

Last Man Standing? Tuohan on yksi WWE:n kulutetuimmista ottelumuodoista eikä kovin usein niitä siedä edes katsoa. Tosin jos 'Taker ja Cena olisi siinä. Tuolla unelmamatsillasi ei ole mahdollisuutta toteutua 25:ssa, sen verran kaikenlaista kuviota ainakin Cenallakin on, eikä SmackDownin päätähteä Rawiin laitettaisi, muuten SD:ssa olisi aimo vaje. Aikamoinen toiveottelu.
"Panu5" kirjoitti:

Last Man Standing? Tuohan on yksi WWE:n kulutetuimmista ottelumuodoista eikä kovin usein niitä siedä edes katsoa. Tosin jos 'Taker ja Cena olisi siinä.

"Koopatroopa" kirjoitti:
Jokin erikoisstipulaatio matsille olisi poikaa, vaikkapa LMS, vaikka varmasti nämä herrat saisivat helposti klassikon aikaan tavallisessa singles-matsissakin.


"Panu5" kirjoitti:
Tuolla unelmamatsillasi ei ole mahdollisuutta toteutua 25:ssa, sen verran kaikenlaista kuviota ainakin Cenallakin on, eikä SmackDownin päätähteä Rawiin laitettaisi, muuten SD:ssa olisi aimo vaje.

"Koopatroopa" kirjoitti:
Noh, taitaa olla turhaa toiveajattelua,


Jotenkin sain sellaisen käsityksen, ettet oikein lukenut viestiäni kunnolla.
"Panu5" kirjoitti:
"Koopatroopa" kirjoitti:
Itselleni olisi unelmamatsi, jos Undertaker ottelisi Cenaa vastaan mestaruudesta (ja voittaisi vielä ). Jokin erikoisstipulaatio matsille olisi poikaa, vaikkapa LMS, vaikka varmasti nämä herrat saisivat helposti klassikon aikaan tavallisessa singles-matsissakin. Samalla 'Taker voisi siirtyä RAW:hon. Noh, taitaa olla turhaa toiveajattelua, 'Taker kun on voittanut mestaruuden kahdessa viimeisimmässä 'Maniassa, mutta haluaisin nähdä häneltä vielä ainakin yhden kunnon mestaruuskauden (6kk vähintään), kaksi viimeistä kun jäivät lyhyiksi vammojen ja loukkaantumisien takia.

Last Man Standing? Tuohan on yksi WWE:n kulutetuimmista ottelumuodoista eikä kovin usein niitä siedä edes katsoa. Tosin jos 'Taker ja Cena olisi siinä. Tuolla unelmamatsillasi ei ole mahdollisuutta toteutua 25:ssa, sen verran kaikenlaista kuviota ainakin Cenallakin on, eikä SmackDownin päätähteä Rawiin laitettaisi, muuten SD:ssa olisi aimo vaje.

No voihan miehet kehittää feudiaan myös smackdownissa, sitäpaitsi Takerin voisi minun puolesta siirtää muutenkin raw:iin siellä olisi miehelle kiinnostavampia vastustajia kuten Jericho/Cena/HBK, mutta katsellaan..
Myös mielenkiintoinen card wrestlemaniaan voisi olla tälläinen:

Cena vs HBK
-Hieno matsi varmasti tulisi kun 2 kenties suurinta tällä hetkellä kohtaavat, vaikka miehet ovat toki otelleet ennenkin, kuitenkin olisi upeaa nähdä kun HBK vie mestaruuden wrestlemaniassa.
Jeff Hardy vs Undertaker
-Jeff Hardy on erittäin over nykyisin, tästä tulisi ihan varmasti mielenkiintoinen ottelu
HHH vs Edge
-Näitten miesten välisen feudin olen aina halunnut nähdä ja hyvä tapa aloittaa feudi on maniassa, varmasti saisi tähänkin hyvän storylinen alle jos vaikkapa Vickie on suuressa osassa.
Team Stone Cold (Stone Cold&Randy Orton) vs Team McMahon (JBL&Big Show)
-Eikös Stone Cold olla laittamassa Hall Of flameen joten sen kunniaksi mies voisi otella vielä yhden matsin rakasta vihollistaan vastaan, Orton hoitaa painin ja Stone Cold lopussa pistää pari stunneria.
Chris Jericho vs Rey Mysterio
-Perus Heel vs Face feudi, ja nähä miehet ihan varmasti vetäisivät hyvän matsin.
Christian vs Mr Kennedy vs CM Punk vs Matt Hardy vs Shelton Benjamin vs Umaga Money In The Bank match
-Christianin pushia olisi hyvä lähtä rakentamaan pikkuhiljaa, Money in The Bankin voitto avittaisi sitä ja tekisi miehestä kiintoisan.
Tag Team Turmoil
Kozlov&Kane vs Finlay& Khali vs Miz&Morrison vs Edgeheads vs Legacy vs MVP& Mark Henry vs Ron Truth& Evan Bourne vs Carlito&Primo

-Tämä voisi olla hyvä ja vauhdikas opener.
Divamatch
-Silmänruokaa, toki tästäkin voisi tehdä tasokkaan matsin.

Mutta siis totuuden nimissä täytyy sanoa etten itsekään usko että tälläinen card sinne tulee..
"erkko777" kirjoitti:

Team Stone Cold (Stone Cold&Randy Orton) vs Team McMahon (Shane O Mac &Big Show)


Siis, mitä? Mites tämä. Onko tuossa nyt enään mitään ideaa?

Minä en ainakaan näe tuossa mitään järkeä, enkä keksi mitään hienoa juonikuviota, jolla tuollaisen otelun saisi aikaan...
Tuli muuten mieleen että aletaanko 'Maniaa pitämään joka vuosi ulkoilmastadioneilla ja sitten kymppivuodet aina Gardenissa? Itsellä ei olisi mitään sitä vastaan, sillä onhan tuo WM25:n näyttämö todella komea:

kuva
kuva
Tuli eleen että aletaanko 'Maniaa pitämään joka vuosi ulkoilmastadioneilla ja sitten kymppivuodet aina Gardenissa?

Ainahan Mania pidetään lähes poikkeuksetta isoilla stadioneilla, mikäli painin suosio on korkealla, eikä ketään heeliä uhkaa tarkka-ampujat. Ja hienolta tuo stadikka näyttää.
Omia toivomuksiani, eivät missään tapauksessa veikkauksia:

World Heavyweight Championship
John Cena vs. Randy Orton
- En oikein tämänhetkisestä porukasta Triple H:ta ja Undertakeria lukuun ottamatta näe ketään muuta kuin Ortonin haastamassa Cenan.

WWE Championship
Jeff Hardy vs. Edge vs. Chris Jericho
- Jos Jericho siirrettäisiin SmackDowniin, tästä saisi loistavan Triple Threatin.

Hell in a Cell
Triple H vs. Undertaker
- Jo se nyt on h****tti, ettei tätä matsia koskaan ole nähty!

ECW Championship
Jack Swagger vs. Kurt Angle
- Tässä olisi mielenkiintoinen paluumatsi Anglelle, JOS hän voisi palata WWE:hen jo ennen Maniaa. ECW:ssä en mielellään häntä kuitenkaan jatkossa näkisi.

Employer vs. Employee
JBL vs. Shawn Michaels (Special Referee: Vince McMahon)
- Tätähän nyt rakennetaan oikein urakalla. Kaksi syytä omaksi toivomuksekseni: 1) Feudi on loistava 2) Shawn ei vielä lopettaisi (tuskin JBL:ää vastaan viimeinen Mania). Vince toisi mielenkiintoisen lisän.

Money in the Bank
Mr. Kennedy vs. Shelton Benjamin vs. CM Punk vs. Kofi Kingston vs. Rey Mysterio vs. Christian vs. Matt Hardy vs. Vladimir Kozlov
- Vaikka 8 tyyppiä on mielestäni liikaa MITB:ssä, tämä asetelma olisi kyllä aika messevä.

Fatal 4 Way Elimination for the Undisputed Tag Team Championship
Morrison & Miz vs. Carlito & Primo vs. Cody & DiBiase vs. Umaga & Manu
- Tag team -vyöt yhdistettäisiin brändien väliseksi yhdeksi mestaruudeksi, minkä itse ainakin mieluusti näkisin tapahtuvan.
"Jack DiBiase" kirjoitti:
Tuli eleen että aletaanko 'Maniaa pitämään joka vuosi ulkoilmastadioneilla ja sitten kymppivuodet aina Gardenissa?

Ainahan Mania pidetään lähes poikkeuksetta isoilla stadioneilla, mikäli painin suosio on korkealla, eikä ketään heeliä uhkaa tarkka-ampujat. Ja hienolta tuo stadikka näyttää.

New York ei vaadi suurta areenaa. Gardenin smark-yleisö saa loihdittua paremman tunnelman ylle, kuin mitkään ihmeen Detroittilaiset. Se on jo monesti todistettu .
Odotan itse paljon mahdollista Undertaker vastaan Vladimir Kozlovia. Voittamaton vastaan WM:ssä voittamaton! Ehkä myös Morrison vastaan HBK. Morrison on tällä hetkellä oikein paljon Mizin yläpuolella, siksi odotan Morrisonin vain olevan mukana tässä hienossa show'ssa. Ehkä näemme myös Jeff Hardy vastaan Matt Hardy. Hieno show tulossa.
"Nikci" kirjoitti:
Odotan itse paljon mahdollista Undertaker vastaan Vladimir Kozlovia. Voittamaton vastaan WM:ssä voittamaton! Ehkä myös Morrison vastaan HBK. Morrison on tällä hetkellä oikein paljon Mizin yläpuolella, siksi odotan Morrisonin vain olevan mukana tässä hienossa show'ssa. Ehkä näemme myös Jeff Hardy vastaan Matt Hardy. Hieno show tulossa.


Eiköhän ton HBK vs Morrison spekuloinnin voi jo unohtaa. Miesten välinen kärhämä jäi lyhyeksi eikä sitä edes oikein yritetty edistää. Ja lisäksi miehet ovat kuitenkin ihan eri kasteissa. Morrison ei ole HBK:n tasolla millään tavalla. Ainakaan vielä.
Nikci kirjoitti:

Odotan itse paljon mahdollista Undertaker vastaan Vladimir Kozlovia. Voittamaton vastaan WM:ssä voittamaton!


Ai, ettäkö 'Moskovan Jyrä' päättämään Deadmanin uran? Ei, ikinä ei.
Itse toivoisin Ortonia, mutta se ei ole mahdollista, kun hän on päämestaruus- jahdissa. Ja tästä voi rauhassa kiistellä, itsepähän mielipiteeni kerroin.
Undertaker vs Cena/Michaels olisi loistava matsi, mieluummin Michaelsia vastaan.
kuva

Posteri-maanikoille ihmeteltävää. Tällainen mainosposteri löytyi gerweckistä.
Austin front&center...........hmmmmm..........
Eikö tuohon posteriin löytynyt yhtä vähän suurempaa tähteä kuin R-Truth? Pisti aika pahasti silmään.
"Kratos" kirjoitti:
Eikö tuohon posteriin löytynyt yhtä vähän suurempaa tähteä kuin R-Truth? Pisti aika pahasti silmään.

Onhan siellä MVP:kin...
Ja Stone Cold.
"Kratos" kirjoitti:
Eikö tuohon posteriin löytynyt yhtä vähän suurempaa tähteä kuin R-Truth? Pisti aika pahasti silmään.

Mm. Niimpä. R-Truth, mutta ei Matt Hardya? Jos oletetaan, että Hardyt todellakin kohtaavat 'Maniassa niin kyllä molemmat heistä kuuluisi posteriin. Mutta miksi valittaa? Kyseessä on vain posteri. Hardyn sijasta olisi ansainnut paikan aivan yhtä hyvin esimerkiksi Kozlovkin.

Ja tuo posteri onkin sitten virallinen. Löytyy myös WWE.comista.