TNA: Impact

Jos seuraat painitapahtumia reaaliajassa, tämä on oikea paikka sinulle. Mutta älä sitten pillastu jos joku möläyttää seuraavan PPV:n mestaruusottelun voittajan nimen varoittamatta. Täällä se on sallittua.
Lukittu
Avatar
Captain Charisma
Viestit: 1011
Liittynyt: Ke 10.03.2004 15:15

Viesti Kirjoittaja Captain Charisma » La 26.02.2011 15:22

Phenomenon kirjoitti:
Captain Charisma kirjoitti: Toisaalta mielummin olisin ottanut Misticon TNA:han kuin Stingin, joten WWE tässä varmaan viimeiset naurut nauraa.
v***n nörtti :lol:

TNA:n Ameno-cover olisi kyllä varmasti ollut loistava
Huh!?!

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » La 26.02.2011 15:26

Juu faneille kuittailu on aina kannattavaa ja järkevää toimintaa, toki TNA:lta tällainen ei yllätä yhtään ketään.

Ja joo, olihan tuo 3 3 11 video oikeasti vähän typerä (oli pakko katsoa se kun erehdyin tätä topicia vilkaisemaan). Ei siinä, oli se ihan tyylikäs, mutta jos oman promovideon tarkoitus on ainoastaan vittuilu faneja kohtaan niin en tiedä onko se enää välttämättä kovin tyylikästä.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Saimou
Moderaattori
Viestit: 1459
Liittynyt: Ke 10.11.2004 22:51
Paikkakunta: Vasa

Viesti Kirjoittaja Saimou » La 26.02.2011 15:51

No kuten CC jo sanoikin, smarkkien lisäksi kuittaus oli ainakin minun nähdäkseni selvä myös WWE:tä kohtaan, joka kuitenkin alkuperäisellä videolla piti ovea auki Stingin tuomiselle kehiin. Ja se, tarvitseeko WWE:n välittää tuollaisen kärpäsenpaskan kuittailuista onkin taas aivan eri asia, mutta koko ikänsähän TNA tuota on yrittänyt. Muistuu paljon huonompina esimerkkeinä mieleeni ainakin "Triple H ja Vince toimistossa" -videot muistaakseni vuoden 2004 Turning Pointista (en valitettavasti löytänyt pikaisella etsinnällä YouTubesta) ja väärinpäin jonkin PPV:n alkupromoon nauhoitetut sanat "Vince McMahon fears Jeff Jarrett".

Avatar
Riveni
Moderaattori
Viestit: 2583
Liittynyt: La 03.09.2005 09:29
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Riveni » La 26.02.2011 16:04

Saimou kirjoitti:"Vince McMahon fears Jeff Jarrett".
Tämä on varmaan huvittavin laini koko lajin historiassa. :D Tosin kyllä Vincen pojatkin ovat jaksaneet Jarrettia pilkata juurikin tuolla dokkarien puolella. 4 Horsemenissä Jarrett haudattiin totaalisesti, ja Rise and Fall of WCW:ssakin kaverin ME-statuksesta tehtiin täysi vitsi.
kumiorava kirjoitti:Jossain määrin ihailen sitä intoa, että heppu jaksaa kirjoittaa rivikaupalla markkinaliberaalista utopiastaan jollekin painifoorumille.

Avatar
Goblet
Viestit: 709
Liittynyt: To 07.01.2010 15:24

Viesti Kirjoittaja Goblet » Ma 28.02.2011 21:37

Jericho vei kyllä jalat suustani:
Chris Jericho kirjoitti:On TNA's 3-3-11 video from 'Impact':
'It drives me nuts and I'll tell you the reason why. I am the biggest fan of TNA as a concept. I want them to be huge, Vince wants them to be huge because the more competition there is, it's better for the business, it's better for the boys, it's better is for the fans. I don't understand their obsession with copying the WWE I think it's lame, I think its bush league and I don't get it, they have some of the best talent, some great idea men. Why do they do this? Why do their guys go out there and say 'When I was in the WWE I was left behind and I was held back'. If I was working for TNA I would project that it's the greatest wrestling company in the world because if you're not projecting it, why is anyone going to believe it? When we were in ECW it was small, I never made more than $250 a show but you would die for that company and when you came across that way, the fans came across that way and suddenly you have this underground revolution going on and it was real, it was a revolution, people believed it was the best. No one in TNA believes they are in the best company and if they don't believe it then why am I going to believe it as a fan? Why am I going to buy their product? It's just so bush league, they can do better than that and the guys on top there should know better and it really makes me mad because they're wasting money and they don't have to be wasting money but I'm not burying TNA I'm saying you should be ashamed of yourself because you can do better.'
I'm the Game, 'cause I'm that damn good!

Ex-PPV-Veikkausdiktaattori
WrestlingAlertin Vuoden Tulokas 2011

Tämä oli sitten tässä.

Avatar
Saimou
Moderaattori
Viestit: 1459
Liittynyt: Ke 10.11.2004 22:51
Paikkakunta: Vasa

Viesti Kirjoittaja Saimou » Pe 04.03.2011 11:54

TNA:n iso, paljon hypetetty Impact. Pitihän se katsoa. Ei olisi kannattanut.

Ensin hyvät asiat. Lavasteet näyttivät hyvältä ja yleisö kävi kuumana. Showsta tuli heti spesiaali fiilis, vaikkei kattaus lopulta niin erinomainen ollutkaan.

Alkusegmentti oli jälleen kerran liian pitkä Hogan-Bischoff-Flair-fest, vaikka sinänsä ihan hyvää settiä sisälsikin. Vähän tietysti tuli outo fiilis kun Hoganin paluu sai aika hyvin poppia, mutta Hoganin promotus sinänsä taisi olla parasta mitä hän on TNA:ssa esittänyt. Kolme kuukautta jatkunut kuvio sai vihdoin päätöksen, ja täyden vallan TNA:ssa sai... Immortal.

Okei, eihän tässä sinänsä vikaa ole, paha Immortal pääsee valtaan ja iso Fortune-kohtaaminen pistetään aluille Lockdownia varten, mutta... MIKÄ IHME TÄMÄN KOKO KUVION TARKOITUS OLI? :lol: Muistaakseni ennen kuin tämä koko homma alkoi, Immortalilla oli täysi valta. Hogan pistettiin hyllylle, mutta Bischoff käytti edelleen valtaa, ja kova oli kiire saada kaikki mestaruudet Immortalille ennen kuin heidän valtakautensa loppuu... Ja kun suunnitelmia muutetaan, Immortal jakautuu kahtia ja varsinaiseksi Immortaliksi jää kasa jobbereita, heidän valtakautensa ei lopukaan, ja käytännössä siis mikään tässä kuviossa ei muutukaan. Jälleen kerran, way to go.

Tämän jälkeen homma jatkui backstage-segmentillä, ja päälle tuli vielä Jarretts-preview. Onko tässä showssa painiakin? Onneksi seuraavaksi ei tullut hääseremonia, vaan joukkuemestaruusottelu. Ellei Gunner & Murphy tuntunut riittävän jobber-tiimiltä valmiiksi, he eivät saaneet mestaruusotteluunsa edes entrancea. Ottelu oli lyhyt, Beer Money todella over. Vaikkei siinä mitään järkeä olisikaan, täysin pimentoon jääneet Gunsit voisivat liittyä Immortaliin tuomaan uskottavuutta ja järkevän vastuksen Beer Moneylle...

...Mutta yhtäkkiä Ink Inc. tulee sanomaan, että heillä on mestaruusottelu Victory Roadissa. Mitä tatskapojat tekivät saadakseen tämän ottelun? Vai onko Immortalin ja Spike TV:n lisäksi myös Book of DILLIGAFilla valta bookata otteluita? Saa nähdä, kääntyykö Ink Inc. Immortalin puolelle PPV:ssä - sinänsä joukkue kyllä sopisi stablen nykyiseen imagoon täydellisesti.

Tässä showssa oli väsyttävän paljon backstage-segmenttejä. Niitä tuli jatkuvasti, ja välillä jopa pari peräkkäin. Network on nyt hahmo, näemmekö Palmer Canonin eeppisen paluun wrestlingiin TNA-kehässä? Olisi valmiit feudit sekä Immortalia että Andersonia vastaan.

Velvet Skyn ja Saritan suuren kuvion loppu, Velvet saa potkut mikäli häviää... saamme tavallisen parin minuutin naisten räpellyksen, Velvet voittaa, tuntuu suurelta. Perään saamme jonkun ihkaoikean Jersey Shore -julkkiksen, joka kyllä tuo Robbie E:lle varmaan elämänsä heatin, mutta luultavasti hieman väärästä syystä. Tämä akka ei pidä siitä edellisestä TNA:ssa käyneestä akasta. Siis onko tämä nyt TMZ vai TNA? Ketä oikeasti kiinnostaa?

Pidin hääsegmentistä, se oli varmasti yksi kaikkien aikojen parhaista. Sen sijaan, että olisimme nähneet pitkän hääsegmentin ja tuskissaan olevan Kurtin, haistattaa Angle paskat kaikille ja tuhoaa bileet ennen kuin ne edes alkavat. Vähänhän tämä syö AAO:n ottelun stipulaation merkitystä, mutta todella hyvä näin...

...Mutta mitä ihmettä, siirrytään vaihteeksi backstagelle ja saamme tämän segmentin vielä uudestaan täysimittaisena? No, oli se hetken ilo.

Aah, on taas yhden Rob Terry -klassikon aika. Itse asiassa Rob Terry näytti yllättävän hyvältä, ja tämä oli varmaan paras Terryn ottelu jonka olen nähnyt. Sehän oli tietysti vain Steinerin ansiota, joka paiski Terryä yllättävän näyttävästi, ja yleisö kävi jälleen kuumana. Yllättävää tässä oli, kuinka pahoin Steiner squashasi Terryn. Terryä on buildattu tähän asti vahvan näköiseksi, ja Immortalin lammaslaumassa hän näytti jopa melko badassilta - no, ei enää. En nyt sano että Terry ansaitsisi pushia, mutta Immortal näyttää taas entistä paskemmalta.

Kuinka paljon "julkkiksia" mahtuu yhteen Impact-lähetykseen? Saimme suuresti lisäarvoa tuoneen erikoisselostajan, kiitos tästä. Hernandez vs. Morgan itsessään oli ihan hyvää settiä, ja vaikka alankin toistaa itseäni, niin Morganin suuret popit yllättivät. Emme saaneet puhdasta lopetusta, mikä oli hyvä, säästämme siis kunnon blow-offin PPV:hen. Hernandezin promo AAO:ssa oli huono, mutta nyt hän näytti hyvältä.

Saimme hääseremonian, ja nyt Angle vain hymyilee eikä teekään mitään. Okei, tämän täytyy johtaa johonkin... Angle ottaa kirveen ja tuhoaa lavasteet häiden jälkeen. Voi juku. Urheilustara, joka kuulemma osaa promottaa muttei päässyt sitä tässä showssa tekemään, on tässä vaiheessa suurin uhka, mitä Immortalilla on jäljellä. Angle ihan oikeutetusti tekee tästä hakkelusta. Urhea kaveri silti, kun kävi kirvesmiestä vastaan paljain käsin.

Ja sitten saimme main eventin, jonka lopputuloksen kaikki tiesivätkin jo valmiiksi. Pelkäsin pahempaa squashia, mutta tämä oli lyhyydestään huolimatta sentään pienen kamppailun tuntuinen.

Mutta mitä ihmettä on TNA:n maailmanmestaruudellekin saatu tehtyä muutamassa kuukaudessa? Vaikka muut kuviot olisivat olleet vuosien varrella kuinka järjettömiä tahansa, maailmanmestaruutta on yleensä bookattu TNA:ssa maltilla ja mestaruusvaihdokset ovat olleet isoja juttuja. Ei enää, sillä tämä ei tuntunut yhtään miltään.

Kuukaudessa TNA on taas kussut monta suurta kuviotaan. Ensin Jeff Hardylta pitää ottaa mestaruus pois koska hän on menossa vankilaan, ja saamme heikolta näyttäneelle mestarille todella heikon lopun. Suureksi yllätykseksi Hardy kuitenkin voittaa mestaruuden takaisin hyvässä tikapuumatsissa (kun oikeudenkäyntiä on vähemmän yllättäen taas lykätty), ja yhtäkkiä hän näyttää taas uskottavalta maailmanmestarilta. Heti perään Impactissa saammekin yhtäkkiä päätöksen todella pitkään jatkuneelle "RVD haluaa kostonsa Jeffistä" -kuviolle, ja tämähän ei sitten tuntunutkaan yhtään miltään suurelta ottelulta. No, tämä kuitenkin poikii toisen hyvän kuvion, "vihainen Anderson haluaa revanssinsa maailmanmestaruudesta". No, paskat siitä, pannaan nyt ikivanha Sting mestariksi kun kerta suostuikin vielä tulemaan meidän ohjelmaan.

Katsotaanpas Immortal vs. muut sodan tilannetta. Immortal koostuu kolmesta promottavasta vanhuksesta, yhdestä saikulla olevasta monsterista, taas-kerran-ex-maailmanmestarista-joka-on-menossa-vankilaan, hänen veljestään, Jarrettista joka lienee tällä hetkellä stablen overein painija, pitkään pois olleesta Hernandezista ja kolmesta jobberista. Vastassa on Fortune, nyt Sting, Angle, Anderson, Morgan, Steiner ja Crimson. Edes Network ei ole Immortalin puolella. Kuinka ihmeessä heidän on tarkoitus voittaa tämä sota? Jotenkin on sellainen fiilis, että ainakin maailmanmestaruutta janoava Anderson tulee kääntymään pimeälle puolelle jahka Jeff saadaan pois alta.

En minä tätä showta näin paljon vihannut kun sitä katsoin. Se oli enimmäkseen harmiton, välillä hieman tylsä, mutta sisälsi kuitenkin pari hauskaa EY-OJ-vitsiä, ja kyllä sitä muutenkin nyt katsoi. Kirjoittaa TNA:n ohjelmasta ei kuitenkaan nähtävästi koskaan pitäisi, sillä silloin showta tulee mietittyä uudelleen, ja kun sitä miettii, tajuaa millaista paskaa se oli. Miksi minä edes katson tätä enää, olen tyhmä mark.

Avatar
Phenomenon
Viestit: 1971
Liittynyt: Pe 15.02.2008 11:35
Paikkakunta: Itä-Helsinki

Viesti Kirjoittaja Phenomenon » Pe 04.03.2011 12:00

Pitkästä aikaa tuli katsottua jakso kokonaan. Viimeksi taisin katsoa kokonaisen jakson joskus Helmikuussa 2010. Ei paljoa pahaa sanottavaa, plussia ja miinuksia.

Jakson plussat

+ Hogan, Bischoff & Flair on aika kova yhdistelmä isoja nimiä vastaamaan TNA:n asioista. Pidän. Flair on alkanut kyllä sössöttämään ihan todenteolla. Pari kertaa kun selasin internettiä niin luulin ECW manageri Bill Alfonson sössöttävän backstagella Bart Scottin kanssa.

+ Scott Steiner dominoi Rob Terryä kehässä ilkeän näköisillä power liikkeillä. Ja milloin viimeksi joku on luovuttanut maailman parhaaseen luovutusliikkeeseen Steiner Reclineriin?

+ Jeff Jarrett & Karen Angle. AJ Styles & Kaz vs. Matt Hardy & Bart Scott brawlin aikana ilmestynyt Jarrettin perhe käveli kaaoksen yli kuin mikäkin John Lennon ja Yoko Ono. Tykkään.

+ Eric Young on taas aika hauska. Tulee mieleen vanhat hyvät ajat.

+ Hernandez on vakuuttava pahiksena.

+ Robert Roode alkaa olla aika vakuuttava mikissä ja kehässä. Yleisö tykkää hänestä, Main Event pushia odotellessa. Toivotaan ettei kuitenkaan sitä vielä toteuteta sillä Beer Moneyssa Roode ainakin saa näyttää kykyjään eikä hautaudu midcardiin, kun tuolla ME/Uppermidcard tasolla näyttää olevan aika paljon lössiä.

+ Alan vasta nyt tajuamaan näitä TNA:n backstage segmenttejä. Toimivat kyllä tällä hetkellä. Pallinaama mussuttamassa kuolemattomalle Hulk Hoganille. Onneksi Hoganin viimeiset sanat pelastivat "Bodyslammaa itse päälle 200 kiloinen jättiläinen ja tule sitten puhumaan".

+ Velvet Sky kireissä housuissa Saritan double hook powerslam otteessa. This is T-N-A!

+ STING! ICON IS BACK!


Jakson miinukset

- Jeff Jarrett kutsuu itseään The Real Maniksi. :|

- Kurt Angle on paisunut viimeisen vuoden aikana. Naama on kuin pullasorsalla.

- Pallinaama Ken Anderson v***ttaa vieläkin.

- Muutama hiukan epäaito ja huvittava kohta. Esimerkiksi Kurt Angle huitomassa kirveellä kehässä

- Bully Ray & Brother Devon feudia ei jatkettu tässä jaksossa.

- Matt Hardy taitaa oikeasti luulla olevansa isokin tekijä bisneksessä. :lol:

- Don Westiä oli ikävä monta kertaa jakson aikana.

Hyvä jakso kaiken kaikkiaan.
Phe-no se on, sai hän suosion
fanilauma perässänsä on jo loputon
Mah-do-ton, ownausputki on
nörttejä lakos, voimansa on rajaton

Avatar
Jäbä
Viestit: 806
Liittynyt: La 23.06.2007 15:54

Viesti Kirjoittaja Jäbä » Pe 04.03.2011 14:31

Ei sen kummemmin jaksa kommentoida, mutta tosi viihdyttävä jakso oli, paras aikoihin. Vaikka iMPACTit ovat viime aikoina olleet mielestäni lähes aina hyviä. Stingin paluusta diggasin, Sting vs. Jeff Hardy feudi on todella kiinnostava. Eipä jaksossa ehtinyt tylsistyä missään vaiheessa, hienoa.

Panu5
Viestit: 1059
Liittynyt: Ke 12.10.2005 14:56
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Panu5 » Pe 04.03.2011 16:37

Ok joku Angle kirveen kanssa riehumassa. Ihan hyvä jakso oli muutenkin, Stingin naurettavalle finisherille tuli hekotettua aika lujaakin.

Avatar
Captain Charisma
Viestit: 1011
Liittynyt: Ke 10.03.2004 15:15

Viesti Kirjoittaja Captain Charisma » Pe 04.03.2011 17:23

IT'S SHOWTIME!!

Avatar
Jäbä
Viestit: 806
Liittynyt: La 23.06.2007 15:54

Viesti Kirjoittaja Jäbä » Pe 04.03.2011 17:37

Panu5 kirjoitti:Stingin naurettavalle finisherille tuli hekotettua aika lujaakin.
Ok.

Avatar
Captain Charisma
Viestit: 1011
Liittynyt: Ke 10.03.2004 15:15

Viesti Kirjoittaja Captain Charisma » Pe 04.03.2011 17:43

Jäbä kirjoitti:
Panu5 kirjoitti:Stingin naurettavalle finisherille tuli hekotettua aika lujaakin.
Ok.
Pitikin tuota kommentoida. Scorpion Death Dropille vai? Panu5v katsoi varmaan sitten ensimmäisen Sting matsinsa ikinä?
Viimeksi muokannut Captain Charisma, Pe 04.03.2011 17:48. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Avatar
What
Viestit: 3066
Liittynyt: To 20.07.2006 13:07
Paikkakunta: Rivers Mouth

Viesti Kirjoittaja What » Pe 04.03.2011 18:54

Panu5 kirjoitti:Ok joku Angle kirveen kanssa riehumassa. Ihan hyvä jakso oli muutenkin, Stingin naurettavalle finisherille tuli hekotettua aika lujaakin.
Samaa mieltä. Kyllä People's Elbow tai Leg Drop olisi ollut parempi vaihtoehto.

TNA nyt meni toistamaan WCW:n Hogan-Goldberg erheen, pienemmässä mittakaavassa toki. Sting-Hardy nyt olisi kuitenkin ollut sellainen matsi, jolle olisi ollut varsin helppo rakentaa kova feudi alle, se kun periaatteessa alkoi jo Bound For Gloryssa. Mutta ei. Kovien ratingsien toivossa tämä matsi annetaankin tv-lähetyksessä, ja heti tietysti Stingille vyö. Mitä tapahtuu nyt RVD ja Anderson kuvioille? Missä ovat heidän ansaitut title shotinsa? Todella tyhmää. Itse olisin bookannut sen näin, että Victory Roadissa Hardy olisi säilyttänyt vyön 3-wayssa Andersonia ja Van Dammea vastaan. Stingin olisin tuonut takaisin ehkä VR:n lopussa tai sitä seuraavassa Impactissa ja Lockdownissa Hardy ja Sting olisivat sitten kohdanneet. Mutta eipä taaskaan ajateltu sitä, että huomispäiväkin saattaa tulla. Noh, kenties tämä Stingin mestaruusvoitto poikii toinen toistaan makeampia juonikuvioita, ja tällä on jokin suurempi merkitys kuin ratingsien kalastelu ja shokeeraminen shokeeramisen ilosta. Epäilen, mutta toivotaan parasta.

Mitäs muuta? Hääsegmentti ei kiinnostanut paskan vertaa, kuten ei myöskään yksikään noista monista "julkkis"vieraista. Ink. Inc saakin yhtä äkkiä päättää itse, milloin haluavat mestaruusottelun? Velvet Skyn ja Saritan hypetetty matsi olikin sellainen kusitauon mittainen rääpäisy. Olisihan monta asiaa voinut fiksumminkin tehdä.

Oli ohjelmassa toki hyvääkin. Aloitus oli toimiva. Hogan oli hyvä mikissä, ja segmentti pituudestaan huolimatta ei tuntunut mitenkään tylsältä. Beer Money oli todella over, ja Gunner&Murpykin alkavat pikku hiljaa tuntua ihan oikealta tag teamilta. Steiner-Terry oli ihan toimiva isojen miesten mättö, ja Hernandez-Morgan bookattiin fiksusti. Ja plussaa täytyy antaa North Carolinan yleisölle, joka oli alusta loppuun hyvin messissä ja kyllähän tässä jaksossa sellaista "big time" fiilistä oli ihan eri tavalla kuin Impact Zonella.

Kokonaisuudessaan miinuksen puolelle tämä jäi. :(

Avatar
erkko777
Viestit: 569
Liittynyt: Ma 29.05.2006 19:50

Viesti Kirjoittaja erkko777 » Pe 04.03.2011 20:11

Jeps, loistava jakso oli, en tylsistynyt missään vaiheessa ja kaikki segmentit ja matsit piti otteessaan.

Olihan se vähän yllättävää että Sting päävyön sai heti mutta That`s TNA, en ole oikeastaan edes yllättynyt :lol: Ei tämä minua haittaa, voi kyynel jos jotkut "muka-hienot juonikuviot" meni nyt pilalle, menkää katsomaan WWE:tä jos haluatte nähdä kuukausien - hidasta ja puuduttavaa feudien rakentelua, TNA on total nonstop action 8) Muuten jakson asioista niin komppaan Phenomenonia, joten en niitä jaksa alkaa erittelemään sen enempää.

Toivottavasti ensi jaksossa jatkuu Anglen ja kirveen seikkailut, kenties Angle tekee kirveen kanssa Jarretille saman kun Abyss teki RVD:lle!

ps. Joe Warren oli hauska kommentaattori ja oli muutenkin mielenkiintoista kuulla mieheltä juttua MMA:sta, mies kuitenkin on kovanluokan MMA-ottelija.
OpaMpp kirjoitti:Älä kirjoita englanniksi jos et osaa.


Rest in pease, Eddie :mrgreen:
Sitä paitsi, mitä tuo hymiö tuolla perässä tekee? Oliko se niin hauskaa, että Eddie kuoli, vai miksi hymyilyttää?

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » Pe 04.03.2011 22:26

Saimoun kanssa olen hiukan erimieltä näin lievästi sanottuna. Olen iloinen, että katsoin taas kerran jakson, se viihdytti minua, mutta olihan siinä hieman liikaa backstage kuvioita ja liian vähän painia. Yritän nyt lyhyesti jotain mietteitä saada kasaan tästä jaksosta, mutta yleensä minun lyhyet venyvät pitkiksi, mutta yritetään.

Hoganin paluu oli ihan positiivinen asia, kunhan ei vajota nyt sille samalle tasolle, missä TNA oli viimeksi, kun Hogan oli mukana. Hogan veti kuitenki ihan hyvän promon, vaikka alkusegmentti venyi minusta liian pitkäksi ja oltaisiin sitä voitu hieman tiukempaa pakettiin yrittää solmia. Segmentin lopetus oli minusta nerokas, kun turvamiehet esti Fortunen pääsyn kehään. Matt Hardyn eläät olivat minusta hyviä ja miehen TNA-run on kääntymässä minusta positiivisempaan suuntaan.

Beer Money ottelun aikana viimeistään hoksasi, kuinka hiton kuumana yleisö oli ja kuinka overeita Beer Money on tällä hetkellä. Storm ja Roode myös osaavat ottaa yleisön mukaan ja tuo Beer Money huuto kesken matsin on aina yhtä mukava. Ink Inc. on sitten seuraava haastaja, mutta ehkä heidän jälkeen mestarit saisivat myös oikeat haastajat vastaansa.

Rob Terryn ja Steinerin ottelu oli todella positiivinen yllätys! Kaikki kunnia ottelun tasosta Steinerille, joka kyllä squashasi Terryn aika pahasti, mikä on aika yllättävää, koska luulin Hoganin pitävän Terryä seuraavana megasupertähtenä tai jotain vastaavaa. Samoan Drop yläköydeltä kulmauksesta oli siisti ja muutkin Steinerin perusjutut kuten punnerrukset.

Hää jutut kyllä kyllästytti, mutta toisen yrityksen sitten kelailin yli lukuunottamatta sitä kirves heiluntaa. Se musta mikälie urheilija oli ihan turhake ja arvasihan tuon, että Angle sille alkaa Angle lockkia vääntämään. Aika mälsää mielestäni, mutta EY & OJ segmentit oli hauskoja varsinki se, missä EY etsi sormusta. EY:llä voisi olla Impactin puolella enemmän noita matseja mestaruudestaan ja tehdä jossain vaiheessa vaihtokaupan oikean maailmanmestarin kanssa, saaden sitten Immortalsin peräänsä. Immortals epäonnistuisi tottakai kerta toisensa jälkeen saamaan Hardyn mestaruuden pois EY:ltä, kun tämä selviytyisi aina tuurilla tai erittäin tyhmällä suunnitelmalla tilanteista.

Sitten tämä Sting kuvio, joka on mielestäni hieman kaksi piippuinen juttu. Yleisesti ottaen olen sitä mieltä, että tämä oli taas kerran yksi niistä TNA:n normaaleista aivopieruista. Toisaalta Stingerin paluu aiheutti minussa kylmiä väreitä, vaikka tiesin herran olevan tulossa. Hienolla tavalla tuotiin hänet sisälle ja Hardy myi tilannetta oikein hyvin. Matsi oli myös bookattu melko järkevästi, koska nyt Hardy voi syyttää helposti sitä ettei ollut valmistautunut. Tällä tarkoitan sitä, että Hardy joutui alkujärkytys tilassa Scorpion Deathlockkiin, joka sitten vaikutti loppu otteluun myös. Lisäksi tästä voisi poikia jotain kivoja juonikuvioita tulevaisuuteen ja lisäksi täytyy mainita Hardyn Jeffin ja Stingin yhdennäköisyydestä. Hardyllä ei nyt vain ollut facepaintia, sitäki voidaan pitää häviön syynä, ainaki TNA:ssa.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Panu5
Viestit: 1059
Liittynyt: Ke 12.10.2005 14:56
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Panu5 » Pe 04.03.2011 22:27

Moi, voitan TNA:n maailmanmestaruuden Inverted DDT:llä. Noh, toisaalta tuo Leg Drop olisi vielä typerämpi tapa voittaa mestaruus, että ei kai tuo nyt pahakaan ole, vaikkakin noita DDT:itä näkee ihan perusmatseissakin tavallisina liikkeinä... Mutta siis kyllä Stingin ottelut vaativat aina sen kelausnappulan, ei nuo vanhat äijät hirveästi kiinnosta.

En kyllä ymmärrä miksi mestaruuden pitää vaihtua näin usein. Kerrankin yritin sietää Hardya mestarina ja sitten käy näin. No toivon, että Stingin mestaruuskausi ei kovin kauaa kestä, sillä kiinnostavimmat haastajat (Styles, Anderson, Angle) ovat faceja ja muutenkin Sting on jo vanhaa kamaa.

Ei tuossa jaksossa muuten mitään valittamista ollut, paitsi että Gunner ja Murphy ovat harvinaisen yliarvostettuja. Niin ja kuivakka tag-divisioona. Taas joku Ink Inc - Beer Money. Lisäisivät edes Generation Me:n mukaan.

Niin joo ja Panu5v on harvinaisen vanha juttu, eikä koskaan naurata muuta kuin kirjoittajaa itseään.

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » Pe 04.03.2011 22:32

Panu5 kirjoitti:Moi, voitan TNA:n maailmanmestaruuden Inverted DDT:llä. Noh, toisaalta tuo Leg Drop olisi vielä typerämpi tapa voittaa mestaruus, että ei kai tuo nyt pahakaan ole, vaikkakin noita DDT:itä näkee ihan perusmatseissakin tavallisina liikkeinä... Mutta siis kyllä Stingin ottelut vaativat aina sen kelausnappulan, ei nuo vanhat äijät hirveästi kiinnosta
Panu 5v on hyvä juttu ja Sting hoiti hommansa hyvin tässä Impactissa. Lisäksi suurin osa noista muissa matseissa tapahtuvissa Inverted DDT:stä tehdään erillälailla eli ei tuolleen, että tekijä itse laskeutuu myös selälleen. Lisäksi liikkellä on historiaa takanaan paljon ja Stingeri tekee minusta liikkeestä uskottavan. Eihän tuota liikettä olla edes käytetty minään Styles Clashin kaltaisena kerrasta poikki liikkenä vaan tässäki ottelussa tarvittiin kolme Scorpion Deathdroppia. Yksi tehtiin vieläpä yläköydeltä, joten lopetuksessa ei ollut mitään vikaa. Olen puhunut.
Spoiler: näytä
S4V3_U5_MR.0FF_70P1C
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
Captain Charisma
Viestit: 1011
Liittynyt: Ke 10.03.2004 15:15

Viesti Kirjoittaja Captain Charisma » Pe 04.03.2011 22:45

Tuntuu vaan aika typerältä että joku tulee haukkumaan vuonna 2011 liikettä jota Sting on käyttänyt jo vuosikaudet finisherinään. Tuhansien toistojen kautta tehnyt siitä tehokkaamman, kuin jonkun muun tekemä Inverted DDT. Katsos Panu, eivät kaikki ihmiset lyö yhtä kovaa tai yhtä hyvällä tekniikalla. Täysin samaa kaavaa voidaan soveltaa myös Inverted DDT:hen.

Avatar
What
Viestit: 3066
Liittynyt: To 20.07.2006 13:07
Paikkakunta: Rivers Mouth

Viesti Kirjoittaja What » Pe 04.03.2011 23:02

Panu5 kirjoitti:paitsi että Gunner ja Murphy ovat harvinaisen yliarvostettuja.
Kyllä munkin mielestä tämä Gunnerin & Murphyn älytön hypettäminen on mennyt ihan yliarvostetuksen puolelle.

Japeet
Viestit: 1514
Liittynyt: Pe 29.12.2006 16:00

Viesti Kirjoittaja Japeet » Pe 04.03.2011 23:55

No älkää nyt, onhan se naurettavaa kun joku käyttää normiliikkeitä finishereinä. Miettikää nyt kuinka tyhmää olisi jos joku käyttäisi vaikka Superkickiä, Figure four leglockia tai Spearia finisherinä.

Avatar
nWo-Sting
Viestit: 206
Liittynyt: Ke 12.01.2005 02:06

Viesti Kirjoittaja nWo-Sting » Pe 04.03.2011 23:57

Hyvä jakso oli.

Mutta lyhesti tässä mietteitä.

-Gunner ja Murphy kaipaisi jotain uskattavuutta
-Alun segmentti oli kiva ja Dixie Carter on aika milf :oops:
-Missä MCMG?
-Steiner on ollut viihdyttävä paluunsa jälkeen...vaikka en ois uskonut
-Hääseremonia otto 1 tarjosi hienon hetken kun Karen pääsi maistamaan hääkakkua.
-Missä Joe ja Pope?
-Hernandez ei sitten kiinnostaa pätkääkään heelinä.....Morgan hoiti homman paremmin muutama kuukausi takaperin jossa nämä jannut olivat vastakkain.
-Hääseremonia otto 2 oli muuten tylsä mutta lopussa kun kurt kysyi papilta että oliko tämä tässä? ja nappasi kirveen esiin... repesin.
-Stingin paluu lähinnä otti päähän sillä olisin toivonut kaverin tekevän debyytin WWE ohjelmissa eikä TNAssa....
-Jeff Hardy hävisi vyön liian helposti

mutta mielenkiintoiselta tämä silti jäi tuntumaan. ei malta odottaa ensi impactia.

Panu5
Viestit: 1059
Liittynyt: Ke 12.10.2005 14:56
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Panu5 » La 05.03.2011 00:30

Japeet kirjoitti:No älkää nyt, onhan se naurettavaa kun joku käyttää normiliikkeitä finishereinä. Miettikää nyt kuinka tyhmää olisi jos joku käyttäisi vaikka Superkickiä, Figure four leglockia tai Spearia finisherinä.
Hehe nyt nauratti ihan oikeasti. Kiitos tästä päivän piristyksestä.

Scorpion Death Dropista vaan jää mielestäni uupumaan se ison liikkeen tunne. Tuota liikettä voisi elävoittää vaikka jollain tauntilla.

Avatar
SkullCrushingFinale
Viestit: 1527
Liittynyt: Ma 02.08.2010 15:04
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja SkullCrushingFinale » La 05.03.2011 01:32

Jees, nyt on sitten vihdoin saatu se eeppinen 10k kapasiteetin Impact pois alta. Tässä nyt oli hyvää ja huonoa, mutta ei taas ihan ottanut lopputulos hypetystä kiinni.

Alkusegmentti toimi ihan hyvin. En kyllä ymmärrä kaikkea Hoganin promotuksen kiittelyä, ei tuossa minusta mitään erikoista ollut. Pidin itseasiassa Bischoffin jutuista enemmän. Anywho, Immortal pisti oikeudenkäynnin hävinneen Dixien hiljaiseksi, jonka jälkeen Fourtune yritti tehdä samaa Immortalille. Eivät onnistuneet.

Sen jälkeen kasa backstage-tavaraa Immortalin ympäriltä. Sen jälkeen kuitenkin matsi numero yksi, G&M vs. Beer Money, panoksena joukkuemestaruudet. Olen tuossa samaa mieltä, että G&M alkavat näyttää uskottavimmilta nyt kun jätkät heittivät ne järkkäripaidat menemään ja ostivat samakuvioiset painiasut. Beer Money säilytti ihan perusmatsin jälkeen, jota seurasi mustemiesten ilmoitus, että me halutaan matsi Victory Roadissa. Ei siinä sitten mitään. Missä on Guns?

Sitten yksi illan suurimmista pettymyksistä, eli Velvet/Saritan kuseminen. Kova kuvio, vaikka Velvet suostuikin uransa melko heppoisesti panokseksi laittamaan, vedettiin sitten ohi parissa minuutissa. Velvethän tämän voitti, jonka jälkeen Robbie ja Cookie hilasivat mukanaan kehään Jersey Shoresta Angelican. Jos tämä kuvio nyt on pakko mukana olla, niin kaipa se ihan hyvin mikissä suoriutui, mutta ennemmin olisin tämänkin kohdalle jotain muuta ottanut.

Sitten oli Jarrettien hääuusinnat, volume one. Ensimmäinen ajatus tämän jälkeen oli, että sinänsä ihan hyvä, ettei tuohon enempää aikaa käytetty, ellei tosiaan mitään Kurtin häirintää luovempaa ole mukana, kunnes sen jälkeen tuli mieleen, että toisaalta, kun kerran tätä kuviota on rakenneltu elämää suurempana, henkilökohtaisena, verifeudina, niin miksi tämä ah, niin odotettu, ilta piti vetää sen osalta ohi noin nopeasti?

Pidin Jeffin ja Hoganin backstage segmentistä, uskottavaa menoa.

Steiner/Terry oli taas kategoriaa "Meh". Kaksi isoa miestä, jotka ovat osansa punteista nostaneet, mättävät viitisen minuuttia, kunnes Terry taputtaa Reclinerissa. Meh.

Morgan/Hernandez taas oli ihan hyvää tavaraa, mutta lopetus? Tuomari diskaa Hernandezin, koska Morgan osui portaisiin? Oikeesti? Kokonaisuutena kuitenkin ihan hyvä.

Seuraavaa jonossa oli toinen erä tätä hää-saagaa. Vartin käyttivät siihen, että Kurt myhäili taustalla ja lopulta murskasi kukkaset kirveellä. Ja pisti jenkkifutaajan nilkkalukkoon. Nyt v***u oikeesti.
Saimou kirjoitti:Urhea kaveri silti, kun kävi kirvesmiestä vastaan paljain käsin.
:lol:

Hardy ja Sting sitten main eventissä tekivät sen mihin pystyivät, mutta tuskin kukaan seitsemästä minuutista mitään klassikkoa odotti. Nyt on taas mestaruuden arvo melko alhaalla, ainakin minun kuvakulmastani. Jeff näytti ihan hyvältä puolustaessaan sitä, keinolla tai toisella, Morgania vastaan. Sitten Anderson voitti sen. Voittotapa nyt oli mitä oli, mutta Andersonkaan ei ollut huono mestari. Noh, kuukauden jälkeen TNA teki Kentsulle Edget, joten titteli palasi takaisin Hardylle. Kun taas nyt sitten mies häviää sen reilun viiden minuutin brawlin jälkeen palaavalle Stingerille.

Kiinnittikö kukaan muu huomiota siihen, että tuo Stingin paluu muistutti huomattavasti The Rockin paluuta? Lievä WWE-ripoff-fiilis jäi tuon jälkeen, etenkin kun viime viikolla oli se 3/3/11-vignette. Sen kanssa nyt ei alunperin ollut ihmeempiä ongelmia, minulla ainakaan, mutta sen kopioinnin olisi voinut jättää siihen, tai ainakin pitää paussia jonkin aikaa.

Eli eli. Yhteenvetona hiukan heikompi Impact, jossa isomman areenan aiheuttama erikoisfiilis pelasti paljon.

Avatar
Captain Charisma
Viestit: 1011
Liittynyt: Ke 10.03.2004 15:15

Viesti Kirjoittaja Captain Charisma » La 05.03.2011 01:45

Missä on Guns?
Shelleyllä on joku pieni loukkaantuminen, mutta olivat kuulemma backstagella ja nauhoittivat jonkun videon, joka näytetään varmaan ensi viikolla.

Avatar
Phenomenon
Viestit: 1971
Liittynyt: Pe 15.02.2008 11:35
Paikkakunta: Itä-Helsinki

Viesti Kirjoittaja Phenomenon » La 05.03.2011 09:01

Minun mielestä oli loistava idea käyttää WWE:n ja internet nörttien luomaa hypeä tuossa Stingin paluussa.

WWE jäi tässä niinkuin kakkoseksi tällä kertaa. Sting palasi ennemmin TNA:han kuin hyppäsi kauas pohjoiseen, siihen huonompaan firmaan nimeltä WWE.

Joo, Panu5 ei tajua tästä lajista yhtään mitään. Käy ulkona joskus? Tai lopeta sitten painiliikkeiden analysoiminen mikäli et niistä ymmärrä yhtikäs mitään.

IT'S SHOWTIME!
Phe-no se on, sai hän suosion
fanilauma perässänsä on jo loputon
Mah-do-ton, ownausputki on
nörttejä lakos, voimansa on rajaton

Lukittu