RAW

Jos seuraat painitapahtumia reaaliajassa, tämä on oikea paikka sinulle. Mutta älä sitten pillastu jos joku möläyttää seuraavan PPV:n mestaruusottelun voittajan nimen varoittamatta. Täällä se on sallittua.
Vastaa Viestiin
Avatar
Sambol
Viestit: 23
Liittynyt: Ma 24.11.2003 09:00
Paikkakunta: Tampere

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja Sambol » Ti 09.08.2011 14:25

Vähän harmittaa tuo Triple H:n lisääminen tuomariksi. Periaatteessa varmistettiin että Triple H vaikuttaa lopputulokseen ja valitsee voittajan. Kai se Punk-HHH feudi tästä tehdään sitten kuitenkin.

Avatar
bookert
Viestit: 626
Liittynyt: Ke 19.11.2003 19:21
Paikkakunta: Helsinki

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja bookert » Ti 09.08.2011 15:54

Periaatteessa hyvää viihdettä alusta loppuun, mutta kyrpi kyllä armottomasti se ettei onnistuttu yhtäkään uutta matsia varmistamaan Summerslamiin. Sensijaan jopa kolme feudia eteni mielestäni huonompaan suuntaan kuin viime viikolla. Silloin nimittäin Zigglerillä ja Rileyllä oli aivan loistava segmentti kun taas nyt heidät piti änkeä matsiin keskenään. Eikö sitä olisi voinut säästää täysin Summerslamiin? Noh, sentään tuo ei ollut pitkä matsi ja päättyi kyseenalaisesti, jolloin tähän väkisinkin tarvitaan jatkoa ja se kunnon kohtaaminen. Morrisonin ja Truthin tilanteesta taas ei voi sanoa ihan samaa nimittäin he vetivät ihan kunnon matsin joka päättyi vielä äärimmäisen typerästi Johnnyn hävitessä heikon näköisesti ja helposti. Tätäkin kohtaamista Summerslamissa olisi odottanut aika paljon enemmän ilman tätä matsia. Toivottavasti se silti bookataan PPV:hen. Ansaitsee paikkansa jo pelkästään feudin historian takia ja Morrisonin jättäminen pois cardista olisi tietysti jo häijy rikos. Sitten on tämä Reyn ja Mizin tapaus. Toki molempien täytyy löytyä Summerslamin cardista ja WWE ei nyt ennättänyt kummallekkaan mitään spesiaalia näköjään keksiä joten väistämätöntä on laittaa heidät vastakkain kun eivät kuitenkaan ole kunnolla koskaan feudanneetkaan. Moitin bookkaustiimiä tässäkin siitä, että tämänkin kunnollinen rakentaminen jätettiin viimeiseen jaksoon eikä nytkään matsia varmistettu. Sentään eivät käyneet sitä mainostettua matsia vielä RAWssa.

Parasta jaksossa oli tietysti kaikki se mihin siinä suurimmaksi osaksi keskityttiinkin eli Cenan ja Punkin kuvio johon melko kiinnostavasti ollaan sotkettu nyt myös Hunter. Varsinkin sopparin kirjoitusessio oli ihan kultaa. Mentiin taas henkilökohtaisuuksiin ja kaikki osapuolet saivat oman osansa. Cenakin veti älyttömän loistavasti ja käynyt visiin vähän netin ihmeellisessä maailmassa tutkimassa nörttipoikien kirjoituksia. Anyhow, tämä matsi on oikeasti tarpeeksi iso pelastamaan muuten huonosti rakennetun Summerslamin.
Big Things Poppin, Little Things Stoppin

Avatar
ToNy-MaN
Viestit: 1755
Liittynyt: Pe 06.01.2006 03:03
Paikkakunta: Jämsänkoski

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja ToNy-MaN » Ti 09.08.2011 16:52

Joskohan SummerSlamissa Cena voittaisi vyön jollain totaalisella kusetuksella jonka Cena itse järjestää... Näin saataisiin lisää faneja Punkille. Tai mitäpä jos siellä tuleekin joku DQ tai double count out tai vastaava. Molemmat ovat silloin edelleen mestareita. Toi eka vaihtoehto olisi kyllä loistava.
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » Ti 09.08.2011 18:15

ToNy-MaN kirjoitti: Tai mitäpä jos siellä tuleekin joku DQ tai double count out tai vastaava. Molemmat ovat silloin edelleen mestareita.
Hmmmm... Triple H tuomarina.. hmmm.. No okei voihan se teoriassa tuomita DQ tain tupla count outin, mutta tuskinpa. Minun mielestä ideana laittaa Triple H tuomariksi oli juuri, että tuollaista lopetusta ei nähtäisi. Lisäksi jotenki epäilen Cenan turnia, kun mainitti jotain heeli jutuista tuossa promossaan, mutta toisaalta WWE on yllättänyt monella eri tavalla viime aikoina. HHH ja Cena versus Punk? Sounds good to me. Onko WWE:llä kuitenkaan "munaa" tehdä tuota, enpä usko. Onko se järkevää WWE:n rahahanoille? Luultavasti ei. Olisiko se loistava juttu CM Punkin uralle? Olisi. Saa nyt nähdä, mitä tahansa voi tapahtua ja tämä RAW sai ainaki minut innostumaan tästä ottelusta. Harmi, että WWE tuntuu parhaillaanki keskittyvän rakentamaan 3 matsille per PPV, kunnon pohjat.

"Hire Kings of wrestling" Hieno läpyskä oli jollaki. :)
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ti 09.08.2011 19:33

Muthafuckin' Raaka!

Kovaa v-tun settiä, ei pahalla.

Loppusegmentti oli taas sitä WWE:tä parhaillaan. Rockin videon osittainen näyttäminen ja bullshit-sanan mukanaolo oli suuri yllätys. Tiukkaa, tiukkaa, tiukkaa.

Aluksi ajattelin itsekin, että Tripsun lisääminen tuomariksi olisi hölmö veto. Toisaalta sehän on aivan 110 %:n hyvä teko, sillä tästä feudistahan on tullut jo elämää suurempi. Ei CM Punkin eikä Cenan definiittinen voitto hyödyttäisi ketään. Nyt ollaan syvemmällä; kayfaben uumenissa. Nyt nähdään sitä todellista tarinankerrontaa, jota olen vuosikausia kaipaillut. Ei enää pelkkää "kumpi ja kampi tappelivat" -settiä, vaan truu saippuaoopperaa. Kuka kusee kenen pakkiin ja mitä sitten tapahtuu? Tuo elementti olisi parasta jäädä joka jaksosta käteen: mitähän ensi viikolla sattuu. Cliffhangereita, jännitystä, yllättävyyttä. Tätä on kaivattu!

Niin ja potkittujen painijoiden nimiä mainittiin? Mitä hittoa, huh huh huu! Niin herkullista! Herkullista kuin Pohjan leipomon ruisleipä, jota suorastaan jumaloin. Aivan superhypermegagigatera mageeta. Juukeli juu!

Kolikon kääntöpuolelta toki löytyy se, että muita taistelukaksikoita ei tähän Summer Slamiin olla yhtä hyvin saatu pohjustettua. Mizin ja monien muiden näkeminen tuntuu jo vähän köyhältä, kun CM Punkin ja Cenan kuvio jättää mahtavuudellaan kaiken varjoonsa. Vuoden feudi on jo selvillä. Ei tarvitse Alertin Awardseissa edes äänestää sitä kategoriaa ellei sitten silkan hehkutuksen vuoksi.

R-Truth voitti vähän yllättäen Morrisonin melko kevyesti, vaikka olihan se niskaspotti jotakin sairasta. Kenties tässä nyt vähän viedään Morrisonia saunan taa ruoskittavaksi, jos on vaikka Melinan kenkäsystä angstannut tai jotain.

Alex Rileyn sanat Vickielle olivat kyllä aika karua kuunneltavaa. Ihan juntti hahmo.

Olettekos muuten huomanneet, että monien entrance-musat on viime aikoina pistetty uusiksi? Dolph Ziggler, Eve ja jotkut muutkin ovat alkaneet käyttää hitaampaa, hevimpää ja asenteellisempaa musakkia. Tuotu tuotteeseen munakkuutta tuonkin kautta.

Pitäisiköhän katsoa Summer Slamkin maksullisena ja suorana... Money in the Bankista jäi niin hyvä maku, että mitä sitä katkaista putkea ennen kuin mätä omena tulee vastaan.

Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja Merovingi » Ti 09.08.2011 19:47

Hyvää settiä oli.

R-Truthin promo oli hulvaton, yksi viihdyttävimpiä hahmoja pitkään aikaan! Nyt sitä tiimiä Mizin kanssa ja voimme nauttia Awesome Truthin promoista ja valituksesta, miten heitä ei salaliiton takia arvosteta kunnolla.

Kingston on tylsä kuin mikä, naurava neekeri ei ole kovin hyvä gimmick pidemmän päälle ja heel-turn tekisi hyvää Kingstonille.

HHH erikoistuomarina viittaa vahvasti screwjobiin ja oikeastaan olisi hyvä asia, jos Punkia kusetettaisiin - mitä Punk voisi nyt tehdä mestaruudella jos hän voittaa Cenan? Kunnollisia ja sopivia haastajia ei ole nurkan takana. HHH:n ja Punkin feudi olisi puhdasta kultaa ja paljon paljon viihdyttävämpää kuin Punk voittamassa turhanpäiväisiä haastajia, joilla ei ole oikeita mahdollisuuksia voittaa Punkia.

Eli kyllä, mieluusti nyt HHH Vs. CM Punk feudi, joka olisi uusi Vince Vs. Austin. Paras suunta lähteä kehittämään kummankin hahmoa eteenpäin.

A-Ry ei saa minulta mitään reaktiota, yrittää kerjätä cheap poppia maailman helpoimmalla tavalla eli haukkumalla Human Heat Machinea. Ottelu oli ihan turhanpäiväinen, olisin mieluummin nähnyt tämän SummerSlamissa. Plussaa kuitenkin Zigglerin ja Vickien välien rakoilusta - Zigglerin puhdas singles-kausi ilman Vickietä toisi hänelle paremmin persoonaa ja syvyyttä hahmoon, sillä nyt Ziggler ratsastaa täysin Vickien heatilla. Sympaattinen face-kausi voisi olla ihan toimiva ratkaisu Zigglerille ja viimeinen askel huipulle. Jos hänestä siihen on.

Del Rio promotti vihdoinkin jostain muusta kuin kohtalosta, thank god..

SummerSlam ei vaikuta kovin vahvalta, ratsastaa täysin Punk Vs. Cena -ottelulla, mutta se tulee myymään kyllä aivan järjettömän hyvin. Alakortti on aika pahasti tyhjää täynnä eikä sisällä oikein mitään merkittävää ottelua - Truthilla ja Morrisonilla olisi ollut siihen mahdollisuudet, mutta pohjustus on ollut heikkoa ja heitä ei ole edes laitettu vastakkain cardiin.

Mutta missä on Zack Ryder!?
hevosen k**pä

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » Ti 09.08.2011 19:59

Darien Fawks kirjoitti:Niin ja potkittujen painijoiden nimiä mainittiin? Mitä hittoa, huh huh huu! Niin herkullista! Herkullista kuin Pohjan leipomon ruisleipä, jota suorastaan jumaloin. Aivan superhypermegagigatera mageeta. Juukeli juu!
Hei nythän se sen keksit Darien! Keksit miksi toi segmentti oli niin kultanen! Aivan siis superhyperupeeta, kun POTKITTUJEN painijoiden nimiä mainittiin. Vähänks siistii!!!!! #-o

Enemmän nostaisin esille sen kontekstin, missä noita nimiä Punk käytti. Sehän oli erittäin nerokas tapa osoittaa kuinka HHH ei ole yhtään sen "rohkeampi" (en just ny keksi parempaa sanaa) kuin CM Punkkaan. Lisäksi siinä tuli hyviä läppiä yleisesti nimetystä Yes-miehestä.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ti 09.08.2011 20:41

MR.Off Topic kirjoitti:
Darien Fawks kirjoitti:Niin ja potkittujen painijoiden nimiä mainittiin? Mitä hittoa, huh huh huu! Niin herkullista! Herkullista kuin Pohjan leipomon ruisleipä, jota suorastaan jumaloin. Aivan superhypermegagigatera mageeta. Juukeli juu!
Hei nythän se sen keksit Darien! Keksit miksi toi segmentti oli niin kultanen! Aivan siis superhyperupeeta, kun POTKITTUJEN painijoiden nimiä mainittiin. Vähänks siistii!!!!! #-o

Enemmän nostaisin esille sen kontekstin, missä noita nimiä Punk käytti. Sehän oli erittäin nerokas tapa osoittaa kuinka HHH ei ole yhtään sen "rohkeampi" (en just ny keksi parempaa sanaa) kuin CM Punkkaan. Lisäksi siinä tuli hyviä läppiä yleisesti nimetystä Yes-miehestä.
Ei hemmetti! Hyvä pointti!!!!!!!!!!!!!!! Kiitos, kun tämän minulle kerroit!!! Ei iso asia tosiaan ollut potkittujen painijoiden nimeäminen, vaan sen osoittaminen, että HHH ei ole CM Punkia rohkeampi!!!!!!!!!!!!! :-o :-o :-o :-o

Avatar
Reno Hex
Viestit: 399
Liittynyt: Ma 05.07.2010 23:17

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja Reno Hex » Ti 09.08.2011 20:56

Varsin mukava RAW, ja varmisti kyllä sen että SummerSlam tulee katsottua. Koska kaikki oleellinen on jo pitkälti sanottu, tyydyn mainitsemaan omat henkilökohtaiset hailaittini tästä jaksosta.
Se meksikolainen viime vuoden tulokas veti backstagepromon puhumatta kohtalosta, kyllä. Isompi juttu allekirjoittaneelle oli se, ettei mies, mikäs Del Oro sen nimi nyt olikaan, esitellyt itseään. Tai sitten se vain livahti ohi korvien.

Olenko koskaan muuten muistanut kertoa, että olen markittanut R-Truthia vaihtelevassa määrin koko sen ajan, mitä olen WWE:tä seuraillut? Kaikin puolin tämä sekoaminen ja heel turn on ollut kyllä ihan orgastinen hunajajuhla. Ei kestä kiittää.

Zigglerin uusi, paranneltu sisääntulobiisi kolahtaa... DID VICKIE GUERRERO JUST WAVE GOODBYE TO DOLPH ZIGGLER?!? Jos tämä nyt vain tarkoittaisi sitä, että nainen siivottaisiin vähin äänin pois mun ruudultani niin parempaa en olisi osannut odottaakaan. Pahimmillaan taas tästä leipastaan monen kuukauden promopainotteinen storyline, jonka aikana kahta RAWia ei saa katsoa kuulematta vähintään yhtä korviaraiskaavaa "Excuse me!?!" -kiljaisua.

Tuskin tarvitsee erikseen edes kertoa, mitä mieltä olin loppusegmentistä. Yleensäkin kun taipumuksena on positiivisesti keskittyä lähinnä niihin jakson hyviin puoliin, niin tätähän katseli lähes henkeä pidätellen. Ja vaikka tuosta on nyt viime aikoina tullut aika tavallista, niin jotenkin näiden future endeavored-eiden nimien maininta vaan säväyttää. Samalla tavalla kuin nyt vaikkapa sanan "Wrestling" käyttö WWE:ssä säväyttää.

Ja sokerina pohjalla... se kohta siinä ihan lopussa? Se missä CM Punk potkaisi Laurinaitista päähän? Tykkäsin siitä kohdasta.
Pikachu kirjoitti:Pika Pika.

Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja Merovingi » Ti 09.08.2011 22:03

Kukaan ei ole muuten maininnut, että Punk sai loppusegmentissä hallin katon räjäyttävää reaktiota.. Aivan uskomatonta kuinka paljon ääntä Punk saa yleisöstä - Mikki on todellakin pommi Punkin kätösissä..
hevosen k**pä

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » Ti 09.08.2011 22:19

Merovingi kirjoitti:Kukaan ei ole muuten maininnut, että Punk sai loppusegmentissä hallin katon räjäyttävää reaktiota.. Aivan uskomatonta kuinka paljon ääntä Punk saa yleisöstä - Mikki on todellakin pommi Punkin kätösissä..
Totta sanoi rotta. Mietinki siinä jossain vaiheessa, että missä kaupungissa sitä oltiinkaan, kun Cena saa noin paljon buuauksia ja CM Punk oli selvästi crowd favourite. Arvaukseni oli Philadelphia, joka tietenki meni väärin, mutta en enää kyllä jaksa muistaa missä tuo show oikeasti pidettiin. Siellä oli muutenki useita hyviä signejä yleisössä.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
ViiZei
Viestit: 1631
Liittynyt: Ti 11.11.2008 18:21
Paikkakunta: SeinäJoe

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja ViiZei » Ti 09.08.2011 22:30

Merovingi kirjoitti:Kukaan ei ole muuten maininnut, että Punk sai loppusegmentissä hallin katon räjäyttävää reaktiota.. Aivan uskomatonta kuinka paljon ääntä Punk saa yleisöstä - Mikki on todellakin pommi Punkin kätösissä..
Tämä! WWE on selvästikkin nyt testaillut Punkin reaktioita yleisön edessä. Vyönnostoja musiikin tahtiin Cenan kanssa, Triple H:n selvääkin selvempi "CM Punk [tauko] John Cena" ja vaikka mitä muuta.

Olihan tuo loppusegmentti aivan mahtava. Muutenkin tykkäsin aika paljon Raw:sta. Morrison vain viime aikoina on saanut pienoisia facepalmauksia täältä päin. Äijä ei osaa näytellä, ei sitten yhtään.

PS. Naurahdin Punkin "DESTINYY" -huudolle matsin aikana :mrgreen:
Big Show ja Kane

Make wrestlingalert rage again

Avatar
RoadWarrior
Viestit: 370
Liittynyt: Ma 11.01.2010 19:36

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja RoadWarrior » Ti 09.08.2011 22:34

ToNy-MaN kirjoitti:Joskohan SummerSlamissa Cena voittaisi vyön jollain totaalisella kusetuksella jonka Cena itse järjestää... Näin saataisiin lisää faneja Punkille. Tai mitäpä jos siellä tuleekin joku DQ tai double count out tai vastaava. Molemmat ovat silloin edelleen mestareita. Toi eka vaihtoehto olisi kyllä loistava.
Lopetus voisi olla myös sellainen, että turhautuneena Triple H:n toimintaan tuomarina CM Punk valittaa tälle asiasta, kunnes hän erehtyy sanomaan jotain mikä saa Triple H:n suuttumaan. Suuttumisen seurauksena Triple H tekee Pedigreen CM Punkille, jonka jälkeen John Cena selättää CM Punkin.

Tästä voisi tehdä sellaisenkin variaation, jossa Cena sanoo Triple H:lle tämän tehtyä Pedigreen CM Punkille, että hän haluaa voittaa rehellisesti eikä hän tarvitse Triple H:n apua voittaakseen CM Punkin, jonka jälkeen Triple H tekee Pedigreen myös Cenalle ja joko laskee molemmat ulos tai siirtää Cenan Punkin päälle ja Cena voittaa tämän ansiosta ottelun selätyksellä.

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ti 09.08.2011 23:10

San Jose Sharkseja tai jotain haukuttiin. Tiedä sitten, missä hemmetissä nekin ovat.

Avatar
The Crash
Viestit: 336
Liittynyt: Ti 10.08.2010 23:07

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja The Crash » Ti 09.08.2011 23:16

Tämänkertainen RAW hoiti oikein mainiosti tehtävänsä hypettämällä SummerSlamia, johon on enää aikaa vain kourallinen päiviä. Viime viikot ovat olleet niin kovaa tykitystä että oksat pois, eikä tämäkään jakso tehnyt siihen poikkeusta. Kaiken pitäisi olla valmista "vuoden suurinta kesäjuhlaa" varten, mutta näin ei ole asia.

Triple H:n tuomarin rooli Punkin ja Cenan ottelussa on vähintäänkin mielenkiintoinen. Erikoinen ratkaisu siinä mielessä, ettei Punkin ja Cenan toisinto tarvitse enää mitään muuta stipulaatiota, mutta HHH:n rooli lieneekin varmistaa, että vain yksi kiistaton WWE-mestari poistuu areenalta. Tässä on kaikki ainekset tehdä jotain todella suurta, mutta kuinka monta kertaa ennenkin WWE on onnistunut vesittämään kaiken? HHH:n läsnäolo saattaa enteillä pahoin pelkäämääni "screwjobia" ja HHH:n ja Punkin välistä feudia, mihin en usko ennen kuin näen.

Ei tätä suotta kutsuta "Summer Of Punk:ksi"! Punk teki sen jälleen kerran. Erotettujen painijoiden nimien mainitseminen pisti minutkin aivan ymmälleni. Hervotonta läppää Cenasta ja Rockin FB-video oli kinuskina kakun päälle. Olen jopa alkanut fanittamaan täysillä Punkin "Cult Of Personality" -sisääntulomusiikkia. Cena-Punk on PPV:n ehdoton myyntivaltti, mutta muuten onkin hiljaisempaa.

Punk oli jälleen asialla ottelussa Del Rioa vastaan, mikä olikin varsin hyvää menoa niin kauan kuin sitä kesti. Samoin oli Morrison-Truth, jolle ilman muuta kuuluisi paikka 'Slamin cardissa. Olettaisin myös, että Miz-Rey ja Dolph-Riley tullaan näkemään sunnuntaina, koska näitä ottelupareja haluttiin selvästi säästellä tässä jaksossa.

A-Ry'n push on ollut hienoa katseltavaa, ja näen hänessä tulevaisuuden main eventerin. US-mestaruutta en tosin antaisi hänelle aivan vielä. Zigglerille markkaan myös kovaa, ja nyt hän näyttää pääsevän vihdoinkin eroon rääkyvästä bitchistään niin mikäs sen parempi.

Diivojen divisioona on lähes pohjamudissa Gail Kimin ja Melinan lähdön jälkeen. Näen kuitenkin jo valoa tunnelin päässä Bethin ja Natalyan heel-turnien myötä, mitkä olivat hyviä vetoja molemmat, ja mielenkiinnolla odotan tulevaa "barbien" kyykyttämistä. :twisted:

4/5
"All publicity is good publicity."

Avatar
What
Viestit: 3066
Liittynyt: To 20.07.2006 13:07
Paikkakunta: Rivers Mouth

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja What » Ti 09.08.2011 23:33

Tulipa katsottua ensimmäinen kokonainen WWE:n show noin 1,5 kuukauteen. (Edellinen taisi olla RAW Capitol Punishmentin jälkeen) ja melkoisia muutoksia oli tämän pimennon aikana tullut.

- JR on ilmeisesti jälleen pysyvästi selostajan pallilla. Mainiota!
- Triple H on vallan kahvassa kiinni myös kayfabessa.
- Punk on overimpi kuin koskaan ja käyttää Cult Of Personalitya tunnarinaan. Hienoa, en koskaan tykännyt siitä aikaisemmasta rytkytyksestä.

Olivathan tuolla monet asiat junnanneet ihan paikoillaan, kuten se että Del Riolle, Zigglerille, Kingstonille ja Mysteriolle näin esimerkiksi ei ole keksitty mitään uutta kuviota. Mutta eiköhän tässä kohtapuoliin pääse taas hommaan täysillä mukaan, kun ei enää ole mitään turhia lomiakaan häiritsemässä totaalista showpainin tiimellykseen uppoamista. Mitään valtavaa himoa tulevia tapahtumia kohtaan tämä jakso ei kuitenkaan herättänyt (toki Cenan ja Punkin kuvio on loistava) ja syy löytyy lainaamalla Darien Fawksia.
Darien Fawks kirjoitti:ja bullshit-sanan mukanaolo oli suuri yllätys. Tiukkaa, tiukkaa, tiukkaa
Nyt voisin kyllä latailla ja nautiskella sen Meltzerinkin kehuman viiden tähden ottelun MITB:ista, kun on sekin luonnollisesti jäänyt väliin.

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ke 10.08.2011 01:39

Nyt en ymmärtänyt, miten syy tuosta lainauksesta löytyi. Valaisisitko?

Avatar
ViiZei
Viestit: 1631
Liittynyt: Ti 11.11.2008 18:21
Paikkakunta: SeinäJoe

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja ViiZei » Ke 10.08.2011 01:49

Ilmeiseisestikkin niin kauan, kuin niinkin laimea sana kuin "bullshit" jaksaa yllättää, meno ei Wattia vakuuta. Toisin sanoen hän ei pidä lapsiystävällisestä linjasta. Korjaa toki jos olen väärässä.
Big Show ja Kane

Make wrestlingalert rage again

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja enska » Ke 10.08.2011 11:21

Koska showpaini onkin tuhat kertaa parempaa viihdettä, jos painijat ovat Tosi Äijiä® eivätkä pelkää kiroilla. Vähän kuin siellä TNA:ssa, jossa se kova Anderssoni puhuu aina peräaukoista ja painijat kutsuvat toisiaan huoranpenikoiksi.

Kiroileminen on tosi mielikuvitukseton retorinen keino; etenkin, jos kirosanoja viljellään paljon. Tietyt hetket suorastaan huutavat tietenkin hieman tunteikkaampaa ja rankempaa tunnelmaa, ja silloin on ihan ookoo sanoa pari pahaa sanaa, mutta silloinkin pitäisi olla tarkkana, ettei mennä yli. Mikään välttämättömyys kiroileminen ei kuitenkaan missään tilanteessa ole. Hyvinä esimerkkeinä tästä toimivat muun muassa CM Punkin viimeaikaiset tilitykset sekä lähestulkoon jokainen (PG-leiman alla lähetetty) Shawn Michaelsin suusta ulostautunut puhe. Taitavien promottajien ei tarvitse kiroilla puheissaan, koska he kykenevät luomaan tunnelmaa karismallaan. Kaikista ei ole moiseen. Kiroilla nyt osaa kuka tahansa. Jopa Michael McGillicuttykin.

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ke 10.08.2011 23:23

Mutta muistaakseni What on aina puhunut PG:n puolesta, joten en usko, että hänen motiiviaan on vielä löydetty...

Avatar
ViiZei
Viestit: 1631
Liittynyt: Ti 11.11.2008 18:21
Paikkakunta: SeinäJoe

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja ViiZei » Ke 10.08.2011 23:26

Darien Fawks kirjoitti:Mutta muistaakseni What on aina puhunut PG:n puolesta, joten en usko, että hänen motiiviaan on vielä löydetty...
Ei todellakaan ole. Joskus aikoinaan puhui, mutta vilkaiseppa vaikka tuolta vanhalta foorumilta tuo "Miksi olen niin ilkeä" -topic. (Jonka muuten sattumoisin juuri itsekkin luin :P )
Big Show ja Kane

Make wrestlingalert rage again

Japeet
Viestit: 1514
Liittynyt: Pe 29.12.2006 16:00

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja Japeet » Ke 10.08.2011 23:40

^^
Plus että tuolla TNA vs. WWE -ketjussa What ehtikin jo todeta tuon motiivikseen.

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » To 11.08.2011 00:15

Japeet kirjoitti:^^
Plus että tuolla TNA vs. WWE -ketjussa What ehtikin jo todeta tuon motiivikseen.
Aa, okei. En ole siellä ketjussa käynyt. Minulle What on aina ollut PG-WWE:n keulakuva.

Avatar
SkullCrushingFinale
Viestit: 1527
Liittynyt: Ma 02.08.2010 15:04
Paikkakunta: Turku

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja SkullCrushingFinale » La 13.08.2011 14:02

What kirjoitti:Nyt voisin kyllä latailla ja nautiskella sen Meltzerinkin kehuman viiden tähden ottelun MITB:ista, kun on sekin luonnollisesti jäänyt väliin.
Venailes, Meltzerko antoi sille viisi tähteä, vai vain kehui hyväksi? Perskutarallaa jos olisi täydet antanut :shock:

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: RAW

Viesti Kirjoittaja enska » La 13.08.2011 14:11

SkullCrushingFinale kirjoitti:
What kirjoitti:Nyt voisin kyllä latailla ja nautiskella sen Meltzerinkin kehuman viiden tähden ottelun MITB:ista, kun on sekin luonnollisesti jäänyt väliin.
Venailes, Meltzerko antoi sille viisi tähteä, vai vain kehui hyväksi? Perskutarallaa jos olisi täydet antanut :shock:
Antoi viisi tähteä. Ensimmäinen Meltzerin arvioima viiden tähden WWE-ottelu sitten kaikkien aikojen ensimmäisen Hell in a Cellin.

Vastaa Viestiin