Smackdown

Jos seuraat painitapahtumia reaaliajassa, tämä on oikea paikka sinulle. Mutta älä sitten pillastu jos joku möläyttää seuraavan PPV:n mestaruusottelun voittajan nimen varoittamatta. Täällä se on sallittua.
Vastaa Viestiin
Avatar
Merovingi
Viestit: 2898
Liittynyt: Ma 06.03.2006 18:31
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Merovingi » Pe 25.11.2011 23:56

SmackDown! on jo ulkona, joten voisin nyt kommentoida tätä:
Darien Fawks kirjoitti:Joo, on täällä nyt vähän turhaan soimattu tapahtumaa. Draaman luontiahan tuo oli ja kuulemma paikalla olevalle yleisölle hiton kova moumentti (joskin feikki lopulta). Kyllähän Money in the Bank on mitä on, mutta ehkä tässä pitäisikin kääntää syyttävät sormet Teddy Longin suuntaan. Eiköhän Bryankin ajatellut kuitenkin asiaa samoin kuin me. Eli storylinea vain ja mielestäni dramaattisuudessaan erittäin hyvää sellaista.
Tässä. Tässä on niin väärä mielipide.

Bryanin cashaus oli todella paha virhe WWE:n toimesta, sillä nyt Bryanin hahmonkehitys vedettiin kerralla vessanpytystä alas. Hänestä on monta kuukautta annettu kuva kunniakkaana painijana ja ihmisenä, joka ei halua voittaa mestaruutta halpamaisesti. Hän tahtoo voittaa sen kunniallisesti siten, että hänen vastustajansa on kunnossa eikä rikkinäisenä maassa ottelun jälkeen. Daniel Bryan ei halua olla pelkuri, hän tahtoo olla kunniallinen ja lunastaa salkkunsa ilmoittamalla siitä etukäteen - vaikka se tarkoittaisikin ettei hän mestaruutta voittaisi.

Nyt Bryan toimi täysin sitä vastaan, mitä hän on sanonut olevansa. Hän lunasti salkkunsa mestaria vastaan silloin, kun tämän jalka on rikki ja hän on juuri saanut turpiinsa.

En ymmärrä miten kenestäkään tuo cashaus oli hyvä asia. Bryanin hahmo on tuhottu ja hän on täysi luuseri katsojien silmissä - mies, joka ei ole sanansa mittainen. Käytännössä Bryania voisi pitää jo heelinä, en itse voisi suhtautua häneen kayfabessa enää hyvin, kun tekee sellaisen teon mitä on kiivasti vastustanut jo monta kuukautta.

Miksi Bryan ei vain olisi tullut kehään, laittanut jalkaansa Henryn päälle ja laskenut kolmeen. Sen jälkeen promo siitä, kuinka hän olisi voinut lunastaa salkkunsa ja voittaa mestaruuden, mutta hän ei sitä tee. Tästä oltaisiin saatu hyvää kiistaa Bryanin ja Henryn välille, koska Bryan olisi aina voinut muistuttaa Henryä tuosta teosta. Olisi tehnyt myös hyvää Henryn jo nyt loistavalle hahmolle.

Paskaa storylinea, paskaa tarinankerrontaa, paskaa draamaa. Täyttä paskaa, mutta eihän se yllätys ole jos juuri Darien pitää tälläisestä paskasta..
hevosen k**pä

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » La 26.11.2011 00:28

Jep, itsekkään en tuolle oikein lämmennyt. Toisaalta voihan se Daniel tuota perustella sillä, että hän halusi kostaa Mark Henrylle, mutta joo. Menihän se vähän usko siihen Bryanin WM cäshäykseen ja samalla tavallaan hahmoon. Illan Four Way oli kuitenki varsin loistava.

PS. Ärsyttää tuo Bryanin WWE-nimi aina vain enemmän. Kaksi etunimeä periaatteessa..
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
Kenitys
Moderaattori
Viestit: 1873
Liittynyt: To 04.11.2004 20:11
Paikkakunta: Tsadi
Viesti:

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Kenitys » La 26.11.2011 02:44

MR.Off Topic kirjoitti:PS. Ärsyttää tuo Bryanin WWE-nimi aina vain enemmän. Kaksi etunimeä periaatteessa..
Täysin irallisena aiheesta täytyy kommentoida, että tuo nyt on aika onneton peruste nimen paskuuteen. En sanoisi, että Daniel Bryan välttämättä on mikään painihahmon paras nimi mutta eipä se mikään erityisen huonokaan ole. Vai oliko Kari Tapionkin taiteilijanimi ärsyttävä ;)

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » La 26.11.2011 02:54

Bryan halusi rankaista Markia siitä, että tämä pieksi Bryanin pahasti ilman syytä. Onpa pelkuri. Yhtä hyvin voisi kutsua kovaksi jätkäksi, kun oli antaa Henrylle pannuun ja kostaa pahimmalla mahdollisella kayfabe-tavalla. Ja mitähän muuta tällä on tehty kuin nostettu Bryania lähemmäs huomion keskipistettä. Jos Bryania halutaan alkaa bookata heel-pelkurina, niin se kyllä onnistuu, mutta eipä tuossa sen kummempaa gimmickin muutosta toistaiseksi ole tapahtunut. Kovin vain ottaa näemmä Merovingikin vakavasti tällaisen täysin loogisen hahmokehityksen. Bryania on viime aikoina ärsyttänyt saada selkäänsä viikosta toiseen, joten ei tuossa ole yhtikäs mitään ihmeellistä.

Mitä Daniel Bryanin nimeen tulee, niin se on tahallaan noinkin tavallinen. Sillä korostetaan sitä, että mieheen tulee suhtautua eri tavoin kuin kaiken maailman kaappeihin. Hassulla tavalla näinkin tuiki tavallinen nimi on lähinnä erottuva korostus siitä, että kyseessä on kaikkea muuta kuin tuiki tavallinen vapaapainija. Bryania bookataan mattimeikäläisenä, sillä siltä hän näyttääkin. Hahmoja kuuluukin bookata ehyinä kokonaisuuksina, jotta yleisö saa heistä otteen. Samalla tavalla pienikokoiset hahmot harvemmin ovat monsterheelejä.

Sitä paitsi eikö se nyt ole jo selvä, että Bryan ei välttämättä käshääkään Wrestlemaniassa? Ei sen pitänyt alun perinkään mikään epäitsekäs teko olla, vaan vain Danielin tapa päästä loistamaan maailman suurimmassa wrestling-show'ssa. Jos Wrestlemaniaan asti ei kerran aiota odottaa, niin ihan hyvä kiusoitella tuolla cäshäyksellä jo nyt, ettei yleisölle luoda kuvaa, että mieheen ei vain luoteta tarpeeksi Wrestlemaniaa ajatellen. Ei Bryania tai hänen hahmokehitystään ole millään muotoa vedetty pöntöstä alas, vaan siihen on nimenomaan luotu vaihtelua ja yllätyksellisyyttä.

Loppuun vielä täytyy sanoa, että ihmettelen kyllä suuresti tuota, kuinka Merovingikin näemmä vetää kaiken henkilökohtaiselle tasolle minun kanssani. Mesessä sitä avaudutaan meikäläiselle syvällisiä, mutta täällä puolestaan kaiken kansan edessä ollaan aina valittamassa milloin mistäkin, mitä kulloinkin sanon tai edustan. En kyllä tajua tuollaista, mutta tietääpä ainakin olla pitämättä yhteyksiä jatkossa.

Edit: Olen nyt muutaman kerran muokannut tähän tekstiin lisää lihaa luiden ympärille. Hassua kyllä antoi tehdä ensimmäisen muokkauksen ilman alaviitettä siitä, että olisin tätä muokannut. Tämä on nyt jo kolmas muokkaukseni tähän. Eli tällaiset jutut varmaan syynä, ToNy-MaN. :)
Viimeksi muokannut Darien Fawks, La 26.11.2011 03:12. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
ToNy-MaN
Viestit: 1755
Liittynyt: Pe 06.01.2006 03:03
Paikkakunta: Jämsänkoski

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja ToNy-MaN » La 26.11.2011 03:03

Darien Fawks kirjoitti:Bryan halusi rankaista Markia siitä, että tämä pieksi Bryanin pahasti ilman syytä. Onpa pelkuri.

Sitä paitsi eikö se nyt ole jo selvä, että Bryan ei välttämättä käshääkään Wrestlemaniassa? Ei sen pitänyt alun perinkään mikään epäitsekäs teko olla, vaan vain Danielin tapa päästä loistamaan suurimmassa show'ssa. Jos Wrestlemaniaan asti ei kuitenkaan odoteta, niin ihan hyvä kiusoitella tuolla jo nyt. Ei Bryania ole millään muotoa vedetty pöntöstä alas, mutta v***u kun Merovingikin näemmä kaiken vetää henkilökohtaiselle tasolle minun kanssani. Mesessä puhutaan syvällisiä, ja täällä puolestaan ollaan aina valittamassa milloin mistäkin, mitä sanon. En arvosta tuollaista.

Mistähän tuo loppuquote ilmaantu? Itse tekstissä ei tuota ollut...
Anyway. Bryan, jos haluaisi olla epäpelkuri, olisi tietysti "oikeassa elämässä" ameriikan lakien mukasesti tienannu biljoonia haastamalla oikeuteen. näin ollen saanut plakkariin mukavasti salaattia, soijaa ja vitamiineja.

PS. Laittakaa mutkin teitin salaseen mese-rinkiin. ;)

EDIT: ai nyt tuo lopputekstikin Darienilta näkyy. höh... Olut vai väsy?
Arguing on the Internet is like competing in the Special Olympics.
Even if you win, you're still retarded.

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » La 26.11.2011 10:45

Darien Fawks kirjoitti:Edit: Olen nyt muutaman kerran muokannut tähän tekstiin lisää lihaa luiden ympärille. Hassua kyllä antoi tehdä ensimmäisen muokkauksen ilman alaviitettä siitä, että olisin tätä muokannut. Tämä on nyt jo kolmas muokkaukseni tähän. Eli tällaiset jutut varmaan syynä, ToNy-MaN. :)
Jos viestisi on viimeinen ketjuun postattu, pystyt muokkaamaan tekstiä ilman alaviitettä. Eli luultavasti ToNy-MaN kerkesi lukea tekstisi, kun et vielä ollut muokkaustasi lähettänyt, mutta siinä vaiheessa, kun Tony-Man painoi "lainaa" nappia olit jo tuon loppuosan muokannut tuohon. Täten Tony-Man ei nähnyt sitä alkuperäisessä viestissä, mutta se tuli lainaukseen.

Itse olen kylläki vielä samaa mieltä Merovingin kanssa, vaikka en ehkä niin vahvasti kuin Merovingi. Tuo oli minusta typerä päätös ja idea kirjoitustiimiltä, vaikka se nostiki jossain määrin Bryania enemmän huomioon. Hahmonkehitykselle tuo nyt oli mielestäni enemmänki taka-askel kuin että se olisi luonut jotain vaihtelua gimmickkiin. Mutta kai itse kannatan jonkinmoista loogista hahmonkehitystä, enemmän kuin esimerkiksi Darra. Toisaalta silti tykkään swerveistä, en sitten tiedä. Voihan tuon cäshäyksen ottaa niinki, että WWE testasi minkälaista reaktiota Bryan saisi oikean mestaruusvoiton aikana.

PS. Ei se ärsyttävä tekiä oikeastaan ole se, että miehen nimenä on kaksi etunimeä vaan enemmänki se, että kun miestä puhuttelee hänen "sukunimellään" niin puhuttelee samalla etunimellä. Ehkä puhun Danielsonista nykyään vain Bryanina. Kenellä edes on sukunimenä Bryan. Vähän veikkaan, että ei kellään.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja enska » La 26.11.2011 14:30

Pelkästään hyvää teki Bryanille tämä.

Nyt heelit (kuten Barrett ja Cole tässä jaksossa) voivat kyseenalaistaa Bryanin rehellisyyden. Fanit ovat joka tapauksessa Danielin puolella, joten katsojaa ärsyttää esimerkiksi juuri Barrettin kovistelu.

Lisäksi se olisi ollut vähän tylsää ja jokseenkin munatontakin, jos Bryan olisi hillinnyt itsensä täysin WrestleManiaan asti. Koko perusidea tässä Bryanin WrestleMania-juonikuviossa on nimenomaan se, pystyykö midcard-mies pitämään näppinsä erossa tällaisista takuuvarmoista tilanteista, joiden kautta nousisi sormiaan napsauttamalla mestariksi. Se ei olisi inhimillistä, jos Bryan ei koskaan edes harkitsisi lunastavansa salkkua tällaisen tilanteen tullen.

Nyt tiedämme, että Bryankin on erehtyväinen, että mies saattaa kuin saattaakin sortua saman oljenkorren käyttöön kuin muut halpamaiset MITB-lunastajat. Ja onhan se ymmärrettävää – kiusaus on yksinkertaisesti liian suuri. Voi olla, ettei Bryan tule enää koskaan saamaan mahdollisuutta nousta maailmanmestariksi, ja hän tietää sen, joten takaraivoissa kuiskii ääni, joka käskee Danielia pelaamaan varman päälle. Mitä jos lunastan vasta WrestleManiassa ja saan selkääni, miettii Bryan, ja samaan aikaan Henry makaa kanveesissa katse kattorakennelmissa. Koetapa siinä sitten pitää päätä kylmänä ja sydäntä putipuhtaana.

Nyt mielenkiinto on paljon korkeammalla kuin aikaisemmin. Emme voi enää laskea sen varaan, että Bryan käshää sitten silloin Maniassa ja on ah, niin siirappisen kultainen unelmavävypoitsu kaiken aikaa. Bryan saattaa käshätä tai ei ja Bryan saattaa katua tätä käshäysyritystään tai ei. Tärkeintä on yhtä kaikki se, että Danielin hahmo on nyt läpikäynyt tärkeän muutoksen, johon miehen tulevaisuus tulee pitkälti pohjautumaan. Tärkeää on myös se, että silloin kun Bryan lopulta salkkunsa oikeasti lunastaa, hetki tulee olemaan järkyttävän suuri. Tapahtui se sitten WrestleManiassa tai sitä ennen, hetki tulee joka tapauksessa säväyttämään. Joko siksi, että Bryan piti lupauksensa ja oli äärimmäisen reilu ja rehti mies (siis venasi WrestleManiaan saakka) tai sitten siksi, että se perkeleen tekopyhä mul**u meni sittenkin lunastamaan salkkunsa mestarin ollessa heikkona ja on ihan yhtä laskelmoiva opportunisti kuin Edge, Miz ja muut MITB-mestaritkin RVD:tä lukuun ottamatta.

P.S. Miettikää, mitä sana "hahmonkehitys" tarkoittaa. Esimerkiksi MR.Off Topic "Hahmonkehitykselle tuo nyt oli mielestäni enemmänki taka-askel kuin että se olisi luonut jotain vaihtelua gimmickkiin" ja Merovingi "– – Bryanin hahmonkehitys vedettiin kerralla vessanpytystä alas" -kommentteineen eivät näytä sisäistävän termin merkitystä. Mitä muuta kuin nimenomaan hahmonkehitystä tämä Bryanin moraalisilla arvoilla pelaaminen olisi voinut olla? Silloin Bryanin hahmo olisi polkenut paikallaan, jos mies olisi tehnyt ensimmäisen lunastuksensa vasta WrestleManiassa. Nyt miehen hahmoa nimenomaan kehitetään, jotta siihen saadaan enemmän syvyyttä ja siten mielenkiintoa.

P.P.S. Miettikää vaikka sitä, kumman hahmon elämän seuraaminen kiehtoo enemmän: hyväsydämisen perheenisän, joka rakastaa perhettään, vai pahatapaisen perheenisän, joka on pohjimmiltaan tosi hyvä ihminen mutta sortuu toisinaan pettämään vaimoaan. Edelliseen voi korkeintaan tykästyä, jälkimmäiseen rakastua.

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » La 26.11.2011 15:09

Itsellä ei mitään ongelmaa olisi, jos tällä kiusoiteltaisiin ja jos Bryan jopa olisi lunastamassa salkkunsa, mutta asia estyisi syystä tai toisesta. Mielestäni tämmöinen cäshäsin olin mestari, paitsi en ollukkaan oli typerää. Eikä se Bryanin cäshäys tunnu ainakaan itseltäni niin suurelta jutulta, jos se tapahtuu selällään makaavaan Mark Henryyn kohdistuen. Mieluummin cäshätä sen kuin kunniallisin ihminen ikinä ja hävitä kuin voittaa mestaruus jonkin halpamaisen cäshäyksen vuoksi. Kyllä tämä kai kehitti hahmoa, mutta ei ehkä sellaiseen suuntaan mistä itse olisin pitänyt tai ei ainakaan tavalla millä sitä sinne päin olisi mielestäni pitänyt kehittää. Makuasioita kaiketi.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » La 26.11.2011 15:20

Tällaisissa tilanteissa en oikein ymmärrä painifanien halua kontrolloida kaikkea. Eikö voitaisi vain katsoa show'ta ja ajatella, että kilpaurheilija nimeltä Daniel Bryan saattoi tehdä ratkaisun, joka ei vain ole niin meidän mieleemme? Eikö tärkeintä ole juurikin se, että hahmojen ympärille luodaan kuvioita ja hahmot tosiaankin kehittyvät? Eikö tärkeintä ole, että Daniel Bryanin teko oli täysin selitettävissä ja looginen. Miksi miehestä pitäisi tehdä Jeesuksen uusi tuleminen? Miksi aina pitää alkaa syyttää käsikirjoitusta, kun painijoille viimein luodaan luonnetta?
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » La 26.11.2011 15:53

Se vain on tälläisen alhaisen smarkin tapa ajatella, joka ei olisi halunnut Bryanin "luonteen" kehittyvän tähän suuntaan, kun parhaillaan tämän tapahtuma luultavasti suunnilleen unohdetaan ja Bryan jatkaa olemistaan rehtiyden perikuvana. Tämä on vähän sama kuin CM Punk joisi alkoholia suorassa lähetyksessä saadakseen mestaruusmatsin. Itsellä ainaki kunnioitus kyseistä miestä kohtaan heti vähenisi ja nyt tavallaan kunnioitukseni Bryanin hahmoa kohtaan pieneni. Tosin syytän käsikirjoitustiimiä, koska eihän tämä ollut Bryanin päätös tehdä sitä. En osaa sulkea enää vapaapainin oikeaa luonnetta kayfabe luonteen ulkopuolella niin kuin eräs ylimys ilmeisesti pystyy. Nautin vapaapainista eri tavalla.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
-Invincible-
Viestit: 276
Liittynyt: La 02.01.2010 21:45

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja -Invincible- » La 26.11.2011 15:55

Bryanin pitäisi olla mestari, mitä tapahtui MITB-säännölle "anytime, anywhere"?
"I call that a medium segment. It's not rare and it's certainly not well done."
- Cesaro

WrestlingAlertin Formulatietäjä vuosimallia 2013!

Avatar
Riveni
Moderaattori
Viestit: 2583
Liittynyt: La 03.09.2005 09:29
Paikkakunta: Helsinki

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Riveni » La 26.11.2011 16:18

-Invincible- kirjoitti:Bryanin pitäisi olla mestari, mitä tapahtui MITB-säännölle "anytime, anywhere"?
Muutenkin "not cleared to compete" sai kyllä repeämään. Esimerkiksi mahdollisia vammoja aiheuttaneen Elimination Chamberin jälkeen Cena oli kyllä "cleared to compete", mutta yhtäkkiä tämä alkaakin vaikuttamaan MITB:n cäshaykseen? Naurettavan surkeaa kirjoittamista.
kumiorava kirjoitti:Jossain määrin ihailen sitä intoa, että heppu jaksaa kirjoittaa rivikaupalla markkinaliberaalista utopiastaan jollekin painifoorumille.

Kuunlento
Viestit: 395
Liittynyt: Su 05.12.2010 19:10

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Kuunlento » La 26.11.2011 17:33

Jeps, WWE teki kyllä MITB salkusta kasan paskaa tällä. Se koko hiton pointti oli, että voit lunastaa sen missä tahansa, milloin tahansa, miten tahansa. Minua ei kiinnosta ollenkaan onko Bryan mestari tai ei, mutta pysykää p****le niissä leikkisäännöissä mitkä olette keksineet WWE.

Avatar
bookert
Viestit: 626
Liittynyt: Ke 19.11.2003 19:21
Paikkakunta: Helsinki

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja bookert » La 26.11.2011 19:02

Kuunlento kirjoitti:Jeps, WWE teki kyllä MITB salkusta kasan paskaa tällä. Se koko hiton pointti oli, että voit lunastaa sen missä tahansa, milloin tahansa, miten tahansa. Minua ei kiinnosta ollenkaan onko Bryan mestari tai ei, mutta pysykää p****le niissä leikkisäännöissä mitkä olette keksineet WWE.
Söpöä kun asiat otetaan näin vakavasti :D

Itse jaksohan oli parasta SD:tä pitkään aikaan. Bryanista saatiin yhdessä jaksossa uskottava main eventteri ja kyllä noilla alun tapahtumilla oli siinä iso merkitys. Tuli ensin juhlittua melko kovasti tuota absurdia tilannetta kun Daniel Bryan tuuletti World Titlen kanssa ja sitten Teddius tulee pilaamaan kaikkien ilon. Saihan se ensin Danielin näyttämään vähän luuserilta, mutta jakson edetessä tajusin tuon olleen sittenkin vain hyväksi miehelle. Mielenkiintoista kehitystä hahmolle, joka kaikessa naiiviudessaan tähän asti on toitottanut kuinka aikoo olla kunniallinen ja cäshätä vasta Maniassa. Henryn provosoinnit ja Big Shown yllyttäminen kuitenkin saivat täysin inhimmillisesti miehen käyttämään järkeään kostamalla samalla Henrylle ja napaten sen mitä on ikänsä haaveillut pitävänsä kädessään. Loogista jos mikä. Samalla saatiin lisää sitä sympatiaa miehelle, koska lähes jokainen varmasti ajatteli, että Dannyboy vyönsä tosiaan ansaitsee ja nyt se oli jo hänellä käsissä, mutta vietiin lurjusmaisesti pois. Unelman tavoittelu kuitenkin jatkuu ja nyt ihmiset ovat nähneet jo, että Bryanin voitto on ehkä jopa mahdollista, joten voisin kuvitella tuon jälkeen ihmisten olevan entistä enemmän hänen puolellaan.

ME oli oikein hyvä matsi ja äärimmäisen miellyttävää seurattavaa kun kolme loistavaa midcarderia ovat yhtäkkiä taistelemassa No. 1 Contender-matsissa SD:n main eventissä Randy Ortonin kanssa. Ja itse Mr. MitB Danie f:n Bryan sitten jopa vei matsin nimiinsä. Ihan mahtavaa. Tietenkään hän ei tule Henryä voittamaan häkissä tiistaina, mutta iso harppaus tämä taas on eteenpäin hahmolle.
Big Things Poppin, Little Things Stoppin

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja enska » La 26.11.2011 19:25

Mikä tässä on vaikeaa ymmärtää tai huonoa bookkausta? Lääkärit olivat määränneet, että Henry on loukkaantumisensa vuoksi ottelukiellossa. Ottelukielto tarkoittaa sitä, ettei voi otella. Näin mitään virallista ottelua ei koskaan ollut, koska Henry oli kiellossa. Vika oli siis (kayfabessa) tuomarin, joka ei ollut ilmeisestikään perillä Henryn ottelukiellosta. (Tämä tuomarin tietämättömyys oli kieltämättä typerähköä bookkausta, mutta toisaalta virhe oli kuitenkin pieni verrattuna siihen, mitä koko segmentti teki Bryanin hahmolle ja suosiolle hyväksi.) Mikäli WWE:tä käsikirjoitettaisiin hyvin, tuomari saisi kuulla tästä kunniansa seuraavan viikon SmackDownissa, mutta tokkopa mitään tuollaista tulee kuitenkaan koskaan tapahtumaan. Ja ehkä ihan hyvä niin, sillä tuomareiden juonikuviot (vrt. TNA:n kuvioihin – etunenässä Shane Sewelliin ja Garett Bischoffiin) ovat yleensä olleet kivuliasta katseltavaa.
Riveni kirjoitti:Esimerkiksi mahdollisia vammoja aiheuttaneen Elimination Chamberin jälkeen Cena oli kyllä "cleared to compete", mutta yhtäkkiä tämä alkaakin vaikuttamaan MITB:n cäshaykseen? Naurettavan surkeaa kirjoittamista.
Huono vertaus, koska Elimination Chamberissa matsin järjesti paha heel-hahmo (Mr. McMahon), jolla oli silloin kayfabessa sataprosenttinen vapaus bookata matseja oman mielensä mukaan.
MR.Off Topic kirjoitti:Se vain on tälläisen alhaisen smarkin tapa ajatella, joka ei olisi halunnut Bryanin "luonteen" kehittyvän tähän suuntaan – –.
Tämä on draaman tärkein keino, jolla luodaan hahmoista mielenkiintoisia. Ei se Taalasmaan Seppokaan saa paukutella Hellua rauhassa römpöttimeen ja elää vastoinkäymisittä, vaan aina tulee jotain esteitä eteen. Totta kai mekin haluamme, että Sepolla olisi elämä kuin ruusuilla tanssimista ja että Sebastian saisi tietää että hänen biologinen poikansa on sittenkin elossa jne. jne., mikä onkin juuri se koukuttava syy, miksi jaksamme seurata draamaa. Ei ketään kiinnosta katsella ohjelmaa, jossa kaikki menee kauniisti ja hyvin ja ihanasti ja aah. Tietysti tällaisiakin hetkiä tarvitaan, mutta vastoinkäymiset ovat tärkeämmässä roolissa hahmon ja tarinan kehittämisessä.

Onko tässä Bryanin urhoollisuudessa ollut jotain dramaattista? Hän on vain mies, joka haastaa mestarin mestaruudesta WrestleManiassa, jee. Kivaa ja rehellistä ja arvostettavaa, juu, mutta mielenkiintoista tahi koukuttavaa? Eipä juuri. Mies on lähinnä ollut pimennossa ja jobbaillut satunnaisille painijoille. Tietysti voitaisiin nyt puhua "paremmasta bookkauksesta", mutta mitä se olisi? Pidettäisiin Bryan vahvana main eventer -nimenä koko ajan ja muistuteltaisiin, että sitten WrestleManiassa mies haastaa mestaruudesta? Moinen alkaisi maistua puulta todella nopeasti, ja vaarallisena seurauksena saattaisi olla se, että fanit kääntyisivät pakkosyötettyä Bryania vastaan.

Minäkin haluan, että Bryan sitten lopulta lunastaa salkkunsa vasta WrestleManiassa (ja häviää mestaruusmatsin; tätä olen perustellut jo Yleisen painiplogin MITB-postauksessani), mutta en ymmärrä, mitä inisemistä tästä tuoreimmasta juonenkäänteestä on. Uusin SmackDown lisäsi Bryanin hahmoon ja juonikuvioon mielenkiintoa ja yllätyksellisyyttä vahingoittamatta hahmon loogisuutta. Hahmo alkaa vihdoinkin saada väriä ja syvyyttä. Yleisö alkaa pian reagoida mieheen antaumuksellisemmin. Kutsuisin tätä ns. voitto–voitto-tilanteeksi.

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Su 27.11.2011 14:45

Enskalta hyvää tekstiä tässä asiassa.

Ja painifanina minä nimenomaan tahdon, että minut altistetaan tällaiselle yllättävyydelle ja draamalle. Tällaisia tunnekuohuja minä haluan. Haluan tuntea, kokea ja nähdä uutta ja yllättävää tv:tä, joka ei kuitenkaan ole yllättävää epäloogisuudellaan. Parrakas Bryan sai tämän jakson aikana aivan uutta puhtia ja kirjoitusta alleen. Verrataanpa häntä nyt sitten kehen tahansa, kenenkään MiTB-voittajan kanssa ei ole näin menetelty. Tietenkään Bryan ei tule Henryä tässä oikein keinoin tienaamassaan matsissa voittamaan – etenkään kun Show'n sanottiin taistelevan TLC:ssä mestaria vastaan –, mutta kyllä tämä selkeää jännitystä loi niin tiistaita kuin koko kuviotakin kohtaan. Ja olihan meillä taas se kaikkien tuttu Michael Cole valittamassa, kuinka Bryan oli tekopyhä ja niin edelleen. Ja se onnekas sielu, jota vihattu Cole haukkuu, on aina yleisön mieleen.

Money in the Bank -salkun arvoakin on täällä kirjoittelijoiden toimesta halvennettu, mutta tällä kertaa kayfabe-mielessä. Kuten Enska hyvin muistutti, oli Edge & Cena -skenaariossa kuitenkin geeämmänä pahansuopa Vince McMahon, eikä suinkaan kaikkia mahdollisia Raamatun ja hyveellisyyden sääntöjä noudattava Teddy Bear.

Ihan jo näin katselijan kannalta oli hienoa, että Mark Henry alusta alkaen sanoi, että hänet on laitettu kilpailukieltoon. Vielä tämänkin jälkeen yleisö kuitenkin otti tuon segmentin täydestä todesta – ja näin tekivät myös Daniel Bryan, tuomari ja selostajakolmikko. Siinä vaiheessa kun show'n mahdolliset kiistanalaisuudet otetaan huomioon ihan kirjoittajatasollakin, niin minusta kyseessä on kerrassaan mielenkiintoista ja ajatuksia herättävää viihdettä. Samalla tavalla kun Bryan on nyt meidän kaikkien huulilla, on hän myös kaikkien WWE-markkien huulilla, mikä on vain ja ainoastaan hyvä asia sekä Bryanille että näille viihteelliselle WWE-kuvioille ylipäätään.

Sitten vielä yksi pointti. Salkkunsa saa toki rahastaa milloin vain, mutta ei tietenkään silloin, kun lääkäri on erikseen laittanut painijan kilpailukieltoon. Kyseessähän ei ole mikään Hardcore-mestaruus, jota joutuisi puolustamaan lauantai-iltana vaimon kanssa saunoessa. Aina vaaditaan haastaja, mestari, kehä ja tuomari, joista tässä tilanteessa juurikin tuomari oli periaatteessa se, joka oli väärässä paikassa. Edgen tapauksessa mestarina ollut Cena oli kieltämättä heikossa hapessa, mutta tätä ei ollut ehditty laittaa kilpailukieltoon matsinsa päätyttyä. Sairaslomaa ei ollut ehditty myöntää, joten tapaus oli tyystin erilainen kuin tämä.
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
Myhvatte
Viestit: 93
Liittynyt: Pe 09.04.2004 21:23
Paikkakunta: Helsinki/Tampere

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Myhvatte » Su 27.11.2011 18:12

En nyt ota kantaa tuohon Danielssonin hahmoon, mutta olen ennenkin eri laudoilla puhissut että MITB voitaisiin vetää jo vessasta alas tai pistää ainakin hyllylle joksikin aikaa. Ei oikein tunnu että se olisi konseptina edistänyt muiden kuin Edgen uraa; kaikkien muiden on enemmän tai vähemmän tarvinnut rakentaa uskottavuutensa mestarina uusiksi vielä senkin jälkeen kun ovat voittaneet - ei se nyt niin pitäisi mennä, mikäli haluavat luoda uusia, pitkäkestoisia staroja. Edgellä tuo kusettelu sopi hahmoon ja RVD oli varhainen poikkeus. Mutta nykyisin tuo salkkutouhu alkaa melkein pelkästään jurppimaan.

Ja nämä hemmetin feikit/botchaillut cash-init... Vaikka se olisikin skriptattua, niin homma jää silti näyttämään siltä että käsikirjoittajilla ei ole kunnollista hajua mitä haluavat. Tai en minä ainakaan kykene nielemään. Jää vaan juosten kustu olo. p**ka kässäri on p**ka, vaikka sen yrittäisi pienessä päässään järkeillä harkituksi. Enkä minä kyllä usko Danielssonin saavan yhtikäs mitään pushia ennenkuin mies on ollut mestarina edes jonkin aikaa.

Avatar
MutiM
Viestit: 389
Liittynyt: To 28.07.2005 10:44

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja MutiM » Su 27.11.2011 21:18

MitB-spedeilystä, mestaruuksien arvosta ja uusien tähtien pushaamisesta noin yleisesti. Laskin tuossa huvikseni pari tilastoa WWE:n mestaruusvaihdoksista noin viimeisen viiden vuoden ajalta lähtien suunnilleen siitä, kun salkulla viimeksi tehtiin jotain fiksua. Jos en laskenut aivan päin helvettiä, reilussa viidessä vuodessa ollaan nähty 70 mestaruusvaihdosta ja kymmenen uutta mestaria. Näistä kymmenestä uudesta mestarista _kaksi_ on voittanut mestaruutensa selättämällä edellisen mestarin oikeassa ottelussa. Siis oikeasti kaksi, Jeff Hardy sekä Mark Henry, enkä näistäkään ole ihan varma selättikö Hardy itse hallitsevaa mestaria. Sitten voidaankin miettiä, ketkä uusista mestareista viimeisen viiden vuoden ajalta ovat oikeasti tuntuneet joltain.
You asked if I'd be anyone from history, fact or fiction, dead or alive:
I said "I'd be Tony Cascarino, circa 1995".

Avatar
ViiZei
Viestit: 1631
Liittynyt: Ti 11.11.2008 18:21
Paikkakunta: SeinäJoe

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja ViiZei » Su 27.11.2011 21:23

MutiM kirjoitti:Siis oikeasti kaksi, Jeff Hardy sekä Mark Henry, enkä näistäkään ole ihan varma selättikö Hardy itse hallitsevaa mestaria.
Eikös JeHan ensimmäinen mestaruus tullut VS Edge @Ladder match, joka sitten johti CM Punkin käshäykseen?
Big Show ja Kane

Make wrestlingalert rage again

Avatar
Jers1
Viestit: 834
Liittynyt: Pe 03.11.2006 15:53
Paikkakunta: Helsinki

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Jers1 » Su 27.11.2011 21:25

ViiZei kirjoitti:
MutiM kirjoitti:Siis oikeasti kaksi, Jeff Hardy sekä Mark Henry, enkä näistäkään ole ihan varma selättikö Hardy itse hallitsevaa mestaria.
Eikös JeHan ensimmäinen mestaruus tullut VS Edge @Ladder match, joka sitten johti CM Punkin käshäykseen?
Kuukauden mittainen WHC-kausi oli ollut edeltävänä talvena.
We need CM Punk!

Avatar
Spunkmeyer
Viestit: 283
Liittynyt: To 16.09.2004 23:55
Paikkakunta: Helsinki

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Spunkmeyer » Ma 28.11.2011 02:18

Todella hyvä Smäkki.

Ensireaktioni kun Danielson juoksi kehään: oho, se Henryn mestaruuskaudesta. Jes, nyt Danielson on toivottavasti mahdollisimman pitkään mestari. Tosin ei Danielson kyllä ole vielä lähelläkään overin mestarin tasoa, toivottavasti WWE on nyt oikeasti ajatellut tätä pidemmälle.
Kakkosreaktioni kun Long tuli retconnaamaan: VMP! Danielson näyttää nyt heikommalta kuin koskaan, täys luuseri. Kaveri voitti salkun, mutta silti tämä häviää muille minkä ehtii, eikä saa edes salkkuaan lunastettua, ties millä verukkeella. Ensin Henry on liian tajuissaan, ja nyt toimitusjohtaja tulee pelastamaan. VMP!

Ja sitten kun Long ja Henry puhuvat takahuoneessa: tämähän on ihan loogista. Muistan edelleen kun Long oli Henryn manageri ja tämä oikeasti pitää Henryä tavallaan poikanaan. Ei siis minään biologisena saati ottopoikana, mutta silti vanhempana joka toivoo tälle vilpittömästi parasta mahdollista. Ja näin ollen Teddy teki Henrylle palveluksen jota tämä ei olisi ehkä kenellekään muulle tehnyt: peruutti cashauksen. Mutta joutui silti pistämään tämän pikapuoliin oikeaan mestaruusmatsiin, koska Teddy on kuitenkin hyvis eli haluaa antaa yleisölle sen mitä nämä haluavat. En tiedä onko kukaan muu foorumilla huomannut, mutta kyllä tässä Henryn mosteri/mestaruuskauden aikana tämän ja Longin välisistä puheista on vähän väliä (tai okei, ainakin kerran) muistutettu näiden kahden yhteisestä taustasta. Ja jostain syystä minä tykkään siitä erittäin paljon. Ei niiden tässäkään backstage-segmentissä tarvinnut sitä ääneen sanoa, kun sen kuuli Longin anteeksipyytävästä äänensävystä. Ei Teddy ollut pahoillaan siksi koska tämä olisi pelännyt isoa pahaa Markia, vaan siksi koska tämä tahtoo vain hänen parastaan. Ja silti Longin on elettävä niiden ihanteiden mukaan joita jo Martin Luther King opetti.
Haukkukaa vaan minut ylitulkitsijaksi, mutta minusta tämä on hienointa mahdollista näyttelyä painissa. Henryn ja Longin suhde on ilman mitään korostuksia ensiluokkainen tarina.

Tässä oli tietysti vielä se ongelma, että Danielson oli luuseri. Mutta kappas vaan, ohjelman loppuessa tämä olikin ykköshaastaja. Ja Cody taputti salamana. Ei mikään luuserin temppu tämä! ja WWE tosiaan oli ajatellut asiaa pidemmälle. Danielsonin ei kuulukaan olla vielä mestari. Ja todellakin mies on tämän viikon jälkeen overimpi kuin pitkään aikaan. Suunta on siis maltillinen ja täysin oikea!

Lopputulos: Danielson over, Henry over, win-win!

Ymmärrän kyllä niitä jotka valittavat, että Danielsonin hahmoon ei kuulu tämmöinen inhimillinen halpaan yritykseen sortuminen. Mies on kuitenkin se meidän nörttien suosikki jonka olisi vaan toivonut pysyvän niin nuhteettomana ja puhtoisena facena kuin mahdollista, kun Vince tämmöisen roolin miehelle oli vielä siunannut. Ei se mitään. Tästä se hahmo kehittyy.
We'll take you to the killing floor.

Avatar
Myhvatte
Viestit: 93
Liittynyt: Pe 09.04.2004 21:23
Paikkakunta: Helsinki/Tampere

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Myhvatte » Ma 28.11.2011 16:26

MutiM kirjoitti:Siis oikeasti kaksi, Jeff Hardy sekä Mark Henry, enkä näistäkään ole ihan varma selättikö Hardy itse hallitsevaa mestaria.
Kyllä selätti, muistaakseni Hardy veti Swantonilla Edgeä selättäneen Triple H:n päälle ja selätti sitten Edgen (joka oli mestari). Jäänyt mieleen, koska oli silloin kova juttu.
MutiM kirjoitti:Sitten voidaankin miettiä, ketkä uusista mestareista viimeisen viiden vuoden ajalta ovat oikeasti tuntuneet joltain.
Kane tulee lähinnä mieleen uskottavana mestarina, joka tuntui joltain. Taitaa ollakin ainoa onnistunut MITB-käshäyksestä alkanut kausi viime ajoilta. Tosin ei ihan sama asia; Kane oli over jo ennen tuota, vaikka olikin ollut paitsiossa menneet vuodet. Kolme perättäistä voittoa Takeristä PPV:issä teki myös kummasti ihmeitä vyön arvolle.

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ma 28.11.2011 19:23

Spunkmeyerilta hyvää settiä. Tosin en tiedä, mitä tuo VMP tarkoitti. Tuli kuitenkin kylmät väreet lukiessa. Ja kyllä itsekin olin aistivinani Henryn ja Teddyn välisestä keskustelusta juuri tuota vanhan tarinan perkaamista. Ei Henrykään ollut suoranaisesti kärttyinen, vaan pettynyt. Inhimillinen suorastaan.

Edit: Kiitos Jers1. Entäs tuo retconnaamaan?
Viimeksi muokannut Darien Fawks, Ma 28.11.2011 19:30. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
Jers1
Viestit: 834
Liittynyt: Pe 03.11.2006 15:53
Paikkakunta: Helsinki

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Jers1 » Ma 28.11.2011 19:25

Darien Fawks kirjoitti:Spunkmeyerilta hyvää settiä. Tosin en tiedä, mitä tuo VMP tarkoitti.
v***u mitä paskaa.
We need CM Punk!

Avatar
Reno Hex
Viestit: 399
Liittynyt: Ma 05.07.2010 23:17

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Reno Hex » Ma 28.11.2011 19:56

Jers1 kirjoitti:
Darien Fawks kirjoitti:Spunkmeyerilta hyvää settiä. Tosin en tiedä, mitä tuo VMP tarkoitti.
v***u mitä paskaa.
Ei tarvi mennä henkilökohtaisuuksiin vaikkei oliskaan samaa mieltä!
joo joo, tajusin kyllä.

God preserve the IWC!
Alun perin olin nimittäin justiinsa sitä mieltä että VMP (jonka luulin aiemmin tarkoittavan V**un Mautonta Paskaa), FTS, EVVK ja muutama muu asiaankuuluva lyhenne. Jotenkin vain Spunkmeyer ja enska sai vakuutettua että ei tämä nyt niin hirveää kuraa ollutkaan. Tulipahan testattua Bryanin yleisöreaktiot. Yksi asia vaan nakertaa:
Bryan on selkeästi hahmottanut salkun arvon, sillähän voi oikein käytettynä lunastaa vapaalipun paitsi mestaruuteen, myös Grandest Stage of Them ALL:iin, WrestleManiaan. Ja tällainen mies uhraisi WrestleMania momentinsa vyönvaihtoon jossain SmackDown!issa? Ei tunnu uskottavalta.
(Niille, jotka sanovat että kayfabessa vyöllä on kuitenkin väliä, muistuttaisin, että on kuitenkin ihan eri asia voittaa ensimmäinen mestaruus 'maniassa kuin viikottaisessa.)

Heh, mielenkiintoinen WM-skenario tuli mieleen. D Bryan tulee selostajapöydän taakse seuraamaan WHC-matsia, siten, että kaikki tietävät miehen aikovan rahastaa salkkunsa ottelun jälkeen. No, ykköshaastajan (joku nuori lupaus, jolla ei ole vielä yhtään mestaruutta, mahdollisesti sellainen, joka on ulkoisesti tosi kaukana Bryanista ja omaa mielenkiintoisen gimmickin) kanssa miehellä on jo jonkin aikaa ollut feudintynkää. Sitten!

Mestari (Jericho? Orton? Big Show?) valmistelee omaa finisheriään, Rhodes blokkaa, juoksee kulmaan... Beautiful Disaster! Rhodes keräilee mestarin pään kainaloonsa, päästää sekopäisen naurun... Cross Rhodes! Cross Rhodes osuu ja upottaa! Rhodes vääntäytyy selätykseen...
Daniel Bryan (tikkarimikkiin): "According to the contract I have in this briefcase, I can cash in my World Heavyweight Championship match any time, any place! I want to cash it in RIGHT NOW!"
Tästä eteenpäin on kaksi vaihtoehtoa, miten asiat voisivat edetä:
Typertynyt Rhodes hätistetään ulos kehästä, Bryan luovuttaa salkkunsa pois, lukitsee mestarin LeBell Lockiin... mestari taputtaa!
The winner of this match, and your new World Heavyweight Champion, Daaaniell Bryan!

Toinen versio, joka täyttäisi sen vaatimuksen, että Bryan epäonnistuisi lunastuksessaan: Raivostunut Rhodes hyökkää Bryanin kimppuun. Bryan freesinä kuitenkin pudottaa Rhodesin, kello kumahtaa matsin alkamisen merkiksi, Bryan hyökkää kohti mestaria... Codebreaker/RKO/Knockout Punch! Mestari selättää.

Yksityiskohdissa olisi vielä hiomista, mutta mitäs muuten tykkäisitte? Eihän se oikeasti näin vois mennä, mutta voihan sitä ideoida.

EDIT:\\ Darien: http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/Retcon
Eli Retroactive Continuity, historian muokkaaminen.
Pikachu kirjoitti:Pika Pika.

Vastaa Viestiin