Smackdown

Jos seuraat painitapahtumia reaaliajassa, tämä on oikea paikka sinulle. Mutta älä sitten pillastu jos joku möläyttää seuraavan PPV:n mestaruusottelun voittajan nimen varoittamatta. Täällä se on sallittua.
Vastaa Viestiin
Avatar
Stefa
Viestit: 1142
Liittynyt: Su 26.06.2005 00:29
Paikkakunta: Tampere

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Stefa » Pe 18.05.2012 20:29

Ihan muutamia huomioita SmackDownista:

- Mitä helvettiä? Ei Brodus Clayta? Ei Rybackin squash-hetkeä? Eikä tainnut olla vissiin mitään lasten hihihi-hetkeä. Eikä yhtäkään diivojen ottelua!? No jopas jotakin. Aika oltiin pääasiassa käytetty suhteellisen hyvin, lukuunottamatta paria täysin turhaa raw reboundia, hyvänä esimerkkinä Big Show'n parkumissegmentti kokonaan alusta loppuun. Mutta muuten aika kulutettiin suhteellisen järkevällä tavalla.

- WWE suunnittelee satavarmana midcard-vöiden yhdistämistä lähiaikoina. Kenties SummerSlamissa viimeistään nähdään Cody Rhodes vs. Santino Marella ottelu missä vyöt aiotaan yhdistää. Mitä suurimmalla todennäköisyydellä Marella-Rhodes on mahdollinen impro-ottelu Over the Limitiin. Oikeastaan ihan hyvä vaan että vyöt yhdistetään kun vähän tuntuu siltä että vain jompaan kumpaan jaksetaan aina vähän väliä panostaa. Toivon suuresti, että IC-vyö pidetään nykyisenään sillä onhan se nyt helposti WWE:n upein vyö ja vyön historia on pitkä WWE:n puolella.

- Pelkäsin paljon että illan Damien Sandow-hetkestä tulee samanlainen kuin muutama viikko sitten: Sandow kehän laidalle, ei suostu ottelemaan, RYBACK! Noh, ei tällä kertaa. Tällä kertaa Sandow saatiin jopa hiiltymään Tatsun typerälle sekoilulle. Ihan kiva tapa tuota Sandow'ta pikkuhiljaa esille.

- Onhan se vähän sääli ettei nytkään Punk-Bryania panostettu kovinkaan paljoa paitsi parin hetken verran. Ehdoton plussa että jotain sentään tehdään. Bryanin hahmoon tuo Punk diskaaminen Kane-ottelun kohdalla oli varsin sopiva. Opportunistina Bryanilta ihan viisas veto että sai Kanen mätkimään Punkin hengiltä. Hän saa kivan edun Over The Limitissä.

- Sääli ettei Jerichoa tai Del Riota päästy näkemään show'ssa lainkaan. Tällä kertaa keskityttiin vaan Ortonin ja Sheamuksen väliseen eripuraan. Myös AJ:n poissaolo ihmetytti.

Toisin sanoen ihan kiva smäkkäri. Aika vapauttavakin omalla tavalla kun reboundeja lukuunottamatta kaikki mahdolliset turhakkeet oltiin jätetty sivuun. Ryback sai tällä kertaan vaan hypevideon mikä oli ihan järkeväkin ratkaisu ettei samaa deja vuta ihan joka viikko nähdä.

Avatar
eCiuj
Viestit: 2210
Liittynyt: Ti 04.10.2011 00:00
Paikkakunta: Turku

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja eCiuj » Pe 18.05.2012 23:52

Olipa ihmeellinen SmackDown: Ei Brodus Clayta, ei Hornswogglea, ei Rybackia eikä edes diivoja! Mikä voisi mennä vikaan? No, ei oikeastaan mikään mennyt vikaan, muttei tässä ollut mitään joka olisi voinut käytännössä mennä mihinkään (lue: jaksossa ei tapahtunut oikeastaan yhtikän mitään).

Laurinaitis aloitti taas loistavalla segmentillä. En vieläkään voi ymmärtää, miten WWE pystyi kusemaan yli puolen vuoden buildin kahdessa kuukaudessa. CM Punk tuli jälleen kerran loogisesti häiritsemään Laurinaitista. Nyt ei stupideltu, mutta kauas ei jääty. Tämän "dissaushetken" jälkeen Laurinaitis antoi Punkille pahimman mahdollisen rangaistuksen -- ottelun Kanea vastaan! Onhan Kane viime aikoina ollut hurjassa vireessä -- WrestleManian jälkeen jobannut muutaman kerran Ortonille.

Sitten oli todella... valkoinen tag team ottelu. R-Truth ja Kofi Kingston vastaan Darren Young vastaan Titus O'Neal. Tuli heti tämä mieleen. Matsista ei mitään ihmeellistä sanottavaa, toivoin Youngin ja O'Nealin voittavan -- se olisi boostannut heitä aikalailla, mutta ei. Ziggleriä eikä Swaggeriä ei näkynyt missään, loistavaa buildausta.

Damien Sandow promotti taas jotain ihmeellistä, josta en oikein tajunnut mitään. Ihan jees promo silti =D>. Pelkäsin hänen oikeasti tekevän saman tempun kuin viimeksi, mutta WWE on ymmärtänyt että saman tempun toisto käy äkkiä tylsäksi. Mutta :shock: minkä väriset kehävarusteet Sandowilla -- pinkkiä, liilaa sekä valkoista. MITÄ HELVETTIÄ? Tällaisesta lyhyestä squashista en voi vielä sanoa mitään kehätaidoista.

Ryder vastaan Bryan oli perushuttua. Voittajasta ei mitään epäselvyyttä, eikä Ryderillä ollut mitään virkaa. Sitten olikin tämä julmetun kauhea Kane vastaan CM Punk. Matsi itsessään oli ihan mukava, ja loppuratkaisu (vaikka se olikin diskaus) yllätti. Kanen beatdown oli mukavaa katseltavaa, mutta epäloogista -- mies pystyy pieksemään WWE mestarin noin vain, muttei silti oikeasti pysty voittamaan ketään?

Marella vs. Rhodes oli kuulema järjettömän Twitter-sodan takia bookattu, jota en itse huomannut (Twitterissä) yhtään. Täysin turha pikkulasten hyvänmielentuotto-matsi. Main event Sheamus vastaan Randy Orton oli hyvä TV-matsi -- oikeastaan todella hyvä. Ihmetystä herätti se, että matsi ei päättynyt diskaukseen, vaan Sheamuksen voittoon (yllättävää sekin). Toivoin (ja odotin) Ortonin heel turnia, mutta RKO oli ikävä kyllä vain varoitus. Potku munille olisi ollut mukavampaa katseltavaa :wink:.

Ihan kelpo SmackDown, aika lailla kiitos tuon ensimmäisen lauseen (joka on kursivoitu). Yksikään feudi ei taaskaan edennyt minnekään, mutta onhan Over the Limit tänä sunnuntaina. Sitä odotellessa!
AAAWWWEEESSSOOOMMMEEE

Avatar
Tirkka
Viestit: 1336
Liittynyt: To 24.06.2004 20:02
Paikkakunta: Uleåborg

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Tirkka » La 19.05.2012 00:42

Oli kyllä niin tylsä jakso ettei tästä oo yhtään mitään sanottavaa. Meni kyllä ihan radiona tämä jakso (kiitos Merovingille kun lanseerasit tuon termin foorumille). Ei tää siis huono jakso välttämättä sinänsä ollut että mitään kamalaa tässä ei ollut, mutta mikään osa jaksosta ei kyllä ainakaan itseäni jaksanut kiinnostaa. Punkin ottelussakin vikana oli se että EVVKane oli mukana siinä. Alun sanailu Punkin ja Laurinaitisin välillä ei jaksanut kiinnostaa koska Punkilla ei ole oikeasti osaa eikä arpaa Johnnyjen feudissa, onpahan vaan tuuraamassa Cenaa koska Cena on liian iso tähti vierailemaan Smackdownissa. Sandow saattoi olla mainio, hitostako minä tiedän kun kielitaitoni ei riitä tajuamaan yhtään mitään siitä mitä se sanoi.

Ne jotka eivät katso, eivät kyllä taas menetä yhtään mitään, mutta sehän on homman nimi joka kerta näissä PPV-viikkojen Smackdowneissa.
All your message are belong to me.

I dont always win... but when I do, it's PPV-veikkaus (2005, 2015).

Avatar
valkopeura
Viestit: 610
Liittynyt: To 13.04.2006 21:24

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja valkopeura » La 19.05.2012 08:16

Ortonin ja Sheamuksen matsi oli ihmeen hyvä :shock:

Ei Brodus Clayta (Y)

Tossa Damien Sandowin gimmickissä luulis alkavan pettää pokka pidemmän päälle ainakin jossai vaiheessa, sitä odotellessa.

Hmm mun mielestä Laurinatiksen hahmoa ei oo mitenkää onnistuttu pilaamaan. Oon siitä sitä mieltä etten oikein tiedä tykkäänkö, vaiko en. On sen promoilu ainakin viihdyttävämpää kuin Daniel Bryanin.

Punk on muutes nykyää ihan sairaan tylsä. Sheamuskin tuntuu paljon kiinnostavammalta ja mielenkiintosemmalta seurata.
Darien Fawks kirjoitti:Kappas, Mr.Off Topic kävi ulostamassa oikein kunnolla tänne ketjuun. Ihan pakarat heiluivat sitä tehdessä.

Avatar
eCiuj
Viestit: 2210
Liittynyt: Ti 04.10.2011 00:00
Paikkakunta: Turku

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja eCiuj » La 19.05.2012 14:39

valkopeura kirjoitti:Ortonin ja Sheamuksen matsi oli ihmeen hyvä :shock:

Ei Brodus Clayta (Y)

Tossa Damien Sandowin gimmickissä luulis alkavan pettää pokka pidemmän päälle ainakin jossai vaiheessa, sitä odotellessa.

Hmm mun mielestä Laurinatiksen hahmoa ei oo mitenkää onnistuttu pilaamaan. Oon siitä sitä mieltä etten oikein tiedä tykkäänkö, vaiko en. On sen promoilu ainakin viihdyttävämpää kuin Daniel Bryanin.

Punk on muutes nykyää ihan sairaan tylsä. Sheamuskin tuntuu paljon kiinnostavammalta ja mielenkiintosemmalta seurata.
Laurinaitiksesta oltiin tekemässä fiksua sekä "reilua" GM:ää, joka siis ajattelee bisneksen kannalta, kannattaa heelejä muttei silti tee tuollaisia temppuja faceille kuin hän teki Show'lle. Silloin kun hän oli vara-GM, hän nuoli p***että sekä antoi mm. Ryderille mestaruusmatsin (josta kansa piti), nyt hän haistattaa vittuja board of directorsille sekä antaa potkuja ilman järkevää syytä. Sekä juuri ne idioottimaisuudet, että yhtäkkiä Laurinaitis alkoi feudaamaan Cenan kanssa ilman mitään järkevää syytä (jättäen CM Punkin varjoon) sekä ei anna The Mizille mitään "palkintoa" siitä, että hän hankki hänelle tämän jobinsa.
AAAWWWEEESSSOOOMMMEEE

Avatar
valkopeura
Viestit: 610
Liittynyt: To 13.04.2006 21:24

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja valkopeura » Su 20.05.2012 03:17

eCiuj kirjoitti:Laurinaitiksesta oltiin tekemässä fiksua sekä "reilua" GM:ää, joka siis ajattelee bisneksen kannalta, kannattaa heelejä muttei silti tee tuollaisia temppuja faceille kuin hän teki Show'lle. Silloin kun hän oli vara-GM, hän nuoli p***että sekä antoi mm. Ryderille mestaruusmatsin (josta kansa piti), nyt hän haistattaa vittuja board of directorsille sekä antaa potkuja ilman järkevää syytä.
Tossa on pointtia, en kyllä itse enään muista niin tarkasti tapahtuiko noin. Itse aina ajattelin, Laurinatiksen sellaisena heelinä joka niinkuin läpällä sarkastisesti nuoli wwe universen p***että, vaikka kokoajan hän oikeasti ei välittänyt heistä vaan vallasta.
eCiuj kirjoitti:Sekä juuri ne idioottimaisuudet, että yhtäkkiä Laurinaitis alkoi feudaamaan Cenan kanssa ilman mitään järkevää syytä
Cena on wwe:n suurin kansikuva poika, vaikkei olisikaan mestari. Laurinatus ei välttämättä henkilökohtaisesti koskaan pitänyt Cenasta, ja halus sen pois Lesnarin tieltä vittuun.
eCiuj kirjoitti:sekä ei anna The Mizille mitään "palkintoa" siitä, että hän hankki hänelle tämän jobinsa.
Toivottavasti tuo ei paljoa vaikuta mielipiteeseesi Laurinatiksesta. Mitäpä, jos Laurinatis ajattelee ennemminkin, että Even takia voitti ottelun eikä Mizin. Muutenkin saisit iloita tuosta ettei Miz saa laurinatikselta palkintoa, sillä tuosta saisi todella helposti kuvion millä Miz voitaisiin kääntää faceksi. Miz ruikuttaisi mestaruusmatsia ja Laurinatis kyllästyis sitten laittais Tensain murjomaan Mizin, täydellinen faceturn. Miz olisi muutenkin ihan erillainen, kun muut facet tällä hetkellä. book it wwe !
Darien Fawks kirjoitti:Kappas, Mr.Off Topic kävi ulostamassa oikein kunnolla tänne ketjuun. Ihan pakarat heiluivat sitä tehdessä.

Avatar
RoadWarrior
Viestit: 370
Liittynyt: Ma 11.01.2010 19:36

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja RoadWarrior » Su 20.05.2012 23:26

valkopeura kirjoitti:
eCiuj kirjoitti:sekä ei anna The Mizille mitään "palkintoa" siitä, että hän hankki hänelle tämän jobinsa.
Toivottavasti tuo ei paljoa vaikuta mielipiteeseesi Laurinatiksesta. Mitäpä, jos Laurinatis ajattelee ennemminkin, että Even takia voitti ottelun eikä Mizin. Muutenkin saisit iloita tuosta ettei Miz saa laurinatikselta palkintoa, sillä tuosta saisi todella helposti kuvion millä Miz voitaisiin kääntää faceksi. Miz ruikuttaisi mestaruusmatsia ja Laurinatis kyllästyis sitten laittais Tensain murjomaan Mizin, täydellinen faceturn. Miz olisi muutenkin ihan erillainen, kun muut facet tällä hetkellä. book it wwe !
Eciuj:n tuntien hän ei missään tapauksessa hyväksy Mizin kääntämistä faceksi, koska Miz on hänen suosikkipainija ja lisäksi hän itse on sanonut kannattavansa ainoastaan heelejä eli eciuj ottaisi Mizin face turnin ilman syytä annettuna rangaistuksena ja hän haukkuisi WWE:n bookkaajat maanrakoon Mizin täysin järjettömästä face turnista.

Avatar
eCiuj
Viestit: 2210
Liittynyt: Ti 04.10.2011 00:00
Paikkakunta: Turku

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja eCiuj » Su 20.05.2012 23:48

RoadWarrior kirjoitti:
valkopeura kirjoitti:
eCiuj kirjoitti:sekä ei anna The Mizille mitään "palkintoa" siitä, että hän hankki hänelle tämän jobinsa.
Toivottavasti tuo ei paljoa vaikuta mielipiteeseesi Laurinatiksesta. Mitäpä, jos Laurinatis ajattelee ennemminkin, että Even takia voitti ottelun eikä Mizin. Muutenkin saisit iloita tuosta ettei Miz saa laurinatikselta palkintoa, sillä tuosta saisi todella helposti kuvion millä Miz voitaisiin kääntää faceksi. Miz ruikuttaisi mestaruusmatsia ja Laurinatis kyllästyis sitten laittais Tensain murjomaan Mizin, täydellinen faceturn. Miz olisi muutenkin ihan erillainen, kun muut facet tällä hetkellä. book it wwe !
Eciuj:n tuntien hän ei missään tapauksessa hyväksy Mizin kääntämistä faceksi, koska Miz on hänen suosikkipainija ja lisäksi hän itse on sanonut kannattavansa ainoastaan heelejä eli eciuj ottaisi Mizin face turnin ilman syytä annettuna rangaistuksena ja hän haukkuisi WWE:n bookkaajat maanrakoon Mizin täysin järjettömästä face turnista.
Tiedä jospa face-Miz olisikin kelvollinen. En usko, mutta toivonkipinä olisi olemassa. On WWE:ssä ollut muutama face, joista olen pitänyt. Esimerkkeinä Kurt Angle, Randy Orton (silloin joskus -04) sekä The Rock. Toki jotkut Hall of Famerit, muttei niitä nyt voi "vihata".

Mutta Mizin hahmo huutaa heeliä. Ei häntä vain voi kääntää faceksi (saati kääntää yleisöä hänen puolelleen). Hän on vakiinnuttanut asemansa heelinä, samoin kuin esim. Vickie Guerrero.
AAAWWWEEESSSOOOMMMEEE

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » Pe 25.05.2012 18:53

Kattelin smäkkärin. Damien Sandow kiinnosti ja mies oli varsin loistava. Tykkäilin kyllä pirusti tuon jätkän setistä. Bryanin hyökkäykset Kanen kimppuun oli melko hauskoja, mutta Kane feudi kyllä niin tappais Danielin, jotenkin semmonen fiilis. Toivottavasti vaan joku matsi ens smäkkärissä tai jotain, pitäkääse Bryan nyt kiinni vain siinä Punk feudissa ja AJ kuvioissa, ei sille enää kolmatta riitakumppania kaivata, vaikka miehestä paljon tykkäänki. Muuten jakso ei sitten oikeen kiinnostanu. Del Riosta tuli ykköshaastaja odotetusti. Jee!

Missä Antonio?
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja enska » Pe 25.05.2012 23:47

MR.Off Topic kirjoitti:Missä Antonio?
Supertähdissä. Taikoo tiukan ja taitavan matsin kera Tyson-pojan. Aksana on kuuma ja hiostava kuin helteinen kesäaamu. Suosittelen.
MR.Off Topic kirjoitti:Damien Sandow kiinnosti ja mies oli varsin loistava.
Kuittaan tämän. Valistuneen vapahtajamme sanavarasto on kuin toiselta planeetalta. Kun Pentti Perusjantteri huutaa "Shut up!", Damien Sandow sanoo "Please remain silent while I talk, thank you". Fanitan myös sitä, miten älykkäästi hemmo ottelee. Yksinkertaista Yoshi Tatsua vedettiin nyt pahemman kerran nenästä. Kärrynpyörä kaatoi kuravettä japanilaisen haavoihin. Halleluja!

Ryytipakin punainen silmämuna oli näkemisen arvoinen. Eipä ole ollut paikallispainijoitten holokausti näin kiimaista viihdettä sitten jo edesmenneen Umagan aikoihin. Tuplajuntta oli infernaalinen manööveri. Ryback on valmis, veli, jätkä, Jaakko. :hulk:

Hymyilin leveästi, kun poikani D-Bry tarjosi Kanelle löylyä terästuoliselkäsaunassa. Hirviön ja rotan sota on looginen ja harmiton juonikuvio. Näkisin kernaasti No Way Outissa kolminottelun WWE-mestaruudesta. (Haluan uskoa, että seuraava Bryanin ja Punkin 1 vs. 1 otellaan KesäJuntassa.) Ja mitä jos arvaamaton AJ sukeltaakin syntiseen seksisuhteeseen Punakoneen kanssa? Yhdistävänä tekijänä toimisi jo hulluus. Onpa kertakaikkisesti hedelmällinen tilanne.

Kiva, että Del Rio voitti, mutta sääli, että mies on vain välihaastaja. SummerSlamissa Suuri Valkoinen Sheamus puolustaa mestaruuttaan 98,5 %:n varmuudella Ortonin Raimoa vastaan. Haavemaailmassani Helmisen tilalla ottelisi Ryytipakki, mutta status quo sen olla pittää! :o

Kaksi Carlitoa viidestä: :carlito: :carlito:


EDIT:

What:

April 10, 2006 - RAW: Umaga w/Armando Alejandro Estrada destroyed Chris Guy (Colt Cabana) in a match..
April 17, 2006 - RAW: Shawn Michaels defeated UMAGA by DQ when Armando Alejandro Estrada & Vince McMahon interfered..
April 24, 2006 - RAW: Umaga w/Armando Alajandro Estrada defeated Steve Lewington after a brutal beating..
April 30, 2006 - Backlash: Umaga w/Armando Alejandro Estrada defeated "The Nature Boy" Ric Flair..
May 1, 2006 - RAW: Umaga w/Armando Alejandro Estrada destroyed Rory Fox..
May 8, 2006 - RAW: Umaga w/Armando Alejandro Estrada defeated Tommy Martin & Kevin Martinson..
May 15, 2006 - RAW: Umaga w/Armando Alejandro Estrada defeated Chris Wellman..


Lähde: http://www.onlineworldofwrestling.com/p ... umaga.html
Viimeksi muokannut enska, La 26.05.2012 12:02. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Avatar
What
Viestit: 3066
Liittynyt: To 20.07.2006 13:07
Paikkakunta: Rivers Mouth

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja What » La 26.05.2012 04:34

enska kirjoitti:Eipä ole ollut paikallispainijoitten holokausti näin kiimaista viihdettä sitten jo edesmenneen Umagan aikoihin.
Milloin Umaga listi paikallispainijoita? Itse muistan, että mies tuhosi Ric Flairin jo kuukausi debyyttinsä jälkeen ja sen meriitin avulla nousi relevantiksi jantteriksi.

Sliditanko
Viestit: 100
Liittynyt: Su 21.05.2006 22:10
Paikkakunta: Seinäjoki

Re: Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Sliditanko » La 26.05.2012 09:17

What kirjoitti:
enska kirjoitti:Eipä ole ollut paikallispainijoitten holokausti näin kiimaista viihdettä sitten jo edesmenneen Umagan aikoihin.
Milloin Umaga listi paikallispainijoita? Itse muistan, että mies tuhosi Ric Flairin jo kuukausi debyyttinsä jälkeen ja sen meriitin avulla nousi relevantiksi jantteriksi.
Itsehän taas juurikin muistan Umagasta sen ajan, kun se jumittui listimään paikallisia. Ei ne vaan ollu tuollaisia useamman jantterin teloitusta oikeastaan koskaan.
Sliditanko laskeutui taas jälleen kerran rankaisemaan kaikkia tympeillä puheillaan.

Avatar
eCiuj
Viestit: 2210
Liittynyt: Ti 04.10.2011 00:00
Paikkakunta: Turku

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja eCiuj » Su 27.05.2012 01:35

Aaaal rait, it's taim for Smäkdaun!

Eve hoitaa GM:n hommiä tämän illan? Noh... Mmmm.... Nääh. Ei tuo Eve vain sytytä mitään muuta tunteita, kuin vain sen yhden :wink:. Hänestä yritetään tehdä tuota WWE:n nykyistä narttua. Joihinkin se puree, minuun ei. Bethin gimmickkiin ei sovi kusipäisyys, hänhän on vain mestaruusvyön perässä. Thris oli kyllä paras narttu WWE:ssä siinä 2004 aikoihin. Alun segmentti tällainen perus "Minä olen paras haastaja! Eikun minä olen!" huttua. Kane muistutti, että kyseessä on jakso numero 666. Ihme kun hän pääsee mukaan tällaiseen mestaruusjahtiin.

Christian vs. Hunicosta ei oikein mitään sanottavaa. Kun Sin Cara palaa ensi viikolla, hänen ja Hunicon pitäisi aloittaa kunnon kuukausia pitkä feudi, joka jopa pääsisi PPV:hen. Hunico on lahjakas sekä erinlainen, mutta kiitos Sin "Botch" Caran loukkaantumisen hän on ajalehtinut tuuliajolla. Sitten vielä DiBiasekin meni loukkaantumaan :D. Loistava tuuri herralla. Ja ihmettelen miksi Christian tuota Frog Splashia viljelee -- tribuutti Eddielle?

Usot vastaan Darren Young ja Titus O'Neal. Tämä pätkä nauratutti oikeasti: Matsi itsessään oli aika perushuttua. Tag team divisioonan piristäminen on hyvä asia, mutta pelkkä matsien bookkaaminen ei itsessään riitä. Millions of dollars!

Ja ihmettelen miksi WWE hehkuttaa Rybackin voittamatonta putkea? Ensinnäkin, muuan Brodus Clay on squashannut entisiä maailmanmestareita jo puoli vuotta, Ryback paikallisia jobbereita nyt muutaman kuukauden. Kumpi on kovempi? No entä kumpi v***ttaa enemmän? Ja vau, Ryback nosti kaksi 50 kiloista heppua harteilleen samaan aikaan. Painavat yhdessä vähemmän kuin Big Show.

Santino Marellan sekä Ricardo Rodriguezin älykkäästä yhteenotosta ei jäänyt muuta mieleen kuin Ricardon koominen musiikki ja idioottimainen (hauskalla tavalla) titantron. Vilkaiskaa tuonne taululle :lol:.

Mitä The Miz kaikkein ärsyttävin painija? Katsoisitte peiliin.

Miksi jokaisessa WWE:n jaksossa nykyään joku on pyytelemässä anteeksi? Tai ainakin pitäisi pyydellä? Sheamuksen anteeksipyyntö/humoristinen vitsi pyllyreijästä on yhtä kiinnostavaa kuin maalin kuivuminen. Muutenkin se tönäisy näytti suunnittelemattomalta. Ja Sheamus sanoi, että vahinkojen sattuessa ei tarvitse pyytää anteeksi. "Kiitos kun lainasit tätä videopeliäsi. Rikoin sen kuitenkin vahingossa. Ja koska kyseessä oli vahinko, ei minun tarvitse pyydellä anteeksi." Ja Sheamus saa järjettömän rangaistuksen: kohtaa Brodus Claylle jobbaava Jack Swagger! Ja saiko Vickie noin kovat buuaukset oikeasti, vai oltiinko ne lisätty jälkikäteen? Huhhuh. Matista ei ole oikein mitään sanottavaa, paitsi oli se yllättävän pitkä. Ja yllättävästi mestari Sheamus voitti ja Swagger jobbasi taas.

Tämä Damien Sandow vaikuttaa mahtavalta hepulta! Miehen promot ovat juuri sellaisia, joilla yksinkertaiset jenkit saadaan raivon partaalle; käytetään sivistyssanoja! Mies teki vielä russian leg sweepin, en ole nähnyt sellaista varmaan viiteen vuoteen. Atleettisuuskin paistaa läpi tästä Sandowista, ainoa mikä on huonoa on karsean väriset kehävarusteet. Matsi oli harmillisen lyhyt. Ja ihmeellinen tapa WWE:llä tuoda näitä uusia nimiä kehiin: Facet tulevat vain tuosta vain, ja squashaavat jobbereita kuukausia ennen kuin he oikeasti tekevät mitään. Sandow taasen promottaa kuukausia, ennen kuin vasta oikeasti ottelee. Onko kaikki FCW:ssä näin taitavia kuin Sandow? Tulevaisuus ei näytäkään niin huonolta.

Show'n promo oli ihan kivaa kuunneltavaa. Aluksi en ymmärtänyt oikein sitä, miksi hän noin vain suostui kääntämään selkänsä WWE universumille, mutta hänhän on Big Show -- hänellä on paljon selkää jota kääntää. Mielenkiinnolla odotan hänen tulevaisuutta.

D-Bryan hyökkäsi Kanen kimppuun -- toivottavasti näiden herrojen välille ei yritetä rakentaa mitään feudia. Main event oli kelpo katseltavaa. Ei mitään televisiohistorian kulmakivi, mutta tämän show'n yksi kohokohta. Se vain ihmetytti, että miten ihmeessä Kane oli näin hyväkuntoinen? Ennen yksi isku terästuolilla piti vastustajan maassa vaikka kuinka pitkään, nyt 20 iskua piti Kanea maassa yhden mainostauon verran. Kuka hän on, Goldberg? Del Rion voitto oli hyvä sekä huono asia. Del Rio lukeutuu suosikkeihini, mutta olisi mielenkiintoista nähdä Sheamus vastaan Orton -feudi, ainakin koska tällä hetkellä se olisi kuuma. Tiedä vaikka Orton käänytyisi heeliksi :wink:.

Ihan mukava Smäkkäri. Miinusta iänikuisesta Rybackista sekä huonoista vastustajanvalinnoista (Swagger sekä Hunico), plussaa main eventille sekä Sandowille. Mielestäni SmackDownin katsominen on paljon mukavempaa kuin RAW:in, vaikka jaksot ovatkin huonompia. Nimittäin on mukavempi katsoa kaikessa rauhassa viikonloppuna, kuin kiireellä alkuviikosta tehden samalla kouluhommia. Ja vielä RAW:it muuttuvat kolmetuntisiksi...
AAAWWWEEESSSOOOMMMEEE

Avatar
Tirkka
Viestit: 1336
Liittynyt: To 24.06.2004 20:02
Paikkakunta: Uleåborg

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Tirkka » Su 27.05.2012 03:20

Mun mielestä tämä oli aika kauhea smäkkäri. Sandow oli positiivista, samoin Eve ja Bryan, mutta muuten en kyllä innostunut mistään. Main Eventtikin oli turhan lyhyt tuollaiseksi kolmen ukon #1 Contender-otteluksi. Ja itsekään en kyllä jaksaisi viikkotolkulla tuota katsella kun hirveet johtajaheelit nöyryyttää faceja vaatien pyytelemään anteeksi. Keksisivät nyt jotain muuta kuin tuota iänikuista tun anteeksipyytelyä siihen!

Tuo Rybackin silmä näytti kyllä ihan kauhealta. :shock: Itsekin löin pääni pimeässä rappukäytävässä seinään muutama päivä sitten (omaa laiskuuttta, mitäs en viitsinyt sytyttää kellariin valoja saunasta tullessa) ja mun silmäkulma näyttää täysin terveeltä tuohon verrattuna. Hui. :shaking:
All your message are belong to me.

I dont always win... but when I do, it's PPV-veikkaus (2005, 2015).

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Su 27.05.2012 18:36

Aika hyvä Mäkstaun.

Sandow on ihan jepa. Hyvin tuotu rauhallisilla promotuksilla kehiin. Monesti me smarkit valitamme, kun juonikuviot junnaavat paikallaan, mutta toisaalla kitisemme, kun juonikuvioita ei ole. Ennemmin junnaavia kuvioita kuin ei kuvioita ollenkaan, sanon minä.

Ortonin tappio oli vähän yllättävä, kun luulin alun perin, että jostain syystä Alperttia ei tahdota syystä tai toisesta lykätä Sheamusta vastaan yks vastaan yhteen.

Big Show vähän lievitti vihaani tuota kuviota kohtaan. Metafora "Kun olet hukkumassa, kiinnostaako sua vittuakaan, kuka sen pelastusrenkaan on heittänyt" kuulosti ihan uskottavalta, vaikka vähän turhan hopulla ja vailla nyansseja tämä kuvio tehtiinkin. Show'n kääntäminen heeliksi on sikäli toimivaa, että hän voi jatkossa jobbailla pahisten sijasta nouseville hyviksille, sillä siitähän tämä oikeastikin ystävällinen jätti kuulemma tykkää.

Ehkä eniten koko jaksossa pidin Daniel Bryanin sekaantumisesta Kanen otteluun. D-Bryan on heel, mutta tämä ei estänyt häntä täysin loogisesti hyökkäämästä Punakonetta vastaan. Mikäli tästä ei ole tulossa feudia, niin WWE saa kyllä jälleen kerran papukaijamerkin Bryanin bookkaamisesta. Tällainen mustavalkoisen käsikirjoituksen väistäminen tekee asioista mielenkiintoisia. Hyvä!

Kyllä se Ryback vaan on kova jätkä myös.
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja enska » Pe 01.06.2012 22:26

Nyt en jaksanut kokonaan kahlata läpi Smäkkärin hurjan heinikon, mutta tärkeimmät toki tsekkasin:

– Synti Kaara sukelsi Hämähäkkimieheksi naamioituneena takaisin WWE-universumin syvyyksiin. Ensimmäisenä lukhadoorin stunttimieheksi joutui Slaterin Heath. Matsi oli lyhyt ja yllätyksetön, mutta viihdyin sen parissa silti. Slater on hieno painija. Toivon, että Sin Cara ajautuisi Intercontinental-mestaruuden jahtiin; mies olisi otollinen vastustaja vyötä kantavalle Kristitylle.

– Sandow'n Tami on hahmona jykevä ja tehokas kuin krapulakalja. Valistunut Vapahtajamme™ kyykytti vähä-älyistä Hesekieliä helposti ja nopeasti. Kaiken lisäksi miekkonen nöyryytti muskelipäistä vastustajaansa ylimielisellä selätysmetodillaan. Nyt ei pyyhi Jacksonin pojalla hyvin.

– Ryytipakki tuli, näki (punaisella silmällään) ja voitti tappoi. Karmaiseva oli työläisparkojen kohtalo. Hymyilin, kun jengi aloitti "Feed... me... more!" -chantin. Ryback rokkaa. Kuvitelkaapa sitä tuhoa ja kaaosta, jota mies tulee aiheuttamaan Money in the Bank -ottelussa. 8)

Carlito-arvosana jää tällä kertaa jakamatta, koska en jaksanut katsella ohjelmaa kokonaan.

Avatar
MutiM
Viestit: 389
Liittynyt: To 28.07.2005 10:44

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja MutiM » La 02.06.2012 03:31

synti kaara
Luin tähän asti ennen kuin aloin kuristamaan itseäni.
You asked if I'd be anyone from history, fact or fiction, dead or alive:
I said "I'd be Tony Cascarino, circa 1995".

Avatar
What
Viestit: 3066
Liittynyt: To 20.07.2006 13:07
Paikkakunta: Rivers Mouth

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja What » La 02.06.2012 03:37

Koska Orton on hyllytetty, ja keskellä sydänyötä ajanviettomahdollisuudet ovat kovin rajalliset päätin antaa Mäkstaunille mahdollisuuden.

Sheamusin, Carltonin ja Alberton avaussegmentti ei suurempia mielihyvän tunteita herättänyt. Lähinnä sellaista "ihan ok"-tason promottelua. Perussettiä jokaiselta, täysin unohdettavaa höpöttelyä kaikelta kolmelta.

Sin Caran enemmän tai vähemmän odotettu tuloselkä oli varsin tympeää katsottavaa. Ongelmana näissä miehen otteluissa on aina ollut se, että niissä ei ole minkäänlaista tunnetta taikka "aidon taistelun makua." Nyttenkin Slater vain seistä pöjötti koko ottelun ajan valmiina ottamaan vastaan seuraavan mukahuikean hurricanrana-modifikaation. Jottain uutta pitäisi keksiä. Ukko oli 7kk sivussa, mutta heti paluuottelussaan onnistui kyllästyttämään. On saavutus sekin.

Saarnaaja Sandow'n ja Ezekielin "ottelu" oli mitä oli. Ihmettelin kuinka helposti tuo lihasvuori kellistyi. Sandow'sta nyt en osaa juuta enkä jaata sanoa. Katsotaan sitten uudestaan kun miehellä on joku juonikuvio, ja alkaa ottelemaan yli 3 minuuttia kestäviä matseja.

Jaahas. Ryback on jo kerennyt murskata kaikki paikalliset jobberit, niin nyt pitää tuoda nobodyja jo toiselta puolen Amerikkaa. Seuraavaksi sitten kai lähdetään hakemaan jobbereita jo Tyynen Valtameren toiselta puolelta ja lopulta Atlantin toiselta puolelta. Kai tämä nyt on jotain nerokasta uutta bookkausta ja smarkkien workkaamista, mutta itse aion kyllä jatkossa kelata Rybackin matsit siihen saakka, kunnes vastustajana on joku WWE:n palkkalistoilta löytyvä tyyppi. Näillä squasheilla saavutettava hyöty on mielestäni jo joskus kuukausi sitten saavutettu.

Tähän väliin sitten Smackdownin perinteinen, eli näytetään uusintana RAW:ta minuuttitolkulla. Kelasin.

Sheamus-Ziggler. Tästä tykkäsin. Hieno veto Dolphilta keskeyttää Vickie, ehkäpä tämä nyt tosiaan johtaa siihen odotettuun parivaljakon hajottamiseen. Ottelukin oli oikein mukava tv-matsi, ja hyvinhän se Dolphiini pisti maailmanmestarille kampoihin. Se yläköydeltä tehty Facebuster oli muuten varsin komea, ja sitä seurannut near fall todella tulinen. Oikein kiva matsi, joka antoi kaikin puolin toivoa siitä, että Dolphille oikeasti on suunnitteilla jotain.

Joku on varmasti tämän ilmeisen pointin aiemminkin jo tuonut esille, mutta eivätkö Darren Young ja Titus O'Neill ole täysi kopio Cryme Tymestä? Kaksi niggaa, jotka laulaa lallattelevat rahasta? Santinon ja Zachariaan ybersymppistiimi kiinnosti kyllä, mutta harmiksi ottelu olikin minuutin pituinen, eikä Ryder päässyt edes kehävuoroon, ennen kuin tämä muuttui "Big Show teurastaa viattomia painijoita" segmentiksi. Mitähän pahaa Ryder on tehnyt, kun mies on ennätysajassa pudotettu kortissa hävyttömän alas? Juuri kukaan ei lähtenyt tuohon woo woo woo-juttuun mukaan, eikä kyllä ihme kun miehen "momentum" on täydellisesti onnistuttu tappamaan. Höh, eipä olisi uskonut tammikuussa.

Cody ei kiinnosta, ja niinpä matsi Tyson Kiddiä vastaan tarjosi hyvän kusitauon. Eikä se juuri sitä pidempään tainnut kestääkään. Ihan kiva kuitenkin, että IC-vyöstä on edes jonkinlaista kilpailua tuon Kristian-feudin muodossa.

Ensimmäistä kertaa 4:ään vuoteen Smackdownissa nähtiin WWE-mestaruusottelu, ja olihan tämä Punkin ja Kanen matsi varsin messevää menoa. Itse olen ainakin tykkäillyt Kanesta hänen vedettyään maskin takaisin päähänsä, eikä tämäkään pettänyt. Voisin väittää, että sain tästä paljon enemmän irti, mitä olisin saanut jos Kanen tilalla olisi ollut vaikka Lord Tensai tai joku muu "kurantimpi heebo." Punahirviön ja maailman parhaan matsi oli erittäin hyvätasoinen tv-matsi, johon nuo AJ:n ja Bryanin sekaantumiset myös sopivat hyvin. No Way Outin Punk-Kane-Bryan kiinnostaa noin 79 kertaa enemmän kuin se toinen päämestaruusmatsi. Kuulostaa varsin makoisalta välietapilta Punkin ja Bryanin feudissa. Pitäisin aika todennäköisenä skenaariona sitä, että Bryan selättää ppv:ssä Kanen ja ottaa vyön haltuunsa MITB:iin tai Summerslamiin saakka.

Tällä kertaa uhkapeli, eli Smackdownin katsominen, kannatti. Ei tarvinnut pettyä, siitä pitivät huolen pääasiassa Dolph Ziggler ja CM Punk. Selkeästi paras niistä harvoista Smackdowneista, jotka olen tänä vuonna kokonaan katsonut.

Avatar
Wanhus
Viestit: 506
Liittynyt: To 02.11.2006 19:47

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Wanhus » La 02.06.2012 09:21

Kane yllätti main eventissä. Väänsi Punkin kanssa tosi hyvän TV-matsin ja sitten No Way Outista tuli triple threat. No mikäs siinä, kun Kane nyt tässä matsissa osoitti pystyvänsä painimaan vielä katsottavia matseja.

Dolph Ziggler =D>
"If you combined Paul Heyman and Big E, you would have one full haircut"

Avatar
valkopeura
Viestit: 610
Liittynyt: To 13.04.2006 21:24

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja valkopeura » La 02.06.2012 18:27

Jakson parasta oli taas Alberto vaihteeksi vähän pidemmässä mikki segmentissä. Alberto on se kuka tällä hetkellä uusista staroista kantaa wwe:tä eikä mikään tylsä ruma Daniel Bryan.

Cody Rhodeskin veti hyvin niinkuin aina ja Ziggler veti hyvin Ziggleriksi.

Sin caran matsi oli huono Sin Caran matsiksi, selkeästi Sin Cara tainnut vähän rauhoittaa tyyliään vähemmän botchimaisemmaksi. Silti Sin Cara on mulle kuitenkin kiinnostava asia aina ollu smäkissä. Seuraan sen matsit mielenkiinnolla, vaikka kenties whatilla olikin pointtia tuossa yhdessä kohdassa. Sin Cara > Rey Mysterio.
Darien Fawks kirjoitti:Kappas, Mr.Off Topic kävi ulostamassa oikein kunnolla tänne ketjuun. Ihan pakarat heiluivat sitä tehdessä.

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja takaovi » La 02.06.2012 18:51

valkopeura kirjoitti:Jakson parasta oli taas Alberto vaihteeksi vähän pidemmässä mikki segmentissä. Alberto on se kuka tällä hetkellä uusista staroista kantaa wwe:tä eikä mikään tylsä ruma Daniel Bryan.

Cody Rhodeskin veti hyvin niinkuin aina ja Ziggler veti hyvin Ziggleriksi.

Sin caran matsi oli huono Sin Caran matsiksi, selkeästi Sin Cara tainnut vähän rauhoittaa tyyliään vähemmän botchimaisemmaksi. Silti Sin Cara on mulle kuitenkin kiinnostava asia aina ollu smäkissä. Seuraan sen matsit mielenkiinnolla, vaikka kenties whatilla olikin pointtia tuossa yhdessä kohdassa. Sin Cara > Rey Mysterio.

Alberto kanna muita kuin itseään.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » La 02.06.2012 18:53

Hohhoijaa tuota Valkopeuraakin taas. #-o
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » La 02.06.2012 18:55

Darien Fawks kirjoitti:Hohhoijaa tuota Valkopeuraakin taas. #-o
pzzzzz... son hipsteri. Jos me aletaan tykkää Del Riosta, nii se lopettaa. ;)
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » La 02.06.2012 18:55

valkopeura kirjoitti:Sin Cara > Rey Mysterio.
What the...?
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
valkopeura
Viestit: 610
Liittynyt: To 13.04.2006 21:24

Re: Smackdown

Viesti Kirjoittaja valkopeura » La 02.06.2012 19:31

Harmi Darien Fawks, jos et tykkää musta. Mietin että voisin tulla sun kans Viroon, mun siskokin ois ehkä kiinnostunu. Kommentoin muuhun myöhemmin nyt on kiireitä uin pian korsetteihin :) :) :) :) :) .
Darien Fawks kirjoitti:Kappas, Mr.Off Topic kävi ulostamassa oikein kunnolla tänne ketjuun. Ihan pakarat heiluivat sitä tehdessä.

Vastaa Viestiin