Japeet kirjoitti:Miksi muuten näissä heel-face -keskusteluissa otetaan aina esille lapset ja naiset? Lapset nyt voidaan (ontuvasti) perustella väittämällä että naiivius saa tahtomaan hyviksen voittoa ja ostamaan hyvisten tavaroita, mutta miksi naiset niputetaan samaan läjään?
Koopatroopan viestille noin niinkuin yleisesti Euroopan pisin vau.
Tarkenna toki.
eCiuj kirjoitti:
Oletko sinä siis Cenan fani, koska selvästi haluat hänet heeliksi? Näet haukut hänet täysin pystyyn, samalla sanot että fanit haluavat hänestä heelin. Hyvin ristiriitaisia argumentteja.
Koopatroopa kirjoitti:
Cena on vain niin kulahtanut p**ka, etten siedä häntä lainkaan ruudussa. Cena myös hyvin itsekkäästi ei halua kääntyä heeliksi, vaikka valtaosa faneista (miinus lapset ja naiset) sitä haluavat.
Mikäs tuossa on ristiriitaista? Sanoin etten kestä Cenaa nykyisellään hetkeäkään ruudussa. Sanoinko missään vaiheessa, että "John Cenan fanit" haluavat hänet heeliksi? En, vaan yleisesti fanit. Wrestling-fanit. Pellepainifanit. WWE-fanit. John Cenan faneista nykyisin, siis niistä, ketkä häntä kannustavat ja ketkä hänelle hurraavat, valtaosa on naisia ja lapsia. Senhän näkee yleisöreaktioistakin selvästi. Aina kun paikalla on "true" -faneja (Wrestlemania, post WM-Raw:it jne.) Cenalle buuataan järjettömästi. Normi-showssa taas, jossa yleisö koostuu enemmän casual-faneista, yleisö chänttää sitä kuuluisaa "Let's go Cena, Cena sucks!" -huutoa. Jokaisessa showssa "Let's go Cena" -huudot ovat hirveän kimeitä kiljahduksia, naisilta ja lapsilta siis. "Cena sucks" taas kuulostaa miehiseltä mylvinnältä.
Ja kyllä, voisin väittää olevani Cena-fani, jos hän kääntyisi heeliksi. Cena on todella karismaattinen ja ihan hyvät painitaidotkin omaa, mutta kuten sanoin, mies on nykyisellään kulahtaneempi kuin Hogan oli 90-luvun alussa. Ehkä tuollekin on syynsä, miksi WWE:n katsojaluvut vähentyvät vuosi vuodelta? Tai miksi Wrestlemania 29 menestyi (ainakin alustavien tietojen mukaan) huonosti? Tokihan wrestling lajina ei ole enää niin in kuin kymmenen vuotta sitten, mutta kuitenkin.
Panu5 kirjoitti:
Kyllä uskaltaisin veikata, että enemmän Undertaker on ollut osallisena painijoiden huonoon kohteluun kuin John Cena. Brock Lesnar tuskin nykyään enää backstagella edes hengaileekaan, kunhan kerää rahat otteluista.
John Cena rakastaa bisnestä ja antaa aina kehässä vähintään 110%. Fanien rakastaminen on myös osa miehen facen roolia, jota hän vetää WWE:ssä paremmin kuin kukaan muu. Minä tiedän sen, muut fanit tietävät sen ja ennen kaikkea Vince tietää sen. Siinä syy, miksi Cena ei vain tule kääntymään heeliksi. Mitään itsekästä siinä ei ole, jos pitää omasta roolistaan kansansuosion keskellä. Taitaa olla myös niin, että valtaosa väestöstä rakastaa buuata Cenalle vain koska tämä on WWE:n ykkösnimi ja epäilemättä tämän vuosikymmenen suosituin painija.
Entäs sitten? Itselleni on ihan se ja sama, rakastaako joku superstara wrestlingiä tai faneja. Lesnar on bisneksessä mukana vain ja ainoastaan rahan takia. Cena rakastaa lajia yli kaiken mutta entä sitten? Pitäisikö minun tykätä Cenasta vain siksi, koska hän "antaa kaikkensa" ja "rakastaa faneja"? Offarilta tuli tähän Cenan itsekkyyteen liittyen hyvä kommentti ja olen samaa mieltä hänen kanssaan.
Ja kun otit Takerin tuossa puheeksi, niin mieshän hävisi puhtaasti mm. aikoinaan Lesnarille, joka oli tuohon aikaan ME-paikkaansa vakiinnuttava nouseva tähti. Monelleko nousevalle tähdelle Cena on hävinnyt puhtaasti vaikkapa vuoden 2005 jälkeen?