E niin kuin euforia. Vuoden paras show, voittaa täydellisyydessään jopa WrestleManian!

Corey Graves on kuin showpainin James Dean. Lupaava stara, joka "kuolee" ennen aikojaan. Myös yhdennäköisyys härnää (
Dean,
Graves). Surullinen juttu, että miehen kehäura on nyt paketissa, mutta kukaties Coreysta kasvaa WWE:n paras selostaja?

Kevin Owensin debyytti oli täydellinen. Tunnari rokkasi, ottelu rokkasi ja ihan kaikki rokkasi. CJ Parker oli hyvä vaihtoehto Owensin vastustajaksi ja ottelun kulku suorastaan fantastinen. Meinasi mennä iho kananlihalle, kun Kevin loikkasi voltilla kehästä ulos. Lopetus oli brutaali, ja veri tehosti ottelun atmosfääriä entisestään. Eräänlainen klassikko-ottelu, sanoisin. Ei tuota Owensin eläytymistä voi kuin ihailla. Mies
ottelee tappelee
tunteella – kuin raivo härkä (ei El Torito)!

Lucha Dragons vs. Vaudevillains oli niin ikään hieno matsi. Kaliston ilmiömäisen akrobaattisista suorituksista tulee mieleen WCW-aikojen Rey Mysterio. Tässä ottelussa sairaalloisin spotti oli se, kun Kalisto hyppäsi pää kanveesiin suunnattuna köysiä vasten – ilman käsiä! Tarinankerronnallisesti paras spotti oli puolestaan se, kun English työnsi Gotchin luchadore-kaksikon alta pois. English ilmeisesti ajatteli, että Gotch olisi kykeneväinen selättämään tag-mestareista jommankumman tuon spotin jälkeen, mutta suunnitelma kostautui, kun Kalisto yllätti Gotchin heti Salida del Solilla. Vaudevillains kaatui siis omaan nokkeluuteensa, sillä jos English ei olisi työntänyt Gotchia pinteestä pois, tilanne olisi jatkunut eri tavalla.

NXT:n oma blockbuster-painija, Baron Corbin, maistuu ainakin vielä hyvältä. Lähinnä siksi, että mies on jollain lailla koominen. Bull Dempsey -kuvio voi maksimoida komedian, mutta vasta sen jälkeen mies muuttuu todella kiinnostavaksi. Väitän, että NXT:n yleisö kääntyy Corbinia vastaan, jos miestä pushataan vahvasti myös NXT:n kärkinimiä vastaan ja jos (kun) Corbin jää workratessa kakkoseksi. Triple H:n ratkaisu lienee silloin se, että mies tekee Baronista tweenerin.

Finn Bálorin sisääntulo oli kuin WrestleManiasta. Katselin leuka loksahtaneena televisiotani ja annoin adrenaliinin virrata. Mitä ihmettä? En tiedä, olenko koskaan nähnyt yhtä hienoa sisääntuloa! Bálorin erikoinen asu ja maalattu keho yhdistyivät aivoissani puroresuun. Viisi kautta hevonvitun viisi, veljet! En edes kyennyt keskittymään varsinaiseen otteluun tarkasti, koska ajattelin vain Finnin (heh) sisääntuloa ja sitä, miksei WWE:ssä ole useammin tällaisia mahtipontisia sisääntuloja. This is awesome!

Charlotten ja Sasha Banksin matsi oli niin
uskomaton, että teki mieli antaa naikkosille aplodit täältä koto-Suomesta käsin. Charlotten potentiaalin olen tiennyt aina, mutta että myös Sashasta on näin erinomaisen ottelun ottelijaksi? Shut up and take me $9,99, WWE. Lopputulos ilahdutti todella, sillä kannustin Charlottea ja pelkäsin, että hän luopuu nyt vyöstään voidakseen nousta päärosteriin. Pahalta tuntuu, jos nainen ei saa otella näin pitkiä matseja NXT:stä lähdettyään, sillä näissä matseissa on sitä jotain.

Neville vs. Zayn oli kaikin puolin täydellinen keissi, niin kuviona kuin ottelu(i)nakin. Tulos on tällainen, kun silmiä hivelevä kehä-äksöni fuusioituu virheettömään tarinankerrontaan. Ottelu oli myös psykologisesti huimaava, mistä kiitän mainiota yleisöä. Paras hetki oli se, kun Zayn selviytyi Nevillen pomminvarmasta selätysyrityksestä, kamera zoomasi mestarin epäuskoiseen naamaan ja yleisö alkoi hoilottaa Olé, Olé, Olé'ta oikein kovaan ääneen. Ikimuistoiseksi lasken myös matsinjälkeisen halauksen, jota ennen Neville kieltäytyi kättelemästä Zaynia potkaisemalla Samin käden hittoon. Ei ollut tarvetta sanoille, vaan teot kertoivat kaiken. Nautin myös siitä näystä, kuinka Neville istui yksinään kehäkulmauksessa koko sen ajan, kun NXT:n rosteri juhli Zaynin voittoa.

Näin muuten show'n jälkeen sellaista uskomatonta unta, että Owens hyökkäsi Zaynin kimppuun. Hyökkäys keskeytti Samin mestaruusjuhlan ja huipentui siihen, että Owens junttasi Zaynin raa'asti apronia päin. Heh, hassu tuo alitajunta. Kevin Steenin ja El Genericon WWE-feudi on jo ajatuksena niin kultainen, ettei se vaan yksinkertaisesti voi olla totta.
10/10 