Itse rakastin tuota lopetusta ja ylipäätään koko matsia. Luulis taisi valitella, että Charlotte ei oikein päässyt dominoimaan eikä muutenkaan mielestäni ollut ihan ykkösvedossa nimittäin teki pieniä botcheja melkein kuin debyyttiaikoinaan. No ne oli kyllä pieniä. Kuitenkin tässä Four Wayssä oli tarina nimittäin dominoiva Charlotte piti saada pois valtaistuimelta ja niimpä suurin osa offensesta keskittyi hänen suuntaansa. Lopussa Charlotte selvisi useasta läheltä piti tilanteesta kunnes oppoturnistisella tavalla Sasha Banks lukitsi naisen tuskalliseen Crosfaceen. Charlotte oli antanut kaikkensa ja oli kaikin puolin aivan loppu, mutta ei suostunut luovuttamaan. Niimpä Banks käänsi nopeasti naisen hartiat mattoon ja Charlotella ei vain enää riittänyt voimat selviytymään selätyksestä. Upea lopetus ja halailut yms sopi matsin loppuun. Sashan naamasta näki kuinka iso juttu tämä oli hänelle. MOTN!Ravenwood kirjoitti:Naisten matsi oli kyllä heittämällä koko illan kovin matsi. Ainoastaan lopetus tossa vähän tökki koska se krusifiksi näytti niin löysältä. Mieluummin Charlotte olis saanut taputtaa siihen crossface-viritelmään. Sasha on kyllä ansainnut mestaruuden, mutta kaikille neljälle neitokaiselle nostettava hattua. Loistavaa suorittamista.
--
Naisille annoin tuollaisen välin, koska oli selvästi paras ottelu. Balor-Neville ottaa toisen tilan, vaikka itsellenikin jäi sellainen fiilis, että jätettiinkö vielä paukkuja takataskuun. Finnin esiintyminen on jotain niin maagista, että huhhuh ja luulikselle sanottakoon, että itsekkin repeilin tuolle, kun selostajat yrittivät keksiä nimeä Phoenix Splashille, joka nähtiin pari viikkoa aiemmin RR:ssä.
Owensin ja Zayn ottelu oli ihan hieno tarinan kerronnallisesti, mutta se vei toisaalta osan matsin suurimmista kiimasta. Bookkauksellisesti täysi 10, koska Zayn on parhaimmillaan mestaruutta jahtavaana pakkomielteisenä naamana ja näin alettiin jo rakentamaan sitä suurta revanssia, johon miehet varmasti tyhjentävät paukkunsa. Itse tiedän ainakin faktana, että herrat pystyvät ottelemaan sairaan kovan matsin halutessaan. Peukut pienelle Turnbuckle Brainbuster kiusoittelulle, mutta tuota liikettä ei tulla kyllä ikinä näkemään WWE:ssä.
Joukkuematsi oli eräälainen "prototyyppi" -matsi siitä, mihin nämä kaksi joukkuetta pystyisivät parhaana päivänä. Olisihan tuo nimittäin ollut huikea matsi ilman botcheja ja ajoituksien osuessa kohdalleen. Nyt, kun meni hieman botchailuksi, niin ottelu ei ollutkaan niin hyvä. Oikea homma pistää kuitenkin Blake & Murphy mestareiksi, sillä siellä he pääsevät kunnolla harjottelemaan painimistaan, kun taas Lucha Dragonit ei sitä ehkä niin paljon enää tarvitse. Themen vaihtoa Blakelle ja Murphylle, hieman hiotaan persoonoita ja painimista varmemmaksi niin eiköhän tässäkin ole yksi valmis tiimi päärosterin puolelle heitettäväksi.
Corbinin ja Dempseyn ottelu oli tasan sitä, mitä odotin ja Itami ja Breeze painivat ihan näppärän openerin. Harmittaa hieman Breezen häviö, koska nyt olisi ollut aika pistää tilanne 1-1 ja rakentaa kohti isoa ratkaisevaa ottelua. Tähän mennessä Breeze ehdottomasti ollut Itamille paras vastustaja, jos Balor jätetään laskuista pois. Itami-Neville tulee tosin olemaan herkullinen koitos myös.
Hienoa, että Whattimatti is bäk. Jumala hyväksyy.






