WWE Fastlane 22.02.2015

Jos seuraat painitapahtumia reaaliajassa, tämä on oikea paikka sinulle. Mutta älä sitten pillastu jos joku möläyttää seuraavan PPV:n mestaruusottelun voittajan nimen varoittamatta. Täällä se on sallittua.
Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » Ti 24.02.2015 16:58

Tämä tapahtuma kruisaili kisa-autolla koko tapahtuman ajan. Missään vaiheessa ei painettu kaasupoljinta ja puolessa välissä kyllästyminen oli iskenyt jo pipooni. Olihan siellä ihan positiivisia juttuja, mutta p**ka yleisö söi viimeisenkin mielenkiinnon tapahtumaan ja Reignsin ja Bryaninkin ottelu oli varsin hiastempoinen. Kaikki vähän niin kuin oli tässä tapahtumassa, mutta ei sen enempää. Tosiaan paljon positiivista, mutta poljinta ei polkaistu missään vaiheessa, joka oli sääli.

Tapahtuman lopetuksesta? Naurahdin, kun Reigns iski spearin. Miksi? Mietin Bryanin nostattaessa, että jaa Reigns countteeraa spearillä ja matsi oli siinä. Sitten Reigns countteerasi spearillä. Ei nostanut lopetus itsessäni tunteen paloa oikeen mihinkään suuntaan, mikä varmaan on se paskin mahdollinen tilanne tämmöisen viihteen kohdalla. Jatkellaan 'Maniassa, ohan siellä Sting versus Triple H. 8-[
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
luulokuningas
Viestit: 813
Liittynyt: Ma 23.02.2004 18:52

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja luulokuningas » Ti 24.02.2015 17:35

enska kirjoitti: – Wyatt vs. Undertaker tuntuu todella hyvältä. Varsinainen matsi voi olla workraten näkökulmasta heikko, mutta hällä väliä: feudi ja spektaakkeli ne tässä kiinnostavat. Toiveeni on, että Bray kuumottelee Takeria tällä kauhuleffameiningillä parin viikon verran, kunnes järkyttyy, kun Kuollut mies palaakin kylmäverisenä prätkä-äijänä kuvioihin. Iho valahtaa varmasti kananlihalle, jos tämä hiton tunnari katkaisee Wyattin sekopäisen saarnan.
Kyllä sen pitäisi olla Limb Bizkit livenä vetämässä Rollinia.
enska kirjoitti:– Lainsuojaton mies, jota he kutsuvat Stingiksi, olisi saanut sanoa jotain, vaikka toisaalta tämä mysteerinen mykkäkoulu lienee herkkua nuoremmille katsojille. Kuvio kyllä kiinnostaa tällaisena täysin omalaatuisena keissinä.
Kyllä tämä on parempi näin ihan kaikille, että Sting on hiljaa. Miehellä on ehkä vähiten uskottava puheääni tuollaiseksi Brandon Leeksi. Ihme kimitystä. Ei ole sattumaa, että Sting on ollut overeimmillaan sen ~~~vuoden kun hän stalkkasi NWO:ta hiljaa.
Ravenwood kirjoitti:Mun mielestä on jotenkin hupaisaa jos sekä Sting että Undertaker ottelevat samassa tapahtumassa, mutta ei toisiaan vastaan. Kai tää on vaan jotain sairasta negatiivisten asioiden kaivamista kaikesta kivasta, mutta itse olisin mielelläni nähnyt nuo kaksi ikonia toisiaan vastaan.
Ymmärtääkseni Undertakerin WrestleMania-osallistuminen on ollut hyvin epävarmaa aivan viimeisille kuukausille asti. HHH vs. Sting kuitenkin pistettiin aluille jo Survivor Seriesissä, että saataisiin Stingille edes se yksi nimekäs vastustaja. Veikkaan tämän olevan siis tällainen olosuhteiden pakosta tapahtunut juttu. Toivottavasti tajuavat bookata sen Sting vs. Undertakerin vuoden päähän.
Griffin kirjoitti: WWE Fastlane
Ensinnäkin, voi jeesus. Varoittelin silloin Pakilaan menijöitä tuosta WWE Appista. Ja kerroin, miten olin usein spoilaantunut tuon takia. No nyt sitten ajattelin, etten voi, kun heräsin jo neljältä, tulin töihin ja luulin, että mitään ilmoituksia ei tulisi. Tai oikeastaan, että pystyn välttämään ne. Ja mitä vielä.. Alan katsella tapahtumaa ja olen spoilaantunut jo kahdesta eniten odottamastani ottelusta. Ei kai auta, kuin syyttää itseään. No, anyhow...
En kyllä ymmärrä WWE:n logiikkaa oikeen tunkea noita spoilereita kurkusta alas. Mutta joo, WWE Appista asetuksista notifikaatiot helvettiin niin kyllä se siitä.
Dedu kirjoitti: Onko kukaan muuten kiinnittänyt huomiota noihin PPV-stageihin? Onko WWE päättänyt säästää nyt oikein kunolla kasaamalla PPV-staget Raw- ja SmackDown-seteillä? Vertaa johonkin vanhempiin PPV-tapahtumiin, niin staget sun muut oli todella uniikkeja. Toki ihan ymmärrettävää säästää näissä enkä nyt pidä tuota mitenkään kauheana asiana, mutta olisi vaan ihan mielenkiintoista tietää syy miksi tähän suuntaan on menty.
Itse olen ymmärtänyt, että Budget Cutit ovat taustalla. Omasta mielestä saisivat edes näihin vuoden isoimpiin tapahtumiin keksiä jotain uniikkia. Toivottavasti kuitenkin edes WrestleMania saa oman lookin.
Dedu kirjoitti:Rusev vs. John Cena
Hyvä matsi mutta, kuten Griffinkin ehti jo todeta, liikaa tätä samaa kaavaa jota nähdään kaikissa Cenan matseissa. On kovin kyrpiinnyttävää nähdä jälleen kusetusvoitto, koska Cena ei vaan voi hävitä puhtaasti. Rusevin pitäisi olla matkalla huipulle, mutta pakko kusettaa, koska Cena. Luulisi, että nimenomaan John Cena on se vihoviimeinen hahmo koko rosterissa joka tarvitsee jatkuvaa suojelua. Myös tuo, että kaveri nousee liikkeestää, josta tyyliin kukaan muu ei ole päässyt irti, ties kuinka monta kertaa saman matsin aikana... Oikeasti? Mitä v***n järkeä tässä on?
Vaikka John Cena onkin uransa ehtoopuolella "eikä tarvitse suojelua", hän on kuitenkin kayfabessa ihan eri kaliiberia kuin Sheamus, Jack Swagger tai Mark Henry. Totta kai hän selviää Accoladesta muutamaan kertaan. Jotenkin tässä ovat ihmiset myöskin unohtaneet, että selvisi se Rusevkin AA:sta ja STF:stä. Ei ehkä niin iso juttu, kun muutkin ovat näistä selvinneet, mutta omasta mielestä tämä tarkoittaa vain, että Rusev on sementoimassa uraansa yläkortin pelaajana. Ja jos joku on ensimmäinen, joka selviää Accoladesta on sen a) parempi olla joku nouseva face-stara, mikä vaatisi että Rusev olisi jo muutaman vuoden pysynyt huipulla tai b) John Cenan kaltainen, jo valmiiksi kayfaben huipulla patsasteleva teräsmies. Sitä paitsi eikös Sheamuskin karkaillut pari kertaa Accoladesta siinä network exclusive ottelussa, jossa Rusev vei sen vyön?

Preshowssa ei taas kummia tapahtunut. Sivusilmällä selailin. Parhaat hetket olivat nämä Rollins-Stewart feudin mainitsemiset, Renee Youngin Dean Ambrose haastattelu (aivan mieletön promo!), Paul Heyman oli hyvää pataa Mizin kanssa ja tykkäsin jopa tosta Team ZigRowBackin haastattelustakin.

Dolph Ziggler, Erick Rowan & Ryback vs Seth Rollins, Kane & Big Show
Eipä mikään kummempi matsi. Rowan on jotenkin todella hidas kehässä ja matsin ehdottomasti tylsimmät hetket olivatkin, kun hän otteli Kanea ja Show'ta vastaan. Toki hänen spinning heel kulmatolppaa vasten oli komeasti toteutettu. Ryback oli mielestäni hyvässä kunnossa ja etenkin Rollinsin kanssa hän veti hienoja temppuja. Alkaa muuten itseäkin vituttaan tuo Big Shown KO. Nyt tosin tuli sellainen olo, että tämänkertainen KO tuli ihan vittuilun takia. Yleisö chanttaa Ortonia, I hear voices soi, Orton iskee kasan RKO:ta ja yleisöä ei kiinnosta enää? Outo yleisö.

Stardust vs. Goldust
Painijoiden kemiat toimivat hyvin yhteen, mutta mielestäni ottelun tarina ei oikein toiminut sellaisena mitä sen olisi pitänyt olla. Stardustin olisi pitänyt olla roimasti aggressiivisempi ja Goldustin olisi pitänyt olla paljon varovaisempi ja turvautua enemmän kaikkiin erilaisiin luchapineihin ja turvallisiin rest holdeihin pikaista voittoa saadakseen. Yleisön Cody-chantit ja Stardustin reaktio näihin oli ehdottomasti paras asia, mutta valitettavasti yleisö oli valtaosan matsista ihan liian hiljaa niin ei näistäkään saanut mehusteltua kunnolla mitään irti. Erikoismaininta yleisön idiootille, joka huuteli Boringia. Teki mieli huutaa takaisin. Tuomari vielä tuntuu botchaavan laskunsa lopussa. Pjoo, ottelun jälkeen Stardust hyökkää backstagella Goldien kimppuun törkeän brutaalisti ja Dusty Rhodesin apaattisuus naurattaa.

The Usos vs Cesaro & Tyson Kidd
Tässä oli ihan kelpo matsi, joskin kuten monet ovat jo moneen kertaan sanoneet, niin Usot tarvitsevat ehdottomasti jotain uutta. Cesarolla ja Kiddillä kun tuntuu olevan jotain uniikkia jokaisessa matsissaan. Single leg swing, superplex/leg drop ja se aivan hullu samoan drop turva-aitaa päin olivat kohokohdat itselle. Tykkään uusista mestareista ja olen sitä mieltä, että tämä tag team on parasta mitä nämä kaksi midcardissa vellovaa tapausta olisivat voineet keksiä.

Triple H kohtaa Stingin. Stingin entrance oli jotenkin "underwhelming". Olisi kaivannut jotain savua tai vastaavaa. Tai sitten olisi saapunut jotenkin erikoisesti jostain muualta. HHH veti hyvää tekstiä ja brawlikin näytti hyvältä. Hammer vs. Bat oli myös toimiva konsepti ja itse olin hyvin tyytyväinen, että Sting tyytyi osoittelemaan WM-kylttiä.

Paige vs Nikki Bella
Muistaakseni tässä matsissa oli kaikkea kivaa (mm. Alabama Slam), mutta ottelu oli aivan liian nopeasti ohi. Sääli.

Dean Ambrose vs Bad News Barrett
Jotenkin kauhean unohdettava ottelu tämäkin. Mitään kovinkaan uutta ja ihmeellistä ja kummallista ei tässä nähty. Lopetus oli vähän turhan nopea. Ambrosen olisi saanut potkia Barrettia paljon pidempään ja tuomari olisi saanut kunnolla yrittää estellä tätä. Eiköhän tämä kuitenkin poi'i jonkin no DQ matsin WrestleManiaan. Parasta matsissa oli Ambrose varastaessaan IC-vyön, koska tästä voikin kehkeytyä jotain jännää.

Druidit saapuvat ja kongi soi. Tosin kun annoin hetken tilanteen hautua, tajusin, että Wyattihan se siellä röllää. Wyattilta tuli taas pitkästä aikaa mielenkiintoista tekstiä. Jotenkin nämä promot tuntuvat toimivan paremmin liveyleisön edessä kuin nauhoitettuina. Itse ottelua en odota innolla, mutta Undertakerin olemuksessa ja entrancessa on jotain elämää suurempaa, että annetaan mennä.

Rusev vs John Cena
Tämän pitäisi nyt viimeistään todistaa kaikille, että sekä Rusev että John Cena ovat molemmat todella hyviä painijoita. Paini ei ole pelkkiä high-spotteja, mitkä etenkin Rusevilta tuntuvat olevan vähissä (tosin veikkaan että jos Rusev joskus kääntyy faceksi niin niitäkin tulee roimasti lisää), vaan paini on myös sitä olemusta kehässä. Kaikki ilmeet, eleet, itsensä sijoittaminen kehässä jne. on Rusevilla 10+, vaikka esim. hänen dropkickinsä ovatkin vähän löysiä välillä. Matsi oli todella kova. Lisäksi tämä ottelu tuntui menevän uniini, koska John Cenan crossfacen takia näin unta jostain Cena-titantronista, jossa joka toinen sekunti luki Chris Benoit. Lopetus oli myös huikea. Tietty viesti olisi ollut suurempi, jos Cena olisi joko luovuttanut tai jos lopetus olisi ollut ilman huijaamista, mutta Cena on Cena. Lisäksi tuo Cenan taistelu Accoladesta irti oli mielestäni todella viihdyttävää katsottavaa. Pst. Cena oli aika äänekäs koko matsin ajan, huomasko kukaan?

Daniel Bryan vs. Roman Reigns
Hienosti vedetty molemmilta. Kun taustalla oli painotettu, että Reigns on vahvempi, mutta Bryan on parempi painija, niin tämän ympärille ottelu rakentuikin ja hieno ottelu siitä sitten tulikin. Surfboardista irtautuminen jalkavoimilla, superman punchin counteraus hienolla sivupotkulla, deathlockien counteraus häpeämättömillä läiminnöillä naamaan jne. Lisäksi tuo Bryanin suicidedivecombo, josta viimeinen päätyi Belly To Bellyyn oli hieno! Hyvin pelattu molempien vahvuuksilla, ja vaikka joku voisikin sanoa että Bryan tämän matsin kantoi, niin ainakin Reigns osoitti että oikean vastustajan kanssa hän saa aikaan loistomatsin. Siitä en tiedä, onko Lesnar oikea vastustaja, mutta mielenkiinnolla nyt odotetaan.

Kokonaisuutena hyvä ns. väli-PPV, vaikka jotenkin tärkeämmältä PPV:ltä tämä tuntui kuin mikään muu ns. väli-PPV. Matseista mikään (pl. divamatsi) ei ollut mitään ajantuhlausta ja etenkin 2 vikaa matsia olivat todella kovia. Ainoa oikea pettymys oli IC-matsi. Yleisö oli aivan hirveän huono ja he tuntuivat heräävän vasta Cenan saapuessa kehään, mistä iso miinus kokonaistunnelmaan. Ehdin katsoa jonkun vartin Nashvillessä pidettyä RAW:ta, enkä ymmärrä miksei näitä kahta tapahtumaa olisi voitu kääntää päikseen. RAW Memphisissä, Fastlane Nashvillessä? Hassua, että Memphis oli 30 vuotta sitten yksi kovimmista painikaupungeista ja nyt kyseessä on varmaan hiljaisin PPV-kaupunki, mitä tässä olen vuoden sisään nähnyt.
"Sometime people think you have to take viagra because you have to or you need to. I take viagra because I can."
-Teddy Long

Avatar
The Blasterpiece
Viestit: 544
Liittynyt: Ti 29.06.2004 12:04

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja The Blasterpiece » Ti 24.02.2015 17:54

Jyystä apinareikääni. Olen apina.

Avatar
Dedu
Viestit: 798
Liittynyt: Ke 10.12.2008 18:54

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja Dedu » Ti 24.02.2015 19:40

MR.Off Topic kirjoitti:Olihan siellä ihan positiivisia juttuja, mutta p**ka yleisö söi viimeisenkin mielenkiinnon tapahtumaan
Itse piti mainita tästä aiemmassa viestissä, mutta taisi unohtua: kyllä, minunkin mielestäni yleisö oli kertakaikkisen surkea. Tai ehkä kertakaikkisen p**ka kuvastaisi tuota paremmin. Surkeita yleisöitä ollut yllättävän paljon viime aikoina, mutta tämä oli kyllä varmaan surkein pitkiin aikoihin. Ja vielä PPV:ssä :?

MR.Off Topic kirjoitti:Tapahtuman lopetuksesta? Naurahdin, kun Reigns iski spearin. Miksi? Mietin Bryanin nostattaessa, että jaa Reigns countteeraa spearillä ja matsi oli siinä. Sitten Reigns countteerasi spearillä. Ei nostanut lopetus itsessäni tunteen paloa oikeen mihinkään suuntaan, mikä varmaan on se paskin mahdollinen tilanne tämmöisen viihteen kohdalla.
Parastahan tässä oli se kuinka selostajat kehuivat, että harvoin on tullut liike niin "out of nowhere" kuin nyt :lol:
Myhvatte kirjoitti:pitäisi kai olla iloinen että Cena ei pistänyt sekä Lesnaria että Rollinsia taputtamaan, pukenut molempia mekkoihin ja pannut p*****seen, samalla vitsaillen Summerslamin beatdownista.

Avatar
ViiZei
Viestit: 1631
Liittynyt: Ti 11.11.2008 18:21
Paikkakunta: SeinäJoe

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja ViiZei » Ti 24.02.2015 21:02

Olipa huikea tapahtuma. En tiedä mikä painikärpänen muhun on iskeny, mutta h****tti että voi tuote maistua hyvältä. Tässä ei ollut väli-PPV:stä tietoakaan.

+++++++ Reigns-Bryan, MOTYC. Ei muuta sanottavaa. Ei mitään pahaa sanottavaa. Taianomainen pääottelu.
++++++ Nahkatakki Triple H. Paras Triple H heti farkkutakki Triple H:n jälkeen.
+++++ Rusev-Cena oli (omista ennakkofiiliksistä huolimatta) aivan jäätävän koukuttava matsi.
++++ Stardustin hienon hieno hahmonkehitys. Aivan parhautta.
+++ Bray Wyattin hassuttelu. Enskalta muuten mielenkiintoinen näkemys tuohon paluuseen. Kermaan kyllä housuni, jos tuo theme pamahtaa langoille.
++ Opener oli erittäin hyvä opener. Ortonin paluu aika selkeä, mutta tykkäsin.
+ Nikkin p**se.

Loput menikin sitten enemmän tai vähemmän sivusilmällä katsottua. Loistava tapahtuma.
Big Show ja Kane

Make wrestlingalert rage again

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ti 24.02.2015 22:03

Lopetus oli sikäli huono, että WWE on vähän opettanut siihen kaavaan, että A tekee finisherin, B nousee, B tekee finisherin, A nousee, lopputaistelu alkaa. Nyt tuntui vähän ehkä antiklimaattiselta. Muutenkin mielestäni yllättävä lopetus on yleensä merkki siitä, ettei homma mennyt ihan putkeen – flow ei ollut oikeanlainen.

Muut mietteeni löytää Facebook-videosta.
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja enska » Ti 24.02.2015 22:12

Darien Fawks kirjoitti:Lopetus oli sikäli huono, että WWE on vähän opettanut siihen kaavaan, että A tekee finisherin, B nousee, B tekee finisherin, A nousee, lopputaistelu alkaa. Nyt tuntui vähän ehkä antiklimaattiselta. Muutenkin mielestäni yllättävä lopetus on yleensä merkki siitä, ettei homma mennyt ihan putkeen – flow ei ollut oikeanlainen.
Toisaalta juuri tuo, että WWE rikkoi opetuksiaan, vahvisti Reignsin puskua entisestään. Nyt opetus on se, että miekkosen puskua pitää varoa viimeiseen saakka. Se luo lisäjännitystä Reignsin seuraaviin matseihin, mikä on hyvä juttu.

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ti 24.02.2015 22:22

enska kirjoitti:
Darien Fawks kirjoitti:Lopetus oli sikäli huono, että WWE on vähän opettanut siihen kaavaan, että A tekee finisherin, B nousee, B tekee finisherin, A nousee, lopputaistelu alkaa. Nyt tuntui vähän ehkä antiklimaattiselta. Muutenkin mielestäni yllättävä lopetus on yleensä merkki siitä, ettei homma mennyt ihan putkeen – flow ei ollut oikeanlainen.
Toisaalta juuri tuo, että WWE rikkoi opetuksiaan, vahvisti Reignsin puskua entisestään. Nyt opetus on se, että miekkosen puskua pitää varoa viimeiseen saakka. Se luo lisäjännitystä Reignsin seuraaviin matseihin, mikä on hyvä juttu.
Juu, et ole väärässä tässä. Voisikin sanoa, että Reigns "went over on Bryan" eli tässä oli vanha kunnon oikea arvonnosto, jossa ikään kuin siirrettiin momentumia Bryanilta Reignsille. Tarkoitus ei ollut niinkään näyttää, että kehässä on kaksi tasaväkistä sälliä, joista toinen oli tänään parempi, vaan että Reigns on tällä hetkellä ylipäätään piirun verran Tanelia kovempi. Feudin ideahan olikin nimenomaan nostaa Reigns toiselle asteelle (missä onnistuttiin). Ja bonuksenahan saavutettiin myös suuremmassa narratiivissa se, ettei Bryania jouduta ajattelemaan WWE:n unohtamana ja kaltoin kohtelemana miehenä, vaan hän sai kuin saikin palansa parrasvaloista ja pääsi näyttämään olevansa edelleen kova sälli. Tässä vaiheessa kenenkään Bryan-fanin ei kuuluisi olla katkera.

Kaiken kaikkiaan hyvää matskua tarinankerronnallisesti, mutta noin niin kuin erilliseen matsiinhan tällainen lopetus ei ollut kovin onnistunut tai mielenkiintoinen. Ei tässä tapauksessa siis pitänyt ollakaan, mutta kuitenkin. Jos nyt tajusitte. :)
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
C2W
Viestit: 631
Liittynyt: Ma 02.08.2004 16:06
Paikkakunta: Kuopio

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja C2W » Ti 24.02.2015 22:26

Nopeat kommentit.

Dustien matsissa tuntui olevan tosi hyvin tarinankerronta mukana, ja ensimmäistä kertaa innostuin veljeksien toimesta...edes vähäsen. Ehkä tällä feudilla on vielä jotain mahdollisuuksia.

Usot vs. Cesaro&Kidd oli kyllä hyvää settiä. Itse nostan taas hattua Usoille, jotka tekivät omasta mielestäni vähän erilaisia liikkeitä kuin yleensä ja muutenkin kunnon työkengät jalassa molemmilla tiimeillä. Yllätyin Cesaron ja Kiddin voitosta. Mitäs seuraavaksi Usoille? Toivottavasti tiimiä ei nyt ainakaan hajoiteta.

Sting vs. HHH kohtaaminen oli ihan hauska. Ehkä vähän liiankin hauska tuon pesäpallomailan kanssa, HHH vaikutti vähän liian raukkamaiselta. Mutta joo, tykkäsin kumminkin.

Barrett ei ole kyllä mikään kuningas kehässä. Okei, potentiaalia on mutta ottelut ovat aina tällaista samanlaista kauraa, josta ei oikeastaan muista muuta kuin lopetuksen.

Luulokuninkaalle komppaus, että Cena kyllä puhui ihan hiton kovaäänisesti ja kokoajan Ruseville. Matsista ei oikeastaan enää suurempia muistikuvia, mitä nyt lopun taistelu oli yllättävän hyvä ja Rusev sai ansaitsemansa voiton. Pelottaa kyllä, että käykö Cena taas tekemässä "kuolonsuudelman" nousevalle uudelle kaverille tämän feudin päätteeksi.

Main f'n event. Oli kyllä erittäin hyvä ottelu, ja Reignsiltä paras singles-ottelu. Lopultakin SE ottelu, mitä Reignsiltä on kaivattu. Toki Bryanhan tässä sen isoimman työn teki, mutta Reigns pysyi hyvin perässä. Alussa oli vähän tunnustelevaa painia ja lopulta mentiin astetta rajumpaan menoon (uuh, kinky lause). Mukavasti oli MMA-vaikutteita lukkojen ja iskujen muodossa. Varsinkin nuo forearmit naamaan oli kyllä todella rajuja! Bryanin virnistelyt ja muutenkin tuollaiset "old-school Bryanin" eleet toivat itselle paljon lisää tähän matsiin. I HAVE TIL FIVE REFEREE! Kiitos, hieno oli matsi ja mitään valittamista en tästä keksi.

Kuten muutkin todenneet, vähän arveluttaa että niinköhän Brock saa Reignsistä yhtä paljon irti. Ettei vaan tule taas Brock vs. Goldberg tyylinen vääntely ja kääntely.
"Your arms are just too short to box with God!"

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja enska » Ke 25.02.2015 01:05

luulokuningas kirjoitti:Kyllä tämä on parempi näin ihan kaikille, että Sting on hiljaa. Miehellä on ehkä vähiten uskottava puheääni tuollaiseksi Brandon Leeksi. Ihme kimitystä.
Tästä kyllä täysin eri mieltä. Mielestäni juuri promottaminen on ollut yksi Stingin vahvuuksista aina. Nyt kaiken lisäksi kiinnostaa tosi paljon kuulla, mitä mies Triple H:sta ja WWE:stä ajattelee.

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ke 25.02.2015 01:13

Luulokuninkaan viestit ovat pitkiä ja hyviä, joten lähdenpä tänne avaamaan ajatuksiani niiden kautta, vaikka jo Facebookiin laitoinkin arvosteluvideon.
luulokuningas kirjoitti:
Griffin kirjoitti: WWE Fastlane
Ensinnäkin, voi jeesus. Varoittelin silloin Pakilaan menijöitä tuosta WWE Appista. Ja kerroin, miten olin usein spoilaantunut tuon takia. No nyt sitten ajattelin, etten voi, kun heräsin jo neljältä, tulin töihin ja luulin, että mitään ilmoituksia ei tulisi. Tai oikeastaan, että pystyn välttämään ne. Ja mitä vielä.. Alan katsella tapahtumaa ja olen spoilaantunut jo kahdesta eniten odottamastani ottelusta. Ei kai auta, kuin syyttää itseään. No, anyhow...
En kyllä ymmärrä WWE:n logiikkaa oikeen tunkea noita spoilereita kurkusta alas. Mutta joo, WWE Appista asetuksista notifikaatiot helvettiin niin kyllä se siitä.
Näitä juttuja on tullut itsekin pyöriteltyä, mutta täytyy sanoa, että ei WWE mitenkään erityinen tässä suhteessa ole. Nykypäivänä sosiaalisen median kautta spoilautuu jo muutenkin kaikesta. Olenpa senkin virheen tehnyt, että seuraan esimerkiksi yhtä mielisarjoista, Voice of Finlandia, Facebookissa. Eivätköhän hekin ole koko ajan tyrkyttämässä spoilereita jokaisen laulajan kohtalosta. Nykymaailma ei vain suosi ihmisiä, jotka katsovat asiat nauhalta.

Ps. Onnea vain niille, jotka pyrkivät spoilaantumattomina Tampereen WWE-tapahtumaan...
luulokuningas kirjoitti:
Dedu kirjoitti:Rusev vs. John Cena
Hyvä matsi mutta, kuten Griffinkin ehti jo todeta, liikaa tätä samaa kaavaa jota nähdään kaikissa Cenan matseissa. On kovin kyrpiinnyttävää nähdä jälleen kusetusvoitto, koska Cena ei vaan voi hävitä puhtaasti. Rusevin pitäisi olla matkalla huipulle, mutta pakko kusettaa, koska Cena. Luulisi, että nimenomaan John Cena on se vihoviimeinen hahmo koko rosterissa joka tarvitsee jatkuvaa suojelua. Myös tuo, että kaveri nousee liikkeestää, josta tyyliin kukaan muu ei ole päässyt irti, ties kuinka monta kertaa saman matsin aikana... Oikeasti? Mitä v***n järkeä tässä on?
Vaikka John Cena onkin uransa ehtoopuolella "eikä tarvitse suojelua", hän on kuitenkin kayfabessa ihan eri kaliiberia kuin Sheamus, Jack Swagger tai Mark Henry. Totta kai hän selviää Accoladesta muutamaan kertaan.
Luulokuninkaalta naulan kantaan. Dedu katsoi asiaa vain suuremman narratiivin (ei-kayfabe) kannalta. Tuossa hänen esittämässään näkemyksessä John Cenan pitäisi hävitä useammin, koska hän "ei tarvitse suojelua". Tämän ei kuitenkaan tulisi missään tapauksessa olla WWE:n tarinankerronnan perusta. Toisaalta taas Dedulla on kyllä tarkemmin ajateltuna pointtia siinä, että Rusevin ei pitäisi potkaista munille vain siksi, että WWE ei halua laittaa Cenaa häviämään. Toisaalta voisimmeko siltikin ajatella, että Rusev potkaisi munille sen takia, että Cena oli niin pirun kova vastustaja? Itse painotan tarinankerronnassa loogisuutta. Silloin selviää vähemmällä.
luulokuningas kirjoitti: Dolph Ziggler, Erick Rowan & Ryback vs Seth Rollins, Kane & Big Show
Eipä mikään kummempi matsi. Rowan on jotenkin todella hidas kehässä ja matsin ehdottomasti tylsimmät hetket olivatkin, kun hän otteli Kanea ja Show'ta vastaan. Toki hänen spinning heel kulmatolppaa vasten oli komeasti toteutettu. Ryback oli mielestäni hyvässä kunnossa ja etenkin Rollinsin kanssa hän veti hienoja temppuja. Alkaa muuten itseäkin vituttaan tuo Big Shown KO. Nyt tosin tuli sellainen olo, että tämänkertainen KO tuli ihan vittuilun takia. Yleisö chanttaa Ortonia, I hear voices soi, Orton iskee kasan RKO:ta ja yleisöä ei kiinnosta enää? Outo yleisö.
Hyvin bongattu tuo, että se KO taisi olla ihan vittuilua. Välillä WWE menee liian pitkälle siinä, että bookkaa osaa kuvioista eri periaatteilla kuin toisia. Ajatuksena tuntuisi olevan, että Big Show'lle ja Kanelle tulisi buuata aika paljolti siksi, että he ovat jo ehtoopäivillään (ainakin Kane) ja silti pieksevät nuoria talentteja ja toisaalta häviävät toisille. WWE on siis siirtynyt osittain hakemaan x-pac-heattia kavereilla, joita ei oikeasti pitäisi enää kehään laittaa. Täytyy kyllä myös sanoa, että Ortonin paluu oli aika vaisusti toteutettu. Tuollainen "musa nopeasti soimaan ja juoksu kehään" on aika antiklimaattinen tapa tuoda 4 kuukautta pois ollut painija takaisin. Ennemmin olisi perinteikkäästi noussut barrikaadien yli ja pistänyt porukan nippuun, minkä jälkeen olisi laitettu tuttu musakin soimaan.
luulokuningas kirjoitti: Stardust vs. Goldust
Painijoiden kemiat toimivat hyvin yhteen, mutta mielestäni ottelun tarina ei oikein toiminut sellaisena mitä sen olisi pitänyt olla. Stardustin olisi pitänyt olla roimasti aggressiivisempi ja Goldustin olisi pitänyt olla paljon varovaisempi ja turvautua enemmän kaikkiin erilaisiin luchapineihin ja turvallisiin rest holdeihin pikaista voittoa saadakseen. Yleisön Cody-chantit ja Stardustin reaktio näihin oli ehdottomasti paras asia, mutta valitettavasti yleisö oli valtaosan matsista ihan liian hiljaa niin ei näistäkään saanut mehusteltua kunnolla mitään irti. Erikoismaininta yleisön idiootille, joka huuteli Boringia. Teki mieli huutaa takaisin. Tuomari vielä tuntuu botchaavan laskunsa lopussa. Pjoo, ottelun jälkeen Stardust hyökkää backstagella Goldien kimppuun törkeän brutaalisti ja Dusty Rhodesin apaattisuus naurattaa.
Aika naulan kantaan tässäkin, paitsi että minusta ottelu oli niin hyvä kuin se oikeastaan pystyi olemaan. Syynä tähän on se, että yleisö pilasi tämän ottelun. Mikäli yleisö olisi sympannut Goldustia enemmän ja suuttunut enemmän Stardustille, niin olisimme nähneet psykologisesti hyvin erilaisen koitoksen. Tämä tarina olisi yksinkertaisesti vaatinut enemmän mölyä ja reaktioita taustalle. Kuvitelkaapa vaikka ottelu tarinalla, jossa heel pakoilee jatkuvasti kehän ulkopuolelle: jos yleisö ei reagoi mitenkään, ei homma vain toimi. Toisaalta eipä tämä suoraan yleisön piikkiin mene, kun vastahan molemmat miehet olivat heelejä, ja nyt Stardust muka teki turnin kääntymällä heelimmäksi kuin heel-veljensä. Jos face ei ole hurrattava, ei heelkään voi olla buuattava. Ei siis ihme, että tämä lässähti.
luulokuningas kirjoitti:The Usos vs Cesaro & Tyson Kidd
Tässä oli ihan kelpo matsi, joskin kuten monet ovat jo moneen kertaan sanoneet, niin Usot tarvitsevat ehdottomasti jotain uutta. Cesarolla ja Kiddillä kun tuntuu olevan jotain uniikkia jokaisessa matsissaan. Single leg swing, superplex/leg drop ja se aivan hullu samoan drop turva-aitaa päin olivat kohokohdat itselle. Tykkään uusista mestareista ja olen sitä mieltä, että tämä tag team on parasta mitä nämä kaksi midcardissa vellovaa tapausta olisivat voineet keksiä.
Itse diggailen kyllä kovasti Usoista, vaikka onhan tällaisten puhtaiden tag-team-painijoiden parituksella vain rajallisesti potentiaalia. Siihen nähden sanoisin, että potentiaali alkaa olla aika tapissa, ja WWE on tehnyt tiimin kanssa hyvää työtä. Cesaron ja Kiddin voitto tuli myönteisenä yllätyksenä, mutta tuntui heti eräänlaisena laastarina sille, että smark-kansan suosikki Bryan tulisi myöhemmin häviämään. Toivon totisesti, että tämä tiimi saa nyt paljon aikaa vedellä hyviä otteluita ja näyttää persoonallisuuttaan tulevia singles-pushejakin varten. Mukava juttu joka tapauksessa, että nousivat mestareiksi ennen Maniaa.
luulokuningas kirjoitti:Triple H kohtaa Stingin. Stingin entrance oli jotenkin "underwhelming". Olisi kaivannut jotain savua tai vastaavaa. Tai sitten olisi saapunut jotenkin erikoisesti jostain muualta. HHH veti hyvää tekstiä ja brawlikin näytti hyvältä. Hammer vs. Bat oli myös toimiva konsepti ja itse olin hyvin tyytyväinen, että Sting tyytyi osoittelemaan WM-kylttiä.
Itse en oikein tykännyt siitä, että Sting oli hissukseen – oli hänellä sitten kuinka kimittävä ääni tahansa. Ihmettelin myös vähän aikaa, että millä se Sting oikein osottelee, kun HHH väisteli kuin veistä. Pesäpallomaila kaulalla ei tunnu erityisen uhkaavalta, vaikka en minäkään sellaista hyvällä katsoisi. :D Ihan ok segmentti.
luulokuningas kirjoitti: Paige vs Nikki Bella
Muistaakseni tässä matsissa oli kaikkea kivaa (mm. Alabama Slam), mutta ottelu oli aivan liian nopeasti ohi. Sääli.
Kyllä täältä WWE:n main rosterinkin puolelta naistalenttia löytyisi, jos WWE vain antaisi aikaa. Pidin siitä, mitä näin. Yhdessä kohtaa Paige huusi appronilta "Grab my leg!", minkä jälkeen Nikki teki työtä käskettyä.
luulokuningas kirjoitti: Dean Ambrose vs Bad News Barrett
Jotenkin kauhean unohdettava ottelu tämäkin. Mitään kovinkaan uutta ja ihmeellistä ja kummallista ei tässä nähty. Lopetus oli vähän turhan nopea. Ambrosen olisi saanut potkia Barrettia paljon pidempään ja tuomari olisi saanut kunnolla yrittää estellä tätä. Eiköhän tämä kuitenkin poi'i jonkin no DQ matsin WrestleManiaan. Parasta matsissa oli Ambrose varastaessaan IC-vyön, koska tästä voikin kehkeytyä jotain jännää.
Segmenttipainotteista bookkaamista. Ei tämä ollut niinkään ottelu, vaan pohjustus suuremmalle. Ei jäänyt paljon mieleen, paitsi Ambrosen näyttävät peruutus-clotheslinet. Tykkäsin kyllä vyön varastamisesta. Kaikenlainen tällainen attitude-kama maistuu kyllä.
luulokuningas kirjoitti: Druidit saapuvat ja kongi soi. Tosin kun annoin hetken tilanteen hautua, tajusin, että Wyattihan se siellä röllää. Wyattilta tuli taas pitkästä aikaa mielenkiintoista tekstiä. Jotenkin nämä promot tuntuvat toimivan paremmin liveyleisön edessä kuin nauhoitettuina. Itse ottelua en odota innolla, mutta Undertakerin olemuksessa ja entrancessa on jotain elämää suurempaa, että annetaan mennä.
Brayn jorinat ovat alkaneet totisesti jo kyllästyttämään. Tämä segmentti oli kyllä tavallaan jotain sellaista, miksi alun perin innostuin showpainista: yleisöä voi haukkua ja jallittaa miten tykkää, ja se kaikki kuuluu show'hun. Toisaalta tuntui vähän pahaltakin.
luulokuningas kirjoitti: Rusev vs John Cena
Tämän pitäisi nyt viimeistään todistaa kaikille, että sekä Rusev että John Cena ovat molemmat todella hyviä painijoita. Paini ei ole pelkkiä high-spotteja, mitkä etenkin Rusevilta tuntuvat olevan vähissä (tosin veikkaan että jos Rusev joskus kääntyy faceksi niin niitäkin tulee roimasti lisää), vaan paini on myös sitä olemusta kehässä. Kaikki ilmeet, eleet, itsensä sijoittaminen kehässä jne. on Rusevilla 10+, vaikka esim. hänen dropkickinsä ovatkin vähän löysiä välillä. Matsi oli todella kova. Lisäksi tämä ottelu tuntui menevän uniini, koska John Cenan crossfacen takia näin unta jostain Cena-titantronista, jossa joka toinen sekunti luki Chris Benoit. Lopetus oli myös huikea. Tietty viesti olisi ollut suurempi, jos Cena olisi joko luovuttanut tai jos lopetus olisi ollut ilman huijaamista, mutta Cena on Cena. Lisäksi tuo Cenan taistelu Accoladesta irti oli mielestäni todella viihdyttävää katsottavaa. Pst. Cena oli aika äänekäs koko matsin ajan, huomasko kukaan?
Kuten täälläkin on jo puitu, kuuluivat Cenan "swing!" -tyyliset komennot aika hyvin, mikä on toisaalta aika mielenkiintoistakin kuunneltavaa aina. Johtunee kielimuurista näiden miesten välillä, että Cena joutui niinkin selkeästi artikuloimaan spotteja. Ottelun katsoin lähes pilkkien, mutta yleisesti ottaen täytyy sanoa, ettei tuo Rusev kyllä oikein meikäläistä nappaa. Tiedä sitten, onko kyse juustoisesta gimmickistä ja sen tietynlaisesta ennalta arvattavuudesta ja täten tylsyydestä, mutta minua bulgaarin esiintymiset nykyään lähinnä haukotuttavat. Harmillista kyllä. :(
luulokuningas kirjoitti: Daniel Bryan vs. Roman Reigns
Hienosti vedetty molemmilta. Kun taustalla oli painotettu, että Reigns on vahvempi, mutta Bryan on parempi painija, niin tämän ympärille ottelu rakentuikin ja hieno ottelu siitä sitten tulikin. Surfboardista irtautuminen jalkavoimilla, superman punchin counteraus hienolla sivupotkulla, deathlockien counteraus häpeämättömillä läiminnöillä naamaan jne. Lisäksi tuo Bryanin suicidedivecombo, josta viimeinen päätyi Belly To Bellyyn oli hieno! Hyvin pelattu molempien vahvuuksilla, ja vaikka joku voisikin sanoa että Bryan tämän matsin kantoi, niin ainakin Reigns osoitti että oikean vastustajan kanssa hän saa aikaan loistomatsin. Siitä en tiedä, onko Lesnar oikea vastustaja, mutta mielenkiinnolla nyt odotetaan.
Hyvää analyysia taasen, alkaa Luulokingi olla lempparipainipostaajiani.

Tämäkin ottelu meni lähes pilkkien, joten pitänee katsoa uudestaan tuoreemmilla silmillä jossain vaiheessa. Tykkäsin kyllä kovasti ottelun tarinasta ja sähköisyydestä. Reignsin uran paras singles-matsi oli varattu juuri oikeaan paikkaan, eikä tuon jälkeen kyllä tunnu liian aikaiselta pushata Reignsiä kuuhun. Toivon mukaan Bryan olisi sitten ensimmäisiä haastajia jossain vaiheessa, eikä katoaisi jonnekin muita nuoria talentteja nostamaan. Erinomainen ottelu.
luulokuningas kirjoitti:Kokonaisuutena hyvä ns. väli-PPV, vaikka jotenkin tärkeämmältä PPV:ltä tämä tuntui kuin mikään muu ns. väli-PPV. Matseista mikään (pl. divamatsi) ei ollut mitään ajantuhlausta ja etenkin 2 vikaa matsia olivat todella kovia. Ainoa oikea pettymys oli IC-matsi. Yleisö oli aivan hirveän huono ja he tuntuivat heräävän vasta Cenan saapuessa kehään, mistä iso miinus kokonaistunnelmaan. Ehdin katsoa jonkun vartin Nashvillessä pidettyä RAW:ta, enkä ymmärrä miksei näitä kahta tapahtumaa olisi voitu kääntää päikseen. RAW Memphisissä, Fastlane Nashvillessä? Hassua, että Memphis oli 30 vuotta sitten yksi kovimmista painikaupungeista ja nyt kyseessä on varmaan hiljaisin PPV-kaupunki, mitä tässä olen vuoden sisään nähnyt.
On kyllä niin totta, että yleisö voi rikkoa show'n kuin show'n. Paikan päälle katsomaan tulleet vastaavat tapahtuman ja otteluiden sähköisyydestä, spottien toimivuudesta ja aika lailla kaikesta. Yleisö on kuin hupiohjelman naururaita: jos se kerta on olemassa, niin kannattaa naurua olla runsaasti. Miettikääpä nyt vaikka Frendit naururaidalla, jossa kerran tai pari kertaa 25 minuutin jakson aikana kourallinen ihmisiä tirskahtaa. Nauru tarttuu ja niin tekee myös paini-innostus. Näistä syistä arvosanaa PPV:lle on paha mennä antamaan, mutta käsikirjoituksesta jäi kyllä fiilis, että moni ottelu toimi lähinnä pohjustuksena. Antaisin tälle C:n.
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
Krizski
Viestit: 1226
Liittynyt: Ma 24.10.2011 18:58
Paikkakunta: Koskenkorva/Savonlinna

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja Krizski » Ke 25.02.2015 01:40

Täällä on ollut mukavasti pöhinää tapahtumasta, joten laitetaan myös omat mielipiteeni likoon.

- Openerina toiminut kuuden miehen mättö jätti mut aika kylmäksi. Ehkä sitä on tottunut todella tajunnan räjäyttäviin kuuden miehen mättöihin Shieldin ja Wyattien toimesta, jonka takia ihan ok mätöt eivät nostata fiiliksiä kattoon. Ryback vakuutti jälleen lyhyellä kehävisiitillään ja muutenkin herra on ollut lämpöisenä paluunsa jälkeen. Erick Rowanissa on potentiaalia varsinkin hahmon kannalta vaikka mihin, mutta jotenkin WWE on unohtanut hänen älykkyytensä matkan varrelle.
Kane taisi onnistua saamaan perille ainoastaan Chokeslamin painiliikkeenä, muuten jakeli lyöntejä tai potkuja. Ortonin paluu pedattiin lopun beat downilla, ei siis kovinkaan yllättänyt allekirjoittanutta. Soitetaan palaavan painijan musat päälle hänen sekaantuessa matsin jälkeisiin tapahtumiin ja palaava painija saapuu speedoissa kehään. Katuvaatteet nyt edes päälle... Tässä vaiheessa jo yleisö kuulosti todella vaisulta ja vaisu yleisö vääjäämättä vaikuttaa katselukokemukseen.

- Dustien feudissa on paljon potentiaalia, vaikka se tuntuu vieläkin alkaneen liian myöhään. Ottelu oli näppärä, jossa tarina oli vahvasti läsnä. Tuomari luultavasti mokasi lopetuksessa, se jäi häiritsemään, kun se käsi ei kolmatta kertaa sielä matossa käynyt, vaikka matsi siihen päättyi. Hieman WTF-fiilis lopetuksesta, mutta feudi jatkuu. Stardustin kehitystä odotan mielenkiinnolla, olen Codyn hahmoista varsinkin näistä häiriintyneistä ollut todella innoissani. Häiriintynyt Rhodes = paras Rhodes!!

- Diivojen matsi... Feudi ei nyt ole ollut mitenkään hohdokas ja eikä tämä ottelukaan sitä ollut. Muutama hieno spotti, mutta nopeasti se sitten loppuikin. Jäi niin paussitauon fiilis matsista. Ajatukseni harhailivat siihen kuinka hienoa NXT'ssä on se, että siellä naiset saavat arvostusta niin paljon enemmän tällä hetkellä. Lopetus enteilee feudin jatkoa ja ite jäin jännittyneenä odottelemaan Paigen topin lopullista hajoamista lopussa. Oli nimittäin lähellä boobsien näkyminen! Mut joo haluaisin päärosterissakin nähdä oikeasti samanlaista tykitystä naisten puolella kuin NXT'ssä. Kyllä he osaavat, jos heille se mahdollisuus edes suotaisiin.

- Joukkuemestaruusottelu viihdytti siihen asti, kun sitä kesti! Cesaro & Kidd on loistava paritus ja feudi Usojen kanssa on viihdyttänyt. Varsinkin naisten hyvät roolit tyttöystävinä ovat toimineet loistavasti. Erityisen paljon pidin lopetuksesta, koska siinä huomioitiin ottelun aikana tehty damage toisen Uson jalkaan. Innovatiivisia hetkiä, hyvää painia tarinalla, puhdas voitto haastajille ja uudet mestarit! Näen sieluni silmin tikapuuottelun tai vastaavan tulevaisuudessa näiden tiimien kesken.

- IC mestaruusottelu jätti valjun fiiliksen. Perus tv-ottelu, mutta ei sen suurempaa. Jälkimainingit nostattivat kuitenkin pientä hypeä tulevasta. Ambrose on hahmona niin erikoinen mieleltään ettei yhtään osaa arvata, mitä sieltä seuraavaksi tulee.

- Cena vs. Rusev US Titlestä onnistui hyvin! Cena leadasi matsia kovaäänisesti, joka välillä huvitti tosi paljon. Materiaalia Cena talk too much sarjaan tuli roppakaupalla. Rusev näytti ottelussa todella hyvältä noustessa Cenan isoista liikkeistä ylös ja esitti hyvin sitä entarteiment puoltaan varsinkin tarinankerronnallisesti.
Lopetus säväytti mut totaalisesti, mua ei edes haitannut se, että siinä piti tapahtua jotain kenkkumaista. Paljon pahempiakin sekaantumisia ja kusettamisia ollaan Cenan matseissa nähty. Low Blow + Superkick nassuun, Accolade päälle ja Cena on tyrmättynä kanveesissa. Onhan se aikamoinen temppu, että Cena saadaan tyrmätyksi. Teknillisesti Cena ei luovuttanut, mutta historian kirjoihiin merkitään submission, mitä ei ole tapahtunut Cenalle yli kymmeneen vuoteen. Se on oikeasti iso juttu! Diggasin todella paljon tuosta lopusta ja Rusev saatiin näyttämään erittäin mulkvistilta.

- HHH vs. Sting Maniaan! Segmentti onnistui todella hyvin ja nahkatakkin päälleen vetänyt Hunter toimitttaa hyvän promon! Erittäin tyylikkäästi toteutettu segmentti ja allekirjoitan segmentin hyvyyden toisten käyttäjien kanssa.

- Wyattin ja Takerin feudi kuuluu mulla kategoriaan ristiriitainen tapaus. Toisaalta en enää halua Takerin ottelevan streakin katkeamisen jälkeen, mutta heti kongin kolahdettua ihokarvat pomppasivat pystyyn ja fiilis nähdä Taker kehässä nostatti päätään. Wyattin promo tosiaan toimi todella hyvin liveyleisön edessä ja saapa nähdä koska kuollut mies vastaa Wyattin haasteeseen. Eniten kuviossa jännittää se, millaisena Taker sieltä saapuu. Täällä on heitelty jo hyviä vaihtoehtoja!

- Main Event toimitti juuri sen, mitä olin toivonut ennakkoon. Roman Reigns onnistui tähän asti uransa tärkeimmässä singles ottelussa! Vastassa oli tosiaan ehkä WWE'n paras painija, mutta juuri tätä Reigns on kaivannut uralleen. Ei jokainen ole sateentekijä kehässä, mutta oikeilla peliliikkeillä ja vastuksilla saadaan painija näyttämään hyvältä kehässä.
Hienon työn WWE teki kuviollaan ja iso kiitos Bryanille panoksestaan. Lopetuksesta haluan sanoa sen verran, että se palvelee juurikin Roman Reignsin suuntaan. Reingsin Spear on vaarallinen finisher, josta ei niin vain ponkaista irti. Ennen tätä Bryanin Running Kneestä ei olla ponkaistu irti, joten näin saatiin Spear > Running Knee WWE'n luomaan todellisuuteen.

- Kaksi viimeistä ottelua pelastivat shown. Muuten tapahtuma tuntui terästetyltä versiolta maanantai illan RAW'sta, joka vei kuvioita eteenpäin eli siinä suhteessa onnistunut PPV. Painillinen anti ei taas joukkuemestaruusmatsia ja illan kahta viimeistä ottelua ollut kovinkaan kummoista. Yleisö Memphiksessä oli alusta alkaen todella vaisu, mikä myös söi fiilistä tapahtuman heikoimmissa osuuksissa.


Surkea
Kehno
Heikko
Ok
Hyvä
Erinomainen
Loistava

Dolph Ziggler, Erick Rowan & Ryback vs. Seth Rollins, Kane & Big Show **½
Goldust vs. Stardust **½
The Usos vs. Cesaro & Kidd ***½
Nikki Bella vs. Paige *½
Bad News Barrett vs. Dean Ambrose **
Rusev vs. John Cena ****
Daniel Bryan vs. Roman Reigns ****
The Krizski Twitterissä
The Krizski Youtubessa
The Krizskin pelistriimejä Twitchissä

Diaryni:
WWE by Krizski viewtopic.php?f=5&t=7422

Uuden WWE PPV-veikkauksen ylituomari!
Vuoden 2013 kehittynein!!

Avatar
luulokuningas
Viestit: 813
Liittynyt: Ma 23.02.2004 18:52

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja luulokuningas » Ke 25.02.2015 03:09

enska kirjoitti: Tästä kyllä täysin eri mieltä. Mielestäni juuri promottaminen on ollut yksi Stingin vahvuuksista aina. Nyt kaiken lisäksi kiinnostaa tosi paljon kuulla, mitä mies Triple H:sta ja WWE:stä ajattelee.
Mikkitaidot ovat hyvät; ääni ei. Sama juttu esim. Mike Tenayssa. Hyvää ja informatiivistä asiaa, mutta en kestä hänen puheääntään.
Krizski kirjoitti:Eniten kuviossa jännittää se, millaisena Taker sieltä saapuu. Täällä on heitelty jo hyviä vaihtoehtoja!
Ehkä sieltä saapuu sellainen harmaantunut Mark Calaway, joka sanoo Wyattille vain että pidä tunkkis ei musta ole tähän enää.
"Sometime people think you have to take viagra because you have to or you need to. I take viagra because I can."
-Teddy Long

Avatar
Krizski
Viestit: 1226
Liittynyt: Ma 24.10.2011 18:58
Paikkakunta: Koskenkorva/Savonlinna

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja Krizski » Ke 25.02.2015 03:47

luulokuningas kirjoitti: Ehkä sieltä saapuu sellainen harmaantunut Mark Calaway, joka sanoo Wyattille vain että pidä tunkkis ei musta ole tähän enää.
Joo nähdään eeppinen staredown harmaantuneen Takerin ja Wyattin välillä, joka päättyy näin

Kuva
The Krizski Twitterissä
The Krizski Youtubessa
The Krizskin pelistriimejä Twitchissä

Diaryni:
WWE by Krizski viewtopic.php?f=5&t=7422

Uuden WWE PPV-veikkauksen ylituomari!
Vuoden 2013 kehittynein!!

Avatar
Griffin
Viestit: 1097
Liittynyt: Ti 30.09.2008 17:39

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja Griffin » Ke 25.02.2015 09:48

Haistan hivenen ristiriitaa; Samaan aikaan toivotaan, että Sting ryhtyy promottamaan mutta Undertaker ei saisi ilmestyä vasta, kuin 'Maniassa.

Itse ainakin elän siinä, että kumpikin näistä on niitä salaperäisiä hahmoja. Tuollaisia mysteerisiä möhkäleitä. Ja mitä muuta yhteistä heillä on? Kumpikin pelaavat toisten mielellä. Undertaker voi puolestani palata vasta 'Maniassa mutta se vaatii jotain muutakin. Oli se sitten epämääräisiä videoklippejä tai valojen kanssa kikkailua, kunhan on jotain muutakin, kun Bray Wyattin promot. Stingin koen juuri nyt toimivan näin. Hänhän leikkii Triple H:n mielellä ja pyrkii sekoittamaan tätä. En koe, että Stingin pitäisi avata sanaista arkkuaan ja alkaa rautalangasta vääntämään syitä olemassa oloonsa. Realisuudessa hän nyt kuitenkin on täällä ja tehnyt siirtonsa Hunteria kohtaan, joka oli ajaa Hunterin ulos vallasta (WWE:stä) ja hetkellisesti ajoikin. Triple H on päätellyt, että tässä on nyt joku WCW vs. WWE-asetelma ja sen mukaan eletään. Sting kun ei avaa motiivejaan niin on tyydyttävä Triple H:n päätelmään. Miksi tuota pitäisi sen enempää avata, kun samalla se tietyllä tavalla rikkoisi Stingin mystisyyden kilpeä, jota hän tällä hetkellä kantaa.

Sting tuo itsessään jo tunnelmaa mutta uskoisin, että yhä enemmän, kun feudi pidetään tälläisenä. Jos Sting tuosta saapuisi ja vetäisi puolen tunnin promon koskien WCW:tä, WWE:tä, koko 90-luvun lopun ja 2000-luvun alun tapahtumia sekä antaisi selvät motiivinsa niin mielestäni se repisi oikeastaan kaiken, jota tähän on nyt saatu rakennettua. Oli sitten hyvä promottaja tai ei. Puolestaan tälläiset, "See you at Mania"-heitot ovat tervetulleita, sillä siinä pysyy se mystisyys ja tuollainen lyhyt "uhkaus" on se, joka sopii Stingin hahmoon. Samoin, kun Undertaker pysyy mystisyyden muotissaan aina Maniaan asti, jolloin vasta sisääntulon loputtua ja valojen myötä syntyy se upea hetki, kun legenda "paljastuu".

Ja kertokaa toki jos olen väärässä mutta... Olen elänyt siinä uskossa, että Surffari-Sting oli se kova promottaja. Syy on yksinkertainen; siihen se sopii. Salaperäisen hahmon ei ikinä pidä olla kovin puhelias, sillä usein se murtaa juuri sen salaperäisyyden. Toki poikkeuksia on, kuten Bray Wyatt, joka kylläkin puhuu vain sekavia. Olihan Undertakerkin hyvä promottamaan, kun hän oli eri hahmolla. Erittäin uskottava bad ass. Siltikin, hänen ei missään nimessä nyt pitäisi ilmestyä pitämään mitään luentoa vaan pysyä siellä "pimennossa".

Ajatus tiivistettynä on se, että antaa Stingin olla hiljaa ja pitää yllään leikkejä, jotka kohdistuvat Triple H:n mieleen. Hunter on sen verran hyvä promottaja sekä esiintyjä, että uskon hänen promojensa riittävän syventämään tätä kuviota. Pahimmillaan Stingin motiivien avaaminen aiheuttaisi sen, että tämän kuvion syvin olemus kuolisi. Tämä puolestaan vaikuttaisi ehkä siihen tunnelmaan, joka tulee olemaan tämän ottelun vahvuus - aivan kuten Undertakerilla ja Bray Wyattillakin.

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja enska » Ke 25.02.2015 12:16

Kyllä Sting olisi saanut Fastlanessa puhua. Tulinen keskustelu Hoon kanssa olisi voinut sytyttää tämän kuvion liekkeihin, mutta nyt meininki on vähän mälsä. Nautin feudin symboliikasta kyllä (Stingin ensimmäinen WWE-feudi on itse WWE:tä vastaan), mutta se yksinään ei oikein riitä. Stingin puhuminen toisi kuvioon paitsi tulisuutta myös sisältöä.

kossi5
Viestit: 637
Liittynyt: La 16.06.2007 21:01
Paikkakunta: Helsingin Herra

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja kossi5 » Ke 25.02.2015 12:40

En ole juurikaan lukenut viestejänne, joten en tiedä onko jo otettu esille. IMO yksi tapahtuman parhaista oli Stardust (Cody!). Vaikka hahmo ois kuinka typerä, niin Cody vetää sen hienosti. Todellinen multitalentti. Toivottavasti single uraa vielä pukkaa tämän jälkeen.
Seeing Seth Rollins penis isn't how I was expecting to start off my day.
[X] Stingin paluu oli hyvä veto ja minä syön hatullisen lehtiä!

Avatar
Griffin
Viestit: 1097
Liittynyt: Ti 30.09.2008 17:39

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja Griffin » Ke 25.02.2015 12:49

Haluatko avata vähän?

Ymmärrän kyllä mitä haet mutta itse koen, että juuri se "liiallinen" sisältö voisi tässä kohtaa tehdä enemmän hallaa. Stingin hahmon tärkein elementti on kuitenkin se mystisyys ja salaperäisyys, jota tällä motiivien avautumisella mielestäni vahingoitettaisiin. Feudin symboliikka on toimiva, kuten totesit. Siltikään en näkisi parhaana vaihtoehtona, että tästä tehtäisi liian selvä WCW vs. WWE vastakkainasettelu, jota se toki on, kun ajetellaan näitä herroja, jotka tässä ovat osallisena. Tarkoitankin, että tällä hetkellä kaikki perustuu Triple Hoon päätelmiin Stingin motiiveista. Miksi siis repiä sitä auki ja samalla tehdä jotain, mikä ei yksinkertaisesti sovi Stingin hahmolle?

Voin olla hyvin paljon väärässäkin mutta näkisin parhaana sen, että feudia kuljetettaisiin kohti 'Maniaa samalla periaattella, kuin tähänkin asti. Triple H tuntee itsensä, perintönsä, työnsä ja kunniansa uhatuksi sekä loukatuksi, kun taas Sting jatkaa kiusoitteluaan (jota tässä kohtaa pitäisi tapahtua jo huomattavasti mittavammin) ja pyrkii hahmolleen ominaisilla piirteillä pääsemään Hunterin pään sisälle. Näihin hahmolle ominaisiin piirteisiin ei lukeudu se, että hän ottaa mikrofonin kouraan ja alkaa selventää tarkoitusperiään sekä motiivejaan.

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja enska » Ke 25.02.2015 13:03

Eipä siinä mitään avaamista ole. Olisi vain yksinkertaisesti kiinnostavampaa settiä, jos Sting laukoisi tämänkaltaisia promoja – eritoten nyt, kun feudin lähtökohta on ainutlaatuinen ja hiton mielenkiintoinen. Itse matsi ei siis suinkaan ole se, mitä odotan, vaan Stingin ja Hoplan pitkät ja vihaiset keskustelut vanhoista haavoista.

Avatar
Borga
Viestit: 265
Liittynyt: Su 09.05.2004 12:02

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja Borga » Ke 25.02.2015 14:42

Siis eihän tässä ole mitään kysymystäkään, tottakai pitäisi antaa Stingille mikki. Mikään piipittäjä ole, ite ootte piipittäjiä. Ainoo syy (todnäk) miksi pidetään nyt ilman mikkiä ja tuommoisena mystisempänä hahmona, niin iso osa WWE:n nykykatsojista tuskin edes muistavat ko. hahmon edesottamuksia WCW:ssä, mitä nyt WWE Networkin ym. kautta nähneet. Helpompi lähteä ns. alusta rakentamaan Stingiä WWE:ssä, kun ei anneta mikkiä ja jätetään paljon päättelemisen varaan.

Tai jotain.

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ke 25.02.2015 19:11

Ymmärrän Griffinin pointit, joita hän perusteli todella hyvin. Jossain määrin tuo kuulostaa smarkkailulta, mutta ei välttämättä.

Itsekin janoaisin kuvioon jotakin lisäleiskaa. Tällaisenaan meno on minun makuuni vähän tylsää, eikä sitä fiilistä helpota se, että kuvio on todella ennalta arvattava – vai uskooko joku Stingin häviävän Maniassa Triple H:lle? Koska kuvio muutoin on siis jo selvää pässinlihaa, voisi hyvin kirjoitettu promosota tehdä tästä kovaa settiä. Totta kyllä tosin sekin, että WWE on aloittanut buildin hyvin eri tavalla, joten ei sellainen suurempi chattaily tässä vaiheessa ehkä toimisi. Paha sanoa, vaikka toisaalta uskon, että jos WWE yrittää, niin eivät he vahingossa onnistu kusemaan tätä.

Griffinin kommentit osittain muistuttavat niistä puheista, että Roman Reignsille ei pitäisi antaa mikkiä, vaan manageri. Mikä sen tylsempää? On totta, että Reigns on ollut omimmillaan tuollaisena badass-henkisenä tyyppinä, mutta kyllä hänen ehdottomasti puhua pitää eikä vain kahta lausetta kerrallaan.

Tiivistettynä: Griffiniltä hyviä pointteja, mutta kyllä tähän kuvioon jotain muutakin kaivattaisiin kuin Triple H:n valitteluita ja noita Stingin halvannäköisiä trikkejä.
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
luulokuningas
Viestit: 813
Liittynyt: Ma 23.02.2004 18:52

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja luulokuningas » Ke 25.02.2015 19:16

Darien Fawks kirjoitti: Itsekin janoaisin kuvioon jotakin lisäleiskaa. Tällaisenaan meno on minun makuuni vähän tylsää, eikä sitä fiilistä helpota se, että kuvio on todella ennalta arvattava – vai uskooko joku Stingin häviävän Maniassa Triple H:lle? Koska kuvio muutoin on siis jo selvää pässinlihaa, voisi hyvin kirjoitettu promosota tehdä tästä kovaa settiä. Totta kyllä tosin sekin, että WWE on aloittanut buildin hyvin eri tavalla, joten ei sellainen suurempi chattaily tässä vaiheessa ehkä toimisi. Paha sanoa, vaikka toisaalta uskon, että jos WWE yrittää, niin eivät he vahingossa onnistu kusemaan tätä.
Toisaalta WWE on myös markkinoinut tätä matsia pitkälti WCW vs. WWE -tyylisenä matsina, joten eiköhän joku backstagen sankari keksi käydä kuiskimassa Vincen korvaan kuinka pahalta se saa WWE:n näyttämään jos HHH ei voita. Lisäksi eikös vielä ainakin viimeisiin vuosiin asti HHH:lla ole ollut aikamoinen halu päästä CM Punkien ja Brock Lesnarien läpi voittajana?

No joo, toivottavasti pelkoni on aiheeton. Ei koko matsia kannata mielestäni edes järjestää, jos Sting ei voita. Onneksi WrestleMania on perinteisesti tietynlainen hyvänmielen tapahtuma, joten pelon pitäisi olla aiheeton.
"Sometime people think you have to take viagra because you have to or you need to. I take viagra because I can."
-Teddy Long

Avatar
Darien Fawks
Viestit: 3765
Liittynyt: Pe 09.04.2004 15:04
Paikkakunta: Pääkaupunki

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja Darien Fawks » Ke 25.02.2015 19:35

luulokuningas kirjoitti:
Darien Fawks kirjoitti: Itsekin janoaisin kuvioon jotakin lisäleiskaa. Tällaisenaan meno on minun makuuni vähän tylsää, eikä sitä fiilistä helpota se, että kuvio on todella ennalta arvattava – vai uskooko joku Stingin häviävän Maniassa Triple H:lle? Koska kuvio muutoin on siis jo selvää pässinlihaa, voisi hyvin kirjoitettu promosota tehdä tästä kovaa settiä. Totta kyllä tosin sekin, että WWE on aloittanut buildin hyvin eri tavalla, joten ei sellainen suurempi chattaily tässä vaiheessa ehkä toimisi. Paha sanoa, vaikka toisaalta uskon, että jos WWE yrittää, niin eivät he vahingossa onnistu kusemaan tätä.
Toisaalta WWE on myös markkinoinut tätä matsia pitkälti WCW vs. WWE -tyylisenä matsina, joten eiköhän joku backstagen sankari keksi käydä kuiskimassa Vincen korvaan kuinka pahalta se saa WWE:n näyttämään jos HHH ei voita. Lisäksi eikös vielä ainakin viimeisiin vuosiin asti HHH:lla ole ollut aikamoinen halu päästä CM Punkien ja Brock Lesnarien läpi voittajana?
Mielestäni tuo "WCW vs. WWE" onkin oikeastaan juuri se kulma, jolla WWE yrittää tähän kuvioon saada edes jotain kiistanalaisuutta ja jännitettävyyttä. Totuus kuitenkin on, että kayfabe on kuollut, eikä Vinceä varmastikaan kiinnosta "WWE:n kunnia" yhtä paljon kuin hyvä bisnes ja WWE:n maine reiluna ja itsensä kevyesti ottavana megakorporaationa. Jännä juttu, mutta edesmenneen "WCW:n voitto" on tässä tapauksessa best for business.
luulokuningas kirjoitti:No joo, toivottavasti pelkoni on aiheeton. Ei koko matsia kannata mielestäni edes järjestää, jos Sting ei voita. Onneksi WrestleMania on perinteisesti tietynlainen hyvänmielen tapahtuma, joten pelon pitäisi olla aiheeton.
Naulan kantaosaan osuu tuo lihavoitu tekstinpätkä.
Uudistunut, entistä parempi Kielisirkus:

http://kielisirkus.blogspot.fi/

Avatar
What
Viestit: 3066
Liittynyt: To 20.07.2006 13:07
Paikkakunta: Rivers Mouth

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja What » Ke 25.02.2015 20:50

Paljon ollut keskustelua, kaikki jo sanottu. Totean, että kokonaisuudessaan oli hyvinkin odotusten mukainen tapahtuma. Ei pettänyt, mutta ei myöskään ylittänyt odotuksia.

Rowan, Ryback & Ziggler VS. The Authority C+
Stardust VS. Goldust B-
Usos VS. Kidd & Cesaro B
HHH & Sting kohtaa kasvokkain B+
Paige VS. Nikki C
Ambrose VS. Barrett C+
Cena VS. Rusev B
Bryan VS. Reigns B+ (illan paras)

Avatar
Saimou
Moderaattori
Viestit: 1459
Liittynyt: Ke 10.11.2004 22:51
Paikkakunta: Vasa

Re: WWE Fastlane 22.02.2015

Viesti Kirjoittaja Saimou » Ke 25.02.2015 23:24

Ei, kaikki ei ole sanottu. Muutama huomio maanantaina katsotusta show'sta:

- Case Sting. Itselle on tullut ukon mystisiä videoita ja hiljaista heilumista katsellessa mieleen sellainen kysymys, että hahmottavatkohan monetkaan katsojat kuinka vanha Stinger oikeasti on. Tämä "epäinhimillistäminen" voisi olla tietoinen keino hämärtää pitkää uraa ja paketoida Korppimies enemmän tripleh:na kuin ricflairina.

- Huonon yleisön lisäksi Dustien taistoa latisti vanha kunnon helmasynti, buildin ja ottelutarinan mismatch. Vielä ennen matsia Goldust uhosi isälleen kuinka Codysta pitää hakata Stardust pois, ja sitten itse matsissa vanhempi Rhodes veti hyvin puhdasta linjaa ja oli lopulta onnellinen roll-up-voitosta. Toinen ongelma on, että kuvio oli kohtuullisen kuuma vuosi sitten. Misty paalun nokkaan ja 10 000 nastaa kehiin Maniassa sanon minä. Okei, en sano, mutta oli pakko päästä kirjoittamaan tuo.

- Rusev vs. Cenan olisin buukannut niin, että Cena olisi ottanut nyt puhtaan voiton Rusevista (kyllä), Rusevin hahmo olisi liikahtanut pari naksausta suuntaan "pakkomielteinen hermoraunio" ja kaikkien järkytykseksi ryssä olisi juhlinut voittoa itsestään John Cenasta Areenoista Suurimmalla. Mutta kyllä tämä perinteinenkin kaava menettelee, vihjaukset Rusevin menettämästä overnessista Fastlanessa ovat naurettavia.

- Pääottelu oli buukattu ainoalla oikealla tavalla, pidin. Rumblen jälkeen kirjoitin, etten näe, kuinka Roman saataisiin parissa kuukaudessa Manian pääottelun veroiseksi jantteriksi. Onneksi WWE:llä ja strong-style Bryanilla oli vastaus.

Kokonaisuutena yllättävän lattea, yhden matsin tapahtuma. Yleisö oli tässä Wade Barrettin veroinen, kaiken ympärillään olevan overnessin pohjattomaan kitaansa imaiseva musta aukko.

Vastaa Viestiin