Foorumiarkisto

← Yleinen keskustelu

Katse kristallipalloon

Joka vuosi WrestlingAlert pyörittää veikkauskilpailua, jossa pyritään arvaamaan matsien voittajat oikein. Tässä veikkauskilpailussa ei ole kuitenkaan kyse siitä, vaan jostain ihan muusta: nimittäin itse matsien veikkaamisesta. Kilpailuhengen lisäksi tästä saa irti muutakin, sillä vuoden päästä on hauska tulla tähän ketjuun muistelemaan, minkälaisia otteluita ja PPV:itä sitä tuli silloin tammikuussa odotettua.

Homman nimi on siis se, että osallistuja pyrkii tämän kuukauden aikana veikkaamaan, miltä vuoden PPV:t tulevat näyttämään. En ota mukaan kaikkia PPV:itä, sillä siinä olisi liikaa hommaa. Sen sijaan mukana on vain suuret PPV:t, joihin lukeutuvat WrestleMania, Lockdown, Slammiversary, SummerSlam, Bound for Glory ja Survivor Series. Näiden PPV:iden korttien hahmottamisen lisäksi pisteitä voi repiä mm. veikkaamalla Money in the Bank -matsin voittajan oikein. Kyse on siis todellisesta arpapelistä, vaikka kyllä joitakin otteluita pystyy ihan järjelläkin funtsimaan. Esimerkiksi Survivor Seriesin korttia on kyllä erittäin vaikea tässä vaiheessa vuotta veikata, mutta sehän vain tekee pistekilpailusta kuumemman, kun lähestytään kilpailun loppua.

Pisteytys menee niin, että aina, kun arvaa jonkin ottelun oikein (esim. että 'Maniassa oteltaisiin Undertaker vs. Shawn Michaels), saa viisi pistettä. Jos vielä sen lisäksi, että arvaa matsin oikein, arvaa myös matsin voittajan oikein, saa yhteensä täydet kymmenen pistettä.

Jos sattuisi käymään niin, että osallistuja veikkaa 'Maniaan juuri tuota äsköistä Undertaker vs. Michaels -matsia, mutta sinne bookataankin vaikkapa Triple H vs. Michaels, ei veikkauksesta saa yhtään pistettä. Porsaanreikänä on kuitenkin se, että jos on veikannut Michaelsin häviävän Undertakerille, ja Michaels sitten menee häviämään esim. nyt sille Hunterille ottelunsa, saa veikkauksesta yhden pisteen. Eli vaikka ei arvaisi sitä, missä ottelussa joku tulee painimaan, mutta arvaa sen, että häviääkö/voittaako painija matsin, saa pisteen.

Käytännössä kyse on siis korttien veikkaamisesta, mutta jos Fortunan kosketus ei helli osallistujaa korttien kanssa, voi pelastus löytyä bonuspisteistä. Bonuspisteisiin kuuluvat Royal Rumble -matsin voittajan veikkaaminen oikein, Money in the Bank -matsin voittajan veikkaaminen oikein, King of the Mountain -matsin voittajan veikkaaminen oikein, muutama muu vastaavanlainen kysymys, seuraavien maailmanmestareiden veikkaaminen oikein sekä erikoisbonusveikkaukset*.

* Erikoisbonuskysymykset ovat riskaabeleita jokerikortteja; väärä vastaus vähentää pisteitä, oikea vastaus lisää niitä runsaasti. Lyhyesti erikoisbonuskysymyksissä on kyse siitä, että osallistuja veikkaa jonkin tietyn tapahtuman, jonka hän olettaa vuoden aikana tapahtuvan. Se voi olla jokin näistä: tietyn painijan potkut, tietyn painijan kuolema, tietyn painijan mestaruusvoitto (vaikkei se tapahtuisikaan missään suurimmista PPV:istä), tietyn painijan palkkaus, tietyn painijan loukkaantuminen tai tietyn painijan face/heel-turn. Väärästä veikkauksesta lähtee viisi pistettä, oikeasta saa 15 pistettä. Erikoisbonuskysymyksiin ei ole pakko vastata mitään, jos ei tahdo riskeerata.

Eiköhän tässä ollut jo tarpeeksi selittelyä? Jos jotain kysymyksiä herää, niin avatkaa vaan rohkeasti suunne. Royal Rumblea en ottanut äänestykseen mukaan, sillä sen korttia on jo alettu rakentelemaan, mutta tosiaan Royal Rumble -ottelun voittajaa kuuluu veikata.

Osallistuminen tapahtuu niinkin helpolla tavalla kuin alla olevan lomakkeen täyttämisellä. Sanotaan nyt niin, että osallistuminen on mahdollista Royal Rumbleen asti. Sen jälkeen on turha enää yrittää hypätä kelkkaan mukaan. Myöskin alkuperäisiä viestejä on turha yrittää muokata jälkeenpäin; kopsaan ja tallennan ne tietokoneelleni.

Heitän jokaiseen PPV:hen oletusmatsimääräksi kahdeksan, mutta sitä saa ihan oman maun mukaan muuttaa. Jos epäilee, että vaikkapa SummerSlamissa käydään vain kaksi ottelua, niin siitä vaan.

WWE

WrestleMania 26
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

SummerSlam
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Survivor Series
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.


TNA

Lockdown
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Slammiversary
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Bound for Glory
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.


Bonuskysymykset
Royal Rumblen voittaja:
Money in the Bankin voittaja:
King of the Mountainin voittaja:
Seuraava WWE-mestari:
Seuraava WWE World Heavyweight -mestari:
Seuraava TNA World Heavyweight -mestari:
Seuraavat TNA World Tag Team -mestarit:
Otteleeko The Undertaker Survivor Seriesissä?:
Otteleeko Hulk Hogan Bound for Gloryssa?:
Jos Mr. Kennedy palaa, tapahtuuko hänen paluunsa TNA:ssa vai WWE:ssä?:

Erikoisbonuskysymykset:
– kuka saa potkut, kenet palkataan TNA:han tai WWE:hen, kuka menehtyy, kuka loukkaantuu, kuka voittaa jonkin tietyn mestaruuden, kuka tekee face- tai heel-turnin? Huom. osallistuminen omalla vastuulla! Väärästä veikkauksesta –5p, oikeasta +15p.








En laita nyt tähän hätään enempää bonuskysymyksiä; niitä voin lisäillä vaikkapa joka kuukausi. Nyt osallistuminen vaatii siis vain sitä, että täyttää jokaisen PPV:n kortit niin, miten odottaa niiden oikeassa elämässä täyttyvän ja että vastaa yllä oleviin bonuskysymyksiin. Bonuskysymyksiä lisäilen siis myöhemminkin, mutta kortit pitää lyödä ennen Rumblea lukkoon. Myös erikoisbonuskysymyksiin pitää heittää veikkaukset ennen Rumblea. Heitetäänpäs loppuun vielä pieni tiivistys.

– Oikein veikatusta ottelusta +5p.
– Oikein veikatusta voittajasta +1p. Jos kuitenkin veikkaa sekä ottelun että voittajan oikein, on tuloksena +10p.
– Oikein veikatusta uudesta mestarista +1p.
– Bonuskysymyksistä +10p.
– Erikoisbonuskysymyksistä joko +15p tai –5p.
– Jos oikein veikattu matsi täsmää matsijärjestyksen kanssa, on tuloksena +5p. Jos käy niin, että veikkaa sekä matsin, sen voittajan että oikean paikan kortissa oikein, on tuloksena +20p.

Jep, hep. Homma siis päättyy Survivor Seriesiin. Uudet bonuskysymykset heitän joka kuukausi.

Toivottavasti homma saa paljon osallistujia. :o
Onko siinä mitään järkeä, että veikataan ihmisten kuolemia? Mielestäni moraalitonta ja typerää. "Jes, se kuoli! Sain pisteitä!" Loukkaantumisista voisi sanoa hieman samaa...

TNA:ta en tällä hetkellä edes seuraa, joten lienee ylipäätään turha lähteä tuohon mukaan.
Mielenkiintoinen idea, johon minulla olisi pieni parannusehdotus.

Kaikki meistä eivät katso kumpaakin promootiota, sillä monilla on muutakin tekemistä kuin katsoa painia koko ajan. Osa ei taas pidä toisen promootion tuotteesta, vaan seuraa esim. ainoastaan TNA:ta.

Tuolla systeemillä ne, jotka seuraavat sekä WWE:tä että TNA:ta ovat etulyöntiasemassa. Jos seuraa vain yhtä promootiota, ei yleensä tiedä kovinkaan hyvin mitä toisessa promootiossa tapahtuu. Itse en tiedä yhtään mitään TNA:sta tai sen painijoiden asemasta, joten minun on vaikeaa veikata TNA:n tulevaisuutta.

Asia voitaisiin ratkaista luomalla kolme sarjaa: TNA-ennustukset, WWE-ennustukset ja kaikki ennustukset. Tällöin yhtä promootiota seuraavat voisivat onnistua sen promootion ennustuksessa ja überfanit molemmissa ja kokonaisuudessa.
Darien Fawks kirjoitti:
Onko siinä mitään järkeä, että veikataan ihmisten kuolemia? Mielestäni moraalitonta ja typerää. "Jes, se kuoli! Sain pisteitä!" Loukkaantumisista voisi sanoa hieman samaa...

TNA:ta en tällä hetkellä edes seuraa, joten lienee ylipäätään turha lähteä tuohon mukaan.


Tämän takia sinä keräät magneetin lailla ääniä etsittäessä vuoden kuivinta postaajaa. :|

Merovingille sen verran, että menee kyllä melko sekavaksi. Ei se kilpailun voittaminen nyt kaikki kaikessa ole; lähinnä on hauskaa sitten jälkeenpäin tarkastella, minkälaista vuotta oli odottanut ja minkälaisen sai. Pistepörssi on vähän niin kuin lisämauste.
enska kirjoitti:
Darien Fawks kirjoitti:
Onko siinä mitään järkeä, että veikataan ihmisten kuolemia? Mielestäni moraalitonta ja typerää. "Jes, se kuoli! Sain pisteitä!" Loukkaantumisista voisi sanoa hieman samaa...

TNA:ta en tällä hetkellä edes seuraa, joten lienee ylipäätään turha lähteä tuohon mukaan.


Tämän takia sinä keräät magneetin lailla ääniä etsittäessä vuoden kuivinta postaajaa. :|


Ok.
Loistava idea, mutta yhtä asiaa on pakko täsmentää tässä pistelaskussa vielä, kun olen tyhmä. Saako tuon mainitsemasi yhden pisteen siis siitä, että on veikannut jonkun painijan korttiinsa ja veikkaa oikein, häviääkö/voittaako kys. painija kys. tapahtumassa, vaikka tämä painisikin jotain aivan toista vastaan?

Eli siis jos vaikka veikkaa näin:

WrestleMania 24
1. Chris Jericho vs. The Shockmaster
2. Hornswoggle vs. Mini Max

ja oikeasti WM:ssä ei nähdäkään Mini Maxia ja sen sijaan Chris Jericho voittaa Hornswogglen ja The Shockmaster jobbaa The Great Khalille.. Saako tässä tapauksessa 3 pistettä, koska on tiennyt, että Jericho voittaa ja Hornswoggle sekä Shockmaster häviävät, vai meneekö tämä laskenta jotenkin muuten?

Sivuseikkahan tämä pistelasku sinänsä on, koska koko juttu on lähinnä hauskaa hakuammuntaa (vaikka toki minä tulen kaikki voittamaan), mutta tämän ajattelin tarkentaa. Niin ja saatan sitten olla myös kuiva, mutta on tuossa "Hei! Jake Roberts kuoli, mutta onneksi veikkaisin sen oikein niin saan 15 pistettä ja nousen ykköseksi" -ajatuksessa jotain rujon absurdia.

Ja ei kai tuo TNA/WWE -erottelu nyt niin kova homma olisi? Laskisi jokaisen tyypin WWE- ja TNA-veikkauksien pisteet erikseen ja lisäksi sitten yhteen, ja sitten ne jotka haluavat veikata vain toisen tapahtuman juttuja, ovat mukana tietenkin vain siinä toisen promootion taulukossa (+ yhteistaulukossa, jossa tosin tuskin ovat huippusijoilla).
Kuinkakohan moni päätyy miinuksille, kun alkaa hieman ahnehtimaan erikoisbonuskysymysten kanssa :wink:

Pakko sanoa, että todella hyvä idea. Varmasti tulen veikkaamaan piakkoin.

Btw, jos veikkaa korttiin tag team ottelua, ja yksi veikkaamistani painijoista on esim. tag teamissa joka häviää, saako tuosta yhtään pistettä vai pitääkö hävinneen tag teamin olla kokonaisuudessan oikein veikattu?

Siis esim. veikkaan että jossain tapahtumassa nähdään ottelu, jossa DX voittaa Edgen ja Chris Jerichon. Oikeasti kyseisessä tapahtumassa nähtäisinkiin sitten ottelu, jossa Hart Dynasty voittaa Edgen ja Batistan. Saako tuosta pisteen, vai puoli pistettä vaiko ei mitään?
Hauskoja lisäkysymyksiä.

- Halvaantuuko/kuoleeko Kurt Angle kehään? (Tästä pitäisi olla monelle helppoja pisteitä tarjolla.)

- Vaikuttaako Hulk Hogan TNA:ssa enää Bound For Gloryn aikaan?

- Nähdäänkö Hulk Hogan WWE:ssä vuonna 2010?

- Ostaako WWE TNA:n vuonna 2010?

- Debytoiko Nick Hogan TNA:ssa?

- Kuinka kauan Scott Hall on TNA:n palkkalistoilla?
Darien Fawks kirjoitti:
enska kirjoitti:
Darien Fawks kirjoitti:
Onko siinä mitään järkeä, että veikataan ihmisten kuolemia? Mielestäni moraalitonta ja typerää. "Jes, se kuoli! Sain pisteitä!" Loukkaantumisista voisi sanoa hieman samaa...

TNA:ta en tällä hetkellä edes seuraa, joten lienee ylipäätään turha lähteä tuohon mukaan.


Tämän takia sinä keräät magneetin lailla ääniä etsittäessä vuoden kuivinta postaajaa. :|


Ok.

No en kyllä minäkään haluaisi tälläisiä ruveta veikkaamaan.
Captain Charisma kirjoitti:
Hauskoja lisäkysymyksiä.

- Halvaantuuko/kuoleeko Kurt Angle kehään? (Tästä pitäisi olla monelle helppoja pisteitä tarjolla.)

- Vaikuttaako Hulk Hogan TNA:ssa enää Bound For Gloryn aikaan?

- Nähdäänkö Hulk Hogan WWE:ssä vuonna 2010?

- Ostaako WWE TNA:n vuonna 2010?


:| Vuoden tähän asti surkuhupaisin kommentti.

Mielestäni loistava idea, joka ehkää kaipaa vielä pientä viilausta. Ja lisäkysymysten vääristä vastauksista rokottaminen on erittäin ovelaa. Ehdottomasti osallistun kunhan vaan saadaan nuo säännöt lyötyä lopullisesti lukkoon.
takaovi kirjoitti:
Captain Charisma kirjoitti:
Hauskoja lisäkysymyksiä.

- Halvaantuuko/kuoleeko Kurt Angle kehään? (Tästä pitäisi olla monelle helppoja pisteitä tarjolla.)

- Vaikuttaako Hulk Hogan TNA:ssa enää Bound For Gloryn aikaan?

- Nähdäänkö Hulk Hogan WWE:ssä vuonna 2010?

- Ostaako WWE TNA:n vuonna 2010?


:| Vuoden tähän asti surkuhupaisin kommentti.



Mikä siinä niin surkuhupaisaa oli? Aloituspostissakin jo oli kysymys "Kuka menehtyy?" ja kun kerran monet ovat jo 2006 vuodesta povanneet Anglelle tuollaista kohtaloa, niin eikö se olisi ihan hyvä kysymys?

E: TNA:ta voisin kyllä ihan huvin vuoksi veikkailla.
Ihmisille pitäisi ennen internetiin päästämistä tehdä jonkinlainen testi, joka mittaa kuinka kovasti kukkahattu kiristää päätä.
MutiM kirjoitti:
Ihmisille pitäisi ennen internetiin päästämistä tehdä jonkinlainen testi, joka mittaa kuinka kovasti kukkahattu kiristää päätä.


Ja jos ei tarpeeksi, niin bännit koko internettiin. Hyvä idea! :wink:

En pistä pahakseni, jos minua pidetään moraalinvartijana. Eikö se kuitenkin hieno asia vartijoida? :P
Darien Fawks kirjoitti:
En pistä pahakseni, jos minua pidetään moraalinvartijana. Eikö se kuitenkin hieno asia vartijoida?

On, jos olet kukkahattu.
Joo, pistäkää vaan reilusti parannusehdotuksia kehiin. Melko vaikea homma toteuttaa ilman muiden apua, joten auttakaa vaan.

Kenitykselle en viitsi nyt jurrissa ruveta tarkemmin selittämään, mutta hyvä pointti ja käyn asiaan käsiksi huomenna. :D
Idea on aivan loistava, yritän ainakin itse osallistua, jos saan aikaiseksi ajoissa käydä läpi ensi vuotta ja miettiä, miten vuosi rakentuu. Kaikki tämänlaiset hassuttelukilpailut luovat aivan uutta intoa jaksaa katsella painia läpi vuoden, kun tietää että on jotain panoksena. Se Silly Cow'n aikanaan pitämä "Liigapörssi"-kilpailu oli myös hulvaton, jotain sellaistakin voisi kaivata.

Mites noissa kuolleissa, veikataanko nykyään kehissä löllystäjiä vai otetaanko mukaan myös ne kaverit, jotka ovat joskus painineet (ja mikä lasketaan painimiseksi, pitääkö olla WCW/ECW/WWF/E/TNA-mies ollut joskus, että kelpaa vai onko joku indyuikkari tarpeeksi kova nimi)?

Itse säännöistä voisin ehdottaa sellaista, että pisteitä saisi vain täysin oikeista pareista/voitoista. Pahasti pelkään, että jos jokainen osallistuminen tuo lisäpisteitä, kasvaa pisteidenlasku järjestäjälle liian suureksi ja jossain vaiheessa vuotta homma lopahtaa. Eikä tosimiehet kuitenkaan veikkaa väärin. Eli oikeasta matsista 5p., oikeasta voittajasta toiset viisi ja näin. Jos siis veikkaan että Maniassa the Rock voittaa Cenan 60 minuutin eeppisessä väännössä, vaikka oikeasti the Rock voittaakin Khalin ja Cena häviää Funakille, en saisi yhtään pistettä.
Captain Charisma kirjoitti:
takaovi kirjoitti:
Captain Charisma kirjoitti:
Hauskoja lisäkysymyksiä.

- Halvaantuuko/kuoleeko Kurt Angle kehään? (Tästä pitäisi olla monelle helppoja pisteitä tarjolla.)

- Vaikuttaako Hulk Hogan TNA:ssa enää Bound For Gloryn aikaan?

- Nähdäänkö Hulk Hogan WWE:ssä vuonna 2010?

- Ostaako WWE TNA:n vuonna 2010?


:| Vuoden tähän asti surkuhupaisin kommentti.



Mikä siinä niin surkuhupaisaa oli? Aloituspostissakin jo oli kysymys "Kuka menehtyy?" ja kun kerran monet ovat jo 2006 vuodesta povanneet Anglelle tuollaista kohtaloa, niin eikö se olisi ihan hyvä kysymys?

E: TNA:ta voisin kyllä ihan huvin vuoksi veikkailla.


Ja edelleen povaan Anglelle tuota kohtaloa jos paini tosiaan sijoittuu terveytensä edelle.
En ole kyllä yhtään TNA'ta seurannut, mutta pelkän WWE'n voisin kyllä veikkailla.
Tulee vähän kiire, jos tämä meinataan saada käyntiin ennen Royal Rumblea. :/ Itse olisin myös osallistumassa, mutta en halua veikata ensimmäisenä!
Supermac kirjoitti:
Tulee vähän kiire, jos tämä meinataan saada käyntiin ennen Royal Rumblea. :/ Itse olisin myös osallistumassa, mutta en halua veikata ensimmäisenä!


Hitto soikoon, olin kokonaan unohtanut tämän. Nyt kun aikataulu on erittäin kiireinen, sovitaanko niin, että keskustellaan pisteytyksestä myöhemmin ja laitetaan homma pyörimään nyt jo?

Eli siitä vaan sitten täyttelemään.

WWE

WrestleMania 26
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

SummerSlam
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Survivor Series
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.


TNA

Lockdown
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Slammiversary
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Bound for Glory
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.


Bonuskysymykset
Royal Rumblen voittaja:
Money in the Bankin voittaja:
King of the Mountainin voittaja:
Seuraava WWE-mestari:
Seuraava WWE World Heavyweight -mestari:
Seuraava TNA World Heavyweight -mestari:
Seuraavat TNA World Tag Team -mestarit:
Otteleeko The Undertaker Survivor Seriesissä?:
Otteleeko Hulk Hogan Bound for Gloryssa?:


Erikoisbonuskysymykset:
– kuka saa potkut, kenet palkataan TNA:han tai WWE:hen, kuka menehtyy, kuka loukkaantuu, kuka voittaa jonkin tietyn mestaruuden, kuka tekee face- tai heel-turnin? Huom. osallistuminen omalla vastuulla! Väärästä veikkauksesta –5p, oikeasta +15p.