Leffat
- Genghis Khan
- Viestit: 663
- Liittynyt: To 01.04.2004 19:16
- Paikkakunta: Pori
- Mahti Ankka
- Viestit: 674
- Liittynyt: Ma 12.07.2004 16:49
- Paikkakunta: Mikkeli
- Viesti:
Hellraiser ja Pinhead, niissä on sitä jotain. Yhteensä 5 jatko-osaa omistan tuon alkuperäisen lisäksi, mutta ette ole kyllä mitään menettäneet vaikka ette niitä olekaan nähneet. Kakkonen oli vielä ihan jees, mutta kaukana oli ykkösen jännitys. Kolmonen oli melkoisen läppä ja nelonen meni jo jonkinlaiseksi avaruus sci-fiksi, aika mitäänsanomaton sekin. Sitten on tullut niitä ylimääräisiä Hellraisereita, missä ollaan virtuaalimaailmassa ja missä lie aina. Hellraiser: Inferno on jatko-osista melkeinpä se paras, siinä oli jo yritystä enemmän ja loppu oli tyylikäs.
Mutta Pinhead, siinä on sitten hieno hahmo.
Mutta Pinhead, siinä on sitten hieno hahmo.
"Such beauty, it touches me! Love, hatred, pain, pleasure, life, death, they are all there...This is to be human! This is to be evil!"
Vasarasta päähän!
Vasarasta päähän!
Inferno oli ihan katsottava, mutta kyllä itse pidän tuota kakkososaa nimensä mukaan toiseksi parhaana. Tämä jatko-osa otti yksinkertaisesti liikaa kritiikkiä fanien puolesta, koska alkuperäinen käsikirjoittaja ja ohjaaja puuttui. Kun pitää nämä kaksi asiaa mielessä ja hyväksyy elokuvan erilaisuuden ensimmäiseen osaan verrattuna, niin jää tuosta jatko-osasta varsin hyvä fiilis. Koko sarja lähti lapasista vasta kolmannen osan myötä. Se on huono. Ei hauskan huono, vaan yksinkertaisesti huono.Mahti Ankka kirjoitti:Hellraiser: Inferno on jatko-osista melkeinpä se paras, siinä oli jo yritystä enemmän ja loppu oli tyylikäs.
Eilen tuli maikkarilta The Cannonball Run. Kovin ihmettelin miten elokuva niin suurella ja nimekkäällä näyttelijäkaartilla voi flopata täysin? Toki elokuva oli ihan katsottava... mutta kun Burt Reynolds, Roger Moore, Dean Martin, Farrah Fawcett, Jackie Chan ja Peter Fonda ovat samassa elokuvassa, niin voisi odottaa lievästi enemmän. Melkein yhtä paha tapaus kuin Mars Attacks!
Äskön tarttui kaupasta hyllyntäytteeksi mukaan 2001 Avaruusseikkailu ja Huuliharppukostaja. Molemmille leffoille jonkinlaisia ennakko-odotuksia on joten varmaan aika nopeasti tulee katsottua, hintaahan näille tuli yhteensä se 15 euroa eli varsin kohtuullinen hinta, varsinkin jos leffat osoittautuvat maineidensa veroisiksi.
Wankien kanssa samoilla linjoilla Cannonball runista.
Wankien kanssa samoilla linjoilla Cannonball runista.
Jos se alkaa tuntumaan liian hintavalta, niin vika on yksin sinussa :-)Japeet kirjoitti:Äskön tarttui kaupasta hyllyntäytteeksi mukaan 2001 Avaruusseikkailu ja Huuliharppukostaja. Molemmille leffoille jonkinlaisia ennakko-odotuksia on joten varmaan aika nopeasti tulee katsottua, hintaahan näille tuli yhteensä se 15 euroa eli varsin kohtuullinen hinta, varsinkin jos leffat osoittautuvat maineidensa veroisiksi.
Palannut kuolleista 2015
Mitä hittoa? Mars Attacks! on pirun hieno elokuva! En varsinaisesti luokittelisi sitä camp-huumorileffaksi, mutta aika ronskisti on ollut tekijöillä pilkettä silmäkulmassa kun teosta ovat väsänneet, ja komedianahan se täytyy ottaa 100%:sti. Tosin en ole nähnyt kyseistä pätkää ainakaan 5-8 vuoteen, joten sanomiseni on täysin muistikuvien varassa.Wankie kirjoitti:Melkein yhtä paha tapaus kuin Mars Attacks!
Rotta.
Jos samassa elokuvassa on Jack Nicholson, Glenn Close, Pierce Brosnan, Danny DeVito, Annette Bening, Martin Short, Michael J. Fox, Sarah Jessica Parker ja Natalie Portman... niin voisi ehkä, maybe, kenties, odottaa lievästi enemmän kuin kerran katsottava, semi-viihdyttävä, heikosti käsikirjoitettu ja väkisin yhteen purkitettu komedia. Mars Attack! on jotenkin niin 'tehty' ja vaikka itsekkin siitä nuorena pidin, nykypäivänä ei tuollaista moskaa jaksaisi katsoa... edes Tom Jonesin takia. Aikoinaan mietin, että miten vitussa näin suuri ja nimekäs näyttelijäkaarti ollan saatu samaan elokuvaan... mutta sitten kuulin, että elokuvan ohjasi Tim Burton (joka on yksin omista suosikkiohjaajista) ja siinä siis vastaus. Tämän jälkeen olen vain miettinyt, että miten vitussa Tim Burton on voinut ohjata näin paskan elokuvan?Tzei-em kirjoitti:Mitä hittoa? Mars Attacks! on pirun hieno elokuva! En varsinaisesti luokittelisi sitä camp-huumorileffaksi, mutta aika ronskisti on ollut tekijöillä pilkettä silmäkulmassa kun teosta ovat väsänneet, ja komedianahan se täytyy ottaa 100%:sti. Tosin en ole nähnyt kyseistä pätkää ainakaan 5-8 vuoteen, joten sanomiseni on täysin muistikuvien varassa.
Poikkeus vahvistaa säännön, vai miten se nyt menikään.
- Jack DiBiase
- Moderaattori
- Viestit: 3819
- Liittynyt: Su 18.04.2004 14:52
Nyt ei kyllä ihan auennut...Jack DiBiase kirjoitti:Höhö. Joku linkitti C&H:n strippiin toisessa topikissa, ja tuli vähän selailtua.
Linkki
Loistava
EDIT: Ellei vitsinä ole se, että Twilight on niin huono elokuva
Rotta.
Tzei-em kirjoitti:Nyt ei kyllä ihan auennut...Jack DiBiase kirjoitti:Höhö. Joku linkitti C&H:n strippiin toisessa topikissa, ja tuli vähän selailtua.
Linkki
Loistava
EDIT: Ellei vitsinä ole se, että Twilight on niin huono elokuva
Itsekin kyllä nauroin pitkään tuota kun jylppygalleriasta pongasin.
If <s>God</s> Vince has a masterplan, that only he understands?
Trisu kirjoitti:Kratos on kyllä ihana badass.![]()
![]()
Viikko takaperin tuli katseltua Departures, joka voitti parhaan ulkomaisen elokuvan Oscarin 2009. Ja voin vain sanoa, että täysin aiheesta. Kuolema-aiheen pohjalle rakennettu tunteikas, koskettava ja viihdyttävä elokuva. Lisäksi musiikki oli kaunista ja ylipäätään kaikki oli kunnossa. Paremmin tätä tuskin voi enää tiivistää:
Ehdottomasti vuoden paras elokuva, mitä olen nähnyt, ellen nyt sitten taas unohda jotain. Tippahan siinä tuli lopulta useiden pidättelyjen jälkeen väkisin linssiin.Even though the plot line is the "death", it's done with such kindness, softness and emotion (every little thing in the Japanese culture is made like a piece of art) and being able to make us feel so much emotions concerning the subject was really enjoyable. It's really a must see, the music is so captivating in every moment of grief.
Pari viikkoa sitten kävin leffateatterissa katsomassa hehkutetun ja sikamaisella budjetilla väännetyn leffan 2012, josta raapustelin arvostelunkin paikalliseen lehteen. Kovasta hypestä huolimatta elokuva oli lähinnä karvas pettymys; pätkä oli täynnä kliseisiä ja ennalta arvattavia juonenkäänteitä sekä ärsyttäviä hahmoja. Visuaalisesti tajunnanräjäyttävä kokemus, muilta osa-alueilta valtavasta potentiaalista huolimatta melkoista kakkaa.
**
Eilen käytiin taas muijan kanssa elokuvissa, ja tällä kertaa valittiin vähän jouluisempi pätkä, nimittäin Saiturin joulu. 3D-lasit silmille ja ruudusta läpi, hienoa! Tässäkin tapauksessa oli tosin sitä samaa vikaa kuin 2012:ssa, eli leffa keskittyi enemmänkin visuaaliseen supernäytökseen erikoisefektien pommituksella kuin liikuttavien hahmojen rakenteluun ja vaikuttavien juonenkäänteiden luomiseen. Ihan kiva feel good -leffa, joskin hieman ryysitty tapaus. Joulutunnelmaa tämä sai kuitenkin luotua, ja jos vain yhtään suurenmoiset 3D-efektit ja hymyn huulille jättävät animaatioelokuvat kiinnostavat, on Saiturin joulu erittäin hyvä valinta.
***
**
Eilen käytiin taas muijan kanssa elokuvissa, ja tällä kertaa valittiin vähän jouluisempi pätkä, nimittäin Saiturin joulu. 3D-lasit silmille ja ruudusta läpi, hienoa! Tässäkin tapauksessa oli tosin sitä samaa vikaa kuin 2012:ssa, eli leffa keskittyi enemmänkin visuaaliseen supernäytökseen erikoisefektien pommituksella kuin liikuttavien hahmojen rakenteluun ja vaikuttavien juonenkäänteiden luomiseen. Ihan kiva feel good -leffa, joskin hieman ryysitty tapaus. Joulutunnelmaa tämä sai kuitenkin luotua, ja jos vain yhtään suurenmoiset 3D-efektit ja hymyn huulille jättävät animaatioelokuvat kiinnostavat, on Saiturin joulu erittäin hyvä valinta.
***
-
PapaShango
- Viestit: 418
- Liittynyt: Ma 22.03.2004 20:53
Tuli muuten tästä mieleen, että kirjoitin äidinkielen preliminäärikokeessa dystopiaelokuvista ja käytin aiheena juuri tuota 2012-leffaa. Harmi vain, etten muistanut Emmerichin nimeä oikein vaan nimesin hänet Emmeckiksi.Hyrkanos kirjoitti:Miten Roland Emmerichin elokuva voi olla pettymys?
Sairastavan illan vietoksi vuokrasin tänään Operaatio Valkyrien. Jännittävä ja juoneltaan koukuttava leffa, jossa aiheena oli yritys salamurhata Adolf Hitler. Tylsiä hetkiä ei pahemmin ollut, mutta hitusen enemmän odotin vauhtia ja mukaansa tempaivasuutta. Pisteitä laski myös päärolissa Claus Von Stauffenbergiä näytellyt Tom Cruise. En tykkää Cruisesta sitten yhtään. Kaikenlaiset efektit laidasta laitaan olivat upeita.
Haitoistaan huolimatta tasokas leffa mainiolla juonella. Voisin jopa antaa suosituksen katsoa tämä leffa.
Arvosana: ***1/2 / *****
Haitoistaan huolimatta tasokas leffa mainiolla juonella. Voisin jopa antaa suosituksen katsoa tämä leffa.
Arvosana: ***1/2 / *****
Tänään kävin minäkin katsastamassa saman pätkän. Ensin oli tarkoitus mennä katsomaan tuo 2012, josta enska pari sanaa sanoikin. Häneltä tuntui tulevan samanlaista kritiikkiä kuin parilta kaverilta, jotka ovat kyseisen elokuvan nähneet. Ehkä oli iha hyvä, että myöhästyin näytöksestä. Eipähän mennyt rahoja turhaan...enska kirjoitti:Eilen käytiin taas muijan kanssa elokuvissa, ja tällä kertaa valittiin vähän jouluisempi pätkä, nimittäin Saiturin joulu. 3D-lasit silmille ja ruudusta läpi, hienoa! Tässäkin tapauksessa oli tosin sitä samaa vikaa kuin 2012:ssa, eli leffa keskittyi enemmänkin visuaaliseen supernäytökseen erikoisefektien pommituksella kuin liikuttavien hahmojen rakenteluun ja vaikuttavien juonenkäänteiden luomiseen. Ihan kiva feel good -leffa, joskin hieman ryysitty tapaus. Joulutunnelmaa tämä sai kuitenkin luotua, ja jos vain yhtään suurenmoiset 3D-efektit ja hymyn huulille jättävät animaatioelokuvat kiinnostavat, on Saiturin joulu erittäin hyvä valinta.
***
No mutta, voisin nyt mainita pari asiaa tuosta Saiturin joulusta. Oli kyllä ihan mainio Disney-pätkä ja Jim Carreykin ääninäyttelijänä pääosassa. Juuri tuo visuaalinen puoli oli erittäin kaunista katseltavaa ja yllätyinkin, kuinka hyvältä nuo elokuvat saadaan näyttämään kun käytetään tuota 3D-tekniikkaa. Lasit vaan päähän ja elokuvakokemus muuttuu heti pari astetta paremmaksi. Juonikin oli ihan viihdyttävä, vaikkakin melko ennalta arvattava. Ainahan nämä sadut päättyvät onnellisesti.
- Spoiler: näytä
Tuli eilen katsastettua Tim Burtonin uusinta tuotantoa, nimittäin 9. Olen Burtonin edellisistäkin animaatioista tykännyt pirusti, eikä tämäkään elokuva ollut pettymys. Normaali Burtonin synkkä ilmapiiri ja jännä tarina, suosittelen.
If <s>God</s> Vince has a masterplan, that only he understands?
Trisu kirjoitti:Kratos on kyllä ihana badass.![]()
![]()
Eilen Maikkarilta tuli Tappajahai, ja pakkohan se oli jälleen katsoa. Niin uskomattoman hyvä leffa, mahtava käsikirjoitus ja aihe, kauhua, vähän toimintaakin ja sopivasti huumoria mukana keventämässä. Varmaan ainoa näkemäni viiden tähden leffa. Tai Rocky, Rocky 3 ja Rocky 4 saattavat saada minulta tuon leiman.
- DeadManWalking
- WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
- Viestit: 8632
- Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
- Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester
Et ole ilmeisesti kovin montaa elokuvaa elämäsi aikana katsonut? Edes ensimmäinen Rocky ei ole viiden tähden elokuva, vaikka erittäin hieno elokuva onkin.Jäbä kirjoitti:Varmaan ainoa näkemäni viiden tähden leffa. Tai Rocky, Rocky 3 ja Rocky 4 saattavat saada minulta tuon leiman.
Four passes break any defenseRiveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä.
- Captain Charisma
- Viestit: 1011
- Liittynyt: Ke 10.03.2004 15:15
Mutta Rocky IV on silti loistavaDeadManWalking kirjoitti:Et ole ilmeisesti kovin montaa elokuvaa elämäsi aikana katsonut? Edes ensimmäinen Rocky ei ole viiden tähden elokuva, vaikka erittäin hieno elokuva onkin.Jäbä kirjoitti:Varmaan ainoa näkemäni viiden tähden leffa. Tai Rocky, Rocky 3 ja Rocky 4 saattavat saada minulta tuon leiman.
Olen minä kohtalaisesti leffoja nähnyt, mutten leffojen suurkuluttajaksi voi itseäni sanoa. Varmasti lukuisia monien hehkuttamia kuuluisiakin leffoja en ole nähnyt. Rocky puolestaan on aivan mahtava elokuvasarja, ja sanoisin ehkä jokaisen Rockyn olevan yli neljän tähden mielestäni, ja mahdollisesti niiden kolmen mainitsemani olevan viiden tähden elokuvia. Etenkin nelonen. Vitonen on minusta se Rockyista heikoin, siitä en ihan varmaksi sittenkään sanoisi, antaisinko sille neljää tähteä.DeadManWalking kirjoitti:Et ole ilmeisesti kovin montaa elokuvaa elämäsi aikana katsonut? Edes ensimmäinen Rocky ei ole viiden tähden elokuva, vaikka erittäin hieno elokuva onkin.Jäbä kirjoitti:Varmaan ainoa näkemäni viiden tähden leffa. Tai Rocky, Rocky 3 ja Rocky 4 saattavat saada minulta tuon leiman.
Voiko tätä paljon paremmin sanoa? Romanttiset komediatkin ovat ihan kivoja, jos ne ovat oikein tehtyjä, eli oikeasti hauskoja. Jättävät hyvän mielen ja tarjoavat jotain, mille nauraakin. Tämä sen sijaan oli jo paljon enemmän. Helkkarin onnistunut tarina kahdesta ihmisestä ja kuuluu ehdottomasti vuoden parhaimpiin tämän vuoden elokuviin, itse en ole nähnyt varmaan yhtään yhtä hyvää leffaa tänä vuonna, vaikka pari meneekin aika lähelle. Niin vähän kuitenkin tulee loppujen lopuksi elokuvia katsottua (ja kauheasti hyviä klassikoita näkemättä myös), että esim. tuohon leffojen top kaksvitoseen ei itsellä ole mitään aikeita osallistua. Mutta siis.. tämä toimi pirun hyvin, musiikkin pelasi. Ja Zooey Deschanelista toki aina vankka plussa.Riveni kirjoitti:(500) Days of Summer oli kyllä aikamoinen yllätys. Odotin jotain tusinatason romanttista komediaa, mutte elokuva ei ollut lähelläkään sellaista. Kahden ihmisen minimalistinen kehityskertomus ilman turhaa Hollywoodmaisuutta. Yksi koko vuoden parhaista elokuvista
Koivusalon Täällä Pohjantähden alla tuli tosiaan joitakin viikkoja sitten katsottua ja oli kai se ihan hyvä, mutta hankala tuota nyt on hirveän järkevästi arvostella.. Monet näyttelijäsuoritukset olivat todella onnistuneita ja niin.. En minä kyllä ihan ymmärtänyt sitä, missä tässä Koivusalo nyt oli (kuten hehkutti) pystynyt kauheasti tuomaan jotain uutta. Pituuskin oli näköjään pakko olla yhtä pitkä kuin Laineen versiossa, vaikka todellinen veto olisi ollut typistää tuo ainakin 2½ tuntiin, olisi minusta ollut ihan mahdollista.













