Darien Fawks kirjoitti:Yksi juttu minkä huomaa aina heelien ollessa selostamassa, on se, että he kehuvat kunnioittavansa faceja...
Paitsi jos kyseessä on Cole (jolla täälläkin on ainakin jossain välissä ollut faneja), joka haukkuu täysin pystyyn jotkut naamat. Varsinkin silloin, jos kyseessä on alakortin tyypit, tällä voi olla tuhoisat vaikutukset, kuten esimerkiksi Hart Dynastylle. Eihän siitä ole mitään hyötyä, jos selostaja haukkuu painijat maanrakoon. Joku, jolla on jo hieman suosiota kuten vaikkapa Kofi, saattaa ehkä saada siitä jotain kannatusta joltain katsojalta ajatuksella "tyhmä Cole haukkuu Kofia, määpä fanitan Kofia koska tyhmä Cole on aina väärässä". Mutta jos kyseessä on uudet ja värittömät tyypit, täysi kakka-aallon heittäminen on typerää.
Itsehän olen sitä mieltä, että WWE:n selostus on jo pitkään ollut kammottavalla tasolla. Luojan kiitos että JR saatiin takaisin. Cole keskittyy oman roolinsa vetämiseen, dissaa hyviksiä jatkuvasti järjettömistä syistä, kehuu pahisfrendejään yli kaiken, ja jää junnaamaan täysin tyhjänpäiväisiin asioihin, jos joku sanoo hänelle vastaan. Aina välillä hän saattaa huomata, että kehässä on ottelukin käynnissä, kunnes alkaa vaikkapa hautamaan diivoja jutuillaan. Joo, minä tiedän että se on tarkkaan rakennettu rooli, ja Cole saa hirmuisesti heatia, mutta eihän nyt herranen aika selostajan kuulu saada lähes suurinta heatia firmassa. Colesta voisi tehdä mainiosti tehdä nykypäivän Heenanin tai vastaavan megamanagerin ja nostaa värittömiä heelejä kukoistukseen. Nyt vain tuppaa tulemaan ne Colen toistuvat kehut sellaisille, jotka pystyvät vetämään heelin roolia ilman hänen apuaan, kuten Miz ja Dolph. Tyson Kidd, Jack Swagger, Tyler Reks esimerkiksi voisivat hyvin hyötyä liittymällä Colen talliin. Selostuspöydän takana perseilemällä Cole menee hukkaan.
King tuntuu normaalisti olevan todella väsynyt hommaansa. Vain kun joku face tempaisee hirmuisen yllättävästi finisherinsä, kuten vaikkapa Cena voittaessaan perusjobberin, Lawler hihkuu niin kuin lapsi. Tai jos on naisten matsi, jossa voi vähän säärtä nähdä. Tai jos voi kertoa tyhmiä vitsejä, esimerkiksi siitä kuinka melkoisesti laihtunut Vickie on öhö öhö läski. Ja samaan aikaan WWE vetää kiusaamisen vastaista kampanjaa. Onneksi JR:n paluun jälkeen King on hieman kiinnostunut otteluistakin. Valitettavan usein kuitenkin PPV:issa huomaa, että Smackdownin otteluiden aikana King on aika kuutamolla, koskei taida sinibrändiä seurata.
Ja SD:ssa sitten onkin yhä ylivallassa Cole, jota vastaan Booker tai Josh eivät osaa tai uskalla panna riittävästi hanttiin. Bookerille halusin antaa tilaisuuden, mutta hän on epäselvä mikä johtuu osaltaan hänen äänestään sekä siitä että puhe ei ole aina koherenttia, hän höpöttää tyhjänpäiväisistä asioista turhan usein, hän on välillä aivan kahvilla siitä mitä kehässä tapahtuu (esim. kutsuu liikkeitä aivan väärillä nimillä, mikä ei oikein natsaa hänen "asiantuntijaroolinsa" kanssa), ja ne toistuvat "wait a minutet" ynnä muut ärsyttävät hänessä aivan hirmuisesti. Kenkää sietäisi saada selostusryhmästä.
Mathewsissa on potentiaalia, mutta turhan usein hän lähtee peesaamaan Colea. Ehkä hänen pitäisi myös pystyä paremmin eläytymään otteluihin, ja tietty virkamiesmäisyys pitäisi saada pois. Onneksi se ei ole niin paha kuin Todd Grishamilla, jonka puhe on tasaista monotonista virtaa vaikka Eddie Guerrero nousisi kehän alta ja kertoisi kaiken olleen vain storylinea.
Minusta selostus on yksinkertainen juttu. Selostajan tulee saada katsoja kiinnostumaan ottelusta ja tapahtumista joita he katsovat, tai tulevista sellaisista. Vaikka matsit ovat skriptattuja ja kaikki tietävät, että kyllä se Cena-boy pomppaa ennen kolmosta Zack Ryderin häntä selättäessä, niin selostajan pitää luoda se illuusio, että mitä tahansa voi tapahtua. Tässä JR on hyvä. Hän on tosissaan ja jännittää ottelun tapahtumia, joten häntä uskoo. Innostuminen ottelun tapahtumista voi saada katsojankin innostumaan. Samasta syystä Mertaranta on suosittu.
Kommentaattorin tehtävä sitten onkin peesata selostusta (tai mahdollisesti olla eri mieltä asioista kuten hyvät heelkommentoijat tekevät, kuitenkaan viemättä fokusta pois ottelusta), ja jakaa asiantuntemustaan. Tässä Regal on aika hyvä, mutta välillä hänen äänensä toimii unilääkkeenä. Tämä tosin voi johtua siitä, että hän kommentoi NXT:iä.
Jos nyt saataisiin King ja Booker hittoon ja Cole manageriksi, keitä heidän tilalleen laitettaisiin? Kun WWE:ssa tunnutaan diggaavan kolmen hengen selostustiimejä, niin SD:iin voisi Mathewsin lisäksi palauttaa Strikerin (joka kyllä välillä keksi faktoja omasta päästään) ja asiantuntija-avustajaksi Regalin. Rawiin voisi JR:n viereen istuttaa oppimaan Jack Korpelan, josta saattaisi tulla jotain. Ja heel-kommentaattoriksi Dieselin vetämään hieman Jesse Venturamaista roolia. Tai sitten palautettaisiin se Joey Styles mikin ääreen netistä. Tällaiset toiveet minulla.