Yleinen jääkiekkokeskustelu (SM-Liiga & maajoukkue jne.)

Ai vapaapaini ei juuri nyt nappaa? No puhutaan sitten vaikkapa tv-ohjelmista tai termodynamiikasta.
Lukittu
Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » La 24.09.2011 11:57

Jep tuli itsekin katsastettua tuo Kärppien peli eilen, ja teki jo eilen mieli tulla pientä analyysiä kirjoittelemaan tänne, mutta ajattelin että tämä itsekseen juttelu on täällä vähän tylsää sekä itselle että muille lukijoille, niin päätin odotella vielä tälle päivälle. Takaovi sieltä jälleen tulikin esiin pointtiensa kanssa, kommentoidaanpa myös vähän omalta osaltakin.
takaovi kirjoitti:Silmiin pistävää viime kauteen verrattuna on ainakin pelinopeus, joka on ottanut askeleen eteenpäin
Kyllä vain, ja tämä on itseasiassa paremmalla mallilla kuin todella moneen vuoteen. Varmaankin viimeksi joskus vuonna 2008 on tämä asia ollut näin hyvällä tolalla. Myös hyökkäyksiin lähdöt ovat paremmalla mallilla kuin aiemmin, ja mukava nähdä miten puolustus tukee hyökkäystä.
Hyvällä liikkeellä saatiin hankittua monet jäähyt... joita ei toisaalta pystytty yhtään hyödyntämään. Molemmille tarjottiin kyllä niin paljon ylivoimaa, että olisi verkon pitänyt heilua useampaan kertaan.
Jep, Kärppien ylivoima oli sanalla sanoen surkeaa. Välillä jopa tuntui, että sitä ei harjoitella ollenkaan. Vaihtoehdot olivat joko, että Viuhkola/joku muu herra X syöttää kiekon maalinedustalle, missä se sitten menetetään tai toisena vaihtoehtona kiekko siniviivaan, josta se roiskaistaan maalille ja toivotaan että joku sutisi sen maaliin. Näihin vaan HPK:n pelaaja ennätti aina ensimmäisenä. Ylivoiman on pakko parantua, sillä nykyään kuitenkiin pitkässä juoksussa pelit ratkaistaan erikoistilanteiden aikana.
Kärpät haki voittoa vähän hanakammin, mutta klassisesti kun ei maalia paineesta huolimatta saada niin kaveri kuittaa. Tappiosta huolimatta hyvä peli, lukuunottamatta tehotonta ylivoimaa.
Kyllä vain, peli-ilme oli hyvä ja liike sekä taistelu olivat hyvää luokkaa. Pisteeseen voi olla ihan kohtuullisen tyytyväinen, kun siellä ei todellakaan mitään paskaa peliä pelattu. Menee jo aiempien viestien toisteluksi, mutta jos Kärpät säilyttää saman peli-ilmeen loppukauden ajan, niin luvassa on kyllä paljon ilonaiheita meille Kärppäkannattajille.
Ja yksilöistä on pakko mainita Snopek, jonka virheiden määrä omassa päässä on kyllä aivan liian suuri. Ottaa ihan liikaa turhia jäähyjä ja tuntuu koomailevan vähän muutenkin. Viuhkolan peli vielä hakee oikeita uomiaan, mutta tärkeitä aloituksia kaveri kaapii kyllä kovalla prosentilla. Niin ja Hostikka oli taas vakuuttava.
Snopekin peli kyllä ihmetytti itseänikin. Viime kaudella otteet taisivat kuitenkin olla ihan suhteellisen varmaotteisia, mutta eilisessä pelissä tuli kyllä todella paljon hasardeja. HPK:n 1-1 maalissa Snopekia kyllä vietiin aika pahasti, ja muutenkin miehen liike oli niin hidasta että tuntui olevan jatkuvasti vaikeuksissa omalla alueella.

Viuhkolasta sen verran, että hieman ihmetyttää kun puolentoista vuoden pelaamattomuuden jälkeen mies pelaa hyökkääjistä eniten. Toisaalta kai siellä tiedetään, minkä verran sitä jääaikaa kannattaa antaa. Ja kyllä, onneksi Viuhkola on sellainen pelaaja, jonka hyöty omalle joukkueelle ei rajoitu pelkästään tehopisteisiin, vaan mies on arvokas monessa tilanteessa. Suosikki numero yksi.

Mainitaanpa vielä erikseen kapteeni Illka Mikkola. Viimeiset pari vuotta olen meinannut manata miehen alimpaan helvettiin useammin kuin laki sallii, mutta h****tti sentään, nyt tuntuu peli olevan jälleen huomattavasti parempaa kuin vuosiin. Pudotuspeleissähän Mikkola on toki aina ollut hyvä, muutta viimeisempien vuosien aikana Mikkola veti runkosarjan aina puolivaloilla, eikä se ole kapteenille esimerkillistä käytöstä. Nyt on kuitenkin ollut havaittavissa hyvää ja laadukasta tekemistä näissä alkukauden peleissä.

Ja juu, Hostikka on ollut myös vakuuttava, mutta toisaalta siinä HPK:n voittomaalissa olivat längit auki kuin Jan Lundellilla konsanaan. Toki olihan se hankala tilanne kun Laakkonen sai nousta täysin vapaasti siihen maalin eteen. Jos Hostikka jatkaa samalla tasolla, niin maalivahtipelikin on erinomaisissa kantimissa, varsinkin kun puolustuspelikin toimii hyvin.

-------------------------

Muista joukkueista hieman, KalPa on todellakin löytänyt hyvän vireen ja eipä olisi Tuomas Tuokkolan ura päävalmentajana ja Sami Kapasen comeback pelaajana paremmin voinut alkaa. Pitäisi varmaan lähiaikoina käydä Niiralan Montussa tsekkaamassa Kapasen nykykunto ja hieman uudistunut pelityyli muutenkin.

Muut jengit pelaavat oikeastaan kuten on odotettukin, mitä nyt Tappara on paljon paskempi kuin uskalsin odottaa. Niin ja JYPin konttaus jatkuu. Jokohan siellä Raimo Summasen sopimus pian julkistetaan?
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » La 24.09.2011 12:15

http://www.iltalehti.fi/jaakiekko/20110 ... 1_jk.shtml

Nää mainokset kyllä on ehkä parhautta. Eipä ole ennen tullu noitakaan nähtyä, vaikka ilmesesti nuo kolme on vähän vanhempia. Maalivahtiharjotus ainaki on aika kova. :lol:
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » La 24.09.2011 13:14

Jyrki Aho jatkaa JYPin päävalmentajana vuoteen 2013 asti.

Eipä tullut Summasta sitten Jyväskylään. Toisaalta ihan odotettu ratkaisu, mutta toisaalta näissä "kakkosvalmentaja ykköseksi" ratkaisussa on monesti kustu omiin muroihin viime vuosina, vrt. Jokerit kaudella 2005-06 kun Waltteri Immonen hyppäsi puikkoihin ja viime kaudella kun Mikko Haapakoski oli Kärppien päävalmentajana.

Kovaan paikkaan Aho joutuu, Dufvan saappaiden täyttäminen ei ole kenellekään helppoa, ja vielä vähemmän helppoa se on sellaiselle kaverille, jolla ei ole päävalmentajana liigasta kokemusta kuin kahden ottelun verran.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Ti 27.09.2011 21:24

Hallilta kotiuduttu tovi sitten. Ihan menevä peli näin tiistai-illan ratoksi, ja ensimmäinen peli paikan päällä katsottuna tällä kaudella allekirjoittaneella. Allekirjoittanutta kiinnosti eniten KalPan puolelta Ässistä tälle kaudelle Kuopioon tullut Matti Kuparinen, sekä tietysti comebackin tehnyt Sami Kapanen. Ässistä mielenkiintoa herättivät Joel Armia ja Matti Uusitalo.

Peli oli itsessään aika tasainen, vaikka SM-Liigan sivujen mukaan torjuntatilastot (KalPalle 29 torjuntaa, Ässille 15) menivät KalPalle. Ässät laukoi toisessa erässä paljon, mutta lukuunottamatta Ässien kahta tehtyä maalia ei siellä mitään todellisia superpaikkoja ollut.

Avauserä oli selkeästi KalPan erä, ja KalPalla olisi ollut hyvät mahdollisudet tehdä useampikin maali, mutta yhteen oli tyytyminen. Se mikä allekirjoittanutta pisti silmään oli KalPan todella hyvä liike (mikä toki oli jo tiedossa) sekä hyvä avauspeli. Se mikä negatiivisella tavalla erottui, oli varsinkin ylivoimassa peli meni aivan turhaksi näpertelyksi, ja aina haettiin sitä yhtä syöttöä lisää. Taisin ensimmäisen ylivoimapelin aikana laskea, että KalPa sai kaksi kunnollista laukausta aikaiseksi kahden minuutin aikana, vaikka hyviä paikkoja olisi ollut. Henri Laurila toki laukoi pari kertaa oikein hyvin, ja ihan mallikas laukaus kaverilla onkin. Lähtee terävästi suoraan syötöstä.

Toiseen erään Ässät tuli huomattavasti paremmalla liikkeellä, vaikka KalPa tekikin toisessa erässä vielä 2-0 johtomaalin. Pian tämän jälkeen Ässät teki kaksi maalia nopeassa tahdissa, ja nämä kyllä menivät hieman puolustuksen piikkiin. Ensimmäisessä maalissa Zaborskya ei saatu pidettyä maalin edustalta, ja toisessa maalissa taas Savinainen oli täysin vapaana pelaamassa irtokiekkoa maalin kulmalla.

Kolmannessa erässä KalPa siirtyi nopealla ylivoimamaalilla 3-2 johtoon, ja paikkoja lisämaalien tekemiseenkin olisi ollut, mutta ei vaan uponnut. Ässät sitten rokotti erän puolivälin paikkeilla, ja ihan ansaitun maalin tekikin. KalPa kyllä jatkoi liikettään erittäin hyvin tämän jälkeenkin, mutta kuten niin monesti aiemminkin, sitä yhtä syöttöä haettiin aina vielä vähän turhaan.

KalPalla oli hyvä mahdollisuus siirtyä 4-3 johtoon erän loppupuolella tulleella ylivoimalla, mutta Laurilan sivutolppaan osunutta kiekkoa lähemmäksi se ei päässyt. Se mikä pisti silmään erän lopussa oli se, että Ässät tuntui jo odottavan jatkoaikaa, kun taas KalPa painoi aktiivisesti loppuun asti, ilman tulosta.

Jatkoaikakin oli varsin mielenkiintoinen, sitä ehdittiin pelata kolmisen minuuttia, ja KalPa aloitti senkin tapansa mukaan erittäin vahvasti ja hyvällä liikkeellä. Eräällä KalPan pelaajalla oli avopaikkakin, mutta veto meni ohi varmasta paikasta.

Ässillä oli sitten oikeastaan yksi kunnollinen paikka, ja täytyy myöntää että Ässien voittomaali jatkoajalla meni hieman ohi itseltäni, sillä olin juuri siellä toisessa päässä hallia enkä tilannetta kunnolla nähnyt. Hyvästä maalinedustilanteesta se joka tapauksessa tuli, ja voittomaali oli hyvä osoitus siitä että tilanteet pitää pelata loppuun saakka.

Sitten vielä pari sanaa seuratuista pelaajista:

-Kuparinen oli hyvä. Liike on hyvää, ja hän on vahva kulmaväännöissä. Ajaa myös röyhkeästi maalille ja on tarpeeksi älykäs pelaaja, lisäksi omaa vielä ihan hyvät kädetkin. Aloituksissa taisi olla hieman heikko tänään, en sitten tiedä onko millainen noin yleisesti.
-Kapasesta alkaa vähitellen löytyä niitä tuttuja elementtejä, millä hän loi loistavan uran NHL:ssä. Tietenkin se pelaamattomuus näkyy vieläkin ajoittain, mutta noin yleisesti liikkuminen, tekeminen hyökkäyspäässä sekä oman pään pelikin oli hyvällä tasolla. Liikkuminen on pakko mainita uudestaan vielä, sillä Kapanen on varmasti edelleenkin koko liigan nopeimpia pelaajia.

Ässistä myös pari pelaajaa oli seurannassa:

-Uusitalolta kaksijakoinen peli; kiekon kanssahan Uusitalo on loistava, mutta vastaavasti omassa päässä miestä viedään välillä kuin litran mittaa. Varsinkin Kapanen kyykytti pari kertaa Uusitaloa oikein huolella, ja itse asiassa KalPan 2-0 maali toisessa erässä sai alkunsa siitä, kun Uusitalo keräili itseään jään omalla puolustusalueella.
-Sitten se superjunnu Armia... Siis mitä v**tua? Oli todella haluttoman oloinen, ei saanut hyökkäyspäässä aikaiseksi yhtään mitään, ja omalla alueella oli jatkuvasti vaikeuksissa. Mies vaelteli täysin yössä koko ajan, ja miehen surffailu tappoi koko kentällisen pelin. Ei minkäänlaista taistelua, eikä minkäänlaista yritystä tehdä ratkaisuja hyökkyäspäässä. Parhaimpana esimerkkinä Ässien ylivoima toisessa erässä, Armia saa kiekon maalin takana, ei yritä edes syöttää eikä kääntää vanhanaikaista, vaan menettää kiekon ja kuvio tyrehtyy. Pitkä matka on vielä kuljettavana Armialla.

Kokonaisuutena pelistä kuitenkin sen verran, että Ässät voitti ihan oikeutetusti. KalPalla oli aivan turhaa pikkunättiä hieromista, vaikka noin yleisesti olikin paremmalla jalalla liikenteessä. Ässät kuitenkin oli omissa hyvissä maalipaikoissaan paljon parempi ja terävämpi, ja näin otti kaksi pistettä oikeutetusti.

Toki KalPakin voi olla ihan tyytyväinen yhteen pisteeseen, sillä tästä pelistä on varmasti otettavissa opiksi se, että suoraviivaisuutta kaivataan.

Kokonaisuutena ihan hyvä peli oli kyseessä, vaikka näin alkukierroksilla se peli on vieläkin vähän suunnan hakemista, niin kuitenkin ensimmäinen peli tällä kaudella paikan päällä nähtynä toi sen oman fiiliksensä.

--------------------

Muista peleistä sen verran, että Tappara näköjään otti TPS:n kustannuksella ensimmäisen voittonsa, ja JYPin alamäki jatkuu. Onko muilla lätkän seuraajilla havaintoja niistä peleistä?
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Jack DiBiase
Moderaattori
Viestit: 3819
Liittynyt: Su 18.04.2004 14:52

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja Jack DiBiase » Ti 27.09.2011 21:46

DeadManWalking kirjoitti:Muista peleistä sen verran, että Tappara näköjään otti TPS:n kustannuksella ensimmäisen voittonsa, ja JYPin alamäki jatkuu. Onko muilla lätkän seuraajilla havaintoja niistä peleistä?
Havaintoja on, mutta ei mitään painokelpoista. :?
WE BACK YA'LL?!

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Ti 27.09.2011 21:49

Jack DiBiase kirjoitti:Havaintoja on, mutta ei mitään painokelpoista. :?
Tämä sinänsä tiivistää kaiken.

Erikoista kyllä sinänsä, että ainakin itse kuvittelin Pekka Virran tuoneen mukanaan hieman toisenlaista tekemistä kuin mitä se oli vaikkapa vuosi sitten. Tietenkään mihinkään Suikkaseen tuota nyt ei voi mitenkään verrata, mutta vaisusti on joka tapauksessa alkanut.

Onhan siellä toki hommat aika pahasti kesken, mutta hieman pelottavasti tuolla alkaa tuo homma olemaan samanlaista kuin viime vuonna.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja takaovi » To 29.09.2011 16:27

Eipä saatu kauaa nauttia SM-liigasta ilman Risto "robokiekko" Dufvaa. Hyppy suoraan Tapparan paskamyrskyn keskelle (voitti joo Tepsin, mutta mitä se nyt kertoo kenestäkään tällä hetkellä?). Jännä nähdä miten käy kun ei ole itse saanut joukkuettaan rakentaa, eikä materiaali muutenkaan ole liigan kärkeä. Kuitenkin sellainen potentiaalinen säälipleijari joukkue.

Kärpät otti kotona aika tylysti kuokkaan viime vuosien kesto kilpakumppani Bluesilta. Kyseessä toki vasta ensimmäinen tappio varsinaisella peliajalla, jotta eipä vedetä johtopäätöksiä suuntaan tai toiseen. Perjantaina huikea Kärpät-Kalpa, joka olisi mielestäni ollut ihan Urhon TV -matsi kamaa, mutta naatiskellaan sen sijaan Blues-Saipasta :|
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » To 29.09.2011 18:19

takaovi kirjoitti:Eipä saatu kauaa nauttia SM-liigasta ilman Risto "robokiekko" Dufvaa. Hyppy suoraan Tapparan paskamyrskyn keskelle (voitti joo Tepsin, mutta mitä se nyt kertoo kenestäkään tällä hetkellä?). Jännä nähdä miten käy kun ei ole itse saanut joukkuettaan rakentaa, eikä materiaali muutenkaan ole liigan kärkeä. Kuitenkin sellainen potentiaalinen säälipleijari joukkue.
Olihan tuo Tapparan kannalta ainoa mahdollinen ratkaisu, sillä ei tuolla nykyiselläkään linjalla oikein voitu jatkaa. Risto Dufva lisäksi oli kyllä kovin mahdollinen kiinnitys tuolle paikelle. Kyllä Dufva tuonne nyt jotain ryhtiä saa aikaiseksi varmaankin. Tapparalla on kuitenkin liigatasolle ihan kelvollinen puolustus, joten sitä kautta Dufva lähtenee varmaankin pakettia jälleen rakentamaan. Outoa kyllä JYPin puolelta, ettei Dufvaa kengittäessä sorvattu mikään pykälää mikä olisi estänyt valmentamisen liigassa tällä kaudella.

Tästä pääsemmekin JYPin illan otteluun Ässiä vastaan. On kyllä säälittävän munatotan puuhastelua, ei voi muuta sanoa. Hyökkäyksiin ei osata lähteä mitenkään organisoidusti, eivätkä yksilötkään saa mitään aikaan. Puolustuspelikään ei ole sitä tuttua varmaa oman pään peliä, vaan sielläkin tuntuu olevan vähän kiire koko ajan. Paras esimerkki oli Ässien 0-1 maali, missä Laatikainen puppeloi kiekon kanssa, jonka seurauksena Joel Armia pääsee iskemään läheltä maalin kattoon kauden ensimmäisen maalinsa.

Ei hyvälle vaikuta.

------------------------
takaovi kirjoitti:Kärpät otti kotona aika tylysti kuokkaan viime vuosien kesto kilpakumppani Bluesilta. Kyseessä toki vasta ensimmäinen tappio varsinaisella peliajalla, jotta eipä vedetä johtopäätöksiä suuntaan tai toiseen
Jep, eka tappio vasta varsinaisella peliajalla, niin en ala vetämään ranteita auki. Mitä radiosta kerkesin jonkin aikaa peliä kuunnella, niin ainakin sen kautta välittyi että Blues oli parempi kaikessa. Paskoja iltoja tulee aina, ja niistä voi vaan ottaa opiksi.
Perjantaina huikea Kärpät-Kalpa, joka olisi mielestäni ollut ihan Urhon TV -matsi kamaa, mutta naatiskellaan sen sijaan Blues-Saipasta
Urho TV:llä on nyt kokeilun arvoinen tarjous nettisivuillaan tulevan viikonlopun aikana, kun mikä tahansa peli on perjantaina ja lauantaina ainostaan kaksi euroa kappale. Voisi kieltämättä testata tuota, kun ei tuo kaksi euroa ole mitenkään riistohinta ja kovasti kyllä kiinnostaisi Kärppien ja KalPan välinen peli. Tässä siis muillekin hyvä vinkki viikonlopuksi, jos on mielenkiintoa.

Toisaalta paljon on kyllä saanut lukea huonoja kokemuksia tuosta Urho TV:n nettilähetysten huonoudesta, mutta kyllä tuon kaksi euroa voi ihan huoletta sinne sijoittaa.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja takaovi » To 29.09.2011 19:35

Ja Blues pelissä menetettiin Oscar Eklundkin kuukaudeksi lasarettiin... Harmi homma, koska kaveri on ollut positiivinen yllätys ja jokainen loukkaantuminen tuo Juho Jokisen lähemmäs liigapaikkaa ja lisää minuutteja Mikkolalle (joka on pelannut hyvin, kun ei ole huitonut kentällä puolta peliä).

Jypin alamäki vaan jatkuu ja Ässät näyttää pöllyttävän huolella. Smolenak tuntuu olevan aika kuuma nimi tällä hetkellä. Suhteellisen hyvin on tunnuttu taas Porissa onnistuneen skouttauksissa.

Ja täytynee kyllä käyttää tuo 2€ tarjous hyväkseen. Viime kaudella katselin Kärppien säälipleijareita netin kautta ja ainakin silloin toimi yhteys ihan hyvin. Normihinta 9€ on kyllä sellainen jota ei ihan joka kierroksella haluaisi maksaa, kun eihän näistä yhteyksistä ikinä voi takuuseen mennä. Kaiken kaikkiaan kuitenkin hieno palvelu, jonka kautta on suhteellisen kätevää oman joukkueen edesottamuksia seurata.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
Marshallsaaret
Viestit: 928
Liittynyt: Ma 17.11.2003 21:32
Paikkakunta: Helsingfors

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja Marshallsaaret » To 29.09.2011 21:10

DeadManWalking kirjoitti: Urho TV:llä on nyt kokeilun arvoinen tarjous nettisivuillaan tulevan viikonlopun aikana, kun mikä tahansa peli on perjantaina ja lauantaina ainostaan kaksi euroa kappale. Voisi kieltämättä testata tuota, kun ei tuo kaksi euroa ole mitenkään riistohinta ja kovasti kyllä kiinnostaisi Kärppien ja KalPan välinen peli. Tässä siis muillekin hyvä vinkki viikonlopuksi, jos on mielenkiintoa.

Toisaalta paljon on kyllä saanut lukea huonoja kokemuksia tuosta Urho TV:n nettilähetysten huonoudesta, mutta kyllä tuon kaksi euroa voi ihan huoletta sinne sijoittaa.
Striimasin tuossa pari viikkoa sitten riistohintaan hankitun HIFK - Blues -matsin, joka kaiken lisäksi oli tuloksellisesti aivan scheissea, mutta täytyy nopeasti kehaista striimin toimivuutta. Striimissä voi valita kaksi vaihtoehtoa, 512 ja 2000, mitä ikinä näillä sitten tarkoitetaankaan. 2000-laatu oli varsin kiva jopa 40-tuumaisessa telkkarissa katsottuna, muistutti hyvin läheisesti digiboksin signaalin laatua.

Aiemmin Urholla on ollut toki ihan kammottavia ongelmia, milloin on kroonisesti serverikapasiteetti ylittynyt ja milloin tippunut koko Porin jäähallin katon kaikki lumet lähetysauton päälle, mutta perustuote on kunnossa. Syksyllä kapasiteettiongelmia tuskin on millään kierroksella. Käyttäisin Urhoon varmasti enemmän rahaa kokonaisuudessaan, jos striimin kertahinta olisi 5€, tuo 9€ on aika suolainen kun samaan hintaan pääsee opiskelijana katsomaan matsia ihan livenäkin monilla paikkakunnilla (ei Espoossa).
永源 遥~!

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » To 29.09.2011 21:12

takaovi kirjoitti:Ja Blues pelissä menetettiin Oscar Eklundkin kuukaudeksi lasarettiin... Harmi homma, koska kaveri on ollut positiivinen yllätys ja jokainen loukkaantuminen tuo Juho Jokisen lähemmäs liigapaikkaa ja lisää minuutteja Mikkolalle (joka on pelannut hyvin, kun ei ole huitonut kentällä puolta peliä).
Juho Jokinenhan sieltä Laserista nostettiin, ja en voi muuta kuin kysyä että mitä v**tua siellä taas ajatellaan? Siis ei voi olla totta, mies jolla ei pitäisi olla mitään asiaa SM-Liigakaukaloon, eikä ainakaan Oulun Kärpissä, tulee sinne paikkamaan hyvin aloittanutta Eklundia. Eikö olisi voitu kokeilla lupaavampaa Ville Pokkaa, joka on tehnyt Mestiksessä 4 ekaan peliin 1+3 ja on ollut raporttien mukaan valovuoden parempi kuin Juho Jokinen. Pokan peluttamisella kun voisi oikeasti olla jotain hyötyäkin ja hänellä voisi olla jotain annettavaakin, toisin kuin Juho Jokisella kenet tuomitsin jo kolme vuotta sitten täysin paskaksi jääkiekkoilijaksi, jolla ei ole yhtään mitään annettavaa mihinkään. Mies on valehtelematta yksi paskimpia jääkiekkoilijoita ketä olen ikinä nähnyt. Timo Helbling on varmaankin huonompi, ja Joni Liljebladkin melkein.

En h****tti ymmärrä. Tässä ei voi taustalla olla mikään muu asia kuin se, että tällä pidetään Jussi Jokinen tyytyväisenä, joka vähän aikaa sitten osti Kärpistä osuuden. Mitenkään muuten tuota nostoa tuonne ei voi käsittää. v***ttaa niin että ei veri kierrä.

Niin ja Mikkolahan on pelannut ihan hyvin nyt, vaikka on pelannut ENITEN Kärppien pakeista. Johtuu tosin siitä, että Mikkola-Eklund on hyvin tasapainoinen pakkipari. Nyt sinne luultavasti pistetään Jokisen Juho pakkipariksi, mikä on aiemminkin meinannut aiheuttaa minulle sydänkohtauksen. Ville Pokka olisi ollut jopa pelaajaprofiililtaan aivan loistava stuntti tuohon tilalle.

Pitää itse asiassa toivoa, että huomenna Jokinen vaikka puppeloisi niin luokattomasti että ei mitään rajaa, ja teholukemat näyttäisivät vaikkapa jotain -5 pelin jälkeen. Aravirta (toivottavasti) ymmärtää yhden kokeilun jälkeen laukaista kaverin takaisin sinne Laseriin, Haapakosken ja Alatalon aikana Jokinen olisi pelannut 27 minuuttia per matsi ykköspakkiparissa.

-------------------------------------------------

Noh, JYPPI onneksi hävisi tänään ja sain hieman lohdutusta kun voitin pitkävedosta 24 euroa. Oli kyllä JYPiltä kolmatta erää lukuunottamatta todella luokatonta peliä, ja Ässät otti ansaitusti kolme pinnaa mukaansa. Oli muuten eka kerta sitten vuoden 2006, kun Ässät voittaa Jyväskylässä.

Btw, pisti eräs mielenkiintoinen seikka silmään tuosta pelin viimeiseltä minuutilta: Ässät teki kaksi alivoimamaalia neljän sekunnin sisällä, ei ole varmaankaan vastaavaa ennen sattunut? Olkoonkin toki, että ne tehtiin tyhjiin, mutta silti.

EDIT:
Marshallsaaret kirjoitti:Striimasin tuossa pari viikkoa sitten riistohintaan hankitun HIFK - Blues -matsin, joka kaiken lisäksi oli tuloksellisesti aivan scheissea, mutta täytyy nopeasti kehaista striimin toimivuutta. Striimissä voi valita kaksi vaihtoehtoa, 512 ja 2000, mitä ikinä näillä sitten tarkoitetaankaan. 2000-laatu oli varsin kiva jopa 40-tuumaisessa telkkarissa katsottuna, muistutti hyvin läheisesti digiboksin signaalin laatua.
Okei, kiitoksia käyttökokemuksista. Täytyy tuota varmaankin sitten huomenna varmaan kokeilla, kun ei tuo hinta tosiaan mikään riistohinta ole. Yksi kysymys, että miten nopea netti sinulla on? Itse menen huomenna vanhempien luokse, jossa on kahdeksan megan nettiyhteys, joten mahtaako toimia suht. moitteettomasti?
Aiemmin Urholla on ollut toki ihan kammottavia ongelmia, milloin on kroonisesti serverikapasiteetti ylittynyt ja milloin tippunut koko Porin jäähallin katon kaikki lumet lähetysauton päälle, mutta perustuote on kunnossa.
Itse asiassa hieman kyllä pelottaa että miten homma pelaa huomenna, kun kuitenkin on alehintainen viikonloppu niin varmasti tulee paljon tilauksia.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Marshallsaaret
Viestit: 928
Liittynyt: Ma 17.11.2003 21:32
Paikkakunta: Helsingfors

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja Marshallsaaret » To 29.09.2011 21:17

Ai niin, se netin nopeus jäi mainitsematta: 10-megainen sisäänottosuunnassa löytyy.
永源 遥~!

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » To 29.09.2011 21:24

Marshallsaaret kirjoitti:Ai niin, se netin nopeus jäi mainitsematta: 10-megainen sisäänottosuunnassa löytyy.
Okei, kiitoksia infosta ja luottamuksen herättämisestä siihen, että tuo lähetys toimii. Ja mainitsihan takaovikin, että oli joskus ostanut lähetyksiä ja homma oli toivonut ihan kivasti. Näin täytyy kyllä rohkaistua huomenna kokeilemaan tuota tarjousta, ja eiköhän sillä 8-megaisellakin se toimi ihan hyvin.

Ainoa mikä tosissaan epäilyttää on se, että jos siellä on nyt ennätysmäärä käyttäjiä ja sen takia palvelu ylikuormittuu ja kaatuu. Mutta kaksi euroa ei ole paha hinta ja ilmeisesti sieltä saa hyvityskoodin takaisin, jos ongelmia ilmenee.

Urholle täytyy kyllä antaa kiitosta siitä, että heillä on mahdollisuuksia netin kautta katsoa noita pelejä. Esimerkiksi Nelosella tätä mahdollisuutta ei ole, ja kaikki halukkaat eivät pysty katsomaan peliä vaikka maksaisivat miten paljon tahansa. Nelonen kun on jossain aivohalvauksessaan päättänyt jakaa noita pelejä sekaisin Pro1 ja Pro2 kanaville, ja ainakaan DNA:n kaapeliverkossa tuota Pro2:sta ei vielä saa edes näkyville.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja The Rocker » To 29.09.2011 21:42

Taidanpa itsekin kokeilla tuota lauantaina. Huomenna kun matkaan Hakametsään tarkastamaan Jokerien kunnon Ilvestä vastaan (maalijuhlat luvassa?). Kausihan on narreilla alkanut varsin hyvin ja tällä hetkellä ollaankin toisia sarjassa kun Ässät on pelannut kaksi ottelua enemmän. Pistepörssissä nyt ei ole yksikään pelaaja loistanut mutta kun ratkaisijoita löytyy laajalti niin eipä tuo haittaa 8) . Toivotaan vaan ettei Jokerit tule takki auki huomiseen peliin kun vastassa on "vaan Ilves". Meinasi nimittäin käydä kylmät SaiPaa vastaan ja Pelicansia vastaan tulikin turpaan kun pelaaminen lopetettiin ensimmäisen erän jälkeen.
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » To 29.09.2011 21:50

The Rocker kirjoitti:Huomenna kun matkaan Hakametsään tarkastamaan Jokerien kunnon Ilvestä vastaan (maalijuhlat luvassa?).
Mahdollisesti, ei ole nimittäin tuo Ilveksen "Liigan top5 -puolustus" ihan vielä ollut niin pitävä kuin itse ounastelin. Toskalakaan ei ole ollut alkua lukuunottamatta mitenkään vakuuttava, ja voi olla että huomenna tulee jopa kylmääkin kyytiä.
Pistepörssissä nyt ei ole yksikään pelaaja loistanut mutta kun ratkaisijoita löytyy laajalti niin eipä tuo haittaa
Noh, on siellä kuitenkin Filppula ja Pulkkinen viiden pelin jälkeen kuudessa pisteessä, ja Hardtillakin viisi pinnaa. Mutta tosiaan kuten sanoit, Jokereiden hyökkäyskalusto on nyt niin leveä, että on toisaalta myös ihan loogista että tehot jakautuvat monelle ketjulle, ja tämähän on erinomainen asia. Jengissä on kuitenkin kolme hyökkäysketjua pelaajia, jotka ovat SM-Liigassa sitä 1-2 ketjun tasoa, ja kun heistäkin nyt ainakin Filppula, Pulkkinen ja Lahtikin ovat ihan tähtipelaajia liigassa niin tilanne on aika timanttinen. Kärppäfanina kaiholla muistelee menneitä vuosia kun oli vastaava tilanne, nyt maalit ovat olleet "nelos"ketjun varassa.
Toivotaan vaan ettei Jokerit tule takki auki huomiseen peliin kun vastassa on "vaan Ilves". Meinasi nimittäin käydä kylmät SaiPaa vastaan ja Pelicansia vastaan tulikin turpaan kun pelaaminen lopetettiin ensimmäisen erän jälkeen.
Eiköhän Westerlund ole tähdentänyt näiden pelien jälkeen, että helppoja iltoja ei ole luvassa. Vaikka Erkka onkin ulospäin melkoisen rauhallinen kaveri, niin kyllä hän silti osaa tarvittaessa ääntä käyttää ja antaa suoraa palautetta pelaajille. Se on sitten eri asia tekeekö sen kuten Hannu Jortikka, jonka huutamisessa ei välillä ole mitään tolkkua, vai Westerlundin tyylillä jonka tapa on hieman rakentavampi.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja The Rocker » Su 02.10.2011 05:56

Jokerit hallitsee liigaa. Kumartakaa kaikki tulevaa mestaria 8) .

No ei nyt kuitenkaan. Ilves pisti nimittäin todella tiukoille perjantaina Rajalan dominoidessa kenttää. Niinimäen puuhastelut näyttivät laiskoilta ja Pulkkinen näytti hieman huteralta kentällä. Noh onneksi Lahti ja Kerälä olivat vahvoja niin Pulun ei tarvinnut taistella liikaa kiekosta. Hieman Datsyuk henkisiä liikkeitä tosin nähtiin kun herra ryöväsi kiekon muutamaan kertaan vastustajalta melko näyttävästikin. Nordlund oli p**ka ja Klingbergkin oli melko surkea. YV:llä saivat kyllä kiekkoa liikuteltua mutta muuten olivat todella heikkoja läpi pelin. Onneksi olut tarjoilu pelasi hyvin. Liiankin hyvin sillä sain myöhemmin illalla juoppohulluuskohtauksen. Noh siitä lisää muualla.
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Ma 03.10.2011 12:13

Urho TV:n nettipalvelun sekoilu on pistänyt siellä porukan melkoiselle hyvittelyvaihteelle, ja nyt siellä jaetaan ilmaisia koodeja tuleviin peleihin. Tällainen tiedote tuli Urhon nettisivuille:
Kaikille perjantain ja lauauntain aikana palveluun sisäänkirjautuneille käyttäjille aktivoidaan automaattisesti 2 matsin sarjakortti heidän omille pelitileilleen huomisen (4.10.2011) aikana.
Sivustolla lukee, että nuo nettilähetykset vaativat kahden megan nettiyhteyden, mutta jostain olen lukenut että voisi toimia jopa yhden megan yhteydellä. Olen myös katsonut Veikkaus TV:n lähetyksia yhden megan yhteydellä ilman ongelmia, ja kysymykseni nyt siis olisi seuraava:

Onko siis mitään mahdollisuutta, että voisin huomenna seurata HIFK-Kärpät ottelua yhden megan netilläni, jos käytän yhden hyvityksen tuohon? Ei viitsisi kuitenkaan ihan huvikseen käyttää yhtä "lippua" siihen, että lähetys ei toimikaan.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Ke 05.10.2011 16:27

Lokakuun 5. päivä on monen merkittävän jääkiekkopersoonan syntymäpäivä. Ensinnäkin 5.10.1965 syntyi kaksi kovaa kanadalaista jääkiekkoilijaa, Mario Lemieux ja Patrick Roy. Noh, jotta ei kuitenkaan totuus unohtuisi, niin tänään on myös erään todellisen kiekkolegendan syntymäpäivä...

... nimittäin:












Kuva

The Sir Pena, Pentti Matikainen täyttää tänään 61 vuotta! =D>

Onnittelut siis todellisellle kiekkosuurudelle, jota ilman suomalainen jääkiekko ei olisi yhtään mitään. Kiitos Pentti, snif. Tämän persoonan rinnalla kaksi quebeciläistä kiekkoilijaa eivät ole mitään...
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
takaovi
Viestit: 2430
Liittynyt: Su 26.08.2007 16:17
Paikkakunta: Pori

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja takaovi » To 06.10.2011 15:52

http://www.iltalehti.fi/jaakiekko/20111 ... 6_jk.shtml

Vähän turhan hyvin tämä kausi lähtikin käyntiin. Peräti kolme runkopakkia lasaretissa... ei todellakaan tiedä hyvää jos pitempiä huileja luvassa. Hyökkäyspään menetyksiä voidaan onneksi paikkailla hyvillä junnuilla, mutta pakistoon ei ole samanlaista laatua tarjolla. Toivottavasti näistä loukkaantumisista nyt selvittäisiin kunnialla.
No anna kakkua, anna sakkoa, s****na. Hymyile, hymyile oikein. Mä en kestä näitä s****nan mikkihiiriä. KAKS TUOMARIA, KUMPIKIN SANOO, EN NÄHNY!-Harri Ahola
Kuullmma mylsän koulujen opetussuunnitelmaa on muutettua ja seksivalistusvideona näytetään tästälähin HJK-Schalke ottelu

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja The Rocker » To 06.10.2011 16:08

takaovi kirjoitti:http://www.iltalehti.fi/jaakiekko/20111 ... 6_jk.shtml

Vähän turhan hyvin tämä kausi lähtikin käyntiin. Peräti kolme runkopakkia lasaretissa... ei todellakaan tiedä hyvää jos pitempiä huileja luvassa. Hyökkäyspään menetyksiä voidaan onneksi paikkailla hyvillä junnuilla, mutta pakistoon ei ole samanlaista laatua tarjolla. Toivottavasti näistä loukkaantumisista nyt selvittäisiin kunnialla.
Voisikin heittää pitkävetoa tapparan suuntaan jos noin huonosti menee.
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » To 06.10.2011 16:36

takaovi kirjoitti:http://www.iltalehti.fi/jaakiekko/20111 ... 6_jk.shtml

Vähän turhan hyvin tämä kausi lähtikin käyntiin. Peräti kolme runkopakkia lasaretissa... ei todellakaan tiedä hyvää jos pitempiä huileja luvassa. Hyökkäyspään menetyksiä voidaan onneksi paikkailla hyvillä junnuilla, mutta pakistoon ei ole samanlaista laatua tarjolla. Toivottavasti näistä loukkaantumisista nyt selvittäisiin kunnialla.
Puolustuksen osalta tulee ihan flashbackeja ihan viime kaudesta. Silloinkin oli keskimäärin aina yksi liigatason puolustaja per pakkipari. Aina ei toki ollut edes sitä, nyt on sentään edes neljä sellaista kaveria, joilla on enemmän pääsarjatason pelejä (Snopekilla tosin ei Suomesta, mutta muualta). Tietenkin, kun näistä kavereista yksi on Juho Jokinen ja Atte Ohtamaakin pelaa kokemattoman Niemelän pakkiparina, niin eipä tämä liian hyvältä näytä. Eniten kyllä pelottaa kuitenkin ylivoimaisesti eniten tuo Jokinen-Snopek kaksikko, sillä siinä on kaksi niin kankeaa kaveria että ei mitään rajoja. Snopek nyt menisi vielä vähän liikkuvamman äijän kaverina, mutta ei todellakaan Juho Jokisen. Noh, onneksi vastassa on "vain" Tappara.

Plussaa sille, että Ville Pokka on rohkeasti heitetty ykköspariin. Toivottavasti saisi jatkossakin enemmän peliaikaa ylhäällä.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Inkfish
Viestit: 698
Liittynyt: La 04.12.2004 00:48

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja Inkfish » To 06.10.2011 19:53

Hostikka taas jatkoi upeita otteitaan, ja Kärpät voitti oikeastaan B-miehistöllä Tapparan lukemin 2-1.

Toisessa ottelussa olikin sitten melkoinen maali-iloittelu, kun SaiPa (mitä helvettiä?!) iski ainakin 7 maalia taululle. Peliä on vielä pari minuuttia jäljellä, kun tätä viestiä kirjoitan.

Avatar
Goblet
Viestit: 709
Liittynyt: To 07.01.2010 15:24

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja Goblet » To 06.10.2011 20:56

Ville mitään B-miehistöä ole, kohta täysverinen liigakiekkoilija.

Täältä Torniosta, tuosta melkein naapurista, on muuten tulossa semmonen kiekkotähti ettei ole ennen nähty. Odotetaan pari vuotta niin poika pyörii jo liigakaukaloissa, sanokaa minun sanoneen. Huhhuh!
I'm the Game, 'cause I'm that damn good!

Ex-PPV-Veikkausdiktaattori
WrestlingAlertin Vuoden Tulokas 2011

Tämä oli sitten tässä.

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » To 06.10.2011 21:14

Goblet kirjoitti:Ville mitään B-miehistöä ole, kohta täysverinen liigakiekkoilija.

Täältä Torniosta, tuosta melkein naapurista, on muuten tulossa semmonen kiekkotähti ettei ole ennen nähty. Odotetaan pari vuotta niin poika pyörii jo liigakaukaloissa, sanokaa minun sanoneen. Huhhuh!
Niin no, toisaalta myös Joni Liljeblad, Risto Korhonen ja Tommi Leinonenkin olivat aikanaan kovia junnustaroja, ja kaikki voivatkin sitten päätellä että minkälaisia kiekkotähtiä heistäkin sitten loppujen lopuksi tuli. Varsinkin Liljebladin otteet viime kaudella ovat sellaisia, että v***ttaa vieläkin... Onneksi on nykyään jossain kaukana.

Tämähän ei toki tarkoita sitä, etteikö Pokasta voisi oikeasti kova sana tullakin. Jäitä hattuun kuitenkin sen verran, että poika täytti kesällä vasta 17-vuotta, niin turha tässä on hätäillä vielä yhtään ja kiirehtiä.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Goblet
Viestit: 709
Liittynyt: To 07.01.2010 15:24

Re: Jääkiekko #2

Viesti Kirjoittaja Goblet » To 06.10.2011 22:22

DeadManWalking kirjoitti:
Goblet kirjoitti:Ville mitään B-miehistöä ole, kohta täysverinen liigakiekkoilija.

Täältä Torniosta, tuosta melkein naapurista, on muuten tulossa semmonen kiekkotähti ettei ole ennen nähty. Odotetaan pari vuotta niin poika pyörii jo liigakaukaloissa, sanokaa minun sanoneen. Huhhuh!
Niin no, toisaalta myös Joni Liljeblad, Risto Korhonen ja Tommi Leinonenkin olivat aikanaan kovia junnustaroja, ja kaikki voivatkin sitten päätellä että minkälaisia kiekkotähtiä heistäkin sitten loppujen lopuksi tuli. Varsinkin Liljebladin otteet viime kaudella ovat sellaisia, että v***ttaa vieläkin... Onneksi on nykyään jossain kaukana.

Tämähän ei toki tarkoita sitä, etteikö Pokasta voisi oikeasti kova sana tullakin. Jäitä hattuun kuitenkin sen verran, että poika täytti kesällä vasta 17-vuotta, niin turha tässä on hätäillä vielä yhtään ja kiirehtiä.
Njaa, puhuin nyt tuossa toisesta kiekkoihmeestä, voisin sanoa että vielä monta kertaa huikeampi kuin Pokka, joka tosin hyvä on hänkin. Tämä poika on vasta -98, mutta pyörittelee kaikkia sekä jääkiekossa että jääpallossa. Mutta tokihan hän on nuori vielä, ei välttämättä kehity enää samaan tahtiin. Mutta mahdollisuudet on.
I'm the Game, 'cause I'm that damn good!

Ex-PPV-Veikkausdiktaattori
WrestlingAlertin Vuoden Tulokas 2011

Tämä oli sitten tässä.

Lukittu