Yleinen Painiblogi

Kaikkea yleistä showpainiin liittyvää. Yritetään kuitenkin pysyä asiallisessa keskustelussa.
Vastaa Viestiin
Avatar
Hellhound
Viestit: 298
Liittynyt: Ti 21.06.2011 20:16

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Hellhound » To 17.01.2013 01:17

DeadManWalking kirjoitti:
MutiM kirjoitti:Tällä hetkellä NJPW kiinnostaa aika paljon vaikka oon kattonut niiltä tyyliin yhen tapahtuman enkä tajunnut siitäkään mitään, mut se on silti parempaa kuin mikään mitä muut on tarjonnut aikoihin.
Onko NJPW:tä helposti saatavilla? YouTube yms. muut lähteet? Olen pitkään miettinyt, että japsipaini vois oikeasti olla ihan valloittamisen arvoinen rasti, koska ihan oikeasti tekisi mieli katsella pitkästä aikaa ihan vaan kunnon painia, eikä pelkkää saippuaoopperaa.
On.
Bigger pain, Bigger jar, Bigger pills!!!

♫Sky is blue and all the leaves are green.
My heart's as full as a baked potato.
I think I know precisely what I mean,
When I say it's a shpadoinkle day!♫

Avatar
The Rocker
Viestit: 3325
Liittynyt: Ma 20.08.2007 20:54
Paikkakunta: Parkano

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja The Rocker » To 17.01.2013 01:18

Kai sitä NJPW:tä suht helposti löytyy. Ainakin isoimmat tapahtumat. Pari kolme tapahtumaa varmaan menee ennen kuin alkaa tunnistamaan osanottajia mutta eiköhän se siitä. Alkaahan sitä vähän ymmärtääkin kun tarpeeksi paljon kuuntelee. Jos vielä vähän japanin sanastoa haltuun niin pian osaa joo uuden kielen. Tai ainakin osaa painijargonin melko hyvin.
"The only time success comes before work is in the dictionary."
"Legal interpretation takes place in a field of pain and death." -Robert Cover
Blogi (Päivitetty 12.05.2015)
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.

Avatar
MutiM
Viestit: 389
Liittynyt: To 28.07.2005 10:44

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja MutiM » To 17.01.2013 01:21

XWT:stä löytyy ainakin kaikki isot tapahtumat nopeasti, mutta en mäkään oikeasti tiedä ees miten noiden tapahtumasysteemit toimii. Suosittelen kysymään Gonerilta.
You asked if I'd be anyone from history, fact or fiction, dead or alive:
I said "I'd be Tony Cascarino, circa 1995".

Avatar
Goner
Viestit: 426
Liittynyt: To 20.11.2003 16:03

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Goner » To 17.01.2013 02:41

Dorian kirjoitti:Törmäsin XWT:ssä TNA:n British Bootcampiin ja latasin sen olettaen lataavani jotain köyhän miehen Tough Enoughia, mutta sainkin vain köyhän miehen Jersey Shoren :-&
Tykkään seurata tuota ihan jo siksi, että se on kevyt 22-minuuttinen kerran viikossa. Painiahan siinä ei hirveästi ole, vaikka kouluttajana on oikein Mark Rocco. Kolmannessa jaksossa ei ollut yhtään. Rockstar Spud on tosi viihdyttävä tyyppi, mutta kukaan noista ei vähänkään tunnu tulevaisuuden tähdeltä. Spud on ensinnäkin 20cm liian lyhyt. Lance Stormin World of Hurt oli hyvä ohjelma ja Tough Enoughia piti katsomisen arvoisena Steve Austin. Molempia katsoessa oli tunne, että jostain näistä saattaa tulla joskus tähti (jälkimmäisen kohdalla tosin mentiin metsään, ensimmäisestä sentään on pari erinomaista ehdokasta WWE:n farmissa). Noihin verrattuna tässä ei ole oikein mitään vahvuuksia, mutta ikuisesti jatkuvan tv-painitulvan keskellä tällainen kuusi lyhyttä jaksoa käsittävä sarja on mukavan helppoa katseltavaa.
Onko NJPW:tä helposti saatavilla? YouTube yms. muut lähteet? Olen pitkään miettinyt, että japsipaini vois oikeasti olla ihan valloittamisen arvoinen rasti, koska ihan oikeasti tekisi mieli katsella pitkästä aikaa ihan vaan kunnon painia, eikä pelkkää saippuaoopperaa.
Youtubesta, Dailymotionista ja painitrackereilta löytyy kokonaisia tapahtumia. Etenkin aluksi kannattaa katsella ensisijaisesti ppv:t, jotka tulevat nyt jakoon nopeasti, koska ne on katsottavissa ippv:nä kaikkialla. Tapahtumia osaat etsiä oikeilla nimillä, jos vilkaiset vaikka minun uutisalueen puro-threadia. Kevään kalenterin päivitän ehkä huomenna.

Katsominen ei todellakaan vaadi kielitaitoa, mutta vaatii sen, että jaksaa katsoa muutaman show'n oppiakseen kuka on kukin. Kun oppii ymmärtämään jokaisen aseman ja roolin, on helppoa hahmottaa painijoiden tavoitteet ja otteluiden tarkoitus, jolloin otteluista saa huomattavasti enemmän irti. Pitäisi varmaan kirjoittaa lyhyt katsaus jokaisen NJPW-painijan roolista tässä joku päivä.

Pari viikkoa sitten oli vuoden isoin ppv Wrestle Kingdom, jota on maailmalla hehkutettu yhtenä kaikkien aikojen parhaista ppv:istä. Ihan reilua sanoa ainakin yhdeksi tämän vuosisadan parhaista ppv:istä, joka on siten oikeastaan pakollinen katsottava ihan kaikille, joita kiinnostaa muukin kuin WWE. Toisaalta se on vähän hankala aloittelijalle, koska Tokyo Domelle tyypillisesti show lämpenee hitaasti, se on hyvin pitkä ja perinteisen kaavan huippumatseja monilla nearfalleilla on vain yksi. Muissa tyyli vaihtelee rajusti riippuen painijoista, joten olisi ihan hyvä tietää mitä miltäkin kannattaa odottaa. Mutta vaikkei kaikkea esim. Sakuraban ottelun erinomaisuudesta saisikaan irti, niin kyllä tuosta show'sta voi tykätä kuka tahansa, ja se on ennen kaikkea monipuolisuudessaan hyvä katsaus siihen, mitä kaikkea promootio tarjoaa.

EDIT: Ja jos ei muuten kiinnosta, niin jokainen katsoo kun kerron, että Tony Halme vilahtaa jumbotronilla.

Avatar
Phenomenon
Viestit: 1971
Liittynyt: Pe 15.02.2008 11:35
Paikkakunta: Itä-Helsinki

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Phenomenon » To 24.01.2013 18:18

Tuli tuossa iMPACTia katsellessa mietittyä että onko Velvet Sky taas käynyt parantelemassa itseään... No en löytänyt vastausta, mutta vanhan kuvan ennen TNA uraa löysin... Toihan on noita v***n rumia yökerhojen siiderivalaita tiukoissa vaateissa ilman minkäänlaisia muotoja. :?

Kuva

Sitten vielä pitää muistaa, että Velvet ainakin ennen puhui erittäin ärsyttävästi. Suhuässä. ZSZZSZSZSZSZSZSZSZSZSZS!
Phe-no se on, sai hän suosion
fanilauma perässänsä on jo loputon
Mah-do-ton, ownausputki on
nörttejä lakos, voimansa on rajaton

Show_Stopper
Viestit: 1353
Liittynyt: Pe 15.09.2006 15:46

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Show_Stopper » Ke 30.01.2013 17:06

Vanhaa miestä ammuttiin ryöstön yhteydessä silmään, mutta...



=D>
JDub kirjoitti:Cock_Sucker sopisi kyllä sinulle paremmin..

Avatar
Mr.Perfekt
Viestit: 794
Liittynyt: Su 24.08.2008 17:51
Paikkakunta: Lahti

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Mr.Perfekt » Ke 30.01.2013 17:39

Show_Stopper kirjoitti:Vanhaa miestä ammuttiin ryöstön yhteydessä silmään, mutta...



=D>
Äijällä oikee asenne! Hauskanhan tästä tekee se että viinakaupan myyjä fanittaa "Straight Edge Savioria"

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Pe 01.02.2013 02:26

Katselin tuossa äsken viime (ja edellis-) vuotisia Takerin ja HHH:n välistä promottelua ja juonikuvion rakentelua, ja heti perään katselin myös Cenan ja Rockin vastaavaa touhua. Takerin ja HHH:n välinen meininki sai edelleenkin lähes kylmät väreet kulkemaan pitkin selkää, kun taas Rockin ja Cenan välinen touhu tuntui jokseenkin teennäiseltä ja muoviselta.

Missä vika?
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
enska
Viestit: 1721
Liittynyt: La 22.07.2006 10:48
Paikkakunta: Turku

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja enska » Pe 01.02.2013 21:30

kehäpsykologia =/= tarinankerronta

Kuunlento
Viestit: 395
Liittynyt: Su 05.12.2010 19:10

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Kuunlento » La 02.02.2013 21:25

DeadManWalking kirjoitti:Katselin tuossa äsken viime (ja edellis-) vuotisia Takerin ja HHH:n välistä promottelua ja juonikuvion rakentelua, ja heti perään katselin myös Cenan ja Rockin vastaavaa touhua. Takerin ja HHH:n välinen meininki sai edelleenkin lähes kylmät väreet kulkemaan pitkin selkää, kun taas Rockin ja Cenan välinen touhu tuntui jokseenkin teennäiseltä ja muoviselta.

Missä vika?
Siinä, että WWE'tä kiinnostaa tarinankerronta ja hahmot aina vaan hetken. Syy miksi Undertakerin feudit sun muut ovat olleet hyviä on se, että hahmoa on varjeltu yli 20 vuoden ajan ja kayfabe on pysynyt hahmon kohdalla. Kaikki muut hahmot aina ovat muuttuneet semmoiseksi, että ovat sitten loppujen lopussa vetämässä jotakin tyhmää skittiä tai vetämässä kaljaa hymysuin jossakin juhlashowssa.

Ei ole kyse pelkästään striikistä vaan on kyse siitä, että välitämmekö me hahmoista vai. Tiesin tasan tarkkaan kun The Rock vs Cena feudi tapahtu, että myöhemmin ne tulee kumminkin vetämään jotakin doublea teamia jollekin shown jälkeen hymyissä suin ilman mitään vihaa. Tähän samaa syyllistyivät tosin Austin ja Rockikin. Tietty nauhoitusten jälkeen tapahtuvat asiat ovat eri seikkoja ja niitä ei pitäisi laskea, mutta voin melko varmasti jo sanoa, että tuommoinen "kaveraaminen" tullaan vielä näkemään telkussa. Elävä esimerkki tästä on Kane. Jätkä oli murhaaja ja nyt se huutelee Yes Yes Yes No No No'ta.

Tuli mieleen juuri vielä WM'n HIAC matsin lopetus jossa HBK, Undertaker, Triple H halailivat matsin jälkeen. Olihan se liikuttavaa ja ehkä välitän liikaa kayfabesta, mutta mielestäni kyseinen kohtaus oli typerä. Jätkä yrittää murtaa toisen kallon lekalla ja sitten jo halataakin. Tripsu olisi voinut saman tien sanoa kameralla "Kiitos vaan vitusti rahoistanne v***n markit! :D".

Tiedän, että wrestling ei ole aitoa, mutta onko se ihan oikeasti liikaa vaadittua, että pitäisi kiinni edes jostakin roolihahmosta. Tätä tule koskaan tapahtumaan tosin, koska bisnestä kiinnostaa vaan raha ja hahmoja muokataan sen mukaan, siksi epäloogisuuksia tapahtuu ja ihmisiä ei kiinnosta. Undertaker on ainoa hahmo jonka hahmo on aina seurannut jotakin järkevää punaista lankaa vaikka se silloin tällöin on ollutkin epäuskottavaa. Wrestling on semmoista, että pitää nauttia asioista niin kauan kuin pystyy, koska ne aina tullaan pilaamaan.

Avatar
Jack DiBiase
Moderaattori
Viestit: 3819
Liittynyt: Su 18.04.2004 14:52

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Jack DiBiase » To 07.02.2013 11:19

WE BACK YA'LL?!

Show_Stopper
Viestit: 1353
Liittynyt: Pe 15.09.2006 15:46

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Show_Stopper » La 09.02.2013 23:32

Mulla on sellanen fiilis että FAN... DAN... GO tulee olemaan sellaista, tiedättekös, parhautta. Curtis on oikeasti pirun särmikäs kaveri. Vihasin sitä try-hardia NXT 4:ssä, mutta kulttijatko-osa Redemption todisti viimeisillä päivillään että miehestä on viihdyttäjäksi.
JDub kirjoitti:Cock_Sucker sopisi kyllä sinulle paremmin..

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » La 09.02.2013 23:42

Katselen tässä vähän vanhempaa WWE-matskua. Tai no vanhaa ja vanhaa, mutta näitä vuosien 2004-2008 juttuja, ja tajusin että vuosina 2005-2010 kaikki WWE:n juhlalähetykset olivat ihan samanlaisia.

Vince kehässä --> Mies kehuu itseään --> *Glass shatters* --> Austin puhuu paskaa --> WHAAAT?! --> Stunnerit ja kaljaa.

Okei, ei nuo nyt hirmu monimutkaisempia nykyäänkään ole, mutta Austinia ei nähdä enää niin usein.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
MR.Off Topic
Viestit: 3971
Liittynyt: Ke 22.08.2007 17:34
Paikkakunta: GODLAND

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja MR.Off Topic » La 09.02.2013 23:44

Show_Stopper kirjoitti:Mulla on sellanen fiilis että FAN... DAN... GO tulee olemaan sellaista, tiedättekös, parhautta. Curtis on oikeasti pirun särmikäs kaveri. Vihasin sitä try-hardia NXT 4:ssä, mutta kulttijatko-osa Redemption todisti viimeisillä päivillään että miehestä on viihdyttäjäksi.
Mullakin vähän, että tää olemaan olemaan hetken kuuma juttu kunnes vajoaa kuin Zack Ryder eli melko irrelevantiksi. Mutta hetken ajan, tämä tulee olemaan parhautta.
GOD OF ALERT Heeelp meee

Tajunnan Rakennelmia

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Pe 15.02.2013 22:19

Rupesin tässä huvikseni katsomaan vuoden 2008 Royal Rumble matsia, ja en voinut olla repeilemättä Michael Bufferin kuullutuksille, etenkin Shawn Michaelsin kohdalla. "HBK! The Heartbreeeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakkkk... KIIIID!"
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
Ravenwood
Viestit: 2276
Liittynyt: La 09.01.2010 20:11

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Ravenwood » Pe 15.02.2013 22:21

DeadManWalking kirjoitti:Rupesin tässä huvikseni katsomaan vuoden 2008 Royal Rumble matsia, ja en voinut olla repeilemättä Michael Bufferin kuullutuksille, etenkin Shawn Michaelsin kohdalla. "HBK! The Heartbreeeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakkkk... KIIIID!"
Kuva

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Pe 15.02.2013 22:29

Juu, viisi vuotta vanhaa tapahtumaa katsoin. Häpeän.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Avatar
vendicta
Viestit: 1245
Liittynyt: La 17.10.2009 08:28

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja vendicta » La 16.02.2013 07:55



Colella lääkkeet jäi aamulla ottamatta, vai mitä lie huutaapi :D

Kuunlento
Viestit: 395
Liittynyt: Su 05.12.2010 19:10

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Kuunlento » La 16.02.2013 23:16

Kuva

Right in the childhood...

Avatar
What
Viestit: 3066
Liittynyt: To 20.07.2006 13:07
Paikkakunta: Rivers Mouth

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja What » Su 17.02.2013 08:30

Mitäh? Kärsiikö Shane syndroomasta, joka aiheuttaa ennenaikaista vanhenemista? Näyttää nimittäin vähintään pappansa ikäiseltä.

Eihän siitä ole loppupeleissä kuin 4 vuotta, kun Shane vielä semiaktiivisena kehähommissakin pyöri. 2009 veti jonkun feudin Ortonin kanssa ainakin.

Avatar
DeadManWalking
WrestlingAlertin johtava jääkiekkoanalyytikko
Viestit: 8632
Liittynyt: Ke 13.07.2005 13:51
Paikkakunta: Kuopio + Oulu/Manchester

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja DeadManWalking » Su 17.02.2013 11:17

No eihän Shane nyt muuten kovin paljoa 43-vuotiasta vanhemmalta näytä, mutta nuo hiukset hämäävät. Joillakin se harmaantuminen alkaa aiemmin ja kehittyy nopeammin, joten ei tuossa nyt sinänsä mitään ihmeellistä ole.
Riveni kirjoitti:Tämä ei tosin auta siihen että joku Naarajärveläinen luulee olevansa Oulusta (Ja Manchesterista). Eihän sieltä olekkaan kuin se 400 kilometriä Ouluun, vaikka tämän pahamaineisen JYPin kotokunnille on alle 100 kilometriä. 8)
Four passes break any defense

Kuunlento
Viestit: 395
Liittynyt: Su 05.12.2010 19:10

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Kuunlento » Su 17.02.2013 13:46

DeadManWalking kirjoitti:No eihän Shane nyt muuten kovin paljoa 43-vuotiasta vanhemmalta näytä, mutta nuo hiukset hämäävät. Joillakin se harmaantuminen alkaa aiemmin ja kehittyy nopeammin, joten ei tuossa nyt sinänsä mitään ihmeellistä ole.
Tuo on kyllä totta, tässä vajaan vuoden vanha kuva Shanesta:
Kuva

Ihan hyvältähän se näyttää tossa, kai se on heti kun joku ei oo stailaamassa hiuksia...

Hassuinta tossa äsköissä kuvassa on se, että pojalla vaalemmat hiukset kuin isällä, tosin Vince nyt värjäilee niitä.

Show_Stopper
Viestit: 1353
Liittynyt: Pe 15.09.2006 15:46

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Show_Stopper » Ti 19.02.2013 15:38

Äärimmäisen kauhean näköinen tämä Rockyn esittelemä uusi mestaruus. Näytti vielä jokseenkin menettelevältä niissä vuotaneissa kuvissa, varsinkin kun ainakin itse oletin sen olevan vasta prototyyppivaiheessa. Yhtäkkiä kill it with fire!!! Kaikessa rujoudessaan niin out-of-place tässä modernin silotellussa ja steriilissä nyky-WWE-ympäristössä. Monsteri ihan hyppii silmille.

Että taas yksi tärkeä elementti peppunussittu ja kustu päälle. En katso tätä paskaa enää ikinä tällä viikolla!
JDub kirjoitti:Cock_Sucker sopisi kyllä sinulle paremmin..

Japeet
Viestit: 1514
Liittynyt: Pe 29.12.2006 16:00

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja Japeet » Ke 20.02.2013 22:51

Kuva

Vau.

Avatar
MutiM
Viestit: 389
Liittynyt: To 28.07.2005 10:44

Re: Yleinen Painiblogi

Viesti Kirjoittaja MutiM » Ke 27.02.2013 12:03

Kelasin tossa vähän miten painia vois verrata elokuviin ja tv-sarjoihin ja päädyin siihen, että WWE muistuttaa lähinnä Maantiekiitäjää. Maantiekiitäjän käsikirjotukset on kyllä loogisempia.
You asked if I'd be anyone from history, fact or fiction, dead or alive:
I said "I'd be Tony Cascarino, circa 1995".

Vastaa Viestiin